Keresés

Részletes keresés

kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40779

Az április fog még meglepetéseket okozni szerintem !

Előzmény: lukacs89 (40778)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40778

Joganta szilvához még: kicsit korán virágzik. Tavaly 1,5-2 héttel már követte a kajszit. De most is már látni itt-ott a fehér bimbókat, bár ez egy különleges év... Szóval elfagyásra is meg van az esély bőven. Ezért először azt hittem tavaly, hogy elfagyott, majd rájöttem, hogy monília (virágok nagy része bebarnult). Virágzás után egyből fújni kell rá a Mospilant (+Topast), tetvek (tavalyelőtt a lombjának minimum a felét összerondították) és szilvadarázs ellen (fehér lapokat is ki szoktam rakni). Molyok ellen tavaly kiraktam szilvamoly csapdát, egész sokat összegyűjtött. Szóval érdemes befektetni egybe. 

 

Tavaly óta vezetek a permetezésről, stb-ről egy listát. Tavaly így virágoztak a fáim:

 

- Gönci: március 18-28. Most 15 nappal kezdte előbb (március 3, kislányom szülinapján), de most lehet pár nappal kicsit elhúzódóbb lesz a virágzás és nem csak 10 nap lesz. 

- Flavortop és Redhaven barackok: tavaly pár nappal később csak, mint a Gönci. Most egy kicsit későbbre vannak, még nem nyíltak ki, de már nagyon ott vannak a startvonalnál. 

- Joganta: március 25-től április 10-ig virágzott tavaly. Mondjuk lehet most sem fog sokkal előbb, jövő hét végefelé is mondanak egy lehűlést. 

Előzmény: lukacs89 (40777)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40777

Értem mire akarsz kilyukadni, és el is hiszem, hogy legoptimálisabb úgy lenne védekezni a lemosóval, amikor éppen aktuális egy adott betegség. Ahogy jól rémlik pl. írtad is, hogy te megelőzted a tafrinát lemosóval, és nem is kellett score-t fújni. De ezt az emberek többsége idő, pénz hiányában, vagy csak lustaságból, vagy mert nem akar 1,5-2 hetente fújkodni, inkább letudja egyben. Mondjuk igaz, inkább 2 különböző lemosó, mint 3 score. :) Szóval van igazság abban, amit mondasz! Én is szerettem volna két lemosót, de nem jött össze.

Didergő Király: göncire (állítólag, de én is így veszem észre) egyébként nem jellemző a monília. Mai nap lesz rá időm. Most belassult kicsit a virágok kinyílása, 2 napja "megállt" 50-60%-os virágzásban. Tavaly tarolt a monília az országban, a göncin még akkor is egy db Chorus permetezéssel is csak 3-4 ágvég lett moníliás. Plussz szilva virágzás végén kapott Topast, de addigra már rég levirágzott a kajszi. Szilva témához: lehet ezek a német csodanemesítések érzékenyebbek a moníliára. Nekem Jogantám  van, az is moníliás volt tavaly. Mindenhol úgy hirdetik, hogy sharka rezisztens, ami igaz és szuper. Csak közben a legtöbb helyen elfelejtik feltüntetni, hogy moníliára érzékeny. Be kell iktatnom egy Chorust szilvavirágzásra is. Egyébként nagyon finom szilva, tavaly már meg tudtuk kóstolni. 

Előzmény: kavicsos1964 (40768)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40776

A gyümölcsök is csak ha megóvjuk a kezdeti időben akkor lesz termés ,nem tudsz mit csinálni ,vagy megpermetezed és lesz értelme a fának vagy ha belesik a betegség akkor annak vége ! A bosszantó nem csak a termés a fa is kihal !

Előzmény: Didergő Király (40774)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 40775

Nálam ugyanez van a barackon már rajta van minden lemosás meg a Chorus de a többin meg még van ami szinte meg sem mozdult azon meg még csak a rezes lemosó van ,várok hogy jobban beinduljanak a rügyek ,nem tudsz mit tenni ez ilyen ! Voltak évek amikor rendben két permetezéssel fel tudtam vinni a két lemosót szinte két hét szünettel, de ez a mostani év nem olyan, itt a sárgabarackot is két literes permetezővel permeteztem meg mert olyan elhúzódó a hideg miatt a virágzása !

Előzmény: W_B (40772)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40774

az enyém is gönci, egyszer szoktam.

a szilvát csak szilvadarázs ellen szoktam permetezni, a stanley-t legalábbis, viszont tavaly a top taste szilvám, amin először hagytam virágokat, meggyet megszégyenítő módon lekókadt a moníliától. szilvánál nem tapasztaltam eddig moníliafertőzést, sajnos úgy tűnik, hogy ez a fajta érzékeny rá, úgyhogy azt is kell majd permetezni monília ellen. "hálisten" nem egyszerre virágzik a kajszival. persze idén még nem kell permetezni, mert minden ágat le kellett vágnom a fáról, úgy lehervadt.

Előzmény: lukacs89 (40756)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40773

én annyira utálok permetezni, hogy ültetéskor már azt is figyelembe veszem, hogy lehetőleg egyszerre virágozzanak azok a fák, amiket ugyanazokkal a szerekkel kell permetezni. mondjuk ez a top taste szilva esetében nem jött össze, mert jóval előbb virágzik, mint a stanley-m, szóval lehet nekiállni a permetezésnek kétszer. aztán még arra is gondolni kell, hogy egymás közelében legyenek az egyszerre permetezhető fák, ne nagyon legyen olyan, hogy egyiket fújni kell, közben ott van mellette egy másik fa, amin már érik a termés.

Előzmény: W_B (40772)
W_B Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40772

"A két szert ne keverd össze külön van a rezes lemosó és külön a Nevikénes lemosó ! Nem azonos a betegségek megjelenése időben, ha túl korán fújod hatastalan lesz ,mert még olyan helyen van ahol nem éri el a vegyszer ! Már réges rég megtapasztaltam hogy nem lehet egymenteben védekezni mert semmi értelme nem lesz !"

 

Az a baj, hogy permetezéskor 4 dolognak kell egyszerre teljesülnie:

 

- megfelelő fenológiai fázis

- ne essen az eső

- ne fújjon a szél

- én is épp otthon legyek, és ráérjek.

 

És persze a gyümölcsfáim nem egyformák, a kajszi már bőven virágzik, mehetne rá a Corus, de a többi még sehol sincs..

 

De legalább a lemosózást meg tudtam csinálni egy hete, olajos rézkénnel, egyszerre az összes fát.

Ha külön kellene olaj - réz - kén, akkor nem tudnám, nincs annyi időm.

Előzmény: kavicsos1964 (40768)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40771

elnapoltam. azt írják, hogy a chorus kuratív hatású, vagyis ha késtem 1-2 napot, akkor egy esetleges kisebb fertőzést még visszafordíthat, ha jól értelmezem. legalábbis a szó jelentéséből ez következne.

Előzmény: Didergő Király (40770)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40770

most akartam chorust fújni a kajszira, bár még csak 50-60%-os virágzásban van, erre megint elkezdett csöpörögni az eső. Ha abbahagyja, érdemes fújni? Nem olyan nagy a fa, le tudom rázogatni róla a vizet. 

öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.07 0 2 40769

Olajos rézkén, Vegesol RS

Előzmény: kavicsos1964 (40768)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 -1 0 40768

A két szert ne keverd össze külön van a rezes lemosó és külön a Nevikénes lemosó ! Nem azonos a betegségek megjelenése időben, ha túl korán fújod hatastalan lesz ,mert még olyan helyen van ahol nem éri el a vegyszer ! Már réges rég megtapasztaltam hogy nem lehet egymenteben védekezni mert semmi értelme nem lesz !

Előzmény: lukacs89 (40765)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40767

Mi is eddig !

Előzmény: Jancsimiska (40764)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40766

Tudtam egy kertészeti webáruházból Topast rendelni (III-as kategóriaként van még náluk feltüntetve). Azt írják az oldalon, hogy korlátozott mennyiségben szállítható permetszer GLS-el, én GLS csomagpontra rendeltem. Már eleve azon meglepődtem, hogy szállítanak permetszert, azon meg főleg, hogy a Topas még III-as náluk. Ha valaki kéri, privátban megírom melyik webáruház.

lukacs89 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40765

Köszönöm a bőséges információkat! Volt bordóilé+kén neo sc 2 és fél hete, tudom az már régen volt... De a Flavortop kopaszbarackon már látom a leveleken a pirosságot, ahogy kihajtanak. Nagyon tafrina érzékeny, igaz minden évben helyrejön utána, csak 1 bő hónapig ronda és kicsit zavaró, azon kívül termés szokott lenni rajta. Idénre valószínűleg elengedem, annyi olyat hallottam már, hogy valaki 3x lefújta Score-val és mindhiába, én max 1x vagyok hajlandó. Redhavenemet nem nagyon szokta elkapni, minimálisan. Szerettem volna még olajos rézkénnel fújni, de egyszerűen nem volt rá érkezésem. Ribizli is már kihajtáskor tetves, arra is kellett volna az olajos rézkén. Hétközben munka, hétvégén ott a két gyerek, akik sokat vannak kint az udvaron, foglalkozni kell velük, stb, időjárás sem mindig kegyes. "Örülök", ha a legszükségesebbet ki tudom fújni és nem is akarom túlzásba vinni a gyerekek mellett. Most Chorus jön, majd szilva virágzás után szoktam én is Topas+Mospilant mindenre (dísznövényekre is, amik tetvesek vagy levélbetegség szokott lenni rajtuk), de ezek szerint szilva fő virágzásban is kéne egy Chorus. 

 

Előzmény: kavicsos1964 (40762)
Jancsimiska Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40764

Megúsztuk fagy nélkül. Hely: Tóköz tájegység.

Előzmény: kavicsos1964 (40763)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40763

Fagy is volt vagy csak eső ? Itt nem fagyott 6 fokon áll ,egész éjjel nézegettem hol állunk a hővel ! Fel vagyok készülve csak egy a baj a szél is elég erős ! Ha fagy jön reggelre akkor nem tudom mi lesz ,a vizet nem tudom oda spriccelni a szél miatt ahol kellene védenie !

Előzmény: Jancsimiska (40760)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40762

A lemosóknak van jelentősége ezek ellen ha azok rendesen rajta vannak akkor ott nem lesz tafrinia ,több évi tapasztalat ez ! A lemosás valóban lemosás legyen 3 irányból ha valahol kimarad a fán egy ágvég is akkor onnan elfertőzi az egészet . Gondolom én valamennyit majd a rovarok a lábukon hoznak is a fára ,vagy a szél is szállíthat spórákat de ha a fán rajta vannak a vegyszerek azon hiába teleszik meg elpusztitja a lemosással rajta lévő vegyszer . Ezért nagyon nagyon fontos a bőséges rügypattanás előtti rezes ,Cuproxan ,vagy Champion 50 Wp ,vagy Bordóilé-vel való lemosás ,majd ha már jól kipattant a rügy a Nevikénnel folytatott lemosózás ! Ez minden védekezés alapja ,mert minden vegyszer csak megelőző védekezés ,gyógyíto vegyszereink nem léteznek ,de ez csak az én tapasztalati véleményem ! De teljesen működnek ezek évekóta ! Tavaly 150 kiló gyümölcsöt raktunk üvegekbe .Őszibarackot ,sárgabarackot ,szilvát ! Pedig a tavaszi kétszer 3 napos fagyok után azt mondtam semmink sem maradt ,úgy is nézett ki a fa mint akit leforráztak ! Eltelt egy hónap mire lettek biztató jelek hogy még sem veszett el minden termés ,mert még a virág szirom is ráaszott és ronda látványt nyújtott minden fám ,és azt lehet mondani rekord volt a termésünk a környékhez képest !

Előzmény: lukacs89 (40757)
taormina001 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40761

Írtam neked privát emailt.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40742)
Jancsimiska Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40760

Nálunk a fagymentesítő locsolást ma hajnalban elvégezték az Égiek!

kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40759

Minden virágzóra fújom a Chorust ! Amikor az első virág kinyílik akkor lefújom az összes virágzásnak indult fát . Ami nem ebben az állapotban van arra nem fújok ott még nincs értelme fujni ! Tegnap előtt fújtam a Chorust 2 liter bekevert vegyszer elég volt a két fára . Én röviden tömören tartom és alacsonyan a fáimat könnyű velük bánni . A Chorust kb 8 naponta ismételni kell ,nem szebed megengedni hogy a fatestbe hatoljon a monilia, azt onnan már nem lehet azután kiírtani semmivel sem, csak levágással de az azonnal ha már látni a hatását ,másként tönkre teszi a fát és évekig munkál benne . Amikor levirágzott teljesen akkor jött a Mospilan -Topas keverék ,majd még egyszer kb 3 hét után és ezután már csak esetlegesen szórok rovarölőt ,gombaölővel keverve . De amiket eddig használtam azokat már abban az évben nem haszálom ,nem is lehet ! Sajnos elvesznek tőlünk minden vegyszert ,sőt már nincs is amiket eddig írtam . Nagyon nehéz évek lesznek ezek ezután, mind a monilia mind a szúró kártevők elleni védekezésben !

Előzmény: lukacs89 (40756)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40758

A zöld részeken szívódik be a szer ! Annak mindegy ki van-e nyilva vagy sem !

Előzmény: Didergő Király (40755)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40757

Felénk mára és holnapra is mondanak esőt, ha csak pár órára is. Mindenesetre én holnap (pénteken) fújok kora este.

Nekem is 50-60%-os virágzásban van. A fagy remélhetőleg felénk is elmarad, jelenleg szombat mutatkozik a leghidegebbnek, +1 fok. Azért keverek a Chorus mellé Damisol BB-t.

 

Őszibarack tafrinával ti hogy boldogultok? Agyon kellene fújkodni 3x a fát Score-val/Alfa Soloval, ugye? Egynek van egyáltalán értelme?

 

 

Előzmény: Didergő Király (40752)
lukacs89 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 40756

Kajszit én is csak egyszer szoktam fújni virágzásban, tavaly volt 1-2 moníliás ágvég, amúgy nem szokott. (Gönci) De tavaly úgy tudom országosan nagyon pusztított a monília. A szilvámat nagyon elkapta tavaly . Azt te hányszor és mivel szoktad? Az a gond, amikor Chorust fújok kajszira, akkor a szilva még csak bimbós (ettől függetlenül arra is fújok). Topas+Mospilant szoktam virágzás végén, de az úgy tűnik tavaly késői volt (nyilván Mospilant nem szeretnék előbb fújni a méhek miatt). Szóval valószínűleg be kell iktatnom a szilvának is egy Chorust a virágzásban.

Előzmény: kavicsos1964 (40754)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.06 0 0 40755

teljes virágzásban szoktam permetezni egyszer. általában egy-egy hajtás moníliásodik le, de az is csak azért, mert nem tudom telibe permetezni. amúgy ha nincs kinyílva a virág, akkor nem biztos, hogy rendesen fel tud szívódni a gombaölő, nem?

idén a lemosózás is elmaradt, annyi dolog volt hirtelen a korai tavasz miatt.

Előzmény: kavicsos1964 (40754)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.03.06 0 0 40754

Az 1 permetezés szerintem nem sokat ér főleg ha nem megelőzés képpen az első kinyíláskor szórod ! A köd az eső nem a barátunk virágzásban ,terjed a monilia ! Ma pont olyan helyen metszettem ahol nem permeteznek olyanok is a fák tiszta betegek még azok is amik amúgy jól teremnének !

Előzmény: Didergő Király (40753)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.06 0 0 40753

azt elfelejtettem mondani, hogy ma reggel tejfehér köd és 3 fok volt nálunk.

most meg elég erősen fúj a szél. nem írja, hogy csillapodna alkonyatkor.

de utálok permetezni, mindig a kifogásokat keresem...

Előzmény: Didergő Király (40752)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.06 0 0 40752

holnap nálunk eső várható estig. én a kajszit egyszer szoktam megpermetezni, teljes virágzásban. ma kb. 50% van kinyílva. szerintetek inkább ma este permetezzek, vagy holnap este, eső után? esetleg holnapután. ha egyszer permetezek. úgy tűnik, hogy nem lesz fagy mostanában, szóval érdemes most küzdeni érte.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.06 0 1 40751

A hajnali fagyok erdeklodes hianyaban -remelem vegleg- elmaradnak. 🤗

W_B Creative Commons License 2024.03.05 0 1 40750

"Köszönöm! Így ráadásul talán kevesebb is fogy a gyomirtóból. Nem mindegy, mert 1 liter Glialka már 6-7 ezer ft.

 

Amúgy mi a különbség a Glialka , a Glialka Star és a Glialka Plus között?

Én régebben mindig csak a sima Glialkát vettem, most meg már úgy látszik többféle van."

 

Meg kell nézni az összetételét.

Amúgy a Glialka "generikuma" jóval olcsóbb szokott lenni, Glifozát néven.

Előzmény: Balage-81 (40737)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!