Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2002.04.09 0 0 182
na ennek utannakerdezek ;)
Előzmény: nyúlbúl (181)
nyúlbúl Creative Commons License 2002.04.09 0 0 181
Sziasztok!

Nekem valaki itt azt írta egy fél éve, hogy az megoldás, ha az ember a GYED igénylése előtt papíron visszamegy egy hétre dolgozni, és akkor rögtön a 2002-es jövedelem számít a 2001-es helyett. Ezt tapasztalatból mondta az illető...
Hát, remélem, ez tényleg működik így.
nyúlbúl

gungi Creative Commons License 2002.04.09 0 0 180
Ettöl féltem!!!
De én valahogy úgy gondoltam hogy mivel a GYED-et csak jövő január-februártól igényelném(ha augusztusban szülök, 6 hónapig még a GYÁS tart)tehát jövőre, az előző év az már az idei év lenne...
A GYÁS-t is az előző éviböl számolják???

gungi

Előzmény: Törölt nick (179)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.09 0 0 179
A megelozo ev azonos idoszaka az iranyado :(

tehat ha tavaly a szulesed idopontjaban mondjuk brutto 80 volt, aztan januartol brutto 200 lett, akkor szivod a fogad....
mert a 80 lesz az alapja a szamitasnak :(

Előzmény: gungi (178)
gungi Creative Commons License 2002.04.09 0 0 178
Szia!

Kosz a reagalast!
Eleg nagy a kulombseg a tavalyi meg az idei fizum kozott, azért lenne jo tudni mivel szamolnak(csak a tavalyival vagy/es az ideivel is)

gungi

Előzmény: Törölt nick (173)
Angi Creative Commons License 2002.04.07 0 0 177
GinY,

ha a szülést megelőző két évben megvolt a 180 napod, akkor teljesen oké vagy. El tudsz menni táppénzre, ha megvan a 180 napod, csak kevesebbet, azt hiszem, 60%-ot kapsz vagy méltányosságit kérhetsz. Nem írtad, mikor szülsz, de szerintem nem kellene kihagyni.

Üdv,

Angi

Előzmény: GinY (176)
GinY Creative Commons License 2002.04.07 0 0 176
Szia Angi!

És ha az utolsó már nem lesz 180 nap? Az nem gond ebben az esetben?

Nem tudok táppénzre menni, mivel már lassan 3 hónapja nem dolgozom. Az ötlet amúgy nem rossz.

Köszi!
giny

Előzmény: Angi (175)
Angi Creative Commons License 2002.04.06 0 0 175
Szia!

Ha 30 napnál hosszabb a megszakítás két munkaviszony között, akkor nem számít folyamatosnak és csak az utolsót veszik figyelembe a TGYÁS/GYED számításakor (ezzel szívtam én is :-(( ). Ha egyáltalán nincs munkaviszonyod, akkor csak a méltányosságit kapod, ami ez a 18 ezer forint körüli összeg.

Miért nem íratod ki magad táppénzre veszélyeztetettként? Ezt a legtöbb doki megcsinálja, ha kéred.

Üdv,

Angi

Előzmény: GinY (172)
Metope Creative Commons License 2002.04.04 0 0 174
Sziasztok!

Nekem is lenne egy kérdésem, mert én sem igazodom ki ezen a számításon.
Én tavaly augusztus óta dolgozom, de közben idén februárig egyetemre is jártam nappalin. Májusban fog születni a babám, addig folyamatosan dolgozni fogok.
Az a kérdésem, hogy érdemes-e most jutalmat kapnom papíron(amúgy nem én kapnám), az megnöveli-e a GYÁSt(GYEDet) vagy csak a tavalyi jövedelmem számít majd bele?

Köszönöm
Metope

Törölt nick Creative Commons License 2002.04.04 0 0 173
Szia!

Miert olyan nagy a kulonbseg
a tavaly es az idei bejelentett fizetesed kozott?

Előzmény: gungi (171)
GinY Creative Commons License 2002.04.04 0 0 172
Sziasztok!

Bár már a szülés, terhesség 2.0 tpoikban is föltettem ezt a kérdést, itt is megkérdezem, hátha valaki tud segíteni.
A történet röviden annyi, hogy a cégemnél felmondtam és jan. 15-én dolgoztam utoljára. Két hétre rá tudtam meg, hogy babát várok. Úgy döntöttünk, nem megyek el dolgozni "erre a kis időre".
Kérdés, hogy ebben az esetben hogy kapom majd ezeket a járulékokat, egyáltalán kapok-e valamit?
A TB-nél azt mondták, hogy ha nem helyezkedek el újra, akkor 18 ezer párszáz Ft-ot kapok havonta a gyermek 3 éves koráig, de azt is olvastam, hogy az előző évi fizetést veszik figyelembe. Vagy ez csak akkor van így, ha még van munkaviszonya az ember lányának a szülés előtt?
És akkor pl. mi a helyzet, ha az utolsó mondjuk 2-3 hónapra felvesz engem egy ismerős a cégéhez? Akkor azt összeget veszik alapul, amivel ő bejelent engem?
A válaszokat előre is köszönöm!

giny

gungi Creative Commons License 2002.04.04 0 0 171
Sziasztok!

Kedves trilla. Elsősorban hozzád szól a kérdésem, de persze nagy segítségemre lenne bárki aki eligazódik ezeken a GYÁS, GYED útvesztőkön.
Eddig passziv olvasója voltam a "Szülés, terhesség 2.0" topiknak, ott olvastam lekvarka GYED-el kapcsolatos kérdéseit.
Én is most kezdtem foglalkozni komolyabban a TGYÁS, GYED jutattásokkal.
A TB-t próbáltam elérni - sikertelenül - hogy hátha kapok valami információt.
Ugyanaz a helyzet nálam is mint lekvarkanal: augusztus elején szülök, a tavalyi évet végig dolgoztam, és az idén még remélem július 1-ig dolgozni fogok(tehát az idei 180 biztosított napom is meglesz).
Az lenne a kérdésem hogy a GYED-nél a tavalyi + az idei hónapokat átlagolják vagy csak a tavalyit?

Elöre is köszi
gungi(22)

Törölt nick Creative Commons License 2002.04.04 0 0 170
mail ment!
Előzmény: lekvarka (169)
lekvarka Creative Commons License 2002.04.04 0 0 169
Sziasztok!
Trilla akkor kérném a segítségedet, a köv. adatokkal reldelkezem:
- Tavaly és az idén is végig dolgoztam.
- bejelentett jövedelmem a min. bér-től 5-10 ezer forinttal volt több.
- ha minden igaz Aug-ban szülök.
Mire számíthatok? Kérjem a fizum emelését vagy a TB felé egy kis plussz befizetést?
Mijen plussz juttatások vannak?
Előre is köszi- a válasz mehet a magánba is.
Lekvárka
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.27 0 0 168
Szia!
Erteni annyira nem ertem, csak azt tudom, amit leirtam.
De amit felvazoltal, az eset hasonlo, mint az enyem.
Ha a Pockod iden szuletik, es Jovore igenyled a GYED-et, akkor 2x 180 nappal kell szamolnod:
- 180 nap biztositotti jogviszony, ami altal jogosult leszel a GYED-re egyaltalan
- 180 berfizetett nap: ezek a napok naptari napok, ha 2 honapot meloztal idez, akkor rossz hirem van, az csak cc.60 nap.

Mivel a gyerek iden szuletik, a GYED szamitas alapja (legalabbis informacioim szerint) a "gyerek szuleteset megelozo ev januar elsejeig" visszaszamolt ido. Ha ez alatt a bo masfel ev alatt volt 180 berfizetett napod, akkor a bejelentett fizud alapjan szamolnak. Ha nem volt, akkor szivacs. (keresd meg a ceged konyvelojet es ne szallj le a nyakarol!)

Tavaly meloztal? Ha tavaly akar csak fel evet is meloztal, akkor relax, nyugi, elvezd a terhesseget. Ha nem, akkor villamgyorsan menj vissza melozni (mint en. 48 nap hianyzik, a terhessegbol 67 van hatra. EPP belefer).

en sem ertem teljesen, miert nem lehet ezt valahol normalisan osszefoglalni, es miert kell mindenkinek kulon idegeskedni es koroket futni, hogy megtudja mi jar neki es mi nem.

Amugy a mostani Kismama ujsagban van azert egy egesz korrekt osszefoglalo, bar ERROL tovabbra sincs benne ertheto info.

csokok!

Előzmény: rokasz (167)
rokasz Creative Commons License 2002.03.27 0 0 167
Trilla !!!
Látom te érted a dolgokat !
Hogy is van ? Én aug.22-én szülök ha minden jól megy, tehát jövő jan-febr igényelem a GYED-et, de idén csak két hónapot dolgoztam azóta betegácsiba vagyok és ott is maradok már. A 180nap megvan mert 1x éve dolgozom ugyanott. DE miből számolják majd a GYED-et a két hónapból vagy másból?
Köszi a segítséget előre is.
Előzmény: Törölt nick (161)
erdeivad Creative Commons License 2002.03.26 0 0 166
Bocsi, de az á betüm néha nem működik, bocsi
erdeivad Creative Commons License 2002.03.26 0 0 165
Sziasztok,

Én ügyan csak babára való erős készülődésből adódóan egyenlőre kisebb nagyob megszakításokkal táppénzen vagyok november óta. Mrc. 18-án kaptam először pénzt. Persze a megjegyzésből számomra nem derül ki, hogy ez melyik időszakra vonatkozik, de az összeg nagyságból sejteni vélem, hogy a tavaly noveberi hónap.
Kérdésem:
Szerintetek most örüljek csöndben, és vrjam a csodát, vagy tudtok-e valami telószmot amin érdemes megkérdezni. hogy mi újsi. SZerencsésnek mondhatom magam, mert hla istennek nem ebből kell megélnem, de ....
Kérem, hogy aki járt már hasonló cipőben, vagy tud valami telószámot írja meg.
Előre is köszönöm

fityfiritty2 Creative Commons License 2002.03.25 0 0 164
Senki nem jár erre?
fityfiritty2 Creative Commons License 2002.03.23 0 0 163
Sziasztok!
Én még új vagyok itt,de már most nagyon tetszik ez az egész.Eddig a babaneten voltam (más néven,de ide nem tudok azzal bejelentkezni)de úgy veszem észre,hogy itt sokkal jobb a hangulat.
Szeretném a segítségeteket kérni egy többször felmerült kérdésben,de többféle választ is találtam rá,és nem tudom hogy melyik az élő.
Van egy kisfiam,(most 1éves)és szeretnénk neki tesót.Most gyed-en vagyok,és a kérdésem,mennyi gyedet fogok kapni ha 2éves kora után jön a baba?
A fizum elég jó volt azelött,és még a 13.havi is beleszámított,úgyhogy aránylag normálisnak mondható összeget kapok most.
És ha még a mostani gyed alatt jön a baba?
Olvastam azt is hogy az előző gyed jár,meg azt is hogy a minimálbér 2x-esének a 70%-a.
Most akkor melyik igaz?
És hogy is van az hogy a következő baba elött elég a ledolgozott 20nap?
Segítsetek,mert eléggé belegabalyodtam.
És még egy kérdés.Több helyen olvastam hogy "akkor én is 0-zok.Vagy valami hasonló.Ez mit jelent itt?
Segítségeteket előre is köszi,és bocs hogy még tudatlan vagyok,de majd hamar belejövök.
Üdv:
fityfiritty
Kriza Creative Commons License 2002.03.23 0 0 162
Sziasztok,

nekem a munkahelyemen mondták az okosságokat, amiket itt rátok zúdítottam. mellesleg küldtek is róla anyagot, a fénymásolat a HVG TB különszámából 2002-re származik, és ott különféle példákon át vezetik le a dolgokat, pl. a gyed alatti szülést.
Idézek:

"a gyed összege 2002-ben legfeljebb havi 83e Ft. A módosított szabályok szerint azoknak a gyedösszegét, akiknek azt a korábbi években állapították meg, januárban át kell számolni az új felső határ szerint. Ez az előírás 2001.jan.1.-től alkalmazandó. Tehát akinek a gyedét 2001-ben a 2000-ben érvényes 51000 Ft-os felső határ figyelembe vételével folyósították, 2002.jan.15.-ig meg kell kapnia a különbözetet.

Változás 2001-ben: A gyermekgondozási díj alapját képező naptári napi jövedelmet 2001.nov.24.-től (én nov.29.-én mentem gyedre, itt sz..vtam meg jól...) abban az esetben is a minimálbér kétszerese alapján kell megállapítani, ha a jogosultnak azért nincs jövedelme, mert az irányadó időszakban táppénzben, tesben, GYEDBEN VAGY GYESBEN részesült."

:(((((((

Korábban tényleg úgy volt, hogy a szüléskor érvényes szerződés szerinti jövedelem alapján számoltak, én a tgyást még úgy kaptam, de közben jött ez az új rendelkezés novemberben, és tessék...

Hát ha tudtam segíteni, örülök, bár ez nem jó hír, és rsokszor ugye a rossz hír hozóját lövik le. :))))

Kriza

Előzmény: Törölt nick (161)
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.23 0 0 161
Sziasztok!
Az hogy a gyerek szuleteset megelozo 2 evben van 180 nap biztositott jogviszonyod meg nem jelenti hogy a bejelentett munkabered alapjan kapod majd a Gyed-et.
Ez csak arra jogosit fel egyaltalan, hogy jogosult vagy a Gyed igenybevetelere.
A gyerek szuleteset megelozo ev januar elsejeig kell visszaszamolni (ha most vagy pocak akkor ez esetunkben 2001.01.01), es az azota eltelt idoszakban kell 180 berfizetett napodnak lennie.
A betegallomany, Tgyas, gyed, gyes nem szamitanak annak, mert mas jellegu juttatasok.

Ezek a napok nem munkanapok, hanem naptari napok. En is jol szivacsban vagyok, mert hianyzik 48, ezert jol visszamegyek melozni 30 hetesen, mert juni elsejeig nekem meg epp meglehet.

A helyzet az, hogy a torveny, amit valoszinuleg mind olvastunk nem irja le a szamitasi modokat, csak arrol rendelkezik, hogy ki jogosult es ki nem.
Ha valaki megtalalna azt a TB kozlonyt, vagy utasitast, ami a szamitas modjat tartalmazza, ne titkolja mar a tobbiek elol!

Előzmény: kytka (160)
kytka Creative Commons License 2002.03.20 0 0 160
Sziasztok!

Biztos, hogy ha valaki a GYED alatt szül, akkor a minimálbér kétszeresét veszik figyelembe a TGYÁS számításnál? Én is ebben a cipőben járok, de nekem azt mondták a munkahelyemen (TB kifizető hely), hogy a szerződésem szerinti jövedelmem alapján fogják számítani. Mellesleg ebben reménykedtem, mert elolvasva a törvényt én is erre számítottam.

kytka
Ui:ha végre meglesz a gyerek TAJ kártyája, és tudom igényelni, akkor kiderül ugyan, de most a szívbajt hoztátok rám.

Minna Creative Commons License 2002.03.20 0 0 159
Sziasztok!

Csak nemrég fedeztem fel ezt a topicot, és próbáltam is átrágni magam rajta több-kevesebb sikerrel, bár néha elvesztettem a fonalat….
Kérdésem lenne hozzátok, látom, hogy itt már sok profi és OEP-en „harcedzett” kismama van!
Én 2000 októberében szültem, előbb GYÁS-t, majd GYED-et kaptam, ez ugye majd idén októberben jár le.
Augusztusban újra szülni fogok, tehát még a GYED alatt.
Fogalmam sincs, ilyenkor mi a teendő, tudom, hogy be kell jelentenem, de arra lennék kíváncsi, hogy nekem mit érdemes egyáltalán igényelnem? Hiszen, ha jól olvastam a tájékoztatókat, akkor ezeknek a juttatásoknak az alapja az előző évi jövedelem, ami nekem a GYÁS és a GYED volt. (A bejelentett fizum egyébként 90000Ft volt.) Ezek szerint én már csak az éhbérrel egyenlő GYES-t kapom október után?

Van még egy dolog, egy ismerős kismama kérdezte tőlem, hogy kaptam-e kiegészítést a minimálbér emelés miatt (2000-ben 25500 volt, 2001-ben meg ugye 40000) Én 2001-ben igényeltem a GYED-et, úgyhogy nem is értettem, hogy mire vonatkozott az ismerősöm kérdezte. Tudnátok erről mondani valamit?

Ja az OEP-ről még csak annyit, hogy hosszas könyörgésre és telefonos próbálkozásra küldték el március elején az adóigazolásomat, amiből kiderült, hogy volt olyan hónap, hogy 21Ft adóelőleget vontak le. Szóval most be kellett fizetnem SZJA-ként több mint 50000Ft-ot. Jó mi?

Bocs ha hosszú voltam.
Ja valaki írt ide egy GYES-GYED zöld számot, sajnos nem bírtam felhívni, ezért is fordultam hozzátok, sajnos a mi könyvelőnknek fogalma sincs ezekről az ügyekről. Ha esetleg tudtok valami adu-ász telefonszámot, ahol információt lehet kérni, akkor írjátok le légy szíves!

Üdv mindenkinek: Mina

Kriza Creative Commons License 2002.03.19 0 0 158
Azért lett neki, kevesebb, amit lentebb írtam. Mert a gyed alatt szült és így nincs a szülés előtt 180 napnyi keresete, így a min. bér 2xszeresét veszik figyelembe neki fizetésnként.
Kriza
Előzmény: BUBA (157)
BUBA Creative Commons License 2002.03.19 0 0 157
Egy ismerosom GYED alatt szult. A tgyas-a kevesebb lett, mint az elso gyereknel. Felhivta az OEP-et es azt mondtak, hogy tavaly novemberben valtozott meg.
Előzmény: amamsik (156)
amamsik Creative Commons License 2002.03.16 0 0 156
Sziasztok!

TGYASnak nincs maximuma, fizetés 70%-a.

Kriza Creative Commons License 2002.03.16 0 0 155
Szimat, szerintem a lentebb írtak, mert nem volt szülés előtt 180 napi kereseted, hiszen Gyeden voltál, "nem dolgoztál, csak lógattad a lábad" tehát a min.bér 2x-resét veszik a fizetésnek. Nekem legalábbis sajnos ezt mondta a bérszámfejtőnk :(((. Mondjuk én gyes alatt szültem már, de szvsz mindegy. Ez a dolog egy 2001.nov.24.-i rendelet óta van így, korábban úgy vették, mintha a 2. baba születéséig dolgoztál volna, rendezték az szüléskori állapotoknak a fizetésedet, és az alapján fizettek. Én a tgyást még így kaptam, kissé jobban jártam, mint mostanság... De azért megtartjuk a másodikat is :)))))).
Amúgy a tgyásnak nincs maximuma, amennyire én tudom, de ez nem tuti.
Kriza
Előzmény: Szimat (153)
Bigis Creative Commons License 2002.03.11 0 0 154
Szia. Kösz a választ. Igen, TGYÁS+GYED+idei szabi.
Előzmény: Bugi néni (151)
Szimat Creative Commons License 2002.03.11 0 0 153
Kriza,

Koszi. En dolgoztam a szules elott.
Surgosen kellene viszont tudnom hogy van-e maximuma a tgyas-ak? Pontosabban ha valaki GYED-en volt es utana szult, akkor mi a tgyas szamitas alapja?
Bocs, ha ez mar valahol le van irva.

Koszi,
Szimat

Előzmény: Kriza (152)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!