Kezdő hegesztők számára hoztam létre ezt a topic-ot. Banális kérdések, gépvásárlás megtárgyalására. Egymásnak való segítségnyújtás, tippek, információk. Kérem mindenki tisztelje a kezdő kérdezőt.
"A corgon inert gáz,és beépül,vagy segiti a kohéziós kötést. (ez lehet téves is) A co2 csak a kráter környezetét védi a szabadlevegőtől,elenyésző mértékben hűti is azt."
Hogy ezeket a fasságokat honnan szeded...
A védőgázok összetételüktől függően különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, így hatásuk is eltérő a hegesztési eredményre. Fő szerepük, hogy a hegfürdőt védjék a környezeti levegő káros hatásaitól, amely nem kívánt nitrogént, oxigént és nedvességet (vízgőzt) tartalmaz. A hegesztendő anyagtól függően ezek negatívan hatnak a varrat tulajdonságaira, és az ív viselkedésére.
A védőgázok befolyásolják az:
- az ívgyújtást
- az ív stabilitását
- a hőbevitelt
- a beolvadási profilt
- a kötés kémiai összetételét
- a varrat alakját
- a fröcskölés gyakoriságát és nagyságát
A védőgázoknál különbséget teszünk az inert gázok (inert = reakcióra kevéssé hajlamos) és az aktív gázok között.
Inert gáz pl. az argon (Ar) és a hélium (He), ezek az olvadékfürdőben lezajló folyamatokban nem vesznek részt. Különösen Al-ötvözetek és nemvasfémek hegesztésére alkalmasak.
Aktív gáz pl. a szén-dioxid (CO2, valamint pl. az Ar, CO2 ós O2 gázokból alkotott különböző kevert gázok. Ezek a gázok aktívan részt vesznek a hegesztőfürdőben lezajló folyamatokban. Azaz előnyük, hogy összetételüktől függően meghatározott, szándékos hatást gyakorolnak a hegesztési olvadékra. Ezen kívül lényegesen olcsóbbak, mint a tiszta nemesgáz (inert gáz). A könnyűfémötvözeteket nem szabad C02-dal hegeszteni, mert a gáz oxigénje az olvadékkal nemkívánatos módon vegyületet alkot.
A corgon inert gáz,és beépül,vagy segiti a kohéziós kötést. (ez lehet téves is) A co2 csak a kráter környezetét védi a szabadlevegőtől,elenyésző mértékben hűti is azt. Corgon esetén néhány A-ert spórolunk,és a hálózatból is kevesebbet igényel a gép. A co2 kb fele,vagy ettől is keveseb ft-ba kerül a corgontól. Még elmondom,hogy én mégis ez utóbbit használom ,co2-őt ritkán,csak kint szabadtéren,ahol akár 15L/p is kellhet........
A tűzoltó co2 palackot lehet feje tetejére állitva használni.........
5 vagy max. 10 kilós palack, valószínűleg az is "rám rohadna". 2 kilósat azért nem veszek.
A Sodastream ötletet dobtam, a normálisabb palackmenet átalakító Kínából is 6e Ft (a gagyibb le-felszereléskor elszisszent némi gázt), + új palack 9e Ft (igazából 2 kéne) + csere 2,3e.
Egyébként lehet, hogy egy tábla csokiért fogok kapni egy régi tűzoltó palackot, akkor azzal fogom kipróbálni.
A lényegre rátérve: találtam egy Marketplace eladót, akinek van 5 kg (30e) és 20 kg (45e) palackja.
Nagyon segítőkész volt, az egyik 5 kilóst kérésre körbefotózta, 2028-ig nyomáspróbás Linde volt zárszalagokkal.
10 kg már (most?) nincs neki. A 20 kg-osról nincs több infóm.
Elvileg Debrecen.
Keresse, akit érdekelhet. "Linde 10 kg CO palack" <- erre feldobja a kereső, Bucs Fáma néven fut.
Végül nem lett biznisz, mert találtam ugyanannyiért (30e) 5 kilósat, amit házhoz hoznak. Igaz, az "kínai" palack, de (jelenleg) azt is ugyanúgy meg tudom töltetni.
Részemről azért csináltam trafós gépet, mert ezt tudom - az invereterrel szemben- javítani! Ha tudnám az inveretert is, akkor minden amellett szólna. 2004-ben vettem az inverteres MMA-mat, azóta egy olyan munkám volt vele ami HETRÁVAL-vagy maszek trafóval- nem ment volna. Az embernek el kell gondolkodnia abban, hogy mennyit invesztál egy hegesztő gépbe, ami ugye nélkülözhetetlen a kertes házba, de ritkán használva nem kell ipari paraméterekkel rendelkező/drága gép.
A kapcsolóiba betelepszik a műhely pora. Kivéve,ha ezek korekten burkolva vannak.
Az én gépem ezek elődje volt,de a kapcsolók kontakt hibája sajnos jelen voltak. Ezért váltottam inverterre. A trafós gépeknek töb áram kell,nehezek,de műhelyen belül ennek nincs jelentősége. A trafós gépek kb fél pénzért kaphatók.
Az inverterek háttérbeállitása,synergiája viszont tökéleteseb varratot,egyszerűb beállitást,keveseb áramot,könyeb mozgatást tesz lehetővé.
A másik topikban karcsisanyi kérdezte az 1.2- es porbeleshez passzoló beállitási értékeket,nem kapott pontos választ,az én táblázatomban nem szerepel,a te géped kezelési utasitásában sincs.........ugye!?
Mondjuk......................a két gép teljesitménye azonos,de inkáb ne cseréljünk.............A Mastroweldet hirdettem egy pár hónapig,de épp tegnap töröltem a hirdetőből. Jó gépek ezek mind,főleg,hogy mostanában már elég nagy a hálózatom is hozzájuk..............................
Én mindenkép töb funkciós gépet vennék,ami a porbelest is tudja. Létezik 3kg co2 palack,kinti munkáknál is használható,én még emelőkosárba is beraktam,a targonca 5,6m magasra is felemelt. A szél is fújdogált,tudni kell kesztyűvel szélárnyékot biztositani a védőgáznak,máris működik,mint műhelyben.
Ha mindenkép porbelest akarsz,próld ki előtte,és tegyél összehasonlitást co2,vagy corgon védőgázas varratokkal.........