Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.06 0 0 204

Van egy másik DDM rendszer, az ASTER GDEM. Ez 1,5 szögmásodperc felbontású (Magyarország területén kb. 45 x 45 m), mely kétszer jobb az SRTM 3 szögmásodperces felbontásánál.

(Regisztráció után Tudsz letölteni).

Az ASTER-ben viszont rengeteg felesleges és hibás kis forma van, a nagyobb felbontásból adódóan, sőt, én már koordináta hibával (fi - lambda / x - y) is találkoztam benne.

Egy próbát azért megér.

Előzmény: olahtamas (203)
olahtamas Creative Commons License 2015.02.06 0 0 203

Köszönöm  a részletes választ!

Ahogy elnézem, a példa képeidet, sokkal jobb eredményt adnak, mint a qgis, de mintha nem érné el így sem amit említettem. Majd azért megnézem ezt a Global Mappert is alkalom adtán.

Viszont felmerült a gyanúm, hogy esetleg nem is SRTM DEM alapján van csinálva amit szeretnék elérni?

http://openstreetmap.turistautak.hu/?zoom=16&lat=47.77012&lon=18.91936&layers=00000B000FTF

Előzmény: Törölt nick (200)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 202

Vagy teljes méretűre kell nagyítani és akkor látszik az egész kép!

Előzmény: Törölt nick (201)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 201

A Képek ablakát ki kell húzni jobbra, hogy látszódjon az egész kép. Ott van az Elevation Options a(z alapból nem látható) jobb szélen. (Index képmegjelenítési anomália...)

Előzmény: Törölt nick (200)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 200

A Globar Mapper (nem ingyenes) professzionális térképészeti / vetületi és DEM / DDM kezelő / konvertáló program tudja a következő műveleteket is:

- Újramintavételezés / Resampling

- Average / Átlag

- Minimum / Maximum / Zaj értékek különböző méretű képpontnégyzetekből (2x2 - 9x9) való számítása

(A QGIS-ben is ilyesmiket kellene keresni, ha tudja):

PÉLDÁK

(A Bilinear / Biqubic az Alaphelyzet)

No Resampling:

Bilinear / Biqubic:

Box Average (2x2):

Box Average (9x9):

Filter / Noise / Median (5x5):

(Az utómunka Photoshop / GIMP és egyéb raszteres képszerkesztőkben is elvégezhető (Elmosás / Blur), de azokból az Exportokból már nem lesz GeoTIFF. Azonban, ha megvan a vízszintes és a függőleges képpontszám, akkor a TIFF Header-ébe berakható a GeoTIFF információ - De ez már egy kerülőút).

Előzmény: olahtamas (199)
olahtamas Creative Commons License 2015.02.05 0 0 199

QGIS -ből a 2.6-os verziót használom, elvileg ez a legfrissebb, de  Anti Aliasign / Élsimítás menüpontot

Az SRTM_DEM:

A kb.90 méteres kockaméret az stimmel.
A szintvonalaknál jól lekezeli, és ezen "kockán" belül is 2-3 pontból alkotva, ívesen húzza a vonalat.

A Domborzat árnyékolásnál nem találok semmi állítható élsimításra vonatkozó paramétert.
Csak a Megvilágítás Azimutja és magassága állítható:

Előzmény: Törölt nick (198)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.05 0 0 198

TIFF, vagy bármilyen raszteres állomány Exportálásakor kell beállítani a lépcsőzetesség / "pixelesség" mértékét, láthatóságát (Anti Aliasign: ha az értéke OFF /Ki van kapcsolva az élsimítás/, akkor a kép (illetve az erős színekkel jelzett vonalak és felületek szélei) "lépcsős" lesz, mert minden képpont a saját színében jelenik meg; Ha az értéke ON /Be van kapcsolva az Élsimítás/, akkor a képpontok (nagyjából) "színátmenettel" vezetnek át egyik színből a másikba, ezért nem látszódnak annyira a lépcsők).

A Globális, az adott rétege jellemző vagy az Exportálási Beállítások között Keresgélj ilyesmi opciókat: Anti Aliasign / Élsimítás! A képpontméretek szerintem rendben vannak (kb. 90 x 90 méter).

(Az SRTM DEM is ilyen lépcsősen jelenik meg, vagy azon "simítva" vannak a lépcsők a képernyőn?)

Előzmény: olahtamas (197)
olahtamas Creative Commons License 2015.02.05 0 0 197

Küzdök a hillshading készítésével QGIS-ben.
Maga a leírt módszer az megy, csak túl durva pixeleket ad eredményül.

SRTM Domborzatmodellt két helyről is próbáltam ugyan azt adja:
http://srtm.csi.cgiar.org/SELECTION/inputCoord.asp
http://openmaps.eu/downloadsrtm

Az eljárásnál ezt követtem:
https://www.youtube.com/watch?v=kK-YQdXGlaw

Nagyon kockás lett az eredmény:

De én ilyen finomat szeretnék:
http://openstreetmap.turistautak.hu/?zoom=15&lat=47.80543&lon=18.83777&layers=00000B000FTF

Hol hibáztam, illetve mit kellene tennem, hogy ilyen eredményt kaphassak?

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.03 0 0 196

Első tapasztalatok gyors összegzése (plusz funkciók a Pro változatban a sima GE-höz képest):

- .GDB, .GPX. .SHP állományok olvasása, bár mindegyikből .KML-t hoz létre (alapvetően mindent átalakít a saját formátumára, így megspórolható egy külső konverzió)

- .GDB megtratja a színeket, ellentétben a .GPX-szel, mely nem tartja meg a beállított színeket

- KML Track létrehozása opcióval sikerült lefagyasztanom, viszont a LineString opcióval jól működik

- Megnyitás / Import rengeteg féle formátumot tud, bár a felsoroltakon kívül talán a raszteres formátumok, a .TXT és a .CSV bírnak jelentőséggel

- Útvonalat csak a aját, beépített gráfján (Google Map) tervez, betöltött vektoron nem

- .SHP felületeket szépen beszínezi (választható a véletlenszerű vagy a homogén / egyszínű opció)

- Az egyes pontokon, vonalakon és felületeken alapszintű GIS elemzéseket lehet végezni (táv, szint - csak a vonal egészére, domborzati profilon kijelzi az emelkedést / süllyedést, adott pontról látható területeket beszínezi: alapszintű összelátás-vizsgálat stb.) Ezek közül egy-kettő a sima GE-ben is benne van.

- Az objektumlistában külön mutatja a vonalakat, azok töréspontjait és az általunk megadott helyjelzőket. A pontok nevei mellett kis nyíllal mutatja a ponttól továbbvezető vonalszakasz irányát is, mely nyilak a vonalakon is láthatók.

Előzmény: Törölt nick (195)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.03 0 0 195

Mostantól Free / Ingyenes a Google Earth Pro - Csupán regisztrációhoz kötött a használata

A hír magyarul például itt.

A hír angolul itt.

Magyar nyelvű letöltő oldal itt.

Egymás mellett fut párhuzamosan a sima és a Pro verzió is.

kivi000 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 194

valami ingyenes műholdas forrásból vette át

CLC volt az

Előzmény: Lud (193)
Lud Creative Commons License 2015.01.26 0 0 193

a tuhu az erdő poligonokat valami ingyenes műholdas forrásból vette át, majd ez lett pontosítva terepi felmérések során.

OSM-n gondolom hasonló lehetett a forrás, itt annyi könnyebbség van, hogy a BING műholdfotóit is fel lehet használni.

amilyen erdészeti változások vannak itt-ott, nem csoda hogy ezt nem egyszerű lekövetni.

Előzmény: homerx (191)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.25 0 0 192

Szia!

Az Őrséget és a Vendvidéki-dombságot én kezdtem rendbetenni az OSM-en. A Felsőszölnöknél megszakított Multipolygont kiegészítettem, így most már az Alsószölnök-Felsőszölnök vonaltól nyugatra eső területen erdőt mutat az OSM (az adatbázisban már látszik. Most kezdtek frissülni a mindenféle csempék, de mire láthatóvá válik mindenhol, az több óra vagy több nap). Megnézem a többi polygont is, de lehet, hogy újrarajzolom őket, mert a részletes műholdképek alapján sokkal finomabb rajzolat kapható (lásd a fent említett erdő polygont).

A turistaúthálózatot 1991-92-ben dolgoztuk ki, azóta a területen folymatos a jelzések karbantartása és felújítása (Hegyek Vándorai TE. / TTT). Nem rajzoltam be még mindent, mert sok helyről nincs sem saját, sem OSM-es Track (az erdővel fedett területeken nem akartam "meghasalni" a kb. nyomvonalat). Viszont: az Őrség és a Vendvidéki-dombság most fent lévő jelzései 100%-ban jók, azaz a terepi állapotot tükrözik, legfeljebb hiányosak, kiegészítésre várnak. Ha (a hiányzó szakaszokon kívül) mégi Találsz "hibát", akkor, kérlek, Jelezd! Egyébként idén március-áprilisban is várható egy-két új lezés, főleg a Vendvidék teljesítménytúrákhoz kapcsolódóan. Ekkor várható ugyanis az Őrség és Vendvidék TT-k előzetes bejárása.

Üdvözlezttel:

Rakk Gyula

térképész-térinformatikus

Őrség és Vendvidék teljesítménytúrák társ-főrendező

Előzmény: homerx (191)
homerx Creative Commons License 2015.01.25 0 0 191

sziasztok,

a kekturas topikba betettem nehany eszrevetelem osm es thuval kapcsolatban. raneznetek? thx.

cayen26 Creative Commons License 2015.01.22 0 0 190

igen be van állitva

Előzmény: UNicum (189)
UNicum Creative Commons License 2015.01.22 0 0 189

beállítottad látható térképnek?

Előzmény: cayen26 (188)
cayen26 Creative Commons License 2015.01.22 0 0 188

sziasztok

lehet én vagyok hülye de nekem nem megy felraktam a openmapsrol az új turista térképet de csak eddig jutottam

se út se jelzést mi lehet a probléma ? mapsurce-vel raktam fel ott minden jól látszik 

Kela91 Creative Commons License 2015.01.15 0 0 187

Na ezt jó tudni, köszönöm!

Előzmény: UNicum (186)
UNicum Creative Commons License 2015.01.13 0 0 186

Szia!

nem csak a panelrengeteg a gond. van un "hideg" és "meleg" indítás. a meleg indítás az, hogy ott kapcsolod be a készüléket ahol utoljára ki (azon a pozíción vagy közelében), a hideg indítás pedig, hogy az utolsó kikapcsolástól messze kapcsolod be újra. ha kikapcsolod Miskolcon és utána a vhol a Duna közepén tökéletes rálátással akkor is jó néhány perc lesz a pozíció megtalálása.

Előzmény: Kela91 (185)
Kela91 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 185

Köszönöm a válaszokat. Nem gondoltam volna, hogy a panelrengeteg között ennyit csökken a jel erőssége. Pár perc után elkapta, bent a városban pedig kb. 10-15másodperc alatt már megvolt. Akkor csak ennyi gond volt. Köszönöm! :)

Törölt nick Creative Commons License 2015.01.12 0 0 184

Nem tudom, ezekre Gondoltál-e, hirtelen ezek jutottak az eszembe:

Abszolút magasság: egy referenciafelülettől (ellipszoidtól vagy geoidtól; tengerszint) mért magasság.

Relatív magasság: a hegy, csúcs, tető, magaslat kiemelkedésének mértéke (magassága) környezetéből (a topográfiai felszínből).

(Úgy emlékszem, hogy a legnagyobb "relatív magassága" a Földön a Nanga Parbat falának van, de ez nem biztos. A Wikipédia szerint csak 14. a listán, a maga 4608 m relatív magasságával: a Himalájában és a Karakorumban csak a Csomolungma / Mount Everest előzi meg, melynek a relatív magasságát 8848 m-re adja a Wiki. Ez erősen megkérdőjelezhető, mert bár igaz, hogy a Himalája a Hindusztáni-alföld síkságából hirtelen emelkedik 8000 m fölé, de az abszolút magasság csak akkor lehetne = a relatív magassággal, ha eltekintenénk az orográfiától és az előhegyektől. A Wikipédia szerint Nanga Parbat referenciahágója 3000 m felett van, míg az Everest-é 0 m-en!).

Geoidunduláció: a "földalak" eltérése egy referenciaellipszoidtól (dátumtól). Ha a geoid a dátum felett van, akkor értéke pozitív, ha a geoid a dátum alatt van, értéke negatív.

Összelátás-vizsgálat: matematikai földrajzi módszer azon pontok halmazának (területeknek) meghatározására, melyek egy adott (általában kiemelkedő) pontról beláthatók.

Magasságok, hegycsúcsok egymáshoz képesti elhelyezkedését, távolságát, eloszlását matematikai statisztikai módszerekkel kell vizsgálni a kartometrián belül.

Előzmény: annyi baj legyen (183)
annyi baj legyen Creative Commons License 2015.01.12 0 0 183

Két fogalomra lenne szükségem, de nem jut az eszembe a nevük:
az egyik azt mutatja, hogy egy csúcs mennyire magasodik ki a környezetéből, a másik pedig azt, hogy hasonló méretű csúcs milyen távolságra van. Nem pontos definíciók :)

RakkGyula biztos tudja, de talán más is tud segíteni.

veelaci Creative Commons License 2015.01.10 0 0 182

Ha Sopron után Szegeden kapcsolod be legközelebb, akkor jó vételi körülmények közt is eltartat néhány percig, amíg pozíciót fog. 

Előzmény: Kela91 (180)
HEV Creative Commons License 2015.01.08 0 0 181

Amíg kérdőjelet mutat addig nincs pozíciód, ki kell várni, hogy bemérje a műholdakat. Nagyvárosban épületek között , szűk völgyekben lehet vételi probléma is ha nem talál elég műholdat.

Előzmény: Kela91 (180)
Kela91 Creative Commons License 2015.01.08 0 0 180

Sziasztok!

Valószínűleg eléggé hülye kérdésem lesz, de felteszem. Garmin Dakota 10 GPS-em van és az a problémám, hogy a térképet, nyomvonalakat, útvonalakat szépen jelzi és kirajzolja, de amint rámegyek hogy "MENJ" bedobja az  útvonalat, de kérdőjelet jelez, mintha nem tudná hol vagyok. Mi lehet a gond? Vételi erősség változó de ha maximumon van akkor is ezt jelzi ki. Illetve ha én mondjuk Sopronban voltam ott működött utoljára, kikapcsoltam, hazajöttem Szegedre és bekapcsolom, akkor a térképen Szegedre kellene "dobnia", hogy ott vagyok, nem?

Köszi előre is!

kivi000 Creative Commons License 2015.01.04 0 0 179

Zavar az erőben, az egy teszt verzió. ;)

Előzmény: HEV (174)
HEV Creative Commons License 2015.01.04 0 0 178

Már nincs, megjavították.

Előzmény: vjano (177)
vjano Creative Commons License 2015.01.04 0 0 177

.....van vmi. hiba, mert csak ez a részlet jön le:

UNicum Creative Commons License 2015.01.04 0 0 176

Szia!

köszi az infót!

Nekem ma délelőtt lejött a hiking és települt is rendesen.

Előzmény: HEV (175)
HEV Creative Commons License 2015.01.04 0 0 175

Most írták az OSM fórumon, hogy hibás a hiking telepítő, holnap lesz új!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!