Keresés

Részletes keresés

Hónix Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73532

Ha oda és vissza is nem azonosan c lenne, akkor a karok elforgatása esetén változna az oda-vissza utak megtételéhez szükséges idő.

Azaz kimutatható lenne, hogy bizonyos irányokba más sebességgel halad a fény a Föld nevű "vonaton" ami biztosan nem áll.

 

Amúgy (emlékezetem szerint) Einstein nem azt írja, hogy azonos a sebességük, hanem azt, hogy azonosnak méred, de ez már egy másik történet. :-)

Előzmény: destrukt (73529)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73531

Az ISS-en végzendő mérésnek lennének előnyei és hátrányai is.

 

Előnyök:

- a rezgésmentesség nem probléma, nem kell higanyfürdő

- a forgatás nem probléma, a mérőeszköz az űrállomással együtt is forgatható

- vákuumban is könnyen elvégezhető a mérés

- az űrállomás sebessége elegendően nagy ahhoz, hogy pozitív eredmény születhessen (ez egy vonatnál nem így van)

 

Hátrányok:

- fel kell vinni a mérőezközt az űrállomásra

- ott össze kell szerelni, ami bonyolultabb, mint a Földön

- biztosítani kell az állandó hőmérsékletet

 

És bizonyára ezeken kívül is adódnának még nehézségek.  

 

 

 

 

Előzmény: mmormota (73528)
mmormota Creative Commons License 2019.08.12 0 1 73530

Nem cseng egybe a Doppler effektussal, a forgó mágneses H.K. kísérlettel, Sagnac forgóasztalos-tükrös kísérletével, a Michelson-Gale kísérlettel, a Trouton-Noble kísérlettel, az Eötvös effektussal, stb.

 

Honnéd szeded ezt?

Természetesen konform.

 

Kizárja viszont a magával ragadott éter elképzelésedet. Az MM kísérlet negatív eredményéhez éter modellben az kell, hogy ne legyen éterszél. A Sagnachoz meg az, hogy legyen éterszél.

Érted ezt?

Előzmény: destrukt (73521)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73529

ez esetben a mért sebesség nem ((v1+v2)+(v1-v2))/2=v1 lenne

 

Én nem is mondtam, hogy annyi lenne.

 

ezért a fénysebesség eltérése oda-vissza út esetén is kimutatható.

 

Így van, én ezt nem vitatom.

 

Amit én mondok:

 

A fény sebességét mérjük meg egy tükörrel, oda-vissza úton. Hogyan?

Megméred a tükör távolságát, legyen : s

Megméred a fényjel visszaérkezési idejét a tükörről, legyen: t

Kapsz egy átlagsebességet: v=2s/t

 

Ebből hogyan mondod meg, hogy mennyi volt a sebesség külön-külön az odaúton a visszaúton?

Sehogy.

 

Kell még egy megkötés. Einstein ezt úgy oldotta meg, hogy "állapodjunk meg abban, hogy az odaút ideje és a visszaút ideje mindig azonos."

De ez nem mérési eredmény, hanem Einstein megállapodása.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Hónix (73524)
mmormota Creative Commons License 2019.08.12 0 1 73528

Szerintem nagyon félnek tőle

 

Biztos ez az oka... :-)

Nem lehetsz ennyire hülye.

Előzmény: destrukt (73526)
mmormota Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73527

Az egyirányú fénysebesség mérése elvileg is necces. A specrelben plusz axióma, hogy c izotrop. A Minkowski geometriában ez csak egy bázisválasztás. Olyan bázist jelöl ki, amelyben az idő tengely merőleges a tér tengelyekre. Természetesen minden kiszámítható skalár bázisfüggetlen. Ebből viszont következik, hogy (feltételezve a Minkowski helyességét) kísérlettel nem dönthető el, izotrop-e a fénysebesség.

Természetesen a merőleges bázis praktikus, semmi okunk nincs másikkal nehezíteni a saját dolgunkat.

Viszont elvi szempontból nem árt ezt tudni.  

Előzmény: Hónix (73524)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73526

 talán érdemes lenne egy MM kísérletet elvégezni az ISS-en

 

Valóban érdemes lenne, de sajnos nagyon nem akarják.

Szerintem nagyon félnek tőle, mert ez azonnal megbuktathatná a relativitáselméletet.

Van annyi eszük, hogy nem kockáztatják meg.   :)

Előzmény: mmormota (73523)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73525

A relativitáselméleti masiniszta - átszáguldván egy állomáson - beállítja az óráját arra, amit az mutat.

A következő állomás órájára pillantva viszont azt látja, hogy az többet mutat a sajátjánál.

 

Ekkor így kiált: - Bolond, aki elhiszi, hogy a relatíve mozgó rendszer órái lassabban járnak!

 

Kérdés: Igaza van?

Hónix Creative Commons License 2019.08.12 0 2 73524

"Az oda-vissza út miatt azonban csak az odaút sebességének és a visszaút sebességének az átlagát tudják megmérni"

 

Kicsit korábban már Gergő is bizonyította, hogy ez esetben a mért sebesség nem ((v1+v2)+(v1-v2))/2=v1 lenne, ezért a fénysebesség eltérése oda-vissza út esetén is kimutatható.

 

Tehát mi a probléma? A rövidtávú, középtávú, vagy a hosszútávú memória?

Esetleg a logika, de ez esetben kár vitatkoznod, mert semmilyen prezentálható érvet nem tudsz elfogadni se szóban, de írásban.

Előzmény: destrukt (73521)
mmormota Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73523

Platon is azt állította, hogy vonaton már megmérték a fény sebességét

 

Fogalmam sincs, lehet hogy valakinek eszébe jutott egy MM kütyüvel kipróbálni. Jelentősége semmi.

 

Oktatási célra talán érdemes lenne egy MM kísérletet elvégezni az ISS-en, ugyanazon okból, mint a toll-kalapács ejtőtesztet a Holdon. Nem azért, mert akár egyetlen fizikust is érdekelne az eredménye, hanem azért mert látványos, jó szemléltető anyag az oktatásban.

Előzmény: destrukt (73522)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73522

Gondolod, hogy a specrelhez nélkülözhetetlen a vonat? :-)

 

Nem gondolom. A vonat csupán a mozgó rendszert szimbolizálja.

De mivel Einstein példájában is vonat szerepel, és Platon is azt állította, hogy vonaton már megmérték a fény sebességét, ezért beszélek én is vonatról.

 

Mert az én logikám úgy működik, hogy ha a vonatról kérdeznek, akkor nem a Holdról beszélek.

Előzmény: mmormota (73519)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73521

Nem írtál le egyetlen egy mérést sem. Miért?

Nem az én asztalom, nem ismerem részletesen az idevágó irodalmat.

 

És az nem gyanús neked, hogy senki sem tudott egyetlen egy mérést sem előbányászni? Pedig ezt a kérdést néhány hete tettem fel, lett volna idő kiguglizni. A szomorú valóság az, hogy nincsenek ilyen mérések.

 

Valószínűleg nagyon nehéz a fénysebességet közvetlenül mérni, és mozgó rendszerben nehéz kivitelezni.

 

Pontosan így van. Tisztán két pont között, csak odaúton, szinte lehetetlen elvégezni a mérést. Ezért mérik oda-vissza úton (tükörrel), három pont között. Az oda-vissza út miatt azonban csak az odaút sebességének és a visszaút sebességének az átlagát tudják megmérni, vagyis ebből igazából megint nagyon nehéz pontosan megmondani, hogy két pont között külön-külön mennyi volt az odaúton és a visszaúton a fénysebesség.

 

Mozgó rendszeren még bonyolultabb, hiszen gondoskodni kell a rezgésmentességről is.

Ezért, pl. vonaton nem is lehet elvégezni a mérést. Nem is talált senki erre vonatkozó adatot.

 

Tehát az az állítás, hogy "számtalanszor" megmérték, hogy a fénysebesség mindig ugyanannyi ha egymáshoz képest mozgó rendszerekben méred, az nyilvánvalóan nem igaz.

 

A relativitáselmélet minden létező megfigyeléssel egybecseng...

 

Sajnos ez sem igaz. Nem cseng egybe a Doppler effektussal, a forgó mágneses H.K. kísérlettel, Sagnac forgóasztalos-tükrös kísérletével, a Michelson-Gale kísérlettel, a Trouton-Noble kísérlettel, az Eötvös effektussal, stb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Gergo73 (73520)
Gergo73 Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73520

Korábban meg ezt írtad:

Néha egy gyengébb állításból is következik ugyanaz az állítás. Az idő relativitása már abból következik, hogy a fény sebessége minden egyes IR-ben konstans. Ez egy kvalitatív állítás. A pontos, kvantitatív verzióhoz (Lorentz-transzformáció stb.) valószínűleg szükség van arra is, hogy az egyes IR-ekben ugyanaz a konstans a fénysebesség.

Nem írtál le egyetlen egy mérést sem. Miért?

Nem az én asztalom, nem ismerem részletesen az idevágó irodalmat. Pár gondolatom azért van.

1. Valószínűleg nagyon nehéz a fénysebességet közvetlenül mérni, és mozgó rendszerben nehéz kivitelezni. Egy vonat teljességgel alkalmatlan erre, a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) kellene megpróbálni, de nem biztos hogy itt tart a méréstechnika. Persze a méter régi - méterrudas - definícióját kéne minden ilyen kísérletben használni, mert az új definíció szerint 1 méter az a távolság, amit a fény 1/299792458 másodperc alatt megtesz, tehát a fény sebessége definíció szerint mindig mindenhol ugyanaz.

2. Ugyanilyen nehéz a newtoni modell idevágó állításait is a megfelelő pontossággal ellenőrizni, és mozgó rendszerben senki nem tette meg őket. Pl. a newtoni modell szerint a Napból érkező fény sebessége a Földön más, mint az ISS-en vagy egy mozgó vonaton, de ezt soha senki nem ellenőrizte. A newtoni posztulátumokat se ellenőrizte le senki úgy, ahogy elvárnád az einsteini posztulátumokra. Eleve ide vagyunk szögezve a Földhöz, és csak nagyon korlátozottan tudunk méréseket végezni. Amit meg tudunk mérni, azt megmérjük.

3. A fizika egy praktikus tudomány. A relativitáselmélet minden létező megfigyeléssel egybecseng, praktikusan igaz (lásd itt). A newtoni modellről ennek az ellenkezője mondható el (a linkelt kísérletek mindegyike ellentmond neki). Pusztán logikai úton vagy filozófiai vagy esztétikai alapon nem lehet az egyes modellek között (pl. newtoni vagy einsteini) különbséget tenni. Ezért is érthetetlen, hogy miért tartod szimpatikusabbnak a newtoni modellt. Mégis, milyen alapon? Logikailag mindkettő korrekt, a megfigyelések a relativitáselméletnek adnak igazat.

P.S. A GPS-ről hülyeségeket beszélsz, de ebbe nem megyek bele. Itt is csak azt tudom javasolni: higgy azoknak, akik a GPS rendszert tervezték és üzemeltetik, akik tényleg értenek hozzá. Minden forrás arról beszél, hogy a GPS rendszer figyelembe veszi az idődilatáció tényét. Kb. olyan szinten, minthogy figyelembe veszi az elemi geometriát, a Pithagorasz-tételt és a társait.

Előzmény: destrukt (73516)
mmormota Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73519

Szerinted a Föld-Hold között már közlekedik vonat?

 

Gondolod, hogy a specrelhez nélkülözhetetlen a vonat? :-)

A Föld-Hold rendszer együtt kering a Nap körül. Ha éterszél fújna emiatt, akkor a Föld-Hold-Föld futási időt ez befolyásolná. Ez az, amit mérni lehet. A Holdon lézertükör van, az Apollo program során vitték oda. Emiatt könnyen lehet lézerrel megfelelően erős visszavert jelet kapni, a teljes futási időt pedig elképesztő pontossággal lehet mérni.

Előzmény: destrukt (73496)
mmormota Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73518

Nem írtál le egyetlen egy mérést sem. Miért?

 

Írtam korábban is, hogy a méréseket nem úgy tervezik meg, hogy könnyű legyen megérteni. Hanem úgy, ahogy a technikai feltételek lehetővé teszik. A lényeg, hogy pontos logikai lépésekkel következtetni lehessen arra, amit el akarnak dönteni.

 

Ha egy modellt tesztelnek, nem feltétlenül az axiómáit kell egyenként és közvetlenül tesztelni. Lehet olyan előrejelzéseit is, amelyek több axióma logikai következményei. Ilyen pl. a relativisztikus Doppler, spontán bomló részecskék átlagos élettartama gyorsítóban, ütköző részecskék, műholdakra helyezett órák járása, és így tovább.

Ezekre a jelenségekre a Newton modell hibás választ ad, a relativitáselmélet pedig (mérési hibán belül) helyeset.

Előzmény: destrukt (73516)
mmormota Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73517

Most ezt írod:

Korábban meg ezt írtad:

 

Képtelen vagy követni gondolatmeneteket. Nem veszed észre, hogy különböző állítások bizonyításához különböző feltételek elegendőek. Egyszerűen fel se fogod, miről van éppen szó. 

Ahelyett, hogy megértenéd az állítások, bizonyítások logikáját, megpróbálsz szavakat kiragadni, azokat idézni, hátha lesz belőle valami. Ez így nem megy.

Előzmény: destrukt (73516)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73516

Most ezt írod:

 

... a leírt gondolatmenethez nem kell, hogy a fény sebessége minden IR-ben ugyanannyi legyen.

 

Korábban meg ezt írtad:

 

Pontosan ez az idő relativitásának az alapja - kiindulva abból, hogy a fény sebessége minden inerciarendszerben c.

 

Én meg ezt kérdeztem:

 

De milyen mérés bizonyítja, hogy a fény sebessége minden inerciarendszerben (vagyis egymáshoz képest mozgó rendszerekben) ugyanannyi?

 

 

Nem írtál le egyetlen egy mérést sem. Miért?

Előzmény: Gergo73 (73509)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73515

...ha igaza lenne, akkor a GPS konkrétan nem működne.

 

Fordítva áll a helyzet.

A GPS akkor nem működne konkréten, ha a relativitáselmélet lenne igaz.

Előzmény: Platon (73513)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73514

Tudod, ezt már sokan eljátszották, hogy "ott van leírva olvasd el".

Amikor meg visszakérdeztem, azt sem tudták mi van a cikkben.

Csak ezt akartam megelőzni.

 

Szóval ez nem cáfolat.

Először is azért nem, mert csak néhány speciális esetre vonatkozik.

Másrészt meg azért nem, mert az éterszelet ólomtömbökker akarta leárnyékolni.

 

Ez kb. annyira cáfolat, mint amennyire megmérték vonaton a fénysebességet.

Szóval semennyire.

 

 

 

Előzmény: Platon (73512)
Platon Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73513

Szerintem még életében nem használt GPS-t, vagy gőze sincsen hogyan működik, különben értené, hogy ha igaza lenne, akkor a GPS konkrétan nem működne.

Előzmény: Gergo73 (73509)
Platon Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73512

Na ne kábíts.

 

Nem is érted miről van szó és reméled hogy egy egyszerűsített átiratba könnyebb lesz belekötnöd.

Előzmény: destrukt (73510)
Platon Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73511

?

 

Ott van leírva a linken. Melyik részét nem érted?

Előzmény: destrukt (73507)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73510

Csak azért kérem, hogy írd le te magad, mert abból lkegalább kiderül, hogy elolvastad-e, amit belinkeltél.

Előzmény: Platon (73506)
Gergo73 Creative Commons License 2019.08.12 0 4 73509

De milyen mérés bizonyítja, hogy a fény sebessége minden inerciarendszerben (vagyis egymáshoz képest mozgó rendszerekben) ugyanannyi?

A 73481-es üzenetben leírt gondolatmenethez nem kell, hogy a fény sebessége minden IR-ben ugyanannyi legyen. Elég ha mindegyik IR-ben egy tőleg függő állandó. Ha a vonat rendszerében c a fénysebesség, az állomás rendszerében pedig c' (ami különbözhet a c-től), akkor a harmadik bekezdésemet (a 73481-es üzenetben) így kell módosítani:

A vonaton ülő megfigyelő számára A és B között ugyanannyi idő telik el, mint B és C között: s/c=s/c. Az állomáson ülő megfigyelő számára viszont A és B között több idő telik el, mint B és C között: s'/(c'-v) > s'/(c'+v). Ez az időtartamok egyenlőségének relativitása.

De azért mélyen hiszel benne, hogy "a relativitáselmélet egy logikailag makulátlan elmélet."

Az nem hit kérdése, hogy a relativitáselmélet egy logikailag makulátlan elmélet. Az elmélet ugyanis tiszta matematika, és nincs benne logikai hiba. Erről biztosíthatlak én vagy bármelyik diplomás matematikus.  A fizika ott jön be a képbe, hogy egyrészt a fizika motiválta, másrészt fizikusok ellenőrzik, hogy a valóságban működik. Az euklideszi síkon nem érvényes a hiperbolikus geometria, a hiperbolikus síkon pedig nem érvényes az euklideszi geometria. De ettől még mindkét geometria logikailag makulátlan.

Amúgy ha fizikus lennék, akkor is visszabeszélnél. Hiszen az egész fizikustársadalom véleményét lesajnálod az ügyben. Hiába mondja minden fizikus, hogy a SR rendben van, hiába tanítják minden egyetemen, ez számodra nem azt jelenti, hogy tényleg rendben van. Akkor most ki a rögeszmés, kinek van vak hite?

Előzmény: destrukt (73498)
pk1 Creative Commons License 2019.08.12 0 2 73508

Sajnos nem lehet leírni, mert a magyarázatban gyökvonás is szerepel, azt még nem vetted.

Előzmény: destrukt (73507)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73507

Kíványcsi vagyok, hogy hogyan cáfolta meg.

Le tudod írni?

(nem a linket, hanem a cáfolatot)

 

 

Előzmény: Platon (73506)
Platon Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73506

...ő már régen eldöntötte, hogy az MM kísérlet azért negatív, mert a Föld magával ragadja a fényközeget.

 

Ez így van.

 

Gustaf Hammar ezt már 1935-ben megcáfolta. 

 

Örülök hogy segíthettem:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hammar_experiment

 

 

Előzmény: destrukt (73503)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73505

Mi köze van a fénysebességnek ahhoz, hogy min mérik?

 

Elméletben mindegy, hogy min mérik. De azt Platon írta, hogy vonaton már mérték. Ezért maradtam én is a vonatnál.

Ha azt akarod bizonyítani, hogy az egymáshoz képest mozgó megfigyelők (rendszerek) esetében ugyanazt a fénysebességet mérnéd, akkor egymáshoz képest mozgó rendszerekben kell elvégezni a mérést.

 

Ha már megmérték a Földön a fénysebességet (vagyis a Föld rendszerében), akkor a Földhöz képest mozgó rendszerben (vonaton, repülőn, űrhajón) is meg kellene mérni, annak érdekében, hogy megbizonyosodjál, hogy ott is ugyanannyi. Tehát legalább két eszközön kell megmérni a fénysebességet (amelyek mozognak egymáshoz képest), hogy össze tudd hasonlítani az értékeket a két rendszerben.

 

Csahogy ilyen mérések nem léteznek.

Ezért vannak nagy bajban a relativisták. Mert ha nem létezik ilyen mérés, akkor a relativitáselmélet kiinduló alaptétele nincs semmivel alátámasztva, az csupán egy gyenge feltételezés.

Előzmény: Hónix (73502)
pk1 Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73504

Ez szép, de ez a fényközeg hullámzásba jöhet, ugye? Mik a hullámai: EM hullámok vagy gravitációs hullámok? Vagy van független "gravitációs közeg" is?

Előzmény: destrukt (73503)
destrukt Creative Commons License 2019.08.12 0 0 73503

...ő már régen eldöntötte, hogy az MM kísérlet azért negatív, mert a Föld magával ragadja a fényközeget.

 

Ez így van. De nem csak én döntöttem el. Stokes, Miller, Hertz is így gondolta, és többen ma is így gondolják. Szóval ezzel nem vagyok egyedül. Én csak egy összefüggő ellentmondásmentes rendszerbe foglaltam. Ez az egyetlen logikus értelmezése az MM kísérletnek.

 

Nem csak a Föld, hanem bárhol vagyunk is, mindenütt az aktuális "gravitációs főnök".

 

Pontosan. Miért lenne a Föld kivételezett? Ha az MM kísérletet a Marson végeznéd el, ott is ugyanezt az erdményt kapnád.

 

Az ennek ellentmondó csillagászati aberrációt pedig egyszerűen negligálja...

 

Szó sincs negligálásról. A csillagászati aberráció létezik. Csak leírtam a helyes működését. Ezt nagyrészt már korábban Stokes megtette. Ha ismernéd, más lenne a véleményed. Az aberrációnál abból a hibás feltevésből indultak ki, hogy a fény apró részecskékből áll (amikor a jelenséget felfedezték, még Newton fényrészecske elmélete volt érvényben). De a fény elektromágneses hullám, tehát nem úgy viselkedik, mint az esőcseppen, ahogyan azt a mai magyarázatokban is szerepel.

 

Vagyis a csillagászati aberráció létező jelenség, csak a hivatalos magyarázata hibás. Én megadtam a helyes magyarázatot, ami pontosan beleillik abba az elméletbe, amely szerint a Föld magával ragadja a fényközeget.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: construct (73489)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!