A homoki hajperje (Leymus arenarius 'glaucus')volt az első fecske, ez hajtott ki leghamarabb a füveim közül, de mint Nóra írta valamelyik korábbi hozzászólásában, nehéz féken tartani, nálam tavaly még erőt gyűjtött, idén indult hódító útjára, valami módját kell találnom, hogy ne fusson szét a kertben minden felé, mert más nem fog benne nőni, ha így folytatom :-s
Panicum virgatum heavy metal, most már tényleg indít, a korábbi rügy, nem is fűféle, remélem jól látszik(a torzsa mögött, kettő szélesebb levelű növényke), a valódi rügyei ott piroslanak a levágott szárcsonk körül:):
Kockáztattam és bejött, néhány hete, mint írtam, már temettem a füvet( az amerikai díszkölesben sem voltam biztos, hogy indítani fog), azon filozofáltam, hogy mint nézek az asszony szemében, hogy 10 e. Ft ment el a semmire :-), de szerencsére úgy tűnik, hogy bírta a strapát, mert idén abban volt része, bebizonyosodott, hogy lehet ültetni, 1és 1/2 hónap tartós fagy után beindul szépen(kenderpálmáim fagytak el idén, amik korábban jól teljesítettek).
Merj bele ruházni, de érdemes a megfelelő helyről beszerezni, hogy biztos élőt kapj! Mint írtam, a stärkl-tól is rendeltem a múlthét elején, mert nem nyugodtam bele, hogy nem sikerülhet(, mert még a hét elején nem tudtam, hogy élnek-e, így nyugodt szívvel rendeltem belőle még egy adagot), nem nagyon bízok, az ilyen kertészeti multi cégekben, de eddig ők tűntek a legmegbízhatóbbaknak, jókat hallottam róluk, segítőkészek is, ne érts félre, nem vagyok az ügynökük, de a fórumban segítség lehet valakinek, mint megbízható forrás! ;-)
Amúgy ami még a javukra legyen írva, amit szúnyogfüvet vettem tőlük, szépen megmaradtak, idén vetettem a magjából, nagyon szépen keltek ami biztató, hogy nem tőosztott növényeket küldtek!
Muhlenbergia capillaris beindult, a legnagyobb tövet osztom meg a többi még néhány miniméteres levelet hozott, de az is biztató:
A napokban nagyon szép idők voltak, több növény beindult, így a füvek is, a Muhly füvet korán temettem, a napokban volt egy égzengéssel kísért zivatar, csodákat tett, 4 tőből 3 beindult, a száraz csonkok között, zsenge, zöld levélkék nőnek, ez már biztató(ilyet amúgy nem láttam még, hogy gyökérről indítson, mert a tő teljesen száraznak tűnik semmi életjel nem volt eddig, mint más fűféléknél, hét elején ki is szedtem egy tövet, ép nedvdús gyökérzete volt, de a csonk teljesen száraz volt akkor, gyorsan vissza telepítettem, és jól be is öntöztem ezt a kiszedett tövet)! Remélem idén a virágzatát is megoszthatom veletek, a hét elején még halottnak tűntek, ezért rendeltem a st@rkltól is egy csomaggal(3 db van benne), most lesz bőven, ebből a különleges fajból!
Az Amerikai díszköles is hajt, amit korábban új hajtásnak véltem, az egy másik növény amit grátiszként küldtek a fű tövében :-)
Panicum virgatum 'heavy metal' rügyei már több tőnél feltörtek, elsőnek ennél a tőnél látszottak, ennél a legnagyobbak, tehát még nálad is kihajthat, legalább ez beindult.
Tegnap néztem, hogy az árnyékos helyre telepített Csíkos Pántlikafű (Phalaris arundinacea var. picta) is szépen beindult, a homoki hajperje(Leymus arenarius glaucus), már 15 cm magas új hajtásokat produkált! Amúgy ez az utóbbi a zászlóvivő, ő volt az első ébredő! A virágos nádak(Miscanthus) még meg sem mozdultak.
Az egy szívós évelő növény, és magról erősen szaporodik. Fiatalon ki kell kapálni vagy ha nem lehet, kitépni a felesleget, mert később nehéz, nagyon erős gyökere van!
Tegnap tényleg szép időnk volt, levágtam a maradék díszfüvek száraz levélzetét, az indián füvet(Sorghastrum nutans.), az amerikai díszkölest(Panicum virgatum Heavy Metal) és a muhli füvet is!
Néztem, hogy Sorghastrum nutans és a Panicum virgatum Heavy Metal már hajt, a muhly-t majd meglátom, meg is öntöztem őket, mert napon vannak, hátha beindulnak, a japán virágosnád még alszik!
A napokban néztem, indul a Homoki hajperje(Leymus arenarius glaucus), néhány tövet visszavágtam, látszik, hogy a vágásfelületet nyomja a növény! Itt tavasz, legalább is ezt érzi ez a fűféle!
Ilyenkor vagy márciusban, a vegetációs idő előtt közvetlenül kell levágni a száraz leveleket, ha már nő, akkor megsértheted a növő új leveleket, nem is könnyű kivágni a zöld levelek mellől a szárazat.
A muhlyt majd meglátjuk, de ha így jártam velük, akkor feleslegesen adtam ki rájuk a pénzt :-(
De még nem temetem, ha tavasszal nem indul csak akkor, amúgy tervezek a St@rkl-tól is rendelni, mert nagyon szeretnék ilyen füvet! Még azért nem temetem őket!
Jó, hogy jöttél! Szóval ilyenkor kell levágni őket? Azt gondoltam, hogy akkor kell, mikor már zöldell az új hajtás. És a zebrát is meg mindent? Mármint tudom, hogy nem mindent, mert van,amiket csak "fésülgetni" kell.
(Egy füvekhez egyáltalán nem értő barátom megállapította, hogy a füveimből már nem lesz semmi, mert nagyon elsárgultak. :DDDDD)
Drukkolok a Muhlydnak, de sajnos nagy az esélye a pusztulásnak egy ilyen tél után.
Kíváncsi vagyok a muhly füveket illetően, hogy indulnak tavasszal, a probléma nem a télállóság, hanem, hogy nem voltak begyökeresedve, így lehet esélye annak, hogy nem hajtanak ki tavasszal, mert jóformán másfél hónapig a talajba voltak fagyva, kiszáradhattak! :-(
Levágtam a japán díszfüveket, ilyentájt szoktam a reggeli fagyos időben, így nem kellett sárt dagasztanom. A levágott rész ment a komposztálóba, ott szépen le szokott bomlani!
Szerintem már olyan nagy hidegek amelyek árthatnának nem lesznek!
Már én is érzem a kert határait, ezért kénytelen vagyok szelektálni, az általánosan elterjedtek húzzák a rövidebbet! Szépen lassan kikerülnek a kertből. Amúgy tervben van egy tetőkert az egyik melléképület tetejére, csak évek és pénz kérdése mikorra tudom megvalósítani, így nyernék kb 20-30 négyzetmétert.
Szegeden is nyílt egy ilyen, csak az a baj, hogy akik ott dolgoznak, vajmi keveset tudnak azokról a növényekről, sajnos! Gondolom eladói végzettséggel rendelkezők dolgoznak ott, nem kertészek! :-(