Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62183

Teljesen jól gondolod és írod a saskői várhoz a feljutást. Tehát ott az információs táblánál parkolj le, majd gyalogosan felfelé a gyanúm szerint eredeti középkori kétnyomú szekérúton. Úgy félútban elérsz egy tisztásra, ahol kis házikó {esőbeálló} fogad. Ha felnézel, már a sziklagerincen Saskő vára integet feléd. De még a sűrű erdőben kell ballagnod, hogy az egyre meredekebbé váló úton elérd Saskő alsóvárát. Amiből egyedül a mély ciszterna maradt meg.

 

 

Autóval nem ajánlom, hogy a szilárd útról le gyere, kivéve, ha valami menő terepjáróval vártúrázol. Ha megnézted Saskőt és még akad rá időd, mássz fel a Várhegy nyergével szemközti csúcsra, mert ott is rejtőzik egy történetében nem ismert várrom.

Előzmény: Shingen (62180)
Shingen Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62182

Itt egy másik video a vár belsejéről:

 

https://www.youtube.com/watch?v=e8afmXpJSwU

 

Szépen megcsinálták, de sok lakrészt nem látok benne.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62179)
Shingen Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62181

Szépen felújították, szerintem jól néz ki és maga a vár formája rajzolata is tetszetős.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62179)
Shingen Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62180

Jövő évi terv következő helyszíne ahová a segítségeteket/útba igazításotokat kérném SASAKŐ vára.

 

Azt olvastam ez kis zsákfalu.

Megközelítés: gépkocsival a várszikla alá, onnan gyalog.

 

Néztem a google térképet azt láttam a 2. kiállásnál van az út a várig:

 

Kérdésem, hogy onnan csak gyalog lehet már felmenni vagy egy darabig még kocsival?

 

Így nézne ki ez az út:

 

Sárgával bekarikáztam elvileg ott van egy tábla gondolom rajta van arra van a vár.

Elég meredeknek tűnik az út szerintem innen már csak gyalog lehet menni, de javítsatok ki ha tévedek.

 

Ha pedig itt lehet gyalog felmenni a kocsit hol lehetne letenni?

Google szerint elég szűk kis út, másik oldalán patak, oda nem lehet állni....

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62179

A román műemlékes oldalon a sorban következő vár: Soroca.

 

Mivel a felmérése 1938-ban készült, úgy gondolom, hogy ez a terület akkoriban Románia fennhatósága alá tartozott. Napjainkban azonban Moldova köztársaság keleti határán, az Ukrajnával szomszédos folyó partján magasodik. A felmérések idején még romos várat napjainkra szépen restaurálták. Az újjáépítések a kör alaprajzú várfalat és a tornyokat érintették, míg a falhoz támaszkodó épületeket nem, azok maradtak alapfalaikban. A számomra furcsán hatnak a jócskán kinyúló védőtetők, mint hatalmas kalapok fedik le a tornyokat.

 

 

Itt pedig egy drónos felvétett a sorocai várról:

 

https://www.youtube.com/watch?v=YiUa1mjU1T8

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62121)
jazd Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62178

Gyila= Gyula :-)

Előzmény: jazd (62177)
jazd Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62177

Köszönet érte! Hátha valami kézzelfogható kiderül. Gyilán én is csak a rondállához kapcsolódó külső tégla falakat,tornyokat építeném vissza. Esetleg egy földbástyát.

Az lesz a gond a megépített külső várral,hogy valószínűleg egy gyatra utánzata lenne a régi eredetinek..

Ha tényleg földből,fából épülne meg, az sűrű gondozást igényelne. Azt meg mindenütt hamar elfelejtik.

Előzmény: Felek Ferenc (62176)
Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62176

Januárban bemegyek egy polgármesteri fogadóórára és megkérdezem.

 

Magunk között legyen mondva, a lakosságnak nem tetszik, nem érzik magukénak, feleslegesnek érzik. Szerintem is elég lenne a falcsonkok visszaemelése, illetve a Északi, Keleti oldalról visszaépíteni a palánkot-földbástyát. 

Előzmény: jazd (62137)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62175

A váras bélyegeket senki nem akarja megfejteni?

 

Azt hittem nagyobbat csobban, ha bedobom a Topik vizébe.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62174

Köszönöm szépen a nyírbátori fotókat. Hogy ez nekem nem jutott az eszembe, pedig jártam ott.

 

Ilyen formában már szívesen látnám a gyulai külsővár palánkjának legalább egy szakaszon való visszaépítését. Bár, ha nagyon precízek akarnak lenni, akkor a külső oldali vesszőfonatot még agyaggal be kellene tapasztaniuk, hogy a török ne tudja felgyújtani. Az évszázadokkal ezelőtt élt palánkvárbelieknek erre is ügyelniük kellett, hiszen az életük múlt rajta.

Előzmény: jazd (62170)
puntooo Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62173

Nahát! Ez azért nem közismert, meg hát a nyírbátori nem is tartozik a legismertebb várak közé...Érdekes, a rekonstrukciós videón ( https://www.youtube.com/watch?time_continue=37&v=-g-K4pwdUgg ) ennél vékonyabb külső "kerítést" képzeltek el, a palotaszárny mögötti várfalat kőből rajzolták. 

Előzmény: jazd (62170)
vlacko Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62172

Magyar Bálint egy true badass volt, igazi hazafi. Ahelyett, hogy meghúzta volna magát a kényelmes és biztonságos Szigliget vastag kőfalai mögött, ő Fonyódon a török torkában ebben a hevenyészett palánkvárban, a régi templom falai között vigyázta a véget, nem is akárhogy.

A templom alapfalai máig megvannak. Hát meg kell mondjam, alapterületre akkora, mint egy kisebb csűr. Szígliget legkisebb épülete lehetett akkora, mint ez a belsővárrá átalakított templom.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62163)
jazd Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62171

Szászvári üvegfal agyhalál, az biztos. 

Előzmény: Shingen (62168)
jazd Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62170

Nyírbátorban egy rövid szakaszon rekonstruálták fa-föld falat.

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62169

Akkor remélem, hogy jól beleírtál a gyulai kastély vendégkönyvébe. Mára ennyi voltam, kilépek.

Előzmény: Shingen (62168)
Shingen Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62168

A "köves támfal" abszolút, de nem adja vissza a gyulai külsővár 1566-os arculatát.

 

 

Nem kötekedés képen, de szerinted ezeket a  "nagy nemzeti várprogramba lévőket" mennyire fogja érdekelni, hogy nem adja vissza az 1566 arculatot?

Megmondom, nagyon NEM érdekli őket, mint ahogy Szászvárnál is berakták azt a nagy üvegfalat.

Ott se érdekelte őket annak a várnak a hangulata és múltja.

Ez a banda nem az a banda, mint amit mutattál ma Suceava vára, na arra azt mondom igen az egy korrekt szép rekonstrukció, mégis belecsempésztek mai technikát virtuális alakok, de ezek a modern dolgok egyáltalán nem vették el a vár középkori feelingjét.

 

Ha már Gyula.

Igaz a Gyulai Almásy kastély elég lepusztult volt mikor nekifogtak felújítani, de a felújitás szerintem borzasztó lett.

Ott minden modern, virtuális, stb.

Hát mit ne mondjak........ nem tudom kinek tetszik egyáltalán ami ott alkottak vagy melyik jó képességű találta azt is ki, legalább megcsinálhatták volna úgy mint a Gödöllői kastélyt......

Előzmény: Nagyon Várbarát (62167)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62167

A "köves támfal" abszolút, de nem adja vissza a gyulai külsővár 1566-os arculatát. Kár ezen előre töprengeni, majd meglátjuk...

 

Tehát akkor hogy is vannak ezek a váras bélyegek?

Előzmény: Shingen (62166)
Shingen Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62166

Miből készülnek a falak?

 

Szerintem is vmi köves támfal lesz.

Engem az gondolkodtatott el mi lesz a vár és a kastély közötti nagy téren?

 

Hasonlókat tudnák elképzeli mint amit te is említettél:

-palánkfal rekonstrukció

-ágyú állások

-egy végvári játékokhoz küzdőtér kialakítása

-kis hadi tábor rekonstrukció

Előzmény: Nagyon Várbarát (62159)
Shingen Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62165

Igen, ez úgy néz ki mintha vmi gyerek játszótér lenne. :)

 

Gyulán a vár mellett is kb. hasonló van a gyerekeknek.

Ettől függetlenül Fonyodiba is biztos sok munka van......

 

Gyulai játszótér:

Előzmény: Nagyon Várbarát (62163)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62164

A bélyeges rejtvényemre esetleg tudsz válaszokat adni?

Előzmény: Töck Jenő (62162)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62163

A Balaton déli partján létezett, a török hódoltság korában magyar végvárként működő fonyódi "Fácános" végvárának a feltárása után rekonstruálták a védőművét. Minden tiszteletem az építőknek, de ezt nem tudom a "kerítés" szónál többre értékelni.

 

                           

 

                          Gyula váránál sokkal többet várok a palánképítőktől!

Előzmény: Töck Jenő (62162)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62162

Tudom, tudom palánkfal volt, valószínűleg anyagi okokból építették úgy eredetileg is. Egyébként az akácfa is jól bírja az idő múlását, 30 év körül van mire tönkremegy. 

Előzmény: Töck Jenő (62161)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62161

Így elnézve a makett képét azt gondolom, hogy kőből a víz közelsége miatt nagyon drága lenne (alapozás). Megoldható persze, mert ezelőtt párszáz évvel is építettek vízbe, de drága.  A műanyag nekem megfelelne.

Előzmény: Töck Jenő (62160)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62160

Az eredeti ágyúk nagyon nehezek voltak, azért helyettesítették bádoggal, a fahajó meg korhad/korhadt.

 

Én is várom, hogy lesz-e a vár újjáépítésből valami?

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62159)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62159

Hát ez érdekes, vajon hová rakták az eredeti ágyúkat a brittek?

 

De visszatérve a Topik váras témájához, mivel nem rajtam múlik, hogy miből építik meg a gyulai külsővár palánkfalát, csak izgatottan tudom várni a végeredményt.

 

Előzmény: Töck Jenő (62158)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62158

Lehetne műanyagból is a palánkfal. Végül is egész élethűre is meg lehetne csinálni. Tudom, tölgyfa élethűbb lenne, de az nagyon drága és még gondozni is kell, tehát esélytelen. A semminél a műanyag is jobb. Mellesleg amikor jártunk Londonban akkor szerettem volna megnézni Porthmouth-ban a Victory-t, Nelson zászlóshajóját. El is mentünk (Azóta tudom, hogy nem csak fapados repülő hanem fapados busz is létezik, a jegyet a barátom kinn dolgozó fia intézte. Normál jegy 55 Font, fapados jegy 10 Font) és nagy meglepetéssel tapasztaltam, hogy a hajó összes ágyúja vékony bádoglemezből van. Ha a britek a nemzeti ereklyéjükön használhatnak utánzatot, akkor mi is.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62157)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62157

Én azt várnám el a közel jövőbeni építőktől, hogy minimum egy rövidebb szakaszon korhű palánkfalat húzzanak fel -- tehát tölgyfa gerendákat leverve a talajba  több sorban, majd a közeit agyaggal letapasztva alakítsanak ki egy járószintet -- ahová természetesen az érdeklődő is felmehetne. Míg a "Szigeterőd többi várfalát legalább jelzésértékűen mutassák be, kerítsék körbe.

 

Valóban, amit Szigetvárnál, a jelenlegi kőből és téglából megépített várnál nem lehet bemutatni -- a nagy ostrom idején meglévő palánkfalat -- azt a gyulai külső vár esetében elegendő hely révén megtehető. Persze a palánkfal folyamatos gondozást igényel, úgy mint a hódoltság idején.

Előzmény: puntooo (62156)
puntooo Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62156

Mivel ezeknek a falaknak nyomuk sem maradt, ezért kéne látható formában is megjeleníteni, ha már ilyen kivételesen szerencsésen megmaradt Gyulán a helye. Gyerekek, felnőttek személyesen szerezhetnének élményt, így nem csak szakkönyvekben láthatnák (néhányan.) Ez Gyula "testvérvára", Szigetvár ostromának is méltó emléket állítana. (Arra gondolok, hogy a formáján kívül sok köze nincs a most látható Szigetvárnak ahhoz, ahol Zrínyiék talán -még az egri diadalt is beszámítva-a várháborúk legkiemelkedőbb katonai teljesítményét nyújtották).    

Előzmény: Nagyon Várbarát (62152)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62155

Nagyon szépen köszönöm a megfejtéseidet, de hogy más Topiklakók is megértsék, szeretnélek megkérni, hogy az alábbiak szerint közöld őket:

 

Elsőnek a bélyeg melletti számot közöld -- azt kövesse a vár neve -- és végül, hogy mennyibe került a bélyeg?

 

Csak a teljesen helyes válasz esetén fedem fel az adott váras bélyeget. Köszi szépen.

Előzmény: Shingen (62154)
Shingen Creative Commons License 2018.12.27 0 0 62154

Tata 20

Nagyvázsony 70

Diósgyőr 30

Sárospatak 60

Siklós 140

Sárvár 10

Kőszeg 5

Csesznek 3

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62153)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!