Keresés

Részletes keresés

casiopeanet Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62254

Nem hiszem max rádszólnak én is trükössen másztam fel itt csinálok képet ott csinálok még egy képet és már fent is voltam , ja és a várat körbemeni csak bizonyos szakaszig lehet.

Előzmény: Shingen (62253)
Shingen Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62253

Köszönöm neked is az infokat!

 

De arra válaszolj kérlek ha a Lévai Falakat megmászom nem hívják rám a zsarukat? :)

Mert a mászás ne tart vissza én minden ilyenben benne vagyok, sőt szeretem is........

 

Előzmény: casiopeanet (62247)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62252

Áááá... látom, hogy a kedves Topiklakók közül már többen is felébredtek, buzgón megkezdve a szokásos témázást. Nagyon helyes!  :-)

 

Jómagam folytatnám a gyulai belsővár, pontosabban a napjainkban már nem létező, de a Szigeterőd-projekt révén talán üszkös hamvaiból ismét bemutatásra kerülő palánkvár részleteinek kibogozását a történelem fátyla alól kiszabadítva.

 

Még pontosabban, hogy milyen is lehetett az a belső palánkvár, ahová 1566-ban a túlerőben támadó török elől Kerecsényi László várkapitány és még túlélő vitézei behúzódtak? A rendelkezésemre álló alaprajzokból megpróbáltam felmérni ezt a belső palánkvárat. A tévedés jogát fenntartom magamnak akár nagyobb mértékben is!

 

Felek Ferenc Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62251

Néhány ágyúgolyó mai napig benne van a falban, a topik topcsijai szerint már a sarok leomlasztását kezdték el a tüzérek, raktam is fel képet ide, de persze nem találom...

Előzmény: jazd (62240)
gigabursch Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62250
Csak Gyalog. Utoljára 2015-ben jártam ott.
Az 1997-es évhez képest valamit restaurálták rajta, de sokra ne számíts.

Utána menj el fürdőzni Szklenóra. De S lángoson ne lepődjünk meg...
Előzmény: Shingen (62180)
gigabursch Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62249
Nekem több vár felismerése is gond, nemhogy hány Ft.

A bêkyeg ár és a bélyeg alapszíne kőzött van összefüggés?
Előzmény: Nagyon Várbarát (62175)
gigabursch Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62248
Egy szásassal kevesebb. S csak a duzzasztás óta.
Előzmény: Töck Jenő (62123)
casiopeanet Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62247

Igen itt tudsz leparkolni és innen szépen gyalog a Saskői várhoz lehet felmenni, van itt egy kis tájház vármúzeum ami sajnos elég ritkán van nyitva :(, itt vertem ki sajátkezűleg saskői érmémet :)

és a vár felett a meredek hegyen kb 200m. ötszögletű őrtorony maradványai található (a hegy eléggé meredek)

 

Előzmény: Shingen (62180)
casiopeanet Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62246

Lévai vár muzeuma képekben:

 ...csak ajánlani tudom, szebb mint a kékkőivár muzeuma szerintem nézd meg megéri

 

Előzmény: Shingen (62203)
puntooo Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62245

10,19 milliárd forint költségvetési többlettámogatást ad a kormány a diósgyőri vár további külső és belső rekonstrukciójára Miskolc önkormányzatának, három ütemben: 2019-ben 2 milliárd, 2020-ban 4 milliárd, míg 2021-ben 4,2 milliárd forint támogatást nyújt a központi költségvetésből.

Kriza Ákos miskolci polgármester erről korábban azt mondta az MTI-nek, a cél az, hogy megtörténjen a Nagy Lajos korabeli vár hiteles rekonstrukciója, és teljességében bemutathatóvá váljék a magyar történelem egyik legjelentősebb korszakának emléke, ezzel párhuzamosan a vár és közvetlen környezete Közép-Európa egyedi és meghatározó turisztikai vonzerejévé váljon.

puntooo Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62244

Bár

Előzmény: puntooo (62243)
puntooo Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62243

Mi más magyarázat lehet?

 

Bár elvileg kezdettől fogva (tehát amikor lőtávolságon belülre közelítették meg) egy ostromló löveti a vár fő épületét is. Miután azonban elfoglalták a nagyobb területű Külső (Huszár-várat), a védők sokkal kisebb területre zsúfolódtak össze, és elvileg tényleg nincs logikus oka, hogy épen hagynák a főépületet (ilyen elhúzódó ostrom mellett már egy esetleges előre gondolkodás-t.i. kell infrastruktúra a leendő szandzsák-székhelyhez-is kizárt.) A leírások viszont megemlékeznek arról, hogy Kerecsényiék egy sikeres kitöréssel több ostromágyút is használhatatlanná tettek-lehet, hogy ez is közrejátszott. 

-Mindenesetre a régészeti kutatások ellenére -ahol olyan szinten megrongált sáncfalat találtak, ami már alkalmatlan volt a védekezésre- Gyulát nem tudták elfoglalni, hanem élhetetlenné vált, és ezt a belső rombolás tudja leginkább elősegíteni...1848-49-ben Aradot és Temesvárt is így ostromoltuk meg sikeresen-Temesvár ostromát-az erőd megadása előtt napokkal a végső orosz-osztrák betörés szakította meg.

 

Előzmény: jazd (62240)
jazd Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62242

Jó éjt! :)

Előzmény: Nagyon Várbarát (62239)
puntooo Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62241

Gyula egyébként rendkívül kellemes, kicsit Szentendrés hangulatú kisváros; sőt  pld. a gyulai kórház a megyei kórház, nem a békéscsabai-bár már összevonták őket. -A belváros nagyon jó, de van étterem, ahol érdemes asztalt foglalni, mert különben nem találsz szabad helyet! 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62236)
jazd Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62240

Hát ez érdekes. Lehet mégsem lőtték ezt a belső várat. Hiszen tudták,hogy ha feladják a védők a nagy külső várat,ez a kis téglavár nem sokáig tarthat ki. Mi más magyarázat lehet?

Előzmény: puntooo (62237)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62239

Akkor most szólnék kedves Topiklakó barátaim, hogy kilépek a társalgásból.

 

De holnap... akarom írni ma délelőtt szívesen folytatom bármilyen témában!  :-)  Jó éjt!

jazd Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62238

Saskőt csak ajánlani tudom. Én tavaly tavasszal jártam ott és nagyon tetszett. A várhegy sziklás nyúlványa lenyúlik a falu főutcájáig. Én itt a szila mellett álltam meg egy kisebb kiszélesedésben. A várhoz kellemes és nem túl hosszú gyalogút vezet fel. A vár igazi romantikus rom. Tudtommal tavaly óta igen sokat dolgoztak rajta.

Én ajánlanám ezzel egy túrán megnézni Revistyét és Garamszenbenedeket és Lévát is. Ezek Lévától felfelé, mind egy útvonalon fekszenek.

 

Képeim tavalyról:

 

Előzmény: Shingen (62180)
puntooo Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62237

Érdekes,hogy Gyula belső várán nem látni nagyobb sérüléseket,amit akár az 1566-os, vagy a kuruc ostrom okozott volna.

 

Hát nem ezt vetettem fel már többször? Várbarátunknak hála, ma szinte minden gyulai kérdésemre választ kaptam, de erre csak részben:  a kuruc ostromnál megemlékeznek róla, hogy a közepes ágyúk nem sok kárt tettek a falakban, (viszonylag kevés lövés nyoma is látható), alább lehetségesnek is tartottuk, hogy ennek a nyomait viselte a felújításáig a belső vár. -Viszont a 2 hónapos 1566-os ostrom során Petráfnak vszleg komolyabb ostromtűzérsége volt; és legalább 1 hónapig el is érte a belső várat. Az ostromtűzérségnek 3 célja van: 1: rés(ek)et ütni a külső védőműveken. 2: Élhetetlenné tenni a vár belsejét, megsemmisítve az élelmiszer és lőpor-készleteket. 3: Mindkettő közben a legtöbb katonát harcképtelenné téve. 

Egy vár lövetéséről a legismertebb leírás az Egri Csillagokban található, Gyulán viszont a mozsárágyúk mellett közvetlenül is lőhették a nem ágyúk ellen tervezett belsővárat... Szinte egyetlen megválaszolatlan kérdésem, hogy ezután hogyan maradt Gyula az egyetlen épen maradt gótikus téglavárunk, és nem egy romhalmazon épült török utóvár a'la Szigetvár...

Előzmény: jazd (62231)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62236

2010 szeptemberében vonattal utaztam Gyulára, hogy ott várjam be az ismerős házaspárt az erdélyi vártúra megkezdésére. Ha majd elkészülnek a Szigeterőd-projekttel, újra leutazom, hogy megszemléljem a végeredményt. De az biztos, hogy belga meggysört nem a Rondella melletti kerthelyiségben veszek, mert ugyanazt bent a város sétálóutcájában jóval olcsóbban mérték.

 

Előzmény: jazd (62231)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62235

Ezer köszönet, már tovább is küldtem a barátomnak, hadd keresse a még hiányzó váras bélyegeket!  :-)

Előzmény: puntooo (62230)
puntooo Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62234

Köszönöm! Huh nem is gondoltam, hogy ennyi energiát fektetsz a válaszba!

 

A bemásolt könyvben viszont pontosan azt a választ adta a szerző, amit feltételeztem a külső falról!

-Viszont nem tudjuk, hogy az ostromok előtt is ilyen volt-e a magassága? Az 1722-es Rosenfeld rajz pld. magasabbnak mutatja (no persze ez nem biztos, hogy teljesen objektív, illetve a külső védműveket sem biztos, hogy ugyanolyan magasra építették vissza a törökök..)

-Viszont találtam egy érdekes linket:

 

https://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/megyek_oroksege/Csongrad_megye/pages/Kozepkori_del_alfold_es_szer/012_gyulai_var.htm

 

Itt azt írja, hogy nem stratégiai megfontolásból, hanem állagmegőrzés miatt kellett átépíteni a falszorost.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62225)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62233

Most már tudom, hogy itt vették fel a TARAS BULBA című orosz háborús filmet.

 

Az elején a főhős a várfal közelében lelkesíti a kozákokat:

 

https://www.youtube.com/watch?v=jDERkIgC6y8&t=3258s

 

Ami a drónozást illeti, Isten ments még egy hobbitól!

Előzmény: jazd (62228)
jazd Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62232

Valóban. Pár évvel ezelőtt már nézegettem itt a neten Hotin várát is.

Előzmény: puntooo (62229)
jazd Creative Commons License 2018.12.29 0 0 62231

Érdekes,hogy Gyula belső várán nem látni nagyobb sérüléseket,amit akár az 1566-os, vagy a kuruc ostrom okozott volna. Ezek még visszafalazva is látszódnának. Vagy nem lőtték ezt a belső várat kitartóan. A tégla jobban bírta az ágyúzást,mint a kő.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62215)
puntooo Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62230
Előzmény: Nagyon Várbarát (62227)
puntooo Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62229

Hotin is nagyon impozáns!

Előzmény: jazd (62228)
jazd Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62228

Mutatós kis váracska. Valami ilyesmit elfogadnék magamnak is! Ezek a drónos felvételek nagyon jók. Gondolkodtam már,hogy venni kellene egyet,de nem olcsó,meg nem tudom milyen gyökér törvényt hoznak majd ellene. Ugye magyarok vagyunk és itt mindent agyon szabályoznak. Persze kellenek szabályok,de itt minden idiótára sikerül..

Előzmény: Nagyon Várbarát (62179)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62227

Hol leltél rá?

 

Mert szeretném a linket elküldeni a barátomnak, hogy tudja még melyik váras bélyegek hiányoznak neki. Szegény feje, annyi mindent gyűjt {képeslapot, bélyeget, Matchboxot, régi pénzt... és még ki tudja mit. Hiába mondom neki, hogy ezt nem győzi idővel, energiával és pénzzel, szakosodni kell 1 hobbira.

Előzmény: puntooo (62224)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62226

Kösz szépen, mindegyik valóban az és annyi, mint írtad.

 

Te legalább tudtad, hogy hol keressed őket.

 

Előzmény: puntooo (62223)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.28 0 0 62225

Milyen magas a rondella?

 

Kerestem rá a választ, de sehol sem leltem. Maga a téglavár tornya 21 méter, míg a pártázat 15 méter {de találtam adatot 14 méterre is}. Így hát kínomban elkezdtem a falhoz méregetni a rondella magasságát és nekem kb. 7 méternyi jött ki. De a rondella lőrései, főként az alsó olyan alacsonyan van, hogy a régész által kb. 8 - 10 méternyi magasságú palánkfal miatt a rondellából nem tüzelhettek közvetlenül az ostromló törökre.

 

Előzmény: puntooo (62204)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!