Ajánlom figyelmedbe az XFLR5 nevű, ingyenes, áramlástani programot. Némi áramlástani háttértudással el lehet vele boldogulni (tudni kell, hogy mikor túl szép a mennyasszony). Kiindulásnak ajánlottak az un. funfly repülőmodellek profiljait nézegetni. Ezek szimmetrikusak és magas a CL értékeik. Asszimetrikus profilnak az alacsony Re számú high-lift profilokat érdemes nézni. Ilyen pl a Liebeck L1003. Viszont ezekkel a profilokkal csínján kell bánni, mert csak egy szűk 50-100000-es tartományban adják le a legnagyobb Cl/Cd viszonyt. Vizszintes szelgepekhez, inkabb a laminaris profilok a javasoltak.
A felületet 6 m2 re terveztem mert amúgy is lakotterületen belül épülne , viszont számomra a látványa tölt el csodálattal mint a gazdasággoság ,de nyilván ha belefog az ember akkor nem árt ha hasznot is produkál.
Adott fordulatszámon leadott teljesítmény a generátorban található póluspároktól és mágnesektől függ. Ökölszabályként elmondható, hogy minnél nagyobb a pólusszáma egy gépnek, annál alacsonyabb fordulatszámon fogja ugyanazt a teljesítményt leadni, ugyanazon mágnesekkel.
A generátor súlyát a bele tekert réz és vasmennyiség határozza meg. Ahogy nő a mágneses térerő a generátor vasában, lesz egy pont ahol az beszaturál és onnantól kezdve a mágneses erővonalak már nem a vasban, hanem azon kívül haladnak. Ez a szóródás a generátor hatásfokát csökkenti. Pl. ezért nem lehet mágnessel a végtelenségig javítani egy generátort.
Az általad megadott értékek normálisak egy 1kW-os generátorhoz, viszont arra figyelj, hogy mekkora a gép hatásfoka. Ugyanis ez fogja megadni, hogy mekkora tengelyteljesítményt kell bevinned ahhoz, hogy a névleges teljesítményt le is tudja adni.
Csak kísérlet volt,nem érdemes foglalkozni vele... Az állórész nincs áttekercselve!Nagyon kevés feszültséget ad le... 1000 fordulat felett is csak pár voltot. Persze egy autóban még jól teljesíthetne,de ott nem gond hogy több 1000-et forogjon. Már megvan a következő alanyom :P Találtam egy 24 voltos 100W-os rollermotort. Kicsit megpörgettem,17 voltot adott .Meg van a szíjáttétele is. Ha a generátor nem 12 V-os lenne,akkor sokkal több reményt fűznék hozzá! Még nem tekercseltem generátor forgórészt :D De akkor szerintem működne,ha át lenne tekercselve!
Valószínű, hogy mert magyarul nem sok minden található az interneten, én meg angolul keveset tudok, elsősorban német forrásból szerzem az információimat. Ott meg Betz a menő.
"egy variálható szárnyszerkezeten, ahol esetleg a szél által bejárt felület változik, előfordulhat, hogy a görbe meredekebben indul, nem köbösen, hanem akár negyedfokúan." A számítás ott kezdődik, hogy a "söpört ill. bejárt felületen". Ha a felület változik, azt is bele kell venni a számításba.
"-Innentől kezdve az első szabály lép életbe!" :-(
Ez érdekes. Korábban játszottam hangszórómágnesből való körmösgenerátor építésével. Tudnál csinálni egy teljesítménygörbe mérést különféle valós terhelésekkel (értsd.: áram/feszülségméréssel elvégezve és nem izzólámpa, motor, vagy fénycső rálógatásával)? Ami érdekelne az a fordulatszám/teljesítmény és a fordulatszám/ feszülség görbéje.
Van több fajta visszatápláló inverter is, a SunnyBoy-nak van a WindyBoy testvére, amely kisebb feszültségtől működik, illetve jobban tűri a feszültség változásait, ami a szélkerékre jellemző. De van másfajta is, pl. StecaGrid, ami olcsóbb. Sajnos az áramszolgáltatókat egyrészt megvették, nem fogadnak el bármit, a másik, hogy nem is érdekük a visszatáplálás engedélyezése, így mindent megtesznek, hogy elvegyék a vállalkozó szelleműek kedvét. A biztos az, ha megkérded az áramszolgáltatót, hogy melyik típusokat fogadják el, beruházol egy ilyen rendszerre, aztán amint erbe is írja, rányomod a bivalypowert is. Egyébként a bivalyokkal előnyben vagy, mert amíg a szelet és a napot nem te irányítod, addig a bivalyok akkor dolgoznak, amikor akarod. Mint egy hús vér aggregátor. Így akár sziget üzemmódban magadnak is termelhetsz áramot amikor akarsz, azt raktározhatod akkukba, fűthetsz vele, vizet lehet melegíteni stb.
Valamikor azt mondták, a levegőnél nehezebb tárgyak a büdös életben nem fognak felemelkedni... Betz azt állítja, nincs olyan szerkezet, amely a szélenergiának több, mint 59.3%-át hasznosítani tudná. A prof gépéről 65%-ot írnak. Végül is nem fogalmaztam pontosan, valami olyasmit mondott, hogy negyedfokú görbe szerint megy fel a teljesítmény, aztán a végén igen nagy sebességnél már "csak" harmadfok szerint. Nem ismerem a felépítményt, de egy hagyományos stabil, nem variálható gépen nyilván a szélsebességgel köbösen arányos a teljesítmény. Viszont egy variálható szárnyszerkezeten, ahol esetleg a szél által bejárt felület változik, előfordulhat, hogy a görbe meredekebben indul, nem köbösen, hanem akár negyedfokúan. Remélem lesz alkalmunk nekünk kíváncsiskodóknak, hogy rövidesen megtudjuk.
Bivalyos urak mondják a 30 lóerőt, én nem vitáztam vele, de ha csak a fele, teszünk bele 4 -et :-)) Azért kellene hivatalosan napelemes rendszer, mert csak azt engedik? Nem tűnne fel, hogy a napi termelést mondjuk 2 óra alatt le lenne tudva? Vagy ezt a szolgáltató nem nézi vissza? (Az említett Sunnyboy cucc van napelemes embernek is. Vagy csak ez van a piacon? Vagy csak ezt fogadja el a szolgáltató?) Többi kérdésre valami?
Honnan vetted, hogy egy bivaly kb. 30 lóerőt tud produkálni? Gyanítom, itt kezdődik a "marhaság". Egyébként a Sunnyboy féle inverterek simán föltennék a hálózatra, ha felnyomod a számukra feldolgozható feszültségtartományba. ~125-600V DC. A dolgot ott kellene kezdeni, hogy napelemes rendszert telepítetek, arra kértek engedélyt, a bemenetére meg rányomjátok a bivalyokat. Persze az inverter teljesítménykorlátjának figyelembevételével. Csak éjjel ne járassátok őket! :-(
Üdv! Kicsit off, de mégis ide passzol legjobban. Egy komámnak bivalyai vannak, és azt találtuk ki a minap, hogy kellene készíteni egy körben forgó szerkezetet - olyat mint amivel régen pl. a cséplőgépet hajtották - és az igások segítségével generátort forgatnánk vele. A körben hajtás ember nélkül mehetne, a lovak mozgatásához használt jártatógép mintájára. Ez elsőre néhányaknak biztos "marhaságnak" tűnik, de ha figyelembe vesszük, hogy egy bivaly kb. 30 lóerőt tud produkálni (kettőt gondoltunk a szerkezetbe, az 60 LE), már talán nem is annyira oktondiság. A termelt áramot a villamoshálózatba lenne jó visszanyomni.
Beszéltünk is egy emberrel, akinek komoly napelemes rendszere van (hálózatba nyom vissza), és azt mondta, hogy nem kivitelezhető (szerinte) a visszatáplálás, mert - bocs a nem megfelelő szóhasználatért - nem tudunk olyan "minőségű" (szinuszgörbe, frekvencia nem tudom még mi) áramot termelni, amit az áramszolgáltató hajlandó lenne befogadni. Azt mondta, hogy azért, mert nem tudunk fix fordulatot tartani. Mire mi mondtuk, hogy a szélkerék sem tud. Erre azt mondta, hogy bár nem biztos benne, de szerinte a nagy szélkerekek aksira termelnek.
Szerintetek létezik olyan elektromos kütyü, ami tud az így termelt áramból "szalonképeset" készíteni? Milyen buktatói lehetnek még a dolognak? Érdemes 1 nagy helyett több kisebb generátort hajtani?
Az ingatlanmagazin cikkjében egy szóval sem említik, hogy X vállalat alkalmazottja találta föl a szélkereket. :-( Cikk 2007-bőlMagyar visszhang Ez mennyivel rosszabb? Ja, és ez legalább valami szaklapszerűben jelent meg: "Science & Technology (alternative energy)"
Most beszéltem a proffal, nem biztos, hogy el lehet intézni a látogatást. Ugyanis beszélnie kell az igazgatótanáccsal, aki jóváhagyja a látogatást, de lényeges dolgok közelébe (pl. generátor) akkor sem engednek, titkokat nem árulnak el. S ha engedik is a látogatást, akkor is alá kell írni egy titoktartási dokumentumot. Ez érthető is, hiszen egy olyan horderejű találmányról van szó, ami új alapokra helyezi a szélenergia felhasználását. Nem csoda hogy tűzzel-vassal védik a lehetséges hiénák elől. Az a kérése, hogy pár nap múlva hívjam fel, akkora már tud mondani valamit. Nem tudom mikor és mi lesz a dologból, amint valami kiderül, rögtön írom.
Egyébként még annyit mondott, hogy a gépe 0.4m/s szélben már termel, a teljesítménye a szokásos szélsebesség harmadfokú hatványa helyett negyedfokú hatvánnyal megy felfelé, nem a fordulata, hanem a nyomatéka növekszik meg. Kérdeztem mit tud a 30m-es gépe teljesítményre, nagyjából utalt arra, hogy elég nagy szélben MW nagyságrendű.