Keresés

Részletes keresés

rferi Creative Commons License 2020.02.06 0 0 20533

Két egymás utáni évben szült gyereket Lujza néni. Ez tisztára olyan, mint az én dédanyám esete 1905-ben és 1906-ban.

A cselédként, módos, és házas gazdánál dolgozó dédanyám és a gazda között hatalmas szerelem dúlt, lett is belőle két gyerek, mindkettő természetesen illegitim. Azt, hogy tudom, ki volt a dédapám csak a családi pletykának köszönhetem, nem ismerte el a gazda őket.

Szerintem itt is hasonló volt a felállás, csak azzal a különbséggel, hogy jobban féltek a botránytól, és a jobb titkolózás miatt nem otthon szült, s talán nem is a saját nevén. Szerintem még az is segíthet, ha kiderül, hol, kinél dolgozott Lujza néni.

Előzmény: Szüla60 (20530)
rferi Creative Commons License 2020.02.06 0 0 20532

https://img.index.hu/imgfrm/2/4/6/1/IMG_0015942461.jpg

 

Ha az itteni bélyegkép címében IMG-re cseréljük a perjel utáni betűket, megkapjuk az eredetileg feltöltött képet a kicsinyítettek helyett.

Előzmény: insel01 (20531)
insel01 Creative Commons License 2020.02.06 0 0 20531

nehezen olvasható, kellene a kép linkje

Előzmény: Szüla60 (20530)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.06 0 0 20530

Viszont ahogy az anyakönyveket lapoztam, találtam még egy házasságon kívüli szülést Bánfalván, de azt a lányt Aloysia Laxenburger nem adta örökbe. 

Előzmény: insel01 (20529)
insel01 Creative Commons License 2020.02.06 0 0 20529

Valóban, kicsit nehéz összeszedni így hirtelen a több bejegyzésből elérhető adatokat.

 

Viszont "megcsípte" a szemem, hogy az örökbefogadott fiú és mostohaapja keresztneve ugyanaz. Valamint a keresztanya asszonyneve és a mostohaapa neve megegyezik. Ez a Laxenburger és a Trümmel család kétszeres kapcsolatát jelenti. Carolinával is elvégezhető az a vizsgálat, amit Aloysiára írtam.

 

A Magyarország kereskedőinek és iparosainak címjegyzéke (1891) szerint Tremmel Pál bognár székhelye Csáva (Sopron vm) volt. Trümmelre nincs találat.

Előzmény: Szüla60 (20528)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.06 0 0 20528

Nagyon szép a feltételezés, de szerintem összemostad a két anyakönyvet. A Pál 1877. 08. 25-én született Bánfalván az anyja neve Aloysia Laxenburger. Az örökbefogadó szülők Tremmel Pál és Török Rozália. Tehát nem mostohaapa, mivel nem Aloysia férje. Tegnap próbáltam keresni, hogy honnan vettem, de nem találtam meg, hogy Vulkapordányban (Ausztria) éltek A keresztanya neve Carolin Laxenburger, akinek a férjezett neve Trümmel és aki korábban 1873-ban szintén Bánfalván még lányként szülte Maragaretta nevű lányát, tehát 1873-1877 között házasodhatott. A feltételezésed alapján tehát Aloysia kb. 1852-1860 között születhetett. 

Előzmény: insel01 (20527)
insel01 Creative Commons License 2020.02.06 0 0 20527

Nem erre gondoltam. Inkább azt gyanítom, hogy esetleg Laxenburg lehet a származási helye (nincs túl messze Soprontól - légvonalban 45 km) és mivel esetleg titkolni akarta a valódi nevét a lányanyaság miatt, ezért a családnevét "laxenburgi"-ként adta meg az anyakönyvben. Ha ez így volt, akkor nyilván nem véletlen a "Laxenburger" megjelenése az anyakönyben. Minden arra mutat, hogy nagyon titkolni akarta a gyermeke születését (ezért ment el Sopronból - "ex Sopron" bejegyzés Pál születésénél - szülni Bánfalvára).

 

A rendelkezésre álló, hézagos adatokból van egy feltételezésem:

 

Aloysia valahol a mai Burgenland, vagy Alsó-Ausztria (itt van Laxenburg is), esetleg a mai magyar nyugati határszél környékén születhetett. A születési idejét kb. 1828-1835 közé tenném. Ennek magyarázata, hogy cselédnek elszegődni (messzebbre) kellett egy életkor (~17-18 év), amikor a lányokat egyedül (?) elengedték az önálló életre (hacsak nem voltak árvák). Ugyanakkor a cselédek 30 éves korukig (de inkább előbb) általában férjhez mentek. A magányos élethez megfelelő egzisztencia kellett, ami egy cselédre nem volt jellemző. Mivel ebben az időben az egyedülálló anya kisgyerekkel nagyon nehéz helyzetben volt (pl. szerencsésnek mondhatta magát, ha maradhatott a szülés előtt/után a gazdájánál, általában "mennie kellett" már terhessége kiderülésekor), ezért nagyon hamar férjhez kellett mennie, ha boldogulni akart. Ezért inkább 25 évesnél fiatalabbnak gondolom a szülése idején. A Trümmel-Tremmel vonalban a házasság időpontjának (ami - ismerve, hogy a férje nevére vette Pált, tehát a gyermeket nagy valószínűséggel kisgyerek kora óta nevelte a mostohaapa - 1853 és max. 1860 közé datálható) megtalálása lenne a legfontosabb, mivel ott (ritka kivételektől eltekintve) bejegyezték a házasulandók származási helyét. Mivel a házassági anyakönyvek indexálása az FS-n nagyon gyerekcipőben jár, ezért én erre feküdnék rá a behatárolható településkörben. Először kiszűrném a férj neve alapján (indexelt állományok) a szóba jöhető Trümmel/Tremmeleket, aztán keresnék az érintett településeken és időfekvésben olyan házasságokat, ahol a feleség életkora stimmel és Aloysia a keresztneve. Találat esetén gyorsan el lehet jutni a születési/halálozási információkhoz.

 

Megjegyzem, hogy a mostohaapa halálának időpontja is adhat némi támpontot: a halotti anyakönyvben a XIX. sz. utolsó harmadában már bejegyezték az elhunyt családi állapotát (pl. özv, vagy "néhai Kovács Péter felesége"), amiből tudható, hogy Aloysia élt-e még akkor. Ez szűkítheti a kört. Ráadásul ha még élt a férje halálkor, akkor biztosan azon a településen, ahol az elhunyt. Ha a férj idős korban halt meg, akkor Aloysia is öreg volt már, amikor már nem nagyon költöztek, ezért  jó eséllyel ő is azon a településen halhatott meg. Onnan meg megint csak visszafejthető adatokra lehet bukkanni...

Előzmény: Szüla60 (20524)
Prelleg Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20526

drRamaty: Köszönöm szépen. Én azt hittem, hogy a megyei levéltáraknak szolgáltatták be a példányokat és ők küldték tovább az OSZK-nak.

Szüla60: A keresztelési anyakönyv utólagos bejegyzésében hivatkozott miniszteri rendelet és a házasságkötés is 1904-es. Az esküvőn már a Tremmel nevet használta, tehát én inkább azt gondolom, hogy valamivel az esküvő előtt, vagy az után írták be az U. B.-t, azzal összefüggésben. Az örökbefogadás történhetett jóval korábban is, talán az anya, Laxenberger Alojzia halála után. De az is lehet, hogy még az életében.

Próbálj utánanézni Karolina halálának és esküvőjének is, Szombathelyen és Sopronban. (Egyelőre testvéreknek lehet tekinteni őket.) Lehetséges szülőket is keress, mind a két város halotti anyakönyvében. A Familysearch-ön megtalálhatóak a szombathelyi adóösszeírások, nézd át legalább az utolsó két évet (1845, 1846), mert ott vallásoktól függetlenül vannak a lakosok. (Persze lehet, hogy ekkor még nem élt Alojzia és Karolina sem, és a család is később költözött be.)

Sok oka lehet annak, hogy nincsenek meg a keresztelési bejegyzésük. 1, nem római katolikusnak születtek, hanem evangélikusnak vagy izraelitának. 2, nem Szombathelyen születtek, hanem később vándoroltak be (akár külföldről), de még gyerekként, és ezért tartották származási helyüknek a várost. 3, a nevük módosult, mint Tremmel-Trümmel esetében is.  4, ők is örökbefogadottak, és a nevelőapjuk vezetéknevét kapták meg.

Szüla60 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20525

Köszi! Azt sajnos nem tudom.

Előzmény: vörösvári (20523)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20524

Ez tényleg érdekes. Lehet, hogy a településről nevezték el annak idején a családot? Próbálok a halotti anyakönyvre operálni, hátha megtalálom.

Előzmény: insel01 (20520)
vörösvári Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20523

Aloysia születési évét kérdezte.

Előzmény: Szüla60 (20522)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20522

Kinek a születésére gondoltál? Aloysia Laxenburger házaságon kÍvül szülte Tremmel (LaxenburgerÖ Pált, és ahogy korábban írtam 1904 07. 01-én már elvileg nem élt.

Előzmény: insel01 (20521)
insel01 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20521

A születés időpontját ismerjük? Ez nyomozható a házassági anyakönyvek alapján (általában csak életkort írtak, de ez is segítség már), vagy a halotti anyakönyvből, ami szintén életkort ad meg. Egyszerűbb az élet, ha ez ismert, mivel csak egy kis idősávra kell koncentrálni a többtelepüléses vizsgálatnál.

insel01 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20520

Aztán egy újabb érdekes információ:

 

Laxenburg egy település Ausztriában, a Mödlingi járásban, Alsó-Ausztria tartományban

 

 

Szüla60 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20519

Majd elfelejtettem, az örökbefogadó szülők Tremmel Pál és Török Rozália Vulkapordányiak voltak.

Előzmény: insel01 (20516)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20518

Azért az érdekes, hogy 1873-ban a "testvér" Carolina is Laxenburger néven szült, 1877-ben Aloysia az üknagyanyám szülésekor, pedig a dédnagyapám keresztanyja volt, de már a férjezett nevén Carolina Trümmel néven. A Radixindexen én is néztem, ugyanerre jutottam. Próbáltam a halálából kiindulni, mivel a Tremmel (Laxenburger) Pál házassági anyakönyvében 1904. 07. 01-én az szerepel, hogy néhai Aloysia Laxenburger soproni lakos, de elég sokat kell átnézni. Írtam az Országos Levéltárba az örökbefogadási szerződés, I.M rendelet kapcsán, talán válaszolnak.

Előzmény: insel01 (20515)
rferi Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20517

Nagyon érdekes fejlemény....ügyes, ügyes! :)

Előzmény: insel01 (20516)
insel01 Creative Commons License 2020.02.05 0 1 20516

A keresztanya (Binder Magdolna) vizsgálatának erdménye az FS-en (abból kiindulva, hogy hátha egy helyről származhattak):

 

Magdalena BinderHungary, Catholic Church Records, 1636-1895baptism:3 July 1831Kőhalom, Sopron, Hungary

 

 egyéb "településleleltek" Binder Magdolna névre a környékről

 

Kismartonváralja, Sopron, Hungary (1856)

Badafalva, Vas, Hungary (1834)

Sérc, Sopron, Hungary (1885)

Felsőkismartonhegy, Sopron, Hungary (1887)

Veperd, Sopron, Hungary (1863)

Kisboldogasszony, Sopron, Hungary (1861)

Sznetgyörgy, Sopron, Hungary, 1833


Szentjános, Moson, Hungary
 (1853)

 

Kőszeg, Vas, Hungary (1833)


Ágfalva, Sopron, Hungary
 (1875)

Fehéregyháza, Sopron, Hungary (1889)

 

 

 

 

Előzmény: insel01 (20515)
insel01 Creative Commons License 2020.02.05 0 1 20515

Megnéztem a Radixindex névmutatójában. Ebben a Laxenburger név nincs benne, ami sokat mondó (talán nem is magyarországi településről származott). Ellenben a Tremmelt megtaláltam - szép számban az alábbi településekre (több adatbázisból a legnagyobbat, a Monarchia I. vh-s veszteséglistáját kipécézve):

 

Tremmel- (16), Arad (1), Czudin (1), Elek (1), Fertomeggyes (1), Fertomegyes (1), Frohnleiten (1), Harka (3), Kabold (1), Karlstift (1), Kophaza (1), Kornye (1), Kraubath (1), Langenfeld (1), Lengenfeld (1), Leoben (1), Marczfalva (1), Neumarkt (1), Ober-Laa (1), Ohlstorf (1), Oszlop (1), Peremarton (1), Pilsenetz (1), Regau (1), Somfalva (1), Sopron (2), St. Michael (1), Ungarn (9), Veperd (2), Wien (3), Zeltweg (2)

 

Ha abból indulunk ki, hogy a Laxenburger és a Tremmel családok közel élhettek egymáshoz (másképp hogyan találkoztak volna), akkor ezek a települések vizsgálandóak mindenképpen. Sajnos ugyanakkor Tremmelből ezen kívül jóval több is volt - szétszórva mindenfelé a Monarchiában.

 

Aztán meg annak alapján, hogy a Laxenburger nincs benne a fenti név-adatbázisban az is felmerült bennem, hogy nem feltétlenül biztosan igazi vezetéknév... (Bár ez meg nem vezet sehová, mert így biztosan nem megtalálható). Tudok olyan esetről is (1860-as évek), amikor a megözvegyült asszony ismét teherbe esett (nagy szégyen volt ez akkor) és a helybéli pap az anya lánynevét jegyezte be a matrikulába - értelem szerűen a gyerek is ezt a vezetéknevet kapta.

 

Az FS indexált állományában sincs sok Laxenburger, csak 5 személy. Ezek közül van egy 1807-es születésű Magdaléna, Németkéren (Tolna megye). Ezen kívül a XIX. században Laxenberger sem sok van, de az mind Trier városában (Rajnavidék).

 

Szóval ez a Laxenburger nekem kissé gyanús lett...

Előzmény: rferi (20514)
rferi Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20514

Hát viszont ha elmentek Bánfalvára, hogy ne ismerjék őket, akár hamis adatot is mesélhettek anyakönyvezéskor a születési helyként megadva, hogy ezzel is a saját inkognitójukat erősítsék, nem?

Ez a név mennyire gyakori? Eléggé különlegesnek hangzik, általánosan keresve nincs találta valahol máshol, de arrafelé?

Előzmény: Szüla60 (20513)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20513

Ez jelen esetben is igaz, mivel mindketten Bánfalvára mentek szülni, ez szerepel is az anyakönyvben. Azonban az anyakönyvek szerint Szombathelyi születésűek a lányanyák, de sajnos végig néztem az anyakönyveket és nem találtam. Ráadásul Szombathelyen az INDEX-ek is fent vannak, de ilyen név (Laxenburger) nem szerepel bennük.

Előzmény: insel01 (20512)
insel01 Creative Commons License 2020.02.05 0 0 20512

Nem vigasztalásként: gyakori az anyakönyvekben, hogy a lányanyák olyan helyre mentek szülni, ahol nem ismerték őket és ott is anyakönyvezték a gyermeküket (én pl. sok ilyent találtam Dunaföldvár és Besenyőtelek katolikus anyakönyveiben). Persze nem mentek a világ végére...

Előzmény: rferi (20511)
rferi Creative Commons License 2020.02.04 0 0 20511

Hát, őszintén szólva nincs, de ez nem is csoda, mert annyira nem vagyok profi, mint itt egyesek.

Nem lehet, hogy mégiscsak ott van valahol, csak kimaradt, és végig kéne lapról lapra nyálazni a könyveket?

Előzmény: Szüla60 (20510)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.04 0 0 20510

Köszönöm szépen, megpróbálom. Esetleg az anya születési anyakönyvével kapcsolatban volna valami javaslatod, hogy hol kereshetném, mivel Szombathelyen és Sopronban sem találtam.

Előzmény: rferi (20509)
rferi Creative Commons License 2020.02.04 0 0 20509

Az Igazságügy-minisztériumi rendelet száma 18212 ha jól olvasom. Azért én megpróbálnám az Országos levéltárban megtudni ezt a rendeletet

Előzmény: Szüla60 (20507)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.04 0 0 20508

Egyébként Tremmel (Laxenburger) Pál 1904. 07. 31-én kötött házasságot!

Előzmény: rferi (20506)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.04 0 0 20507

Ezt találtam a google keresés után, ebből gondoltam, hogy utólag ezért jegyezték be?

 

1904. évi XXXVI. törvénycikk az állami anyakönyvekről szóló 1894:XXXIII. tc. módositásáról * 

 

19. § Ha valamely gyermek leszármazása csak a születés bejegyzése után állapíttatik meg, vagy a családi állapotból származó jogok királyi leirattal való törvényesítés, vagy örökbefogadás által változást szenvednek; ez a körülmény az anyakönyvbe az illetékes hatóság hivatalos megkeresésére, vagy az ez által közölt itélet vagy hivatalos irat alapján hivatalból feljegyzendő.

Előzmény: rferi (20506)
rferi Creative Commons License 2020.02.04 0 0 20506

És van valami hivatkozás arra, hogy ezt miért, és az mikori?

Mert az még érdekes lehet.

Előzmény: Szüla60 (20505)
Szüla60 Creative Commons License 2020.02.04 0 0 20505

Megnéztem a rendeletet. Szerintem nem akkor fogadták örökbe, a rendelet arról szól, hogy elő kell jegyezni a születési anyakönyvi bejegyzésben utólag.

Előzmény: rferi (20503)
insel01 Creative Commons License 2020.02.04 0 0 20504

Lehet más magyarázat is: örökséghez való jogosultság megszerzése...

Előzmény: rferi (20503)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!