Keresés

Részletes keresés

nj Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2516

"Mindenesetre az, amit írtál, nagyjából igaz a XIX. sz. egészére, de már az azelőtti időkre nem feltétlenül."

 

Így van, erre utaltam is a kiowákkal kapcsolatban.

Előzmény: Galgadio (2513)
Galgadio Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2515

Az m2-n ma este nyolckor kezdődik egy játékfilm Jeremiah Johnsonról, akiről már volt szó a topikon.

Egy prémvadászról van szó, aki belekeveredett az indián törzsi villongásokba...

Galgadio Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2514

Sono Milanista!

 

Ha van időd, olvasd végig a topikot, nagyon sok érdekes hozzászólás, netes link és hivatkozás van benne.

No persze elég időigényes dolog két és félezer hsz-t végigolvasni:-)))

Előzmény: sonomilanista (2507)
Galgadio Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2513

A szövetségi viszonyok és ellenségeskedések nagyon bonyolultak és szövevényesek voltak, no meg időben is változtak.

Mindenesetre az, amit írtál, nagyjából igaz a XIX. sz. egészére, de már az azelőtti időkre nem feltétlenül.

Igaz, hogy azokról meg elég keveset tudunk.

 

Majd jövő héten én is írok a témáról, ha lesz időm.

Előzmény: nj (2511)
annie99 Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2512
Ezt a feladatot nagyon szívesen átengedem a fiúknak, annál is inkább, mert már többször elárultam, mennyire tájékozatlan vagyok ebben a témában. Már a Winnetouban se tudtam soha, hogy ki a barát és ki az ellenség :)
Előzmény: sonomilanista (2505)
nj Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2511

Vegyük a sioux-cheyenne-arapaho törzsszövetséget (utóbbiakból az északi és a déli ágat is). Ők ellenségei voltak minden olyan törzsnek, amelyeknek a vadászterületei az övékkel határosak voltak. (A vadászterület kb.: Kelet-Montana, -Wyoming, - Colorado ill. a Dakoták, Nyugat-Minnesota, -Iowa, -Nebraska, -Kansas.)

 

Ezek a törzsek (az óramutató járásával megegyezően): ojibwa, arikara/mandan/hidatsa, ponca, pawnee, omaha/oto/kansa, ute, shoshone, crow, blackfeet, flathead, gros ventres, assiniboine, préri cree.

 

Délen a comanche és kiowa törzsekkel a 19. sz. elejéig voltak nézetletérések (leginkább azért, mert a kiowákat eredetileg a Black Hills vidékéről szorították le délre), de azután ezek rendeződtek.

 

A másik "problémás" csoportosulás a blackfeet volt, a lakotákon kívül ők ellenségei voltak a crow-nez perce, a flathead, az assiniboine törzseknek is.

Ha jól tuom, létezett egy shoshone - crow, egy ute - comanche (ebben nem vagyok biztos, de a comanche-szakértők majd megerősítik vagy megcáfolják), egy pawnee - kiowa/comanche ellentét is.

 

Előzmény: sonomilanista (2505)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2510
Jicarilla Apacs mese : A róka és a nyúl

A róka egy napon találkozott egy nyúllal aki éppen egy zsákot varrt. „Neked mi a szándékod azzal a zsákkal ?” - kérdezte. „Varrom ezt a kabátot hogy megvédjem magamat attól, hogy megöljön az a kemény jégeső, ami ma lesz”- válaszolta a nyúl

„ Az enyém barátságot tud kötni , úgy tudom csinálni ; add nekem ezt a kabátot és készíts egy másikat magadnak.”


A nyúl és róka gyorsan megegyeztek , de a ravasz róka rögvest kinyitott egy zsákot a nyúl feje fölött. A nyúl akkor felakasztotta a rókát egy fára és megdobálta kövekkel, aki azt gondolta, hogy ez jégeső volt, ami veri őt, A róka eltűrte , de végül majdnem holtan esett le a fáról, és vigyázott hogy ne lássa a jégeső által okozott sebeit, de felfedezte a nyulat miközben elfutott.

A róka bosszút szeretett volna állni azáltal, hogy megölje a nyulat, és elindult a nyomában.

Amikor utolérte a nyúl puha gumit rágott amiből szemüveget csinált. A róka kíváncsisága erősebb volt, mint a bosszú iránti vágya. „Minek készíted azokat?” - mondta.

„Azért csinálom őket hogy védjem a szemeimet”- válaszolta a nyúl.

”Megengeded , hogy ez az enyém legyen ?; Te tudod, hogyan lehet csinálni és tudsz készíteni magadnak egy másik párt is.”

Nagyon figyelj, mondta a nyúl, és rátette a szemüveget a rókára, aki akkor nem láthatta , hogy a gumi puha volt és kitöltötte a szemeit…..

A nyúl, mindent felgyújtott a róka körül, azután eliszkolt. A gumi megolvadt a tűzben, és sötét gyűrűkként maradt a róka szemei körül. A róka ismét nagyon elszánt volt, de alig látta a nyúl nyomát….

Végül megtalálta a nyulat, aki épp egy méhkast bojgatott. „Meg foglak ölni, mert te is meg akartál engem” – mondta ravaszul.

„Neked nem szabad megölnöd engem”, válaszolta a nyúl. Tanítom ezeket a méheket, és bezárta a méhkas nyílását, hogy a róka ne láthassa, ami bent történt. A róka kíváncsi volt, hogy lássa, a méhkasban mi csinál akkora zajt. Ha szeretnéd látni, maradj itt és tanítsd őket, amíg pihenek. „Amikor jön vacsoraidő, üsd őket egy bottal” mondta a nyúl, aki ekkor elfutott.

A róka türelmesen várta a vacsoraidőt, majd ütötte a méhkast ahogy csak bírta, még a botja is beletört …. A méhek kiözönlöttek és jól megcsípték.

„Amint ismét meglátlak téged , meg foglak ölni , mielőtt tudsz egy árva szót is szólni ! „-jelentette ki, és megint a nyúl után iszkolt.

A róka követte a nyulat, egy a kerítésen lévő kicsi résen át a görögdinnye-földre jutott ami egy mexikói paraszté volt. A nyúl lopni szándékozott és feldühítette a föld tulajdonosát.


„Mit szeretnél tőlem?”-kérdezte a paraszt, a nyúl amint lecsapott a mellső lábával a paraszt mellet, beragadt a puha gumiba. Mind a négy lába sőt még a feje is beragadt a gumiba.

Így a róka megtalálta őt. „Mit csinálsz itt”- kérdezte gúnyosan.

Elfogtak- mondta a nyúl. Nincs csirkéjük és engem fognak megenni.
Így is történt…

„Átveszem a helyed”- mondta a róka; én tudom, hogy hogyan lehet csirkét fogni.

A mexikóiak reggel megtalálták a rókát és megnyúzták , azután „megengedték”, hogy nyugodtan menjen a nyúl után a Túlvilágra….. Aki így is mindig túljárt az eszén.
Barátocska :) Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2509
Szeretem ezt a topicot, ha nem is szólok bele. Nézelôdöm, gyönyörködöm, tanulgatok. (Csak, hogy tudjátok most már.) :)))
nj Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2508
Az északi és középső síkságok törzseinél esetleg én is össze tudom szedni, a többiekben nem vagyok illetékes.
Előzmény: sonomilanista (2505)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2507
köszi, nézem majd..

TIPIK:













Nem ttudjátok, hogy minden törzsé egyedi volt-e vagy minden családé más-más ?

utóbbi esetben igen változatos építési technikák fordulhattak elő...
Előzmény: Galgadio (2506)
Galgadio Creative Commons License 2007.10.27 0 0 2506

Ma 13:00-kor a Nat Geon: Mentsük meg Amerika bölényeit!

 

vannak benne indiánok is, sziúk és varjak.

Meg két rezervátum (Cheyenne River és Crow, ha jól értettem), amelynek saját vad bölénycsordája van.

Érdekes!

Előzmény: sonomilanista (2504)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.26 0 0 2505
Lehet egy olyan kérésem, hogy összeszeded az ellenséges törzsi viszonyokat, ha ezt lehet... :-) nem győzöm idővel , hogy minden hsz-t átolvassak

Nagyon király ez a topic is.... !!! Köszi
Előzmény: annie99 (2503)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.26 0 0 2504
Szia !

Akkor itt egy kis képriport...

Az indiánfőnök hatalmas tekitélyt sugároz... fantasztikus !!

plusz egy térkép







Előzmény: annie99 (2503)
annie99 Creative Commons License 2007.10.26 0 0 2503

Igen, tényleg jó kedvem van. Legyen másnak is!

 

Ez az egyik kedvenc Gerald Roberts képem, "Many Ponies" a címe, az urakat foglalkoztató problematikát illusztrálandó :)

Felhívom még a figyelmet a"Mac Attack" és a "Geronimo's Gadillac" című munkákra, valamint az új művek közt látható sorozatra. Jó szórakozást!

 

http://www.geraldrobertsartist.com/page3.html

Előzmény: sonomilanista (2502)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.26 0 0 2502
szia !

ma különösen vidámnak tűnsz, majd estig kitalálok valamit, mivel fokozhatnám :-))))
Előzmény: annie99 (2501)
annie99 Creative Commons License 2007.10.26 0 0 2501

És kössünk rá biztosítást globális felmelegedés ellen :)

 

 

 

És tartsuk inuit stílusban a ruhatárunkat is! :)
Előzmény: sonomilanista (2500)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.24 0 0 2500
Ha már jön a tél költözzünk igluba... :DDDD

Iglu





annie99 Creative Commons License 2007.10.23 0 0 2499

Ha már N. M. Mithlo gondolataira hivatkoztam, szeretnék egy kicsit elidőzni nála. Ez a négy kép nem nagyon illik egymás mellé, mégis van valami közös bennük: általunk is jól ismert sztereotípiákat hívnak elő. Az "indián" látható rajtuk. A "romantikus hős", a "züllött banda", a "misztikus bölcs" és a "törzsfőnök lánya a jelmezbálon":). Sokat kérdezősködtem már ezen a topikon is arról, hogy ki miért szereti - esetleg bírálja - ezeket a szomorú sorsú embereket, bár én magam aligha tudnék szabatosan válaszolni a saját kérdésemre. Annyi biztos, hogy ezeknek az egysíkú ábrázolásoknak az ütközése okozta egykor gyermeki lelkemben azt a feszültséget, ami miatt később éppen a leghírhedtebb bandák, a kvahadi komancsok és a csokonen apacsok nyomain próbáltam eljutni valami nehezen körülírható dolog megértésére.

 

 

 

A közelmúltban érdekes hozzászólást olvastam egy fórumon, amiben egy indián asszony sérelmezi, hogy csak népviseletbe öltözött indián barbikat gyártanak. Hiszen ő sem népviseletben jár dolgozni. A farmeros, kosztümös natív barbik és öltönyös natív benek gondolatára talán megborzong bennünk valami...

Mégis azt gondolom, hogy nekünk, akikben érdeklődés támadt az indiánok múltja és jelene iránt, meg kell hallanunk ezeket a hangokat is, meg kell próbálnunk meghallani egy csirikava értelmiségi - alább belinkelt - XXI. századi kérdéseit is. Engednünk kell, hogy lebontogassa a gondolkodásunkra csomózott lasszókat :)

 

http://www.nancymariemithlo.com/Feathers.ppt

Előzmény: annie99 (2497)
annie99 Creative Commons License 2007.10.17 0 0 2498

Szia!

 

"igyekszik az ember"

 

Köszi! Majd én is igyekszem egy kicsit "délen"...

Előzmény: sonomilanista (2485)
annie99 Creative Commons License 2007.10.17 0 0 2497

Ahogy a csirikavák jövőjén gondolkodtam, eszembe jutott Nancy Marie Mithlo írása saját öntudatra ébredéséről, történelem-szemléletének alakulásáról, következtetéseiről. A kilencvenes évek első felében írta, önmérsékletet tanúsító "Chatto-párti" alapállásból. Az egyik kedvencem.

 

http://www.nancymariemithlo.com/History%20is%20Dangerouspdf.pdf

annie99 Creative Commons License 2007.10.17 0 0 2496

Szia Sher!

 

Nagyon köszönöm. Megint olyasmit tettél fel, amihez nehezen találom a saját szavaimat -  a múltkori imádságokkal is így jártam. Nagyon szépek.

 

Önmagukon valamiképp túlmutató, máig lezáratlan történetek ezek is, és bizony nagyon is "élnek" és elfelejthetetlenek a megcsonkítottak, a halálukban is meggyalázottak,  mint Geronimo vagy Mangas Coloradas. (Ő Cochise apósa volt, akit egy béketárgyalás során megkínoztak, megöltek, lefejeztek, agyát lemérték, koponyáját kifőzték, majd fejetlen testét az árokba lökték és szökési kísérlet közben lelőttnek nyilvánították. Népe abban hitt, hogy fej nélkül kell bolyongania a másvilágon.) Ha tárgyilagosnak tűnnék, ne higgy a látszatnak... Nekem is elég nehéz lenne érzelmi bevonódás nélkül foglalkozni ezekkel a történetekkel.

 

Ezeket a cikkeket negedi linkelte be mostanában. Elég bizarr történet.

 

http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=17853

 

http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=13849

Előzmény: sher99 (2495)
sher99 Creative Commons License 2007.10.15 0 0 2495

 

 

   Szia Annie !

 

 

  Köszönöm a képet, tényleg nagyon szívhez szóló. Gondolkodtam, mit is tudnék válaszolni, méltót és kedveset,  de most talán rátaláltam :

 

 Olvasd el a lenti megjegyzéseket is !

 

 http://www.youtube.com/watch?v=Tvqpj3C1eGg

 

Geronimo's Song Tribute

 

 További szép estét Nektek !

 

 Sher

Előzmény: annie99 (2474)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.14 0 0 2494
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.14 0 0 2493
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.13 0 0 2492
ÓÓÓ, EZ NAGYON KIRÁLY !

KÖSZI
Előzmény: Törölt nick (2491)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.12 0 0 2490
Van , aki nem ismeri az INUIT nyelveket ? Meg lehet barátkozni velük:

ESKIMO LABRADOR nyelvjárás

KALATDLISUT nyelvjárás

Tuno nyelvjárás

ESKIMO, CENTRAL ARCTIC nyelvjárás

sonomilanista Creative Commons License 2007.10.11 0 0 2489
1492 október 12. : Kolubusz Kristóf elérte a Bahamákat... 515 éve történt !!!


Kolumbusz Kristóf
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.11 0 0 2488
Bökjetek rá a Shoshone szóra és megszólal !!!
Előzmény: sonomilanista (2486)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.11 0 0 2487
Előzmény: sonomilanista (2483)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.11 0 0 2486

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!