Keresés

Részletes keresés

freex Creative Commons License 2009.10.04 0 0 11425
Szia!

Üdv a fórumon.

Ezek a videók a műgyanta kiöntésű tárcsagenerátor elkészítéséről szólnak. Nagyjából ez a sztenderd módszer itthon is.
Azért hozzátenném, hogy kezdőként nem ajánlatos rögtön egy ilyennek nekiállni, főleg nem a videók alapján. Az itt szereplő anyagok - kezdve a rézdróttól a neodym mágneseken keresztül a műgyantákig - mind a költséges dolgok közé tartoznak. Nem a megfelelő műgyantát használva vagy nem megfelelő katalizátorral egy csapásra kukázható sok tízezer forintos terméket lehet előállítani. Ezen kívül a neodym mágnesek erősségüknél fogva nem játékok, nagyon komoly sérüléseket tudnak okozni.
Az egészet előre nagyon pontosan meg kell tervezni, a mágnesek mérete, a menetszámok, a kötések (csillag vagy delta) az egész fordulatszáma a lapátok kialakításához hangolva mind fontos, hogy valahogy egyáltalán működjön.
Továbbá egy szélgenerátor veszélyes üzem! Nem lehet akárhogy megcsinálni, akármire feltenni. Egy több 10 kilós nagy sebességgel magasan forgó gépet csak atomstabilan kialakítva és kialakított helyre szabad felszerelni, természetesen a megfelelő viharvédelmi rendszerekkel ellátva.
Ha mindenképp ilyet akarsz csinálni, kérdezz, szerezz ismereteket, tölts le már működő terveket, hidd el egy ilyet sacc/kb-ra megcsinálni nem lehet.
Előzmény: Mamut19 (11422)
Binya70 Creative Commons License 2009.10.04 0 0 11424
Hello szia. Engem érdekelne bár azt hiszem én vagyok a legtávolabb.
Előzmény: freex (11423)
freex Creative Commons License 2009.10.04 0 0 11423
Még annyit felejtettem el, hogy az energia tárolásról is beszéltem vele.
Nem akkukba tárolja az energiát, hanem sűrített levegő formájában vagy vizet bont, az oxigén elengedi a hidrogént tárolja.
Mindehez kifejlesztett egy új Wankel motort, ami működhet sűrített levegővel vagy hidrogénnel. A vízbontáshoz is van új találmánya, ami az eddigi leghatékonyabb vízbontásnál 60%-kal jobban bontja a vizet.
Még így sem érdekel senkit?
Én egymagam is elmennék bármikor, de a prof már annyi emberrel beszélt, hogy lehetőleg többen menjünk az a kérése.
Előzmény: freex (11421)
Mamut19 Creative Commons License 2009.10.04 0 0 11422
Sziasztok!

Én új vagyok most regisztráltam, én is szeretnék egy saját szél generátort mint itt mindenki.
én a neten egy videó meg osztón találtam pár videót ami meg tetszett és számomra kivitelezhető lenne. A kérdésem az lenne hogy valaki elkészitette-e már úgy ahogy az ott látszik és ha igen működik -e?


A linkek:

http://www.youtube.com/watch?v=eW1vqPDbBpc

http://www.youtube.com/watch?v=JKloX9eLtPA

http://www.youtube.com/watch?v=lxLCvxNsngU

http://www.youtube.com/watch?v=vPbpmHLWgCY

http://www.youtube.com/watch?v=S0OFcg_xyvQ

http://www.youtube.com/watch?v=4bihfmaJTwY

http://www.youtube.com/watch?v=Ky36stQKVxM

http://www.youtube.com/watch?v=lxLCvxNsngU


Köszönöm!
freex Creative Commons License 2009.10.04 0 0 11421
Most beszéltem a professzorral.
Hihetetlen nemzetérzésű ember. A hiénának nem szándékozik eladni a termékét, hazaáruló nem szándékozik lenni azáltal, hogy külföldön adja el, viszont a jó érzésű és tudású szakembereket foglalkoztatni szeretné.
A lényeg, hogy többen össze kellene jönni, elmenni hozzá és tudnánk beszélgetni vele.
Akit érdekel, legyen szíves jelezze akár itt a fórumon, akár mailben, egyeztetünk időpontot és elmegyünk hozzá.
Egyébként annyit a gépről, hogy 30m magas, nincs 10 tonna az egész. Szakemberek azt jósolták, hogy magától össze fog dőlni, ennek ellenére nemhogy nem dől össze, de nincs 1mm (!!!) elmozdulása sem. Ezért kapott Széchenyi díjat, amint az újság is írja.
Előzmény: freex (11412)
Crapface Creative Commons License 2009.10.04 0 0 11420
Nem.
Ugyanis az csapány cseréjénél rögzíteni kell a rotort (2 db láncos emelő a torony tetején a rotorhoz kötve), kihajtást kell megoldani a rotor talpánál (cirka. harmincegynéhány csavar), felső csapágy fészket megoldani (2db csavar), emelés, alső csapágyfészket oldani (2db. csavar), csapágy lehúzása a kihajtó tengelyről, új csapágyat rányomni, alső csapágyfészket meghúzni, felső csapágyat lehúzni, új csapágyat ráhúzni, rotort leereszteni, kihajtást bekötni, felső csapágyfészket meghúzni, emelőket leszedni, sörözés.
A fenti temetika működik 5-6 tonna súlyú rotorokig, elvégzéséhez kell max. 3 ember, ideje nagyjából fél nap.

Vízszintes tengelyű új, 30-100kW-os gépeknél: Gép megállítása, rotoragy megfogása daruval, rotor kihajtás oldása, áttétel oldása, csapágyfészek oldása, tengely csapággyal együttes kidaruzása, új szerelvény bedaruzása, kihajtások bekötése, csapágyfészek rögzítése.
Ehhez kell 2 db daru, 6-8 fő amiből 3-4 fő alpinmunkát végez, ideje egy-másfél nap. Ezen idő alatt erős imádkozás, hogy ne durvuljon be a szél és ne jöjjön vihar. Időjárási minimum túllépése esetén rotor földre daruzása és malmozás.
Régebbi gépek esetében ezen munka gyakorlatilag a teljes rotor szétszerelését követeli meg. Kisebb gépek esetén sokszor gazdaságosabb az egész gépet leemelni és újat emelni be a helyére.
Előzmény: szsrobert (11414)
a11 Creative Commons License 2009.10.04 0 0 11419

" a vízszintes tengelyűnek"

Bocs'. Ez is vízszintes tengelyű, (még mielőtt mindenki nekem esne). Valójában a propeller-lapátosra gondoltam.

És, ha már belegablyodtam.

A függőleges tengelyűnek van egy határozott előnye. Egy közönséges collos csővel le lehet hozni a hajtást a földszintre. Nem kell minden apróság miatt felmászni a generátorhoz 10 - 20 méter magasra.

És a földszinten akármilyen sokpólusú, lassú forgású generátort alkalmazhatunk. Még gyorsító áttétel sem kell, ami felbecsülhetetlen egyszerűsítés.

Előzmény: a11 (11418)
a11 Creative Commons License 2009.10.04 0 0 11418

Robert!

Ez egy kissé mesterkélt kifogáshalmaz.

A tizenhat lapáthoz több anyag kell, mint a három lapáthoz. Több kell, és többször annyi...

Ha telepakolod velük a háztetőt... áááá ezt ne! Még elviszi a szél a háztetőt.

De gondold meg azt is... Ha hengerléssel legyártunk 16 görbe pléhet, vagy mindenféle kompozit műanyagból, üvegszövetből három lapátot. No az nem mindegy. Javaslom, próbáld ki.

Mellesleg... szép hazánban előforduló szélsebesség értékek nem igazán kedveznek a vízszintes tengelyűnek.

És ez még működik is...

 

Előzmény: szsrobert (11414)
kisszszoros Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11417
Ebben az esetben lehet, hogy a szívattyú rész teljesítményét megemelheted...
Előzmény: Törölt nick (11416)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11416

A lapátok 0,8 mm-es horganyzott lemezből vannak. Az ívet hengerítő géppel tettük bele. A lapát küllőin egy hasonló ívű sablonnal hajlított laposvasak vannak hegesztve (lapátonként két darab), erre POP-szegeccseléssel rögzítettük a lapátokat. A farokszárny, és a kitérítő szárny is hasonló lemezből van.

Felelmetes nyomatéka van! Gyenge, de folyamatos szélben (~10 km/óra) az emelőrúd simán felemelte az egyik kollégámat, aki olyan 70 kg súlyú. És folyamatosan emelgette is, lassulás nélkül, amíg kapaszkodott (kb. 1 percig) a rúdba!

Meggondolandó, hogy megfelelő gyorsító éttétellel akár egy légmagos neodim generátort is rá lehetne akasztani.

Előzmény: tuutuu (11415)
tuutuu Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11415

A lapátokat miből készítetted?

Ha jól látom, némi íveltségük is van, az bölcs dolog volt, régebben raktam be a Pattantyúsból diagramot, meglepően jó a Ce/Cf aránya.

 

Könnyen lehet, hogy én is ebbe az irányba megyek, csak a közepén nagyobb "lyukat" hagyva.

Előzmény: Törölt nick (11405)
szsrobert Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11414
A rotor toronyhoz történő rögzítése és megemelése nem szétszerelés?

Mindenki építsen olyat, amilyet akar. Véleményem szerint több anyag kelll hozá, mint a háromlapátoshoz.
Ha telepakolod velük a háztetőt, leárnyékolják egymás elől a szelet.
Építeni kell két modellt, és az alapján dönteni.
Előzmény: Crapface (11413)
Crapface Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11413
És a nagyfelületű, gazdaságos, stb. szélgépből hányat lehetne egy 10 emeletes panelház tetejére telepíteni?
Csak pár észrevétel:
VAWT rendszereknek sokkal kisebb a karbantartásigénye és egyszerűbb a karbantartása. Az ehhez hasonló toronyszerkezetes VAWT-ok előnye, hogy függeszthetőek, az-az a rotor toronyhoz történő rögzítése és megemelése után az alsó csapágy kihúzható és cserélhető. Kiváncsi vagyok, ugyanezt miképp tudják egy HAWT-nál megoldani szétszerelés nélkül.
VAWT rendszernek sokkal jobb a viharállósága. Ennek a rendszernek különösen, mert a terelőlemezek mechanizálásával, szabályozható/megállítható a gép.
Sokkal kisebb az anyagfáradásból származó kockázatok, mivel a forgórész a tornyon belül van elhelyezve.
Az általa alkotottból simán lehet 50-100 méter magasat és 50-60 átmérőjűt építeni hagyományos, olcsó alapanyagokból. A torony pl. készülhet betonból.
Mivel a torony ismétlődő alkatrésszekciókból áll könnyen és gyorsan gyártható, jól skálázható.
Előzmény: szsrobert (11410)
freex Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11412
Nem tudom ki hogy van vele, de én szívesen megnézném közelebbről is a gépet. Felcsút ugye Bicske mellett van, Dunántúlról és főleg BP környékéről nem nagy távolság.
Ha beszélnénk vele, hogy mutassa már meg nekünk "szélőrülteknek" a találmányát, nem hiszem, hogy nemet mondana.
Engem pl. magán az szélgép elvén kívül az érdekel még nagyon, hogy a megtermelt energiát miként tudja a rendszer tárolni, mert a cikkben ezt is megemlítik. Márpedig azzal, hogy akkuban tárolja - hacsak nem speciálisban - nem mondanának újat...
Ja, és megvan a prof. telefonszáma...
Előzmény: freex (11408)
a11 Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11411

A szerkezet nekem kissé bonyolultnak tűnik, de ettől még lehet jó, különösen, ha a hatásfoka 60 % fölé megy. Azon lehet vitatkozni, hogy az olcsóbb és gyengébb, egyszerűbb, vagy a bonyolult és drága a jó. Amúgy egy hőerőgép, benzinmotor stb elég bonyolult és mégis tele van vele a világ.

Ami a madárgyilkolást illeti, éppen most láttam egy kabasólymot, amint villámsebesen elkapta a gerlét. No az egy igazi madárgyilkos. De van szarka is, meg szajkó, amelyik meg sem várja, hogy a madár kirepüljön. Kiszedi a fészekből ötösével...Ezekhez képest egy szélgép? gyenge utánzat. 

Előzmény: Crapface (11409)
szsrobert Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11410
Madárgyilkos???

Ugyanannyi anyagból mekorra "toronyszélgépet", és mekkora 3tolló légcsavarost lehet épteni? Mekkora a lefedett terület, és a hasznostott szélenergia?

Olcsó, gazdaságos, nagy felületű szélkerekekre van szükség.
Előzmény: Crapface (11409)
Crapface Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11409
Ez érdekes.
Ahogy elnézem, a rotor tornya egyben állórészként is szolgál és a rajta lévő terelőlapátokkal növeli az áramlási sebességet. Mivel a tartóoszlop megfújásakor az áramlással szembe néző áramlásterelőlemezek oldalán pozitív nyomás, az áramlásterelő lemezek oldalán pedig negatív a forgórész egészen más áramlási helyzetbe kerül mint szabadon.
Mondjuk egy az ötlet nem új, próbálkoztak hasonló, ennél durvább felépítésű áramlásterelőkkel, tetőre épített szélgenerátoroknál.
Mindenesetre, remélem, hogy igazak az állítások és lecsapnak rá a befektetők. Szívesebben látnék ilyen tornyokat a madárgyilkos szélkerekek helyett.
Előzmény: freex (11408)
freex Creative Commons License 2009.10.03 0 0 11408
Érdekes cikk. A magyar hozzáállás nagyon kisír belőle, "A találmány iránt komoly érdeklődés mutatkozott külföldről, míg itthon sok sikert kívántak hozzá."
Egy másik oldalon találtam, így néz ki:
Előzmény: Crapface (11406)
erbe Creative Commons License 2009.10.02 0 0 11407
Off
Naggyon érdekes az élettörténete.
Vajon miért tanul teológiát hadielektronikát fejlesztő mérnök, miközben másik egyetemen doktorál???
I. II. III. /???
Előzmény: Crapface (11406)
Crapface Creative Commons License 2009.10.02 0 0 11406
Szabadalmaztatni szinte bármit lehet. Én azért megvárom amíg kijönnek az első hivatalos publkációk és mérési eredmények.
Sorok közt olvasva, feltételezhető, hogy a szélgenerátorának igen lassú a rotorforgási sebessége és egy igen magas pólusszámú generátort hajt meg.

Némi googlezés után a feltalálóról:
http://www.election.hu/ve/j51/j51-iwbYqeGjG-WZ6iwbEHRaubqwag.htm
A szélgenerátor P 07 00705 számon van szabadalmaztatva.
Előzmény: erbe (11404)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.02 0 0 11405

Na, elkészült a vízhúzó szélkerekem!

A projekt indulásáról még "Javíthatatlan" (azóta már törölt) nicken tettem be egy hozzászólást a topikba a 10712-ben.

A szerkezet néhány jellemzője:

- Kerék átmérő: 2,4 m

- Lapátszám: 16

- Tengely magassága a talajszinttől: 7,5 m

- Szivattyú típusa: 8 cm löketű vízpumpa

- Indulási szélsebesség kb. 2 m/s (~7 km/ó)

- Maximális szélsebesség: 12 m/s (~43 km/ó), ez fölött kifordul a szélből, és leáll.

- Egy löket alatt kiemelt víz: 0,6 l

 

 

Néhány kép a felállításról, és működés közben:

 

erbe Creative Commons License 2009.10.02 0 0 11404
Igazán sajnálom a sok hülye dán, német és amerikai kutatót, akik leragadtak a Betz törvénye által megszabott 59,...% max hatásfoknál és tudomásul vették, hogy a vízszintes tengelyű propellerek a nyerők. :-( ("0,592~0,593)

Ha megnézed a kapcsolódó cikkeket, csupa zseniális magyar találmányról írnak.
Csak azt nem értem, miért az "ingatlanmagazinban"?
Miért nem a Nobel díj bizottság értesítőjében? :-(
Előzmény: kisszszoros (11402)
erbe Creative Commons License 2009.10.02 0 0 11403
Mint már sokkal korábban leírtam (1-2 év?):
Az automata mosógép sokbordás ékszíja sokkal jobb hatásfokú áttételezést tesz lehetővé, mint a sarokköszörűk nem állandó üzemre készült kúp/tányérkerék áttétele. Ráadásul nagyon egyszerűen nagy áttételviszony is kialakítható vele. Szárítógépnél pl. akár 50-szeres is akad.
Sarokköszörűnél legfeljebb a 2000-2200 W-osok áttétele volna használható, az is jó minőségű olajban futtatva. 10000/35000-es fordulatokra készült áttételt ne akarjál 200/700-on hasonló teljesítménnyel terhelni!
Előzmény: Barret02 (11401)
kisszszoros Creative Commons License 2009.10.02 0 0 11402
Ajánlom figyelmetekbe, érdekes lehet a technológia, a 60% feletti nyereség különösen csábító...

http://www.ingatlanmagazin.com/read/10866?h
Barret02 Creative Commons License 2009.10.02 0 0 11401
Így néz ki :
Barret02 Creative Commons License 2009.10.02 0 0 11400
220-as állandó mágneses automata mosógép motor.
üzemi fordulata 10 000 körül motor üzemben.
Én meg 1:3-ba hajtom jó ha eléri a 700-at ha jól be tud pörögni...
Előzmény: freex (11397)
Barret02 Creative Commons License 2009.10.02 0 0 11399
Igen van,picit nézz vissza.
Előzmény: Binya70 (11398)
Binya70 Creative Commons License 2009.10.01 0 0 11398
Hello szia. Azt szeretném kérdezni : kép van felrakva a gépedről? Jó lenne látni milyen szerkezet. Köszi.

Üdv: Binya70
Előzmény: Barret02 (11394)
freex Creative Commons License 2009.10.01 0 0 11397
Lehet, hogy már írtad, akkor bocs, de milyen generátor van rajta, ami ennyire keveset termel?
Előzmény: Barret02 (11394)
freex Creative Commons License 2009.10.01 0 0 11396
Ahhoz egyszerűbb egy autó ablaktörlőmotor vagy hűtőmotor meg rá pvc csőből lapát. 2-3A a max. amivel töltheted, ilyen kicsi áramért kár ekkora méretű és ilyen rossz hatásfokú szélgépet építeni. Vagy ha be akarsz ruházni, 30-40e között kapsz olcsó 40W-os napelemet, azzal is megoldható.
Előzmény: zeix99 (11392)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!