Keresés

Részletes keresés

Lacika71 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 565

Persze,ezért van ez a topik.

Kíváncsi leszek a ledek élettartamára a te módszereddel.

Ha sikerül jól felragasztani átvihet sok hőt a bordára,tehát valahogy biztosan megy.

Ha esetleg van kézi infrás hőmérőd azzal meg tudod mérni.

A pdf-ben pedig ott a táblázat a hőfok és az áramerősség függvényében,de az már eléggé kihegyezett adat.

Egy jó példa a "gyárilag" hűtőcsillagos 3W-os.

Na ezeket szinte kivétel nélkül rosszul forrasztották fel (nem volt lenyomva) és kifelejtették a pasztát is a legtöbb alól.

Az első szériával nagy szerencsém volt,mert szinte mind jól volt megcsinálva,de a többi 95%-ban szar volt.

Előzmény: Chilio (561)
Lacika71 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 564

A legolcsóbb,amiből sok van:pc venti,pc táp

És meg is van a meghajtás.

Tudja a 12V-ot,elég stabilan.

Amit most néztem,az 14A-t tud,tehát ha ellenállással csinálod akkor minimum 10-et elvisz,de többet is.

Az indítása pedig:

http://trinity-soft.hu/index.php/tippek-es-truekkoek/atx-tap-bekapcsolasa-alaplap-nelkuel

A legtöbbször zöld vezetéket a földre kötni és megy.

Előzmény: pupu222 (563)
pupu222 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 563

A tápodról bővebben,had tanuljunk és a venti tipusa vagy teljesitménye légyszives mert fogalmam sincs nagy a köd és kevés a faktum,ha elkészülök képekkel fogom illusztrálni a dolgot had tanuljon más is belőle,ugy jutunk előbbre ha alkotunk és más hibáiból és tapasztalataiból tanulunk

Előzmény: Chilio (562)
Chilio Creative Commons License 2016.02.17 0 0 562

Jah, ez a fajta hütőborda azért messze nem olyan sürű lemezes, mint egy procihűtő. Erre mindenképp kell venti!

Előzmény: pupu222 (552)
Chilio Creative Commons License 2016.02.17 0 0 561

Semmi gond, én meghalgatok minden épkézláb véleményt. Azért van a fórum hogy megvitassuk a tapasztalatokat. :-) 

Mindeki leirja a sajátját, aztán vagy egyetértünk vele, vagy nem. :-)

pupu222 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 560

köszi!!!

Előzmény: Lacika71 (559)
Lacika71 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 559

És még egy fontos apróság:

Ha ki van fúrva a lemez a sorját el kell távolítani,hogy sík legyen a felület!

Előzmény: pupu222 (557)
Lacika71 Creative Commons License 2016.02.17 0 1 558

Pasztának én normál szilikon zsírt használok,mert az nem szárad ki idővel,mint a gyáriak.

Tudom,hogy rosszabb egy kicsit a hővezetése,de még így is 1500X jobb,mint a levegőé!

Előzmény: pupu222 (557)
pupu222 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 557

Megnyugtattál,pasztát és csavarokat is rendeltem többek között.

Előzmény: Lacika71 (555)
Lacika71 Creative Commons License 2016.02.17 0 1 556

Elnézést kérek,ha bántóra sikeredett a beírásom,nem akarok senkit megbántani!

Csak már nem bírtam magamban tartani.

Ebben is mint annyi más területen csak a két véglet van készen.

Az elsőket jól ismerjük a rémhírekből és rosszabb esetben rossz tapasztalatból...

A másik kategória kifizethetetlen sajnos,bár biztosan megéri.

Ezért az az út marad,hogy épít magának az ember,lehetőleg jót.

Ezért hoztam létre ezt a topikot...

Előzmény: Lacika71 (554)
Lacika71 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 555

Nem cseszted el,mert a fénye nem lesz sokkal kevesebb és jóval tovább fog működni.

A műhelyben használok felszerelve egy 100W-os ledet,de csak 10W-on hajtva.

Kíváncsiságból összehasonlítottam egy 10-es leddel 100%-on,tehát egyforma teljesítményen a kettőt.

Az eredmény megdöbbentő!

Több mint kétszeres fénye van a 100-asnak!

Előzmény: pupu222 (553)
Lacika71 Creative Commons License 2016.02.17 0 2 554

Csak egyszer írom le és mindenki vonja le a megfelelő konzekvenciákat!

A ledeknek elengedhetetlen a megfelelő hűtés!

A hőmérséklete nagyon szoros összefüggésben van az élettartamával!

A növényvilágításnál általában zárt térben használjuk és azt az előnyt is,hogy melegít.

Éppen ezért kell a megfelelő hűtésről gondoskodni!

Melyhez kifejezetten nem alkalmas a ragasztás és a paszta nélküli szerelés!

Az nem baj,hogy a sajátodat így csinálod,a te dolgod,de kérlek ne vezess félre másokat és ezzel okoz kárt nekik!

Meghallgatok,elolvasok minden ötletet és érvet,de ez ügyben elég nehéz meggyőzni.

Sok elfuserált kínai rosszul tervezett lámpát láttam és próbáltam visszahozni a halálból,nem túl sok sikerrel...

Pedig ott a legtöbb esetben használnak valamilyen hűtőbordát,ami minden esetben alul van méretezve!

És azok a forrasztottakat kivéve csavarozva vannak,de még úgy is kevés a hűtés.

Valamennyi ideig biztosan működik ez a módszer is,de  nagyon rövid életet jóslok a ledeknek!

A leírások szerint a várható élettartam 50.000 üzemóra és ekkor még tudja a névleges fényerő 80 %-át.

Linkelek ide egy ilyen 10W-os lednek a katalógusát,pontosan leírják ezeket a dolgokat.

jól látható a táblázatban az is,amit már említettem,hogy a 70% környéki hajtás a legelőnyösebb szinte minden szempontból.

És elég fontos a tápellátás megfelelő méretezése is,mert a diódák záró feszültsége a csip hőmérsékletével nagyon szoros összefüggésben van,ezért használják az álladó áramú táplálást,amit áramgenerátorosnak is hínak.

És ez típusonként,de még ledenként is eltérhet.

Ennek tükrében érdemes mindenkinek átgondolni a megfelelő konstrukciót és eszerint használni,építeni.

És a végén még egy apró információ: ezek a fehér ledek nem bocsájtanak ki szinte semmi uv fényt.

http://www.kosmodrom.com.ua/pdf/ARPL-10W.pdf

Előzmény: Chilio (551)
pupu222 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 553

1A ledenként én meg 600 mA-es meghajtókat rendeltem elcsesztem?

Előzmény: Chilio (550)
pupu222 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 552

12x12 cm-re hogyne férne rá és ebből lesz 2db a 10 lednek csak a paradicsomok már kikeltek kina meg ünnepel....infot dobjál légyszi a tápról hol mennyiért valami konkrétat ?

most ilyen megy 2db lemértem 22mA  4,8W

Előzmény: Chilio (551)
Chilio Creative Commons License 2016.02.17 0 0 551

Igen, a csavarnak is megvan az előnye, nem vitatom. 

(A ragasztó is helyén tartja, nem volt még vele gondom.) 

Ráfér négynél több led a hűtőborda tömör részére? 

Passzivan is működhet egy darabig, függőleges bordákkal, de túlmelegedés esetén vészesen lecsökken a teljesítmény, és a fénye is. Egy kissebb ház/táphűtő is megteszi, nem feltétlen kell az eredeti procihűtő rá. Csak mindig mozogjon a levegő.

Előzmény: pupu222 (547)
Chilio Creative Commons License 2016.02.17 0 0 550

Olyan mint a laptop tápok, univerzális, fekete. Csak nagyobb, 6A-es.

A jackdugó miatt kell hozzá egy átalakitó is a bekötéshez, de az csak párszáz forint többlet.

pupu222 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 549
Előzmény: Chilio (546)
pupu222 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 548

Te konkrétan milyen tápot adsz ennek a 6 lednek?Még le tudnám a rendelt meghajtómat mondani a kinaiak ünnepelnek még mindig

Előzmény: Chilio (546)
pupu222 Creative Commons License 2016.02.17 0 0 547

Még a ledek uton vannak csak elviekben készülök a feladatra,a csavar szerintem odaszoritja a hütöbordához a ledet és a sziloról nem tudom elképzelni a szoritó kötést.

Én egy 120x120x60-as hütöbordára szerelnék 5 db 10w-osat aktiv hütés nélkül szerinted menni fog?600mA-rel hajtom.

Előzmény: Chilio (546)
Chilio Creative Commons License 2016.02.17 0 0 546

Ahogy gondolod. De fúrás előtt azért szereld ki a ventillátort belőle. 

Pici csavart tudsz szerezni? 

-- 

Most raktam össze egy 6x10w-os szettet, ragasztva. Tulajdonképpen nem is kell a kinyomócsőr. Most csak késheggyel nyomtam félborsónyi fbs cseppeket a vezetékek közötti szabad területre. Gyorsan kész lett. Én a helyedben nem bajlódnék a furkálással, ki-be csavarozással. Az rengeteg időt igényel. 

Pasztázás után terítőcsipesszel szorítottam össze, az volt kéznél, :-) 

De praktikus volt, pont jó a célra.

pupu222 Creative Commons License 2016.02.16 0 0 545

köszi,akkor valószinü csavarozom vagy pillanatragasztó majd még utánnanézek

Előzmény: Chilio (543)
Chilio Creative Commons License 2016.02.15 0 0 544

Kinyomó csőrt is szerezzél hozzá, mert azt többnyire nem adnak hozzá. A nagy tubusok csőre is jó hozzá.

Chilio Creative Commons License 2016.02.15 0 0 543

Az FBS? Igen, az egy opálos, majdnem átlátszó gumiszerű anyag. 

Frissen erősen ecetszagú, a kötési folyamatnak az a mellékterméke. Minden csatlakozást be lehet vele kenni , mert vízálló bevonatot képez, és rugalmas marad.

pupu222 Creative Commons License 2016.02.15 0 0 542

A ragasztó amit emlitettél az megkeményedik mert szilikon?

Mindenkinek köszönöm a tippeket!!

Előzmény: Chilio (537)
tmogyorosy Creative Commons License 2016.02.15 0 0 541

Köszi, érdekel...egy (kettő) 90x40-es polcra kellene applikálni majd. :-)

Előzmény: Chilio (540)
Chilio Creative Commons License 2016.02.15 0 1 540

Hidegfehér 10w-osból lesz eladó szettem, csak még nem volt időm összeszerelni az utánpótlást. 

(6A-es táp, 6db leddel, aktiv hűtéssel. Olyan mint amit lentebb mutattam képen) 

Chilio Creative Commons License 2016.02.15 0 0 539

Szerencsére csak langyosodik az aktiv hűtés, ebben a hűvös időben, igy reménykedem benne, hogy álló ventillátorral is működőképes marad. Egyébként azért ezt a fajta hűtőt vettem, mert 10-es pakkban ez a legolcsóbb. A többi, más fajta már sokkal drágább. (Duplája is lehet. Pl. kör alakú, örvény mintájú)

A kör alakún nem biztos hogy van venti, de egy kicsit mintha nagyobb átmérőjű is lenne. 

Ezt a szögletest egyébként videókártyákon is használják. 

A nagyobb ledekhez(20-30-50w) már processzor hűtőt adnak/ajánlanak, több méretben.

tmogyorosy Creative Commons License 2016.02.15 0 0 538

Bocs az abszolút naív kérdésért, de egy 10W-oshoz kell már aktív hűtés is, vagy elég a borda?

Illetve esetleg nem vállalkozik valamelyikőtök ledes növényvilágítás gyártására? :-)

Előzmény: Chilio (537)
Chilio Creative Commons License 2016.02.15 0 0 537

Igen, hűtőpaszta kell közé, amit bármelyik számitógépes boltban meg tudsz venni párszáz forintért. 

Én speciel nem bajlodtam a furkálással,csavarozással, csak a lapka két széléhez nyomtam két csepp fbs-t, amikor már a helyén volt. Abszolut elég, mert nagyon kicsi a lapka súlya(+vezeték), és annyi meg tudja tartani. 

Bár a ragasztóra kell várni egy éjszakát , de a munka része sokkal gyorsabb. (A tápkábelt előre ráforrasztottam, a hűtőét csak utólag.)

Lacika71 Creative Commons License 2016.02.15 0 0 536

Én csavarozom és hővezető pasztával szerelem.

Szerintem a ragasztó nem jó,mert nem lesz meg a megfelelő hővezetés.

Két lemezcsavar már megtartja,de néggyel jobb.

Kicsit vetem valami 2.9x4mm

2.5-es fúróval kell előfúrni neki.

 

Előzmény: pupu222 (534)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!