Keresés

Részletes keresés

diospyros Creative Commons License 2017.09.25 0 0 243

riesen (óriás) és nem reisen :)

Előzmény: diospyros (242)
diospyros Creative Commons License 2017.09.22 0 0 242

Óriás termésű házi berkenye - Sosseinheimer reisen

 

"Német fajta. A több mint 150 éves szülőfa kiváló gyümölcseit választották ki néhány ezer túlélő fából Németországban. A név jelentése: "Giant from Sossenheim", és a nagy gyümölcsökre utal.

Bőtermő fajta, amely 3-4 év alatt gyümölcsöt terem, ellentétben a több mint tíz évig nem termő magoncokkal. Kedveli a meszes, gazdag talajt és meleg helyeket. Öntermékeny."

http://cornusmas.eu/catalogue/mountain-ash

 

Dmkertben (dmkert.hu) még lehet ilyen, honlapon nincs fenn,

de levélben kérve lehet, hogy tud adni Miklós.

Nekem van már 1 :)

diospyros Creative Commons License 2017.09.13 0 0 241

4 m elég lehet, de akkor a kilógó ágakat majd egy kicsit le kell vágni, mert szeret oldalirányba elterülni. 5 m ideálisabb lenne.

Előzmény: csehrigo (239)
fehérkutya Creative Commons License 2017.09.11 0 0 240

Anyósomnak galagonyán van. Alany átmérője fele a naspolyának, nem nő úgy sem, mint birsen. Lehet egyedi eset.

Előzmény: csehrigo (239)
csehrigo Creative Commons License 2017.09.11 0 0 239

Akkor nem tudom mi legyen.

Hány méterre érdemes ültetni  többi fától? 4 elég? ott van hely.

Nekem van egy galagonya alanyon.Ezt kellene átültetnem ahol kb 4 méterre van a a meggycsemetétől.

Meg oltottam magamnak egy "vad"körtére idén tavasszal. Elégedett vagyok a növekedésével.

Előzmény: diospyros (238)
diospyros Creative Commons License 2017.09.09 0 0 238

alacsony törzsűek:

diospyros Creative Commons License 2017.09.09 0 0 237

én alacsony törzsű fának nevelném, enyémek is ilyenek.

kb. fél méteres törzzsel.

(hogy azért lehessen művelni alatta a talajt.)

mivel minden évben kirakodik a termés a hajtások végére, így idővel nehéz lesz leszedni nagyobb részeét, ha megnő a fa, igaz, lassan nő, (és nem is nő túl magasra) de minden eljön egyszer (azaz 20-30 éves is lesz majdan.)

itt egy magas, öreg naspolya, amit nehéz leszedni:

 

Előzmény: csehrigo (235)
fehérkutya Creative Commons License 2017.09.08 0 0 236

Én fának nevelem, birsen van. Kb. 1,5 méteren ágazik el. Gomba formája van. Sehogy sem tudom felfelé növeszteni, feltörő friss hajtások nagyon könnyen kitörnek. Vihar mindig leszedi őket.

Előzmény: csehrigo (235)
csehrigo Creative Commons License 2017.09.08 0 0 235

Sziasztok

 

A naspolyának érdemes törzset hagyni(pl.1 méter) vagy rögtön bokornak érdemesebb nevelni?

Milyen magasan vagy alacsonyan érdemes elágaztatni?

diospyros Creative Commons License 2017.09.05 0 0 234

kerti berkenyét nem, de nem is étkezési célból ültettem 5 fát, hanem pl. pálinkának vagy más feldolgozásra, pl. lekvárnak (naspolyával v. mással keverve.)

naspolya jó enni :)

Előzmény: csehrigo (232)
fehérkutya Creative Commons License 2017.09.05 0 0 233

Amit batulnak tippeltél az szerintem is az. Amennyire én tudom a termőre fordulást lehet siettetni. Ágakat le kell kötni, vagy metszéssel vízszintes felé kényszeríteni. Csak így nem lesz délceg 30 méter magas fád :-).

"öreg" nem termő fáknak tövét el szokták szorítani. Ha érzi a fa, hogy bajban van, igyekszik utódról gondoskodni. 

Én somot már 1 hete szedem, talán összejön egy adag lekvárra való.

 

csehrigo Creative Commons License 2017.09.05 0 0 232

Még sosem kóstoltad?

Nekem ízlik a termése,de azért olyan nagy durranást nem kell tőle várni.Naspolyához hasonló az állaga. Inkább puhább.

Jelenleg 3 pici csemetém van. 

Lassan nőnek ami jobban zavar annál,hogy későn fognak teremni.

Előzmény: diospyros (229)
CBNora Creative Commons License 2017.09.05 0 0 231

A magonc termőre fordulását sokszor siettetné az ember, ha kíváncsi, mi lesz belőle.

Előzmény: diospyros (229)
diospyros Creative Commons License 2017.09.05 0 0 230

üdv a fórumon!

almákat nem ismerem, 130 fajta fám van, de alma csak 1 db (éva :))

nem is témája a fórumnak, de ez az egy kivétel lehet :)

aki tudja a választ, segítsen.

illetve ha van kerti és fekete berkenyéd, naspolyád, somod, oszd meg velünk!

köszönjük!

Előzmény: Ninja750 (228)
diospyros Creative Commons License 2017.09.05 0 0 229

jó kérdések, ha van valaki aki tanult róla, ossza meg tudományát.

pl. "nincs termékeny korban, még nem termeli a hormont"

ugye mi eddig csak azzal foglalkoztunk, hogy az oltás hamar termőre fordul, 

és kész, mindegy miért :)

 

gyökér: nyilván a gyökér (alany) min. 1 évvel (vagy akár 2-3 évvel is) idősebb, és így szolgálni tudja az "azonnal felnőtté vált" nemes törekvéseit, ti. a gyümölcshozást, ami azért megterhelő a fa számára (lásd: ritkítatlan fa bele is pusztulhat a sok termésbe).

 

"Ha az oltással 10 évesen fog először teremni akkor oltás nélkül erre esély sincs? Marad a 20 év?"

Oltás nélkül szerintem nincs esély rá, egyszerűen genetikailag bele van kódolva a növénybe, hogy akár többszáz évig éljen, ennek megfelelően nem is sieti el az első termést, minek is?

az elefánt borja is csaknem 2 évig fejlődik az anyaméhben... (pedig "csak" 60-70 évig él.)

http://www.origo.hu/tudomany/20120620-miert-vemhes-ket-evig-az-elefant.html

egy növény persze más, de nála is kódolva van a fejlődés üteme, az ivarérettség...

 

a kérdésre reflektálva, persze gyorsítani biztos lehet a MAGONC első termését pl. hormonnal, de minek, itt az oltás találmánya. (plusz hormon?? = 7 év múlva terem? :)))

érdekes nemesítési és kutatási irány lenne a lassan termőre forduló fajok életciklusának felgyorsítása... biztos is van ilyen nemesítő, csak nem tudunk róla...

addig is marad az előrelátás, és már 10 :) - 20-30-40 éves korodban ültess kerti berkenyét, ha még életedben szüretelni akarod! (és persze többet is ültess, mert elsőre nem terem egy fa sokat...)

másrészt engem felvillanyoz, hogy későn fordul termőre, amire sokat kell várni, az az igazán értékes. az út az izgalmas, nem (csak) a megérkezés, a végcél.

ha hamar termőre fordulna (a k. berkenye) és sokat teremne már az elején is, (és sok lenne a cefréből kinyerhető pálinka) nem lenne pl. a pálinkája 0,35 liter = 7-10.000 ft között...

https://www.sappusztai.hu/gyumolcs_104/hazi_berkenye_130

és

https://idrinks.hu/baro_harruckern_hazi_berkenye_palinka - nem rendelhető

és

DRÁGA PÁLINKA

http://www.pecsma.hu/pecs-aktual/draga-palinka/

 

sőt el is szomorodtam, (itt, a fórumozás után rádöbbenve) hogy az oltványom már pár év múlva teremhet... vége a várakozás (az első kóstolásig eltelő szakasz) boldog idejének! :-)))

Előzmény: csehrigo (226)
Ninja750 Creative Commons License 2017.09.04 0 0 228

Üdvözlet kedves fórumozók!

Ez milyen fajta alma és körte lehet? Egy régi kertből vannak..

A sárga mosolygó batul lehet, a másik alma viszont már ilyen állapotban is kicsit kásás, nagyon enyhén édeskés, de egyáltalán nem savanyú! (és volt olyan ami kicsit "red chief" formájú volt.  A körtének vastag a héja és kemény, rettenetes nagy fa és rengeteg van rajta..

diospyros Creative Commons License 2017.09.03 0 1 227

szia!

magonc-oltvány kérdésről egy hozzászólás:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=132548309&t=9107936

"A növények életében, (mint az állatoknál az ivarérettség), megkülönböztetünk egy vegetatív (növekedési) és egy generatív (termő) szakaszt. Ez a váltás a fatermetűeknél 6-16 év. Mivel az oltásnál használt oltócsap a termő szakaszban van, ezért sokkal gyorsabban terem. Ez mintegy megfelezi a termőre fordulás idejét."

Előzmény: csehrigo (226)
csehrigo Creative Commons License 2017.09.02 0 0 226

Szervusz

 

Akkor kezdjük a durva offolást vagy minek nevezik amikor nem a topikba illő dolgokról beszélnek.Előre is bocsánat.!

 

A mandulám z ami neked van. Ami magról kelt édes mandula azon van pár termés ezeken nincs. Meg amiket az út szélén látok és édesek zokon is van.

 

A termőre fordulással amiat nem értek : ahhoz,hogy egy teremjen,fertilis legyen bizonyos idő kell. A fának is felnőtté kell válnia. Ha az alany amire átoltok egy termékeny fáról egy vesszőt még nincs termékeny korban,még nem termeli a hormont vagy ami-valami ilyesmit magyaráztak nekem anno- akkor mitől lesz előbb termékeny?

Vagy az alanynak, a gyökérzetnek nincs köze ahhoz,hogy egy mikor lép termékeny korba?

Vagy az érettséget át lehet vinni egy oltással és lám a gyökér hirtelen úgy érzi, hogy felnőttem?

Mitől fordul előbb termőre az oltástól a növény? 

Ha az oltással 10 évesen fog először teremni akkor oltás nélkül erre esély sincs?Marad a 20 év?

 

diospyros Creative Commons License 2017.09.01 0 0 225

mandula fád: milyen fajta?

nekem a Supernova (ez is öntermékeny) egymagában is terem.

Előzmény: csehrigo (222)
diospyros Creative Commons License 2017.09.01 0 0 224

jav.: teremni :)

Előzmény: diospyros (223)
diospyros Creative Commons License 2017.09.01 0 0 223

k. berkenye termőre fordulása: egy hozzászólás alapján az oltott fák "már"

akár 8-10 évesen is el kezdenek termeni, erre jutottunk.

(az oltás csodája -ti. hogy gyorsabban termőre fordul az oltvány- itt is bejátszik...)

csak mindenhol azt olvasni róla, hogy jó sokára, 20 év múlva terem,

de az a magonc kell, hogy legyen...

 

mindenesetre, ha el is kezd teremni, az elején nem ad egyből kilókat,

inkább csak pár szemet...

Előzmény: csehrigo (221)
csehrigo Creative Commons License 2017.09.01 0 0 222

Visszakerestem és részben megkaptam a választ ! 

csehrigo Creative Commons License 2017.09.01 0 0 221

A Házi berkenye hány évesen kezd el teremni?

Van valakinek tapasztalata?

Tudom mit írnak róla... Az oltványok is ilyen későn fordulnak termőre?

Meg milyen gyorsan,lassan nő?

Kinek milyen tapasztalatai vannak?

nyebojsza Creative Commons License 2017.08.28 0 0 220

Kóstoltam, jó volt, de nem vagyok szakértő.

Egy biztos, nem vegyigyümi íze volt. Talán lehet hasonlítani a szilvához, de más íze van, nincs szilva illata.

Előzmény: diospyros (215)
evodia2010 Creative Commons License 2017.08.27 0 0 219

Nem vagyok pálinkás, nem tudom. De mintha azt olvastam volna, kökénnyel utólag is ízesítik, színezik a pálinkát (?).

A passzírozást a másik alternatívára, a lekvárra írtam :)

Előzmény: diospyros (218)
diospyros Creative Commons License 2017.08.27 0 0 218

tegnap a savaria karneválon kóstoltam  kökénypálinkát,

vegyes pálinka íze volt, tehát nem volt semmi extra íze, kökény végképp nem, lehet 

hogy vegyest adtak kökény gyanánt...?

(2 cl 500 ft volt)

Előzmény: evodia2010 (217)
evodia2010 Creative Commons License 2017.08.26 0 0 217

Eddig még sose szántam rá magam a kökény szedésére. A 300 liter cefrére valót leszedni nem semmi. Valaki azt mesélte, először vízben kicsit megfőzi, majd kimeri szűrőkanállal, átpaszírozza talán tésztaszűrőn és utána főzi fel. Gyerekkoromban csipkebogyót szedtünk és bort csináltunk belőle :) Az is macerás szedés volt. 

 

zsorsz Creative Commons License 2017.08.25 0 0 216

Pár éve,talán 2014-15 telén kiugró volt a kökény termés.Akkor főzettünk, 300l cefréből 22l 50%-os pálinka lett.Finom,ízre talán a szilvához lehet hasonlítani,de szerintem egy nemes gyümölccsel(s.barack,körte stb)nem ér fel,inkább az hogy különleges.Nagyon sok munka,kevés hozam,csak a kiváncsiság vitt rá,de százszor meggondolnám hogy újra belefogjak.

 

Egyébként a 2015-ös Pálinkafőzők országos nyári zug deszt találkozóján(Fonyód) bronzérmes lett.

Előzmény: diospyros (215)
diospyros Creative Commons License 2017.08.25 0 0 215

kökénypálinkát kóstolt már valaki?

és persze fekete-, kertiberkenye pálinkát, vagy naspolya-, SOMpálinkát?

 

Előzmény: nyebojsza (212)
diospyros Creative Commons License 2017.08.25 0 0 214

megnéztem gyorsan, jó sok somuk van raktáron :)

van pl. big red is :) ez nálam kajszi fajta... d úgy látszik van somban is.

Előzmény: kivancsi253 (206)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!