Keresés

Részletes keresés

krampi Creative Commons License 2003.07.19 0 0 366
Szia rfpx10!
Köszi, hogy válaszoltál kérdésemre. Talán nekem sem szúrt volna szemet, ha az egyik gyerekem nem 82-ben születik. Egyébként az írásaid fantasztikusak. Csak így tovább. Üdv.:krampi
Előzmény: rfpxl0 (365)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.18 0 0 365
Nem gondoltam, hogy valaki ezt észreveszi, de mikor újraolvastam nekem is félreérthető volt.
Nézzük újra...

"-1989 óta, mikor először nyaraltam külföldön tengernél mindösszesen egyszer mondtam, hogy na ez aztán borzalmas volt és menjünk haza (8 éves koromban mikor Olaszországban voltunk)."

A mindösszesen elé kéne egy vessző, és nem azt kellett volna mondanom, hogy 8 éves koromban hanem, hogy 1992-ben. 1989-ben még kevesen mentek az olasz tengerpartra, épp ezért mi is "csak" a jó kis Bulgáriába jutottunk el Zastavával, tudom nem nagy valami de a mai napig elevenen élő nagyon kedves emlék. (Albena, az Aranyhomok, Burgas, Nessebar és a többiek)

Előzmény: krampi (363)
satine Creative Commons License 2003.07.18 0 0 364
Szia,

bocs, ha a többieknek off...

asszem a szüleiddel kellene inkább leveleznem :)),
mert velük egyezik az én (mi) felfogásunk is,
menni, látni, tapasztalni szeretünk mi is, itthon is, külföldön is.
Mi is ezt helyezzük előtérbe, ezért voltunk már több országban - szerencsére, és azért dolgozunk, gürizünk sokat egész évben, hogy valahova eljussunk,
erre készülünk, ez éltet,
és emiatt mondunk le más dolgokról.

Csúnya lesz, amit mondok, de amikor az embert 1x kirabolják itthon (miközben külföldön soha semmi atrocitás nem éri...), és elviszik a futtatott aranyat is, a filléres aranyat is, ami csak emlék,
vagy a Brazíliából hozott festett-kagyló láncot, ami kint jópofa, itthon giccs, amúgy emlék és dísz,
szóval amikor a tárgyi emlékeidet 1x csak elveszik tőled, no persze az értékeidet is,
és mindenki csak megvonja a vállát,
akkor azt mondom, hogy az élményeimet nem vehetik legalább el!

Úgyhogy mi már ezért is/ezért sem vásárolunk külföldön sem semmi olyasmit, amit itthon nagyon sajnálnánk, ha ellopnának...

Bocsánat.
Off/ vagy on.

Ehhez (is) hülye vagyok.

Örülök, hogy egyre több fiatalt "fertőz" meg az utazás vágya, és sajnálom, amikor csak a pankráció kedvéért...

Én a magam részéről nagyon örülök, hogy Marokkó iránt is sokan érdeklődnek, és tényleg azt szeretném, ha csupa jó élményekkel térne mindenki haza.

A last m-utakról tudok, ezért is kaptuk magunkat, s mentünk el egy kicsit Djerbára pozitív élményeket szerezni,
annak ellenére, hogy az anyagi keretünket ezzel sikerült is a nullára futtatni... :((

És, mi a következő terv????

Bocs a többiektől.

Addig még koncentrálj Marokkóra, és mesélj!

Szia!

Előzmény: rfpxl0 (362)
krampi Creative Commons License 2003.07.18 0 0 363
Szia!
Csak annyit szeretnék kérdezni, ha 1989-ben, amikor Olaszországban nyaraltatok, 8 éves voltál, akkor hogy lehetsz most 19 éves? Üdv.:krampi
Előzmény: rfpxl0 (355)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.18 0 0 362
Bocsánat, hogy nem a topichoz szólok (OFF)
Hát igen, Ti nagyon pórul jártatok ezzel a charter dologgal. Ahogy én utánaszámoltam egy 60-80ezer Ft-tal biztos többet fizettetek (személyenként). Ami bizony tetemes...
Pláne, hogy most nézegettem a last minute utakat és ennyi pénzért(csak amennyivel többet fizettetek) már elátással visznek Egyiptomba/Tunéziába 4*-os szállodába...

Hát, a korom (19) az annyi amennyi ezen nem tudok változtatni csak néha szomorkodom, hogy milyen gyorsan telik az idő... (gondolom ezzel nem vagyok egyedül).

Az, hogy már sok vagy kevés országban jártam, nagyon relativ. De próbálom tartani, hogy legalább annyi országban legyek mint az aktuális életkorom (ami ugye egyre nehezebb, bár mindenképpen teljesíthető mert tudomásom szerint kb. 180 ország van a földön és ugye 180 évig senki nem él:-)
Ja és szerencsére olyan szüleim vannak, akiknek fontosabb egy külföldi nyaralás, mint egy jobb kocsi, még több bankbetét, egy kerti medence meg ilyenek. Mert azért egy utazás nem olcsó... (főleg, ha 4 embernek kell fizetni és senki után nem jár a 12 éven alatti kedvezmény)

Mellesleg irigyellek ám Téged, mert Te nagyon sok helyen megfordultál a világban és úgy érzem még sok ambició van benned:)

Bocsánat mégegyszer....
(az arab összehasonlításba szivesen benne vagyok, bár nincs nekem olyan sok tapasztalatom, de majd kérek segítséget, ha komolyan gondolod:)

Előzmény: satine (356)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.18 0 0 361
Az időről írtam, hogy jó lesz mire Ti mentek. A körúton pedig mindenképpen forróság lesz, mert nem óceánparton vagytok!

1. Általában tisztaság van a szállodában (max. egy-két csotány keresztezheti utadat, de azokat agyon kell taposni:-). A takaritók minden nap (vagy legalábbis 2 naponta) cserélték a lepedőket, törölközőket. Az utcákon szintén tisztaság van, Agadir kb. olyan mint nálunk (de arab viszonylatban mindenképpen kiválló).

2. Persze angollal (sőt némettel, vagy spanyollal is) is lehet boldogulni (szállodában, bazárban, üzletekben bizonyosan).
A franciát azért mondtam annyira mert azt szinte mindenki beszéli (az ország második nyelve).

3. Hogy alkudozásnál mi a jó ár, azt bajos lenne megmondani, azon múlik mennyire néznek hülyének ("naiv európainak"). Minket általában nagyon de nagyon hülyének néztek, elsőre jó magas árat mondtak úgyhogy eredeti ár 1/3-a volt a reális ár.

Előzmény: Avar_ (357)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.18 0 0 360

Jó utat neurock. Már nagyon várom, hogy mit fogsz írni (gondolom Te nem annyira, mert az azt jelentené, hogy vége már...)
Azért irigyellek, hogy mész Marokkóba!:)
Előzmény: neurock (358)
satine Creative Commons License 2003.07.18 0 0 359
Szia,
minden jót nektek,
biztosan minden okés lesz,
és várjuk az élménybeszámolót!
De hétfőig még van idő,
bekukkanthatsz! :))
Szia!
Előzmény: neurock (358)
neurock Creative Commons License 2003.07.18 0 0 358
Na akkor mégegyszer köszönöm mindenkinek az infókat!

Megyek csomagolni, aztán hétfőn irány Agadír!

Ha visszajöttem majd én is mesélek.

sziasztok

Avar_ Creative Commons License 2003.07.18 0 0 357
Kedves rfpxl0 !

Régen nem jártam a fórumban, de nagyon örültem az írásidnak. Sok minden elkeserített -főleg az amit az időről írtál- de nagyon sok hasznos dolgot tudtam meg. Ha van még írhatnékod, én is szívesen olvasom!
Kicsit megnyugtatott, hogy az 1 hét körút, 1 hét Agadirt tartod a jó választásnak, mert mi is ilyenre megyünk. : ))
Amit szeretnék még kérdezni, hogy a szállodákban milyen volt a higiénia? Ezzel nem volt gond ?

Ha abszolút nem beszélünk franciául, akkor el vagyunk veszve, vagy azért angolul is lehet boldogulni?

Alkudozásról: van egy átlag, hogy az első árhoz képest kb. meddig lehet lefelé nyomni az árat. Feléig, vagy lejjebb?

Avar_

satine Creative Commons License 2003.07.17 0 0 356
Oké, kb. ezt a választ vártam,
mert szerintem, a leírásaid alapján is ez jött ki,
és asszem, én is pont ezeket a válaszokat adtam volna,
csak nekünk hozzájött, hogy mi nem charterrel voltunk, hanem jóval drágább úton, tehát az ember - talán - joggal vár el még inkább valami szuper dolgot.
Úgy értem, a charterben eleve benne van, hogy olcsóbb, ezért meg ezért meg ezért... azaz ne várj túl sokat...

Óhatatlanul is visszaszámoltam a korodat,
és ledöbbentem,
nem tudom, ki hogy van ezzel,
de én valamiféle karaktert képzelek mindig az írások mögé,
és a te írásaid annyira érettek, annyi tapasztalatról, rutinról, éleslátásról adtak bizonyságot, hogy olyan 28-30-asnak gondoltalak.
De ez itt nem lényeges,
csak - csak nem tudom--- valahol jó, hogy már ennyi helyen jártál, díjazom az érdeklődésedet!
És ezt a baromságot, hogy marad neked a tévé,! - hát előtted a világ!!!! Hogy ne jönne össze más,!

Az arab országok közötti összehasonlízásba is belemehetünk,
nem tudom, ez a topic bírja-e, vagy néhány afrikai ország összevetése...
Nos?

De még írj marokkóról,
bár én még nem "emésztettem meg" az eddigieket,
majd újra nekifutok, és "átrágjuk", ha van kedved.
Szia!

Előzmény: rfpxl0 (355)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.17 0 0 355
Kérdéseidre a válasz!

Összességében mi a benyomásod?
-1989 óta, mikor először nyaraltam külföldön tengernél mindösszesen egyszer mondtam, hogy na ez aztán borzalmas volt és menjünk haza (8 éves koromban mikor Olaszországban voltunk). ezen kivül mindenhol jól éreztem magam, de Egyiptom egyelőre verhetetlen:) Jó persze még csomó helyen nemjártam,amik bizonyára 1000-szer szuperebbek mint Egyiptom és én is baromi szivesen elmennék (Karib szigetek, Chile, Japán, Ausztrália, Nepál stb stb...) csakhát, ahhoz nem elsős egyetemistának kéne lenni, vagy birni kéne az úgynevezett "hátizsákos turizmust", amire alkalmatlan vagyok:)
Ha meg nemjön össze, hát marad a spektrum meg a travel channel, az se utolsó dolog ám:))

Elmennél még 1x?
-Természetesen. De nyilván az olyan országok, ahol még nem jártam elsőbbséget élveznek, még akkor is, ha Marokkóból nagyon keveset láttam.

Megérte?
-Bizonyosan megérte, bár az árakat nem jó összehasonlitani Tunéziával, Egyiptommal. Marokkó az Marokkó:)

Megismerted az országot?
-Dehogy ismertem meg az országot, ha körútra mentem volna akkor is csak a királyi városokat ismerem meg, egy Marokkó méretű ország megismeréséhez úgyérzem minimum 2-3 hónapra van szükség.

Vagy elég volt ennyi?
-Ha lesz módom még visszamegyek Marokkóba, Rabatra, Fezre, Casablancára és természetesen a Nyugat-Szaharai részre kiváncsi vagyok.

Előzmény: satine (354)
satine Creative Commons License 2003.07.17 0 0 354
Bocsi, kicsit "sarkosan" fogalmaztam tegnap, de ez nem befolyásolja az utazást, ez hozzá tartozik az országhoz,
csak valahogy szóba került,
talán annak kapcsán is, amit te is írtál, hogy ha valakit fotózni akarsz, rögtön tartja a markát.
Mi Djerbán pont az ellenkezőjét tapasztaltuk, a taxis már annyi fotót készített rólunk, és a végén a borravalót is sokallta, hogy az már szinte jóérzés volt...
De más az egyik ország, más a másik;
és nem ezen apróságok miatt döntünk így, vagy úgy.
Csak úgy az eszembe jutott...

Nem sok amit írtál, tudod, leírni több időbe telik, mint olvasni :)))

Összességében mi a benyomásod?
Elmennél még 1x?
Megérte?
Megismerted az országot?
Vagy elég volt ennyi?

maj még újra elolvaslak,
most csak "kutyafuttában" voltam itt.
Szia!

Előzmény: rfpxl0 (352)
neurock Creative Commons License 2003.07.17 0 0 353
Szia!

Köszi a gyors, korrekt válaszokat!

Nekem nem tűnt hosszúnak :o)

Ha eszedbe jut még valami akkor írd be! Szerintem mindenki aki olvassa a fórumot szívesen veszi, akár volt már Marokkóban akár készül oda.

Én még holnap ON leszek, de a hétvégén már erősen készülünk az útra!

neurock

Előzmény: rfpxl0 (352)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.17 0 0 352
A szállodában az ellátás nagyon korrekt volt, senki nem panaszkodott, hogy bármiféle betegséget kapott volna tőle és ez jellemző a többi szállodára is.
Bár voltak akik egysíkunak találták az étkezést(túl sok a kusz-kusz:), meg persze voltak akik megbetegedtek (valakihez orvost is kellett hívni) de szerintem közel se annyian mint Egyiptomba vagy Tunéziába.
Nekem a félpanzió bőven elég volt, kb 9-kor reggeliztünk (volt mindig felvágott, sajt, palacsinta, fánk, ilyen sütemények) aztán fél 7-től vacsora és ez bőven elég volt.

Az egész napos programok, közül a marrakechi indul a legkorábban (6-kor) és akkor már szerintem minden szállodába lehet valami reggelit kapni. Igaz csak ilyen kontinentális, de az is valami...
A fakultativ programokon általában van étkezés, és az nagyon jónak mondható. A marrakechin 2 étkezés is van (ebéd vacsora). Sokan mondták, hogy erre nembiztos, hogy szükség van mert az ebéd van 2 körül a vacsora meg úgy 6 körül.
A cápavadászaton nagyon finom dolgokat adtak (zöldség, gyümölcs, kifogott hal). Essaouriában is nagyon finom halat adtak...
Az étkezés, ha nem vagy még nálam is kritikusabb alkat akkor nagyon jó lesz.

Az árakról, hát az éttermi árakat (ha napközben akartok esetleg enni) igazából nem nagyon nézegettem. Egy pizza(étteremben) azt biztosan tudom, hogy 50-60Dirham. (Ebből levezetve az árak valószinüleg picit drágábban mint nálunk)
De van McDonald's (kettőt is láttunk agadirban, egyik a nagy központi térnél, a parti sétány elején a másik fent a II. Hassan sugárúton,(ahol az Argana szálloda is van, ez egy nagyon szép szálloda kívülről is csak messze van kb. 1km-re a tengertől)
Van Pizza Hut is, szintén a II. Hassan suárút mellett egy ilyen kis belső térnél, a stadion mellett.

Taxi-Szukh:
Na erről mindenképpen szerettem volna még írni. 2 féle taxi van Agadirban. Az egyik a normál, általában Mercedes a másik az úgynevezett "Petit Taxi". A Mercedesesek általában messzebre visznek (Essaouria, Tiznit, Tafraout vagy ahova kéred), a kis piros taxik (általában Peugeot 206-os, vagy kis renault esetleg fiat) amik városon belül közlekednek.
A Mercedeseseknél ki kell alkudni előre a fuvardíjat, a petit taxinál nem érdemes sőt, jobban jársz ha bekapcsoltatod az órát. (De erre nagyon figyelj, ahogy elindultok, nullázza az órát.
Al Mogarból igazából csak akkor lesz szükség Petit taxira, ha a szukhba mentek (mert ez a város szélén van). A probléma, hogy a taxisok 2 szukhba visznek. Az egyik a turistaszukh (Sukh Artizane) na ennek semmi köze az arab bazárhoz, ez egy csarnok ahova minden "kacatot"(pejorativ módon igy nevezem a bazárosok portékáit összezsúfoltak). Van itt minden, kerámiából, fából, rézből, vasból, szövetből, bőrből készült szuvenirok garmadája. (Az árak magasak olyan turistának való, aki nem mer bemenni az igazi szukhba és mindent egy helyen akar megvenni)
A másik szukh az igazi! Persze nem olyan durva mint a marrakechi, de azér a hangulatot visszaadja:)
Az Al Moggarból a szukhig úgy saccolom, hogy petit taxival az órát bekapcsolva olyan 15DH.
A szukhnak 10 kapuja van, (az első kapuk a zöldség gyümölcs, aztán jön a turkáló, aztán börösök, halpiac stb.)
Lényegében teljesen mind1 hol mész be, nem olyan nehéz tájékozódni benne és bárhol ki tudsz jönni és máris ott terem egy piros taxi és visz haza.
Érdemes hátizsákkal menni, mert a szállodák nem szeretik a kintről hozott árukat, de a hátizsákot nem pakoltatják ki.

Szóval az árakról, a zöldség-gyümölcs itteni viszonylathoz képest olcsó(csomó helyi ilyen nagy kordékkal viszi haza a cuccokat). A turkáló árai nemigazán érdekeltek...:)
A fa boltokban nagyon sok szép cucc van (biztos mutatják majd a mágikus dobozt). Vannak ilyen kerámiás árusok (mindenféle szines tálak, vázák). Vannak vasárusok (itt lámpákat, öntöttvas cuccokat lehet kapni). Vannak ékszeresek, ilyen kancsóárusok, papucsárusok, börösök stb stb...
A lényeg, hogy elsőre olyan árakat mondanak ami borzalmas... (pl. egy teáskannáért mondtak 600DH-mot aztán ott tartottunk már, hogy 200 mikor elhagytuk az üzletet) Vagy egy berber papucsos 580DH-ról lealkudtuk már 120-ra mikor otthagytuk.
HA nem tudsz alkudozni inkább kerüld el ezeket a helyeket mert nagyon átvernek...
A lényeg, hogy ne te mondd az árat, vagy nagyon alacsonyat kell mondani de a legjobb ha semmit, majd ő csökkenti... Érdemes egy boltban több dolgot venni, mert akkor sokkal jobbak az alkupoziciók.
A kiirt árak még tájékoztató jellegűnek se vehetők, egy nagy fateknőst amire ki volt írva hogy 150DH, egy díszbotot amire szintén 150DH, egy dobozt amire 170DH és egy poháralátétkészletet ami 120DH kötésben megvettük 250DH ért és még egy kis teknőst is kaptunk ajándékba, miközben 3-szor kimentünk a boltból és mindig visszahívott a bácsika... Ez csak egy példa, de nagyon tipikus.
Türelem kell hozzá és nagy kitartás:)

Az idő miatt meg ne aggódj mert mikor eljöttünk egy érezhető javulás állt be. A kertész is mondta, hogy ilyen szoktalan "hideg" már rég nem volt de most már jó lesz az idő.

Ez volt az utolsó hosszú beirásom, mert már így is túlzásba vittem. Bocsánat!

Előzmény: neurock (350)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.17 0 0 351
Na itt kicsit más a vélemény, szerintem Marokkóban vannak a leginkább "nyugatiasodottabb" arab ország minden tekintetben (Agadir persze csalóka mert az olyan majdnem mint egy görög vagy spanyol üdülőváros, arabokkal) de infrastrukturálisan meg az emberek mentalitásában is.
A bazárosok sokszor agresszivak, de közel se annyira mint Egyiptomba vagy Tunéziába (lehet, hogy Jerbán máshogy volt, ott még nem jártam de a tunéziai szárzaföldön nekem agresszivabbaknak tüntek).
Itt már (főleg Agadirba) sokkal kevesebb az ilyen csadorba öltözött, sőt a fiatalok szinte már mind úgy öltözködnek mint nálunk. A a nők, fiatal lányok kimennek az utcákra, az ilyen beülős helyeken már nem csak férfiak üdögélnek, hanem vannak nők is persze jóval kevesebben.
Meg nincs is olyan nagy személyi kultusz, igaz királyság, meg sok helyen kint van a király képe, de ez már nem olyan mint mondjuk Tunéziába, ahol Ben Ali nézett rád szigorú tekintetével még az utolsó szatócsboltban...

Azért azt a konklúziót levontuk, hogy azok jártak a legjobban akik 1 hét körút és 1 hét agadiri üdülésre fizettek be.(mind anyagilag, mind látványosság szempontjából, mind idegenvezető szempontjából, a körúton valami nagyon szuper idegenvezető van álitólag)
Így kellett volna...(De hát utólag könnyű okosnak lenni)

Előzmény: satine (349)
neurock Creative Commons License 2003.07.17 0 0 350
Hát nem a legjobb hírek :o(

Én azért 30-35C melegre számítottam.

Ami még érdekelne:

Az ellátás milyen volt? Ha egésznapos programra mentetek, akkor adtak hideg kaját vagy mindent magánba kellett intézni?

Esetleg írhatnál az árakról is (nem a szállodai hanem az általános). -étterem, bazár stb.

Hát akkor a búvárkodás is kilőve! Marad Egyiptom :o(

Előzmény: rfpxl0 (347)
satine Creative Commons License 2003.07.16 0 0 349
A párommal beszélgettünk a marokkói élményeinkről, és ez a bizonyos jattolás mindenért, bennünket is kiborított.
nem faszariságból, már bocsánat, hanem ott történt velünk, az egyszerűen már pofátlanság volt sokszor.
Megy a turista busz, itt-ott megáll, kávészünet,
gyerek rögtön beül egy asztalhoz, semmi szolgáltatást nem nyújt, de azért, hogy a wc-t használod, pénzt kér. Oké, itthon is, rendben leteszel 2-3 D-ot, szól, hogy 5; ha leteszel 5-öt, szól, hogy 10... de ezért nem kapsz ám semmit...
Volt velünk 1x egy nyugati turista, baromira utáltam, a zsebe tele volt aprópénzzel, ezt néha megcsörgette, és persze hogy jöttek utánunk a helyi árusok, koldusok, mindenki, ő néha nagy kegyesen adott valamit, és néha megcsörgette a zsebét... Annyira gyűlöltem, annyira rabszolga-tartó magatartásnak véltem, hogy kerültem a hapsit, de hát csoport volt...
Csak mellesleg jegyzem meg,
hogy Djerbe ezután felüdülés volt,
de persze ettől még szép az ország, és sokan azt mondják, ne menjen, aki nem bírja az arab mentalitást... nos érdekes, Tunézia is arab ország, de nekem sokkal kulturáltabbnak tűnt.
Ettől függetlenül el kell menni Marokkóba, látni kell, tapasztalni kell.
Az én véleményem az, hogy az a vécés gyerek többet engem nem fog látni, ha a lelkiismeretem azt mondja, és pénzem is van, akkor osztogassam a pénzt, egyébként meg nem feltétlenül.
satine Creative Commons License 2003.07.16 0 0 348
Szia, sajnálom, hogy a kinti iroda semmit nem változott,
pedig mi aztán jeleztük ott, hogy ez így nem okés...
Essaouriával mázlink volt,
isteni francia csoportot fogtunk ki, nyugis középkorúak, intelligensek, egy Mohammeddel, de ez nem a Ti Mohammedetek volt.

Majd a többihez is hozzászólok, írj még, és még sokáig legyél utastársaink segítségére!
Én is rohanásban,
de majd jövök!

rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.16 0 0 347
Ja és az időjárás:) (erről pedig irtam Marokkóban, az át nem jött hozzászólásaimban, de talán igy jobb is).

Agadirban még a legmelegebb napokon sem volt 30 foknál több. Olyan nap hogy reggel 9-től este 6-ig sütött a nap (kb.28-30C) a 14-ből 3 nap volt.
Olyan, hogy fél nap (mondjuk délután 2-től este 6ig) talán 4 nap.
Aztán olyan mikor max. 2 órára olyan is 3-4 nap és aztán volt olyan (3-4 nap), amikor teljes kilátástalanság.
Ezt úgy kell érteni, hogy egész nap köd(illetve pára), szél, max 20-22 fok.

Az idegenvezetők szerint az agadiri klima, olyan hogy délután 2-ig általában nem süt ki a nap (ezt tapasztaltuk), csak irtó nagy pára van ami csak úgy 3-ra oszlik el, ha eloszlik...
Persze utólag már érthető, ez óceáni éghajlat, olyan idő van mint nyugat Franciaországban vagy Portugáliában.

Ellenben ha Tafroutba, vagy Tiznitbe, vagy Marrakechbe mész akkor ott megtapasztalható az a sivatagi forróság, lényeg hogy a tengerparton nagyon ritkán.

Az Atlanti óceán nagyon kellemes volt (bár egyeseknek hideg volt a vize), szerintem nagyon jó. Jók a hullámok, és irtó nagy az apály-dagály mozgás (nálunk a szállodánál olyan 100 méteres volt).
Búvárkodás szempontjából nagyon rossz a viz (apró kagylókon kivül semmi), de strandolási célokból kiválló. Hűsit és nem kell tartanod hogy belelépsz valamibe, mert szép tiszta homok van mindenütt.

A parton helyiek fociznak (már reggel 6-tól) és tevések lovasok is vannak (akik olyanok mint a moszkva téri árusok, jön a rendőr úgy eltünnek mint a kámfor:)

A cápavadászatról egyetlen gondolatsort...
Nagyon jó... de vigyázz mert rosszul leszel!:) Cápát 99,99% hogy nem fogtok, de Barbara biztos megemliti a legendává lett cseh csoportot akik állitólag fogtak.
A program nagyszerüsége abban áll, hogy a hajó személyzete nagyon látványos dolgokat csinálnak (az titok hogy mit), és nagyon finomakat lehet enni. És a legnagyobb attrakció, hogy 2 horoggal egy kővel és egy damillal akár te is foghatsz 15-20 dekás halakat. (Én pl. fogtam vagy 3 kiló makrélát:) - nagy élmény.
Egy jó tanács, ne reggelizz előtte semmi komolyat (sőt semmit), mert nálunk 6 utasból 2 végig feküd, 2 a tengernek adta a reggelijét, és csupán 2 ember volt aki kisebb rosszulléttel átvészelte (szerencsémre én ez utóbbi kategóriába tartoztam).

Előzmény: neurock (342)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.16 0 0 346
Üdv Riella, akkor egy repülőn utaztunk:)

A mi szállodánkba is volt egy házaspár, akik autót béreltek és lényegében igazuk volt. (ár szempontból, rugalmasság szempontból bizonyára)

Az autóbérlés ajánlható dolog, biztonságosak az utak (néha rendőrellenőrzés van, de a turistát nem zaklatják) és sokkal rugalmasabban szervezheted a programodat.
Persze azért kell némi találékonyság és tájékozódó képesség. Ha tudsz franciául akkor mindenképpen ezt a megoldást válaszd, ne is fizess be semmit.

Hát igen szegény Judit...(fogják őt még szidni elegen). Most visszanéztük a videót és siralmas... minden második szava "tehát", "ugye", "természetesen", "illetve", baromi sok töltelékszó.

No és most elmondom miért sajnálom mégis szegényt... (Essaouriai programismertető következik)

Szombati napon utaztunk, busz érkezett fél 7-kor. Nagyobb méretű mikrobusz, 11 magyar utas 2 francia (na ők nemtudom honnan keveredtek oda) Judit és a soför Sarif. (Sarif lényegében a franciákkal foglalkozott sokat, Judit meg hát mesélt... illetve most már megkérdezte "Miről szeretnének hallani kedves utasaink?" Hát természetesen senki nem mondott semmit, ennek következtében újra végighallgattuk amit a marrakechi (illetve aki volt Tafrautba) mesét a Marokkói gazdaságról, nyelvről meg ilyenek, ismétlés a tudás anyja...

Kb. 3-3,5 óra utazás után megérkeztünk Essouriába, az út elég szép végig a tengerparton ment.
Miután kiszálltunk Judit bemutatta, Mohamedet(farmerdzsekis napszemüveges vagánycsákó) és Hassánt(kaftános berber), hogy ők lesznek az idegenvezetők. (a nevek nem 100% hogy ezek voltak)
Gyakorlatilag 2 órát mászkáltunk a városba benéztünk ide oda, felmásztunk egy hotel tetejére, berber negyed, portugál negyed, zsidó negyed, Jimmy Hendrix is itt lakott meg hogy mennyi külföldi vesz itt házat. Mohamed mondja, hogy egy ingatlan 100 millió marokkói dirhamba kerül, na erre mindenki meghökkent.
Micsoda? 250 millió forint lenne egy ilyen lerobbant ház...Áh dehogy 250, egy nullát lehagytunk, 2,5 milliárd Forint... Hűha na ezt nem tudta már senki elhinni (ez volt az első gyanús jel, hogy itt valami nem oké ezekel az idegenvezető pasikkal)

Aztán egy asztalosműhelybe megnéztünk egy fa termékbemuutatót és a portugál ágyusornál zártuk a programot (itt volt 15 perc fotószünet).
Aztán megyünk az étterem felé, eközben furcsa francia "csevely" Judit és a 2 arab vezetőnk között, Judit arcán némi zavar, arabok izgatottak.
Aztán Judit kijelenti: "Dobjunk össze egy kis pénzt az idegenvezetőknek"..... csönd....jól értetjük dobjunk össze?

Na itt lepődött meg mindenki... Micsoda nem elég hogy fizettünk egy csomó pénzt a kirándulásért még mi dobjunk össze pénzt az idegenvezetőnek? Judit mondja egy "5-10 Dirham fejenként elég is lesz". Egy idősebb házaspár nem tudott vagy nem akart adni többet csak 2-3 dirhamot adtak és az arab visszadobta nekik hogy ez kérem, kevés.
Aztán végülis 11 embertől nem jött össze elég pénz a 2 arab "úr" visszajöttek és Juditot szó szerint letámadták hogy ez igy nem lesz jó. Judit, szegény már nagyon ki volt előhúzott a pénztárcájából 100Dirhamot, aztán mégegyszer 100 dirhamot és odaadta nekik.

Na és ekkor bújt ki a szög a zsákból, elmondta, hogy az "iroda" (Bo Voyages-kinti partner), nem adott helyi idegenvezetőt, hanem mondták neki hogy keressen ott Essaouriában, oldja meg valahogy. És ugye mindenhol akadnak önkéntes helyiek akik körbevezetnek a városokban, na ilyeneket fogott és ezek voltak a mi "képzett" idegenvezetőink. (Most már legalább érthető miért kerül egy lerobbant koszfészek 2,5 milliárdba az essaouriai zsidó negyedben)

Azthiszem ezt a történetet nem kell kommentálni, mindamellett nagyon szép Essaouria, midenképp érdemes meglátogatni, az ebéd is nagyon finom volt, a halpiac (délutáni szabadprogram) élmény. És a bástyáról nagyon jó képeket lehet csinálni a tengerről. De egy ilyen idegenvezetős malör be tudja ám árnyékolni a dolgokat, főleg ha van egy-két olyan utas aki nem olyan toleráns, hogy csöndben hallgat hanem szóvá is teszi helyben, lázit az utasok közt és rápirit szegény Juditra, pedig ő vétlen volt az esetben, ha a helyi iroda nem ad idegenvezetőt nincs mit tennie...

Előzmény: Riella (343)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.16 0 0 345
Meglepő módon az ilyen múzeum meg ilyen helyeken nem kérnek pénzt a kamerázásért, fotózásért. DE ha helyi embereket fotózol eléggé háklisak és akkor érdemes adni nekik valamit mert éktelen cirkuszt tudnak csinálni.
Szukhban is elvben lehet, de pl. a kovácsoknál azért nem fotoztam mert rámorditottak, és elég egyértelműen mutatták, hogy itt vagy fizetsz vagy elhúzol a francba. (és ugye minden sarkon nem hagyok ott 1-1 eurot)

A marrakechi Jemma el Fna téri látványosságok (majmos emberek, fogorvos, vizhordó stb.) is ilyen kategóriába tartoznak lefotózod 1 euro, vagy 10 Dirham kevesebbet adsz megsértődik. A kecskék a vasfán cimű atrakció ugyanilyen kategória, de ott elég kevesebbet is adni (1-2 Dirham). Jellemző egyébként minnél távolabb vagy a központi helyektől, annál kevesebbnek is örülnek.
Persze stikában mindent lehet fotozni... (pl. úgy hogy nem teszed fel a szemedhez a gépet csak úgy lóg a nyakadba és lenyomod a gombot vaku nélkül:)

Előzmény: neurock (342)
Csbalázs Creative Commons License 2003.07.16 0 0 344
Ez nagyon jó kérdés: mennyire lehet fényképezni meg videózni? Mennyire allergiásak rá?
Előzmény: neurock (342)
Riella Creative Commons License 2003.07.16 0 0 343
Szia!
Időm nem sok ,bocs. Mi is hétfőn jöttünk haza.
Kirándulásokhoz tudom javasolni az autóbérlést, mi 400DH/nap klímás R. Cliot kaptunk. A közlekedés csak a nagyvárosokban szokatlan, az országutak elég üresek, a rendőrök barátságosak, segítőkészek. Kétszer állítottak meg hogy megkérdezzék hogy tetszik Marokkó, iratokat nem kértek. Gyönyörű tájakon jártunk, és nagy előnye, hogy bármikor megállhattunk fotózni. Gyakran kellett. Elmentünk megnézni az Immouzeri vízesést (amit horribilis összegért szervez az iroda) de víz az csak télen van benne. Ezt persze nem közölték. Csodálatos a Taffraut Tiznit vonal is. Mi Essaouriába is autóval mentünk. Szerintem egy jó utikönyvvel többet értek, mint Judittal!!! Képtelen bármit megoldani és az ismeretei is elég korlátozottak. A benzinárak hasonlóak, mint nálunk.
Mennem kell, jó utat!
Előzmény: neurock (342)
neurock Creative Commons License 2003.07.16 0 0 342
Köszi a gyors választ!

Jó volt a jelmagyarázat, csak elsőre nem esett le. Később már láttam.

Ami még eszembe jutott:

A fényképezés! Mindenhol lehet? Vagy csak pénzért? (szukokban, embereket) Én azért úgy tevezem, hogy jó pár tekercset ellövök kint.

Az időjárással mi volt a gond?

Előzmény: rfpxl0 (340)
satine Creative Commons License 2003.07.15 0 0 341
Szia kimondhatatlan nevű rfpx10 vagy frpiksztíz!!!
:))
Nagyon örülök Neked,
és nagyon sajnálom, hogy nektek is voltak negatív tapasztalataitok,
pedig szurkoltam nektek, és bízom abban, hogy a magyar idegenvezetéssel, charterrel stb. másabb lesz, mint nekünk volt.

Bocsi, nagyon-nagy határidő szorításban vagyok,
de "ismersz", jövök, rád zúdítom majd a kérdéseimet,
átbeszélünk mindent,
gondolom, a hétvége felé...
Csak azért jöttem most, hogy megnézzem, hazajöttetek, megvagytok, ez a lényeg, a többi ráér. Nekem.

Szia!

Előzmény: rfpxl0 (340)
rfpxl0 Creative Commons License 2003.07.15 0 0 340
Látom nem sikerült jól a jelmagyarázatom:)) Cápavadászat minden nap van kivétel péntek, ezért irtam oda minden naphoz hogy CV (vagyis cápavadászat), T, hogy tevegelés stb.

1 hétre picit soknak tartok ennyi programot (legalábbis nekem sok lenne), de azért hajrá.

A hotelekről.

Anezi Hotel:
- A legjobb árfekvésű (mondhatnánk úgy is legolcsóbb) hotel, ami elég messze van a tengerparttól (messzebb mint azt a Budavártours irta). Kivülről egy magas toronyházra hasonlit de hatalmas előnye, hogy viszonylag közel van a központi részekhez és itt laknak az idegenvezetők.
Ergo, ha valami zűr van azt ők a saját bőrükön észlelik és jelentik az irodának (és ugye minden szálloda be akar vágódni az irodánál, tehát megpróbálnak az utasok, idegenvezetők kedvében járni). Az is jó mivel egy helyen vagy az idegenvezetőkkel rugalmasan intézheted a fakultativ programjaid (este becsöngetsz Barbihoz, vagy Judithoz aztán már kész is van)
További előny (ha ez előny), ide megy a legtöbb magyar (nálunk az egyik busznak kb. fele 25-30 ember).

Al Moggar:
Szintén jó árfekvésű szálloda, 2 bejárattal (legalábbis én ennyit láttam). A közvetlen tengerparton fekvés, annyit jelent, hogy egy út választjá el a parttól az alsó bejáratot. Van egy felső bejárat is ami az egyik főút felé nyilik (nem tudom pontosan, hogy az V. Mohamed vagy a II. Hassán sugárútra)
A szálloda kétségtelen előnye, hogy nagyon közel van a központhoz, illetve lényegében ott van. A parti sétányon este nagyon sokan mászkálnak közel van a központi tér, ilyen szempontból a fekvése ideálisnak mondható. Kivülről elfogadható, de vannak jobban kinéző szállodák is (persze nem a külső a fontos:)

Fakultativ programok:

1. Marrakech
Nagyon sokan panaszkodtak, húzták a szájukat a program után pedig, szerintem ez a legjobb. (Persze tudni kell, hogy Marokkóba (főleg Agadir vonzáskörzetében) nincsenek olyan turisztikai látványosságok mint Egyiptomba, igy nem is érdemes összehasonlitani egy Kairóval, vagy Luxorral)
Úgy tervezték, hogy 2 nagy buszt inditanak de nem jött össze elég ember ezért csak egy nagy és egy mikrót inditottak. Amilyen szerencsénk volt a mi szállodánk 8 utasa, a mikróbusszal utazott, úgyhogy hely az volt. Más kérdés viszont az idegenvezető...
Itt meg kell állnom egy pillanatra.
A két idegenvezető Szabó Barbara és Besznyák Judit.
Barbaráról tudni kell, hogy ő szerintem az egyes számú (ergo ő ment a nagy busszal), kivállóan beszél franciául (arabul sajnos egyik se beszél -HIBA). Aki esetleg tavaly volt Tunéziába, a Medina utazási irodával az már ismerheti. Barbara nemcsak franciául beszél, alapból jó "beszélőkéje" van. Az utasok nagy többségének bejött a stilusa. Egyetlen kritikám, az, hogy egy idegenvezető mindenről beszél az jó dolog alapvetően, de olyan dolgokról ne beszéljen amit nemtud... Történt ugyanis első nap, mikor a megbeszélés volt, külön mesélt a szállodáról, a szállodai szokásokról. Barbara, annyit mondott, hogy a 4 étterem közül csak 1 működik, mert a többit felújitják és erről csak most tájékoztatták az irodát. (Na ez furcsa volt nekem, mi az hogy nyár kellős közben felújitanak). No nem baj, majd eszünk 1 étteremben, további meglepetés volt hogy a 330 szobás szálloda lényegében kihalt volt (szerény becsléseim szerint, első napokban max. 60-70 ember lehetett ott).
Aztán később fény derült a dolgokra, az éttermeket nem renoválják, csak éppen minek kinyitni őket ennek a 60-70 embernek 3. napon aztán történt valami mert megnyitottak a 4-ből 3 étteremben és érzékelhetően nőtt a szállodavendégek száma, második héten már működött mindkét strandrész is, úgyhogy helyre állt a rend. Miért nem lehet megmondani, hogy azért nem működnek az éttermek mert nem éri meg kinyitni őket. A renoválás meg a szálloda bal szárnyára vonatkozott (megjegyzem, az utazási irodának feladata kideriti -ha előre nem is mondják meg neki- és értesiteni az utasokat, hogy kérem itt renoválás van tessék néha kalapácsolásra számitani, a szolgáltatások nem fognak 100 százalékosan működni. Barbara ezen apró kellmetlenség mellett tényleg jó idegenvezető, mindig mosolyog és tényleg kedves még a legnehezebb utasokkal is (na ilyenből is volt sok).
Ezután a kis kitérő után térjünk rá Juditra...
Na ő volt a mi mikrobuszunk idegenvezetője, illetve vele mentünk Essaouriába (szintén mikrobusszal). Őt is ismerhetik akik tavaly Jordániába nyaraltak (Jordan Tours).
Ő is nagyon kedves és segitőkész, sajnos a beszélőkéje klasszisokkal gyengébb mint Barbaráé, főleg mikor visszanézi az ember a videót és kicsit úgy tünik nem szokta még meg Marokkót nagyon ki tud ám készülni egy program után... Essaouriai malőr (erről később) után borzalmasan kész volt szegény nő)
De mindamelett probálkozik, tavaly végzett csak ez az idei a második szezonja a rutintalanság érződik még.

Az idegenvezetésről tudni kell, hogy mindenhova ELVILEG helyi idegenvezető is megy. (Őt forditja a magyar idegenvezető)

Visszatérve Marrakechre, Aziz volt a helyi idegenvezető, aki a nagybuszon utazott ergo nekünk csak szegény Judit jutott...Aki sok mindent mesélt Marokkó gazdaságáról, az emberekről és sokszor mondta tegyünk fel kérdéseket. Amint valaki kérdezett valamit, szegény nő eléggé letaglózott és igazából nem válaszolt a kérdésekre. Másik dolog ami nemnagyon tetszett, hogy 8 embernek (kb 10-15 percenként) összekötő szövegként mondta, hogy "kedves vendégeink". Egy idő után idegesitő, majd meglátjátok.
Amit mondott azok helytálló dolgok voltak, törekedett a pontosságra, precizségre.

Reggel 6-kor indultunk és éjfél körül érkeztünk vissza a szállóba.
A program cimszavakban Menara kert, Szukh, Bachia palota, Ebéd egy marokkói étteremben, berber patikában "termékbemutató", Jemma El Fna tér, Kotoubia mecset kivülről+park, szabadprogram (1-1,5 óra), vacsora marokkói étteremben (után kis(10 perces) berber zene, tánc).
Már igy is sokat irtam nem irok ezekről részletesen nektek is kell valami felfedezni való.:)
Legnagyobb élményem: a marokkói kapitalizmus megtapasztalása a Jemma el Fna téren. Ahol csomó ember(legalább 30-40 stand) akarja ugyanazt a frissen préselt narancslét eladni. Elindulsz a narancsosok felé,na és után kezdődik meg a hatalmas kiabálás mindenki ordit, hogy az ő pultjához lépjél oda, mindenki neked akar eladni vacak kis 2,5 Dirhamért (ami le lehet alkudni 2-re:), 3 dl orrod előtt préselt narancslét eladni... Nagyon nagy élmény volt nekem (majd Essouriában a halárusoknál ugyanezt tapasztaltam meg)
Legmegdöbbentőbb élmény: a szukh, és a már satine által emlitett kovácsok... Hát egyszerüen fantasztikus? megdöbbentő? ámulatba ejtő? szőrnyű ? és halmozhatnám mászkál ott az ember a koszba, bűzben(a szukhban vannak borzasztóan büdös részek, hányiger kerülgeti az embert), rosdás vasak közt és ott dolgoznak emberek kőkorszaki körülmények között, na ott csak ámulni tudtam, hogy ilyen még létezik most 2003-ban... (stikában még fényképet is készitettem, sajnos nem a kemény magról mert azok elkezdtek orditani felém amikor megálltam egy pillanatra).
Már ezért a kettőért megérte elmennem...

(Kevés az idő, és szorit az idő végig a programokon, Jemma el Fna téren sötétedéskor élénkül meg az élet, kigyóbüvőlők mutatványosok stb. amikor nekünk éppen menni kell)

folyt köv cápavadászattal csak erőt gyüjtök:)

Előzmény: neurock (338)
neurock Creative Commons License 2003.07.15 0 0 339
A mi szállodánk:

Al Moggar Beach Club

???

Előzmény: rfpxl0 (336)
neurock Creative Commons License 2003.07.15 0 0 338
Kezdek elkeseredni :o(

Gyenge, drága programok?
Húzós árak?

Hát azért nem ezt vártam! Már eleve drágának találtam a fakultatív kirándulásokat, de reméltem azért megérik az árukat.

Amit tervezünk:

1, Marrakesh: Ez a legsarkallatosabb pontja a nyaralásnak, mert nagyon szeretném látni, de sokallom érte a több, mint 40e Ft-ot. Mit mutatnak meg? Van elég idő szétnézni?

2, Cápavadászat: Volt cápa? Mennyi ideig voltatok kint? Csak hétfőn van? Mi egy hétre megyünk. Lehet, hogy nem is tudunk menni?

3, Essaouria v. Massa safari v. Tiout-Taroudannt közül az egyik. Melyik éri meg szerinted?

4, Berber est

5, Agadíri városnézés (ha érdemes)

Igazából minden infó jól jönne, mert kezdek nekikeseredni!

Az idő sem volt ideális?

Köszi előre is!
(sajna legközelebb holnap tudom elolvasni a válaszod)

Előzmény: rfpxl0 (336)
Csbalázs Creative Commons License 2003.07.15 0 0 337
Marrakech milyen? Én azt tervezem, hogy odamennénk fakultatívra! Érdemes? A Hotel Anezibe megyünk! Tudsz róla valamit? Köszi a válaszokat! Ja és persze Agadír is érdekel! Köszi
Előzmény: rfpxl0 (336)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!