Keresés

Részletes keresés

llila Creative Commons License 2002.06.01 0 0 617
Hát a reptérről minket a finn floorball szövetség busszal szállított be, reggel 8 előtt meg egyszer sem keltünk fel!
Előzmény: Törölt nick (615)
Törölt nick Creative Commons License 2002.06.01 0 0 616
Á annyira irígylek mindenkit aki ott lehet, és ott élhet vagy aki csak átlátogat oda gyakorta.

Hogy csináljátok áruljátok már el? Milyen kapcsolatok kellenek hozzá?

:(

Törölt nick Creative Commons License 2002.06.01 0 0 615
Hát hát azért a villamosról annyit, hogy merészeltem volna akarni (wow magyarul tdni bezsélni jól ;) a Katajonkkáról a 4essel jönni április elseje ünnepnapon, hogy akkor 7-8 felé kiérek a reptérre akkor 6.30kor elindulok, dehát vasárnap és ünnepnap csak reggel 8tól van villamos... Szóval szívtam rendesen :)
Előzmény: llila (613)
llila Creative Commons License 2002.06.01 0 0 614
Mi a két hét alatt nem láttunk dugót, szarintem jóval kevesebben járnak kocsival, mint itthon, bár minket ugyanazon az utvonalon hoztak-vittek minden nap a Hartwall Arénába.
Előzmény: szomi_szomi (598)
llila Creative Commons License 2002.06.01 0 0 613
Most voltam Helsinkiben 2 hétig ( a floorball világbajnokságon vettünk részt.) Ahol mi laktunk Kallio templom környéke, szinte csak ilyen használt cuccok boltja volt.
A villamos közlekedés szuper, sűrün jár még hét végén is.(nem úgy mint itthon!, ma reggel 25 percet vártam a 18-as ra.
Előzmény: szomi_szomi (607)
RogerWilco Creative Commons License 2002.05.31 0 0 612
Boltja talán az Üdvhadseregnek és az UFF-nak (ez is egy jótékonysági szervezet) van + bolhapiacok.
Előzmény: szomi_szomi (607)
RogerWilco Creative Commons License 2002.05.31 0 0 611
Szánkó, hóember építés, síelés - van közvilágítás :-)
Lakásbani programot pedig ua-t mint Magyaro-n :-))
Előzmény: szomi_szomi (602)
RogerWilco Creative Commons License 2002.05.31 0 0 610
Szülés - asszonytól függ, 3-4 napnál nem többet, ha minden OK. A srácok külön szobában vannak, akkor veszi magához, amikor akarja (és akkor "adja le" amikor akarja)Apuci is akkor és annyit van benn, amennyit tud/akar/bír.
ACSI (finnül neuvola) kötelezö, "kerületenként" sok van. Nem jönnek ki, te viszed, eleinte hetente (? régen volt) aztán ritkábban.
Előzmény: szomi_szomi (601)
RogerWilco Creative Commons License 2002.05.31 0 0 609
Na, azért a kehä III-nál nincs útlevélellenörzés :-)) 25 perc a Stockmannig.
Kocsi persze, hogy jó ha van, de a tömegközlekedés nagyon munkahely vs. lakóhely függvénye. A HÉV reggel és du sokkal gyorsabb, mint a kocsi.
Előzmény: Törölt nick (595)
szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 608
Találtam egy fórumon: :-)

A Finn and Swedish were arguing which ones mother tongue sounds more beautiful. Since they couldn't find any solution they asked help from an English linguistic. The linguistic asked both of them to translate the following poem by Percy Shelley into their own languages.

" Island, island, Grassy island, Grassy island´s Bride."

It was the Finn's turn first. He translated:

" Saari, saari, Heinäsaari, Heinäsaaren Morsian.”

Then the Swedish translated the poem:

" Ö, ö, Hö ö, Hö öns Mö. "

szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 607
Feleségem másik legfontosabb kérdése:

Vannak-e Helsinkiben turkálók (magyarul secondhand ruhaboltok) itt Pesten egyik legfőbb szórakozása az ilyen boltokban való kutakodás. És tényleg rendszeresen talál tuti jó cuccokat bagóért.

szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 606
800 euró ay elfogadtható? Mit kapok azért?
Előzmény: RadiX (605)
RadiX Creative Commons License 2002.05.31 0 0 605
Egyreszt nagy Nokia-központok vannak a környeken (Karaportti, Mäkkylä, nem tul messze Pitäjänmäki),
masreszt eleg zöld, es gondolom elfogadhatoak az alberletarak (szvsz olyan 600-800 EUR között).
Előzmény: szomi_szomi (604)
szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 604
"Egyebkent a legtöbb magyar tudomasom szerint Espoo eszakkeleti reszen, Leppävaara-Karakallio-Viherlaakso környeken lakik."

Miért pont ott? Az a rész mennyire zöld? És elfogadhatók az albérletárak?

Előzmény: RadiX (603)
RadiX Creative Commons License 2002.05.31 0 0 603
Ruoholahti. Ott van a metro vegallomasa, ergo Kelet-Helsinkiböl a metro környekeröl jo a közlekedes. Vagy Espoo deli resze felöl buszokkal.
Mashonnan pl. vonat+metro, esetleg busz+vonat+metro.

Egyebkent a legtöbb magyar tudomasom szerint Espoo eszakkeleti reszen, Leppävaara-Karakallio-Viherlaakso környeken lakik.

Előzmény: szomi_szomi (600)
szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 602
Ja és a feleségem kérdése:
Mi a francot lehet csinálni télen du. 3 óra után a gyerekkel sötétben?

Én ugy ilyenkor még bőven munkában vagyok.

szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 601
Szülés:
Szülés után hány napig szokás a korházban maradni? Roomingin rendszer van (gyerek anyukával egyszobában)? Miután hazamegy az anyuka kijönnek hozzájuk automatikusan, esetleg hívni lehet vagy a családnak kell futkosni ha gond van illetve berendelik kötelező vizsgálatra?
Előzmény: RogerWilco (594)
szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 600
Nagy valószínűséggel Ruohalahti (Nokia épület). Remélem jól írtam. Innen kezdődik a híd Lautasaarira.
Ez ugye Hel. központjától nyugatra van Espoo irányában ha nem tévedek.
Előzmény: RadiX (599)
RadiX Creative Commons License 2002.05.31 0 0 599
Azt tudod mar, hol lesz a munkahely?

Gyorsvasut eddig is volt, de hetfötöl kezdik hasznalni a 4-vaganyos szakaszt Leppävaara-Helsinki között, ahol csucsban 10 percenkent fog közlekedni.

Előzmény: szomi_szomi (598)
szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 598
Hát már a mókus is nagy szám lenne, de minél több vadállat annál jobb. Bár a medve az már talán egy kicsit túlzás. :-)
Lényeg, hogy jelenleg Bp. belvárosában lakunk, tehát véleményem szerint a honvágyat a természet közelsége erősen enyhíteni fogja. És gondolom ha egy kicsit távolabb megyünk Hel. központjától, akkor ki is tudjuk fizetni az albérletet (egy olyan 50-60 nm azért kéne).

Ha mondjuk busszal lesz elérhető a munkahely: mennyire jellemző a reggeli/esti dugó Helsinkiből kibe?

Igaz az, hogy Espooból van gyorsvasút Hel.-be?
Ha igen, ennek a vonalán drágábbak az albérletárak?

Előzmény: RadiX (597)
RadiX Creative Commons License 2002.05.31 0 0 597
En mar lattam mokust Pitäjänmäkiben a melohelyem elött is. Ahol lakom (Konala), ott is van mokus, nyul, facan, bar uton atrohano szarvast meg csak egyszer lattam, Lahtiban.
szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 596
Kocsi fenntartása mennyibe kerül (súlyadó, kötelező biztosítás)?
Tegyük föl, hogy kivinném az 1.3-as Skoda Felíciámat, had bámuljanak a népek. :-)
Előzmény: Törölt nick (595)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.31 0 0 595
Hát az evidens hogy ingyen jár oviba, meg a kórházak színvonala is magas.

Amit én tudok, hogy ilyen helyeken mint Espoo, Vantaa és talán még Järvenpää is (de azért az már nincs annyira közel) akkor jó ha van kocsi, vagy legalábbis ez a legkényelmesebb. Van ugye hév de az mégsem ugyanaz ;)
Szóval ezek a környékek nyugisak és szerintem a mókusra is több az esélyed egy ilyen kevésbé urbánus helyen, habár az tény, hogy hel(l)ben is van sok sok mókus. (Magam is láttam párat a Seurasaarin kívül is)

A IIIas gyűrűről meg annyit, hogy az a hármas gyűrű; már majdnem vidék ;D Naná, hogy van őz meg nem tudom még mi...

No de én laikus vagyok, mit szólok bele?!

Előzmény: RogerWilco (594)
RogerWilco Creative Commons License 2002.05.31 0 0 594
Ami a mókusokat illeti, egyetértek az elöttem szólóval, az egészen downtown kivételével bárhol. Elsösorban a munkahelyed alapján nézz szét lakásügyekben, mert pl. kelet-nyugati irányban borzalmas a tömegközlekedés (minden sugárszerüen Helsinki felé-felöl megy) A III-as körgyürünél már láttam nyulat, jávorszarvast, özet, stb (medvét nem:-))

Szülés: ha teheti, mindenképpen itt szüljön a nejed! Helsinkiben alapvetöen két helyre mennek szülni a nök, a Naistenkliniikka (Nöi klinika) vagy a Kätilöopisto (bábaképzö kórház). Ez utóbbiról vannak személyes tapasztalataim, szuper. Apás szülés teljesen normális dolog. Nem áradozok sokat, otthoni viszonyokhoz képest elképzelhetetlen színvonal. Orvosválasztásra nem emlékszem, de a kezelöorvos 99,99% nem lesz ott a szülésnél. (amúgy is bábák vezetik le, az ügyeletes doki csak akkor jön, ha gubanc van)

TB alapvetöen elég, bár nekünk mind a kettöre van külön biztositás - (elsösorban gyorsabb az ellátás nem sürgösségi esetben). Ha itt szül, az új gyerekre születés ELÖTT (!) kössetek, akkor az összes veleszületett problémát is fedezi, különben nem.
"Hálapénz" mint fogalom ismeretlen, a maszeknál a kasszához járulsz (egy részét a TB utólag fizeti), az önkormányzatinál pedig valami alapdíj van, nem nagy összeg. Kórház naponta 100 FIM körül volt (2 éve), függetlenül attól, mit csinálnak, akár szívmütét (magánkórházban persze SOKKAL több)

Ovi - (ha nem túl pici a baba) adjátok be, ingyen jár (!) Akkor jön-megy amikor akar, illik elöre szólni, ha nem eszik bent.

Előzmény: szomi_szomi (591)
blackman Creative Commons License 2002.05.31 0 0 593
Helló, szerintem a finnorszag.lap.hu oldalon nézz körül mindenképpen, finnországi magyarok egyesülete és hasonló "must have"-ként hangzó egyesületeket is lehet ott találni, talán azok segítségedre lehetnek (mailben, személyesen, stb.). Remélem.

Mókusokra szerintem gyakorlatilag bárhol lakj is, nagy esélyed van. Bárhol is lakj, ott pár száz méteren belül bitosan van egy játszótére, és a játszótéren biztosan van egy csomó fa. És ha csomó fa van, akkor mókus is lesz.
Én pl. sokszor láttam reggel ablakból, ahogy szaladnak át a zebrán a mókusarcok reggelizni!

Előzmény: szomi_szomi (591)
szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 592
Ja és tudja valaki, hogy működik-e még a magyar-lista a yahoon? Feliratkoztam, de nem sok mindent kaptam eddig.
Előzmény: szomi_szomi (591)
szomi_szomi Creative Commons License 2002.05.31 0 0 591
Sziasztok,

Feleségemmel és 3 éves kislányommal mennénk ki Helsinkibe kb 2 évre.
Tehát az érdekel, hogy egy ilyen család hogyan töltheti el legjobban a mindennapjait. Például hol érdemes lakást bérelni. Szeretném a családot minél zöldebb helyre vinni (MÓKUSOKAT AKAROK A HÁZ KÖRÜL!!!), nem baj ha nincs közel a városközpont, mert bulizni nem járunk itt Bp központjában sem. A fizetésemet még nem tudom, de sejtheto, hogy luxuslakást nem engedhetünk meg majd. És azért nem árt, ha valami bevásárlóközpont van a közelben.
Ja és valami társaságot is kellene szereznem a feleségemnek. Merre szoktak a kinnt dolgozó magyarok lakni? Van valami magyar babamamaklubb, játszóház, táncház vagy ilyesmi, ahol a gyerek elvan és az anyuka kipletyizheti magát egy kicsit.
Feleségem sajnos nem tud angolul, de jó nyelvérzéke van és csodákra képes, ha rá van szorulva. :-) Tehát úgy saccolom, hogy kb 1 év alatt belejön az angolba.
Érdemes a babát oviba adni? Van olyan, hogy félnapos ovi?
Gyerek orvosi ellátását, hogy érdemes megoldani (elég a TB vagy érdemes külön biztosítani/magánorvoshoz vinni)?
Ja mégegy: a párom logopédus. Úgyhogy lehet terjeszteni a kinnt élo magyar családos ismerosöknek (ha van ilyen), hogy osztol le lehet csapni rá, ha aggódnak gyermekük kiejtése illetve írási olvasási képessége miatt. Cserébe csupán némi társasági életet, ötleteket és tanácsokat kérünk (persze nem fogunk a nyakán lógni senkinek). :-)

Tervezünk kistesót, tehát komolyan fontolóra kéne vennünk, hogy a feleségem esetleg ott fog szülni.
Alapveto kérdés a kórház választás. Itt Pesten óriási különbségek vannak a kórházak között. Ott mi a helyzet? Orvos vagy bába választás van? Van esetleg magyarul is beszélo bába/nogyógyász/gyerekorvos/általános orvos ismeros Helsinkiben valakinek?
A páromnak a szülésnél jelenlévok személye rettentoen fontos.

Hát kezdetnek ennyi. :-)

Üdv:
SZOMI

ADAM17 Creative Commons License 2002.05.29 0 0 590
Webberke, nagyon kösz!
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.28 0 0 589
ADAM17 Creative Commons License 2002.05.28 0 0 588
Sziasztok!

Bocs, hogy itt belekontarkodok, pedig nem is tudok finnul (megis, Jari Litmanen...), viszont segitseget szeretnek kerni.
Mindossze arra lennek kivancsi, hogy hol lehet talalni neten olyan finn telefonkonyvet, ahol nev alapjan lehet keresni cimet, telefonszamot (esetleg emailcimet : ).

Probalkoztam mar keresokon keresztul, talaltam is par dolgot, pl.
www.aland.com,www.0100100.com v. ilyesmi,
csak egyreszt nem vagyok biztos benne, hogy ezek tuti jok, masreszt nemtok finnul, igy nehezen igazodom ki.
Ha itt esetleg tud vki valaszolni, esetleg mar hasznalt is finn netes telefonkonyvet, megkoszonnem, ha valaszolna itt.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!