McBride rajza a hatalmi viszonyokat kitűnően szemlélteti, az erős mongoloid jegyeknek az ábrázoláson szereplő ilyetén arányú megjelenése azonban a hunoknál erős túlzás :)
A dinasztia első uralkodójának, Nagy Jünek az apja Gun volt
(Gun ő holttestéből pattant ki Jü, aki befejezve atyja művét, a Sárga-folyó áradásait végül is gátakkal megfékezte. Olyat is olvastam, hogy Gun teknősbéka alakját vette fel ekkor, és olyat is, hogy egy nagy kőlap alá temették, aztán vki megbotlott a kőlapban, dühében kettéhasította, és Jü így jött a világra.)
Valószínűleg nem ezt keresed, de Sze-ma Csien Történeti feljegyzések c. nagyszabású művének 110. kötetében olvasható, Du Yaxiong és Horváth Izabella fordításában:
„A xiongnuk őse, a Xia fejedelmi család leszármazottja Chunwei volt. Már a Yao és a Shun császárok ideje előtt is voltak shanrong, xianyun és xunyu népek, akik az északi vadonokat lakták, és állataikat követve vonultak egyik területről a másikra. Többnyire lovakat, teheneket és juhokat tenyésztenek ...”
(A hunok legkorábbi története -- A Shiji 110. kötete; Magyar Ház, Bp., 1997, 17. o.)
Ezt most csak az internetről szedtem le, de ha kell, otthon ellenőrizhetem a könyvben a magyar fordítást.
"És perzse ezt összekapcsolják azzal, hogy ezen népek valamennyien PROTO-INDO-EURÓPAIAK voltak...."
Hogyan kapcsolhatnák össze, hiszen ez a szokás az indián törzseknél is megfigyelhető? De a hunoknál volt a legjellemzőbb. Proto-európaiak lehetnek, csak nem proto-indo-európaiak. Mármint a hunológiai és etruszkológiai kutatások alapján feltételezem...
A szarmatáknak áll az antropológiája legközelebb a honfoglaláskori magyarokéhoz. De ha figyelembe vesszük, amit Obrusánszky Borbála mondott az egyik interjúban, akkor egy csavarral a hunokkal is rokoníthatjuk a szarmatákat (mármint antropológiai szempontból biztosan)...
És perzse ezt összekapcsolják azzal, hogy ezen népek valamennyien PROTO-INDO-EURÓPAIAK voltak....
De mint említettem, a SZKÍTÁK sem, és a SZARMAták sem lehettek IE-népek... Vagy ha mégis, akkor bizony a MAGYARSÁG többsége ( minimum 80 %-a) is az volt.....
A 'regensburgi'-ban jutott tudomásomra, hogy állítólag a hun főurak között szokás volt a gyermekkori "fejnyújtás" mesterségesen. Én eddig nem hallottam róla, de ez semmit nem jelent.
Kérdés: Ki tud róla, és mit ? Ha igen: a./ honnan eredhet ? (ld.: az egyiptomi hosszúfejű uralkodó-képek) b./ a hunok elő-, normál,- és utófelségterületén hol lehetett még divatban ? Pld.: a mongoloknál, az avaroknál, a kínaiaknál, és meddig ? Milyen leletek vannak erre ?...és elméletek. Sok, tudom, de: hátha!
2007. január 13. szombat 9.05 2007. január 15. hétfő 10.05
- Rubik Ernő kockája idén 30 éves - Wass Albert titkai - Sándor Pál 18 év után újra rendez - Grandpierre Attila, Somfai Kara Dávid a pannon pumáról és a hun hiénáról - Belső Ázsia és a hunok - A Pulitzer-díj és a lelkiismeret furdalás - Silló Sándor az Acélhang című dokumentumfilmről"
Magyar kutató járt a hunok fővárosában 2006. december 7.
A Mongol Birodalom alapításának 800. évfordulóján Dzsingisz kán személye valóságos ikonná vált, amint erről jövő tavasszal mi is meggyőződhetünk a Nemzeti Múzeum kiállításán. A mongol kutatók körében pedig felértékelődtek a magyarországi hun emlékek: nagyon szeretnék bebizonyítani, hogy ők is a hunoktól származnak, s kicsit irigyek ránk, hogy nekünk van hun-mondánk - mondta el dr. Obrusánszky Borbála történész-orientalista a Múlt-kornak, amikor a hun-magyar rokonságról kérdeztük.
A hun örökség nyomában
Múlt-kor: Elmondaná, hogy milyen iskolák, történészi álláspontok léteznek az orientalisták, mongolisták között?
Obrusánszky Borbála: Jelenleg a mongolista történészek azon az állásponton vannak, hogy a hunok hozták létre azt a sajátságos pusztai államformát, melynek egyes elemei évszázadokon keresztül megőrződtek. Szintén egységes álláspont alakult ki a xiong-nu és a hun nép azonosságáról, sőt a kínai nyelvészek azt is tudni vélik, hogy a xiong-nu kifejezés valójában egy hunnu alakot ad vissza, a régi kínai kiejtés alapján. Ma már azt is elismerik a hun kutatók, hogy a hunok egy sajátos, önálló kultúrát teremtettek meg Eurázsia-szerte, melynek elemeit megtaláljuk az eurázsiai népek között.
Tongwancheng (Fehérvár), a déli hunok fővárosa Nézegessen hun képeket galériánkban! Vita van a hunok antropológiájáról, ugyanis a mongol kutatók között sokan a mongolok őseit kívánják látni a hun leletekben, amit azonban a leletek nem támasztanak alá. Az eddigi leletek alapján az a valószínű, hogy a hunok europid jellegűek voltak, akiknél keleten megfigyelhető mongoloid jelleg is. Új eredmények vannak a nyelvészet területén is. Bár még sokan azt állítják, hogy a hunok törökül beszéltek, az eddig feltárt hun szavak ugyanúgy lehetnek mongol szavak is - tehát nem biztos, hogy a hunok nyelve török volt. Ucsiraltu, mongol nyelvész szerint a hun nyelvből vált szét a török és a mongol, de ő a magyar nyelvben meglévő sok száz mongol szó eredetét abban látja, hogy egykor a magyarok is a hun birodalom részei voltak. Egyébként a kínai nyelvészek kimutatták, hogy a kínai nyelvben mintegy 2000 hun szó található.
Mk: Az elmúlt évtizedekben milyen jelentős hun emlékek kerültek elő?
OB: Az elmúlt évtizedekben a hunok egykori lakóhelyéről: Észak-Kína több tartományából, Oroszországból valamint Mongóliából nagyon sok új lelet került elő. Kína, Belső-Mongólia Autonóm Tartományából leghíresebbek az ún. ordoszi kincsleletek, amelyek ugyan 1972-ben kerültek elő, de azóta csak egy monográfiában (Érdy Miklós könyve) van részletes leírás róla. Az i.e. 5-3. századból származó leletek között gazdag arany és bronz tárgyak kerültek elő. De a hivatalosan hamarosan megnyíló belső-mongóliai Hun Múzeumban bemutatnak nemrégen előkerült hun női diadémokat, és építészeti emlékeket, sőt hun pecsétnyomókat is, amelyek a tartományi ásatások során kerültek elő.
Az Ordosz déli részén is sok arany és bronztárgy került elő, amelyek a Xian-i Tartományi Múzeumban vannak kiállítva. Ezek főleg Han-koriak (i.e. 206- i. sz. 220). Kínában nagyon fontos építészeti emlékek is előkerültek. Két éve jutott el hozzánk a hír, mely szerint a kínaiak a Világörökség részévé szeretnék nyilváníttatni a déli hunok épített örökségét, Tongwanchent, amelynek eredeti neve Fehérvár (kínaiul: Bai cheng) volt. A délen maradt hunok azonban több várost is építettek, bár néhány korábbi városuk eredetileg kínai erődítmény volt. Ugyancsak hatalmas városi településre utaló jelek kerültek elő a Bajkál- tó mentén, ahol nagy kereskedelmi és kézműipari városok voltak, a két legjelentősebb feltárás Ivolga és Deresztujn kiásása volt.
Mongol területen H. Perlee végzett terepbejárást a régi városmaradványoknál, falaknál, és kb. 15 települést nyilvánított hun korinak. Ezek közül a legnagyobbnál, a Góbiban lévő Bajanbulagnál már megkezdődtek a régészeti feltárások, orosz-mongol részvétellel. A hun emlékek után azonban Mongólia szinte minden megyéjében folynak ásatások, eddig megközelítően ezer sírt tártak fel, orosz oldalon, a Bajkál- tó déli részén pedig körülbelül kétezret. A leghíresebb mongóliai feltárás az ún. Gol Mod I-II. projekt, melyet a franciák vezetnek, és a Mongólia középső részén lévő előkelő sírokat tártak fel."
"Álmost - Anonymus szerint - azért választották meg, mert Attilától eredt, ezért nem esett más, szintén erős és kiemelkedő törzsre a választás. Az Attilától való származás többször is egyértelműen megjelenik a magyar krónikásnál. Sőt, ahogyan tőle megtudjuk, a honfoglalás is azért történt, mert a magyar törzsek Attila örökét akarták visszaszerezni. "