A technológiában tudtam tanácsot adni, az árba nem szólok bele. Annyit érdemes tudni hogy a fényezés technológiájából adódóan ilyen kis munkákat nagyon nem éri meg bevállalni. Pepecs meló, kevés haszonnal. Egy elem telibe fényezése sokkal gyorsabban megy.
A képen látható fényezési sérülést szeretném javíttatni. Műanyag lökhárító, semmi horpadás vagy ilyesmi, csak a fényezés sérült. Mint látható, néhány cm2 területen sérült a festés.
Mire lehet számítani, nagyjából mennyiért javítják? Ugye nem kell újrafényezni az egész elemet?
Itt nem fogom levezetni a matekot, de eleve bruttó óradíjat írtam, majd' az 1/3 megy a kukába ebből. A maradéknak a nagyrésze pedig az üzemeltetésbe.
Olcsóbb helyre kell vinni, akinek ez nem fér bele. Páran megteszik, viszik is az általunk adott lapot, hogy mennyi minden szar és milyen komplex munkák vannak. Aztán kiderül, hogy az olcsó helyen nem tudják megoldani a háromnegyedét. Ha meg mégis minden sikerült, akkor jól járt az illető, örülhet. Csak sajnos a tapasztalat az, hogy nem véletlen várnak 7-8 hónapot. Pont elég rémtörténetet hallani :(
Egy normális cég viszont kénytelen beépíteni minden olyat az óradíjba, amire fel lehet készülni, meg olyat is amire nem. Hibák, sérülések, kötelező és nem várt kiadások, fejlesztés, fizetésemelések, majd nagyobb beruházások és a profit. Szóval kár turkálni más zsebében, legyen az ügyfél, dolgozó vagy a cég. Neki kell állni csinálni, ha az látszik, hogy ez sokszoros, gyors megtérülés és lehet milliókat bezsebelni otthon. Hátha sikerül :)
Valóban nem. Sajnos még nem tudtam robotokat beállítani a teljesen egyedi javításokra (sem), így kénytelen vagyok a drágán "üzemeltethető" emberi kollégákra bízni a feladatot. :) - de azért azt hozzáteszem, hogy nem ez az átlagos óramennyiség autónként.
Ez egy évekkel ezelőtt vállalt projekt, a nagy része bukás lesz mert fix áras.. Amúgy a jelenlegi óradíj 15e Ft, szóval igen.. rengeteg lenne, főleg, hogy 250 óra felett lesz bőven a befejezés.
Ennek ellenére vannak akik kérik az ilyen projekteket is, nem feladatom megítélni, hogy nekik megéri-e. Vélhetően hosszútávon igen, különben nem állnának sorban :)
Mondjuk a konkrét alfa esetében csak lemezmunka van, de azért a legtöbb esetben komplex felújítást kell elképzelni, rengeteg szereléssel, fényezéssel stb. ezek azért viszik az időt. Itt annyi előny van, hogy a szétszedés összerakás nem minket terhel, ezen pl spórol elég sokat a tulajdonos.
Csak egy kérdés. Mi szükség a gyári rétegvastagságra egy javított autó esetében? Ez csak gyári ,vagy utángyártott sérülésmentes elemeknél jöhet szóba ,nagyritkán bontott sérülésmentes alkatrészek esetén. És csakis a csavarozható nem hegesztett alkatrészeknél valósítható meg. 200 mikrométerig gyárinak tekintehető a rétegvastagság az Audatex szerint is. A többi hókuszpok/ maratás ,visszacsiszolás stb / egyszerűen nem éri meg a kínlódást és kétséges a végeredmény is.Új autók esetében 90-140 mikron a szórás a karosszérián. 3 rétegű vagy színezett lakkos autóknál egyszerűen kivitelezhetetlen a vastagság elérése.
Engem a 155 ös nem mozgat meg, abból a korszakból van amikor már elsőkerekes volt az alfa tele gagyi műanyagokkal,gyakorlatilag egy fiat tempra átöltöztetve.
Ha esetleg újabb fajta ('95-től) szélesített kasztnis a hétfői akkor tudok adni ingyen egy gyári új első sárvédőt. Nekem nem kell, mert az enyém régi kasztnis. Mondjuk a 155-nek általában a hátulja rohad porrá, illetve az első taposólemez mert ott a kis háromszögben bejut a víz ha nem tették vissza a gumitömítést a kerékburkolat alatt. Mindenesetre felajánlom neked népgazdasági hasznosításra.
Hoztam pár képet egy nagyon lassan készülő Alfa 155-ről. Hétfőn jött egy tesója, gondoltam lesek róla dolgokat, de nemhogy lesni nemtudtam, hanem az eredeti elrohadt projektről kellett volna másolni erre az 'újabbra' dolgokat.. pfú szegény nagyon elpusztult. :(
Szóval itt is a semmiből lesz valami, a legtöbb esetben halvány netes képek és a képzelőerőnk alapján, mert komplett részek hiányoznak. A felület még nem szép sok helyen, de folyamatban van bőven, majd letisztázzuk a végén. Szóval az alany:
Az attól is függ ,hogy milyen lakkot használtál. Gyors,normál,vagy lassú edzővel lett beedzve ,milyen műhelyhőmérséklet volt stbb..... Normál esetben minimum 1 nap száradás javasolt a lakknak. Azt is kellene tudni,hogy a szemeteket ki szeretnéd belőle venni-ha van benne- ,vagy leselymesedett és azt kell visszafényesíteni....... ????? Kézi polír elég macerás és nem hatékony a végeredmény pedig kétes.
Hoztam megint egy kisebb "alvázvédelmet". Az alap ugye a jó állapotú autó utólagos védelme egy alapos takarítás után. A következő, amikor már megjelent a felületi rozsda itt-ott, el kell távolítani, visszaállítani a rétegrendet és megvédeni. Ez látható a linken.
Aztán van olyan, amikor a rozsda már mélyebb és javításra is szükség van, foltozások stb.
Egyik esetben sem megfelelő a lefújjuk bitumenes cuccal és az védi a víztől megoldás. Abban az esetben sajnos nem fog kiderülni, ha a festékrétegeket felnyomja egy újabb, korábban nem látható korrózió.
Ez pontosan így van. A legutóbbi hasonló munkám 4 db 2105 Zsiguli vasfelni volt. Mondtam a tulajnak, hogy annyiba fog kerülni, mint 4 szarabb alufelni, kell? Kell.
Gumi le, homokszórás, 2k Epoxy, 2k lakk, gumi fel, centír. 40 felett volt a vége.
A tulaj azóta is csorgatja rá a nyálát, meg a szemlélők is :-)
Mentségükre szoláljon, hogy többre otthoni körülmények között nincs lehetőség. Nem igazán van az elmereknek otthon homokszórásra lehetőségük. Ha meg leveszed a centírozó súlyt újra kell centíroztatni a kereket. Egy lemezfelni szakszerű felújítása esetén többe kerülne a leves mint a hús.
Érdekes ez a csatorna. Belenéztem a felni "felújításba". Nekem egy vasfelni felújítása azzal kezdődik, hogy leszedjük a gumit, a szelepet, a centírsúlyt és elküldjük homokszórásra.
Ez így olyan, mintha csak ott mosnánk le a kocsit, ahol leszarta a madár, a többi meg jóvanazúgy.
Megnéztem a videót,köszönöm.Az 5.-videónál pont az átmenetet végig sem csinálták,meg sem említették konkrétan a melléfújó lakkot (Csak annyit említett hogy fújni kell mellé...) és annyinál befejeződött a videó és ott maradt pont az a csík amit pont meg akartam tanulni hogy tűnjön el,vagy elvileg a következő lépés a polírozás lett volna és az a titok???
Te otthon vagy a típus világában.Meg tudod erősíteni a gondolatomat hogy ami még gyári fény az tartósabb és az elem is ha még gyári? Neked van pár szép példányod gyáriból még tán. :)
Köszönöm.Azért otthon fújom mert kb mutatóújjnyi széles kb 5 Centi hosszú lakk lett hólyagos egyik napról random a másikra és ez a C oszlopnál lévő elem amibe kisebb kárt teszek ha csak a kis szakaszt javítom ki (Még ha nem is lesz tökéletes ) mintha az egész elemet szétcsiszolom és gép nélkül "újrafényezem" ugyanis abból tanultam hogy ami már nem gyári fényezés az nem lesz olyan tartós ugyanis a jobb első elemem ívénél amikor megvettem az autót lyuk volt na mondom ezt a legegyszerűbb kicserélnem,levettem,megrendeltem az Unixban az új igaz utángyártott elem (A fényező is mondta hogy gyárit nem kapok...) elvittem a fényezőműhelybe (Nem én fújtam!) szépen precizen ahogy a nagykönyvben meg van írva le lett fényezve,szépen átépítettem örültem is,aztán kb 1.5 év múlva jött a feketeleves hogy a peremnél a lakk karfiolosodik,ebből azt tanultam meg hogy ha csak ilyen kis hiba van inkább kijavítom magam de csak a hibánál mert sose lesz olyan mint amihez még nem nyúltak,szóval ezért magamra vállalom az "Otthonfújkálós" szerepet hiszen hiába cserélsz komplett új elemet,hiába fényezteted le műhelyben nem lesz olyan tartós mint a gyári.Ezt kérem szépen senki ne vegye magára,arra akartam utalni amit a fényező is mondott hogy a sárvédő azért lett olyan hiába új mert nem ugyanaz az anyagminőség mint a gyári és gyárit már nem kapok.(emlékszem rá hogy az elemet amikor átadták még ilyen szép rózsaszín valamivel át is kentékazt hittem örökélet.. :) )
Belinkelem a Carcolor videóit az otthonfújkálóknak, hogy legalább valami alap infók legyenek, mit is hogyan is kéne, de nyilván egy fórum keretébe nem fér bele egy komplett szakmai képzés.. főleg nem gyakorlati.
Egyébként a keresőt használva biztos, hogy lehet találni korábbi hosszászólásokat ebben a témában.
Maszkoló szalag mellé közvetlenül sosem lakkozunk, mert a fegyülemlö lakk lépcsöt képez a felületen. Javításnál az átmenetre a régi és az új lakkréreg közé melléfújó lakkot (Beispritzlack) használunk. Ez tulajdonképpen ez egy hígító ami elsimítja a ködölt réteget. Megfelelö használat mellett a felületek összepolírozására nincs szükség. Óvatosan kell használni, mert megfolyást okozhat.
Köszönöm.Akkor elég lesz a max 1-Deci,akkor ami marad benne azt ráfújom a Simsonom két sárvédőjére.A maszkolószalag utáni csíkot hogy tudom majd eltűntetni?
Sziasztok.Pár kérdésben kérnék tanácsot:Festékboltban 1 deci 2K lakk1000Ft de ha spraybe tőlti 4500 kb nekem nincs gépem és csak kis csíkban kéne javítanom (Boltos szerint 1-dexi egy elemre is elég de csak kis csíkra használnám.) mennyire reális spraybe tőltve ez az ár? A másik kérdésem hogy mennyi ideig tárolható a spray verzió ha nem használom fel csak egy részét? Hogyan lehet eltűntetni a mastkolószalag kontúrját amit lehúzás után hagy a lakk?
Általában 24 órát írnak a gyártók az átvonhatóságra. Ha bizonytalan vagy akkor van egy terméke a Novol -nak Specral 705 néven ismert. Ez egy tapadásközvetítő, színtelen alapozó termék. Lakkozás előtt 1 vékony rétegben kell a felületre fújni pár perces száradás után lakkozható. A csiszolással több gond is lehet, könnyen kikophat a széle, a csiszolási karcok kényesebb színeknél látszódhatnak........stb.
Sziasztok. Ha valaki tud tanácsot adni megköszönöm. Robogó műanyagelemeket festettem, metál színre. Szépre sikerült, de csak most olvastam utána, Hogy mattulás után azonnal lakkozni kell. Itt követtem el a hibát, tegnap lefújtam ma akartam, lakkozni, de így nem merem. Van esetleg technika amivel menthető esetleg? 1000es vizessel ha ámennék rajta? 2k-s lakkom van hozzá. Köszönöm szépen a segítséget.
Pont ilyen komplex dolgokat csinálunk, de jelenleg nem merek semmilyen dátumot mondani, egyelőre úgy tűnik idén már semmi sem fér bele. Szóval sajnos inkább kollégát keresünk, mint ügyfelet :(
Tapasztalt, profi szakembert, illetve céget keresek alváz- üregvédelem elvégzése céljából. Nem csupán egy teljeskörű alvázvédelemről lenne szó: a küszöbön van kisebb sérülés (rossz helyen emelték meg), továbbá a hátsó futómű, doblemezek, fenéklemez, nyúlványok homokszórása, alapozása (festése) lenne, ezt követően kellene az alvázvédelmet elvégezni.
Tisztában vagyok vele, hogy ez nagyjából 500 ezres meló lenne (rossz esetben még több is lehet, ugye néhány dolog csak szétbontás után derül ki), de rá tudom szánni ezt az összeget. A lényeg, hogy tisztességes, jó minőségű, tartós munkát várok el. Fontos, hogy 1 év garanciát vállaljon az elvégzett munkára.
Tudtok ajánlani ilyen szakembert? Jó, ha van referenciája is. Tisztában vagyok vele, hogy akár több hónapos várólistával is számolhatok. Akár privátban is jöhet!
Nem törvényszerü hogy a lakknak fel kell jönnie 21 év után. Az a rossz hír, hogy a sérült lakkréteget el kell távolítani mielött újra lakkozod, de azt nem tudod úgy megtenni hogy a bázislakk (szín) ne sérüljön.
Ha az elöregedö lakk a probléma, akkor inkább telibe kellene fényezni az elemet. Ezt stifttel nem lehet javítani, jármüvekre csak 2K-s lakkokat használnak. Az 1K-s lakkok nem karcállóak, nem oldószer állóak.
Szia Krisztián köszönöm.Jelenleg az Unix és a Bárdi válaszára várok hátha.Facebook csoportnak nem vagyok a híve,fáztam már rá ott amikor az előző autóm lerobbant (Tudod E34)és kiírtam hogy baj van aztán másnap mikor próbálkoztam életre kelteni arra jött egy E36-os (Na persze csak arra járt..) kisebbség és felettébb készségesen már már feltűnően segíteni akart,mondtam neki hogy köszi nem kell,de addig trenkölt hogy segít hogy rábeszélt (Vérükben van..) és elvontatott egy "Szerelőhöz"és amikor el akartam hozni jött a duma hogy "Turbóhiba" és csak úgy hozhattam el tőle ha 20.000-et szerelési díj gyanánt kifizettem,na azóta nem Fb-csoportozom... Viszont te sem tudsz beszerzési forrást a két elemre? (Minő véletlen külső küszöböt lehet rendelni de ami nekem kell az meg nem létezik...) :) (Bár egy Lakatos erre nekem azt mondta hogy:"A Bmw-legyártja az autót és utána már nem érdekük hogy javíthasd x-év után,arra ösztökélve hogy új autót vegyél.." Van benne valami,ennyiben haragszom a Márkára.. :) )
Igen, sejtem, csak nincs leírva.. amúgy az említett képen lévő darabok tényleg nem nagy falat egy szakembernek, nem érdemes otthon tákolgatni, annak sosincs jó vége. Egy küszöb és emelőbak nem csak esztétikai funkciót lát el, legyen az szép gyári - minden szempontból: vastagság, forma, kötési erősség stb..
Szerintem az Úr szeretné magának megcsinálni, csak ezt elfelejtette leírni. Gondolom ahhoz a verdához is találni fórumokat, facebook csoportot. Nyilván külföldről rendelhető alkatrészekkel, csak utána kellene járni. :)
Azt a fotón levőt is helyben heftölte össze a lakatos, elég jól látszik rajta.
Nem értem az embereket. Valakit megbíznak a javítással, akkor bízni kell benne és a tudásában, rutinjában, hogy meg fogja oldani. Ha nem tudja, akkor remélhetőleg szól, vagy keres megoldást (ekkor nem biztos, hogy szól). De alapesetben legyen már meg a bizalom, különben teljesen felesleges rábízni az autót és 5 percenként kérdésekkel meg ötleteléssel bombázni, mert csak ideges lesz és elküldi az autót (is).
Erre a két elemre gondoltam,külföldi fotókon láttam itthon még nem,de gondoltam hátha valaki gyártott már le ilyeneket.Elvileg az Unix még visszajelez hogy a gyártó tud-e szállítani ha nem akkor nem tudom
Amilyen gyárilag. Nem érdemes egyedi módosításkat kitalálni, mert annak nem szokott jó vége lenni. Mérés, mérés, mérés.. valamennyi maradék biztos van, amiből ki lehet indulni.
Nem kapható, mert gyárilag a küszöb tartalmazza, az utángyártottban meg nem létezett. Már egyre több modellhez alakulnak kisebb gyártócégek különféle alkatrészekre, de ilyet még nem találtam. E21 és korabeli társaihoz inkább lesz.. Viszont mivel nem egy bonyolult forma, egy rendes lakatos legyártja a megfelelő vastagságú lemezből. Nem a tulajdonos dolga..
Fényezéssel kapcsolatos kérdésem lenne: most vettem észre, hogy az egyik hátsó sárvédőív peremén megjelent néhány rozsdának tűnő, halvány folt. Lényegében annakcsak a lefelé néző részén. Ez egy alsó-közép kategóriás sedan, 16 éves. Nem vagyok benne biztos, hogy nem volt még fényezve ez az elem, tehát van rá esély, hogy nem gyári már a festése.
Szerintetek ezzel mit érdemes csinálni? Milyen összegre számíthatok javítás esetén? A cél a rozsdátalanítás lenne, alaposan, hogy ne jöjjön elő később se a rozsda. Ilyenkor le kell fényezni az egészet, vagy van más lehetőség is? Mindenképp szakemberre bíznám, de vajon milyen opciók lehetnek a javításra?
Így képröl nem látom pontosan, de úgy látszik hogy csak a felsö lakkréteg sérült. Ezt alapos tisztítás után feltöltik, majd összedolgozzák a felületet. Nem kell az egész elemet fújni.
Ezeket eddig nem ismertem, ha jól látom, akkor sem a Korantnál, sem a Brunoxnál nem kell előtte a passziváló, benne van, elég a drótkefézés. A Brunoxot láttam 25 és 250ml dobozos kiszerelésben is. A Korantnál a gyártó szerint kültéren még át kell festeni időjárásálló zománccal is ill. csak 80 fokig hőálló és a kipufogó nálam nincs túl messze a kezelendő részektől, kifejezetten írják, hogy ilyen helyen ne használjuk, úgyhogy kiesik. A Brunox 180-ig jó.
Mivel téma volt itt az alváz- és üregvédelem talán tudtok valamit javasolni. Sikerült aknából ránéznem a kocsimra, eléggé megnyugodtam. Kizárólag a futómű környékén a lemezből préselt-hegesztett, gyárilag feketére festett elemeknél vannak apró felületi rozsdafoltok. Leginkább csak a szépérzékemet bántja. A témában laikus, de egyébként nem kétbalkezes, viszont lelkes amatőrként kérdem, erre valami egyszerű házilagos megoldásként mit javasolnátok? Én elsőre drótkefe és Evipass kombóra gondoltam, de utána milyen aerosolos cuccal fújjam le? Sima festék? Nyilván a rücsi itt nem játszik. Összesen pár négyzetdeciméter felületről van szó. A volumenre tekintettel még a Hammerite is felmerült bennem :)
Ennek szerintem nincsen számodra jelentősége. Lehet, hogy túl magas hőmérsékleten végezték a fényezést vagy más technológiai hiba csúszott be.
-lehet-e, szabad-e lakkozni fehér alapfényezést?
Lehet, de nem érdemes, ha eredetileg nem volt, éppen azért, hogy ne üssön el a többi résztől. Ahogy Stetten írta, valószínűleg olyan akrilfesték van az autódon, ami elég fényes lakkréteg nélkül is. Elképzelhető, hogy azt gondolták, hogy a hibát (ilyenkor nemcsak szemcsés a felület, hanem mattabb is) lakkozással el lehet tüntetni, de nem jött össze.
Ha nem passzol a javítás az eredeti fényezéssel, akkor be.
Valószinüleg uni fényezés van az autódon, de valamiért nem a megfelelö anyagokkal javították. Az uni fényezesek egy 2K-s festéket (bázislakk+edzö) tartalmaznak, külön fedölakkozást nem igényelnek. Ezért látod "anyagában szinezettnek". Jellemzöen hasznonjármüvekre, és személygépkocsik alapmodelljeire kerül ilyen bevonat. Természetesen más fényhatása van az uni fényezésnek, és a kétrétegü (bázislakk+fedölakk) fényezésnek.
Ha elégedettlen vagy a javítással, vidd viszza és javíttasd ki a hibát.
Az autó amiről szó van alap fehér fényezésű, a gyári fehér fényezésben nincsenek szemcse struktúrák, hanem teljesen homogén. Úgy néz ki mintha lakkréteg sem lenne rajta, hanem mintha valami anyagában fényes akril lenne. Esetleg a lakk is fehér színű, azért nem látszik különálló rétegnek?
Viszont a múlt héten lefényezték a hátsó lökhárítóm, de a javított részen a fehér fényezés struktúrája eltér a gyáriétól. A javított részen a fehér fényezés szemcsés struktúrájú, a tejbegrízhez tudnám hasonlítani, mert abban is pont úgy látszanak a búzadara szemcsék. Ráadásul a javított részre lakkréteget fújtak, akár a metálfényezésre. Emiatt a vastag lakkréteg miatt a fénytörése is más a javított résznek.
A következők a kérdéseim:
-mi okozza a szemcsésedést?
-lehet-e, szabad-e lakkozni fehér alapfényezést, miközben a gyári fényen nincsen látható lakkbevonat, vagy ezt benézték?
Láttál már, illetve emeltél 50-60 literes olajos vagy zsíros hordót? Abból képzeld el, hogy mindet elfújják az autód aljára.
Ha ezen mindenki túllenne, akkor nem beszélnének ilyesmit egy személyautó kapcsán. Egy nyerges szerelvényre lehet, hogy felmegy 80kg alváz- és üregvédő, de egy 4-4,5 méteres autónál a max. 20kg reálisabbnak tűnik.
Sajnos nem tudok németül, nem pontosan értem mire vonatkozik a tesztben leírt tömeg, minden esetre az biztos, hogy semmi máson nem múlik, mint hogy a kezelő mennyit fúj az autóra. Márpedig az egyöntetű, 1-2mm -nél vastagabb bevonatnál többet fújni szerintem nem nyújt további védelmet. Illetve az sem mindegy, ki hogyan használja az anyagokat (melyik márkának melyik típusát, 2 félét, 1 félét stbstb).
A srác azt írta az övé Dinitrolos kezelést kapott egy neves szakamber által elvégezve és a kompakt kategóriás autójára 20 kg plusz súly került fel. Ez teljesen vállalható, ennyit bőven megér a dolog. Azonban, azt is írta, hogy egyes zsír alapú cuccok (Mike Sanders, FluidFilm, hogy csak néhány ismertebbet említsek) jóval nagyobb tömegűek (a tesztből indult ki). Azért 70-80 kg már nagyon nem mindegy! Ne mondja nekem senki, hogy nem érzi meg egy kisebb teljesítményű autó, a fogyasztást is növeli kicsit és a terhelhetőséget is csökkenti. És ez a súly állandóan rajta lesz, több 10 km-en megy vele az autó.
Tehát ha igaz lenne, amit a srác írt, akkor az bizony komoly hátrány lenne szerintem. 2 vagy 20 kg teljesen mindegy, de 20 kg vs. 70 kg már igenis számít szerintem.
Köszönöm a válaszokat. Nem tudom honnan vette akkor, hogy több 10 kg súlyt jelent az alvázvédő... Ahhoz sok centi vastagságban kellene felvinni az anyagot szerintem, olyat meg senki nem csinál.
Ha nem az lesz az "alvázvédelem" hogy felheggeszt az autó aljára egy másfeles kazánlemezt, akkor nem tudom elképzelni hogy több 10kg-val növekedjen az önsúly.
Kolléga abszolút hülyeségeket beszél, de vannak ilyenek, kellenek a fórumok fenntartásához.
Válts kereket 16"-ról mondjuk 18"-ra és számolj, mekkora változás lesz.
Az autó alján egyenletesen eloszlatsz 10kg anyagot.(ennyi sincs, de légy nagyvonalú) Szerinted egy átlagos 5 személyes autó 1500kg-os tömegét mennyire befolyásolja?
Teljesen laikus vagyok a témában, alvázvédelemmel kapcsolatos infókért olvasom a topikot, próbálom a legjobb kezelést biztosítani az autómnak (jó szakembert találni, 4 hónap múlva viszem az autót egy szakihoz). Elsősorban a hozzáértőket kérdem: tényleg ilyen komoly súlynövekedést okoz, ha alapos alváz- és üregvédelmet kap egy alsó-közép kategóriájú autó? Tehát több 10 kg pluszt jelent? Vagy a kolléga erősen téved?
Abszolút igaz, amit írsz, az emberi erőforrás még fontosabb mint a felhasznált anyag minősége. Éppen ezért vagyok gondban, hogy kire bízzam a melót. Két igencsak profinak mondott Dinitrolos szakát ajánlottak többen is, akik tisztességesen és a hivatalosan technológiai előírásoknak megfelelően dolgoznak. Mindketten öreg motorosok a szakmában, elsődlegesen maguk csinálják, nem bízzák alkalmazottra, a csak hát több mint fél éves várólista túl hosszú számomra. Ráadásul nem annyira vállalnak már kicsit rozsdásabb, de egyébként még simán, lakatolás nékül menthető alvázó verdákat, megtehetik, hogy válogassank, nagy a kereslet. Nagyobb műhelyek, ahol van nagyobb fluktuáció a munkaerőben, kevésbé szimpatikusak. Pesze lehet jó is akár, ha megfelelő a minőségellenőrzés. Gyakran a profitéhség a minőség rovására megy sajnos, az ügyfelek 90%-a úgysem tudja megfelelően ellenőrizni az elvégzett munkát, nem fognak reklamálni....
Figyelemre méltó a különbség is az egyes anyagok súlya között! A Fluid Film majdnem 5-ször nehezebb, mint a legjobbnak tartott Dinitrol. Ezen a téren sajnos a Mike Sanders az egyik legrosszabb: még a Fluid Filmnél is közel 1,5-szer nehezebb.
Ezt is figyelembe kell venni a választáskor, még ha nem is akkora súllyal. Igaz, hogy olcsóbb az FF, mint mondjuk a Dinitrol, de tény, hogy hosszú távon, több 10/100 ezer km alatt kimutathatóan növelik az üzemanyagköltséget! Ráadásul ugye az autó terhelhetősége is csökken egy kicsit... (ünneplős autónál ez nem lényeg, de normális használat esetén fontos lehet).
Ja, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy mennyi mocsok ragad rá az FF-es védőrétegre több 10 ezer km alatt...
A tesztből én azt szűrtem le, hogy összességében vállalható a nehéz zsír alapú Mike Sanders és a Fluid Film is, de a Dinitrol nyújtaja a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt, az folyik le a felületeken legkevésbé 5 év alatt, továbbá sokkal könnyebb, igaz drágább. Otthoni kókányoláshoz, kevés pénzből fújogatáshoz jó választás lehet az FF (a szerelő majd anyázni fog a sok ráragadt mocsok miatt, amikor futóművet kell szerelni...), míg professzionális munkára a Dinitrol a nyerő. A többi a futottak még kategória, említésre se érdemes...
Nagyon érdekes, végre egy normális, alapos összehasonlító teszt! Sajnos németül van, a Google pedig nem olyan szépen fordítja angolra így fárasztó olvasni. Összességében, ha az árat nem nézzük azért a Dinitrol tűnik a legjobbnak, a Mike Sanders is jóféle cucc, de a Fluid Film is épp vállalható még.
/Ennél a szóban forgó autónál -kép alapján- jelentős az eltérés./ Egész pontosan így fogalmaztam. Ezzel arra utaltam,hogy ez nem átadható így!
Nem hozzánk nem vakok járnak, de mivel az autó teljesen gyári így fogadják el. Mégegyszer mondom nem mindenki érzékeli a színkülönbségeket.
Javítófényezésnél határozottabban figyelnek a színegyezésre az ügyfelek. Figyelmesebben meg kell nézni egy nem javított új autót ,hogy mekkora az eltérés a karosszéria és a lökhárító tekintetében. Mindkét saját autónknál is /Suzuki Vitara/ ugyanígy észlelhetö a különbség.
Az első narancs-fekete volt , a másik jelenlegi sötétszürke -fekete kéttónusú fényezésű és a lökhárítókon észlelhető a különbség. Igaz nem annyira kirívóan mint a panaszos autó fényezésén látható.
Csak valakinek érzékenyebb a szeme és látja ,valaki pedig az ordító különbséget sem veszi észre.
Gondolom akkor hozzátok a vakok járnak vásárolni. Mert aki lát, az hülye lenne átvenni egy olyan autót, amiröl ordít a színkülönbség. Te átvennél egy új autót olyan szín különbséggel, mint amiröl itt most képeket láttál?
Szinte csak olyat látok! Mivel olyan helyen dolgozom ahol új autók kerülnek átadásra.Mondok jobbat: 3 rétegű gyöngyház esetében van hogy panelek között észlelhető a színkülönbség de mivel ez gyári így senki nem foglalkozik vele. De egy átlagos 2 rétegű sötétebb metál szín esetében is ugyanez a helyzet.Csak valakinek érzékenyebb a szeme és látja ,valaki pedig az ordító különbséget sem veszi észre.
Ahogy korábban írtam nem egy kézben hozott lökhárítókhoz állítjuk a színt, hanem a karosszériához.
Egyébként az sem a fényezö hibája lenne, ha az ügyfél rossz színmintát hoz. Jelen esetben ez nem játszik. Az autó a fényezönél volt, lett volna lehetöség a színt a kasztnihoz igazítani.
Nem futok neki újra, nem érted mi a különbség az elvárásokban ha 20e-ért okosba'letüszentjükfőnök és a 83e-ért megcsináljuk között. Rendes, hiányszakmás fényező ezt a kapun nem engedte volna ki, nem hogy kifizetteti...
Köszönöm ajánlásod, édibédi vagy, de egy hiányszakmám már van, nem szeretnék váltani másikba.
Ilyenkor a színkeverő ingyen ad új színt,a fényező ingyen fújja le,és a lakatos ingyen szedi szét.
Nem személyeskedés az hogy van aki kényelmes és tiszta munkát csinál inkább kevés pénzért,és irigykedik arra aki hajlandó többet tenni azért hogy többet keressen.Ki úr módjára dolgozik rabszolga módon él,ki rabszolga módjára dolgozik úr módjára él.
Nem tudom hol hallottam ezt a mondást😃
A lehetőség adott bárki elmehet fényezőnek, hiány szakma.
A pénzel nincs baj, csak legyen jó. Lökhárító le és felrakása benne volt árban.
Odavittem, az kértem csinálják meg. Utólag megtudtam, levették a lökhárítót és elvitték lefényezni. (Gondolom kurvára nem csináltak mintát, csak odavitték azt gyárira fújtak)
Egyetértetek velem, hogy jogos a reklamációm?
Jövő héten viszem vissza. Megmondom nekik, hogy ne összepolírozgassák, hanem fújják jó színre és utána polírozzak össze.
Ha elmondják az árat és rábólintok(ez most nem tudom hogy jött ide), akkor lehet szarul csinálni? Vagy esetleg le lehet pattintani az ügyfelet, hogy csak össze kell polírozni? (egyébként ez is a fényező dolga. Átadás előtt.)
Másrészt vannak dolgok amiket le kell venni a lökhárítóról.Nem tudom hol laksz de nem pesten az biztos.
Ha egy alkalazottnak magas fizetést akarnak adni akkor magas díjat kell elkérni,gondolom 200 nettó a te szinted és nem érted hogy kereshet egy fényező alkalmazottként 5-800 ezer ft ot.nettó.
Hogy jutnak el a gyengébbek mindig a személyeskedésig!? Sosem értem ezt.
Elengedtem. Ha ez itt a NagyFaluban szuper meló, jó áron, akkor engem folyamatosan átvernek.
Nem könnyebb ,vagy nehezebb pont ugyanolyan színre lefújni valamit mint eltérő színnel.
A másik kérdés az az hogy nem a fényező vagy a lakatos keveri ki a színt.
Ha nem veszed le akkor a szegélyek nem lesznek lefújva és az látszani fog.
Másrészt vannak dolgok amiket le kell venni a lökhárítóról.Nem tudom hol laksz de nem pesten az biztos.
Ha egy alkalazottnak magas fizetést akarnak adni akkor magas díjat kell elkérni,gondolom 200 nettó a te szinted és nem érted hogy kereshet egy fényező alkalmazottként 5-800 ezer ft ot.nettó.
Nemlehet a helyén jól lefényezni,aki szakmabeli az tudja.
Nincs is jól lefényezve :-) Feltételezni tudok én is bármit...
Márkaszervízben ennél magasabb díjak is vannak megsem kiáltozik mindenki átverést,pedig az anyagot ugyanott veszik.
Mi az hogy nem kiabálnak átverést? A biztosítós rezsióradíjak miatt még büntetve is voltak, aki nem károsultként javíttat nem is hord semmit hozzájuk. Mit kellene még tenni?
Főleg akkor lesz pontos mikor a golfnál régen is kétféle ezüst volt, és kapott egy lökhárítót, hogy ilyenre kellene, közben meg a másik lett volna. :D Még mindíg nem tudjuk a valós dolgokat, csak egy leírást. :)
"A gyári fényezésnél is ugyan az a bázis kerül a müanyagra mint a fémre. Mégse lesz eltérö a szine."
Van egy rossz hírem: DE. És nem is kicsit .Szériában gyártott autók esetében is jócskán van színkülönbség műanyag elemek és a fém elemek között . Mivel nem egyszerre és nem ugyanolyan technológiával készül mint a karosszéria - és sok esetben külön beszállítóval- fényeztet a gyár ezért is van szemmel is látható különbség gyári autóknál is. Egy bizonyos tűréshatárt engednek de nagyon bántó különbség esetén nem engedik ki a gyártósorról.
Ennél a szóban forgó autónál -kép alapján- jelentős az eltérés. Most nem kezdek bele mi minden befolyásolhatja egy szín "jóságát" egyezését,ezt azért előre érdemes tisztázni az ügyféllel is ,hogy bizonyos mértékű eltérés lehetséges.
Naponta futunk bele olyan színekbe amitől sírva fakadunk, /A Genius spektofotométer is/legyen az gyári vagy javított fényezés. Ha nincs saját színkeverő rendszered az is egy plusz hibaforrás,és a sornak nincs vége milyen egyéb nehézségekkel kell szembenézni egy szín beazonosítása és keverése okán.
Már kevésbé küzdenek a festékboltok a színállítással mint régebben ,mert egyszerűen nem tudnak annyi időt eltölteni / nem éri meg/ egy problémás színre amennyiért reálisan el lehet adni a kevert színt. Ez esetben marad a melléfényezés.
Müanyagokon éppen úgy be lehet állítani a színt, mint bármi máson. A gyári fényezésnél is ugyan az a bázis kerül a müanyagra mint a fémre. Mégse lesz eltérö a szine.
Mert akkor még a szín is jó lehet nem feltétlen a fényező hibája.
De. Ez mindenképpen a fényezö hibája. Pont.
Ha nekem hoznak egy elemet autó nélkül, akkor megkérem az ügyfelet hogy annyira jöjjön el az autóval, hogy a színt össze tudjam hasonlítani. Nem ritka dolog hogy az ügyfél hoz egy sárvédöt, amire ki akarja majd cserélni a fent lévö korrodáltat. Eljön, legfeljebb 1-2 óra alatt (ha egyáltalán kell színt után állítani) megvan a megfelelö színtónus. Ahogy korábban írtam, ebböl a munkából kispórolták a munkát. Kikeverték a gyári receptúra alapján a színt, aztán lefújták. Ez a szakma ettöl többröl szól...
A szín tényleg nem stimmel, a fényezés minősége elég jónak tűnik. Nyilván szét meg össze is rakták, vagy neked privátban megírták, hogy csak egy lökhárítót vittek autó nélkül? Mert akkor még a szín is jó lehet nem feltétlen a fényező hibája. Saját löki, vagy egy másiké került rá? Akad itt kérdés. Meg igazából hadd dolgozzon mindenki annyiért amennyiért akar. :)
Na battyogjál vissza a mesterhez, és mondd meg neki hogy erröl le kell "polírozni a lakkot, és a bázist, és egy megfelelöen utánállított színnel újra kell fújni. Jó hogy nem azzal védekezett hogy korom sötétben nem látszik a különbség. Máskor meg ilyen munkát ne fizess ki...
Elemek újrafényezésénél mindig kell kártyát fújni, (metál ezüstnél ez különösen fontos!) és a színt összehasonlítani az karosszéria tényleges szinével. Söt, nem csak bázist fújunk, hanem megy rá a fedölakk is, mert a végsö színtónust az hozza ki. Ebbe a munkába pont a "munkát" nem tették bele.
Segítségetek kérném a következő problémával kapcsolatban:
Barátnőm autóját elvittem fényeztetni, hátsó lökhárító volt meghúzva minimálisan. (83000Ft ért megcsinálták.)
Az eredményt "képek" link alatt láthatjátok. Szerintem, nagyon durva árnyalat különbség van.
A cég azzal védekezik, hogy még össze kell polírozni. Mit gondoltok erről? Tudnátok esetleg, tippeket adni, hogyan tudnám őket "rávenni", hogy normális munkát végezzenek?:)
A leírtak alapján teljesen rendben van, bár ez nekem gyanúsan olcsó. Ha csak azt nézzük, hogy ellocsolnak 3 liter alvázvédőt meg 3 liter üregvédőt, az magában kb 30 ezer Ft anyag.
Kárpitok, műanyagok bontása, aztán teljes alvázmosás, szárítás stb.
Én nem vállalnám el ennyiért, ha meglenne hozzá a felszerelésem, akkor sem.
A MikeSanders nem alvázvédő. Persze lehet fújni fenéklemezre is, csak állandóan csöpögni fog nyáron. Nem könnyű egyenletesen szépre.. én inkább csak az üregekbe használom.
Nem a sóval van a baj (illetve persze az sem egészséges), hanem azzal, hogy lespórolnak mindent az autókról a profithajhászás érdekében. Mert ha 1 forinttal olcsóbb festéket használsz és egységnyi mennyiségből nem 1, hanem 1.1 autót állítasz ki, akkor nyertél 3 forintot. Érted?
Rohad a lengőkar 2.5 évesen? Kit érdekel, alul van, nem látszik, meg amúgy is koszos lesz.
10 évesen nem megy majd át emiatt műszakin? Kit érdekel, öreg autó már.
Visszatértünk a szocializmusba, amikor az új autódat viheted alváz és üregvédelemre. Csak régen a bevonat minőségével volt a gond. Most már van minőség, ezért a mennyiséggel spórolnak. A lényeg, hogy te szopjál és még véletlenül se legyen tartós a tartósnak vásárolt termék.
Tavaly vettem, 2004-es 140ezer km-el. Karosszériás haverommal néztük az alját, azt mondta ez olyan jó állapotban van még, érdemes lenne alvázvédőzni.
Akarom használni még 10 évig, ezért megcsináltattam. Ha rozsdát, lukat találnak, van karosszériásuk is, megcsinálják, de az természetesen plusz pénz.
De a tied túl fiatal ahhoz, hogy bármit kellene lakatolni rajta.
Nekem megfelel amit csináltak, a karosszériás haverom talált rajta valahol a dupla lemezek között egy olyan helyet , ahova nem fújtak, de azt mondta az nem nagy probléma. Két hétig nagyon büdös, arra készülj fel.
Ha összetörik, akkor kitakarítani, meg olajat cserélni is kár volt előtte :-)
Szerintetek megéri egy alvázvédelem ? Egyszerűen nem tudom eldönteni. Egy 2019es most nyáron hároméves Szuzuki Balenom van. Alig van fém az autóban, a kaszni mint egy bádogvödör úgy kong. De szeretem és elnézve a mai kisautó korszak végét sokáig meg akarom tartani. Ráadásul ahol lakom sóznak mint az állat a héten is ropogott a só az autó alatt, tegnap feküdtem alatta slaggal mostam az alját.
De van 12 év átrozsdásodás elleni garancia a kocsira sokan erre hivatkoznak. ha márkaszervizbe hordod. De sztem engem egy 10éves rozsdás kocsival elküldenek a francba.
És ha addig összetörik vagy bármi? totál felesleges volt.. casco mondjuk van rajta
Közelben müködő cégtől 130.000+áfa-s ajánlatot kaptam alvázvédelemre, MikeSanders cuccal. Ebbe nyilván nem fér bele túl sok szerelgetés, pl. futómű ki-be. Csak maszkolnak és fújnak ahova kell.
Ne vicceljünk, itt nem egy KIA elrozsdásodott lengőkarjáról van szó, ami már átlyukadt 3 éves korára, hanem arról, hogy amikor a szerelő az éves szervize meglátja az első rozsdafoltokat vagy lemez sérülést, akkor szól a tulajnak, hogy vidd már el valakihez, mert rövidesen nem tudom mihez felfogatni a futóműved meg a fékcsöved.
"Persze az nem elvárható, hogy a szerelő ismerje a rozsdát, annak mértékét be tudja azonosítani stb."
Szerintem meg de ! Minden szakképzésben van fémipari alapképzés, egy szerelőtől is elvárható, hogy egy rozsdáról el tudja dönteni, hogy veszélyes mértékű-e vagy sem. Az egy más kérdés, hogy legfeljebb nem foglalkozik vele.
Ha megfordítom, egy lakatos amikor felemel egy autót , ő is meg tudja állapítani egy centimétereket lógó futóműről, hogy gázos és veszélyes, legfeljebb nem biztos, hogy a javítás mikéntjét tudja.
Igen, az a vonal teljesen más hozzáállást kíván, mint egy szgk javító műhely. Bár lehetne így állni a személyautókhoz is, nálunk is hasonlóan működik. amúgy sem csak a tünetet kell megszüntetni, hanem az okát. Persze az nem elvárható, hogy a szerelő ismerje a rozsdát, annak mértékét be tudja azonosítani stb. Még lakatosok között is van, aki a felületinek tűnő rozsdára azt mondja, hogy az nem lényeges, le kell kenni.. :(
Én is szervízben dolgozom, bár alkatrész vonalon. Mi teherautókat javítunk, mint S-betűs svéd márkaszervíz. Nálunk a szerelőknek meg kell vizsgálniuk a járművet a tulajdonos által bejelentett hibákon felül is. Ez nem az jelenti, hogy minden csavart megnéznek, de van egy alap lista, amin át kell futni : fék, futómű, kormány stb. Normál esetben 90.000 (!) km-ként jönnek kötelezőre, ami alatt azért történhet ez-az és ha az út szélén áll meg az nagyon drága. Pl. a német rendőr azonnal hívja az autómentőt, hogy elvontassa. Na az egyből 4-5000 euró.... Másrészt a hibák javítása bevételt jelent nekünk, de ez még mindig jóval kisebb költség az ügyfélnek, mint egy külföldi mentés. Mert ugye ezek a járművek pénzt keresnek.
Család nincs, egyedül közlekedek 99%-ban, jellemzően otthon és a szomszéd községben lévő munkahelyem között, ami napi 20 km oda-vissza. (Törökbálint-Biatorbágy) Plusz ha el kell menni ide-oda, pl vásárolni. Laptopom nincs :)
Szerelőkről mások a meglátásaink, akikről te beszélsz, azokhoz nem hordunk autót.
Nem a márkaszervizes pár évesekről van legtöbbször szó, hanem az 5-10 év közötti korosztály pl. akiknél még rentábilis az alváz rendberakása és nem 700e egy 15 éves kisautónál.
Pont a Renault-t én 5 éves koráig nem bántanám, dehát ugye mindenki másképp, nektek meg üzlet.
Elvittem a kocsit szerelőhöz, mert ült a hátulja. Javította a futóművet, szilentek, ami kell, de azt nem mondta volna, hogy azért ül, mert a rozsda miatt konkrétan ketté van törve a karosszéria a bekötési pontnál...
Az jó akkor, ha ez nem gond, végül is évente ennyi tényleg belefér. Ezen kívül sima autómosós nagynyomású mosóval nyugodtan le lehet csapatni az alját vagy vigyázni kell, nehogy megsértse a réteget? Az átlagfelhasználó ennél többet nem nagyon tud tenni.
Általánosságban a szerelőknek nem sok közük van a karosszériához, főleg nem fiatal autók esetében egy márkaszervizben stb. Ott a munkafelvevő vagy tanácsadó kommunikál - és mivel nem végeznek ilyen tevékenységet, nem fogja ajánlani sem.
Vannak magán szervizek ahol szólnak, hogy "rozsdás az alja, kéne rá alvázvédő" - csak ugye ez nem a jó megfogalmazás... előtt rendbe kell rakni, és utána kell megvédeni a jót.
Szerencsére van olyan szalonvezető (pl Renault) aki felismerte ennek fontosságát és hoznak hozzánk átadás előtt autókat.. :)
Körülnéztem milyen új autók vannak, de mind 5 millió körül indul és ezek csak a legkisebb modellek alapváltozatai. Valami 3 ajtós kis autó tökéletes lenne nekem munkába járni, de alig van ilyen. Villanyautók elérhetetlenek. Mondjuk ott a Fiat 500, de annak meg mindenféle bajai vannak.
Benéztem az autó alá délelőtt, kattintottam párat. Elöl még elmegy, hátul van a rettenet :
Nem okoz nagy bajt a rárakódás, évente szoktuk mondani, hogy érdemes lerakni egy alvázmosásra, kitisztítjuk, átnézzük, javítjuk ha kell, mehet tovább. Sajnos örökéletű gondozásmentes dolgok nem léteznek. De ennyi azért csak belefér.
Szerintem ez korrekt ár, ahhoz képest, hogy mennyi meló lehet vele. Egyébként egy ilyen felújítás, amikor kompletten leszeditek a futóművet, homokszórjátok, festitek, majd utána alváz- és üregvédőztök, tartósságban mennyivel marad el egy olyantől, amikor csak kicsit rozsdás alvázat kezeltek le (max. csiszolás, ahol kicsit rozsdás)? Láttam a fotókat arról az Avensisről, amit feltöltötteket a Facebookra. Igényes, alapos munka, az biztos. De mi a helyzet a tartóssággal? Biztos unod már ezeket a kérdéseket (visszaolvastam a topikban), de én is alaposan utána akarok járni a témának. A feleségem Yarisának is elég rozsdás az alja, de azért nem annyira csúnya, mint a videóban látható Jazz-eké. Pótolni, vágni elvileg nem kell (egy karosszériás megnézte már), olyasmi projekt lenne mint az az Avensis volt (a képek alapján). Igazából a cél az lenne, hogy ha mondjuk 4-5 év után meg kell ismételni az alváz- és üregvédő kezelést, akkor már ne kelljen megint 4-500 ezret rákölteni, tehát leszedni a hátsó futóművet, homokszórni stb.
A Jazz-ek jó autók, de igazából semmi meglepő nincs azon, hogy ennyire rozsdás. A japán autók általában ilyen rohadványok (a Mazda különösen, de a Hondák is, a Toyota egy fokkal jobb talán). Mondom ezt úgy, hogy eddig csak japán autóim voltak.
Ez nagyon fontos, hogy első tulaj vagy és ismert az előélete. Ha egyébként megbízható, jó autó (a Jazz-ek jellemzően ilyenek), akkor anyagilag szempontból mindenképp megéri életben tartani. Új autó iszonyat ráfizetés, használt mindig rizikó (akkor is, ha alaposan átnézeted, a motorba senki nem lát bele). Soknak tűnik 500 ezret rákölteni, de ha számolgatsz, szerintem az fog kijönni, hogy olcsóbb az öreg autót megtartani. Ha használtat veszel, arra alapból rá kell költeni legalább 250 ezret akkor is, ha hibátlan (ilyen használt autó nem létezik a piacon): alvázvédelem, olajok, folyadékok, gyertyák, szíjak. 200-250 alatt semmiképp nem úszod meg. Aztán ott van még az átírás, utánajárás, keresgélés költsége (+ idő).
Miből gondolod, hogy 5 év múlva ugyanígy fog kinézni? Ha normálisan megcsinálják, azaz nem csak ráfújják az alvázvédőt, hanem homokszórással leszedik a rozsdát, akkor miért lenne kevésbé tartós az eredmény, mint ha egy alapból rozsdamentes felületet kezelnek le? 5 évente valószínűleg így is - úgy is újra kell alvázvédőzni (ha új autóról van szó, akkor is), de ha igényesen dolgoztak, akkor kevesebb meló lesz vele.
Igazad van, valóban nem néztem utána ennyire alaposan (mondjuk ez amúgy is FF-es marketinganyag, nem is derül ki belőle a többi anyag mi is valójában). Egyébként én egy olyan tesztre lennék kíváncsi, amelyben hosszabb távon tartóstesztnek vetik alá az alvázvédőket. Pl. Fluid Film, Mike Sanders, Dinitrol stb. Biztos megoldható lenne. A só, sár, hatását tesztelni laboratóriumi körülmények között. Továbbá, apró kavicsokkal "bombázni" (persze csak olyan erővel, ami kavicsfelverődés esetén éri az autót), ezáltal a sérülésállóságot is tesztelni lehetne. Így lehetne a legjobban össehasonlítani őket. A hétvégén épp egy kollégám autóját néztem meg, amely Fluid Film-es kezelést kapott még december elején. Ami nem tetszett, az, hogy eléggé rakodik rá a homok. Az átlagnál alacsonyabban van az alja, de elmondása szerint csak 100 métert ment homokos úton azóta (egyébként csak aszfalton használja).
Mondjuk ezekben az árakban a legtöbb esetben benne van a futóművek felújitása szilent, festés csapágy stb szóval szokásosan pontosat csak az autót látva, igényeket hallva lehet mondani..
2-300 nem vészes, annyit még rá is tudnék áldozni. Én vagyok az első tulajdonosa, így ismerem az egész "életét". Soha, semmi baja nem volt, csak a kötelezőket cseréltem évente, meg néha izzókat.
Kicsit hezitálok, hogy megcsináljam és megtartsam vagy üljek bele valami újba.
Szerintem 200-300 között megúszod, de amikor már benne van az anyagban a rozsda, akkor csak pár évet lehet nyerni az ilyen kezeléssel, hamar újra át fog ütni rajta.
Azt ugye tudod, hogy ez a teszt a sókamrában töltött időt jelenti és nem a normáls időjárási körülményeket ?! Láthatóan a legjobban védő termék a képen.. Jó lenne nem téveszméket terjeszteni.
Az egy dolog, hogy ragacsos (beleragad minden szar, ami odakerül), de a tartóssága elég gyenge. Tipikus amcsi piacra gyártott termék: vedd meg, használd fel, aztán évente ismételd meg a kezelést. 7 hét után már 8%-os felületi korrózió!
mit értesz ez alatt: szarokmindenre? tény a hazai lekúrjuk bitumenes genyóval az alját úgy mindenestül, attól biztosan jobb. De engem sem győz meg, hogy ragacsos marad.
Pedig amerikai anyag és márka, de nem is várok sokat az átlagtól onnan :) a mikróra is ráirják, hogy a macskát ne tedd bele.. :) Persze, hogy használjuk.
Úgy már jó lehet! Bár nem néztem utána alaposabban, inkább csak német oldalakat találtam (az átlag amcsi valószínűleg nem ismeri, aki magának csinálja a melót...). Ti alapból használjátok azt is a kezelés során vagy az feláras (ha kéri az ügyfél)?
Nem vagyok szakértője a témának, de elég alaposan utánajártam még tavaly (alvázvédelmen gondolkodva, mely anyagot/céget válasszam a munka elvégzésére). Rengeteg amcsi fórumot elolvastam, YT-videókat megnéztem (a marketingszagú tartalmakat mellőzve). Megoszlanak a vélemények, de összességében ezekből én azt szűrtem le, hogy évente ajánlott újrafújni vele az alvázat. Jó anyag, de sajnos hátránya, hogy gyakran meg kell ismételni a kezelést a felületeken (1-2 évente). Végül ezért vetettem el, nekem így nem éri meg. Az rendben van, hogy évente ellenőriztessem, és ha valahol esetleg megsérült, akkor javítják, helyileg. De azért ne kelljen már újrafújni... 4 év élettartamot elvárnék egy ilyen kezeléstől. Nyilván csak akkor, ha nem húzom meg az autó alját, azaz nem éri sérülés a felületet.
A por valóban egy kicsit ragad rá, de a Fluid Film kémiai összetétele miatt szerintem ez nem gond, ettől nem fog átrozsdásodni az autó. Az, hogy nem bírja a nagynyomású vízet szerintem hülyeség, de majd a nálam jobban hozzáértők megmondják.
Tehát ha évente, kétévente újra lekezelteted (vagy ha magadnak megcsinálod), akkor tuti jó cucc, ha nem akarod ilyen gyakran, akkor más anyagot érdemes választani.
A Fluid Film tényleg csak 1 évig bírja a gyakorlatban, és nagynyomású mosóval le lehet mosni az alvázról? És valóban annyira ragad rá a por? Ez a srác azt mondja a tapasztalatai alapján: https://www.youtube.com/watch?v=j4s9lLOJRxY
Pisztolymosásra nitrohigítót szoktunk használni, ez a legolcsóbb módja. Sokan cisnálják, hogy elmosás után összerakva a tartályban hagynak egy kicsit.. na ezt ne csináld. Én inkább mindig szétszedve tárolom teljesen szárazon. A nitro mellett persze vannak kimondottan pisztolymosásra készült folyadékok, pl Dyna is gyárt, vettünk is, nem tudm eldönteni, hogy jobb-e. Viszont annyiba kerül 3L mint a nitróból 20L.
Egy gyors kérdés. A 2K lakkok, konkrétan az Impa 1381 után mivel lehet a pisztolyt kimosni? A weboldalakon, még a gyártóén sem szerepel semmi erről. Ott szerepel valami higító, de nyilván mosáshoz nem szükséges a gyári higító.
Járd körbe rendesen mert az olcsó sokszor drága. 2éve nekem is megcsinálták 20000ft most meg kaparom le! Mert a sarat is le alvázvédőzte (le se mosta mielőtt nekiállt). Budán a Bécsi úton van egy autó festék bolt. Oda mész azt szerintem ajánlanak valakit. Aki rendesen megcsinálja. Elég normális az eladó.
Lakkbenzint találtam, azzal kipróbáltam egy helyen középen fültisztító pálcával és valóban egész jól leszedi.
Az alapfelület ép alatta.
Hamarosan leszerelem az egész előlapot és akkor könnyebben elpepecselek majd vele, mert főleg a vonalak és feliratok környéke óvatosságot igényel majd, még leragasztva is.
A Makitában nem fogsz csalódni. Én kifejezetten az akkus gépeket kedvelem, bárhol tudom használni így a gépeimet, nincs bajlódás a rossz helyen lifegö kábellel sem.
Pontosan. Most már kezdem érteni miért ajánlja bexxter a negyedéves/féléves ellenőrzést. Nyilván ha én is az autóm piaci értékét megközelítő vagy akár meghaladó összeget költenék a karosszéria rendberakására, folyamatosan rettegnék, hogy vajon előjön-e ismét a rozsda rövid időn belül és valószínűleg én is nagyon gyakran ellenőriztetném. Szerencsére az én esetemben azért nem ilyen gázos a helyzet, lényegesen jobb állapotú még (fiatalabb is lényegesen), mint pl. a videóban látható Merci. Sajnos van rajta rozsda, de lakatolásra remélhetőleg nem lesz szükség, elegendő egy alapos alváz- és üregvédelem. Tény, hogy jobb, ha minél előbb megcsináltatjuk, sokkal olcsóbb lesz hosszú távon. Őket is megértem egyébként, aki hobbiból veszi meg ezeket a pusztulatokat aránylag olcsón, aztán szépen rendbehozza. Viszont nekem használati tárgy az autó, semmi több. Számomra a tartósság, strapabíróság, igénytelenség, olcsó fenntarthatóság a legfontosabb értékek egy autóban (ezért nem vennék soha német prémiumot), hosszú távra tervezek vele, és odafigyelek a karbantartásra. Az előírtaknak megfelelően cserélek mindent és nem sprólok a minőségen, de azért azt túlzásnak érzem, hogy félévente emelőre rakassam csak emiatt (aránylag kevés km-t megyek, azt is hosszabb távon). Az autó van értem, és nem én őérte.
Ha figyelmesen megnézed a videót, az még a gyári bevonat rajta. És ha olvasol anno totalcar Csikós cikkeket, akkor megtudod a miértjét is. Ennél sokkal rosszabbakat is visszahoztunk már az élők sorába.. ez csak "a szokásos" 124 sztori. Az átverések ellen pedig el kell vinni vétel előtti átvizsgálásra. Van olyan is, aki kimegy a helyszínre.
Köszi, hogy megosztottad, érdekes. Ilyet még nem láttam. Ezt a pusztulat autót meg lehet egyáltalán normálisan javítani? Ezzel a hulladékkal én már biztos nem foglalkoznék...
Aki nem ért hozzá, azt simán át lehetne verni egy ilyen autóval mondván milyen szép az alja... Ebben az esetben nem távolították el eléggé a rozsdát róla mielőtt felvitték az alvázvédőt? Vagy valahogyan alározsdásodott? Esetleg a padlólemez a másik oldalról kezdett el szétrohadni?
Én inkább a rendes, minőségi munkában hiszek. Ha jól meg van csinálva és nem húzom meg az alját, akkor ne kelljen már félévente ellenőrizgetni az alját... Az viszont pozitívum, hogy aránylag egyszerűen lehet újrakezelni vele az alvázat.
A negyedévente vagy félévente történő ellenőrzés számomra nem túl bizalomgerjesztő. Ennyire gyenge és sérülékeny az anyag, amit felhasználtok? Innen, Békéscsabáról nagyon nem szeretném ilyen gyakorisággal Pestre vinni az autóimat. Útiköltség + szabadság, amit másra szívesebben felhasználnék (az évenkénti ellenőrzés még oké lenne). Abból indulok ki, hogy nem húzom meg az alját és mindig csak aszfaltozott úton közlekedek. A 4-5 év élettartam szerintem rendben van egyébként, nem is számítok többre semmilyen alvázvédőnél. Ha újra kell kezelni az autót, akkor mennyire problémás a régi réteg eltávolítása?
1 év nálunk is alapesetben, a gyártók 4-5 évente javasolják az üregekben, a külső felületeken meg állapot szerint. Mi negyed/félévente ellenőrizzük és ha kell javítjuk az esetleges sérüléseket stb.
Ti mennyi garanciát vállaltok az alváz- és üregvédelemre? 1 év a jellemző más cégeknél, amki teljesen korrekt szerintem. Illetve várhatóan hány évig bírja az általatok Fluid Filmmel és Mike Sanders-szel lekezelt autó azt feltételezve, hogy nem sérül az autó? Másképp fogalmazva várhatóan hán yév után kell megismételni a kezelést? Tudom, ez sok mindentől függ, de azért nagyjából érdekelne...
én a terasz feletti tetőt tartó 30 éves vascsöveket festettem le egy román köber nevű 3 in 1 festékkel, három éve van rajta, nem dobta le. pedig rendesen rozsdás volt, igaz, nem leveles.
Tudom a 2k epoxi előnyeit. A kerítésemet bő 15 éve szintén 2réteg Koralkyddel kentem le, fedőrétegként pedig valamilyen zománcot kapott, szintén két rétegben és a mai napig nem rozsdál. Egy autó alvázának nem felelne meg szintén két réteg koralkyd, amit valamilyen fedő festékréteggel lezárni. Utána jó alapos alvázvédővel lekenni. Csak ilyen kisebb javításra, rozsda megállításra gondolok.
Én egy előttem hozzászólóval értek egyet, miszerint minél alaposabban távolítasz el minden rozsdát, annál tartósabb eredményt kapsz. Nekem beváltak az 1K kimondottan rozsdára való festékek is. igaz, rádolgozni körülményes, de nem lehetetlen.
A Brunox önmagában jobb, de a Patrik azt írta, hogy Mipa már van neki otthon. Ha eltávolítja az összes látható rozsdát, utána bevonja a Mipával, aztán rátesz még 2K-s epoxit (Stetten már be is linkelte a Spray Maxot, ami drága, de jó minőségű), akkor ez így együtt jobb lesz, mint ha csak a Brunox lenne magában.
Nem olyan vészes egy homokszóró ára, ahhoz már csa homok kell... (Gondolom kompresszor az van.)
Én nem nagyon hiszek ezekben a rozsdára kenegetös/szórogatós csodaszerekben. Meg lehet próbálni. de a rozsda az nem tart. Inkább 2K epoxy sprayt használj, az is kapható spray kivitelben is.
Szia. Sajnos homokszórni nem tudom. Ahol nem férek oda rendesen, és marad rozsda, arra mehet a mipa? A mipa használati útmutató szerint a rozsdára kell kenni. Nem is tudtam hogy van epoxi sprayba.
A 2. és a 3. felejtős. Csiszold le a rozsdát amennyire lehet, a nehezen hozzáférhető részeken homokszórással, majd mehet rá a Mipa. Erre egy 2K-s epoxiréteg (pl. Spray Max, de van olcsóbb is), majd végül alvázvédő spray (pl. Sika-Gard-6060 S).
Lenne egy problémám. Az autón van 6-8(10) kőfelverődés. Apró pontok. Némelyik fém szürke, de van ami már rozsdát mutat.(gondolom régebbi hiba) A fényezés nem lehet valami vastag... Hogyan lehetne ezeket eltüntetni/kezelni? (elszórtan vannak az autón. Főleg a 2 hátsó ívnél(Duster))
Kisebb horpadást (negyed tegyenyérnyi) 5 éves gyári fény gondolom tolerál valahogy. A harmadik kerdés: utólagos műanyag dob betét hátra: Milyen előkezeléssel (alatta a lemezt) érdemes feltenni? Köszi.
Nagy valószinűséggel 1K-s bázislakk volt a spray-ben, azt meg se próbáld polírozni, max elkenni tudod.
Az autó polírozása egy külön tudomány, azzal nagyon vigyázz ha nem akarsz rosszabb eredményt mint a mostani állapot! Sok lelkes amatőr hologrammosra polírozott autóját tettem már rendbe.
Olyan is akadt aki egy rotációs polírozógéppel több ponton az alapozóig polírozta a fényezést. Azon az elemek újrafényezése tudott segíteni.
Azokat a polírozó szereket amiket áruházakban, autósboltokban kapsz, el is felejtheted. Nincs bennük igazán polírozó szemcse, csak viasszal feltöltik a karcokat. Xart sem érnek. A komoly anyagokat és feszerelést meg nem éri meg megvenni egy autó polírozásához.
Ha úgy döntest hogy mégis belevágsz, akkor mindenképpen excenter polírozógépet szerezz a munkához! A rotációs gépek a nagy cut teljesítmény miatt csak profi kezekbe valók. Minden polírpasztának megvan a maga szivacskorongja.
Tudom ajánlani a Sonax Profiline termékeket.
Első lépcsős durvább polírozáshoz Sonax EXCUT 05-05 a hozzá tartozó Sonax piros koronggal, finom polírozáshoz a Sonax EX 04-06 a hozzá tartozó sárga koronggal. Kaphatóak 250ml-es kiszerelésben is, többre nem lesz szükséged. Félrértések elkerülése érdekében, a 250ml is rengeteg.
Sziasztok! Van egy 2107-es Ladám, aminek valamelyik előző tulaja a küszöböket is befestette alvázvédővel. Én meg levakartam, gitteltem, csiszoltam, visszafestettem festékspray-vel az eredeti színére. Most össze kellene valahogy polírozni az eredeti fényezéssel. Nem mellesleg talán az egész autót át kellene polírozni. Azt kellene tudnom, hanyas csiszolóval ugorhatok neki? 3000-es vizesen elég? Vagy inkább szivacs koronggal? Ha igen, akkor milyen szivacskorongot ajánlotok? 125-ös átmérőjű tépőzáras kellene.
Ettől égnek áll a maradék 3 szál hajam.. milyen végzettségű és szintű szakember az oktató? Miért nem inkább azt magyarázza el, hogy hogyan lehet az a tompavarrat erős és megbízható...
Valószínűleg nincsen semmi kiegészítő munka. Az árat a méret (anyagmennyiség miatt) és a burkoltság határozza meg alapvetően. Olyan szokott előfordulni, hogy felmérés nélkül jelentenek be autót, ragaszkodva, hogy hibátlan. Ha munkakezdetkor mégis kiderül plusz tennivaló, arról úgyis megy a telefonos kérdés stb. 3-4 éveseknél azért ez még ritka, de nem példa nélküli.
Idén most emel másodjára árat az anyaggyártó, ráadásul nem túl kedves módon nem előre közölve.. úgyhogy kénytelenek leszünk jövőre mi is. Szerencsére azért nem 3 autónyit szoktunk beszerezni, így ez eltolódással jelenik majd meg..
Akkor azon szerencsésen nem volt érdemi lakatosmunka. Azért ha valamit élben kell foltozni, azt visszamunkálni, nagymértékben növeli meg a munkára fordítandó időt.
Semmi kétségem afelől, hogy tudnak remek munkát végezni és értenek hozzá. Remélhetőleg nem kapkodják el, és akkor elégedett lesz az ügyfél. Sajnos más szakmákban tapasztalom, hogy az árverseny és a minél több melót, minél rövidebb idő hozzáállás a minőség rovására megy.
Ti bruttó 130 ezres árat mondtatok nekem, egy 3,5 éves kompakt kategóriás kombi alváz- és üregvédelmére (ráadásul ugy előzetes felmérés nélkül, bár hozzáteszem jó állapotú az autóm 2 autószerelő is megnézte, meglepetések bármikor lehetnek, ők se vesznek észre mindent az alvázon). A konkurenciához képest ez gyanúsan jó ár, de felmerül a kérdés azért bennem, hogy lehet alapos munkát végezni ennyiért, ráadásul hétfőn reggel viszem, szerda délután már hozhatom is. Vagy az anyagon vagy a munkabéren (munkaidőn) spóroltok erősen, vagy ami a jobbik eset: nagyon hatékony a munkaszervezés és a munkavégzés.
Cimborám hétvégi iskolásként karosszéria-lakatos tanfolyamra jár. Ottani oktató nem javasolta az élben hegesztést, mert idővel repedhet a mozgástól, rezgéstől.
Ú, hát most had ne írjam le ide minden megoldásunkat. A küszöb belső zárt üregében történő varraton kívül kb minden élben van és lecsiszolva. Ha olyan az autó, akkor persze a küszöb belsejét is élben és lecsiszolva - kb ez az egy hely ahol nem látszik, ha magasabb a varrat és meg lehet spórolni a munkaidőt - még a padló is (mindkét oldsalán a varratnak).
Hát ez az, és itt kezdődik a probléma alapvetően... Ellenőrizni úgyse fogom tudni. Eleve kell egy emelő, illetve le kell bontani a burkolatokat, hogy alaposan meg lehessen nézni milyen munkát végeztek, sőt még egy kis kamera is kellhet. Pár évig úgyse rohad el (még most is jó állapotú).
Köszi az infót, valószínűleg akkor mindkét technológia jó, a lényeg ainkább az, hogy milyen precízen végzik a melót. Olyat is olvastam, hogy talán a kavicsfelverődést jobban bírja a Dinitrolos. Bár számomra ez mindegy, olyan alacsony az alja, hogy úgyse fogok vele gyakran lemenni az aszfaltról. Az esztétikussága meg nem érdekel.... Jó legyen és tartós, a kinézetre nem adok.
azt mondod, hogy kevés fújható tömítő fogy. akkor mi a sorrend? mindenhol, pl egy padlólemez foltnál is, tökéletesen, restaurátori szinten élbe van hegesztve? ha nem, akkor azért csak látszik a varrat, még ha a lehetőségekhez képest vissza is van munkálva. erre jön ugye az epoxy alapozó. És aztán?
Az alvázvédő nem arra van, hogy eltakarja a javítást. Nem kell alul kittelni (bár van ahol volt rá példa, pl veteránok, amik kiállításra tükröt raknak a fenéklemez alá....) a normális illesztés és hegesztés nem látszik. Utána visszaépíted a gyári rétegeket és arra megy a védelem, nem pedig helyette. Szerintem ecsetes tömítőt legalább egy éve nem vettem. Szórhatót használunk, de az is elég kevés fogy.
Az átlátszó biztosan szép egy javítatlan felületen... de egy hegesztetten...? vagy gitteljük alulról is? vagy elegendő a tömítőmassza ecsettel elhúzva? de festeni csak kell. akkor a festék meg a massza színe nem egyezik, az majd átvilágít a színezetlen védelmen? nem a tartósságát ill minőségét kifogásolom, inkább az esztétikusságát. A másik véglet nyilván a lekúrjuk az olvikorral... Bár hosszútávú tapasztalatom nincs a bodyval, de a kaucsuk műgyanta alapú védelme nekem tetszik. igaz nem rücsipisztollyal szórtam fel, hanem sika pisztollyal.
Másokról nem tudok nyilatkozni, saját kivitelezésben fluidfilmet és mikesander's-t használok. Ezeket a német veteránosklub sókamrás tesztjei által (1-3 helyezettek) vezérelve próbáltam ki még nagyonrég, azóta is maradtam ezek mellett. A MikeSanders zsír alapú, a fluidfilm lanolin. Illetve még teljesen átlátszó Teroson WX950 waxot is használunk.
Egyik nem elhanyagolható előnye ezeknek, hogy a felületen nagyjából átlátszó marad, így nyomonkövethető a karosszéria állapota, maximum a vékony koszt kell néha lemosni a bevonatról. Ez nagy előny pl olyan autóknál (mindegyik!) amelyek a ponthegesztéseknél kezdenek rozsdásodni. Ezeket lehetetlen előre látni, így van amelyik a kezeléskor még semmilyen hibát sem mutat. Pl Mazda CX5 2020 évjárat, 1 évesen már rozsdás a hátsó kerékjárat szinte összes ponthegesztése, de a fenéklemez még nem. Kezelés nélkül kb 1 év alatt az is, kezelve ez később jön elő, de nagyjából elkerülhetetlen. Hiába zárja el a felületet a védőanyag, sajnos a festék alatt indul meg a korrózió, kívülről már csak lassít rajta a kezelés. No meg azért nem mindegy, hogy felületi lecsiszolható hiba marad, vagy 2 év alatt át is rohad, mert nincs rajta semmilyen felületvédelem. Ez persze nem csak a mazdák sajátossága, mondhatnám sajnos a Mercedest is, w211, w212 stbstb egyedül a vw csoport és a volvók/toyoták amiknek egész jó az alapozójuk. De valójában szerintem valamilyen gyártástechnológiai probléma van, amit vagy nem tudnak (kétlem) vagy nem akarnak kezelni.
Ettől függetlenül lehet jó a dinitrol, sika stb is, csak sajnos a nagy többség ezeknek a színezettségét kihasználva a már felületi rozsdás részeket simán lefújva engedi az útjára az autót.
A fentiek mellett persze megjelent már a Fluidfilmnek is a színezett verziója, ezüst és fekete is van, sőt az üregvédőjéből is van barnás/fekete, ez mondjuk hasznos ellenőrzéskor.
(Én amúgy a rendszeres ellenőrzésben és kezelésben hiszek)
Alváz- és üregvédelemmel kapcsolatos kérdésem lenne: a különböző összetételű alvázvédő anyagok összehasonlítása érdekelne engem. Van, ahol Dinitrol Penetrant és Dinitrol Sealant anyagokat használnak, míg máshol a Fluid Filmet használják, egy harmadik helyen pedig Mike Sanderst. Laikusként el kellene döntenem, hogy melyik műhelybe viszem az autót (2018-as Corolla, törésmentes, jó állapotú, magyarországi, most vettem). Az ár nem igazán számít, minőségi, tartós munka az elvárás. Hosszú távra tervezek az autóval. Ebben kellene némi támpont, hogy az egyes technológiáknak mik az előnyei és hátrányai. Tud valaki ebben segíteni nekem?
Furatokat, ha nem muszáj nem készítünk. A mai modern autókon szinte mindig van hozzáférési lehetőség mindenhez. Ha mégsem, akkor 8 nagyon max 10mm furat kevésbé látszó helyen, fúrás után visszafényezve, lapos gumidugóval. De erre azért tényleg ritkán kell sort keríteni.
Nincs rendes referencia, az ismerősömnek inkább csak lakatolást csináltak az autóján. De az amúgy is ünneplős autó, nincs napi hazsnálatban, úgy megy örök élet az alváz, tehát nem releváns igazán. Felejtősek ezeket a szegedi "mesterek", engem nem győztek meg, amúgy se az alvázvédelem a fő profiljuk, én meg biztosra akarok menni.
Ti hogyan csináljátok az üregvédelmet? Csináltok furatokat, hogy olyan helyre is bejuttassátok az anyagot, ahová gyárilag nem jutott, majd utána ledugózzátok? Úgy hallottam egyes szakemberek így csinálják. Nálatok miből áll a munkafolyamat, részletesen leírva? Tételezzük fel, hogy jó állapotú a járgány, max. a futóműalkatrészeken van némi pici rozsda (4 éves autó), max. felületi korrózió.
A 150es szerviznek van valami elkészült munkája amit láttál, vagy folyamatban levő? Ha láttál ilyet és tetszett, akkor szerintem nincs para, hogy hamar tudja vállalni. Én pl most hívok végig csomó ügyfelet, mert többen lettünk, átszerveztünk sok féle munkát és az olyanokra amik 2-5 naposak több lett a kapacitás. A februáriak jönnek decemberben. Van ilyen..
Teljeskörű, igényes alváz- és üregvédelmet akarok csináltatni az autómon. Némi rozsda már van rajta sajnos (az előző tulaj által 5-6 éve végeztetett meló messze volt a tökéletestől, többnyire már le is kopott róla). A választás nem annyira kézenfekvő, vidéki vagyok, ha nem muszáj nem vinném Pestre ezért (200 km oda, 2 nap szabadság összesen), másrészt a pénz nem igazán számít, megfizetem a tisztességes és profi munkát. Ugyanakkor, megmutattam Üregúrnak (egy ismerősöm és egy autószerleő is ajánlotta, állítólag jól dolgozik), akinek nem tetszett (jobban szereti azokat az autókat, amik teljesen rozsdamentes állapotban kerülnek hozzá, és kevesebb velük a meló), de 160 ezerért elvállalná (reális ár szerintem). Viszont fél év a várólista, ami nekem túl hosszú.
Itt Szegeden két karosszériást ajánlott egy ismerősöm. Az egyik emelőn átvizsgálta és 150-ért vállalná, egy hét alatt készen lenne, viszont már a jövő héten tudná kezdeni. Ez kicsit gyanúra adhat okot, nem? Úgy gondolom jobb helyeken azért több a munka (ahogy itt is írták). A másik is majdnem azonnal válallná, viszont nem is emelte fel, csak az utcán nézte át (nem látott alá). ő is egy hét alatt készen lenne vele, és 80 ezret kérne érte. Ez is gyanús talán. Oké, hogy Budapesten minden drágább, de ez nagyon olcsónak tűnik. Lehet ennyiért tisztességesen, megfelelő anyagokkal megcsinálni? Azt mondta üregvédelmet is tartalmaz az ár. Az is fura, hogy látatlanul mondta ezt az árat. Szerintetek?
Járnak hozzám Szombathelytől Debrecenig mindenhonnan. Ez egy tévhit, hogy kizárólag az ár számít. Én meg 5 éven át jártam az országot, műhelyeket is, boltokat stb még egy korábbi munkám során, igaz, pont 10 évvel ezelőtt. De azért akkor sem az volt igaz, hogy a 'vidéki az szegény'.
Nem itt a fórumon kell megpróbálni, meg nem a fészbúkon. Ott is csak az kommentel meg fikáz, aki soha nem lesz ügyfél. Ez is elég ól látszik. A csendes követők viszont telefonálnak, emailt írnak és hozzák az autókat. Majd amikor kikerül az autójuk javítása képekkel, akkor jönnek a korábban okoskodók, hogy hű..
Ha arra az ügyfélkörre célzol akinek csak az kell, hogy vizsgára 5ezeré' Józsibácsinak, akkor olyanok fognak jönni. Illetve nagyon sokaknak fogalmuk sincsen a rendes meg a szar javítás közötti különbségekről. Azt hallották a szomszédtól, hogy 25 ezer a küszöbcsere, különben lehúznak... aztán amikor szétvágod az autót és a szeme elé kerül, hogy milyen szarhalmazt kapott 25ért, akkor rájön, hogy az volt az átverés. Az anyagokkal is hasonló a helyzet, van a B betűs meg mindenféle márka, ami a legolcsóbb. Aztán amikor már a közepest veszem, de csak előjönnek garis problémák, akkor inkább megveszen a köztudottan egyik legdrágábbat, a KENT -et. Érdekes, azóta nincsen semmilyen anyaghiba és összeférhetetlenség, a csavarlazítója hatékonyabb bárminél, kevesebbet kerül elő a láng/melegítő stb. Persze, 2-3x annyiba kerül mint a többi. Viszont megtérül. De csak akkor, ha hosszútávra tervezünk. Pont ahogy az autótulajdonosoknál. A sok 5ezres vizsgára foltozás szétesik, hiszen csak az elfedés a célja.. egy idő után olyan sok lesz a kocsin, hogy kuka. Viszont ha 5 helyett mondjuk 25 az a folt, mert ennyi időt igényel, hogy igényesen legyen illesztve, hegesztve, jó anyaggal kezelve, akkor ott hosszú évekre le van tudva a dolog. És ezt el kell mondani, mert nem tudják. Viszont megértik. 99%. A nem lehetetlenül elpusztult átvizsgált autóink 80%-a kéri a javítást.. Eztért is kéne találnom még egy hasonlóan gondolkozó tapasztalt lakatos kollégát, aki tudja is, hogyan álljon neki egy nem létező sárvédőalja, vagy ív készítésének stb.
ahhoz értékesebb autókat kellene csinálni. gondolom pesti vagy, mindig is az voltál. te magad ahhoz a környezethez, árakhoz szoktál hozzá. kérdezz meg csak innen a fórumról északkeleti régióban dolgozó kollégákat, hogy ki milyen órabért mer bemondani,.....
Idén még 10e+áfa, jövőre már több lesz. Ez bp 10.ker.
A szomszéd szerviz 16e NETTO, kisteherre 21e NETTO. Nem márkaszerviz! A másik szomszéd ford márkaképviselet 19e netto az 5 évnél idősebbekre, új kisteherre 25 netto.
Egyértelmű, hogy nem tudunk versenyezni a garázsban egyedül dolgozó fekete/fusi óradíjakkal. Nem is szeretnék. Úgy gondolom bőven többet nyújtunk, amiért megéri a többlet. Csak az épület kifűtve 1,5M / hó... (ja igen, a kollegák nem szeretnek hidegben dolgozni, pedig mennyivel jobb lenne.. :D viszont szeretném, ha sokáig itt lennének, úgyhogy inkább fűtök 400m2 -t....)
Mennyi ilyen dologra nem gondol csomó fikamaki aki fészbúkcsoportokban osztja az észt, hogy lehúzás a szervizek többségének óradíja. Néha fogom a fejem, néha jókat mosolygok ezeket, amikor a hajómon szürcsölöm a koktélokat, télen Balin. (haha, nem... de van aki még ezt is elhinné).
Már csak az X-re kellene pontosítanod, hogy az számszerűsítve mennyi. :) Mondjuk egy normális lakatolás óradíja is érdekelne ahol nem csak pár pöttyel foltoznak a rozsdára, hanem kivágva, végigvarrva a gyári megjelenést megőrizve, visszaépítve a rétegek.
Hanem mert annak az anyagnak is vannak egyéb költségei. Pl. a beszerzésre fordított idő is ugyanúgy a rezsiórából megy el akkor is ha nem elmentél érte hanem neten rendelted, de akkor meg a gép előtt töltött időben nem tudtál dolgozni. A maradéknak van ártalmatlanítási költsége, nem viszik el tőled a kiürült dobozt ingyen. Úgyszintén a pisztolyok elmosási ideje sem számolható fel közvetlenül.
Ezenkívül vannak olyan segédanyagok amelyek szintén nem írhatóak rá a számlára mint pl maszkolószalagok, védőfóliák, védőpapírok - ezek is pénzbe kerültek.
Sziasztok,érdeklődöm.2008-as Landcruser hosszú,alvázvédelem utolsó fázisában vagyok. Lemosott alvázzal érkezett,a karosszéria aljának kb 40 százalékát,és az alváz hegesztéseit, valamint a futómű elemeit homok szórtam.Passziválást Wurth termékkel végeztem,2 rétegben. Az üregvédelem Dinitrol 1000, alvázvédelem Dinitrol 4941 anyagokkal lesz végezve. Véleményetek szerint mi ennek a reális munkadíja,anyaggal együtt? Köszönöm.
Ja, mert közben az ismerősöm mondja, hogy ő meg Tatabányára vitte, nem is értem miért. Nálam meg ti voltatok a fejemben, így született meg ez a kompozíció. :D De nem szeretném látni amit csináltak neki. Gondolom a szokásos fújjunk a rozsdára verzió 200-ért. :D Én épp egy jólirányzott gyors küszöblakatolást bontok vissza egy E34-en, ami baráti alapon készült. A legjobb. :D Már belső küszöb sem maradt...
Hali! Segítséget szeretnék kérni elszívás ügyben. Elsősorban milyen ventilátort érdemes használni axiális vagy centrifugál? Tudom nem elég csak az elszívás egymagában de most csak így tudnám megoldani. Arra gondoltam hogy egy cső szakaszba lenne belerakva a ventilátor hogy ne keverje a levegőt. 8x6x2.5-ös a helység kb. Természetesen bármilyen kritikát vagy tanácsot szívesen fogadok. Ja és mindent ebben az egy helységben csinálok úgyhogy máshova nem tudok kialakítani egy külön fújó helyet. Most van fent egy sima axiál ventilátor de csak kavarja a levegőt nem igazán hatásos a légszállítását nem tudom.
Nekünk se kicsi a várólista, ám azért nem árt tudni az autó állapotát. Az újakra (van akiszalonból hozza) hamarabb tudunk adni, mint arra amin még lakatolás is van. Ide értendő a felületi rozsda is, azt is el kell távolítani. Nem megoldás a lekenjük és jó lesz mód.. :) Ezért van hétfő és péntekenként átvizsgálási nap, ahol kap az érdeklődő ajánlatot és időpontot a javításra vagy csak az alváz- és üregvédelemre, ha nincs szükség másra.
Professzionális, Dinitrolos, teljeskörű alváz- és üregvédelmet szeretnék elvégeztetni az autómon. Kit tudtok ajánlani, aki becsületesen és jól dolgozik? Az ár nem számít. Üregurat ajánlották, de nála nagyon hosszú a várólista, több, mint fél év. Van más alternatíva?
Az elütö szín akkor is el fog ütni, ha ködöléssel mész rá a régi felületre. Ha jól értem te egy maszkolással egy éles átmenetet csináltál (szalag mellé fújással) ami egyébként is kerülendö.
Spot javítás esetén a bázislakkot próbafújással (kártyára) és összehasonlítással a kasztni tényeleges (fakult) színéhez szokták igazítani. Ha erre nincs lehetöség, akkor érdemes inkább a teljes elemet újrafényezni, mert kis színeltérés esetén a karosszéria osztottsága miatt nem annyira látszik az eltérés.
Lefújtam egy idomot 2K akrillal, bogaras lett. Lehet a polírozás megoldaná, de arra nem költenék van elég festékem újrafújni. Mennyi idő után csiszolhatom meg hogy ráfújjak egy újabb réteget? Vagy teljesen le kellene hozzá csiszolnom?
Sziasztok, azt szeretném kérdezni, hogy az autóm (2007-es D Corsa) bal első sárvédőm alja belülről korrodál, egy kis területen, mert sár ment mögé, és már későn vettem észre.
lecsiszoltam kívülről, kevertettem színt hozzá (z21c) kimaszkoltam, lefújtam, de kicsit sajnos elüt, sötétebb lett a szín a maszkolás választóvonalánál.
Azt szeretném kérdezni hogy kb hány centire kell felfelé ködölnöm hogy ne látszódjon annyira az átmenet? Köszönöm.
Ezt a hibát a legnagyobb eséllyel úgy tudod a legtartósabbra megoldani, ha a vastag gitt indokoltságágát szünteted meg. Lehet esélyed rá, hogy csak a hibás részt csinálod, de így nagy valószínűseggel fog a most kiköszörült rész körvonala meglátszani. Mielőtt fölvakolod gittel, előtte 2K epoxyval mindenképp lekenném. A lemez szereti a festéket. Fontos, hogy amennyire csak tudsz, minden sort finomíts vissza 240ig, mert ha nem, és később összeesik(és sajnos összeesik) akkor karcos lesz.
Nem értek hozzá, jelenleg forr az agyvizem. Ahol legutoljára volt az autó, 2 elemet összeflexeltek, szikranyomos, ( metál fekete autó) pöttyökben látszik a fehér alapozó.
Persze nem ismerik el, szétbaszni a fejét a "szakkinak" nem merem, sokba mérik nagyon :(
Nincs nagyon választási opció ügyfélként :) Amúgy elég jó, de ez csak a szín márkája lesz vélhetően, nem sokmindent befolyásol. Fontosabbak (szerintem) az alapozók, kittek és a lakkok, stb.
A Bodyfiber abszolút vízálló, de nyilván a lemez mindkét oldalára kell alkalmazni, meg a régi kittes részek ne látszódjanak. Esztétikai okból fújhatsz rá valami fekete festéket, mert úgyis le lesz később csiszolva.
Köszönöm a választ, Bodyfiberem van, akkor azzal oldom meg.
Nekem is az a gondom, hogy vajon mekkora az a rész, ahol ilyen vastag a kitt, és hány helyen lehet.
Ha most itt javítom, később lesz-e még ilyen - tippem szerint igen - de hol... :(
Azt hiszem veszek festék vastagságmérőt, azt talán megmutatja a valót. / vagy szívbajt kapok vagy nem :) /
A nagyja kitöltést mindenképp én csinálnám, nem hiszem, hogy bárki nekiállna tökölődve, szépen visszacsiszolni a brunoxot dremellel, majd maszkolni és homokszórni, utána ezt a kb 3*5 cm-es részt alapozni, stb.
Aztán meglátjuk, hogy befejezem, ( van kompresszorom, pisztolyom) vagy elviszem fényezőhöz, de lényeg, hogy már nem rohad (ott) és nem esik le róla a vakolat, ha jól kitöltöm.
A bodyfiber, illetve a Novol finish kitt az mennyire szívja a nedvességet? Járhatunk vele? ( nedves, esős időszak van) Becsiszolva hagyhatom úgy, ( egy-két hónap) vagy inkább szórjak rá festéket majd?
A pontszerű lyukat a Bodyfiberrel jó eséllyel ki tudod tölteni ("Kétkomponensű poliészter, üvegszállal erősített kitt, mely nagyobb horpadások, repedések és kisebb pontszerű lyukak átvonó kitöltésére, javítására alkalmas"). Lehet forrasztani (ha van eszközöd hozzá) vagy ólommal kitölteni (ha van pl. horgászólmod, abból levágsz egy darabot, régi rezsón megolvasztod /nem zárt helyen, mert a gőze mérgező!/, kitöltöd vele a lyukat, később lecsiszolod). Az 1. ponthoz nehéz hozzászólni, mert nem ismert a felhasznált kitt fajtája, meg igazából ahogy meg akarod oldani, az nem profi (nem távolítod el az összes kittet), vagyis csináld úgy, ahogy jónak látod. (Aki korábban csinálta, az sem a jó megoldást választotta, mert a lakatolást meg akarta spórolni azzal, hogy vastagon alkalmazta a kittet, az eredményét meg láthatod...) Én használtam már Bodyfibert, de nem autójavításra, hanem egy vaskorlátnál. Arra ügyelj, hogy a két komponens összekeverése után hamar megköt, érdemes gyorsan dolgozni vele.
Egykoron törött, javított B7 Passat, 2011-es évjárat. Bal hátsó sárvédőn a küszöb fölött felpúposodott a festék.
A hibára azt mondta a szakember, - elvittük, de szerintem át akart baharintani - lakatolni is kell, mert biztos átlukadt a lemez, stb...
Így álltam neki én lecsiszolni, hogy tényleg kell-e lakatolni.
Próbáltam kifotózni, de elég nehéz. A lényeg azért látszik, jól láthatóan fel van púposodva a festék kb. fél hüvelykujjnyi részen.
Kínai dremellel sziszoltam ki a problémás részt. Volt ahol 4 mm feletti!! volt a kitt. :( Egyszínű, fehér, puha volt, így szeintem biztos, hogy nem volt üvegszálas alatta. ( most 3,5 mm alatt vagyok picivel)
A fém nincs átlukadva, bár egy pontszerű luk van rajta. (idén belülről üregvédőzve lett a kocsi)
Igyekeztem a hibás részt teljesen kicsiszolni, majd a "vakolat" élét letörni. A fémet szilikon mentesítóvel áttöröltem, majd Brunox-al egyszer átkentem. ( azt szerintem visszacsiszolom, de most hirtelen nem volt jobb ötletem, hogy ne rozsdásodjon a fém.)
Szóval majd visszacsiszolom a brunoxot, és a tiszta fémre megy a Valspar FP400. Ecsetelni fogom, - majd szóltok, ha nem jó úgy - nagyon pici a felület.
Kérdések:
1., A vaspar alapozót - feltételezem - rá kell kenni a régi kittre, amit 45 fokban letörtem.
Elegendő-e az a letörés, vagy hosszabban kéne? Esetleg tovább csiszoljam le egészen addig, amíg vastag a kitt?
A festékboltban F250 Bodyfibert adtak, azt mondták ez 5 mm-ig jó. Remélem tényleg jó.
A sorrend jó lehet, de ha vastagon kellesz gittelni, miután lefűllerezted, ha teheted, várj egy de inkább két hetet. Összeesik. Utána finomítsd le, mert ha nem vársz, esélyes, az összes csiszolási karc látszódni fog két három hét múlva...
Visszaolvasásnál ellentmondásos - számomra - hogy van aki fémre egyből a kittet teszi - ajánlja-.
Másrészt a wash-primer alapozónál van gond, ha rá kittelsz.
Nekem van maradék Valspar FP400-am, ha jól néztem az nem wash-primer. Megtaláltam az előkészítési útmutatóját is, ahol sorrendben az alapozót, majd a poliészter kittet javasolja
Majd lövök képet, púposodik a festék kb fél ujjnyi helyen. Törött autó, valószínűleg a (sok) kitt vált el, ezért kérdeztem, mint feltöltési lehetőséget.
Mint laikus úgy tudtam, hogy előszőr a fémtiszta felületre feltöltés gyanánt üvegszálas kittet kell kenni, majd csiszolás, és arra megy az epoxy alapozó.
Lehet rosszul tudom, ezért kérdeztem.
A felület nagyon pici lesz szerintem, ( egyszerű) homokszóró pisztolyom van, az megoldható
ha van rá lehetőséged, szórd (szórasd) meg homokkal, majd a bexxter ajánlotta sorrend. a 2K epoxyra miután kötött 24 órát gittelhetsz, majd füller, aztán a szín. ha gyorsabb-olcsóbb akarsz lenni, akkor kisflexre egyes korong, óvatosan, a vágó élt szigorúan merőlegesen a felületre addig koptatod, míg éppen csak a tűhegynyi lyukakban van rozsda. ezt passziválva szinte bármelyik ilyen anyaggal, majd kezelve a fentebb említett módszerrel is sokat nyújthatsz az életén. A fleksszel óvatosan, a vágókorong NEM tisztításra való, könnyen "robbanik".
Ilyenből van rajta vagy 15db. Karosszériás nézte az alját, az meglepő módon teljesen rendben van, a külső elemek rozsdásodnak foltokban, de nincsenek átlukadva.
Azt tanácsolta, rozsdátlanítsam és fessem le, úgy még hosszú évekig kitart. De azt nem mondta konkrétan, hogy miként.
Futót húzgálni, meg fűnyírót hordani van, nem számít az esztétika. Az se gond, ha néhány évente újra kell csinálnom.
De egyébként erre kár volt elkölteni a spray flakonok árát stb, kb 10/15-ből kijavítja a lakatos/fényező és még tartósabb is lesz ha nincs más gond, csak egy a korongnyi felület. Ez már be van rágódva vastagon, ki fog lyukadni, akármit csinálsz.
Ha ez az aktuális állapot, akkor kellene valamilyen 120 vagy max 240es csiszolópapír, amivel átcsiszolod a lekent részt+kb 2 cm-el szélesebbet, oda felviszel lehetőleg epoxi vagy hasonló alapozót, utána száradás a festék infója szerint, újabb csiszolás, ismét egy picit szélesebb területen, és jöhet a szín+lakk vagy 2 komponensű akril szín amit már nem kell lakkozni. A zománc az radiátorra való, általában közvetlen fémre, ide kevésbé.
Kittelni is kellene, mert van magasságkülönbség, de nem ajánlom, mert a spray alapozót meg a korantot is felszedi és leesik egyben az egész trutymó.
Vélhetően le fog, főleg, ha meg sincs csiszolva előtte. De miért menne rá a festett részre? Maszkolószalag 380ft 1 tekercs. Maszkolópapír vagy fólia tekercs is kapható olcsón stb.
Az gyakorlatilag egy műanyag bevonat. Megcsiszolás után kellene rá műanyag alapozó, utána mehet a többi. Sosem csináltam, de szerintem nem lesz tartós.
Tudom hogy talán a trinát zománcal való fényezés vagyok inkább festés a szakma megcsúfolása, de érdeklődni szeretnék hogy keverhetők egymással? Narancssárgát szeretnék csinálni, de venni nem lehet csak pirosat meg sárgát. Előre is köszönöm a segítséget.
Megnyigodhatsz, ha nem fújtál volna maszkoló szalagig, akkor is folt szerüen elütött volna a szín. Természetesen ettöl függetlenül sosem fújunk maszkolásig, de nem a szín, hanem a felületkülönbség miatt. Vannak videók a megosztón, nézz meg néhányat hogy lásd hogyan csinálják, és ha látsz benne fantáziát, csináld meg újra. Színtelen lakkot mindenképpen két komponensüt használj! Az átmeneteknél (ahol a lakk ködös részei vannak, melléfújó lakkot (Beispritzlack) vigyél fel. Ez a speciális higító összedolgozza a régi, és az új lakkozott felületet, minimálisan kell csak polírozással szükség esetén javítani. Az 1K-s szintelen lakkot felejtsd el, sosem keményednek ki megfelelöen, nem oldószer és karcállóak.
Ha úgy érzed nem fog menni, akkor tekintsd tanulópénznek, és vidd hozzáértö szakemberhez. Egy négy éves autót nem hagynék így.
Az a gond ezzel az egész történettel, hogy ha tényleg profin akarod megcsinálni, ahhoz kell néhány profi cucc, profi anyag, ami sokba kerül.
A metál színek összedolgozása a metál szemcsék struktúrája miatt sem egyszerü, ez szaktudást, és gyakorlatot kíván. Ha a metál szemcsék struktúrája különbözik, a szín elüt az eredeti árnyalattól. Szóval ugyan abból a festékböl lehet több különbözö árnyalatot létrehozni. Másik probléma a kevertetett szinekkel, hogy nem igazítják az árnyalatot az autó aktuális árnyalatához. A sprayvel meg az a gond, hogy a legtöbb magyar üzletben még mindig kör szórásképü fejekkel ellátott flakonokba töltenek. Már régóta létezik a fényezöpisztolyok szórásképével megegyezö ovális szórásképü szórófej is, söt, már állítható szórásképü spray is van. Ezekkel azért sokkal jobban lehet dolgozni, mint a hagyományos sprayvel.
Tudom,hogy most megint indulatokat gerjesztek,de megint bebizonyosodik az a tény -amit személy szerint régóta szajkózok- hogy a spray -s termékek nem alkalmasak/ vagy csak nagyon korlátozottan/ fényezésre. Hogy mit rontottál el azt így nehéz megmondani,első ami eszembe jut -nem megbántva senkit- az a gyakorlatlanság. Ilyen művelet még a gyakorlott szakembereket is kihívás elé állítja.
Alapból nehéz egy viszonylag kényes színt spay-vel színkiegyenlítéssel javítani. Ha nagyon szakmai lennék akkor sok karakteren kereszül lehetne sorolni a javítás menetét. Megpróbálom röviden ,érthetően csak az alapokat leírni. Egy színátmenet képzéséhez több réteg "ködöléssel" történő felhordása szükséges az átmeneti zóna "vékonyításával". Fontos ,hogy a bejavítandó csiszolt részén ne érjen tűl a színátmenet,mert a lakkozást abban az esetben nem lehet elfújni, polírozni. A bejavítandó rész ,-ahol a színátmenet elfújása történik-minél finomabbra kell csiszolni, ez általában 2000-2500 as csiszolópapír, 3000-es Trizact stbbbb.. A lakk széleit ködölő higítóval célszerű befejezni,hogy polírozásnál minél könnyebben lehessen összedolgozni. A színeknél -legyen az oldószeres-vizes bázis festék célszerű a ködölő gyanta, higító alkalmazása. Ezen instrukciók elsősorban 2K anyagokra éretendőek. Az 1K spay lakkoknál, festékeknél ez nem biztos hogy működik, mert a polírozás hatására a hőképződés miatt a festék vagy lakk visszalágyulhat.
Mivel egy szín láthatóságát nagyon sok tényező befolyásolja a fényezés során ezért minden egyes festékgyártó külön technológiát dolgoz ki a színkiegyenlítés szakszerű elvégzésére. Hiába van színkód ,vagy színminta alapján keverve a szín ha nem a gyártó útmutatása alapján végzik a javítást abban az esetben felléphet egy csomó általad is észlelt probléma.
A mai autógyárak festéklaborjai különféle speciális pigmenteket használnak a gyártás során- mivel egy szép színnel könnyebben eladható egy autó- viszont a későbbi javítást nehézkessé teszi a szervízek számára.
én is nekifutottam egy horzsolás javításának egy csináld magad szettel (spray). Első körös probléma a lakk narancsosodása volt, de ezt csiszolással és polírral orvosoltam.
Ami a nagyobb probléma, hogy a 3 réteg festést használva a régi és új réteg elüt. Az én szememmel nem kicsit. Egy 4 éves skoda barna octáviáról van szól. Mit ronthattam el? Elvileg színkód alapján keverték ki és olvastam is róla, hogy ez nem egy egyszerű téma. Persze az is probléma lehetett, hogy maszkolószalagig fújtam így a váltás elég egyértemű. MIt kellett volna másképp csinálnom illetve mivel lehetene ezt korrigálni. Alapból az van a fejemben, hogy ok akkor újra, de mi garantálja hogy az új szín ok lesz?
Egy Pest megyei autó javítással foglalkozó cég. Saját bevallásuk szerint, 1 órás munka, ha a burkolatokat leszedem. Végül, sikerült Dunaújvárosban egy öreg szakit felhajtani. 20ezret kért.
3 óra alatt kijavította, passziválta a rozsdát, majd az adott szakaszba üregvédelmet, kívülre alvázvédőt tett.
Természetesen még több javítani való is van, de ez volt sürgős.
Igen. Vehet helyette 6 millióért egy új suvot, chiphiány előtti időszakból, 100 Collos kijelzővel, ami ugyanígy fog kinézni 4 évesen. Ez a munka 500-ért nagyon rendben van. Az én 24 évesemen 900 volt egy hasonló munka. Nem bánom, megérte. Most vasból van és biztonságban van a család.
Elírtam, óradíjról (mérnöknél természetesen a kamara által megállapítottról) beszélek. Minden esetre az 40ezres óradíjat finoman szólva is, durvának tartom.
Az a baj, hogy a történet sosem áll meg ott ahol a fényképen van. Egy ilyen autót megbontasz, és általában akkor szembesülsz vele hogy nincs mit mihez hegeszteni. Aztán amikor kiderül hogy ezt is, meg azt is, meg amazt is, és az ár drágább mint az autó ára volt... Az autó ott van az emelön megbontva, a tulaj meg fogja a fejét hogy ezt mégis miböl kellene kifizetnie... Na ebbe a cumiba egy szakmühely sem szalad bele szívesen.
Azt Magyarországon is ideje elfogadni hogy a karosszéria lakatos szakma jövöje a fiatal, még értéket képviselö balesetes jármüvek javítása, nem a rozsda elleni küzdelem. A mühely költségei gazdaságtalanná teszik az ilyen munkákat. Felelösség teljesen még árajánlatot sem lehet adni, mert nem látod mi van a lemez alatt. Sajnos ez van.
Jaj.. sejtettem, hogy ez lesz a kiindulás.. egy cég óradíját miért kell az oraBÉRhez hasonlítani? Teljesen egyértelműen bőven lesz különbség. A munkahelyed sem a Te órabéred számlázza ki. Ott meg a lakatos órabére lesz szemben a mérnökiroda díjával.
Ilyenkor szokott az lenni, hogy előkerül egy megfelelően alacsony óradíjon dolgozó garázsos emberke, majd 1 év múlva másikat kell keresni,mert újra elrohadt stb. Remélem nem ez lesz a vége és találsz megbízható javítót, megfelelő referenciával.
Több helyen is írták, hogy max 190cm magas járgányok. Ez, 195. 2,2T, sár az nincs rajta. :)
2 helyen jártam, ahol tényleg kicsi a belmagasság, az alja kb 160cm-en lenne. És, igen. Nem akarják elvállalni, mert nincs hozzá gyári lemez, hajlítani kellene. Ezt meg, nem tanították nekik, csak a cserét.
Gondolom nem magasított tgk hanem átlag pickup-terepjáró, az befér oda ahova az szgk is.. az önsúlya se nagyon több 2300kgnál egyiknek sem. Oké, 70kg sarat biztos le lehet mosni róla..
Szerintem inkább csak nem akarják, mert extra szopás van vele és nem merik kimondani azt az árat amiért megéri nekik dolgozni vele. Mondjuk, hogy ezt miért nerm lehet kimondani azt nem tudom. Nem kötelező mindenkinek mindent vállalni, de illik korrekten tájékoztatni az ügyfelet.
Semmiképpen nem akarom így hagyni, és pont a rendes javítással van gond. Akiket ismerek, hogy jól dolgoznak, nem tudják bevállalni. Több problémával találkoztam: emelő nem bírja el, nem fér be az ajtón, belmagasság miatt, nem lehet rendesen felemelni, terepjárót (alvázasa gk.) nem vállalnak.
Egy éve vettem, akkor átnéztem az alját is. Egy rozsda pötty sem volt, csak némi felületi az alvázon. Kasztnin semmi nem látszódott. Nagyon sok helyen ekkora autót, nem is vállalnak.
Igen, sejtettem. Sajnos az emberek nagy százaléka csak a műszaki előtt foglalkozik az autóval, illetve a szerelők nagy része nem is szól, ha más probléma is van, mint amiért odavitték neki. Aki azonnalra el tudja vállalni, attól sok jóra ne számíts. :(
Én a Mipa termékeit használom, de más gyártók termékei is lehetnek ugyan olyan jók. Gondolj bele, ha egy réteg üvegkemény lenne, az a legkisebb horpadáskor lepattogna a felületről. Gyakran találkozom olyan horpadásokkal ahol a bevonat egyáltalán nem sérült. Persze. Kikenényedik. Ez a karcállóság lényege, de nem üveg kemény.
Ez csak arról szólt, hogy miért gondolhatja azt, hogy az epoxy üvegre keményedik. Mert van ilyen epoxy, meg van olyan epoxy és ha nem volt a kezében még olyan, csak ilyen akkor teljes hittel állítja amit tud róla.
Az epoxira azt mondta, hogy azért nem szereti, mert ahogy mozog a kasztni, hőtágul, berepedhet.
Vagy a mester mondta rosszul, vagy te értetted félre. Az epoxy egy gyanta alapú "rugalmas" anyag. Ami hötágulásra repedni szokott, az a túl vastagon felvitt kitt.
Biztos jól érti az epoxit? Az pont rugalmas, műanyag bevonat kvázi.. Nem tudom milyen alapú a mobihel alapozó, de vélhetően jó minőség, az a márka megbízható. Ettől függetlenül a maradék enyhe rozsdás részre alkalmas a brunox, mert az epoxi alapú, mehet rá bármi, nem dobja le. A washprimer ez esetben kérdéses, nem tudom az a mobihel hogyan reagálna rá. Esetleg megér egy próbát egy külön lemezen vagy ilyesmi. Vagy ahol vette, rákérdezni.
Régen úgy csináltuk, hogy homokolás után takarítás és csak ott használunk brunoxot ahol maradt berágódott rozsda. Ez gyors művelet, akár ecsettel is. Utána pedig epoxi 2 rétegben legalább.
Tudtommal úgy szokták, hogy a lehomokolt felületet egyből lefújják 2K epoxival, mert az vízzáró. Ezután jöhet a többi réteg, vagy a kaszni javítása ahol szükséges. Reméljük hozzászólnak nálam okosabbak is :)
Feltéve hogy Brunox rozsdaátalakítóról van szó én nem fújnám telibe. Egyrészt k... drága, másrészt minek oda, ahol nincs korrózió ?! A homokolás azért eléggé leszedi a régi rétegeket fémig.
2K epoxi lesz az alapozó ? A homokszórt felület elég érdes lesz ahhoz, hogy megkapaszkodjon rajta. Szerintem.
Ez vélhetően akril festék, szerintem a higító az inkább 5% lesz. Érdemes kérni a boltban hozzá mérőpoharat, azon sok esetben jelölve van a 2 komponens mellett a higítási arány is. Keverőpálcákon kevésbé.
Én az 1 napot arra értettem ha véletlenül nedvesség éri, mert 1x véletlenül lányos zavaromban nedvesen kezdtem el csiszolni, és utána több óra után se nagyon szerette egymást a gitt meg a filler.
És azért csináltam a szabadban, mert egyéb okok miatt nem volt más választásom, mert a fedett helyemben más volt 1 napig. Tudom, hogy az ilyeneket fedett helyen kell csinálni.
Tudom hogy 30 perc kb és csiszolható.
A színrendszerről kérdeztem volna a boltost, de hosszú volt a sor, ezért nem erőltettem, annyit mondott gyorsan, hogy ezeket a régi színeket nem igazán tudják 100%-ban kikevernimanapság.
Miért kell egy 2K-s kittnek egy napot "száradnia"? Egyébként semmilyen fényezéssel kapcsolatos munka nem igazán tartozik a szabad ég alatt végezhetö tevékenységek köré. Hogy mennyi idö alatt szárad ki, az hömérséklet, és páratartalom kérdése. Tekintve hogy ezek a paraméterek csak kamrában befolyásolhatóak, a természet kegyességére van bízva a történet. Minden esetre legyél óvatos, mert a legkisebb nemkívánatos nedvesség is tönkre tudja tenni a végeredményt.
A színnel kapcsolatos kérdésedet a festékboltban kellene feltenned, ök egészen biztosan tudják, hogy milyen színkeverö rendszerhez tartozik a kártya. Egyébkßent biztos vagyok benne, hogy létezik a szín kikeverve. Ahogy a SImsonhoz is megvannak az "eredeti" szinek, tuti hogy a Wartburghoz is megcsinálták a németek.
egy 2T Wartburgot karosszériázok, de sajna az időjárás nem kegyes ma se, sajna kinn az udvaron elkapott az eső, éppen amikor már 1 napja száradó simító glett csiszolását befejeztem.
Azt tapasztaltam, hogy nem érheti víz, mert akkor nem igazán tudok rá fújni alapozót, szerintetek mennyi idő kell neki hogy ismét kiszáradjon az eső után? Remélem azért nem fog megdagadni kicsit se...
Illetve a másik kérdés, tömören, ugye Wartburg, nincs RAL kódja, mert szociban másképp fényeztek, közelítő RAL sincs, a boltban 20 perc után találtak egy színt, egy eléggé régi színkártyától, az árnyalat neve : BR 8127
sose halottam róla, ez is valami skála része, vagy egy egyedi szín, besorolás nélkül?
A bevonatok különbözöek rétegek szerint. A 2K-s anyagok az oldószer és karcállóak, autófényezés esetében a legfelsö rétegnek mindenképpen 2K bevonatnak kell lennie.
Jól mondta a boltos, a 2K-s festék önmagában elég kemény/karcálló lesz, nem kell lakkozni.
A bázislakk egykomponenses festék, (szín) ami önmagában nem lesz fényes, oldószer és karcálló sem. Ezért kell minden esetben 2K-s lakkal bevonni. Egy metál bevonat úgy néz ki, hogy az alapra meg a szín (pl ezüst metál) arra megy egy 2K-s színtelen lakk.
sziasztok hűtő rács króm keretét akarnám feketére festeni .megcsiszoltam a krómozott műanyag keretet , acetonos ronggyal áttöröltem lefújtam Auto K fillerel , fél matt fekete Dupli-colorral lefújnám és dupli-color fényes lakkal lakkoznám. Csináltam először 1 próba festést 1 műanyagra alapozó 1 nap múlva festék 1 nap múlva lakk, nem marta meg egyik sem az alatta lévőt. vártam 2 napot és le tudom körömmel kaparni az egészet. Nem értem , hogy a lakkot hogyan tudom ilyen könnyen megsérteni 2 nap után . A képen a hűtőrács keret csak töltőalapozóval van fújva és át van csiszolva 600 papírral . Most megálltam mert nem merem lefújni festékkel és lakkal . mert mi lessz ha eről is 2 nap után le tudom kaparni? Németbe vagyok itt vettem az alapozót és a festéket és a lakkot. A második képen azok vannak amivel festeném. Valaki esetleg tudna segíteni, hogy mit basztam el? Vagy hamis a Dupli-color? vagy tovább kell várnom a száradással? vagy vegyek másik fajta festéket?
Az edzős festék szinte ugyan az, mint a színtelen lakk. igazából lakk az is, csak idehaza nem így hívják. a bázis, amibe nem kell edző, az nem alkalmas védelemre, az csak a szemednek van. (kérném kijavítani, ha rosszul írom)
Az akrilt nem muszáj lakkozni, mert önmagában fényes. Viszont lehet rá további lakk réteget fújni, amitől javul az UV állóság és tetszetősebb lesz a végeredmény.
Az én hobbi autómat épp most fújták "akril + lakk" technológiával.
Ma az autós festékboltban jártam, ahol kértem próba kép 1 dl festéket, amihez kaptam edzőt meg hígítót. Kérdeztem a színkeverő srácot, hogy milyen lakk kell hozzá. A válasza az volt, hogy ezt a festéket nem kell lakkozni, mert fényes. Értettem én ezt, de én a karcállóság stb miatt szeretnék rá lakkot.
Erre annyit válaszolt, hogy ez a festék + edző miatt ugyanazt tudja, mintha lakkoznánk, ugyanolyan keményre keményedik ki.
"Bázist szokták lakkozni"
Ebben kérném a tanácsotokat, hogy akkor pontosan mi a különbség ez az edzős festék, illetve a bázis nevezetű festék között, valóban nem kell akkor ezt lakkozni?
Kezdem azt hinni, hogy valamilyen rontás van rajtam :))) A 20267 hsz-hez képest nincs javulás.
Egyszerre mindig 1 dolgot változtatok hogy követhető legyen. Hogy ne kelljen mindíg lecsiszolni a krátereket, butorlapokon kisérletezek.
Ezzel kimarad az alapozási probléma. Próbáltam másik edzővel:
Elővettem egy tavalyról maradt festéket(akkor nem volt gond):
Kértem kölcsön egy másik kompresszort tömlővel:
Próbáltam másik pisztolyt,ami kicsit köpköd, azért volt eltéve:
Ma reggel még egy próba aluminium színnel:
Víz és olajleválasztó van a tartályon, de az idegen géppel se lett jobb. Kezdem feladni ilyen tartós problémám sose volt. Köszönöm ha van ötletetek amit még nem probáltam.
Ecsettel? Lemosót általában ráfújva vagy 100% tiszta rongyra fújva töröljük le a felületeket. De ez még lehet a levegőrendszerből érkező víz vagy olaj is.
elvetemültem a kadett alatt. hirtelen nem tudom milyen body, de gyanta alapú alvázvédőnek írja a papírja. na most, hogy miért is vetemültem. Rücsipisztolyos kivitel, felcsavarós. igen ám, de egyrészt marha lassan jött ki a dobozból, fröcskölt össze-vissza. Korszakalkotó ötletem, hogy a sika pisztollyal fújom fel mint a fújható tömítőt, bevált. igaz kicsit macerás, mert a kartusokba bele kell csúrolni a body-t, de az eredmény kárpótol. 30 mp alatt kifúj egy kartust, egy ampulla pedig 2.5 kartust ad ki. Az anyag maga nagyon tetszik, 3200-ért mért egy ampullát, tizet vettem, de hatot fújtam fel végül, mert így sikerült egy sorra is megfelelő vastagságot elérni. két óra múlva csont száraz volt, nem ragadtam bele sehol!
A cinkes alapozó ugye nem zinkspray kívülre? Fémtiszta alapra 2k epoxi alapozó. Az bírja annyit. Folytatás előtt meg enyhe csiszolás és mehet rá a további bevonatok kívánság és technológia szerint.
A kocsi két sárvédőívén megjelent a felületi rozsda. Mit tudnátok nekem javasolni ?
A rozsda körüli részeket csiszoljam le majd alapozzam (2K) aztán jöhet a szín majd a lakk. Vagy a rozsda körüli részt csiszoljam le, majd az alapozó előtt fújjak rá Brunoxot ?
Mert olvastam hogy állítólag fémtiszta felületre nem jó ráfújni a Brunoxot.
Visszakeresve is biztos találsz már leírást, sokszor sokan kérdezték ezt. Én csak azt írom le, hogy mi hogyan szoktuk, nem feltétlen ez az egyetlen vagy jó megoldás:
-A jelenlegi fekete bevonat teljes eltávolítása fémtisztáig.
-2K epoxi alapozó minimum 2 soron.
- Ha kell, akkor kittelés (pl szállítási sérülések miatt)
- 2K akril töltőalapozó, ha nincsenek szállítási sérülések akkor valami hígabb, vékonyabb fajta.
- bázis szín
- 2K fedőlakk
A belső felére ugyanúgy fémtisztáról 2k epoxi, csak utána valami kőfelverődésgátló ami festhető, és lakk.
A higítási arányt majd a vásárolt anyag (is) fogja meghatározni, általában 10-20% között.
A fentiek megvásárlása egyébként 1db elem fújásához gazdaságtalan, olcsóbb és szebb is, ha fényezőhöz viszed.
Sziasztok! Tanácsotokat kérném ki, új sárvédő festésében. 20 éves cirkálomon sárvédőket lecseréltem újra , ezt szeretném metálfeketére festeni. A javitó ellem gyárilag fekete, innen kezdve mi a sorrend az előkészítésben vagy az új idomot hogyan szokták festésre előkészíteni ? 2k lakkot szokták hígitani hogy jobban terüljön? Köszönöm
Egy kissebb részt szeretnék autón felújítani, mert elég rosszul néz ki sajnos ... karcok, kisebb rozsdásodás stb. Úgy gondoltam, hogy ha már minden eszköz adott akkor igazából a jelenlegi festékréteget leszedem fémtisztára. --> Rozsda miatt egyébként is szükséges, ha esetleg javítani kell az meglesz. A kérdésem inkább a festésre irányulna, mivel annyira nem túl értékes az autó így megcsinálnám magam. Miután fémtisztára pucoltam a részt passziválni kellene és zsírtalanítani ha jól gondolom. -->RO-55-re gondoltam elsősorban Kitt/varrattömítő ahol szükséges. --> HB Body F211 BODYSOFT 2K mondjuk. Zsírtalanítás --> HB BODY 771 Ezután alapozni kellene a felületet --> Ezzel enyhén bajban vagyok, mert sok fajta van --> HB Body P981 1K epoxy / HB BODY 992 nem tudom melyik jobb. Melyiket válasszam inkább? /mindkettő korróziógátló/
Zsírtalanítás --> HB BODY 771 Töltőalapozó --> HB BODY 360 2K Majd csiszolás és színre fújás és 2K lakk, de azt majd kicsit később még.
Jelenleg Body termékeket néztem, de elfogadok bármi mást ami beszerezhető és tapasztalatotok van vele. Ez a kivitelezés jónak tűnik így ? Ha bármit rosszul írtam kérlek javítsátok ki nyugodtan.
Egy ilyen gépen szeretném az előző tulaj nagy mellényúlása után saját magamnak végre rendben színre fújni a fejidomot és az oldalső légterelő rácsokat.
Visszaolvasgatva elkeveredtem. Tudom, hogy márkát reklámozni nem igazán illik, de valami segítséget kérnék ezügyben.
Eddig csak Quickline cuccal volt szerencsém dolgozni. Az 18e/l, plusz edző ott, ahol kevertek. Sajnos ár/érték arányban nem vagyok otthon. De az biztos, hogy ezt a motort nem Qckln-val pamacsolnám.
Cimborám szerzett egy ilyen fúrót, de nem hibátlan. Próbáltam megjavítani, de kéne 1-2 alkatrész. Berner DL 5035 a címke szerint, de így semmit sem találok.
Excenter+80as vagy 120as papír pikpakk lekapja. Jobb, mint a fekete bevonat, de én azért nem bízom benne 100%. Néha viszont azon csodálkozom, hogy jönnek összevaracskolt lyukacsosan összevissza hegesztett igénytelen munkák javításra, amiken még a kereskedő papír matricája is rajta és mégsem vált le a fényezés.. vannak megmagyarázhatatlan dolgok.