Keresés

Részletes keresés

zmoni Creative Commons License 2023.02.22 0 0 109598

hogy jelentettétek be idénre a 101E-n?

mert elvileg azon nem lehet, hanem az előző évi SZJA bevallásban (ill. kata-ból való kilépéskor igen - ez történt?)

 

amúgy fogalmam sincs, hogy mennyire tudnak összeakadni ezek a nyilatkozatok

de mindenesetre én jelölném a SZJAban IS :)

Előzmény: Alex Raps (109597)
Alex Raps Creative Commons License 2023.02.22 0 0 109597

Vajon ha a 2253-ban nem ikszelem be a 13-01 oldalon a 9. sort akkor nem lesz átalányadózó idén az akinek már ezt korábban 101E-n lejelentettük? :o Ez valami új protokoll?

krixike Creative Commons License 2023.02.16 0 0 109596

köszönöm. Nem, nekem csak sima, maganszemelyeknek szolo szamlam van naluk.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (109592)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.15 0 0 109595

Nevetséges események sora:

 

Van egy egyszerűsített végelszámolással megszüntetett kivás cégem. A végelszámolás 01.01-ei nappal indult, hogy ne kelljen rendkívüli évzárást elkövetni. Decemberben benyújtásra került a változásjelentő, a közleményt megjelentette a közleményt, a hitelezői igénybejelentés határideje 01.30. lett. Az évzáró kivás bevallás hibára került, mert még nem hozták meg a kivából való kizárásról szóló határozatot csak 02.13-án (fellebbezési jogunkról lemondtunk). Eközben a törlési kérelmet is benyújtottuk 02.09-én.

 

Ma reggelre 2343tao előlegbevallás benyújtására kaptunk felszólítást. Miután 02.13-án hozták meg a kivából való kizárásról a határozatot, de a cég de facto már nem is létezik. WTF.

zmoni Creative Commons License 2023.02.14 0 0 109594

Nagyon köszönöm!

Előzmény: Mr Reacher (109593)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.14 0 0 109593

A gépjárműadó, és a cégautóadó saját definíciót alkalmaz. A tisztán elektromos, és a kívülről tölthető (plug-in) hibrid adómentes. Az alanyi mentes értékhatárba pedig nem számít bele a tárgyi eszköz értékesítése.

Előzmény: zmoni (109591)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2023.02.13 0 0 109592

A wisenak van üzleti számlája is!

Előzmény: krixike (109586)
zmoni Creative Commons License 2023.02.13 0 0 109591

Sziasztok!

 

Ezer éve nem volt cégautóm, úgyhogy semmilyen módon nem tartottam karban az autós tudásomat... :(

 

Kérlek, segítsetek, hogy jól szedtem-e össze a következőket?

 

Alanyi áfa mentes cég akar venni elektromos autót.

Cégautó adót és gépjárműadót sem fizet utána, ugye?

Pár év múlva el akarja adni (elvileg akkor még mindig alanyi mentes lesz a tervek szerint), akkor adómentesen értékesíti és levonási joga sem keletkezik utólag sem. Ugye?

Ez a bevétel tölti az alanyi mentes keretét?

 

Köszönöm a segítségeteket!

krixike Creative Commons License 2023.02.12 0 0 109590

köszönöm, en is erre gondoltam.

Előzmény: Mr Reacher (109589)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.12 0 0 109589

109584

Előzmény: krixike (109588)
krixike Creative Commons License 2023.02.11 0 0 109588

sajnos ezzel nem vagyok elörebb...:-(

Előzmény: Mr Reacher (109587)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.11 0 0 109587

Hasznos volt a cikk? Igen/Nem. A válasz: nem.

Előzmény: krixike (109586)
krixike Creative Commons License 2023.02.11 0 0 109586

igen, en is ezt hittem, de akkor ehhez mit szoltok?

 

Hogyan működik az adózás a Wise számlámmal? | Wise ügyféltámogatás

 

 

Előzmény: Mr Reacher (109584)
Alex Raps Creative Commons License 2023.02.11 0 0 109585

Alakul-alakul...

Előzmény: Mr Reacher (109582)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.11 0 0 109584

Egy banki utalás önmagában nem keletkeztet adófizetési kötelezettséget.

Előzmény: krixike (109583)
krixike Creative Commons License 2023.02.11 0 0 109583

Sziasztok, a manapsag nagyon elterjedt fintech orias, a Wise-zal kapcsolatos adozasi kerdesem lenne: elegge ellentmondasos infokat olvasok neten erröl: kell-e (Transfer)Wiseon keresztüli nemzetközi utalasok utan adozni? Ez kicsit olyan, mintha egy külfölfi bankszamlarol utalok penzt egy magyarorszagi szamlamra… ha a bank levonja az utalasi költseget, miert merülne fel meg barmilyen adokötelezettseg? Raadaul ha adozott jövedelmet utalok at külföldröl haza Wiseon keresztül, kell-e barmilyen adot fizetni magaert az utalasert? A Wiset kizarolag alkalmi utalasokra hasznalom,es azonnal tovabbutalom a penzt, igy se nem parkoltatom wisenal a penzt, se nem fektetem ott be vagy reszvenyeket sem veszek ott, igy mindig nullas az egyenlegem, ezert sem vilagos kell-e es ha igen, mikor adot fizetni utalasok utan? Raadasul ha jol tudom a Wise mar eleve levonja es beleszamitja az utalasokba a szolgaltatasa jutalekat.,. Kernem vilagositsatok fel ezügyben, köszönöm

Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.03 0 0 109582
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109581

A Nav-nak azért kell, hogy elég legyen, mert ők csak olyan adatot kezelhetnek, ami a céljaik ellátásához szükséges. Az ügyfelem számviteli nyilvántartásába csak valódi adatot rögzíthetek. Ez az egyik számviteli elv, a valódiság élve. Én nem mondhatom, hogy "természetes személy" a vevő neve, hiszen nem az áll az ügyfél által kibocsájtott számlán. Az ügyfelem pedig jogszerűen kezeli ezt az adatot.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (109579)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.02.01 0 1 109580

Kétfajta adatszolgáltatás van: a 11/A. § szerintibe kell a név, a 13/A. § szerintibe pedig nem. Akinek van cége, az ki tudja próbálni a https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/ lapon az adatexport funkciót. Ennek a kimenetében kell a névnek látszania.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (109579)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109579

És miért kell, hogy szerepeljen a vevő neve, miért nem elég, hogy "természetes személy", ha a NAV-nak elég?

Előzmény: Mr Reacher (109574)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.01 -1 0 109578

1. Ha az onlineszámla-rendszer bedugul, akkor nem használható a NAV számlázója.

 

2. A NAV számlázója által készített "adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás" funkcióval előállított xml nem felel meg az NGM rendelet mellékletében foglaltaknak, bármennyire is állítja, hogy azt készíti el.

 

A fillérbaszó fogtechnikusok használják, akik erre (olcsóbb, mint a legdivatosabb online számlázó, a számlázz.hu) is sajnálják a pénzt kiadni. Egyszeri nettó 7900 Ft, majd egy év után évi nettó 6000 Ft. A számlázz.hu legolcsóbbja pedig évi 12 ezer.

 

https://www.naturasoft.hu/letoltes/NATURASOFT_ugyviteli_program_arlista.pdf

 

Pont.

Előzmény: tanárnéni kedvence (109577)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109577

Láttam az előzményeket. Az összes többi állítást nem vitattam, csak ezt: „pont a NAV számlázója nem képes az adóhatósági adatszolgáltatásra”, „az NGM rendelet melléklete szerinti adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatást nem képes létrehozni”. Valójában minden jel szerint képes erre, csak a régi formátum előállítására nem, amit a hatályos NGM rendelet nem is követel meg évek óta.

 

Az NGM rendelet melléklete szerinti adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatásból be lehet importálni a vevőszámlákat egy könyvelőprogramba

Igen, már ezt is tudjuk. De attól, hogy a könyvelőprogram nem ismeri az összes, az NGM-rendelet és a NAV által elfogadott adatexport formátumot, még nem lesz igaz az, hogy ezen formátumok nem felelnek meg adóhatósági adatszolgáltatásra. Ugyanilyen probléma előfordulhatna bármely más új számlázó program adatexportjával, nem csak a NAV-éval. Ha ezen új programoknak nagyobb lenne a piaci részesedésük, akkor valószínűleg fejlesztenék a könyvelőprogram importképességét, és megoldódna a probléma.

Előzmény: Mr Reacher (109576)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109576

Itt kezdődött a sztori:

 

Van egy fogtechnikus fórumozó, aki még számlatömböt használ, és nem tudja, hogy kezelje le a tavaly kiállított számlájának stornózását az onlineszámla-rendszerben. Ha nem számlatömböt használna, akkor ez nem is lenne kérdés, mert az általa jogszabályi garanciával használt számlázó megoldaná helyette.

 

Igen, vannak ingyenes számlázók, annak minden korlátával. Pl. az általam ismert számlázz.hu ingyenes verziója az előző évi számlák hozzáférését letiltja. Teszi ezt azért, hogy legalább az első fizetős verziót használd. A számlázz.hu ingyenes verziójával előző évi számlát ezért nem lehet helyesbíteni, stornózni.

 

A NAV számlázóját ebből a szempontból nem ismerem, cserébe van két, szerintem kritikus hibája azon kívül, hogy rettentő fapados, lásd 109554. Ha az onlineszámla-rendszer bedugul, akkor a NAV számlázója is használhatatlan. Ekkor egy normális számlázóprogram, vagy felhő alapú számlázóval a számla kiállítható, és az adatszolgáltatást majd valamikor begyötri. A másik, hogy az NGM rendelet melléklete szerinti adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatást nem képes létrehozni, bármennyire is úgy csinál, mintha. A 109552-ben az általan nagyra nem becsült budi illatosító keverte össze a NAV számlázóját az onlineszámla-rendszerrel, nem én. 

Az NGM rendelet melléklete szerinti adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatásból be lehet importálni a vevőszámlákat egy könyvelőprogramba, az onlineszámla-rendszerből pedig nem, mert sérti a számviteli tv. valódiság elvét. Fillérbaszó és számlatömbös vállalkozók sajnos még mindig vannak, még nem haltak ki.

Előzmény: tanárnéni kedvence (109575)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109575

Azt tudom jól, de most nem erről volt szó, hanem a NAV számlájáról, és annak az adatexportjáról. (Lásd 109557.)

Előzmény: Mr Reacher (109574)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109574

Magánszemély részére kiállított számla onlineszámla-rendszerbeli adatszolgáltatásában nem szerepel a vevő neve.

 

Előzmény: tanárnéni kedvence (109573)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109573

Az NGM-rendelet 2018.07 óra nem követeli meg a régi formátum használatát:

„adatexport: az adóalany által elektronikus adathordozón tárolt adatoknak az állami adó- és vámhatóság rendelkezésére bocsátása a 2. melléklet szerint és a 3. mellékletben meghatározott adatszerkezetben vagy a 13/A. § (1) bekezdése szerinti közleményben meghatározott adatszerkezetben.”

 

Megértem, hogy nektek nem felel meg más célra az újabb formátum, de eddig nem ezt írtad. Egyébként tartalmilag ugyanúgy teljes körűnek kell lenniük formátumtól függetlenül az adatexportoknak, így pl. a magánszemélyek adatainak is szerepelniük kell. (Én nem tudom ellenőrizni: nincs hozzáférésem számlázóhoz.)

Előzmény: Mr Reacher (109571)
zmoni Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109572

pontosan ugyanígy!!! :)))

 

számlázóból importálok évek óta, szinte kizárólag szamlazz.hu-s ügyfelekkel állok szóba, az a két NAV-ot használóm meg mondjuk nem fogtechnikus, de fogorvos :)))

Előzmény: Mr Reacher (109571)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109571

Én ebből az ellenőrzési adatszolgáltatásból importálom be a vevőszámlákat. Egyrészt azért mert, ez régebb óta létezik, mint az onlineszámla-rendszer. Másrészt azért, mert ebben a magánszemély vevő neve is benne van. Harmadrészt azért, mert nagyobb valószínűséggel teljeskörű, mint az áttétel során az onlineszámla-rendszerből letöltött.

 

A számlázó programok az NGM rendelet szerint működnek, a NAV-é nem. Hasonlítsd össze az xml-eket, értesz hozzá. És itt nemcsak a mező nevének nyelvéről van szó.

 

Az Art. (vagy AIR, lényegtelen) szerint nem vagyok köteles olyan nyilvántartást vezetni, vagy kimutatást készíteni, amire jogszabály nem kötelez. Nekem durroghat a revizor.

 

Azon ügyfeleim, akik nem felhő alapú számlázót használnak, bekérem, és elküldik. A felhő alapú számlázót használók közül ketten használják a NAV-ost. Ők azért, mert fogtechnikusok. Cserébe alig van számlájuk, azt bekopogom. A többiek számlázz.hu-t használnak, azokat letöltöm magam.

Előzmény: tanárnéni kedvence (109570)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109570

Bővebben? Mire nem jó? Nem fogadja el a NAV? :) Azt még az adatexport bevezetésekor kinyilatkozta a NAV, hogy nem a 23/2014. NGM rendeletben lévő XSD-nek kell megfelelni, hanem az ő ötleteléseiknek. :) Így aztán az ügyfelek kérésére kétféle XML-t kellet készítenünk. Eztán is egyszer fordultak hozzánk valami olyan zavaros problémával adóhatósági ellenőrzéskor, hogy „nem nyitható meg a DTD”, de hogy miféle DTD-ről volt szó (mivel sem a jogszabály, sem az XML nem hivatkozott DTD-re), arra sosem válaszoltak.

Előzmény: Mr Reacher (109565)
NB2 Creative Commons License 2023.02.01 0 0 109569

fülelek :)

Előzmény: zmoni (109567)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!