Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62153

Ma ebéd után elmentem egy barátomhoz, hogy megünnepeljük a karácsonyt, az Ó-Esztendőt múltát, a születésnapomat {szigorúan a 20.!} és előszilveszterezzünk. Sokat beszélgettünk {na, jó ittunk is!} mikor megkérdezte, ismerve a hobbimat: vannak-e váras bélyegeim? Mondom neki: nincsen, mire ő: most már van! és átnyújtott egy magyar váras bélyegsort, azzal a megjegyzéssel, hogy sajnos Somló vára neki sincsen meg.

 

Rögtön eszembe ötlött, hogy ezeket a váras bélyegeket felrakom a Topikba, rejtvényként.

 

De nem elég kitalálni, hogy mely várakat ábrázolja! Csak azt fogadom el

TELJES MEGOLDÁSnak, aki leírja, hogy annak idején mennyibe került az adott bélyeg?

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62152

Igazad van, hogy a török hódoltság idején a "magyar módra" készített palánkvárak kulcsfontosságú szerepet játszottak. Mind a magyarok, mind a törökök a robotban összehajtott pórnépekkel készítették el ezeket a palánkvárakat. A földbe döngölt vaskos tölgyfa gerendák cölöpsora közé döngöltek agyagos földet. Kívülről vesszőkkel vagy vas ácskapcsokkal rögzítették a palánkfalat. Többféle változatát ismerték, a gyöngébbtől az erősebb kivitelig.

 

                                                      Íme a Gerő László-féle tipizálás:

 

             

Előzmény: puntooo (62145)
Shingen Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62151

Javítanám magam, szerintem meglenne a hely, talán a fürdőhöz sem kellene hozzá nyúlni nagyon.

Rajz kicsit béna de talán látszik a lényeg...

 

Előzmény: Töck Jenő (62142)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62150

Csak akkor vádaskodj, ha tudod is bizonyítani!

 

A Várprogram terve szerint elkészítik a Szigeterődöt.

 

Most annyit tudok ide írni: meglátjuk...

Előzmény: Shingen (62148)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62149

A Vaskapu-vízierőmű gátján csak átrobogtunk az autónkkal. Félelmetes élményt jelentett, hogy jobb oldalról láttam a vízszintet, míg balról valahol a mélységben csillogtak a Duna hullámai.

 

Képes élményeim az Al-Dunáról:

 

Előzmény: Töck Jenő (62139)
Shingen Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62148

ez a honlap egy nagy 0.

Ez olyan lové lenyúlós honlap, van de minek.........

Előzmény: Nagyon Várbarát (62144)
Shingen Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62147

Szerintem nincs.......

Előzmény: Töck Jenő (62142)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62146

"-Egyébként szerintem erkölcsi kötelességünk egy fa/föld védőműves várnak a bemutatható élményt adó újjáépítése,"

Erről meg kéne kérdezni Dagobert bácsit is.

Előzmény: puntooo (62145)
puntooo Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62145

Az üggyel kapcsolatban csak annyit kérdeznék, hogy a hely is megvan a felújítandó részhez?

 

Alapvetően igen. Éppen az a különleges Gyulán, hogy nem épült be-a kastély kivételével- a vár helye (nem is értem, hogy miért csak most végzik az ásatásokat.) Maga a területrendezés, a védőművek-részleges-újjáépítése önmagában nem is biztos, hogy többe kerül, mint egy sziklai kővár újjáépítése. A képbe "csak" a fürdő zavar be, az át kell építeni.

-Egyébként szerintem erkölcsi kötelességünk egy fa/föld védőműves várnak a bemutatható élményt adó újjáépítése, hiszen ilyen erődítményeken dúlt a török háború döntő része. (Még ha a leghíresebb -Eger- kővár is.)

Előzmény: Töck Jenő (62142)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62144

Hát... minden tiszteletem a Várprogramban résztvevő szakembereknek, de kívülállóként megfogalmazva:

 

ENNÉL, SOKKAL, DE SOKKAL TÖBB INFORMÁCIÓT KELLENE A HONLAPRA FELRAKNI!!!

 

http://nkvp.hu/helyszinek/gyula-var-es-szigeterod/

 

 

Előzmény: jazd (62138)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62143

Megnéztem a térképen, gyanús, hogy nincs meg minden szükséges hely. Panziók, meg hasonlók útban lehetnek. Kisajátitásnak meg nem biztos, hogy örülnek majd.

Előzmény: Töck Jenő (62142)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62142

Az üggyel kapcsolatban csak annyit kérdeznék, hogy a hely is megvan a felújítandó részhez?

Előzmény: Shingen (62141)
Shingen Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62141

Na ezt nem kis munka lesz kivitelezni látva a mai formáját.

Na meg mennyi lóvé.................

Előzmény: Felek Ferenc (62134)
Shingen Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62140

Szerintem nagyon jó munkát végeztek a felújításban.

Szinte eredeti külsőben lett felújítva, leszámítva pár virtuális kiállítást benne, de az sem durva.

Szívesen látnék hasonló felújítást az itthoni várak valamelyikében.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62114)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62139

Vaskapu erőmű, időnként látogatókat is beengednek.

Decebál hiteles(?) képmása szárazról és vízről.

Kazánszoros (de még mennyire) szárazról és vízről.

Forgalomirányító központ vízről

Traianus tábla vízről.

Hajó (eleje) a barlangban. Hátul ültünk, igazán jó képet nem tudtunk csinálni, a hajó eleje 2-3m-re ment be a barlangba.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62133)
jazd Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62138

Elkészül vajon? Egyre kevésbé vagyok optimista..

Előzmény: Nagyon Várbarát (62136)
jazd Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62137

Gyulán mikor kellene indulnia az újjáépítésnek? Miért annyira titkos minden,ami a Nemzeti várprogrammal kapcsolatos? Itt most nem a két-három évvel ezelőtti hírekre gondolok..

Előzmény: Felek Ferenc (62134)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62136

Ideszúrom az általam ismertet:

 

 

Aztán ha elkészülnek, egy helyszíni bejáráson szembesítjük a terveket a valósággal.

Előzmény: Felek Ferenc (62134)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62135

... túl későn tudtam meg, hogy Turnu-Severin magyarul Szörényvár. Elmentünk mellette, pedig mindig szerettem volna megnézni...

 

Kívánom, hogy a jövőben sikerüljön megnézned Szörény {ro: Turnu-Severin} várát, amelynek báni tisztsége Hunyadi Jánosnak az első lépcsőfokot jelentette annak idején a középkori ranglétrán. Jómagam még 2007-ben jutottam el a Duna-menti végvár romjaihoz. De mivel azóta restaurálták rogyadozó falait, hát ismét felkeresendő úti célnak számít.

 

A román műemlékes oldalon a linkje:

 

https://relevee.uauim.ro/m89/

 

 

Előzmény: Töck Jenő (62123)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62134

Találtam végre egy elfogadható tartalmú és minőségű látványtervet a gyulai "Szigeterőd" álomtervről.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62133

Kívánságra az itt leírtakról fényképek is vannak.

 

Természetesen az élménybeszámolód -- amit nagyon szépen köszönök -- igazán kerek csak a fényképekkel együtt az. Tehát kérném szépen a fotókat. Várakról majd én közlök, így együtt összerakunk egy Al-Dunai látnivalós ajánlót a többi Topiklakónak. Lehet majd ilyen vártúrát kívánni az Újévre!  :-)

Előzmény: Töck Jenő (62131)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62132

Románul nem beszélek, de miután a románok a nyelvüket a francia nyelv kisebb-nagyobb mértékben történt átvételével modernizálták, ezért valami dereng belőle. Miután az ismertetés nem magyarul történt (nem is franciául) ezért időnként bizonytalan vagyok.

Előzmény: Töck Jenő (62131)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62131

Várral kapcsolatos élményem az Al-Dunán nincs. Csak az amit írtam, hogy elmentünk Szörényvár mellett. Orsován olyan szállodában laktunk amelyik a Dunában állt (szélén). Elmentünk egy hajókirándulásra, meglepően olcsó volt, egy háromórás kirándulás nem volt 3000Ft fejenként. Egy nagyobb vizibusz nagyságú hajó volt. Ez lényeges. Az út során megnéztük a látnivalókat: Traianus tábla, Kis és Nagy Kazánszoros, Decebál dák rablóvezér sziklába faragott hiteles (?!) képmása. Minden esetre egy gyakorlott bíró 15 évet adna neki ránézésre. Egy gazdag román állta a számlát a harmincas években. Csak az orra 7 méteres (a szobornak) .Van mellete a parti út és a Duna között egy intézmény (kolostornak néztem) ahonnan a hajóforgalmat irányítják jelek segítségével. A z út vége az volt amikor a hajó bement(!) a Veteráni(?) barlangba. Nem egészen, a vége kinn maradt. Aztán vissza Orsovába. Kívánságra az itt leírtakról fényképek is vannak. De várról nincs.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62128)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62130

Ezer köszönet! :-) Ezeket még nem ismertem, gondosan el is mentettem az archívumomba.

Előzmény: Felek Ferenc (62126)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62129

Gyanúm szerint azt a mondást, hogy"annyian vannak, mint az oroszok" a XVI. századi elődeink a következőképpen fogalmazták meg: "annyian vannak, mint a törökök!"

 

Sok összetevője van a XVI. -- XVII. századi magyar történelemnek:

 

-- A török szultánok igyekeztek Európában hódítani, mint ami sokkal több zsákmánnyal csábít {mint például a sivatagos afrikai térségek}.

 

-- A Balkán államai után elérték a Magyar Királyságot, amely Mátyás 1490-es haláláig erős ellenfélnek bizonyult.

 

-- I. Szulejmán trónra lépte idejében már a Jagelló-királyok gyenge keze alatt erősen lecsökkent az ország védekezőképessége {állandó sereg szétverése, déli végvárrendszer elhanyagolása}.

 

-- 1526-ban a mohácsi síkon elbukott II. Lajos, vele odaveszett az egységes magyar állam.

 

-- Szulejmán török szultán hadjárataiban egyre nagyobb területeket foglalt el, de a magyar érdekeket részben átvevő Habsburg-birodalommal nem bírt el. Igaz, a Habsburgok sem bírtak el a törökkel.

 

-- Másfél évszázadon át kisebb-nagyobb intenzitással dúlt a háború Magyarországon, pusztult lakossága és javai. Új hobbim a numizmatika nyelvén írva: azok a pénzleletek, amelyeket annak idején elrejtettek, egy-egy tragédiát hordoznak magukban, hiszen az illető nem tudott érte visszamenni. Mi lett a sorsuk? Megölték őket vagy örökös rabságba hurcolták?

Előzmény: Töck Jenő (62125)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62128

Itt élve a poros Alföldön, talán érthető, hogy nekem minden ami a vízzel kapcsolatos, az újdonság, különlegesség. Ahogyan az idén sikerült tutajoznom a Dunajec folyón, ugyanúgy 2007-ben hatalmas élményt jelentett végigautózni az Al-Duna mentén, mind a mai román, mind a szerb oldalon. Éjszakai szállást az általad Új-Orsovának mondott város egyik szállodájában kaptunk. Ha visszakeresel ebben a Topikban, akkor részletesen ismertetem annak a vártúrának a programját. Most csak egy nyúlfarknyi válogatást teszek fel, jól esően gondolva azokra a szép napokra {bár az elején sokat esett}.

 

 

Szeretném tőled is ezt kérni. Mesélj az élményeidről, akár Új-Orsova, akár az Al-Dunával kapcsolatosak.

Előzmény: Töck Jenő (62123)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62127

http://download.fortepan.hu/_photo/download/fortepan_26517.jpg

 

Természetesen nagyíthatóak a felvételek.

Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62126
Előzmény: Nagyon Várbarát (62124)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62125

Ha hozzáveszem, hogy a védő előnyösebb helyzetben van mint a támadó, akkor az itt szereplő helyőrségek nagyon nagy létszámfölényben voltak. A mai világban a sikeres támadáshoz két-háromszoros fölényt tartanak szükségesnek minimum. Abban az időben ez az arány sokkal nagyobb lehetett, akár tíz-tizenötszörös is. Ennek az lehetett a fő oka, hogy a védőnek a várban viszonylag kevés embert kellett etetni-itatni, a szükséges ellátmányt föl lehetett halmozni előre. A támadónak pedig nem volt könnyű az ellátmányt összeszedni a környéken. Ráadásul hamar le is legelte (ette). Ha a védő kitartott a környék kiürítéséig, akkor nyert. Vagy a felmentő sereg beérkezéséig.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62120)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62124

Rakd fel ide légy szíves, lusta vagyok rákeresni.

Előzmény: Felek Ferenc (62122)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!