Keresés

Részletes keresés

szölőszem Creative Commons License 2023.08.29 -1 6 22110

Nem tudjátok kiállni, hogy ne piszkáljátok Acerolát. Neked például mennyi csemegeszőlő fajtád van? Szerintem a kezemen meg tudnám számolni. És ezekből mennyi az újabb fajta? Szerintem egy sem. Úgy gondolom nincs jogod kritizálni azt az embert, aki tesz is valamit a közösség érdekében, még ha elméletben is.

Azt nem értem, hogy ti mint borszőlősök nagy mellénnyel mit kerestek ebben a fórumban. Úgy tudom, van szőlő fórum is. Ebből a fórumból el lettek üldözve az igazán csemegeszőlős emberek, akiktől lehetett tanulni, én is csak nagy ritkán nézek bele, mert a dicsekvésen és a kioktatáson kívül mást nem igazán látok.

Ebben az évben (de az előző évben is) 3-4 olyan csemegeszőlős összejövetel kiállítás, találkozó volt, mely valamilyen újat adott, aki kíváncsi volt rá. Te vajon mért nem voltál kíváncsi egyike sem?

 

Előzmény: szervezkedő (22072)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.29 0 0 22109

Néró,.maga szőlő nekem nagyon ízlik. 

...de aki a mostani eső előtt nem szedte le, azoknak nagy eséllyel be fog durranni, ha újra kisüt a nap. Ez más fajtára is igaz úgy gondolom, általánosan. Ha a bogyóhéj nem tud mit kezdeni a hirtelen leesett nagy csapadékkal, megreped és kezdődik a baj.

 

(Tegnap megtartottuk a tervezett szőlős topic találkozót. Majd ha eljutok hozzád, viszont meghívlak és kóstolgatunk!)

:-)))

Előzmény: Maci_P (22108)
Maci_P Creative Commons License 2023.08.28 0 0 22108

Képet nem fogok tudni feltenni, mert a böngészőmben nem engedi a fórummotor, mással meg most nem fogok játszani. Aki szeretne, megkeres, megnézi más helyeken a képeimet.
Na ez már itt az off. lesz, így bocs attól, akit nem érdekel.

A Néró (is) már csak ilyen, nem mindenki szereti a borát (de az is lehet, hogy csak azt a stílust nem szereted, amit kóstoltál belőle - szóval csak el kéne hozzám egyszer jutnod...).
A Kékfrankosból is több a nem jól sikerült bor, mint a finom, jól iható, de ha jó, azt én is szeretem...
De az olasz, rajnai, chardonnay, sav.blanc (folytathatnánk a sort hosszan) is ilyen, mármint sok semmire se való (vékony, se illata, se íze... stb, most ezt itt nem fejteném ki hosszan) darab készül el, a jó darabok ritkák....

Előzmény: szervezkedő (22107)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.28 0 0 22107

Én legközelebb csak olyan fajtát telepítek, aminek latom a tőkéjét, látom a fürtöket szedés előtt, ha borszőlő, akkor kóstolom a borát. 

 

A pl Nerot én is csak az elmondások, vélemények alapján raktam le. Igaz még hozzád nem értem oda, megkóstolni a tiedet, de nem jön be a bora.

Bornál van egy általános,. egyszerű falusi véleményem, ami persze támadható, hogy varialunk, róbálkozunk, újítgatunk, de egy fasza Kékfrankos az mindig Kékfrankos.

:-)))

Előzmény: Maci_P (22106)
Maci_P Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22106

Amikor elkezdtem, alig néhányan csinálták, nem volt tapasztalat, így valahonnan össze kellett szedni. Most jól meg lehetne osztani ezeket a tapasztalatokat az új csemegézőkkel, de mivel nagyon máshogy állnak hozzá, sokra nem lenne jó (10+kg/tőke, hatalmas térállás, folyamatos locsolás, tápolás, bármilyen területre való ültetés - fagyveszélyes, párás, akármi...).
És igen, újra eltenném őket, mert a kiváncsiság hajt. Hozzá kell tegyem, sokszor úgy alakult, hogy kértem 1-2 fajtát, aztán kaptam 10-20 db-ot, amikről akkor még nem is hallottam.
De a Nérót is úgy tettem el, hogy nem volt nagyon, aki normális bort készített volna belőle (egy).
Más borszőlő fajtákat nem is tudtam kóstolni, csak olvastam róluk, úgy kerültek be hozzám.
Szóval nálam ez kicsit ilyen extrém sport ;-)
És persze nem egyszerű a kezelésük, ezért tartom őket kissé ridegen ;-)

Előzmény: szervezkedő (22099)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22105

Kb 3szegednyi ember, ebbe már én is bele vagyok számolva és  2,5x Pest megye területe.

 

A pici országnak gigantikus méretű egybefüggő szőlőbirtoka van. Valahonnan az maradt meg, 1000ha, de mintha nemrég valahol ennek a dupláját olvastam volna. Szabályos, egybefüggő, négyzet alakú, sík terület, körbe hegyekkel.

Amikor szál le a repülő (a menetrendszerinti járat) efölött tesz egy kört, süllyed és kanyarodik rá a leszálló pályára. 

 

Egységnyi területre vetítve, van egy koltséghatekony, kész technológia amit szerettem volna ha sikerül legalább egy szezont alkalmazni kint, de nem valósult meg eddig. Ha esetleg jövőre összejön, megígérem csinálunk egy kis videót. 

(Addig mindenki tanuljon szerbül, hogy megértsétek miről van szó!)

:-D))))

Előzmény: van_Persil (22102)
iknalap Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22104

Sok különböző kultúra találkozásához talán nem is olyan kicsi, de nem vagyok szakértője a dolognak, tőlem kicsi is lehet :-) Azért ezzel a repülős permetezéssel megfogtál, ez nekem eddig valahogy kimaradt (hát még az átszálás) :-D

Előzmény: van_Persil (22102)
laca5 Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22103

Pontosan így látom én is. Ott van a soraid között, de leírom én is, hogy lehet és kell is velük foglalkozni, hiszen a Szuvenír is Ukrán (nem tudom akkor mi volt, azt sem, hogy 10 év múlva mi lesz) de csak azért, hogy új, Ukrán (mert az orosz csak azért szokott ott lenni mert anno a SzU része volt) nem kell felcsatolni a térdvédőt és feltétel nélkül hinni benne. 

Kis óvatosság nem árt.

Előzmény: Maci_P (22096)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.27 -16 0 22102

Azért nagynak nem mondanám, annyian laknak ott, mint a budapesti I-IX. kerületekben összesen, a területe meg mint Vas, Zala és Somogy megye területe együtt...

Annyi elönye van az ottani szölészkedésnek, (mint azt ezen fórumot olvasva megtudhattuk) hogy ott elöbb jön a lisztharmat, meg az ember repülövel mehet permetezni, (csak közben át kell szállni)... ;)

Előzmény: iknalap (22100)
iknalap Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22101

A sok fajta szerinetm kiskertben sem szerencsé sokszor. Idén volt olyan gondom, hogy a fajták virágzási ideje nagyon nem egyezett, a permetezések ideje így csak keveseknek volt ideális. A vége az lesz, hogy lesz egy "kisérletezős" részem, ahol majd el lehet szórakozni, a tőkék nagy részén viszont néhány fajta fog futni, ahol tényleg lesz szőlő. De tulajdonképpen, amikor ennek nekikezdtem, ez is volt a cél...

Előzmény: szervezkedő (22099)
iknalap Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22100

Montenegró? Éppen elég nagy olvasztótégely, miért is ne kellene magyaroknak is lennie ott? Remélem, lesz hozzá szerencsém. Kívánom, hogy érezd jól magad ott!

Előzmény: szervezkedő (22098)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22099

Ennyi idő távlatában, a "mostani" eszeddel ugyanígy elültetnél ilyen számban ismeretlen fajtát?

 

Nekem egy fajtán belül is van hogy napok telnek el a permetezéssel. Ez pont a virágzás körül nem szerencsés. Minél inkább több a fajta, annál inkább nehezíti az ember saját maga számára az életet. A birtoklás vágyának kielégítését mint indok elfogadom, de minden józan szakmai érv ellene szól. Saját magamon ezt tapasztalom.

Előzmény: Maci_P (22096)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22098

Off:

Csakhogy a feladványon ne gondolkozz tovább.

Én csak folytattam honfoglaló őseink útját, akik Ópusztaszernél gyakorlatilag feladták a csavargast. Addig mentem egyenesen délre, megmászva hatalmas hegyeket, amíg a nagy kékség elállta az utunkat Crna Gora partjánál és egy darabot földet békés módon elfoglaltunk.

Előzmény: iknalap (22097)
iknalap Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22097

Jelen országok közül három van, ami szóba jöhet, kettő mindenki által elismert, a harmadik vitatott. Ha nem Montenegro, akkor Szlovénia, vagy Olaszország. Előbbiben jártam már, utóbbiban előbb-utóbb fogok és elmondások alapján remélem, Montenegróhoz is lesz szerencsém. Szóval, Olaszország, vagy Szlovénia? Azért néha elcsodálkozok azon, mit is adott nekünk az európai szabad mozgás és az internet. Néha kissé felfoghatatlan annak, aki látott mást is.

Előzmény: laca5 (22095)
Maci_P Creative Commons License 2023.08.27 0 1 22096

Ha már így sok dolog bejött ide, kicsit írok tapasztalatokat, hogy legyen valami konkrétum is (párszor már írtam ilyet, vagy egy részét).

Van úgy 150 fajtám, nagyjából 7-8-9 éve. Ennek nagyrésze "új". Van pár v.vinifera borszőlőm, pár magyar rezi csemege és borszőlőm.
Nincs locsolás, nincs műtrágyázás, bio növényvédelmmel dolgozom, úgy 0,9x2-es térállással. Az egyik kritikus/problémás dolog számomra a virágzás/kötés. A régi borszőlők minden évben jól működnek, de a rezi magyar csemegék (Palatina, Eszter, Teréz) és a Néró is, ami nálam borszőlő. Az "új" fajtáknál már előfordulnak problémák, madárkásság, nem megtermékenyült részek, amik kihullanak, és a fürtök nem néznek ki jól. Jópár fajta napégésre hajlamos, mások repednek. Megint mások érzékenyek lisztharmatra (fürt). Aztán másik csoport szép hatalmas fürt és bogyó, aztán az őszi csapadékos időben nyomják egymást, kirepednek, és nem győz vele az ember dolgozni, hogy kitisztítsa a fürtöt.

 

Tudom, hogy sokmindent lehetne ezek ellen tenni: orrba-szájjba nyomni a növényvédelmet (de ahol egy hagyományos v.viniferat meg tudok védeni, egy magyar rezit meg tudok védeni, ott nem fogok többet tolni másokra). Lehetne locsolni - de ha egyszer nyáron kihagynám, a fent lévő gyökérzet miatt a tőke ki is menne, mert nálam a felső rétegek rendesen kiszáradnak, löszre meg locsolni sok értelme nincs... Lehetne sapkát tenni a fürtökre, mint a japánok...
Ezt 5-10 tőkével, sok szabadidővel persze meg lehet csinálni. De ha sok van, ilyenekre nincs idő, mert minden évben van valami, ami miatt az ember megcsúszik, és csak lohol, hogy beérje magát...
Ja, és nálam az Attila, a régi, magyar, vagy a Souvenir, Hamburgi Muskotály is jól működik, szép fürtöket hoz.
És igen, az idei évben is rendben vagyok, lemosó, aztán virágzás előtt Polyversum, mert a Nérót így tudom csak védeni (és akkor már minden ezt kapta). És a Nérónak még virágzás után adtam egy réz-kén combót, azóta köszöni, jól van (csak kellett neki az itt már tárgyalt 500g/10l keserűső 3x neki, hogy ne legyen fürtkocsánybénulás).  A többire virágzás után ment 4 kör réz-kén (egyes rezi borszőlőimre talán 1x, Solarist meg nem szoktam lemosón kivül semmivel se kezelni).
Na visszatérve a csemegékre: ez a kezelési mennyiség elég egyébként mindenre, még idén is, szóval nem kell ezt túlgondolni (persze nem folyóparton, vagy egy állandóan párás mélyedésben kell nekiállni szőlőt termeszteni ;-) - na jó, nekem van egy kis előnyöm: az esők sokszor elkerülnek).
Lassan el is felejtettem, miért kezdtem írni ezt a hozzászólást ;-)
Szóval: a régi, kipróbált fajták (Néró, Eszter, Palatina, Zalagyöngye (na jó, idén van benne egy rakat apró zöld szem, de fél kg feletti fürtökben, és bornak így is jó lesz...), Attila...) minden évben szépen, egyenletes bogyómérettel, normálisan fejlődnek. Ez nem minden esetben mondható el az "ukrán" fajtákról: az én területemen, az én termesztési módszereimmel. Ettől függetlenül nagyon változatos ízvilágot tudnak produkálni, szóval érdemes velük játszani.
Majd mindjárt keresek pár friss képet.

laca5 Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22095

Adria, nem volt a Magyar Királyság része (remélem :-) ) és nem Albánia. Nem olyan sok hely van...

Előzmény: iknalap (22092)
iknalap Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22094

Az Adria gyönyörű, csak nekem egy kicsit meleg. Az árnyasabb vidéket kedvelem, ahol legalább töredékei még megvannak gyermekkorom teleinek :-)

 

Előzmény: szervezkedő (22091)
laca5 Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22093

Amit az ukránok árulnak és onnan jut el hozzánk (jellemzően ukrán keresztnévvel) annak egy elég jelentős része innen-onnan összelopott fajta. Igen, sok az Ukrán, de nem kevés az IFG család sem. Csak a genetika miatt jegyzem meg. Ha így fejben gyorsan listázom akkor a legkevesebb csalódás, meglepetés a Bolgár, Moldáv és USA (persze +magyar) fajtákkal ért. Az Ukrán (tisztelet a kivételnek) mindig okozott valami meglepetést amiről nem volt szó. Egy részük még élhető, egy részük kukaszökevény, tarthatatlan. Tudni kell, hogy nem ugrok neki minden bolondságnak, kívárom amíg van legalább minimális ismeret, csak utána kezd érdekelni. Nem is nagy a gyűjteményem. De amikor látom, hogy fóliába való fajtákat adnak el boldog-boldogtalannak akkor kinyílik a bicska. Az biztos, hogy USA nem igazán termel fóliában, inkább Ukrajnába van divatja, vagy tököm tudja a tengermelléki éghajlatuk miatt, de nem minden működik jól itt nálunk. Pereg, reped, rothad, miközben "átlagosnál magasabb ellenállású" ami lehet igaz ha pl a Cardinalhoz hasonlítjuk. Ezért van hogy a fajták egy részét 4-5 év múlva már nem is találjuk. Aztán persze vannak köztük fennmaradók is. 

Képzeljük el, ha Bukovics mester az összes eddig nemesített fajtáját válogatás nélkül pénzzé tette volna. Valszeg meggazdagodott volna de így, hogy szelektál és csak a jókat tartja meg valószínűleg kevesebb ellensége lesz és lesz egy korrekt életműve. 

Előzmény: acerola (22074)
iknalap Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22092

Csak szomorú megalázottsággal tudom mondani: Fogalmam sincs. de azéert szereték tanulni.

Előzmény: van_Persil (22089)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22091

Igen.

Adria.

Előzmény: iknalap (22085)
acerola Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22090

Szubjektív csemegeszőlő kóstolási napló, vagy mi.

https://szoloink.hu/posts/cikkek/szolo-kostolas-a-kiallitasokon-kecskemet-pecs-2023

van_Persil Creative Commons License 2023.08.27 -16 0 22089

Az országot elöször 1296-ban említették ezen a néven, amin ma ismerjük.

Előzmény: iknalap (22085)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.27 -16 1 22088

Tudod, mit jelent az, hogy tájba kihelyezett fajtakísérlet? És hogy miért csinálják?

Attól, hogy valami pécsen a Pjotréknál jól érzi magát, még nem biztos, hogy nálad vagy nálam jól fogja érezni magát. Ahhoz, hogy egy fajtáról kiderüljön, hogy egy adott termöhelyen otthon érzi-e magát, kell kb 20 év termelési tapasztalata, amit egy tökével pl. nem lehet felmérni, ahhoz kell legalább 25 de inkább 50 töke, lehetöleg többféle alanyon.

Attól önmagában, hogy valami új, valami ukrán, valami orosz, még qrvára nem biztos, hogy jó is. Magyar csemegeszölöket pontosan azért nem nagyon látsz, mert nincs, aki megfinanszírozza a 20 éves kutatást, pláne úgy, ha utána (vagy még inkább: közben) boldog-boldogtalan csereberéli, vagy ami még rosszabb, árulja saját zsebre a szaporítóanyagot, azaz hiába védeti le, soha nem fog visszajönni se a befektetett munka, se a befektetett pénz.

Ha valaki azt tanítja másoknak, hogy a szölötökét drótkefézni kell, vagy hogy le kell vágni a kacsokat, mert csak elveszik az eröt a szölötöl, akkor az ilyen böszmeségek ellen továbbra is fel fogok szólalni, ha az illetönek ez nem tetszik, akkor nem tetszik. Azok ellen is fel fogok szólalni, akik kizárólag dicsekedni járnak ide, hogy milyen drágán vettek milyen ritka fajtákat (mindezt ráadásul több néven,olykor "egymással" is beszélgetve), ahelyett, hogy bármilyen termelési tapasztalatotot megosztanának az új fajtáikkal kapcsolatban, ill. elmondanák, hogy a "régiek" közül melyiket miért cserélték le.

A korai érés a mai klimatikus viszonyok között kerülendö. Gyerekkoromban az afüz ali sosem érett be rendesen, hiába volt fent novemberig, megboldogult édesanyám kompótnak rakta el, ollóval levágva a szemeket a fürtröl. Ma már nem tudom kompótnak elrakni, mert szeptember közepére beérik és olyan édes, hogy kompótként émelyítö lesz.

Előzmény: acerola (22068)
beetee Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22087

Weronika fajtáról van valakinek ismerte? 

Nálam van, jól teljesít, winnica-eden-es szerzemény, csak furcsa, hogy sem itt, sem szőlőszemnél nem látom/láttam még.

iknalap Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22086

Bocsánat, már látom! Kérlek, ne haragudj, figyelmetlen voltam!

Előzmény: beetee (22083)
iknalap Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22085

Ez alapján nem tudom kitalálni, mely térségről beszélsz, de tőlünk délebbre van, de még az északi féltekén, valahol a mediterráneum szélességén, vagy kicsit északabbra. Erős szelek... Földközi-tenger térsége? Vagy nem értem a helyzetet :-)

Előzmény: szervezkedő (22082)
beetee Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22084

Hát a bóra az olyan. 

Voltunk most Dalmáciában. Kint, parton olyan laposkúszó fügebokrokat láttam, aminek még véletlenül se nő levele a sziklatakarásnál feljebb.

Előzmény: szervezkedő (22082)
beetee Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22083

nézd meg, mire válaszoltam.

kiviről.

nincs mélyre hatoló gyökere. viszont nagy lombtömeget hajt. ahol nem állandóan nedves a talaj, ott öntözni kell. sokat.

Előzmény: iknalap (22080)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22082

A kivire értette. 

A szőlő nekem amiatt szimpatikusabb, mert kb 3-4héttel van előrébb mint Magyarországon. Július végén augusztus elején minden fajta éretten ehető lenne.

 

A kivit decemberben le kell szedni éretlenül, mert igaz a fagy nem jellemző, de sokszor van 100km/h felett a szél és az lever, szétszaggat mindent.

Előzmény: iknalap (22080)
laca5 Creative Commons License 2023.08.27 0 0 22081

Nagyjából azt fejtetted ki bővebben amit kettővel korábban írtam és gondolok a fajtáról.

Továbbra is azt állítom viszont hogy a sárga bogyók nem érnek be addigra mikorra a többi normális színű és ez érezhető is rajtuk. Nem fényhiány mert sokszor külső bogyók. Az is igaz, hogy az alján jellemzőbb a jelenség. Tehát "A random elérő szín a fürtön nem azt jelenti, hogy nincs beérve." állításon kívül a többivel egyetértek. Más kérdés hogy ha az a szlogen hogy ez 5 kilós tud lenni és kiderül hogy én faragjak belőle kilósat akkor mondjuk mennyire vezettek félre.

 

Előzmény: acerola (22071)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!