Pl. abba lehet kapaszkodni amikor a hátsó fellépőt használom. :)
Vagy ahhoz rögzítettem a bimini toldását (meg magát a bimini hátsó csövét is, így nem kell két oldalt a rögzítő köteleket kerülgetni), mert gyárilag olyan jól van elhelyezve, hogy pont fölöttem semmit sem véd.
Amúgy 3 lámpa van rajta. :) :P És a zászlótartó is. Ja, nem zászló, lobogó.
egyébként egy átlag csónakon (amin nincs radar, meg bazinagy antenna, meg éjjellátó kamera meg egyéb kütyük amikre ilyesmit lehet tenni) mire jó tulajdonképp egy ilyen keret? ok rá lehet tenni két lámpát, de lámpatartónak azért kicsit nagy meg nehéz..
Bármit is rak oda, az nem a menet kenése miatt van és annyit teljesen felesleges oda trutymózni.
Szerintem nagyon vékonyan a menetre és az O-gyűrűre van értelme kenni a könnyebb meghúzás miatt. Szilikonzsírt hiába ken a tövébe ha tömíteni akar vele, az nem fog tömíteni.
Köszönöm az ötleteket, ma próbálok szerezni egy szelepkulcsot és megpróbálom kiszedni. Ezen a videón (5:34-től) a fickó szilikonzsírszerűséget is rak a menetre, más videókban ilyet nem látni. Elvileg légtömörnek kell lennie szilikon nélkül is, nem? Viszont van itthon szilikonzsír, szóval ha javasolt, raknék. Vagy Loctite 55-öt (na jó, ez utóbbi csak vicc volt). Szóval itt a videó:
Nem tudod mással meghúzni mint a hozzá való szerszámmal, mert nem lehet más módon megfogni. Egyet cseréltem az enyémen (akkor csináltam a szerszámot), mert eltörtem a szelepet. Nem kellett agyon húzni, igaz az a hurkán van, azt nem is kell annyira felfújni.
Elvileg ha annyira meg van húzva, hogy beletört a műanyag szerszám is, akkor nem szabadna eresztenie. Előfordulhat, hogy mikor becsavarták, a menetbe belement a dropstitchből 1-2 szál, ez okozhat mikroszivárgást, ami jó esetben megszűnik, ha kicsavarod, és vissza, vigyázva, hogy ne legyen dropstitch szál benne. De ha ekkor sem szűnik meg, akkor örülj, hogy még garis, és élj vele szerintem.
Hogyan próbáltál húzni rajta? Felfújva, vagy leengedve? Akkor lehet rendesen meghúzni, ha le van engedve és a belső házat is meg tudod fogni a padló anyagán keresztül. Ahogy lapar is írja, szét kellene tekerni és megnézni nem került-e közé valami, és megkenni a felületet és a menetet is valami szappan szerűvel.
Nekem van fém kulcsom, (magam csináltam) de az bravo2005-ös szelephez való. Képek alapján ránézésre ugyanolyannak látszik mint ami ehhez a halkey szelephez is kell. Apró hiba, hogy ez dél-Budán van.
Csak lejt a csónak padlója a földön állva, így lefolyik a bubi a szelep szélére a ragasztáshoz, de ott nem ereszt. Kitekerném, de eltört a kulcs, így kicsit óvatosabb lettem. Illetve nem tudom, mennyire kéne betekerni. A Bark forgalmazójánál láttam fém kulcsot, de nem akarom a szelepbelsőt sem széttörni a kulccsal, mert akkor kiszedni is kemény műsor lenne, na meg még garanciális a csónak, így az indokoltnál nagyobb anyagi áldozatot és kockázatot sem vállalnék a probléma orvoslására.
Ilyen szeleppel korábban nem volt dolgom, így még nincs a kezemben, hogy meddig lehet és meddig kell húzni.
A gumisok síkosítót kennek, hogy könnyebben a helyére pattanjon a gumi. Ez olyan szappan szerű, ez nem tömít. Ha tömíteni kell, ahhoz van egy spec gumioldat, de az igen ritkán kell, többnyire erősen korrodált peremű felni esetén.
A kép bal felén látszik a buborékolás. Mindkét szelepen sikerült húzni közel fél fordulatot (majd tört a kulcs a másodiknál), de egyiknél sem szűnt meg a szelelés:
Halkey Roberts szeleppel kapcsolatban érdekelne a tapasztalat: eléggé új Honwave T32 légpadlója ereszt (napi 0.2 bart) szappanos spriclis teszttel megtaláltam, hogy a légpadló szelepe mellett buborékol. A gyári javítószett részét képező műanyag kulcs elég hitvány anyagból van, el is törtem, a szelepen lehetett tekerni (amíg el nem tört a kulcs), de még mindig ereszt.
Mi a trükkje a szelep meghúzásának? Vagy célszerűbb lenne előbb kitekerni és újra betekerni? Valószínűleg a gyárban nem lett meghúzva eléggé, mert az első használat óta gyanús, csak hát minden használat után le lett eresztve szállításhoz, most viszont felfújva ki tudtam mérni és megkeresni a tömörtelenség okát.
Tudtok ajánlani olyan kulcsot, ami nem törik el az első mozdulatra? Illetve mennyire strapabíró maga a szelep, mennyire könnyű kárt tenni benne?
Most nem tudok róla fényt képezni, el van csomagolva télire.
A tank a fedélzet és a fenék között van. 120cm hosszú, 13.5cm mély középen. Kifelé követi a fenék V formáját.
A szélessége passz, arra nem emlékszem, valahol 40cm környékén. A vége ~15cm-t belóg a hátsó rekeszbe, aminek az eleje a hátsó üléspad függőleges fala. A fedélzet felbontása nélkül nem vehető ki a helyéről. Az anyaga rozsdamentes acél. 30literesnek írják, de 38liter megy bele, mivel a konstrukció hibája miatt nem működik a tágulótér. (legalábbis úgy gondolom, hogy az a 8liternyi tér lenne a tágulótér. Az angol szöveges képet a gyártó küldte ://)
Ezen a képen talán jobban látszik, hogy nem annyira nagy az a nyílás.
A hátsó rekesz belmagasságából sokat elvesz a fartükör előtti medence, és ott van az alján a bilgepumpa is.
Elsőre én is ezt gondoltam. Aztán amikor nem sikerült oda berakni a 12literes kültankot, ez megváltozott.
Mondjuk nekem ott van a tank vége ami ha laposan is de belóg ~15cm-t, meg a tank betöltőcsövei is. Baloldalra tettem az akkut, jobb oldalon az áramtalanító és a benzinszűrő van. Ez utóbbiak ugyan nem zavarnának semmit, de maga a nyílás alakja ami nem szerencsés.
nem kell tankot beleepiteni, csak siman beletankolni. aztan ahogy fogy a le, neha kicsit rapumpalsz (legalabb nem kell a kezi labdat maszirozni inditaskor)
A horvátoknál lehet kötni a kapitányságon is,és olcsóbb mint nálunk.Gondolom Montenegroban is lehet,de nekem már volt amikor áthajóztam Horvátországból.Az első kapetanija Herceg Noviban van,a hajósok valamiért Zelenikát javasolják,ezért én is ide mentem.Kedvesek,rendesek voltak az ügyintézők.2019-ben még fel kellett ragasztani egy kis matricát a hajóra,tavaly már nem.
Köszönöm a választ! A biztosítást is ott kell kötni, vagy azt itthon kell/lehet intézni? Ez mennyire macera? Mi kell hozzá? Hajólevél és jogsi, vagy van egyéb feltétel is a biztosítónál?
Nekem jövőre lejár a horvát C-s jogsim,a változásokról már hallottam,de konkrétumokat nem tudok.Szerintem akinek már van jogsija,annak nem kell újra vizsgáznia.
Montenegroban minden vízi járműre,lóerőtől,mérettől függetlenül kell hajólevél,és biztosítás is.A kapitányságra kell bemenni,ott regisztrálnak,és be kell fizetni a tengerhasználati díjat(matrica).Ez nem nagy összeg,ellentétben a horvátokkal nem kell kifizetni egész évre,csak ameddig ott vagy.Tavaly kb.7-8 eurót fizettem.
"2025.01.01-től minden változik, ami egy hivatalosan bejelentett tény. Egyszerű a változás, olyan lesz a vizsga, mint mindenhol az autósiskola. Széles elméleti rész, számítógépes vizsga, vagy tudod vagy nem - a jelenlegi szóbelink helyett - egy hivatalosan bizonyított gyakorlattal."
Hallott erről valaki bővebbet? Azzal együtt, hogy üdvözlöm az ötletet, hogy tényleges tudás is kell majd, meg gyakorlat, nem csak kamu az egész, remélem nem fognak újravizsgáztatni mindenkit, aki még a régi rendszerben kapta, elég nagy szopatás lenne, ahhoz azért drága volt, meg körülményes.
Készülök a következő nyárra: Montenegróban mi a menete a gumicsónak használatának? Kerestem sokat, de ellentmondásos infókat találok a vinjete beszerzéséről. Tényleg kell hozzá külön biztosítás? Illetve hol lehet beszerezni magát a matricát? A kapitányság oldalán (https://www.luckekapetanije.me/) az online igénylés funkció nem működik (pedig egy évekkel korábbi cikkben ezt az újítást promózta a hivatal), leírást pedig nem találtam a témáról náluk.
Neked is köszi, sok jó dolgot írtál. Em napon tárolom, a Kolibri is a garázsban lakik. A futóval foglalkoztam kicsit, most már fel tudom nyitni a csomagtartót, meg esztétikusabb is lett, nálam az sokat számít.😉
Ne a hajók külső, hanem a belső méreteit hasonlítsd össze! Egy 420-as lehet szűkebb, mint egy 390-es. Én 340-es gucsóról váltottam 330-as RIB-re és nyertem +20cm-t hosszában.
Én egy centiméterrel nem vennék nagyobb hajót az "elég ritka eset" miatt. Nem a méret a lényeg(, hanem a társaság :-) ).
Nemrég mentünk vagy másfél órát egyszerre öten a fenti RIB-bel és igen jól éreztük magunkat közben. 90%-ban egyedül, vagy másodmagammal szoktam menni, olyankor meg úgysem tudom kihasználni az extra hosszat.
Leginkább a fenék alakja és az össztömeg határozza meg, hogyan megy egyik, vagy a másik csónak egy adott motorral. Annyi variáció van, nem lehet azt mondani, a gucsók így a RIB-ek úgy viselkednek.
Minél mélyebb V a test, annál több ló kell neki, hogy siklásba jöjjön, cserébe sokkal puhább a hullámokon. A lapos aljú gucsóm könnyebben megsiklott, de kisebb végsebességet értem el vele, mint az enyhe V RIB-emmel. Hullámokon (Dunai viszonylatban) ég és föld a kettő. De pl. egy mély V Bombard aerotec gucsó valószínűleg mégjobb tud lenni hullámokon.
Amennyiben nem a napon tárolod, szerintem nem kell erőltetni a hypalont. A PVC is sokáig jó lehet. Olcsóbb is, könnyebb is.
Nekem az van amit a linken 390CF-nek neveznek. Itthon vettem, közel 1.9millió volt két éve, de abban benne van a radarkonzol, a bimini, a beépített 38literes tank és a kormány, bovdennel együtt.
Rövidcsizmás motorhoz hirdetik, de a fartükör 44cm magas, kicsit magasan van a motor.
Másik gondja a tapsolás. Rövid a test és hátul a súlypont, 30km/h fölött tapsolni kezd, kell rá stabilizátor, azzal megszűnik. Egyedül használom, két emberrel lehet, hogy ez nem jön elő.
A kormánykonzolt a jobb oldali hurkához közel kell tenni, különben nem férni el mellette előre menni. A tárolókat csak úgy lehet felnyitni, ha előtte a párnákat leszeded. A kormány előtti ülőke max. 8éves gyereknek lehet jó. Kicsi és alacsony, ahogy a hátsó pad is. 12cm-t emeltem rajta mire jó lett a magassága.
Nehezebben siklik meg,de ha már megy,akkor kevésbé puffanik a hullámokon,mint egy gumicsónak.Álló helyzetben billegősebb oldalra,mint a sima gumicsónak.
Én eddig csak külföldön vettem csónakokat,használtan,garanciát senki sem ad.
Ja,és 10 echte németből 5 átvert,hazudott,nem olyan árut adott el,amit a hírdetésben leírt.
Én egy baromi naív,jóhiszemű,"balfasz" gyerek vagyok még így 50 fölött is túlságosan bízom az emberekben.
Ez van sajnos,nehéz megváltozni...
Egy 20-as motor valószínű nehezebben fog vinni egy 4 méter körüli ribet,mint egy sima gumicsónakot.Ha ez a rib kicsi,könnyű(60-70 kg) akkor más a helyzet,de nem fogsz benne elférni.
Az általad nézett 390-esre szerintem kevés a 20-as motor,hacsak nem egyedül hajózol.
Igazándiból ilyen pro és kontra válaszokat várok, mint ez. Illetve mire érdemes figyelni vásárlás előtt? Rengeteg kintről behozott használt hajó van a piacon. Ezekre nem hiszem hogy bárki garanciát vállal. Mennyivel jobb vétel, ha eltekintek attól, hogy csak újat vegyek? Ahogy néztem, a nagy márkáknál itthon ennek a duplájáért is csak PVC hajók vannak, a Hypalonok plusz egy-másfél misivel drágábbak. És még csak az alapkivitelekről beszélek. Gyönyörűek a Selvák, Zarok, Galak és még sorolhatnám, de nem tudom megfizetni az árukat, ami valljuk be kicsit túl van árazva.
A 3,90 és 4,20 között van annyi belső tér különbség amennyivel többe kerül? Valószínűleg többet tudtok róla mint én, de nagy a dilemma, mert ha nem 3,90, akkor másik motor, plusz minden más költség. Kevés olyan hajót láttam amelyikre rövid motor kell de a Selvát egyelőre nem akarom lecserélni. Javarészt egyedül vagy max ketten hajózunk, ritka ha többen vagyunk. Ugyanez a 20 pacis motor mennyivel viselkedik másképpen egy RIB-en mint egy gumicsónakon? Közel ugyanakkora méretnél lesz javulás a siklási tulajdonságban vagy inkább romlani fog? Ezek megválaszolásában segítsetek.
Nézd, Te szemmel láthatóan nem mások véleményére vagy kíváncsi hanem megerősítést vársz.
A neves gyártókat-de még a nem annyira neveseket is-meg lehet találni. Ezeknek a hajóknak a gyártója ismeretlen.
A forgalmazó bevállalja a kockázatot, kérdés, hogy Te bevállalod-e?
Ha a szomszédban lenne a bolt, esetleg...de hollandiába szaladgálni garanciát érvényesíteni. Apropó garancia. Két év. Ennél azért hoszabb időre terveznék egy rib-el.
Még egyet is érthetnék veled, de kicsit az jön le, hogy ami kínai, az csak szar lehet.
Több neves gyártónak is kínában készülnek a hajói.
Viszont:
Mivel ez holland cég, nagy a valószínűsége, hogy a garis problémákat hamarabb kezelik, mint ha a kínaival kellene levelezned meg küldözgetni a terméket horror költségen.
Erre már nem jön ÁFA, meg vámkezelés, mert EU.-n belül van.
Ez mindenképpen mellette szól.
Tetszik, hogy testre szabható, a felszereltséget te határozod meg.
Valahogy eljutottam egy Holland oldalra, van pár hajó ami megmozgatta a fantáziámat.
Most azon megy a tüppögés, hogy akarok-e nagyobb hajót, vagy sem.
3,90.-es RIB-et néztem, ( https://www.ribbootwinkel.nl/info/boten/ribs#390BF ) erre felmenne a Selva is, meg a futó is jó lenne hozzá, de igazándiból tanácstalan vagyok. Ha öten mennénk, (ami elég ritka eset) lehet kevés lenne a hely. De mivel javarészt egyedül vagy max ketten, a kezelhetőség miatt lenne jobb a 3.9-es. Szerintem az ára sem olyan vészes. Ráadásul vadi új.
A nagyobb mellett szól, hogy nagyobb a hely benne, viszont ehhez már motort is kellene cserélni, (a 20.-as biztosan kevés lenne rá) meg hajólevél meg kisgéphajó vezetői stb. Hosszabb távra gondolkodva ez lenne a szerencsésebb választás, de egyedül már a le-föl sójázás nem biztos, hogy menne.
Egyébként jól látod. Gondolkodom egy Rid-re gáltáson. Megemlítettem emberünknek.
Kapásból mutatott egy Selva 520.-ast, ajánlott hozzá motort is 50/20.-ast
Kérdeztem, hogy mit szólna a hatóság, hogy egy 5,20.-as hajóval öt személlyel 20 pacis motorral 40-50 km/h-val vágtatok? Azért a rendőr sem hülye. Jött mindenféle magyarázattal. ja az árat.nem mondtam. Bruttó 9.3 misi, de ad hozzá egy zsír új csónakszállítót, csak forgalomba kell helyezni. Azt hiszem nem lesz ilyenem.
Tegnap elvittem a Selvát olajcserére. olajcsere a motorban olajszűrővel, olajcsere a csizmában. Kb fél óra 50k. Anyaggal munkadíjjal. Nem rossz órabér.
Kb 40 üzemóra volt benne az előző olajcsere óta, csak lejárt az egy év.
Csak mert volt, aki kérdezte - mostanra jött meg a lengyel hajólevél eredetije, 5 hét kellett hozzá a megrendeléstől számítva. Bár kellett némi noszogatás nekik, különben még ültek volna rajta egy darabig, csak már aggódtam, hogy hol késik úgyhogy írtam nekik, erre hopp, megtalálták a fiókban és azonnal fel is adták még aznap futárral.
Most meg kellett néznem, mert nem tudtam, mire gondolsz - de az rajta van, igen. Én nem oda próbálkoztam ideiglenesen beilleszteni valamit hanem a csat teteje és a burkolat közé, hogy ne tudjon olyan könnyen arrafelé billenni, de lehet, egyszerűbb ezalá a gyári gumi alá betenni még egy pár miliméteres darabot.
Mondjuk ez minimális probléma, max 20 másodperc inditáskor, nem érdekel annyira, a sapka csatjának kilazulására meg Béci már talált valami megoldást elvileg az övén, majd megkérem, fotózza be, én nem tudtam kiékelni sehogy. Szóval egyik se nagy gond, csak ez a lefulladás aggaszt, bár hálistennek nagyon ritkán fordult eddig elő.
Nem tud jókor elromlani, mert csak külföldön használom, akkor is tengeren, tehát minden elromlás jóesetben csak a következő pár hét kintlétemet teszi tönkre, rosszabb esetben lerobbanunk valahol a vízen egy nagyon kellemetlen helyzetben.
"szerintem lehet be se viszem, ahhoz túl nagy macera fel-le cipelni az emeletről, hogy utána széttárják a kezüket :(.
Én autóval vagyok néha hasonló helyzetben, annyi, hogy azt nem kell cipelni az emeletről:-)
"Reméljük, nem fog rosszabbodni a helyzet"
Pedig abban kell reménykedni, mert akkor tudják feltárni/javítani, ha állandó a hiba, vagy ott van a hibatárolóban. Reménykedni abban kell, hogy lehetőleg jókor romoljon el (ha egyáltalán van ilyen)
Fasza :( pedig mindenki agyondicséri a Suzukit, hogy milyen jó, meg megbízható, mondjuk eddig én is nagyon szeretem, ezeken a lefulladásokon kívül alig van, amibe bele tudnék kötni - a sapka leszorító csatja rendszeresen kioldódik ha hullámosabb vízen zötykölődünk, ami kicsit idegesítő, még nem találtam ki rá jó megoldást. Illetve az üres fokozat nem kattan be annyira egyértelműen, így indításkor sokszor keresgélem picit, hogy ki tudjam húzni a berántózsinórt. Kb ennyi az össz gondom vele, ezeket leszámítva eddig imádom.
Nem tudsz mire figyelni, akkor derül ki amikor már hibát okoz. 5 vezeték tört el eddig, de ebből 1 volt generális probléma, a főtengely jeladóé. Anélkül működésképtelen a motor. Szerencsére úgy tört el, hogy a szigetelés összetartotta és csak huzamosabb magas fordulaton kezdett rángatni, kihagyni. 3000 környékére visszavéve megszűnt a jelenség, így vissza tudtam menni a sólyához. (ezt ki is villogta a MIL lámpa csak éppen nem a megfelelő kóddal :/ )
A többi 4 vezeték a diagcsatlakozó vezetékei, azok is a saruk tövében törtek el, de ott valószínűleg az volt az ok, hogy kiesett a tartójából a csatlakozó és a vezetékeken lógott.
Hát, akkor szerintem lehet be se viszem, ahhoz túl nagy macera fel-le cipelni az emeletről, hogy utána széttárják a kezüket :( Reméljük, nem fog rosszabbodni a helyzet. Majd lehet, hogy következő szezon elején megmozgatom a vezetékeket, ha vízen leszek, köszi a tippet. Amúgy ha már vezeték téma, írtad, hogy a Suzukidban hamar tönkrementek, hol és mit érdemes figyelni, hogy idejében észrevegyem az ilyesmit?
""kinyitom a pillangószelepet" meg egyebek, mert azt se tudom, mi az a pillangó szelep, eszembe se juta, hogy azt nyitogassam, pláne, hogy hogyan."
Pedig tudod Te azt, csak még nem tudod hogy tudod. :DD
Amikor a kézikar végét tekergeted, (gázt adsz/elveszel) akkor a pillangószelepet (fojtószelepet)nyitod/zárod.
Sajnos ez a hiba (ha egyáltalán hiba) a megfejthetetlen eset. Hibakód biztosan nem lesz a hibatárolóban. Ha beírta volna, akkor azt a hibalámpa* villogásával kijelezte volna.
* MIL lámpa, vagy közkeletű nevén check engine.
Esetleg megpróbálhatod járó motornál mozgatni a vezetékeket/csatlakozókat ahol csak hozzáférsz, hátha valamelyikre előadja megint. Persze ehhez vagy hordó kell, vagy vízen lenni.
A Bodrogon Tokaj felett ne hagyd ki a Bodrog-zug túrát. (Zsaró-csatornán be)
Egy kis Tisza-tó, tavasszal, nagy víznél érdemes menni, mert kevesebb átemelés kell, vagy egyáltalán nem. Én nem vagyok egy nagy túrázó, de egyszer voltam Csengersima(Szamos)-Tokaj túrán.
Meg többször Tiszabecs-Vásárosnamény, de azt kenuval. A Tiszán motorral felfelé Szatmárcseke felett már nagyon nehézkes, nyáron kisvíznél alig lehet megtalálni az "ösvényeket", ahol van elég víz.
Francba, reméltem, hogy legalább valami tipp lesz, most kicsit aggódom, hogy mi van ha semmit se találnak. Nagy gondot nem okozott eddig, de mikor pl kis sziklás öbölben horgonyzok és még nem fogott meg a horgony, a hullámok meg tolnak be a part fele, eléggé feszültem, hogy ne most játssza el megint. Nameg ilyenkor az is feszélyez, hogy mi van ha rosszabbodik a dolog, és egyszer csak úgy dönt, nem indul el. Ráadásul nekem nincs annyi technikai tudásom ezen a téren, mint nektek, hogy "kinyitom a pillangószelepet" meg egyebek, mert azt se tudom, mi az a pillangó szelep, eszembe se juta, hogy azt nyitogassam, pláne, hogy hogyan.. Szóval ilyenkor én simán ott ragadnék még akkor is, ha csak ilyen szintű a probléma.
A visszalasítás közbeni leállás azért sem reális, mert olyankor a víz forgatja a csigán keresztül a motrot. Kétüteműnél egyértelműen hallatszik, hogy nem esik úgy a fordulat. Négyüteműnél a nagyobb belső surlódások miatt lehet ez nem tűnik fel, de, hogy nem nagyobb olyankor a terhelés, az biztos.
Windyn az alapbeállítású ECMWF algoritmus nagyon jó, az esetek döntő többségében be szokott jönni a napi jóslat, és az erős változásokat (pl nagyon durva szél 3-4 nap múlva) is jól jelzi szinte mindig - ez benne a jó is, meg a rossz is, mivel könnyű elkezdeni megbízni benne, és elfelejteni, hogy tévedhet, ezt szoptuk be pont. Aznapra semmi különöset nem mondott, pedig szinte mindig látni szoktuk előre az ilyesmit, az elmúlt 3 évben kb 6 hónapot voltunk tenger mellett, ilyenkor napi szinten nézegetjük többször is, és tényleg jó szokott lenni rövid távon. De ennek ellenére nem szabad annyira megbízni benne, hogy nincs B terved, ha esetleg téved, mikor messze vagy a kikötőtől.
Neked melyik időjárás app jött be az Adrián leginkább? Windy vagy valami más? A horvát VHF weather broadcast mennyire használható és egyáltalán mennyire fogható a szigetvilágban?
A déli szél is meg az északnyugati is erősen szopó lehet ott, mindkettő jellemző az Adrián, de ha nyáron mész, akkor kicsit kisebb eséllyel szaladsz bele. Mindenesetre 320-as csónakkal átmenni onnan Zadarba vagy hasonló távolságra, az erősen az a kategória, ahol simán belefuthatsz bármikor, hogy nem tudsz visszamenni, ha fordul az idő - ahogy én is jártam. Szóval készülj ottalvós bulira, biztos, ami biztos :)
Bár,az enyém valamiért 6-7 év után épp nem működik.
Kell rá egy töltés szabályzó,a kábelek ott vannak.Anno megvettem a gyárit,most egy ugyanilyen gyárival-ami azóta a hevorom fiókjában feküdt bontatlan csomagolásban-se működik.Pedig a generátor jó.Most vettem egy olcsót,de még nem volt időm kipróbálni.
Üresben volt szerintem legalább egyszer, de lehet, hogy a visszalassítás után is üresben volt már, mikor történt, erre nem emlékszem tisztán őszintén szólva - nem a lassítás közben állt le akkor sem, hanem utána fél percen belül, lehet, hogy addigra már üresbe raktam, de tuti, hogy már nem haladtunk.
Még egy kérdés: az adriai Rava szigetről és környékéről van itt valakinek tapasztalata? Találtam pár jó szállást ott jövő nyárra, nyilván a gumicsónak használhatósága lenne a fő szempont. 1-2 órás közelségben sok érdekes dolgot találtam (még akár Zadar is belefér), a kérdés, hogy errefelé a tenger mennyire hajózható kisebb gumicsónakkal (szél, hullám, ezek változékonysága stb)? A nyílt tenger felől elvileg védi a Dugi Otok, keletről meg az Otok Iz, de vajon a gyakorlatban is?
Nem az enyém volt, meg akkor még ezekhez a "szétszedésgátló" spéci csavarokhoz nem is voltak bitjeim. Pont emiatt rendeltem az első készletet Kínából, de mire megjött, a cucc ki lett dobva. De nem sokkal később beszerezték az utódját, már az is évek óta szolgál tudtommal.
Ez nagyon is jogos felvetés! Nyilván kísérleti nullszériás példányként kezdte az enyém, még az utólagos saruk sem szigeteltek, meg van ezer ilyen jellegű hiányossága, így a lengőbiztosíték ki is ment a fejemből, pedig az még van is elfekvőben - valahol, ahová azért tettem, hogy meglegyen, ha majd egy nap szükség lenne rá...
Sajnos nincs ötletem. Érdemes lenne szervízzel beszélni hátha találkoztak már ilyennel. Vagy elvinni, (úgyis garanciális.) esetlge találnak benne valami hibakódot, ami mentén el lehet indulni.
A hirtelen visszalassításkori még érthető is lehet, ha a vízáramlás "megfogja" a csigát. Ezeknek nincs "szabadonfutója" mint pl. a Tohatsunak. Ha a helyben álláskor is sebességben volt, akkor lehet ugyanúgy áramlás, vagy valamit elkapott. Ha üresben volt, akkor fene tudja..... :) Az enyém akkor csinált ilyet, amikor rácsorogtam a sóderzátonyra...... ://
"..azért kellett csak kidobni sok év használat után, mert kontaktos lett a nyomógombja."
Azért nagy kár volt kidobni, abból a sorozatból szinte mindnek így járt a nyomógombja. Szabványos "50ft-os" nyomógomb van bennük, gond nélkül cserélhető.
Volt itt szó nemrég arról ,hogy Béci Suzukija alapjárat környékén lefulladt/nem indult gyertya miatt. Nem tudom, lehet-e bármi köze ahhoz, ami nekem volt most - 2 hét / 22 üzemóra alatt 3 x fordult elő, hogy alapjáraton egyszer csak leállt a motor. Utána simán elindult, és ment tovább.. Majd pár nap múlva megint előfordult. 3ból kétszer hirtelen visszalassítás után csinálta, egyszer csak úgy, mikor már álltunk egy ideje. Valami ötlet, hogy mi lehet?
Ezzel aranyélet: pumpa+akksi is elfér egy vízhatlan zsákban, menetközben is előkapható, lehet vele akár úton is fújni. A beállított nyomáson úgyis leáll a pumpa, nézni sem kell. Nap végén meg fel lehet tölteni: az aldis töltővel motorkerékpár üzemmódban (0.8A) éjszaka simán feltölt, ha meg nagyon sürgős, akkor normál töltéssel "bikázható" (5A emlékeim szerint), bár ez gondolom nem tesz neki jót, mert valahol 3.5A max. töltőáram van az akksira írva.
Nagyon szuper, köszi! Én is gondolkodtam már valami ilyesmi megoldáson a decathlonos pumpához, csak mivel az elektronikához hülye vagyok úgy általánosságban, fogalmam nem volt, milyen kompakt akksival/töltővel lehetne megoldani. Alapból felfújni nem szokott gond lenni a kocsiból, de mivel általában több hetet van vízen a csónak, időnként utána szoktam fújkálni a padlót, és ez sokszor baromi macerás, ha nem olyan helyen vagyok kikötve, ahol a partról tudom lábbal pumpálni - a csónakban állva légpadlót fújni nekem orbitális szopás, bár Béci állítja, hogy neki gyerekjáték. Mindenesetre ezzel a megoldással sima ügy lenne.
De a Lidl cucca is hasonló, meg ezer másik néven is kapható picit drágábban mindenféle webshopból. Igazából az enyém már vagy 8-10 éve megvan, a családban van Lidl-változat is, azt azért kellett csak kidobni sok év használat után, mert kontaktos lett a nyomógombja.
Köszönöm a választ! A horgony kapcsán így már érthető a koncepció. Az összecsukhatóság a helykihasználás miatt nálam is elsődleges fontosságú (na meg hogy ne szúrjon ki semmit).
Akksi: ciklikus zselés akksi (tudtommal jobban bírja a lemerülést, cserébe kisebb az indítóárama, tehát pont erre a feladatra is jó), bármelyik akkumulátorboltban kapható. 12 Volt, 12 Ah (nagyobbat akartam volna, de csak ekkora volt készleten), konkrétan ez a típus:
Ehhez vettem a Bárdiban egy szivargyújtó aljzatot (párezres tétel), amin gyárilag van kb. 40 cm vezeték, a végére két sarut, ami pont rámegy az akksi pólusaira, és kész. A pumpán gyárilag szivargyújtós a dugó, gyakorlatilag egy vízhatlan zsákban lakik a teljes konfiguráció. A biztonság kedvéért azért mindig bedobom a kocsiba a lábpumpát is (mérete ellenére), mert nagyon tud bosszantani, ha egy kompresszor pont akkor romlik el, amikor igazán szükség lenne rá.
Töltés: sima Lidl/Aldi autóstöltőt (Ctek processzorvezérelt töltő másolata) használok 12V motorkerékpár üzemmódban (így elvileg kisebb a töltőáram). 5-6e Ft szokott lenni, évente talán kétszer árulják, de az eredeti Ctek sem volt régebben horror. Nálam amúgy is mindig ott van a csomagtartóban, szóval csak egy újabb felhasználási területet találtam neki.
Horgony: olyat akartam, ami kicsire összecsukódik, de nem túl hegyes.. Gondolom mindkettő érthető :) Ilyen csak a kapás van, meg a hall, a kapás csak sziklás talajon jó, a hall beássa magát homokon is, még ha közel nem is olyan hatékony, mint a többi klasszikus forma - kompromisszumos megoldás. Úgy kalkuláltam, hogy 4kg + 4 méter lánc elég lesz egy ekkora csónakra, eddig azt mutatja a tapasztalat, hogy valóban elég. Bár tény, hogy nagyon brutál hullámzásban nem teszteltem még, és remélem nem is fogom túl gyakran, olyankor már igyekszem a kikötőben, vagy védett helyen lenni. De erős sodrásban teszteltem már, és fogott.
A legegyszerűbb ilyesmi létrám van, 3 vagy 4 fokos asszem, nem is tudom hirtelen https://www.trinexus.hu/Kotelletra-osszehajthato-muag-hazban-5-fokos Meg kell tanulni beszállni rajta, kicsit macerás, de a barátnőm be tud rajta szállni, videón meg láttam 70 éves rozzant öregembert is beszállni ilyennel, szóval bárki meg tudja tanulni, de elsőre nehézkes. Viszont nagyon kicsire összecsukható és könnyű. Én simán az egyik pad alá szoktam hurkolni. Az előző csónakomon meg az egyik vonószemhez volt rögzítve a fartükrön, az is működött, nem kell túlagyalni a dolgot szerintem. Én amúgy sose használom, 1 másodperc alatt bent vagyok vízi muscle uppal, mire a csajom bekászálódik a kötéllétrán, már levettem az uszonyokat és teát szürcsölgetek, felesleges létrával faszkodni, ha be tudsz szállni anélkül is.
Én is kérdezek, mert ahogy látom, te is találtál jó megoldást olyasmire, amire én még nem - milyen akksit (és milyen töltőt) használsz a csónakpumpához pontosan, valami linket tudnál adni? Köszi!
Hétvégén megnéztük az épülő kalocsai hidat, reálisnak tűnik a jövő évi befejezés. Érdekes alulról látni a munkát, meg az is meglepő (bár teljesen logikus), ahogy a két hídfő között csónakkal közlekednek oda-vissza a mérnökök és munkások, hiszen még nem ér össze a híd két fele. A kisvizes helyzet miatt gyakorlatilag a teljes paksi szakasz egy nagy összefüggő homokpad, mindenhol a partról gyalog és a vízről csónakkal érkező napozók élvezték az utolsó "nyári" napot.
Technikai beszámoló: a légpadlós Honwave T32 és a korábban linkelt elektromos pumpa (http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=165324334&t=9172969) kapcsolatáról tudok most már részletesebb infót. A pumpával konkrétan 15 perc felfújni az egész csónakot (többször is mértem már), ez és az elpakolás utáni leszívás után 12.2 Volt marad a kis akksi feszültsége (otthon aztán mindig feltöltöm). A pumpa digitális kijelzőjének köszönhetően tudok pontosan (?) nyomást mérni így érdekes tapasztalattal gazdagodtam: a kb. 27 fokos késő nyári időben picit túlfújt (pl. 0.8 helyett 0.82 bar) kamrák a kétórás dunai "hűtés" után már előírt nyomás alá csökkentek, a hurkák 0.25 helyett 0.20 körül voltak, a légpadló pedig 0.8 helyett 0.7 bar.
Teljes összeszerelési idő: 30 perc, ami a kocsiból kipakolás kezdetén indul és a "fedélzetre lépéssel" ér véget. Ha meglesz a fartükörre szerelt sólyakerék, akkor szinte lefelezhető ez az időigény, mert pumpálás közben felrakható lesz a motor, tank stb is (most előbb vízre rakom a csónakot, és ott pakolom be a nehéz cuccokat), nem csak az apró/könnyű holmik.
Köszönöm a részletes válaszokat, nagyon hasznosak! A körfény rúdra rakott zászlórögzítés nagyon ötletes, le fogom másolni!
Tank: ez a Dinghymate nevű termék vagy más gyártótól van? Tudnál esetleg linket adni a spanyol forráshoz? Sajnos nem találtam az EU-ban belőle, pedig nagyon praktikusnak tűnik a kis helyigénye miatt, még úgy is, hogy nagyon hátra kerül így negyed mázsa - kis csónakban viszont jól jön az extra hely, főleg hogy az utasok kitöltik az első traktust.
Horgony: miért pont Hall és miért 4 kg? Nem kötekedésnek, de tényleg érdekelnek a személyes tapasztalatok, mert ahány cikk, annyi bölcsesség, de nekem ebből a szempontból a tényleges gumicsónak+Adria kombó valós tapasztalatai a legrelevánsabbak. A kapás horgonyod hány kilós? A lánc utáni kötél hagyományos vagy rugós? Mástól is köszönettel olvasnék a neki bevált tengeri horgony konfigurációjáról (próbálok minden hazai és külföldi cikket elolvasni és videót megnézni, hogy ne magamnak kelljen feltalálni a spanyolviaszt).
Létra: az egyik távoli képen mintha létra lenne a csónak oldalán. Milyen típust használsz? Hány fokos? Mennyire egyszerű bemászni rajta? Hogyan van kikötve a csónakhoz: egy ponthoz vagy többhöz (terhelés elosztása céljából), kötélhurokkal vagy seklivel/karabinerrel? Másnak milyen létra vált be gumicsónakhoz?
Jövőre tervben van egy Tokaj-Szeged út a Tiszán. Eddíg Tokajtól fölfelé Balsáig illetve utána még 15 km.-ig voltam, illetve lefelé Tokaj-Tiszalök-Tiszadada, illetve Kisköre-Tiszafüred, Tiszafüred-Tiszakeszi. Lassan bejárom szépen egyenként. Szép és egyben fura is. Azért fura, mert áradáskor felfogni nem lehet azt a vízmennyiséget, ami ilyenkor megjelenik. Szép, mert egyszerűen szép. Nincs mit ragozni. A Bodrogon is voltam párszor, itt is tervben van egy Tokaj-Felsőberecki túra. Nejem Miskolcról ezek a viszonylag egyszerűen elérhetőek, de szeretném megismerni a többi hajózható folyót is. Nagyon vízibolond lettem. :-)
Na, sikerült. Nekem szívfájdító a Tisza jellegzetes szinét látni.
Gondolom a méret miatt nem sikerült a feltöltés.
A qrva telefongyártók egyre nagyobb felbontású kamerákat gyártanak (már 100 Mp), és ebből adódóan egyre nagyobb a méret is. Már az én ócska telefonom is min. 5 MB-os képet csinál, és alapból nem lehet utólag méretezni, pedig elvileg van "szerkesztés " menüpont.
Tegnap ismét vízre tettek a Kolibrit. Kiindulásként Tiszafüreden az Albatrosz kikötőt választottam, a Városit is felhívtam, de nem működött a sólyapályájuk. Gyors csónakleeresztés után indultam, a Balneum mellett az öblítőn ki az élő Tiszára és irány fölfelé. Itt jutott eszembe, hogy a tartalék kanna itt van, de nem tankoltam tele. Így maradt a 23 literes tank, ami alapvetően elég volt, bár jobban szerettem volna hosszabb túrtá tenni. Így od-vissza 70,3 km lett a táv. Rengeteg horgásszal találkoztam, javarészt harcsáztak, láttam fogást is, tuti 5 kiló fölött volt a zsákmány. A túristák most kevesebben voltak, bár a jó idő azért kicsábított sokakat a vízre, bérelhető csónakokkal. Tiszacsege előtt a halőrrel is beszélgettem, igaz, lyukra futott, mert csak túráztam, de utána ment is a következő csónakhoz. Tiszakeszi kompnál fordultam vissza, egy helyi horgász kérdezett tőlem infót egy horgászhelyről. Fura volt látni, hogy egy kopott evezővel egy még kopottabb lélekvesztővel és elmondása szerint (meg ránézésre is) egy harminc éves bottal volt a vízen. Ő is harcsázott. Azt a tipikus békebeli felszerelést láttam nála, amilyen anno nagyapámnak is volt. Jöttek az emlékek. Látszik, hogy az Ősz már megkóstolta a természetet, gyönyörűek a színek, sok madárrajt is láttam. Úgy döntöttem, nem rakom még el télre a hajót, hátha lesz még lehetőség vízre menni. Fürdőgatyában és rövidujjú pólóban voltam, igaz, visszafelé föltámadt a szél és bizony már kellett a hosszú cucc, gyorsan fölöltöztem. Elkészült az első selfie.-m is, addíg soha nem csináltam, lehet nem is fogok. :-) Visszaérve gyorsan kivettem a csónakot aztán irány haza. A mai időjárásról meg ne beszéljünk.
Sanyi nevében írt vki.múltkor a messengeren,hogy bajba került valahol Franciaországban,és segítsem ki 100 euróval.Még képeket is küldtek,amelyeken a csónakja volt.
Amikor anno először vittem ki a Dunára Sanyival, pont térdműtét után voltam. Na akkor tudtam már, hogy ezt én nem akarom csinálni. :-) Ezért lett később görgős utánfutó, és így 3 perc volt vízrerakni, és már mehettem is ki a nyílt vízre.
Dehogy, csak az életem olyan szakaszában vagyok, amikor nem ez a prioritás, és nem is gumiban gondolkodom már. Ha már minden jogsim megvan, inkább valami rendes hajóra gyúrok. Igazából az tart vissza leginkább, hogy nincs hol tárolnom. Tudom gyenge kifogás, de lesz még hajóm. Ez biztos.
Ma kint voltam biciklizni, Gödön megálltam a töltésen, lent a parton egy kistraktorral éppen vittek le valami csónakot, megálltam a korlátnál egy percre szusszanni, szemben egy házaspár úgy döntött, hogy elindul, azt mondta a nő: - Menjünk, láttunk már ilyent.
Mire a férj, hogy én is halljam: Mit láttunk, csináltunk is, még a fénykorban, mi?
Somolyogtam egyet aztán mentem én is Vácnak.... :-)
Hát, ez van - én a rib.net/forum - ot szoktam böngészgetni, ha valami konkrét hasznos/minőségi tartalmat keresek, ott millió gumicsónakos van aki ténylegesen a gumicsónakozással kapcsolatban írogat, és ezáltal óriási mennyiségű az archív és az új tartalom is kb minden kapcsolódó témában. Csakhát angolul van..
Na jól van örülök, hogy ilyen sok hasznos hajós téma jött fel a beszámolóm kapcsán, most már menjen mindenki pihenni inkább valahova melegebb éghajlatra :)
Nem voltak épp kedvcsinálóak a körülmények, és leginkább örültünk, hogy valamennyire melegít a neoprén, nemhogy még lehámozzuk, dehát kit mi csigáz fel, embere válogatja :)
A körfényre elfelejtettem válaszolni - eredetileg egy rövid műanyag csövön volt, egy szar szorítóval ami semmire se volt jó. Levágtam róla (mert szegecselve volt nem jött le az istennek se) és átraktam egy hosszabb alu csőre, amit lefestettem, és két kötélvezető műanyagba szoktam becsúsztatni amit a fartükörre fúrtam. Az aljára tettem egy olyan fém pöcköt, ami a teleszkópos evezőket tartja, hogy ne ugorjon ki rázkódásnál. Most pont elég hosszú, hogy 3 zászló is ráférjen (amikre műanyag csőbilincs szerűségeket raktam, hogy fel/le pattinthatóak legyenek). Eddig bevált.
- Megjött már a végleges hajólevél? - Még nem, remélem megjön lassan.
- Hány literes tankot használtál? Hol lehet ilyet kapni? - 6 gallonos, tehát 23 liter körüli fartükör tank. Én Spanyolországból rendeltem, itthon nem árulják tudtommal.
- Az előző kérdéssel összefüggésben: kb. hogyan fogyasztott a Suzuki, kilométerre és üzemórára vetítve a ti felhasználási módotok mellett? - Altalában 3/4 gáz körül megyek vele - mikor kerek 10 üzemóránál tartottunk az ottlét alatt, akkor tartottam 31 liter tankolásnál (30 helyett mert az egyik görög kutas túltöltötte az egyik 10-es tankot amiben az utánpótlás benzint hordtam). Még volt az alján egy kevés szóval 3 liter körül volt ekkor a fogyasztás, ha nem csal az üzemóra számláló. De volt ennél több is, volt amikor 4 liter körül jött ki.
- Említetted a horgonyzást. Mekkora és milyen horgonyt használtál? Tartotta rendesen? - 4 kilós Hall horgonyon van 4 méter 6mm-es inox lánccal a kötél végén, horgonyzáskor mindig bele szoktam tolatni, amíg meg nem fog rendesen. Ha túl közel kerülök a parthoz mire megfog, ami ritka de előfordul, akkor felszedem és újra próbálom. Illetve vizuálisan is ellenőrizni szoktam a horgonyt mikor bemegyek, ha nem tűnik jónak, lemegyek és elakasztom kézzel. Ha olyan helyen vagyok, ahol jobban aggódom (valami zátonyon kint a francban, vagy keskeny öbölben ahol felsodródhatok a sziklákra ha változik a szél/áramlat, akkor ki szoktam rakni a kapás farhorgonyt, amit vagy partra húzok, vagy elakasztok manuálisan egy víz alatti sziklában. Nem volt még szerencsére olyan gondom, hogy nem tartott volna meg ezek után.
- A körfényt felfúrtad a fartükörre, vagy a gyári szorítójával csavaroztad fel?
- Lajstromszámot mivel vitted fel a hurkára: festék vagy matrica? - Hirtelen kellett valami indulás előtti nap, kézzel vagdostam ki egy öntapadós fólia tekercsből, egyelőre tart.
De tényleg sok jó trükköt el lehet tanulni a leírásokból is. Nekem például a horgonyzás és bójához kötés a vesszőparipám, minden ismeretet próbálok felszippantani, mert az egyik félelmem az, hogy nem lesz ott a csónak, ahol hagytam (a másik, hogy ellopják, de technikailag az is úgy néz ki, hogy nincs ott, ahol hagytam). A fórumon olvasott szívások segítenek pár "típushiba" elkerülésében.
Köszönjük a leírást, sokat lehet belőle tanulni (Béci részletes beszámolóit is ezért kedvelem, a ti szívásotok másnak fontos tanulság a saját útja tervezése-szervezése szempontjából). Lenne pár kérdésem:
- Megjött már a végleges hajólevél?
- Hány literes tankot használtál? Hol lehet ilyet kapni?
- Az előző kérdéssel összefüggésben: kb. hogyan fogyasztott a Suzuki, kilométerre és üzemórára vetítve a ti felhasználási módotok mellett?
- Említetted a horgonyzást. Mekkora és milyen horgonyt használtál? Tartotta rendesen?
- A körfényt felfúrtad a fartükörre, vagy a gyári szorítójával csavaroztad fel?
- Lajstromszámot mivel vitted fel a hurkára: festék vagy matrica?
Igen, láttam Navionicson, hogy durva letörések mennek tovább lefelé, nem is nagyon tudtunk ott horgonyozni, mert annyira gyorsan mélyült, hogy szinte méterekre kellett volna állni a sziklafaltól, hogy ne 30+ méter mélyre dobjam a horgonyt. Azon a pár helyen, ahol esély volt rá, ott meg már volt 1-1 vitorlás.
A nagyítós kommentet nem értem, odatettem fölé a telefont, és lefotóztam.. Nem voltak óriásiak, csak mint a vágódeszka, ahogy látszik is. Sajnos nem vagyok nagy vadász, csak egy sima egyszerű amatőr, sok év rutinnal - bárcsak az lennék, de ahhoz sokkal többet kéne tengeren lennem, és merülésre edzenem.
Az utakról annyit,hogy viszonylag sok a földrengés,és a sziget külső oldala baromi meredek.Ide nehéz olyan utat építeni,ami nem esik a tengerbe.A mélység csaknem olyan ütemben megy tovább,mint amilyen a hegy,így a parttól 1-2 kilóméterre már kb.ugyanilyen mély is.Ezért tudnak nagy hajók is egyszerűen nekimenni a partnak.
Szép a csónakod,de a halakat nem kellett volna nagyító alatt fényképezni,így is elhisszük,hogy nagy vadász vagy 🙂
Nemrég értünk haza Lefkadáról, szeptember végén/október eléjen ott töltött két hét után, gondoltam, írok némi képes élmenybeszámolót. Mielőtt elindultunk, megcsináltattam gyorsan a lengyel hajólevelet, ahogy írtam is korabban, leginkább annak hatására, hogy többeket is igazoltattak idén a görögök, illetve hogy a határátlépések se legyenek problémásak, ha esetleg kipakoltatnának. Szerencsére elő se kellett vennem, parti őrséget nem láttunk 2 hét alatt sehol, de még rendőrt is csak a városban, a rendőrörs előtt üldögélve. A határátlépések is simák és zökkenőmentesek voltak, talán egyszer volt fél óra sorbanállás visszafele a macedón/szerb határon, de ott se néztek semmit. Csak a tompai határátkelőn néztek be a csomagtartóba, de aztán legyintettek. és mentünk is (érdemes amúgy visszafelé használni a határinfó oldalt, mert már párszor belefutottunk, hogy Röszkénél 2 óránál hosszabb sor van befele, míg Tompánál semennyi).
A szállással szerencsénk volt, eddig is szinte mindig sikerült közvetlen parti, csónakparkolós szállást találni, de itt konkrétan 10 lépés volt az apartman ajtajától a csónakig - az apartman udvara egy privát partszakasz volt stéggel/kikötővel, és mindez nevetséges, utószezoni áron, mi lehet ennél jobb? A tulaj egyben RIB túrákat is szervezett, két 8 méter körüli RIB parkolt az udvaron, amik szinte minden nap kifutottak még így szezon végén is, szóval pörgött szépen a biznisz. A közvetlen szomszédunk pedig egy taverna volt szintén saját stéggel, ahova csapatostul jöttek a gumicsónakok az öbölben horgonyzó több száz vitorlásról minden este - nem volt ritka, hogy 8-9 ember is ült egy 3,5 méter körüli gumicsónakon, úgy néztek ki, mint a migránsok a La Manche csatornán, de a csónak meg se nyekkent.
Első nap nekiindultunk körülnézni, először kisebb kirándulást tervezve az öböl környékén, de aztán annyira szép idő volt, és annyira menni akart a hajó, hogy 60 km körüli túra lett belőle, megkerülve Meganisit. (persze Bécinek ez még a kis kirándulás kategória, nekünk már inkább a közepes). Már ekkor teljesen lenyűgözött a sziget elképesztő szépsége, pedig még nem is láttuk a nyugati oldalt, ami még gyönyörűbb.
Másnap már narancssárga viharjelzés volt, vészesen közeledett felénk az Elias nevű vihar - nem valami megnyugtató, ha már neve is van a közelgő viharnak, igazi armageddont igértek a következő napokra. Viszont az idő még gyönyörű volt, sok kis hajó a vízen, szóval úgy döntöttünk, az öböl környékén a kis szigeteken elleszünk. Az egyik ilyen kis sziget Skorpios, ami arról híres, hogy ez volt Onassis magánszigete, itt vette el Jackie Kennedyt is. Mint kiderült, továbbra is magántulajdonban van, 100 évre lízingeli egy orosz oligarcha.. Mi azért megálltunk mellette, még szigonyoztam is kicsit a part mentén, gondoltam, ha jönnek az oroszok, majdcsak lejátsszuk a dolgot valahogy - de nem került elő senki, viszont legalább lőttem pár halat estére.
Másnapra odaért a vihar, ami időnként alábbhagyott, majd újra és újra feltámadt, szóval maradt az autós túrázás. Megnéztük a sziget nyugati oldalát a partról, már ahova le tudtunk jutni. A valamiért Lefkadán megunják az útépíést egy idő után, többször is előfordult, hogy 2-3 kilométeres meredek szerpentin végén az utolsó fél kilométeren megszűnik az útburkolat, és meredek földes/sziklás út marad a helyén, amit én nem akartam bevállalni a kocsimmal, szóval volt pár visszafordulás (az egyik ráadásul jóval stresszesebb és kalandosabb, mint szerettem volna...). A nyugati oldal egészen lélegzetelállító, hatalmas, magas sziklafalak omlanak bele a szürreálisan kék tengerbe, olyan árnyalatokat produkálva, amiket még sehol sem láttam. Mint kiderült, ez a Lefkada-kék tényleg különlegesnek számít, a hullámok által a vízbe oldott mészkő okozza. A képek nem adják teljesen vissza, de tényleg hihetetlen árnyalatai vannak itt a tengernek. A következők nem hajós képek, de hajóról aligha tudnék ilyeneket drón nélkül, és ha csak a csónakról készült fotókkal illusztrálnám a szigetet, közel sem látszana, milyen eszméletlen az egész. Aki még nem járt itt, és szeret tengeren hajózni, kötelező célpont szerintem, kihagyhatatlan.
A képeken már látszik, hogy közeledik a vihar, ami az egyik strandon, illetve fölötte, utol is ért minket. Az egyik nyitva tartó boltos, akitől vettünk némi vizet, aggódva kérdezte, motorral vagyunk-e (több motoros is volt ott épp), ha igen, ne induljunk vissza felfelé, mert az út tetején nagyon esik - fura volt, mert ott a strandon egy csepp eső sem esett akkor. Elindultunk felfelé, és úgy 300 méterrel feljebb az úton volt egy vonal, amin túl ömlött az eső, mintha dézsából öntötték volna. Megálltunk előtte 20 méterrel az úton, és úgy fél percen át elképedve néztük a csontszáraz autóból, ahogy előttünk néhány méterrel ömlik az eső, mint egy vízesés, míg ránk nem esik egy kb egy csepp sem. Majd jobb híjján, mivel ez volt az egyetlen kifelé vezető út, továbbmentünk. A vihar hamarosan elszabadult, 2-3 másodperc telt el a villanások és fülsiketítő dörrenések közt, miközben egyre jobban ömlött az eső, sűrű köd szállt le, a hegyoldalakon patakokban ömlött le a víz és a sár az úton keresztben, a laza kövek elkezdtek az útra potyogni, és az út fölött mindenhol pókhálóként tekergő ezer éves elektromos vezetékek - amik rendszeresen leszakadnak az ősi, korhadt fapóznáikról nagyobb viharok közben, több napos áramkimaradásokat okozva - vészjóslóan rángatóztak felettünk a szélviharban. Hogy tökéletes legyen minden, még a térerő is elment, ötletünk se volt a sűrű ködben, merre kéne menekülni a folyamatosan csapkodó villámok elől, nem volt jó móka, nem szoktam autóban félni de ez ijesztő volt. Másnapra már csak az eső esett, kirándultunk még kicsit autóval, majd elvonult a vihar, és a maradék másfél hétben végig 27-28 fok volt, szikrázó napsütés, és 25 fok körüli vízhőmérséklet.
Végre nekiindultunk kicsit, és elmentünk a sziget legdélebbi pontjához, megnézni a világítótornyot a víz felől is, és felfedezni a környéki öblöket. A sziget déli része sem okozott csalódást, majd hamar elértük a kiszögellést a világítótoronnyal, épp készültem ráfordulni, mikor a parttól kb 30 méterre előbukkant egy bazinagy kirándulóhajó, majdnem ezzel fordultam szinte telibe szembe. Vártam egy kicsit, hogy továbbmenjen, majd óvatosan elkezdtem benézni a kiszögellés mögé, és szembe találtam magam egy helyi kompjárattal, szintén méterekre a parttól, ha befordulok közé és a part közé, úgy 10 méterről kaptam volna az oldalhullámait, amit nem akartam kipróbálni, miután egy ugyanilyen kicsit korábban a Meganisi szorosban váratlanul kb másfél méteres éles hullámokkal kínált megy jóval nagyobb távolságról. Vártam mégegy percet, hogy továbbmenjen, megint benéztem a szikla mögé, erre legnagyobb megdöbbenésemre egy 9 emeletes nemzetközi tengerjáró hajó jött szembe, az sem távolabb a parttól, mint az előző kettő. Egészen döbbenetes látvány volt, ahogy előbukkant előttem a hegynyi hajó alig néhány tucat méterre, majdnem egyenesen felénk tartva. Hát ezek szopatnak engem... Meguntam a szarakodást, visszamentem, és egy jó 150 méteres kerülővel fordultam rá a kanyarra, hogy még idejében lássam, mi jön és át is tudjak menni előtte. Persze ekkor nem jött semmi, csak néhány békésen araszoló vitorlás. Csak ismételni tudom magam, mennyire gyönyörű ez a rész, hajós fotókkal lehetetlen visszaadni, drón kéne ide.
Az igazi izgalmak a másnapi túrán következtek - már javában tervezgettünk egy szigetkört, meg egy Ithaka, esetleg Kefalonia kiruccanást, de előtte még lazítsunk egy napot jelszóval kimentünk közelebbről is megnézni Meganisi eldugott részeit, snorkelezni, vadászni kicsit. Annak ellenére, hogy többszáz vitorlás volt minden nap a vízen a környéken, Meganisi dél-keleti csücske teljesen kihalt volt, a mesebeli táj és kristály tiszta víz ellenére, egész nap elhagyatott öblökben horgonyoztunk, szikrázó napsütésben és teljes szélcsendben, a civilizációból csak 1-2 eldugott ház látszott itt-ott a hegytetőn, ezt leszámítva ezer éve se nagyon nézhetett ki máshogy ez a táj. Este hat fele indultunk vissza, a kb 3km hosszú öbölben tükör síma volt a víz, mikor felhúztam a horgonyt.
Elindultunk a part mentén északkelet felé, miközben lassan, de fokozatosan elkezdett hullámos lenni a víz, a szél is egyre erősebb lett, majd megjelent a hullámok tetején a tajték - ahogy fokozatosan fordultunk egyre északabbra, úgy 3-4 km-en keresztül fokozatosan romló körülmények után a síma vízű öbölből és szélcsendből süvítő szélben és méteres, rövid hullámhosszú hullámokon találtuk magunkat, kb 5-6-os erősségű szélben, - amikről mellesleg semelyik előrejelző app, vagy időjárásjelentés nem tudott sem előre, sem közben, mindegyik szerint világbéke volt várható egész napra. Mikor végül ráfordultunk a sziget csücskénél az északi irányra, eljutottunk arra a pontra, ami már az Aerotecnek is sok volt siklásban, de még araszolva is égnekálló orr majd hatalmas csapódás váltotta egymást másodpercenként. Mellettem egy jóval nagyobb Rib is hasonló mozgással araszolt, látványosan fröcskölve-csapódva, majd behúzódott egy öbölbe. Még úgy 12 km lett volna hátra, egyre romló körülmények közt, széllel szemben, miközben már így is bőven egy-másfél méter körüliek voltak a hullámok. Az idegrendszeremnek ez kicsit sok lett, bemenekültünk mi is egy kis öbölbe, ami teljesen védett volt, pár tucat vitorlás békésen ringatózott és vacsorához készülődött. Nyoma sem volt a kétszáz méterrel arrébb tomboló szélviharnak.
Úgy egy óra volt még naplementéig, vészesen fogyott az idő. Kajánk/vízünk bőven volt elég, száraz ruhánk viszont csak mérsékelt mennyiségben. Éjszakára 19 fokot mondtak, megfagyni nem fagyunk ha ott ragadunk, de nem lenne egy élmény, főleg a barátnőmnek, az ilyesmit rosszul viseli. Megkérdeztünk a parton egy horgászt, szerinte mi várható, hátha jobban ismeri errefelé az időjárást - azt mondta, éjfél fele fog lecsillapodni, addig ő semmi pénzért nem menne ki egy kisebb hajóval. Vártunk egy órát, naplemente előtt húsz perccel még kinéztünk az öböl szájáig, de a hullámok nem csitultak semmit, viszont legalább gyorsan sötétedett. Ekkorra tudatosult bennünk, hogy ott ragadtunk. Eszembe jutott fehérvári topiktársunk, aki kb ugyanígy járt nemrég - azzal a különbséggel, hogy az ő hajóján legalább el lehet aludni kényelmesen. Jobbhíjján elkezdtem valami tábort építeni a parton, ülésekből, mentőmellényekből és törölközőkből összedobtam két fekvőhelyet, kötélből, szigonyokból és thermo fóliákból egy esővédő sátorszerűséget fölé ha esetleg esne is (volt rá minimális esély). A másik fóliát odaadtam a barátnőmnek, hogy jobban viselje a dolgot, nyirkos neoprénben ugyan nem volt hideg de nem is volt túl kellemes. Felhívtam a házigazdát, hogy nem megyünk haza, ne aggódjanak. Megfordult a fejemben, hogy megkérdezem, mennyiért taxizna ki értünk, azzal a 8 méteres ribbel biztos meg lehet csinálni, de a barátnőm megnyugatott, hogy bírni fogja reggelig, felesleges idehívni a tulajt. Olyan este 11 felé még megnéztem, rendben van-e a csónak, majd ledőltem és el is aludtam szinte azonnal. A barátnőmnek viszont sajnos nem megy ez ilyen könnyen, időről-időre felébredtem rá, hogy mocorog, forgolódik, nem tud mit kezdeni a helyzettel, majd éjjel fél egy fele jelezte, hogy kezd fázni is. Bár a hipotermia veszélye nem állt fenn 19-20 fokban és neoprén nadrágban + pulóverben/dzsekiben, tudtam, hogy ha a további 5-6 óra is ilyen gyötrődve fog telni neki reggelig, az egyrészt traumatizálni fogja, másrészt meg fogja utálni az egész hajózást (ezt utólag meg is erősítette, azt mondta, nehezen szállt volna ezek után hajóba). Béci is Lefkadán érte el, hogy ne hajózzon vele többet a család, nem akartam beállni a sorba én is. Közben feljött a telihold, az égen egy felhő sem volt, egészen jó látótáv kezdett lenni, az öbölben pedig teljesen kisimult a víz.
Úgy döntöttem, kimegyek az öböl szájához, megnézem, mi újság kint, mennyire lehet látni bármit, milyenek a hullámok - felmértem kint a helyzetet, és arra jutottam, haza tudunk menni. Tábort bontottunk, felhúztam a horgonyt, felkapcsoltam a 3 éves de még sosem használt körfényt, és kihajóztunk az éjszakába - ideje átesni az éjjeli tűzkeresztségen. A kezdeti idegesség hamar alábbhagyott, párszáz méterről látni lehetett a partvonalak fehér sziklacsíkjait, a távolban pedig látszottak az öblünk szájánál lévő falu fényei. Célba vettem őket, és békés, éjszakai vezetésre emlékeztető hangulatban siklottunk a teljesen kihalt,nyugodt tengeren, sehol egy darab hajó rajtunk kívül. Pár szigetet kellett csak kikerülni út közben, de a gps és az elfogadható látótáv bőven elég volt ehhez a manőverhez. Az öbölben még el kellett szlalomozni pár száz vitorlás közt, akinek jó része kivilágítatlanul horgonyzott, de ez is sikerült ,majd végre hazaértünk - egészen euforikus érzés volt ezután az este után.
Másnap átbeszéltük az eseményeket - nem meglepő módon a barátnőm, aki eddig nagyon lelkesen hajtotta, hogy menjünk szigetkörre, meg Ithakára, hallani sem akart róla ezek után - bár bevallom, én is nyugisabban szerettem volna tölteni a nyaralás hátralévő részét, két autós meg egy hajós stresszhelyzet után az idegeimnek igencsak kellett már némi nyugalom is. A jó hír, hogy a kedve nem ment el végleg az egésztől, arra jutottunk, hogy nagyobb túrákra ezentúl mindenképp éjszakai túlélőkészlettel (hálózsák, matrac, sátorponyva, száraz ruha) készülünk, ha valahol ott rekednénk, ne érjen felkészületlenül. Már csak azt kell majd kitalálnom, hogy rakom be mindezt a csónakba, ahol mostanra mindennek faszán megvan a helye, pont jól használható kettőnknek, de kb el is fogyott a hely. Talán az egyik tömlőre fogok erősíteni mégegy szárazzsákot valahogy.
Egy vicces szituáció volt még, ami utólag megerősítette bennem, hogy nem lett volna jó ötlet éjszaka vizitaxizni hívni a tulajt. Egyik este épp aludni készültünk, mikor az udvarról hangos csobbanás hallatszott, mintha egy krumpliszsákot hajítottak volna a tengerbe - majd hörgések, és mély, dörmögő hangon kurvaanyázás következett görögül, újabb csobbanások, puffanások, újabb kurvaanyázás. Kislattyogtam a vízhez megnézni mi az isten ez, nagy meglepetésemre a tulajt találtam a derékig érő vízben, amint az egyik hajót húzza-taszigálja. Nem tudtam mire vélni, megkérdeztem, minden ok-e, azt mondta, igen, köszi,megkérdezte én hogy vagyok, majd megpróbált kimászni a hajóra, de elég hamar visszacsobbant a vízbe. Itt lett egyértelmű, hogy hullarészeg a kapitány úr, és a szokásos esti hajóvizit során valószínűleg rövidebbnek bizonyult a stég, mint ahogy emlékezett, és a vízben kötött ki. Kérdeztem kétszer is, kell-e segítség, de azt mondta nem köszi, megoldja - a híres görög büszkeség még ilyenkor is.. Visszahúzódtam az apartman elé a sötétbe, és ott állva rajta tartottam a szemem, meg ne fulladjon. Bár félő volt, hogy én fulladok meg előbb a röhögéstől, a Benny Hill show semmi volt ehhez képest, kb 15x próbált kimászni a partra és a hajóra derékig érő vízből , de a felénél mindig visszaesett, abszurd módon esetlen mozgással. Egyszer már lábra is állt az egyik fellépőn, majd onnan zuhant vissza hanyatt esve. Olyan volt az egész jelenet, mintha valamelyik korfun játszódó Gerald Durrell regényben lennék, azokban vannak ilyen karakterek. Végül nagynehezen kikászálódott valahogy, csodával határos módon eljutott a part mentén a kerítésig, és azt követve fel a házukba. Utána még egy órán át nagy puffanások jelezték, hogy rossz helyen voltak a dolgok a szobában.
A hátralévő egy hét már nyugisabban telt, a nyugati partot inkább a part felől fedeztük fel, a déli-keleti oldalra mentünk csak hajóval, de szerencsére ezek után nem szaladtunk bele több szívásba, csak nyugodt strandolással, snorkelezéssel, búvárkodással telt az idő, és néha megálltunk egy-egy kikötőben szerezni egy gyrost, majd valami eldugott öbölben kiültünk a hajó szélére, és tengerbe lógó lábbal, időnként halakat etetve elmajszolgattuk. Kipróbáltam végre a hajó orrára rögzíthető kamerát is, ha már railblaza bikát vettem - faszán működik, sokkal kevésbé ráz, mintha kézből videóznánk menet közben.
Hát, nagyjából ennyi, kicsit hosszúra sikeredett a beszámoló, elnézést érte, de így uborkaszezonban talán elfér. Mindenkinek nagyon ajánlom Lefkadát és környékét hajózásra, egy csoda az egész.
Nekem 50-ért írták át idén 9.9-ről 20-ra, és ebben már benne volt a fojtás csere is (bár az kb 2ezer ft amúgy is). Gyárilag 10-es csiga volt rajta, az 9.9-es verzióban nem nagyon ment 4500 fölé, így most 5800-5900 körül van a vége (gyárilag azt hiszem 6200 vagy 6500 a max). Szóval nem váltottam nagyobb csigára sem.
10-ről 15-re ugyanannyiért írják át a vezérlőt,mint 10-ről 20-ra.Lehet,hogy csigát kell cserélned,de az se biztos.Én 10-es propellert használok,ezzel vettem a motort anno 9.9-esnek.Most nehezebb csónakom van,így visszaraktam a 10-est.
Köszönöm az infót, akkor a 10 LE-s változatot elvetem. +50e Ft a 15 LE és +100e a 20 LE, így az esetleges 10-es nyitással kb. ugyanott vagyok, márpedig ezek szerint szükség lenne rá.
Motorkérdés: adott egy Honwave T32 légpadlós csónak és egy '93-as évjáratú 2T Mercury 9.9 LE (200 cm3 körüli, nem nyitható tovább). 2 felnőtt + 1 gyerekkel Dunán hegymenetben kb. 25 km/h-t tud, lefelé 30 fölött. Ez nekünk bőven elég, 15 km/h körül már siklásban. 3 felnőttel viszont 11-12 km/h fölé nem tud már menni egyik irányban sem, nem is siklik (súlyeloszlással, trimmel variálva sem). A későbbiekben viszont igény lenne erre, ezért gondolkodom egy erősebb motorban.
Mivel fontos a súly (mindig a helyszínen rakjuk össze a csónakot, csomagtartóból), így minden kiló számít (a derekamnak is). Na és itt jön a kérdés: a Suzuki DF sorozat 10-től 20 LE-ig elvileg ugyanarra az alapra épül, de a 15-ös és 20-as nehezebb 4 kilóval.
- Mi a különbség a 10-es és a 20-as között, ami a súlykülönbséget adja?
- Vajon a 10 LE-s Suzuki a nagyobb lökettérfogat (200 vs 320 cm3) miatt elég lehet ahhoz, hogy a fent vázolt határon átvigye a csónakot? Tudom, nehezen becsülhető, de aki kisköbcentis motorról váltott, milyen tapasztalattal rendelkezik a kérdést illetően?
- Ha nem elég a 10-es Suzuki gyári állapotában, akkor jól értem, hogy 50e Ft körüli költséggel nyitható 15-20 LE-re?
Én a Lodestart,meg a Bombardot is Suzukistól húztam fel régebben,de attól még meredek.Fönt a füvön szoktam felfújni,összeszerelni a csónakokat,majd onnan betolni,kihúzni.
Nem tűnt fel hogy meredekebb lenne, nekem nem okozott gondot feljönni rajta. Sőt egyszer a kolibrit a saját sólyakerekén motorral együtt kézzel felhúztam rajta. Mondjuk fostam is, ha elcsúszok hol fog megállni a csónak. :))
Soha nem látlak,pedig sokat vagyok Rácon,a futóm is ott pihen a kertben. jegesedésnél viszem a Dunaújváros Horgásztanyára kivenni,és tárolni a rocsót.:)
Háát, -20cm-nél az a sólya nem használható (mint már tapasztaltad... :) ). Legalább 1méter víz hiányzik hozzá. Akkor most nem mentél át a híd alatt? :P :)
Érden még lehet sólyázni, csak nem szabad a hátsókerékkel lemenni a beton végéről. :) Így még a kerék sem lett vizes. Áztattam vagy 2órát még a sót, aztán feltámadt a szél és durva hullámokat keltett. :/ A sólyánál éppen szélcsendes volt, csak fölfelé a kanyar után hullámzott ahol hosszában érte a szél a vizet. Ezek az össze-vissza hullámok szarabbak mint amilyenek a tengeren a jóval nagyobbak voltak.
Az alattam lévő három hsz-re reagálva: nem tudom, mit ír a jogszabály, nem tudom, eltér-e a szabályozás a különböző hazai vizeket illetően, és (Bécinek mondva) ezek szerint nagyot tévedtem, így bocsi mindenkitől az esetleges félreinformálásért.
A jogsi nélküli kategóriára gondolt,vagyis 20 lóig elektromos motort szinte bárki vezethet.Ő félre hallhatott valamit,és belső égésűekre is érvényesnek vélte.
"az engedélyezett 15-20 LE az e-motorokra vonatkozik"
Hogy is? Változott valami, vagy arra gondolsz, hogy jogsi, és hajólevél nélküli határ ott is 15 kW körül van. Csak eddig nem nagyon voltak ilyen motorok, és a gyakorlatban nem jelentkezett ez a korlát.
Igen, az biztos, hogy ha valaki, ő egy szűk nap alatt körbejárná, viszont az is tény, hogy már kezdi érezni, van annak is varázsa, ha valami tetszetős helyen leragad időzni kicsit - és nem, nem azért, mert szarakodik a moci vagy a hajtómű vagy bármi más. :)
Ma beindítottam,és járattam a hajtómű nélküli motort mielőtt levettem az állványról és bevittem a garázsba.
Indításkor több lámpa is kigyullad,csippan is egyet,de azonnal kialszanak a lámpák.2000- es fordulaton járattam egy darabig,volt amikor magától jócskán felment a fordulat anélkül,hogy a távkarhoz nyúltam volna.Ezen is lesz mit szerelgetni☹️
Igen, a kábelhiba* bennem is felmerült. Ha nem tévedek a műszert már cserélte. ??
* nem tudom az amerikaiak milyen kábeleket használnak, de az autóikat tekintve elég gyalázatosakat.
Ami még aggasztóbb, hogy a Suzukimé is 2év után töredezik. Rá akartam dugni a diagot és a csatlakozó mind a 4vezetéke tőben el volt törve. Tavaly ugyanez volt a főtengelyjeladóval is. ):-((
Sziasztok. Úgy tudom, Béci72 meg akarja tőletek kérdezni, igaz-e, hogy egy új szabályozás szerint a Balatonon max 15, de talán már 20 lóerős motorral bárki hajózhat.
Ja, így van a Suzukiban is. Mikor eltörött a főtengelyjeladó vezetéke, beírta mindkettőbe. Az "örökösben" a mai napig ott van, még az is hogy mennyi ideig, hányszor, milyen fordulatokon, hőmérsékleten jött elő a hiba.
Ahhoz is bele kell kicsit nyúlni,mert az injektorokat rá kell hangolni.Nem lehet csak úgy cserélgetni a két vezérlőt.
Amúgy ezt a kalimpálást mindig is csinálta,és a röviden felvillanó check engine se újkeletű.Vagyis már az átírás előtt is.A tavalyi 1100 km-es túrán is dobott 2-3 piros lámpát,az utolsó napon meg csaknem nem indult el,vagy csak az egyik henger.Akkor is ki lett olvasva,és semmi lényeges nem volt benne.Majd ha összerakod a defektes hajtóművet,akkor megnézzük,hogy mit csinál a másik motor.
Szerintem most a check engine lámpa felvillanása nem volt valós,csak valami zárlat,nem megfelelő érintkezés,stb.különben nem aludt volna ki néhány másodperc után.
Július 19-én jelzett folyamatosan a check engine lámpa,amikor ledarálta a hajtóművet.Takyka aug.25 körül jött el kiolvasni,és nem látott semmi hibát.Közben egyszer sem indítottam el.
Ezt így igen nehéz megmondani, max találgatni lehet, miután azt a "dadogást" egyedül Te hallottad/érezted.
Mi/én nem tudjuk neked mi a dadogás.
Levezethető, de annyi a lehetőség, hogy az nem fog segíteni.
Két ágon lehet keresni.
1. gyújtás
2. üzemanyag ellátás
Mindkettőben tucatnyi olyan alkatrész van, aminek a hibája ilyeneket képes okozni.
Miután azt írtad, hogy a fordulatszámmérő "ugrik", elsőre a főtengelyhelyzet jeladót gyanúsítanám.
Nem tudom milyen jeladó van a motorodon, de ha indukciós, azok tudnak ilyeneket okozni amikor felmelegednek.
De ez is csak egy tipp.
Továbbra is azt mondom, nézni kell diaggal amikor előadja. Szerintem megjegyzi az a hibakódot ha már jelez a MIL lámpa, csak valószínűleg sok idő múlva akartátok kiolvasni. Megeshet, hogy xx hibamentes indítás után törlődik a hibakód. (a Suzuki vezérlője pl. megjegyzi örökre az előzmények tárolóban)
Voltam pár napra az Adrián,mivel a nyaram idén nagyon nem úgy sikerült,ahogy szerettem volna🙂
Hétfőn indultam itthonról,Bóra volt,így a teherautókat leterelték az autópályáról.Ez engem csak annyiban érintett kicsit,hogy a Karlovac-Slunj-Plitvice-Obrovac-Benkovac-Drage útvonalon a hágón kicsit többen haladtunk,mint megszokott.Az idő a hegyekben esős,borongós volt,szinte földig értek a felhők,és 9-10 fok volt.A túloldalon 1 órával később már verőfényes napsütés,mérsékelt szél,és 25 fok.Ez volt a hét legrosszabb napja,utána alig volt nap 30 fok alatt,a tenger víze pont mint nyáron.
Ezúttal nem a megszokott körutazást terveztem,hanem apartmanban alvást,és rövidebb-hosszabb napi túrákat a környéken,melyekbe bőven belefér akár félnapos horgonyzás,sznorkelezés,fürdés,pihenés valami szép helyen.Lényegesen olcsóbb ez így,kevés a motor ereje ehhez a csónakhoz,és irreálisan sokat fogyaszt.Amellett,hogy kell neki a sok üzemanyag,még "szarakodik" is valamiért időnként.Amikor a Krka folyóra mentem pl.a tónál nem akart siklásba menni,egy hosszabb lassú menet után.3000 fölött "bedadogott",rázkódott a motor,nem ment át siklásba,de nem is nagyon erőltettem.Felemelve a motort,és üresben megforgatva a propellert enyhe kattogást hallottam,így megijedtem,hogy a hajtómű megint tönkre fog menni(közben csak a távkar volt fél centivel az üres mellett🙂,amit csak később vettem észre)
Így 2000-2500-as fordulaton-ami ezzel az összeállítással 10-11 km/h sebesség- mentem vissza Tisnoig.Tribunj után erős oldalszélben haladva fel kellett vennem a vitorlás kabátomat,mert amúgy eláztam volna.Amúgy végig jó hangja volt a motornak,nem éreztem,hallottam semmi különöset.Közel a kikötőhöz,újra próbáltam a nagyobb fordulatot,de hasonlóan rázkódott,mint 4 órával azelőtt.Így a tisnói sólya mellett hagytam éjszakára.Másnap delelőtt újra próbáltam,minden gond nélkül ment,de kb.20 km után "dobott" egy check engin-t.Ilyenkor elvileg a motorvezérlőn is világítanak ledek,melyekből lehet következtetni a hiba jellegére.Mire azonban levettem a kupakot,hogy levideózzam,mit csinál,a műszeren is elaludt a piros lámpa.Tovább haladva ezt eljátszotta 2-3-szor,de már nem álltam meg,hanem ugyanúgy mentem tovább.Semmi változást nem észleltem,a lámpa rövid idő után elaludt.Ami még fura,hogy kb.3000-es fordulatig a fordulatszámmérő mutatója mindig mereven a helyén áll,4000 fölött meg időnként ide-oda ugrál,és többször magasabb fordulatot mutat,mint ahogy megyek,és kis gázadásra visszaesik a fordulat a műszeren a ténylegesre.Szóval nem tudom,mi lehet...
Tavaly is volt pár check engine,csak nem ilyen gyakran,de nem volt semmi tárolt hiba(Takyka kiolvasta a motorvezérlőből)
Valószínűleg nincs itt ilyenje senkinek, így tapasztalat sincs. Szerintem max az lehet gond, hogy mennyire van jó helyen ehhez az evezőbak. A Kolibrimen pl. sokkal előrébb van az evezőbak mint a bimini talpa.
Legközelebb letesztelem ezt is, meg kimérem az áramfelvételét a pumpának. A dugó a pumpán a gyári beépített, az aljzat meg egy alap Bárdi autós 2e Ft körüli olasz-kínai cucc (30 cm körüli vezetékekkel, amikre az akksihoz megfelelő standard sarukat szereltem). Nem fogdostam pumpálás közben, mert a csónakot pakoltam be, de jó ötlet erre is ránézni, nekem is olvadt már össze dugó a szivargyújtó foglalatban korábban.
Nem melegszik az a szivargyújtós dugó? Feltettem egy ilyet a Bravora a csipeszek helyett, és első menetben elolvadt.
-------------
Ha valakinek szüksége lesz rá: Ez a fajta 16A-es viszont jól bírja, és forrasztgatni sem kell, csavaros a csatlakozás benne. (és mindkét szabványos aljzatba használható)
Az első próba letudva, eddig jó eredményekkel: a pumpa a Decathlontól is rendelhető (külsős cégtől) kétlépcsős, én az Aqualing.hu-ról rendeltem, ott olcsóbb. Erről a típusról van szó:
Hogy mennyire tartós, az majd kiderül. Egy szünetmentes akksival tápláltam meg (12V, 12 Ah), a légpadlós Honwave T32 teljes felfújása és leszívása után 12.2 Volt feszültséget mértem az akksin. Gond nélkül felfújta, gyorsabban, mint mire felkerült minden tartozék a csónakra (evezők, fenderek, tank, horgony stb).
Ami tetszik:
- gyors
- jó minőségűnek tűnnek az adapterek, stabilan kapaszkodik a szelepbe és a pumpa oldalán is jó a csatlakozó
- háttérvilágítása van az LCD-nek
Ami kevésbé tetszik:
- 0.5 lépésekben állítható a nyomás PSI-ben (ez önmagában még nem gáz), de
- bár tud barban is mérni, PSI van mögötte így is, mert 0.034 baros (tehát fél PSI) lépésenként lehet beállítani a nyomást bar üzemmódban. Kicsit hülyén néz ki mondjuk a 0.8 bar helyett a 0.827, de végülis meg lehet vele békülni, lábpumpával sem lesz pontosabb.
Az 50km/h a felső határa a 6°B-nak. Igen a táblázatban tól-ig értékek szerepelnek, de ezek most ki tudja miért a felső határokat adják meg, azt meg nem lehet a Beaufort skálával. Ettől függetlenül a plasztiklapon már a 6°B szerepel.
Így még sehol se láttam megadva,hogy a Beaufort pontosan átváltható km/h-ra.Már párszor tanították,de ott egy táblázat volt,hogy pl a 6-os szél az mondjuk 35-45 km/h-ás szél.
Légpadlós csónakhoz és kétlépcsős pumpához mekkora akksi lenne elég, hogy ne kelljen az autó szivargyújtójának "lőtávolságán" belül lenni (lehessen közvetlenül a parton fújni, függetlenül attól, hogy az autóval hol sikerül parkolni)?
9-10 Amper max. áramerősséggel és max. negyed órás működési idővel számolva. Egy 17Ah-s akksi elég lehet már?
Biztos amúgy, hogy a reg kártya azt jelenti? Nem azt, hogy C kategoria, AZAZ 6B szél, 2M hullám? Merthát ez a C kategória definiciója (meg a 12 tengeri mérföld a parttól)..
Nekem fura mert az van az ideiglenesen, hogy Max wind force / Wave height: Max 13,8, max 2 - a jó ég tudja, mit akarnak ezzel
Fasza, nem tudom, hogy fogok péntekig legyártani két ilyen táblát, meg mire.
Az utolsó 3 karakter variációja 35 betűt és 10 számjegyet alapul véve több mint 90 000.
Ha az első 3 karater a kikötő helyét kódolja, akkor ezt úgy még legalább 100-al be lehet szorozni, az már közelít a 10 millióhoz.
Ha mind a 6 karakter betű és szám kombinációja lehetséges, akkor úgy 8 milliárd hajót jelent.
(Nem hülyék ülnek a lengyel hatóságnál.)
A regisztrációs kártyámon:
a14. C/max. 6° B/max. 2m,
ami azt jelenti, hogy C kategória max. 6Bofort-os széllel és B kategória ettől kisebb szélben max. 2m-es hullámokkal.
Érdekes! (Nem mintha kimennék 1,95 m-es hullámok közzé.)
A lengyel előírások szerint:
"A ship with Polish nationality is marked with its name on each side the bow and on the stern. The registration number and the name of the ship's Port of Registry should be displayed under the name on the stern. The name may consist of characters used in Polish (all English characters are included in the Polish alphabet) and Arabic or Roman numerals; the name length cannot be longer than 33 characters."
Magyarul a név az orránál két oldalt, a regisztrációs szám és kikötő a fartükrön. (Méret nincs szabályozva.)
A névnek nagy jelentősége van,(lásd Hableány meg Viking nevű hajóknál sem a regisztrációs számmal kértek segítséget a rádión).
Ez a rendszer 2021-ben indult a lengyeleknél. Az addigiak választhattak, hogy marad a régi, vagy újat kérnek. Sokaknak valószínűleg megfelelt a régi is.
Köszi az infót, szerintem akkor valami levehető táblát akasztok rá szerintem, aztán ha esetleg megállítanak és pampognak miatta, akkor eljátszom a hülye turistát, akinek azt mondták, ez is jó így. Nem akarom összefestegetni, ha nem muszáj, a matrica meg tapasztalataim szerint lejön az első 1-2 összehajtás után.
Két betű négy szám a POL után, de neked is 000 az első 3, szóval csak a 2 betű+egy szám ami jelenleg használatban van, fura, hogy még csak ennyit adtak ki, na de mindegy, lényeg, hogy jó legyen.
"..mit hova ragasztott, és elfogadták-e neki úgy?"
Oda az oldalára a lajstromszámot :
A nevet meg direkt azt adtam meg ami rajta van gyárilag. :)
Mindenhol elfogadták, miután sehol senkit sem érdekelt, hogy mi van rajta. Semmiféle hatósággal sem találkoztam, de még látni sem láttam olyat. :)
Igazából a határátlépések miatt csináltattam, hogy igazolni lehessen a tulajdonjogot. Kifelé kétszer kértek is valamilyen papírt róla. Az ideiglenest elfogadták. Hazafelé senki sem kérte. Ami igazán meglepett, hogy Röszkén még rá sem néztek, mintha nem is húztam volna semmit.
Nem tudom van-e rá valami előírás, de a görögöknél max 6cm-es karakterek vannak a hajóikon. Már amelyiken van. Zászlók is jószerével csak a vitorlásokon.
Ha minden igaz, az a lajstromszámom, hogy POL000UF3 - ez létezik? furán rövidnek tűnik, gondolom a POL a lengyel jelzés, az az UF3 lenne az egyedi azonosító ebből, de több tízezer (százezer?) hajó esetén ennyire rövid volna?
Hú, ezeket a felragasztásos dolgokat el is felejtettem hirtelen nagy örömömben - kit is igazoltattak innen nemrégiben lengyel hajólevéllel a görögök? Tőle kérdezem, mit hova ragasztott, és elfogadták-e neki úgy?
Ja és akkor még elvileg zászlókat is kéne szereznem gyorsan..
Nekem az egyik csónakomon,amit többnyire eddig itthon használtam,de van német hajólevele,az evezőkre ragasztottam a lajstromszámot.Itthon befelé fordítom,a horvátoknál kifelé.Hajónév meg nem kötelező.
Majd írd meg kérlek, hogy mennyi idő alatt jön meg a végleges is (csak a tervezhetőség miatt).
Kérdés: ki hogy oldja meg a külföldi lajstromszám takarását hazai vizeken? Eleve nem "varrja fel" a hurkára (pl. valamilyen táblára megy az azonosító) vagy mi a bevett módszer erre?
Köszönöm az infót. Akkor ezt a Bravo vonalat hanyagolom, ennyiért nem tűnik arányosnak az ára a tartósságával. Kipróbálok valami más kétlépcsős pumpát, aztán majd beszámolok róla.
Na megjött simán egy nap alatt, nem tudom, minek csinálták itt nekem a cirkuszt, hogy csak jövő hét végére lesz meg, elég volt kicsit rájuk förmedni és meglett egy nap alatt.
Ezeket amúgy a supjaihoz is gyártja/ajánlja a Decathlon, és a supjaik 15PSI körül vannak, a légpadlók 11,8-ával szemben, ráadásul nagyobbak/vastagabbak is, mint egy légpadló.
Ez párezer forint bárhol, igénytelen és gyors, a 3 tömlőt 1-1 perc alatt fújja fel formára, a légpadlót picivel lassabban. Majd átváltok a decathlonosra, és az tömlőnként olyan 3 perc alatt megvan a keményre fújással, majd a légpadlóval kicsit többet tököl, az egész művelet olyan negyed óra kb. Ráadásul nekem mindkét pumpa csövekkel/mindennel befér a decathlonos pumpa zsákjába.
Nem hangzik túl jól. 60e Ft-ért már valami tartósabbra számít az ember... Neked mi vált be a légpadlóhoz, ami lehetőleg emberi időn belül fel is fújja?
Odaadom az összes pumpám darabjait,melyek a légpadlók felfújásában mentek tönkre.Mind Bravo volt,igaz,egyiket se vettem újonnan.Sima műanyag hengerek,fogaskerekek,nem bírták sokáig.Egy digitális Bravo-m maradt épen,de ezt már csak nagyon ritkán használom légpadló felfújásra.
Pontosan melyik Decathlonos pumpával fejezed be a felfújást?
60e Ft körül lehet külföldről a Bravo BTP12-t beszerezni, youtube-on többen is Honwave T32-höz használták, látszólag a 0.8 baros légpadlót is bírta. De ha a fórumos tapasztalat más, meg olcsóbb megoldás is van, akkor nem akarom feltalálni a melegvizet.
Mondjuk a legjobb 1 darab gép lenne, ami elejétől a végéig mindegyik kamrát felfújja és lekapcsol a beállított nyomáson. Nálam minden alkalommal fel kell fújni a csónakot, szóval fontos szerepe lenne a pumpának.
A kérdés jogos, a válasz az, hogy egyrészt meg voltam róla győződve, 1-2 nap elég rá, mert ezt mondták emailben is, és ezt írták az oldalon szóval nem aggódtam emiatt. Másrészt mivel lakást újítunk fel, iszonyat kupi és por volt az utóbbi hetekben, nem akartam a káosz tetejébe előszedni és kicsomagolni a csónakot, hogy befotózzam a szériaszámot, meg a táblát, ha ráér az utsó héten, miután kicsit rendet raktam.
Nekem is ő csinálja, Abdul még két hete válaszolt, mikor megkérdeztem, meddig tart az ideiglenes hajólevél, azt mondta, 1 nap (amúgy írtam 6 különböző oldalnak, kiderült, mindegyik ugyanaz a cég, több helyről is Abdul írt vissza, ahonnan meg nem, ott más, de ugyanarról az email címről.)
Most Faizannal beszéltem, miután közölték ma reggel, miután kifizettem, hogy csak jövő hét végén lesz meg az ideiglenes.. Ettől frászt kaptam, mert pénteken megyünk. Azt mondták, Lengyelországban most holiday van és mindenki csak jövő héten dolgozik. Utánanéztem, nem így van, szóval írtam nekik, ne bullshiteljenek itt, hanem prezentálják ezt a szart, mert mikor elkérték a pénzem, azt írták, 1-2 nap, szóval miután fizetek, ne legyen hirtelen két hét. Erre felhívott Faizan, elnézést kért, azt mondta, igazából csak az ügyintézőjük nyaral, de elintézik mégiscsak egykét nap alatt, merthát igazam van. Remélem, így lesz..
Ez kb az ottani ügyfélkapun megy, ami lengyel, szóval ha van egy tartózkodási engedélye, és ügyfélkapuja, akkor meg tudja csinálni, akár otthonról home officeból vidáman, lehet, hogy vállalkozást se csinált rá ott hivatalosan. A kutya nem fogja soha ellenőrizni, mit csinál a kapott útlevél fotókkal - míg mondjuk egy nagyobb, hivatalosan működő cég ha csak rosszul tárolja a neved/telefonszámod, egy GDPR-ellenőrzésnél úgy megb****hatják, hogy a gatyája rámegy, elő is szokott fordulni.
"egy Lengyelországban élő nevenincs valaki csinál egy weboldalt, ahol segítséget igér hajó regisztrációban, és mint minden hatósági kontroll nélküli magánszemély"
Jah jobb híjján énis elküldtem, csak nem volt olyan jó érzés egy random nevenincs weboldal mögött ülő Ahmed Abdullahnak átadni az útlevelem fotóját, ami a feketepiacon simán ér annyit, mint amit az ügyintézésen szakítanak.
Én az első fázisra sima lidl-ös 3ezer ftos szivargyújtóról működőt használok, a másodikra a 20 rugós decathlonost. Tökéletesen működik, pár perc így az egész, a decathlonosra van 3 év gari (szerintem több mint a Bravóra) a Lidl-ös meg pótolható 3ezerért, bár nekem még nem ment tönkre.
Igen, ez benne van a pakliban, de én sem gondolom, hogy tragédia lenne a dolog. Annyi helyen másolják le az ember papírjait (autókereskedő, hitelügyintéző, biztosítási ügyintéző, közműves ügyek, telefonszolgáltató, Booking.com stb), hogy ha valaki pont az én adataimmal akar offshore céggel adót csalni, akkor bőven van lehetősége máskor is.
A kérdés az, hogy működik-e a lengyel metódus (mint a horvát kishajós papír, ahol szintén kell a papírok másolata), mert ha igen, akkor ez a konkrét ügyintézésből való haszonról szól, nem az adatokkal való visszaélésből szerzett haszonról.
Köszönöm a tippet a pumpára, próbálok olcsó forrást felhajtani.
Ilyet használunk páran. Keresni kell olcsóbb forrást. Én anno kevesebb, mint feléért vettem az ebay-en egy sup kereskedőtől de annyiért már sehol nincs.
Honda T32 légpadlós csónak felfújásához (0.8 bar a padló, 0.25 a hurka) mi az a pumpa, ami a gyári lábpumpánál kényelmesebb, gyorsabb megoldás?
Esetleg akkus lombfúvó+"finishelés a lábpumpával", vagy van olyan akkus/szivargyújtós megoldás, ami a kb. 20 perces lábmunkát le tudná faragni? Hajós/SUP-os webshopokban látni mindenféle pumpákat 20 és 200 ezer Forint között, de melyik éri meg tényleg a befektetést?
Pontos típust, ötleteleket nagyon szépen köszönök!
"nagyon más a rendőrnek odaadni, aki egy hatósági személy"
A rendőr egy alulfizetett ember, és neki lehetnek legkönnyebben olyan kapcsolatai ahol el tudja adni az adataidat...... Ha már összeesküvés elmélkedünk.
De a vége akkor is az, hogy ezt neked kell eldöntened.
(vagy csináltatsz hazai hajólevelet, ahol lemásolják a személyidet.... plusz a szokásos szívatások.)
Értem én, mit mondasz, de nagyon más a rendőrnek odaadni, aki egy hatósági személy, vagy egy banknál lefénymásoltatni, ami egy szigorúan ellenőrzött intézmény, súlyosan büntetik, ha nem úgy használják/tárolják az adataidat, ahogy a szabályzatban rögzítve van - és más amikor egy Lengyelországban élő nevenincs valaki csinál egy weboldalt, ahol segítséget igér hajó regisztrációban, és mint minden hatósági kontroll nélküli magánszemély elkéri az útleveled fotóját, aminek a felhasználása teljesen nyomonkövethetetlen utána.
Nézd, két lehetőség van. Vagy bízol bennük és elküldöd, vagy nem csináltatsz ilyen hajólevelet.
Azért az érthető, hogy valamilyen igazolást kérnek a személyedről, különben bárki bármilyen néven hajóleveleztethetne. Gondolom a lengyel közlekedési hatóság sem ad ki bemondásra okmányt....
Soha nem adtad még át senkinek sehol a személyidet ahol azt le is másolták? Akár a rendőr is megteheti amikor elballag vele az autójához hogy ellenőrizze.
Mindenesetre amit vállaltak és ígértek azt pontosan teljesítették is.
Kérdés a lengyel hajólevelesekhez - ti simán, minden aggodalom nélkül elküldtétek az útleveletek/személyitek fotóját ezeknek a random weboldalaknak amik az Arab emirátusoktól kezdve a legkülönfélébb helyeken vannak regisztrálva, valószínűleg semmiféle hatósági kontroll nincs felettük, és ilyen Abdullah Ahmed nevű ügyfélszolgálatosok írogatnak vissza róluk?
Azért nem értem. Nekem sem a kád aljáról kellett kimászni a sünnek, de ha vízszint már 3-4 cm-rel a kád szále alatt volt, már meghaladta a sűn képességeit. (mondjuk, úszva nem tudott ugrani sem)
Nekem fűrdőkád van leásva, többször is beledöglött szegény, mert azt hitte, hogy majd átsétál a tavirózsa levelein. De aztán csináltam létrát, azóta megszüntek a halálesetek.
Ez nem olyan volt, hogy ki-kihagyogat, hanem full digitális. Rángattad, semmi. Kis gáz, rántás, jár. Lassan veszed visza a gázt és egyszer csak lekapcsol.
Neked van ilyen motorod. Próbáld ki nagyobb gyertyahézaggal!
Ha zavar lenne a probléma, akkor kis gázzal sem kellene beindulnia. Az alacsony fordulati gyenge szikra (mert túl nagy a hézag) sem áll meg. Attól, hogy picit nyitott a pillangószelep, nem tudjuk gyorsabban rángatni...
Ja, még valami. A Suzuki kihangsúlyozza, hogy csak zavarszűrős gyertyát szabad használni, mert annak hiánya összezavarhatja a vezérlőt, ami működési problémákat okozhat. Gondolom, ez akkor is megeshet, ha a zavarszűrő megdöglik a gyertyában. Az meg ránézésből nem látszik.
Nem a 0.9mm a gond, azzal működne hiba nélkül. 0.9-ről hamarabb fog 1.1-1.2mm-re növekedni a hézag mint 0.8-ról. Az 1.2mm viszont már sok.
Amúgy nincs megadva gyertya csere periódus, mindössze annyit ír a kezelési, hogy 100üzemóránként ellenőrzés, beállítás. Beállítani csak a hézagot lehet.
(ilyen nem indulós esetben, ha nincs tartalék gyertya, össze kell ütni a gyertyahézagot 0.5-0.6mm-re és azzal megpróbálni)
Ott helyben nem, de Béci azt mondta, semmi szokatlan nem látszott rajtuk.
Az biztos Azt elég határozottan gondolom, hogy a számítógép érzékelt valamit a gyertyával kapcsolatban és amiatt vagy nem gyújtott, vagy nem fecskendezett be. Annak a bizonyos paraméternek a határérték figyelését gázadással tiltottuk le.
Gyertyahézagot néztetek?? Ez tipikusan az az eset, amikor nagy a hézag és kis fordulaton nincs elég delej, hogy átüsse. 0.8mm-es hézag való neki, de a gyári gyertya is 0.9mm-es új korában.
Ha nekem is úgy mesélték volna mint neked, én is hitetlenkednék! De tényleg úgy volt, ahogy Béci írta. Rángattuk, míg kezünk szakadt le és semmi. Egy pöffenés sem. Kicsit rányitottunk a 🦋 szelepre és egyből indult, stabilan járt. Visszavettük a gázt, megállt mint a szög. Párszor még eljátszottuk ezt, konzekvensen csinálta. Aztán, Gönyű-Visegrád oda -visszát egy röccenés nélkül végig csinálta.
Nem dadogott, nem hagyott ki, mintha egy kapcsolót kapcsolgattál volna. Vagy ment, vagy nem.
Amikor utána tanakodtunk, hogy mi a fene lehet, mondtam is Bécinek, kizárt dolog, hogy gyertya probléma legyen.
Dehát ugye, Béci csökönyös ember, nem hallgatott a jó tanácsra. :-)
Én akkor is tamáskodtam, most is hitetlenkedek kissé.
Tudom, neked a tények bizonyították, hogy az újjal ment, a régivel meg nem, de nekem utóljára csak fiatal koromban voltak gyertya problémáim a régi 2T vasakkal, ahogy akkor mondták, "beköpte" a gyertyát.
Az elmúlt 40 évben csak azért cseréltem gyertyát, mert eljött az ideje.
Suzukinál nem volt alapjárat,Takykával pont Visegrádra készültünk.Sikerült elindítani nagy nehezen,de utána egész nap le sem vettem a fordulatot 2000 alá.
Nem volt előjele,egyszercsak nem akartak indulni,de azért nagy unszolásra mégis beröffentek,mert ugye tartalék gyertya nálam se volt.Most inkább időben cserélem őket.
annyira keveset? huh.. és van valami előjele, mikor kezdenek elfáradni, vagy csimán csak nem indul? én nem hordtam eddig gyertyát magammal, lehet el kéne kezdenem akkor.
Egy 9.9 2T Mercury motor időszakos szervize (vízkerék, gyertya, tömítés, olaj stb) kb. mennyit kóstál mostanában anyaggal és díjjal együtt egy normális műhelyben?
Ezeket a kecskéket hajóval viszik oda, szélnek engedik őket hónapokra, vizet visznek nekik. Több ilyen szigeten is láttam nagy fekete müa tartályokat, a part mentén, gondolom azokba hordják nekik a vizet.
Pár éve kikötöttem a Kornati szigetek egyikénél,és gyalogtúrára indultam a csúcs felé.Ez egy teljesen kopár sziget volt,nem láttam növényeket,minden csupa szikla.Mégis egy csapat vadkecskével találkoztam.Nem tudom,mit ettek-ittak ott,de nem voltak rossz bőrben.
A Bujazliz nickedhez is ugyanaz a freemail-es cím van bejegyezve, mint ehhez.
Akkor is meg tudod változtatni, ha már nem éred el a régi címet mert az újonnan megadottra kapod a megerősítő emailt(közben nekem is megjött, csak bebaszta levelezőm a spam mappába)
Megszűnt a dimre@webmail.hu-m (Nem én akartam, de nem vagyok hülye, hogy havi 2300 Ft-ot fizessek egy reklámmentes mail címért. Évi 26000-ért tárhelyet bérlek egy domén szolgáltatónál, ahol nincs reklám és max 50(!) mail címet generálhatok adminisztrátori joggal)
Amikor itt meg akartam változtatni az elérhetőséget másik email címre, azt írta rendszer, hogy az ellenőrző linket elküldte a dimre@webmai.hu -ra(!) ami persze már nincs/nem érhetem el.
Elvileg nem is kell, ha be tudsz lépni Bujazlizként, a beállításokban simán megváltoztathatod az emailcímedet(bár én most kipróbáltam a sajátomon és a megerősítő email nem akar megjönni).
Köszönöm az infót. Nem hangzik túl jól. Mármint értem a jogszabályi különbséget, de kár, hogy ez a realitás, mert tényleg szeretném full legálisan csinálni. De ez így mondjuk egy hosszú hétvégére teljesen lutri, főleg akkor, amikor az is kiderül, hogy a nyitvatartás a netes infóhoz képest eltér, sőt bizonyos kapitánysághoz még azt is kiírják, hogy az ügyfélfogadási idő amúgy is változhat a saját munkaerő rendelkezésre állásától...
A legtöbb, ami tehető, hogy normálisan közlekedik az ember (ami amúgy is alap kéne legyen belföldön és külföldön egyaránt), és rendelkezik a szükséges kellékekkel, hogy ne legyen feltűnő.
Ja, amúgy a hajó hazafele sehol senkit sem érdekelt. Mintha nem is lett volna. Röszke volt a legnagyobb meglepetés, ott a csomit sem kellett kinyitni. Ilyen még soha nem történt itt. Ráadásul egy rendőrcsaj kiintett a sorból (ahol kb. 2perce álltam) egy nem működő átjáróhoz és azonnal tovább engedett.
(A webmail bekebelezése után az új lehúzós levelezési lehetőséget nem kívánva a Bujazliz nicknév megszünt.
Szerencsére ez egy tartalék nicknevem így továbbra is írogatok).
A lengyel "hajólevél" - mint hungarikum kifejezés - regisztrációs kártyáján a motorszám nem szerepel, de a nemzetközi regisztrációs dokumentumokban igen. A hatóságok a teljes adatcsomaghoz hozzáférnek.
(Lehet igényelni full regisztációs certificatot, azon minden rajta van.)
Ha a régi motort eladom törlés (kivonás) nélkül, és egy új vevő regisztrálni akarja akárcsak nálunk, a regisztrációs eljárásnál a regisztráló hatóság fennakad a rendszerben, mert az kidobja, hogy a motort - a gyári sorozatszám miatt - regisztrálva van az én nevemen. Ennek súlyos jogi következményei lehetnek.
Igen, sajnos vége. :( Hazaértem kisebb károkkal, köszönhetően a gyalázatos macedon autópályának. Leesett a lámpatartó egyik vége, mert kirázódott a zsanér csapszege, majd később letörött az a rúd, ami segít a csónakot a futóra irányítani sólyázáskor. Gyors reparálás történt. :))
"Lengyel hajólevél ügyben még két kérdés felmerült bennem -
1. kérik hozzá a személyit vagy útlevelet, miközben elvileg életre szóló a hajólevél, nem kell módosítgatni. De ha rávezetik az okmányaim számát, amik közben lejárnak jövőre, akkor mi van? Vagy nem vezetik rá?"
Nem vezetik rá. A motor adatai sincsenek rajta a teljesítményén kívül. Az adataidból összesen csak a neved szerepel rajta.
Fizetned csak a tengerhasználati díjat kell(korábban matrica volt),amit a kikötői kapitányságokon adnak ki.Jogsi nem nagyon érdekli őket,max.a rendőrt.Nem tudom,hogy Zadarban kiadják-e az engedélyt hajólevél nélkül,Biográdban próbáltam,ott nem.Tisnoban kiadták idén több topictársnak is.
Ahány oldal, annyi infó, hátha itt van friss személyes tapasztalat a témában: adott egy Honda T32 gumicsónak, 10 LE-s motorral, horvát belvízi és tengeri jogsival. Hogyan kell erre a zágrábi nagykövetség oldalán (https://zagrab.mfa.gov.hu/hun/page/fontos-informaciok-horvatorszagba-utazoknak) említett bejelentést megtenni (+fizetni mindent), hogy biztosan megkapjam az engedélyt?
"A bejelentéskor ki kell fizetni a hajózási biztonság és tenger-szennyezés védelmi díjat, az idegenforgalmi adót..."
Több helyen olvastam, hogy hajólajstromszám nélkül a nagyobb kapitányságokon elhajtanak, de nekem pont Zadarban lenne a dolog esedékes. Van esetleg valakinek tapasztalata, ötlete ezzel kapcsolatban? Előre is köszönöm!
Ma konkrétan szarrá áztam. Vicces kedvében volt az időjárás. Reggel esett, mondom ma nem lesz hajózás. ) körül verőfényes napsütés. Nosza! No igen, de hova? A Tisza tavon egész nap első-másodfok volt felváltva, így Bodrogkisfalud lett a célállomás. Besójáztam, nosza irány lefelé, majd Tiszán föl ameddíg kedvem lesz. A Bodrogon találkoztam a Szemét kommandósokkal, elszomorító, mennyi szemetet szedtek össze. A ponton hajókon válogatták szét, félelmetes volt látni a többszáz zsákot. Egy apró szösszenet: Gyűlölöm a politikusokat, de Révész Máriusz nagyot nőtt a szememben. Kenuval, kesztyű, melós ruha, és beton keményen dolgozott. Szeretném látni ugyanígy Kövér eltársat, Semlyén elvtársat ás Viktor őfelségét is dolgozni. Szösszenet vége, bocsánat.
Toltam fölfelé a Tiszán az idő teljesen rendben volt élveztem a szabadságot, gyönyörködtem a madarakban, a ragadozó halak is aktívak voltak. Balsa után még vagy 15 km.-t mentem fölfelé, irány vissza. Lassú csordogálással. Aztán egyszer csak megdörrent valami és olyan felhőszakadást kaptam, hohy 20 méterre sem láttam magam elé. Esőkabát föl, de tulajdonképpen mindegy volt. Szó szerint szétáztam. Nem álltam meg, toltam ahogy lehetett visszafelé, Egyszer csak kiértem a zivatarból, derengő napsütés. Na mondom legalább megszáradok. Aham. Tokajnál ismét rákezdett az eső. Olyan csendes de áztató. Természetesen amíg felsójáztam és lekötöttem a csónakot esett. Mihelyt végeztem, elállt. Elindultam hazafelé és kisütött a nap. Néztem radarképet, elörejelzést, de nem mutatott semmi ilyesmit. No mindegy, ettől függetlenül jó volt megint a vízen. A hajó is egy pisszenés nélkül tette a dolgát szakadó esőben is. Most jön a buli után a takarítás. Ritkán ilyen koszos.
A szárak a felsővázra csukódnak, így kb. 70%-on kilátok. Nem mondtam, hogy tökéletes, azért kell valahogyan rögzíteni benne egy szárak nélküli szemüveget.
A Yamaha műszer így jelöli: mi=mile=mérföld (N, M, NMI, nautical mile, 1852m)
Az olyan szárazföldi népek, mint mi, inkább km-t használunk, a hajós német tengeri mérföldet. A tengeri térképekhez a mérföldet érdemes választani, mert egy szögperc megfelel egy mérföldnek (földfelszínre vetített hossz), így könnyebb számolni és tervezni.
Akartam már írni, hogy vettem egy olyan teljes arcos búvár maszkot mint tiéd is, itt a helyi mindenes boltban. Nekem nagyon tetszik.:))) Ma fejlesztés volt, bele tettem szemüvegemet, becsukott szárakkal. Tök jó volt, teljesen tisztán láttam mindent, és sokkal nagyobban mint szabad szemmel. Valahogyan bele fogok, egyet fixen aplikálni.
De. Reggelre elállt a szél, "kisímult" a tenger. :)) Kicsit megnéztem Lefkada déli végét és megkerültem Meganisit. Hááát, annyi ott a hajó, meg az ember, hogy egymásba ér a farkuk.
Mito 31 2.9t, 2 motor 500kg, 400-500l üzemanyag 400kg (a tulajdonos mondta, hogy ennyi volt benne), 900kg ember (ezt is ő mondta): 4.7t
Mutatta a fogyasztást a Yamaha képernyőjén: 1.6mi/l motoronként 3.000RPM-nél. Ez motoronként kb. 2.5km/l, vagyis a kettőnél kb. 1.3km/l. Döbbenetesen jó értékek, ami nyilván összefügg a hajótest igen áramvonalas formájával is.
A neten azt látom, hogy max gázon az F300 kb 100l/h fogyasztású. A kettőnél ez görög áron kb. 200e FT/h üzemanyag költség, ami drága mulatság. :-)
Geza nem utazó sebességre vonatkozóan, hanem max gázon valo fogyasztást irt korábban. Az enyém max gázzal kb 50lph-t fogyaszt. Utazóbán (35-45kmph) pedig 2.0-2.2kmpl (Kb 20lph).
Bakker, vannak itt olyanok, ha lölö meglátná, belevizelne szégyenében a konnektorba. Volt itt egy marha nagy. Ment utána egy olyan 30méteres másik mindig. Talán tartaléknak. Megált a kikőtő előtt vagy 2km-re, kinyílt a hátulja és kijött belőle egy kb. 10méteres "patraszálló" hajó. Nem gumicsónak meg rib, hanem egy rendes felépítményes hajó.
A ribek többségénél a tömlô a vízen fekszik, de itt az egyiknél nem. Sokkal könnyebb lehet takarítani.
Este kivettem a hajót, elvittem, ahol vettem. A tulajdonos hajója mellé álltam, éjjelre ott hagytam. Játékszer az enyém a Mito31 mellett. A 2x300 fogyasztása utazóbán 55lph, ami szenzációs. A fehér szín felára motoronként 500e Ft.