Na most olyan vezetéselméleti irányba indultál el, ami itthon tuti bukás-:)
Ez egy olyan ország, ahol teljesen természetesnek veszik emberek, hogy 20 évekig ugyanaz az ember vezeti pl. a helyi iskolát, gimnáziumot. A csapatban gondolkodás szintje zéró. Itthon a vezető "valósít meg programot" (nem tudom, milyen program az, amihez 20 év szükséges), a "csapat" meg másfél év után mást se csinál, mint köpködi az igazgató sleppjét ("csapatát").
Minél inkább erősebben érvényes ez a fenti összefüggés egy társadalomra, annál "sikeresebb" az az intézményvezető, aki a világon semmi mást nem akar, csak mindent túlélni. Ahhoz meg kell tanulni és azonosulni kell néhány, nem túl nagy számú vezetői praktikával, azt működtetni kell, s kész. Utánam a vízözön. Ha ügyes vagyok, akkor sokára lesz vízözön. Aki pedig a vízözön reális veszélyével riogat, attól meg kell szabadulni - ez mondjuk az egyes számú vezetői praktika.
Nem csapatban és nem projektben gondolkodik.
Mondjuk a piacon ezek az emberek meghalnának, de a társadalmunk elég nagy részét elég ügyesen be lehet rendezni piacfüggetlen módon is.
"Magyar Rendőrakadémiaként" könnyed szórakoztatásnak megteszi. Természetesen a sorkatonák életét ne innen akarjuk megismerni, na de éppen te írtad előbb le, mi a helyzet a hitelességgel. Viszont annak a rendszerváltás környéki időszaknak a hangulatából visszaad valamit.
A 90-es években egy hatalmas fsz + szint + beépített tetőteres 300+nm.es házban lakott az egyik legjobb cimborám, akinek a garázsban boltja volt a ház mellett. Az asszonyka volt mindig a boltban, plusz ő néha, de főleg áruért ment és barkácsolta a veterán motorjait... 3 gyerek. Simán megéltek a kis boltból, pedig annak sem volt nagy forgalma soha és fenntartották azt a marha nagy házat. Egy-két hétig amíg nyaraltak vittem a boltot, magam sem gondoltam volna, de szép bevételük volt belőle.
Én akkor láttam először és utoljára amikor elsőre adták. Személy szerint nem estem hanyat tőle és később amikor ismételték sem éreztem soha ingert arra, hogy megnézzem. Akkor is csak azért néztem én is és még sokan mások, mert nem volt más a TV-ben...
„Itt volna a lehetőség, csinálhatnám tovább és nem kell. Dühítő!” – idéztük Gát György kifakadását 1991 tavaszáról az Angyalbőrbenről szóló cikkünkben, amikor kiderült, nem folytatódik tovább a népszerű sorozat.
Szerintem pont jó így, hogy csak 13 rész készült belőle. Megúszta, hogy szarrá folytassák.
De egy műben gyakran a nem hiteles lesz a hiteles, pl. ha focistát írnék egy történetbe, hamarabb osztanám a szerepet a színész Stohl Andrásra, mint a focista Hrutka Jánosra. Pedig egy focista biztosan hiteles focista tudna lenni... vagy várjunk csak
Vagy ott volt a Kopaszkutya. Deák Bill Gyulának gyakorlatilag önmagát kellett alakítania, mégis inkább mintha feszengett volna a kamerák előtt.
Amúgy ez a hiteles, nem hiteles kérdés azért is felesleges vagy másodlagos, mert egy műnek nem részleteiben kell jónak lennie, hanem összességében. Hiába hiteles, ha szarul adják elő, de ide vehetjük a technikai technikai kérdéseket is, pl. hiába jó a kép, ha oda nem illő zenét tesznek alá, stb.
De egy műben gyakran a nem hiteles lesz a hiteles, pl. ha focistát írnék egy történetbe, hamarabb osztanám a szerepet a színész Stohl Andrásra, mint a focista Hrutka Jánosra. Pedig egy focista biztosan hiteles focista tudna lenni... vagy várjunk csak!
Hiteles sem attól lesz egy történet, mert szolgai módon másolja a valóságot, az legtöbbször pont elég, ha nem megy azzal szembe.
"Miért gondolod, hogy csak az lehet jó, ami hiteles?"
Ott van például a Jóbarátok. Alig kereső lúzerek, akik NY-ban fenn tudnak tartani egy közös lakást önálló hálókkal, hatalmas amerikai konyhás nappalival. Mibű? Szóval ennyit a hitelességről, mégis százmilliók csüngtek rajta.
"Viszont az Familia számlájára írom, hogy történtek benne olyan dolguk, ami valamilyen szinten új alapokra helyezte a cselekményt* (lásd a boltból kávézót csináltak vagy, hogy családba fogadták azt a csecsemőt) ez az ami hiányzott a Szomszédokból.
* gondolok az új szituációk kidolgozására"
Vajon Mester a koronavírust hogy építené be Remekművébe, a kordokumentumba? Madaras(i) Bandi kirúgna mindenkit, csak Lenke nénit alkalmazná továbbra is? Alma maradna Sudárbíró Laci mellett a presszóban, ami amúgy zárva lenne, de Alma bejárna, hogy időnként oda tudja vetni a főnök-tulajdonos Lacinak, hogy ő most pár órára elmegy, úgy sincs vendég? Gábor Gábor is fenntartaná a sztudijót, hogy Juliék tudjanak sopánkodni és GG-t csesztetni? Jutka tanárnő Feri windózkilencvenötösén venne részt a digitális oktatásban, órák után pedig akkurátusan elpakolnák a gépet Matyi 1.0 mellé?
"mondjuk a Família kft. alapszituációja a nappaliban héderelő, isten tudja mitől jómódú családdal még hihetetlenebb volt, mint a Szomszédok univerzuma."
Viszont nem is kordokumentumként hivatkozik rá sem a producer, sem az írók, sem a szereplők, és a szakma sem ájult tisztelettel beszél róla.
Károly: dr., tehát magasan képzett, mérnök, botanikus, stb., aki ha pl. olyan helyen dolgozik, ahol szabadalmak vannak vagy nyugati piacra termelnek, akkor az bizony nem rossz pénz,
Szerintem te úgy emlékezel erre a sorozatra, mint a nagy magyar átlag a Szomszédokra: sehogy vagy rosszul.
Nem tudom, te milyen életvitelre gondolsz, amit nem lehetett megvalósítani a szereplők helyzetéből kiindulva.
Károly: dr., tehát magasan képzett, mérnök, botanikus, stb., aki ha pl. olyan helyen dolgozik, ahol szabadlamk vannak vagy nyugati piacra termelnek, akkor az bizony nem rossz pénz,
Ágika: htb., de gondolom a gyerekek után jár családi pótlék,
Ádám: vizilabdázó, kalóriapénzzel, egyetemista, lehet, hogy ösztöndíjat is kap,
Kriszta: újságíró:
Nagypapa, nagymama: nyugdíjasok,
és persze ott a bolt is, a mi utcánkban is volt egy garázsközért, apuka dolgozott, anyuka ült a boltban, a lányok meg iskolába jártak, el tudtak "tengődni" nem túl magas forgalom mellett is.
És persze Lajos: vállalkozó, kisállatkereskedő, ha jól rémlik, igaz, nem családtag, de ő is megy nyaralni.
Miért gondolod, hogy csak az lehet jó, ami hiteles? És ezek szerint csak az lehet hiteles, ami jó? Nem akart a sorozat hiteles lenni, ennek ellenére hitelesebb volt, mint a Szomszédok.
Arról nem beszélve, hogy elképzelsz valamit, miszerint az a mérnöki fizetés csak szar lehet, a nyugdíj csak alacsony, és a bolt sem jövedelmezhet, tehát nem is nyaralhattak, míg az milyen hiteles és igaz, hogy Takácsék négy fizetésből és két nyugdíjból nem tudnak megélni.
De az sem logikus, hogy ha Takácsék esetében észreveszed a gigszert, a hiteltelenséget, akkor a másik is csak ilyen lehet. A világ nem ilyen egyszerű...
egy ilyen ház és életvitel akkor lett volna hiteles, ha a családfő tényleg valami olyasmi "vállalkozó", amilyenek akkoriban voltak (a bolt/kávézó pedig pénzmosoda), de ezt nem merték meglépni.
te mondtad, hogy a maga vadkapitalista stb. korában olyan jó volt a sorozat, amilyen lehetett, amihez nálam a hitelesség is hozzátartozna, ami ráadásul nem is pénz, hanem akarat kérdése. egy fizetésből, családi pótlékból meg egy boltból, ahol a szállóige szerint ugye sosem volt épp senki, szerintem akkor is nehéz volt Görögországban nyaralni. a Rém rendesben is egy fizetésből éltek, de legalább nem is játszották el a felső tízezer életét, hanem nyomorult nyárspolgárok voltak.
"A Szomszédok pl. már a maga korában is rossz volt, míg a Família a maga korában (posztcucialista vadkapitalista susogós mackós Magyarország), és műfajában (szitkom) pont olyan volt, amilyen idehaza lehetett. Nem kell hasraesni előtte, nem kell ajnározni, de cikizni sem kell."
Ez oké, de azért a reklámokat tényleg túlzásba vitték.
Viszont az Familia számlájára írom, hogy történtek benne olyan dolguk, ami valamilyen szinten új alapokra helyezte a cselekményt* (lásd a boltból kávézót csináltak vagy, hogy családba fogadták azt a csecsemőt) ez az ami hiányzott a Szomszédokból.
De egyrészt a Família Kft. nem akart hiteles lenni, másrészt van magyarázat: az apa egy kutatóintézetben dolgozik, mérnök vagy valami hasonló, az anya gondolom a két kisgyerek után kap családi pótlékot, a nagylány újságot ír, az öregek meg nyugdíjasok, plusz ott van még a bolt. Ádám meg gondolom kap ösztöndíjat az orvosin. Plusz ugyebár profi vizilabdázó is.
Hol van ehhez a szekrénybe rakott gyerek, a nagyszűlőkkel együtt élő "ifjú" házaspár, stb.?
Én még nem nagyon olvastam helytálló kritikát róla, pont azt csinálják vele a kritikusok és a közvélemény, mint amit a Szomszédokkal, csak ellenkező előjellel.
A Szomszédok pl. már a maga korában is rossz volt, míg a Família a maga korában (posztcucialista vadkapitalista susogós mackós Magyarország), és műfajában (szitkom) pont olyan volt, amilyen idehaza lehetett. Nem kell hasraesni előtte, nem kell ajnározni, de cikizni sem kell.
Ami esetleg kifogásolható, az a termékelhelyezés mértéke, bár szerintem még így is köröket ver a Szomszédokra, lásd pl. "Eduscho, én meg Takács" örökzöldet, vagy a nyugdíjasok lapja Zenthe Ferenccel a címlapom "jajj, milyen szímpatikus ez az öreg" vagy valami hasonló böffenettel.
Az a baj, hogy idehaza mindenről kialakul egy kánon, amihez baromi könnyű és kényelmes csatlakozni, mert indokolni nem kell, igaz, ha indoklást kérsz, akkor azt nem kapsz, vagy ha igen, akkor olyat, hogy égnek áll tőle a hajad, de ha az ellenkezőjét mondod, akkor vagy leugatnak érte, vagy kőkemény, doktori disszertációval felérő indoklást kérnek, pontosabban követlenk tőled.
Később aztán jöttek a további kemény kritikák, közülük a legalaposabb a Kritikában, ahol az Angyalbőrbent még dicsérő Nádra Valéria feszítette keresztre a Famíliát: „Mi tagadás, azt képzeltem, van egy bizonyos minimális színvonal, ami alá televíziónk már sohasem süllyed” – írta, egyaránt ostorozva a sorozat humorát vagy a cselekmény hiányosságait: „Ez a Família, a Szép család, onnan képtelenség, ahonnét nézzük. Nemhogy abban nincs következetesség, ahogyan egyik adástól a másikig az életszínvonalukat »jellemzik« (a legutóbbiban épp a négyhavi hátralékért kuncsorgó díjbeszedő elől bujkálnak), de egyetlen részen belül sincs folyamatos logikája annak, ahogyan beszélnek, cselekszenek, reagálnak egymás gesztusaira.” Seres László pedig ennyivel intézte el a jelenséget a Népszavában: „Hogy idehaza ez az izé vicces lehet? Csak azért, mert nincs konkurenciája.”
Ezek a Familia KFT-ről jelentek meg, de ez egy az egyben igaz a Szomszédokra is. De azért az Óopuszról ilyeneket sosem mertek leírni.
Hogy a Mester mennyire megkerülhetetlen, még Hollywood vonatkozásában is: 80 éves lett a színész, akit az a Végvári Tamás szinkronizált, aki a Szomszédok sztárjával, Csermák Jánossal kölcsönözte a hangját Harrison Fordnak.
Nemcsak a filmkritikáknál, hanem műsorújságok, ajánló oldalak ismertetőiben is jellemző. Időnként olyan sületlenségeket leírnak, amitől mindenki foghatja a fejét, aki egyszer is látta.
A kritikákra visszatérve: azt észrevette már más is, hogy filmkritikáknál gyakran megfigyelhető a sztori ismertetésénél, hogy nem teljesen fedi a valóságot? Ha érdekes volt a film, utólag olvasok csak kritikákat, kíváncsi vagyok, más hogy értékeli azt, amit én láttam. Hát eléggé meg szokott lepni, hogy alapdolgok, tények, teljesen másképp szerepelnek, mint ahogy a filmben volt. Gondolom, az az oka, hogy van a sajtóbemutató, ahol jól elkvaterkáznak egymással a jelenlévők, fogy a kávé, pogácsa, büfészendvics, franciasaláta, film alatt kalandozik ide-oda a figyelem, aztán írnak valamit, amire, ha az az iskolai feladat lenne, Foglald össze 20 mondatban, miről szólt a film, a tanár legfeljebb 4-est adna.
A Mester a jövőbe IS látott. Lenke néni újra csomagolhatja az 5 deka párizsikat, és kalauzolhatja a hentespultot csodáló, de nem vásárló nyugdíjasokat. A Nagy Fehér pedig mentővel szállíthatja a tejet és kiflit az éhező kisnyugdíjasoknak, tesztelés helyett az is jó lesz.
Humánkatasztrófa fenyegeti a kevés nyugdíjból nyomorgókat, akik most éhesek
"A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa szerint humánkatasztrófa fenyegeti a nyugdíjasokat, és erre nem gyógyszer egy távoli egyheti plusznyugdíj ígérete. A kevés nyugdíjból nyomorgók most éhesek, most kell nekik a pénz – szögezték le."
Olvastam ezt a Fáy-cikket és pont emiatt a kiszólás miatt akadtam ki én is.
Teljesen felháborítónak tartom, hogy lehet persze Lengyel Tamásról lesújtó a véleménye neki is, de a történet messze nem Lengyel Tamásról szól és valóban, mintegy mellékesen odavetni, hogy mikor jön egy még nála is jelentéktelenebb színész, hogy bele rúgjon Encibe, ez a régi szép időkben pofont érdemelt volna.
Az pedig a másik oldala a dolognak, hogy Fáy Miklóstól Csáki Juditig mindenki fensőbbségesen és belsőségesen nyilatkozik oda, hogy hát ezt mindenki tudta.
De nem csak ezt, hanem a zaklatásokat is.
Én nem tudtam.
És ha ők tudták és szeretik is a színházat, akkor vajon miért nem írtak erről egy sort sem, soha?
Verebes István miért teszi azt, hogy ír egy cikket az ÉS-be, amiben mindenkit néven nevez, aki már meghalt és senkit, aki még él és regnál?
Én csak azért figyeltem fel az 1982-es idézetre, mert az "ezek a mai fiatalok" örök érvényű. A mai fiatalok majd 30-40 év múlva kezdik mondogatni.
Eszenyi a lekváros történetben, ha a cikkből jól emlékszem, színésznő volt, nem rendező. Bár (ha jól emlékszem) már a direktori korszakában. Tehát mégis főnök volt. Akit azért a rendező helyre tehetett volna. És az érintett színész még inkább, ott és akkor.
Én is tapasztaltam a munka világában, hogy a mátrix rendszerű szervezetben, ha a projektvezető "alá" magasabb beosztású, esetleg a hierarchiában egyértelműen fölötte álló személy kerül, gyakran befigyel a "mégis csak a főnököm" mentalitás, pl. a projektben való aktív részvétel, vagy a feladatok számonkérésekor. A fiatal színész, akit a Vígben láttam párszor, és a Terápiában is szerepelt (az erdélyi öreg fia volt), eléggé málé benyomását keltette bennem. Egyébként úgy rémlik, valami nevesebb színész veje, de annyira nem érdekes számomra a személye, hogy most rákeressek, a nevét sem tudom.
Jut erről eszembe, pár hete Fáy Miklós azt írta Lengyel Tamásról egy Eszenyivel kapcsolatos cikkében, hogy jelentéktelen színész, ezt csak úgy odavetve, by the way, indoklás nélkül. Na ez totál pökhendi dolog egy foglalkozása: kritikustól, kábé mintha egy kutató azt mondaná csak úgy, a macskaszőr jó lábgombára, se indoklás, se kutatási eredmény, semmi. Vagy hogy on-topic legyek: jó az, akit a főszereplők bármelyike jónak tart, már pusztán magától a ténytől jó. Azért egy dolog, hogy Átlag Józsi szeret-e egy színészt, énekest, akárkit, a másik dolog, hogy aki hivatásszerűen foglalkozik mások megítélésével, ne csak úgy böffentsen oda egy ítéletet, hanem legalább 1-2 mondatot áldozzon arra, meg is indokolja,miért ez a véleménye. Szerintem Fáy Miklós leginkább a fikázáshoz ért.
Közben a cikket is hamar megtaláltam, a kommentelők sem igazán szerették ezt a kiszólást:
A kritikákról még annyit, sokszor látható a port-on, hogy a kritikusok által lehúzott film elég magas pontszámot és jó kommenteket kap, és fordítva. Akár egy színdarabnál is megfigyelhető: a kritika beájul, a közönség kevésbé.
"Tehetséges, nagy művészek között lettem színész, ők soha nem voltak idegesek, türelmetlenek. Nem úgy, mint a mai fiatalok...
– mondta a Népsportnak 1982-ben 62 évesen."
Ez jól hangzik, csak szerintem nem igaz.
Akartam írni valamit Fullajtár Andreáról és ennek kapcsán kerestem rá Somlay Artúrra, aki lehetett volna a Szomszédok sztárjai is, ha Edinának hívták volna és nő lett volna:)
Nos, róla írják, hogy megvert egy világosítót, mert rosszul adta be rá a fényt.
Van egy barátom, aki korábban, kábé a történelem előtti időkben színházi technikus volt, éppen a Vígben és éppen ő is világosító volt.
Be volt rúgva egy előadáson és a Kern mellé világított a fejgéppel.
Lement az előadás, de utána a Kern behívta magához és irgalmatlanul lebaszta, amúgy teljesen jogosan.
Már eleve azon fenn akadtam, hogy hova is hívta be, hát a Kernnek volt egy irodája, vagy mi? De nem, az öltözőjébe.
És mire fel, ők nem voltak semmiféle alá-fölé rendeltségi viszonyban.
De mégis be tudta hívni és ezt évtizedekkel később is jogosnak tartja a történet minden résztvevője.
Az is roppant érdekes volt a Stohl-beszélgetésben, hogy egy olyan sztorit mesélt el a saját bevallása szerint a végletekig perfekcionista Eszenyi Enciről, ami nagyon komolyan kérdőjelezi meg a hölgy szakmai kompetenciáját.
És vajon egy ilyen esetben őt is le lehet kapni 10 körméről, ahogy az állítások szerint ő maga teszi, vagy ilyenkor kussolni kell és csak akkor lehet elmesélni, amikor már elszerződtünk?
"„egy aktív nyugdíjas színész, amilyen én vagyok, keresve sem találhat magának lelkesítőbb elfoglaltságot, mint hogy a munkájával egy országnak példát mutasson: egy aktív nyugdíjast nem lehet leírni."
"Elmesélte, hogy egy folyosón találkozott össze Horváth Ádámmal, a teleregény rendezőjével, aki neki szegezte a kérdést, hogy nem volna-e kedve eljátszani a nyugdíjas taxisofőr szerepét."
"Takács Istvánnal azonnal megbarátkoztam, hiszen nagyjából olyan, mint én.”
Bónusz:
"Tehetséges, nagy művészek között lettem színész, ők soha nem voltak idegesek, türelmetlenek. Nem úgy, mint a mai fiatalok...
Alma búrkiflit vinne haza, amit Dezső a közeli cukrászdából szerezne be. Lenke néni egy üveg francia konyakot lopna venne Madaras(i) Bandi boltjában a koccintáshoz, amihez Janka néni is bekopog. A főőőőmérnök úr vinné az őzpörkölthöz valót, természetesen teljesen legálisan jutna a vadhúshoz, útközben hazafelé azért lefülelne két fegyveres gazfickót, akik az újulatokat akarták kivágni. Vágási Matyi 1.0 szép hosszú vers elmondásával köszöntené az ünnepeltet, Sümeghy műűűűvész úr pedig énekelne. A Taxis az ünneplésre való tekintettel szabadnapot adna Taki bácsinak. Etuskó műűűvésznő taxi alakú világhíres kerámiát készítene. Mágen doktortól műtős maszkot kapna.
Úgy volt, a jeles eseményre eljönnek az ózdi rokonok, de sajnos menet közben kifogyott a benzinjük.
Lenke néni viccesen zsörtölődve mondja a pohárköszöntőt, és megjegyzi, nem csak az Öreg egészségére, hanem a leendő dédunoka érkezésének reményére is emeli poharát. A 70 körüli fiatalok megjegyzik, most már könnyebben tervezgetik a kis trón- és kisszoba örökös érkezését, hiszen jön a 13. havi nyugdíj, amiből nem lesz gond pelust venni.
Most megnéztem a Bezerédi-Stohl beszélgetést és nagyon is érdekes volt számomra.
Azt persze tudtam, hogy a Zsámbéki rúgta ki Stohlt, akit én egyébként egy abszolut A-ligás színésznek tartottam mindig is, de azt nem tudtam, hogy ez éveken keresztül húzódott.
És az is megütött, hogy Stohl 20 éve nincs már a Katonában, mert én őt még láttam színpadon ott, azt is pontosan megmondom, utoljára miben: Caragiale: Az elveszett levél.
Milyen kibaszott öreg vagyok, a kutyafáját már!
És ugye, ha már, akkor megtippeltem, ki rendezhette, amúgy egy kimondottan jó előadás volt.
Ascher ugye nem lehetett, mert Stohl elmondta, hogy sosem szerették egymást és nem is dolgoztak együtt, de a románok az egyébként sem az Ascher pályája, ő az orosz lelket érti úgy, mint senki más.
Gothár sem, mert emlékszem, hogy nem akartam eret vágni magamon az előadás közben.
Máté akkoriban inkább magyar darabokat rendezett.
Ki marad? Hát a Zsámbéki és valóban ő volt.
És olyan nevek hangzanak el, hogy talán már nem is emlékszünk rájuk, de micsoda szenzációs színész volt Söptei Andrea! És Bertalan Ági?
Na pláne Szantner Anna?
És elhangzik Faragó Zsuzsa dramaturg neve is, aki az Index fórum aktív tagja volt, sajnos évek óta nem látom, kár pedig...
De hogy van olyan beszélgetés, amiben a Szomszédok egyik sztárja szerepel, te meg egy olyat nézel meg, amiben a Szomszédok egyetlen sztárja sincs benne?
Azért ez hallatlan!
Érdekes, amit írsz, hogy ugyanis az egy vezetői képesség, hogy az illetőnek ne legyenek víziói.
Erre eddig nem is gondoltam és azt hiszem, igazad van.
Miközben persze évtizedek óta vágyom egy olyan miniszterelnökre, akinek nem víziói vannak, hanem szakértelme, de úgy néz ki, a tömegek nem arra vágynak, amire én.
Persze az is kérdés, hogy vízió nélkül lehet-e egy színházat vezetni? Mert az én határozott véleményem, hogy a csapatmunka hatékonyabb, mint az egyéni, de ha egy rendező elővesz egy darabot, azzal mégis csak ő akar valamit közölni és biztos, hogy mélyebben merül bele, mint az a színész, aki 3 másik darabot játszik párhuzamosan.
Milos Forman például rendezett az Operában egy Cosi fan tutte-t és annyit bírt mondani, hogy ő csak azt szeretné, ha szólna az a csodálatos zene.
Namost azt én értem, hogy Cosi-t rendezni nem könnyű, mert dramaturgiailag egy szörnyű darabról van szó, de ha nem akarok elmondani vele semmit, csak hogy szóljon a zene, akkor nem kell megcsinálni, a zenére már kitalálták a lemezt, olyannyira, hogy már ki is ment a divatból.
Jordán Tamás meséli, hogy Alföldi Róbert üvöltött vele a rendelkező próbán, hogy négykézláb menjen be a színpadra.
És nem kérte ki magának, mint az a színész, akivel Eszenyi a hónalját akarta kinyalatni, hanem bement úgy, majd a végére rájött, hogy tényleg úgy jó, mert ezt adja a szituáció.
Ez egy erős rendezői elképzelés, ami vagy működik, vagy nem, de mindenképpen a színész viszi vásárra a bőrét estéről estére.
Na de mi van akkor, ha egy másik narratíva is működne, vagy akár működik is és azt az alkotók közösen találják ki?
Hogy Jordán Tamás kedvelt ember, az nem kétséges, az sem, hogy nem buta.
Az eredeti felvetésem arra irányult, hogy nem láttok-e egyfajta szexizmust abban, hogy színészemberek észbeli képességeit soha nem tárgyaljuk, csak a színésznőkét?
Aztán persze nagyon is lehetséges, hogy ez a kérdés valójában senki másban nem merült fel, csak bennem és valójában én vagyok szexista, csak küzdök ellene:)
Majd megnézem ezeket a beszélgetéseket (eddig egybe néztem bele: Bezerédi - Stohl), de eddig nem úgy éltem, hogy Jordán olyan okos lenne. Egyszer megnéztük a nejemmel a Poénok és poémák című magánszámát a Rózsavölgyi Szalonban. Nos abban se poén nem volt, se igazi poéma (tehát valamifajta költőiség, mélység, érzelmesség), se értelem. Úgy álltunk föl, hogy nem volt üzenete, íve az egésznek - csak amolyan sztorik egy halomba hányva.
És akkor én azon gondolkodtam el, meg azóta is sokszor, hogy miért is tisztelem őt. Merthogy ha megemlítik, hogy Jordán, akkor mégsem egy kókler jut eszembe máig. S biztosan benne van az, hogy csinált néhány színházat, s ahhoz hogy ilyen vállalkozásokat ismétlődően sikerre vigyen, biztosan kell az az üzenetnélküliség, ami nekem azon az estén kifejezett hátrány volt. Szóval, hogy ne legyen annyira merev / határozott világlátása, ami élből megakadályozza a nagy dolgok tető alá hozásában.
Ezzel együtt kb. egyetlen téma sem jut az eszembe, amiben kifejezetten Jordán gondolataira gondolnám, hogy érdemes hagyatkozni. Összességében az van, hogy tisztelem, de per pillanat teljesen érdektelen a számomra.
Hogy ez mennyiben helyezhető el a buta - okos skálán, hát nem tudom. Szinte sehogy. És maga a skála is túlzottan leegyszerűsítő, egyetértek ezzel.
Említed Udvarost és Cserhalmit. Egyikről sem tudok igazán sokat. Csak azt, hogy Udvarost ki nem állhatom azért, mert a nem színészi közszerepléseiben szörnyen ripacs és hamiskás (Für Anikó szintjét nem éri el, de majdnem ugyanaz a kategória). Cserhalmi pedig nyugodt, beletörődő, csendes. Az egyik bölcsességet sugároz, a másik vészes mértékben nem.
Ez nem gondolom, hogy sztereotip gondolkodás, hisz alapvetően konkrét, személyre szabott tapasztalatokból vontam le az adott személyre szóló általánosító tanulságot.
Én két beszélgetést néztem meg eddig, érdekes volt mindkettő. Igazad van, minden kapcsolódik Mester Mesterművéhez, mert Joci volt az egyikben az egyik beszélgetőtárs. Érdekes módon nem került szóba sem a Remekmű, sem az, hogy elég széles-e neki az utca, viszont nagyon izgalmas és érdekes beszélgetés volt, bár sem fagylaltot dupla tejszínnel, sem rostosat nem fogyasztottak közben.
Amiket te linkeltél, nem láttam, nem tudom, megnézem-e. (Amúgy azt sem tudom, például Pálos Hannának van-e ilyen beszélgetése, őt nagyon szeretem, amit a Kurázsi mamában néma Kattrinként csinált, az szerintem nagyon ott volt.)
Viszont nem értem ezt az okos/buta kérdést. Nagyon nehéz és nagyon nem valós bárkiről is kijelenti, hogy buta. A Tóth lányok, buták, vagy sem, mégis országosan ismertek. Kiszel Tünde, akit nagyon butának tartanak, azért csak ott van az ismert celebek között, csak kiadja még 50+ évesen a naptárait. Hogy az ő ötlete-e, nem tudom, de legalább volt annyi esze, hogy mások tanácsára hallgatott, tehát mégsem olyan ostoba.
És ki az okos? Akinek 140+ az IQ-ja? Egy nemzetközi sakk nagymester? Lehet, hogy egy szudáni "herceg" simán lehúzza, vagy bedől egy piramisjátéknak. Akkor most buta, vagy okos?
Szóval nagyon relatív és ugyanakkor degradáló is. Ki/mi az az objektiv entitás, mérce, ami megállapítja, ki az okos, ki a buta? Ahogy a szépség és a csúfság is nagyon szubjektív. Vannak, akiknek a modell alkatú nők jönnek be, vannak, akinek a milfek, vannak, akiknek a ducik. Persze, szép az, ami érdek nélkül tetszik (bevezetés a filozófiába, 1. óra, 1. lecke), de a szépség sem objektív.
Major, mint szar ember, mégis többeknek segített. Gizi néni, a biosz tanár: van, aki ki nem állhatja, mert szigorú van, aki szerint tök jó fej, mert alaposan megtanítja az anyagot. Nekem nemrég halt meg egy volt professzorom, nagyon nem szerettem, bár mindig nagyon jól vizsgáztam nála, de egyszer nagyon keresztbe is tett nekem, akarattal. A nekrológjait olvasva viszont többek számára egy kedves, emberi gesztusokkal teli tanár volt. Hát ez is szubjektív.
És vegyük górcső alá Mester Remekét. Ő, ha nem is a buta-okos vonalon, de pont ellenkező hatást ért el szinte mindenben, mint amit szeretett volna. Tökéletes Etus - közröhej tárgya sokaknál. Szimpi Lenke néni - feláll tőle a szőr a hátamon. Karvaly Janka - közkedvelt szereplő.
Bedobnék egy új témát, bár tartok tőle, hogy senkit sem fog érdekelni, nem is kapcsolódik semmiben a Teleregényhez, már attól eltekintve, hogy minden kapcsolódik, de nem baj:)
Messziről indítanék és a végén sehova sem fogok eljutni, de ez is mindegy...
Szóval hogy van a Katonának egy sorozata a youtube-on, ahol katonás színészek hívnak egy-egy vendéget és azokkal beszélgetnek.
Ezeket nézegetem mostanában és mondja a barátnőm, hogy Rujder Vivien mennyire buta, ellenben Jordán Tamás meg milyen okos.
Namost nekem Jordán Tamásról a beszélgetést nézve nem az jutott eszembe, hogy milyen okos, hanem hogy be van baszva.
Azt mondja a barátnőm, hogy hát tudjuk, hogy Jordán "iszós" ember, és valóban tudjuk, én mégis méltatlannak érzem, hogy olyan állapotban ül le közönség előtt beszélgetni a lányával, hogy a puszta beszéd is nehézséget okoz neki.
Ezzel szemben egyáltalán nem azt érzem a youtube-os video alapján, hogy a Rujder olyan bántóan ostoba lenne.
És amikor idáig eljutottam, kezdtem el azon gondolkodni, hogy vannak sztereotipiáink bizonyos színészek szellemi képességeit illetően, de azok valahogyan kizárólag a nőkre vonatkoznak.
Ezek a gondolatok nem kapcsolódnak az illető színészi képességeihez, hiszen Rujder Vivienben nem hiszem, hogy bárki kételkedne.
Udvaros Dorottyát magam is rendkívül buta embernek tartom, miközben korszakos színész.
Közismerten ostobák például a Tóth lányok, Vera és Gabi.
Ugyanakkor ha valaki minden előadásban jó, arról nem merülnek fel a szellemi képességeit illető kételyek, ilyen például Gobbi Hilda.
De ilyen Major Tamás is, akiről tételesen tudjuk, hogy egy utolsó szarember volt, csak a színpadon nem tudott rossz lenni, mert egy színész-isten volt.
Az is elgondolkodtató, hogy például Sztarenki Dórát milyen mélyen és féktelenül gyűlölik a női kommentelők.
Vajon miért pont a nők?
Mi vált ki belőlük ilyen szintű indulatokat, mert hogy a pasik miért kedvelik, azt értem:)
De hogy az eredeti felvetésemhez térjek vissza, vajon miért van az, hogy Udvaros Dorottyát butának tartom, de ez a kérdés egyáltalán nem merül fel például Cserhalmi György esetében?
"véletlen benne maradt ez a jelenet,ahogy sok egyéb bakit sem vágtak ki utólag"
Hát, Mester annyira TÖKÉLETES REMEKMŰVET alkotott, hogy fel sem merült, bakiztak volna bármiben is. A Mester sosem hibázott, direkt készült úgy minden jelenet, ahogy az agresszív kismalac is direkt úgy száll le a biciklijéről, mintha elesett volna.
Az valakinek feltűnt,hogy a 175.részben,amikor a művésznő házát mutatják az utcafrontról,akkor a kertben ott áll egy fehér színű kombi wartburg?De a művésznőnek nem volt saját autója,amikor a mentő üdülőbe vitte le a családot,akkor is Virág doktor ladáját kérte kölcsön.Valószínű valamelyik szereplő vagy stáb tag lakása lehetett,aki nem állt ki a felvétel erejéig a kocsival az udvarból és véletlen benne maradt ez a jelenet,ahogy sok egyéb bakit sem vágtak ki utólag.
Gondolom, múlt csütörtökön került kórházba a Műűűűvésznő, és remélhetőleg jövő csütörtökre már otthon lesz. A nappali-háló-műterem rekamiéján lábadozva fogadja az orvos látogatókat, akiket Jenőbenőubul bácsi enged és kísér be, persze csak a nappali ajtajáig, hiszen tudja, hol a helye. Etuskó műűűűvésznő figyelmezteti, nehogy véletlenül is igyon egy pohárkával az egészségére, miközben Mágen doktor és Virág doktor maszkban tüsténkednek az ágya körül. Mágen fehérben van, Dzsovannival jött, az Öreg a kora miatt nincs szolgálatban.
Szerintem egy ilyen FB-bejegyzésre az egyetlen válasz, hogy: he?
Már bocsánat, de a helyesírás kb. olyan, mint a KRESZ. Világos, hogy senki nem ismeri az összes szabályt, s nem is fontos, hogy mindig mindent tudjunk. De azért a legalapvetőbb szabályokat csak be kéne tartani - mert ha nem tartod meg, akkor pl. nem mersz egy zöld lámpán áthajtani, mert folyton attól félsz, hogy valami barom kifejezett értéknek tartja azt a bátorságot, amivel ő rá se pillant a saját pirosára. Ugyanígy: az, hogy legalább a leggyakoribb, legelemibb helyesírási szabályokat is felrúgjuk, az nem a közbeszédet színesítő kreativitás, meg érdem, hanem egyszerű tuskóság.
És ha már szidjuk a Word-öt, meg a netet, akkor dicsérjük is. Oké, a Word aláhúz néhány hülyeséget pirossal, de azért aláhúzza azt is pirossal, amit tényleg ki kell javítani, s ami egyébként elkerülné a figyelmünket. Hát hogy a fészkes fenébe ír meg valaki hibáktól hemzsegő módon egy szöveget? Hogy nem zavarja a csupa piros? Vagy a net: lehet azt arra is használni, hogy mondjuk a kedvencek közé teszem az mta egybe vagy külön? helyesírási alkalmazását, ami gyönyörűen és egyértelműen választ ad a dilemmáinkra.
És akkor még az FB-ra napjában háromszor beböffentett Coleho-életbölcsességek is élvezhetőbbek valamivel...
Mivel gazdagítja a nyelvet az, ha én bemegyek a színházban?
Hát ez az, de lehet, hogy csak az én ostoba mániám.
Ha annyit mondok, hogy színházban, azzal azt fejezem ki, hogy ott vagyok, vagy valami van ott.
Ha meg azt mondom, hogy színházba, akkor ott lesz majd valami, vagy valaki.
Tehát egyetlen betűvel a végén két teljesen különböző dolgot tudok kifejezni.
Ha viszont mindkét esetre helyes a színházba kifejezés, akkor nem tudom megkülönböztetni azt a két dolgot, amit korábban meg tudtam.
Szóval szilárd meggyőződésem szerint ez nem hogy gazdagítja, hanem számottevően szegényíti a nyelvet, mindössze azért, hogy ne kelljen egy hanggal többet kiejtenem, az olyan fárasztó.
De amit a kolléga is említett, a médium/média.
Pár éve még az volt a tahó, aki médiákat mondott, mert aki nem tud arabusul, ne beszéljen arabusul.
Ma meg már az a kekec seggfej, aki szóvá teszi, hogy talán nem kellene kétszeresen többes számba tenni egy latin szót.
És hát a ledegradál és társai, szinte már szégyen értelmesen fogalmazni.
Na meg persze a facebook...
"Bocs, nem tudok jól magyarul."sarokcsiszolo -flex - gyorsvago ki mijen elnevezesel ismeri , ,szenkefes motor forgatya 11ooo fordulatszamon , , , , a lenyeg a kerdes a kolektor uzemeles közbe vilagit mi okozhatya ? 1 a kolektor kopot , egyenletlen -----erdekes mod kipucolva vizes smirglivel enyhen lecsiszolva forgatas közbe , 2 kondenzator rosz --- habar tudomasom szerint a kondenzatornak a motor mukodesehez semi koze csak az uzem kozbeni kiado hulamok elnyeleseert felelos , , a roszvasasnal szetem ösze parat oszt gyogyitgatom öket es ez a jelenseg töbnel jelentkezet
Ezt onnan másoltam és bár az illető azzal kezdi, hogy nem tud jól magyarul, de hát láthatóan teljesen jól tud, ez nem egy google fordító által produkált szöveg, hanem élőbeszéd leírva... már ahogy...
Rendben, határon túli, nem tanult helyesírást az iskolában, de nem is olvas magyarul?
(Amúgy magyarországi magyarok is naponta produkálnak ilyenebbeket is)
Nem üti ki a szemét ez a rakat fos, amit a képernyőre hányt?
És bazmeg, ha valaki szól, hogy tisztelje meg már annyira a társaságot, ha már segítséget kér, hogy értelmesen fogalmaz, akkor halálosan megsértődik.
Korábban ilyenkor szégyellni volt szokás magát az embernek.
Bőhm bácsi most mondana valami szép latint az időkről, meg egyebek...
A legjobb az mikor egyes konteós meg egyéb Facebook oldalon olyanok írnak 20 helyesírási hiba/ mondat sebességgel zagyvaságokat, akik amúgy lepedőnyi magyar zászlóba takaróznak egy Kárpátia koncerten és féltéglával veri ka mellüket, hogy mekkora ősmagyarok.
Az utolsó mondatoddal persze rá is világítottál egy ellentmondásra: miben más az írás, mint a beszéd? Miért kell helyesen írni, s miért nem kell a nyilvánvaló nyelvhelyességi tévesztéseket (-ba, -be, -ban, -ben) korrigálni?
Mivel gazdagítja a nyelvet az, ha én bemegyek a színházban?
A mai nyelvészi paradigma szerint nincs olyan, hogy helyes, meg helytelen, mert amit egy anyanyelvi beszélő használ, akárhogy tegye azt, az automatikusan helyes.
Lehet suk-sükölni, meg -ba-t mondani -ban helyett, amitől nekem a hajam áll égnek, de most már minden helyes.
Mindez persze csak a nyelvhasználatra vonatkozik, a helyesírás más.
Hasonló a konkurencia vagy konkurrencia, melyik a helyes? a szó a kurrens-ből ered, mégis hivatalosan egy r-el írandó, a helyesírás ellenőrző és a Google is ezt fogadja el. Bevett gyakorlat, hogy ha nem tudom hogy kell egy szót leírni rákeresek a Google-ben minden verzióban és amelyikre több találatot ad jó eséllyel az a helyes.
Másik a ventilátor, ami szintén ha a logikát nézzük két l-el kén írni, mert a ventillál, áramlás, áramoltatás szóból ered egy olyan eszköz, ami levegőt áramoltat ventillál.
Ha meg nyelvészeket akarsz összeugrasztani akkor csak kérdezd meg a siklik és a csuklik felszólító alakját. Grétsy László foglalkozott is asszem az álljunk meg egy szóra műsorban a témával és arra jutottak, hogy hiába nem hangzik jól meg vicces a helyes a sikolj, csukolj alak, nincs ezt tiltó szabály, amit meg nem tilt szabály azt lehet.
Ami viszont helytelen és ezért általános iskolában kaptuk is mindig az ívet mégis gyakran látni a "de viszont". Ugyanazt jelenti mindkét szó, vagy de vagy viszont a kettő együtt nem helyes.
Na meg CD lemez DVD lemez. az utolsó D lemezt jelent Disc Compact Disc rövidítése a CD. Másik a médiák, ami szintén nincs, mert a média a médium többesszáma.
Flopilemez viszont már így helyes 2000 körül még floppy volt ill. byte meg file aztán az új kiadású helyesírási szótár már magyarosított írásként tartalmazza ezeket.
Helyesírási off: pár hónappal ezelőtt egy 444-es cikkben az szerepelt, az "rtl klubbot" - egyébként nem először láttam két b-vel írva ezt a szót. Alatta (akkor még lehetett kommentelni) megjegyeztem, ez helytelen. Egy komtárs szerint helyes, még az MTA vonatkozó linkjét is berakta hivatkozásban, ahol valóban ott virított a szó: klubbot. Én ennek ellenére állítottam, hogy helytelen a szó, a tárgyrag nem kettőzi meg a szótő utolsó mássalhangzóját. Erről pár napig vitáztunk, míg végül a komtárs állásfoglalást kért a nyelvtudományi intézettől. Kiderült, a "klubbot" összetett szó, a klub és a bot szavakból áll, bár értelme nem nagyon van. Ennyi erővel bármely két főnévből lehet összetett szavakat alkotni, mondjuk kutyalevél, ebédsapka, mágneshaj. A "klub" főnév tárgyesete pedig tényleg a "klubot", egy b-vel.
Na ez a Lajos bá' egy fokkal jobb mint azok a tanárok akiket az én gyerekeimet tíntották. Mindegyik azt mondta a vesszőkre, olvass sokat és ráérzel hová kell rakni. Ezzel kapcsolatban annyit tanítottak nekik is, hogy:
hogy előtt kell vessző
felsorolásban
és a de után, ha felsorolásban vesz részt.
Egyébként semmit. Ráéret, ha sokat olvas... kösz b+
Aztán meg teleszórták a gyerekekt fával a vessző hibák miatt.
Az internet sem segít. Nekem nagy mértékben romlott a helyesírásom mióta a böngészőben is van helyesírás ellenörző. Úgy általában is... a cikkek, a hozzászólások, a kommentek amiket olvasok azok hemzsegnek a hibáktól. Hiba olvasok én könyveket, ha az a tér amiben kommunikálók online slendrián.
Az igekőtőkért a helyesírás ellenőrző a hibás szintén, valamiért pl. a Swiftkey meg a Google helyesírás ellenőrzője is javítja pl. be-ki igekötőknél egybe kéne írni, de ha így csinálod kijavít a telefonon lévő Swiftkey. Sosem voltam jó helyesíró, de amiket a mai tizenévesek leművelnek a neten hát azokhoz képest Grétsy László lehetnék. :) Ha jól emlékszem az általános iskolai nyelvtan órákra akkor úgy van, hogy az igekötő az ige előtt van egybe kell írni ha mögötte akkor külön lásd. megcsinálta, ill. csináld meg. A helyesírás ellenőrző ezt nem tudja. Vessző esetén egyet jegyeztem meg nagyon köszönhetően Lajos Bá-nak aki 5-8. osztály között tanította a magyart nekünk. Fiúk jegyezzétek meg egyszer és mindenkorra, hogy vessző nélkül nem lehet hogyozni. :) Hogy elé mindig vesszőt kell tenni.
Inkább ötletforrás volt, nem koppintás, mert az eredetiben a közönségnek háttal ülve a kamerába beszélve (és nem beszélgetve) adtak elő monológokat a műsorvezető által felolvasott hírre vagy témára reagálva.
Figyelni kell valóban a Word használata közben, akár helyesírási, akár nyelvhelyességi hibára hívja fel a figyelmet.
A másik dolog, ami most elszaporodott az az igekötők nem megfelelő használata, pl. "megtudod mondani", "meg mondod", vagy Facebook csoportokban a "köszönöm a be fogadást".
De még a vessző témához tartozik az is, amikor a vessző vagy a pont után nem tesznek szóközt.
"Nem neked szánom, mivel te csak egy vagy a sok ezer közül: miért lett manapság olyan nagy divat mindenhova felesleges vesszőket tenni?"
A Word és a hasonló helyesírás ellenörzők sara. Azok oda is vesszőt tesznek, ahová nem kellene. Ill. a saját gyerekeimnél láttam: 80-as és a 90-es években egyáltalán nem oktatták nyelvtanból a helyes vesszőhasználatot. Úgy általában a helyesírást sem, csak nyelvtani szabályokat. Persze a tanarak számon kérték. Volt tollbamondás és helyesírás jegy a dolgozatok és fogalmazványok értékelésénél.
Heti Hetesnél azzal is ,hogy egy német RTL-en futó műsor koppintása volt, hogy ebből baj lesz. Ezt Árpa Attila cáfolta meg, mondván miért esne nekik a német anyavállalat másrészt meg nem lehet levédetni azt, hogy emberek a tévében hírekről beszélnek, a Híradót sem védette le senki, nem is lehetne ugyanezért.
Heti Hetest se akarták először elfogadni mármint a címét, mert magyartalan, Hetente Heten ill. Heten Hetente néven akarták Árpa Attila ragaszkodott hozzá, hiszen ő találta ki.
A harmadik pedig a számnevek rossz toldalékolása. Online újságokban rendszeres. 56-al, 70-el. Vajon hogy ejtik ki? Ötvenhatal, hetvenel? Nem cseng furán, ha így hallják?
Valami kuruzsló lenyúlta, nem tudom honnan, de ettől még igaz.
Annyira be van már csokizva, és csoki tátva az ország, hogy a végén úgy járunk mint Brandon Fraser, abban az amerikai filmben, amikor húsz évre lent maradnak az óvóhelyen.
"van ,aki a fülledt levegőtlen kitömött járaton azért is behúzza az ablakot, mert "huzat van""
Anno diákkoromban az egy légterű "személy"vagonban javasoltam egy Lenke néni korcsoportú utastársnak, aki becsukta (azaz becsukatta a másik oldalon ülővel: "Fiatalember, húzza fel legyen szíves"), hogy üljön a kocsi elején lévő ülésre, ott is van hely, és akkor nem lesz huzat, mert így is rá fog menni az előtte lévő 3-4 nyitott ablakból, mire a vele utazó kortársával ezekről a mai fiatalokról kezdtek beszélgetni.
Meg az is ,hogy a rendszergazdákra is szükség van pláne mikor kilószám kell osztani a VPN-eket. Igen a rendszergaza tipikusan az a munkaerő, aki akkor dolgozik jól ha nem dolgozik.
Home office irodai munkánál működhetne akár még részben is, pl. miért ne végezhetné el otthonról Gizike a munka egy részét reggel 8-tól, hogy csak órákkal később kelljen bejönnie mikor már személyesen kell intézkednie valamiben? 10 órára ér be 8 helyett és hamarabb beér, mert már nincs akkora forgalom netán nem kell nyomorognia a buszon, nem csak a 3. szerelvényre fér fel a metrón stb.
Informatikában meg az e-mail a melletted ülőnek is megszokott az írás megmarad a szó elstáll, nem egy projektnél eleve CC-zni is kell a levelezést felettesnek másik kollégának is stb., hogy mindenki képben legyen.
Na meg ha épp odanőtt a füléhez a telefonkagyló akkor nem fogom azt lesni mikor teszi végre el e, hogy beszélhessünk, elküldöm mailben a mondandómat ,hogy majd alkalmasint válaszolj rá.
Társas lény persze, de attól még prímán ellennék és sokan mások is úgy, hogy otthonról vagy máshonnan dolgoznak, attól még lehet bárkivel találkozni, eleve biztos akarnék én mindenkivel találkozni, ha nem lenne kötelező heti 40 órát összezárva töltenünk? Akivel jóban vagyunk munkaidőn kívül is találkozhatunk ha már nem lesz járvány, akivel meg kevésbé azzal úgyis, csak a kötelező körökben találkozunk most is.
Mióta megy a járvány érzem én is, hogy azért a baráti összejövetelek meg közös fotós túrák hiányoznak, beszélgetünk azért szinte naponta Discordon, online játékokkal ugyanúgy játszunk, vas cimbora, aki 2 hétig karanténban volt, mert a szülei Ausztriában jártak és közös háztartás okán neki is 2 hét pihi webkamerán keresztül látta csak a külvilágot. Azt mondta rosszabbra számított annyira nem volt vészes.
Volt olyan kolléga, akinek a magánzárkájában mindig szaharai hőség volt, még nyár elején is ment nála az otthonról behozott ventilátoros villanymelegítő, ahányszor átmentem hozzá mindig leglaább 30-32 fok volt nála. Van, aki meg 20 fokban is melege volt és ablakot nyitott, tuti eszkimó ősei vannak, télen is mikor ment a fűtés ablak kinyitva. Egytrű irodában ha összekerülnek akkor állandó a feszültség meg a végtelen ciklus. Mint vonaton meg buszon kánikulában a nyitva vag csukva legyen az ablak, mindig van ,aki a fülledt levegőtlen kitömött járaton azért is behúzza az ablakot, mert "huzat van" vagy épp mindet kinyitja, akkor is ha ordít a hangosbemondó, hogy ablakokat zárják be, mert működik a légkondi, a légkondi meg szélmalomharcot vív, hogy a Föld teljes légkörét hűtse.
"ma már tele volt a Margitsziget, Tihany (!) stb. Így pedig tuti küszöbön a szigorúbb kijárási tilalom, mert amit eddig ellapítottak a járványgörbén, az most hirtelen csúcsosodni fog."
Nem tudom mi lesz Húsvétkor (he nem rendelnek el teljes, szigorúen szankcionált kijárási tilalmat), különös tekintettel arra, hogy nagyon jó idő lesz, és nem lehet menni se wellnessezni, se moziba, se plázába, marad a kirándulás....
Úgy látom a turistacélpont települések küzdenek a turistainvázió ellen, kérdés milyen eredménnyel.
Én egy Budapest környéki településen lakom, ide általában sétálni, kerékpározni szoktak kijönni, ma délelőtt egy fiatalokból álló bicigliző társaság kapott egy helyi atyafitól egy nagyon kultúrált beszólást az alábbiak szerint:
"Takarodjatok innen a picsába buzi turisták, fertőzzétek meg otthon anyátokat gecik" (sic.)
Úgyhgy a közhangulat alakul.....
Aztán nem tudom mi lesz Húsvét hétfőn, amikor a magyar nem tud meglenni locsolkodás, és az ahhoz kapcsolódó bebaszás nélkül....
Látjátok, ez is olyan, amit a Mester már időben megénekelt: Etus maga szeretett dolgozni (na mondjuk, az alkotás volt eleve), de annyira, hogy bárkit elküldött a halál faszára, ha esetleg a tudatlanság bűvkörében élve zavarni merészelte (kivéve Károlyt). Ezzel szemben a szintén alkotó jellegű munkát végző Gábor Gábor egyszerűen rá volt kattanva arra, hogy 3 m2-nél véletlenül se jusson több neki a szentélyében. Lenke néni békebeli eladóként akkor is váltott egy-két kedves mondatot, ha senki nem volt a boltban, Pattogit meg megütötte a guta, ha csak jó napot kívánt neki valaki.
Nyilván a társas munkának a hátrányai is megvannak, de nagy előny az, ha egy problémát valaki másik szemszögből is lát.
És ha ez a másik szemszög elérhető távolságban van, mert átszólni a szomszéd asztalhoz mégis csak egyszerűbb, mint telefonon hívogatni a kollégát, aki esetleg éppen a gyerekkel matekozik, mert most éppen azt is neki kell.
Továbbá kényes vitatéma tud lenni a villanykapcsolás (pláne, ha úgy van megoldva, hogy cikcakkban kapcsolódnak egyszerre....): valakinek hét ágra sütő nap mellett is díszkivilágítás kell, más meg a legborúsabb időben, akár szürkületben sem kapcsolná fel a világért sem.
Minden szavaddal egyetértek, én sem azt írtam, hogy értelmes dolog a csapatépítő, a vicces(nek szánt) fordulattal is jelezni kívántam, hogy milyen kicsi az esély arra, hogy bármi értelmes történjen egy ilyenen.
Az egyterű irodákkal meg az is a baj, az általad vázoltakon túl, hogy mindig van legalább egy légkondi fetisiszta, aki állandóan sarkvidéki klímát akar varázsolni, ha meg szólsz ellene, akkor azok is leugatnak, akiket amúgy szintén zavar a dolog, mert hát mit csinálod a feszültséget.
WizzAir-rel saját meglátásom szerint azok fújjolnak, akik b@lfaszok és alkalmi utazók.
A cég is ezekre repül rá, ezeket a balfékeket használja ki, eleve ez az üzletpolitika. Én is rendszeresen repültem eddig, havonta kár 2 alkalommal is, évek hosszú sora alatt nem volt gondom velük. Van olyan járat, ahol a sztuvi "kislánnyal" FB is ismerősök lettünk, annyit utaztam vele.
Sokan szidják a wizzair-t, nekem semmi bajom velük. Havonta 4-5x kell repülnöm a munkám miatt. Van, hogy csak az egyik irányba velük, ha több légitársaság repüli ugyanazt a desztinációt, de vagy az oda- vagy a visszaút a másikkal kedvezőbb időpontot biztosít. Szaroznak a poggyásszal? Foglalástól kezdve minimum 5-6 e-mail jön, még online check-innél is figyelmeztetnek, mi az aktuális szabályzat.
Szóval a visszatérítés: egyszerűen választanom kellett, vagy kérem vissza a pénzt a számlámra (bankkártyám száma alapján simán visszatették), vagy 120%-kal többet jóváírnak a wizz-számlámon, amit 1 éven belül felhasználhatok. Volt egy kétszemélyes út előnyaralásra, elég drága jegyek, na, arra a 120%-ot kértem, így több mint 30 ezer nyereségem is keletkezett. Biztos le fogom utazni több kisebb úton. Tehát egy korrekt megoldásként értékelem. És nem jelent meg olyan opció, hagyom-e náluk a személyzet fizetésére.
A Flixbus már kevésbé volt rugalmas, velük Pozsonyba járok kb. 1-2 havonta. Most pont 2 utam is lett volna véletlenül. Az egyik helyett kaptam vouchert, de a másiknál próbálkoztam a visszatérítéssel. Meglátom, összejön-e. Amúgy náluk is 1 évig felhasználható.
A színházakhoz visszatérve: logisztikailag is jobb megoldás visszaadni, mint mondjuk egy későbbi előadásra felhasználni (mármint ha ez opció a "hagyd nálunk" mellett), mert mondjuk nem biztos, mindenkinek jó a november 8. pótelőadási napként az április 2. helyett, jobb lenne a december 19. Akkor lehet majd visszafizetgetni, átcserélgetni, telefonálgatni, intézkedni. Ha visszaadják, akkor mindenki arra a napra vesz jegyet, ami eleve jó.
Természetesen tisztában vagyok vele, hogy nem köteleznek senkit a színházak arra, hogy hagyja náluk a pénzt.
Voltam egy párszor csapatépítőn, annak sem sok értelmét láttam és én nem is szerveztem soha. Alkoholos vagy az általad vázolt dorbézolásra ne költse az én pénzem senki. Én amitől még agyf@szt kapok, azok a nagyobb egy légterű irodák. 50-100nm-es helyiségeket tele szórnak asztalokkal és tobzódik meg hangoskodik bent tucatnyi ember.... bröá... a hideg is kiráz tőle.
Jól tetted. Én a csoportos munkahelynek max. akkor látom előnyét, ha egy jobban sikerült csapatépítő hétvégén két kollegina berángat a kohéziós tréning helyszínéül szolgáló hotelben egy szobába...
Na ilyen velem még nem fordult elő, és ennek olyan kicsi az esélye, hogy kár érte melóhelyet keresni. :-)
Szerintem nyugodtan kérd vissza. Én is vissza fogom kérni, ahogy visszakértem a beragadt repülőjegyek árát, ahogy nem veszek új bérletet, mert nem ülök buszra, villamosra. Pedig ugye a légitársaság alkalmazottai miatt is kellene a bevétel, hogy legyen fizetés (Alma szerencsére már Sudárbíró Lacitól kapja), a buszsofőrnek is, tehát elvárhatnák a szolgáltatók, hogy hagyd náluk a pénzed. A fodrászod is elvárhatná, hogy a rendszeres összeget, amit nála szoktál hagyni, utald át, hiába vágja otthon valaki a hajad, neki a plázában ketyeg a bérleti díj, bevétele nincs. A gyógyfürdőnek is utalj havi 2 belépőnyi árat, hogy a masszőrt tudják miből fizetni.
Szóval szép dolog a kultúra támogatása, de arra van egyéb mód is, normál időszakban is lehet pártolói jegyet venni, például Pintér Bélára kb. minden második alkalommal azt veszünk. Persze lehet úgy is támogatni a színházakat, hogy valaki úgy dönt, nem kéri vissza a jegy árát, szíve joga. Ahogy a többieknek szívük joga visszakérni, indoklás nélkül. Azért mert ez a döntés. Sose szerettem, ha mindenféle mozgalmak kissé erőszakosan akarják a döntésemet befolyásolni. Illetve az még nem gond, de a köré fűződő nyomulós meggyőzés hirtelen támadt mozgalmárok részéről eléggé szokott zavarni. Mint amikor egy mozit bezártak, amihez közel laktam, konkrétan a Vörösmarty mozit, ahová viszonylag sokat jártam, heti 1-2 alkalommal. Volt, hogy egyedül ültem a kisteremben, volt, hogy 10 alatti létszámban néztük meg a filmet a nagyteremben. Ám amikor az üzemeltető úgy döntött, hogy bezárja a mozit, mindjárt jöttek a széplelkű mozgalmárok, hogy mentsük meg, ne hagyjuk bezárni. Mondjuk ha nem térképen kellett volna megkeresniük, hol is van, vagy ráguglizni, hogy trendi művészmozi-e, vagy amerikai közönségfilmet (pffff....) vetítő mozi, hanem simán jártak volna időnként oda moziba, akár ismerőssel, így bevételt generálva, biztos többet segített volna, mint a szimpátia tüntetés. Ajánlott irodalom: South Park több epizódja.
Kutya úr (nem az álarcos énekes, hanem a Mester Teremtménye) biztosan nem kérné vissza a Nemzethybe szóló tiszteletjegye árát, hiszen emlékezne, mikor még főőőőügyelőként fejtette ki áldásos tevékenységét, mennyire fontos volt a fizetésnap, mert abból a szíííínműűűűvészek rögtön rendezni tudták a büfében a számlát. Természetesen Sümegi is támogatná a kezdeményezést, ahogy Lillácska is, csak Pattogi úr követelné a színház pénztára előtt, hogy azonnal fizessék neki vissza. Taki bácsi inkább televízió készüléken tekintene meg egy szíííínházi közvetítést, míg Lenke néni felcsapna egy Jókai kötetet, de véleményük azért lenne.
Beszélgettem másokkal ,és van akit ez nem zavar, mert azt mondja, úgyse ment járvány előtt se sehová, csak dolgozni, meg kaját venni, és elvan otthon.
Én nem vagyok el, és szerintem nem én vagyok az egyetlen, aki szó szerint túlzás nélkül a bezárkózásba megy tönkre."
Személyiség és környezet függő. Egy introvertált elvan egy VII. emeleti panelban is, lefoglalja magát, sőt örül is valahol. Egy extrovertált egy 200nm-es házban amihez medence és kert is tartozik sem bírja ezt ki.
Pszichésen nagyon terhelő. Megváltozott az életünk. Az életünk, amit eddig 20-30-40-50-60 éve éltünk, éltél. Ezt nehéz pszichésen felfogni. Mellette ott van a létbizonytalanság. Aggódik az ember a munkahelye, a bevétele és a családja egészsége miatt is. Stresszes, nagyon stresszes helyet. Én rég elfeledett hobbikat élesztettem fel.... (vasútmodellezés, elektronika). Keress te is valami ilyet, ami örömmel tölt el. Ha szükségét érzed inkább kérj segítséget.
Engem pont a kollektív munka szokott lassítani, de mindegy nem vagyunk egyformák.
Változás valóban nem lesz, de nem azért, mert az ember társas lény, kell a francnak az olyan társaság, aminek a tagjait nem én válogatom össze, ráadásul napi egy-másfél-két órát kell "értük" közlekedni oda-vissza, hanem mert egyrészt az emberek jelentős része nem alkalmas az önálló, felügyelet és irányítás, más szóval baszogatás nélküli munkára, másrészt mert a főnökök nagy része nem tudja elképzelni, hogy ne lesse állandóan a melóst, ne legyen az a szeme előtt, legyen csak bent legalább nyolc órát, ha van annyi meló, ha nincs, ha meg több is van, akkor meg tessék szépen bent maradni túlórázni.
Arról nem is beszélve, hogy a munkahelyek nagy része nincs digitalizálva, nem lehet otthonról nyomni, mert hát "Gizi, hol van az előző évi kimutatás? itt van a polcomon, gyere át érte, iszunk egy kávét".
Visszakérem. Már csak azért is, mert több színész ismerősömnek megszünt a bevétele, és nemcsak megszünt, MINDEGYIKkel felmondták a szerződést. Ugye azt tudni kell, a többségük kényszer vállalkozó, kevés a bejelentett alkalmazott közöttük.
Kérdem én, hogy akkor mire óhajtja költeni a színház a pénzemet? Előadás nincs, szerződéses színésze nincs.... hmm? A színház zárva, rezsi gyakorlatilag nulla. Akkor mire kell a pénzem? Ezt ha megmagyarázza nekem a színház, főleg a Centrál akiről tudom, hogy kirugdosott mindenkit (technikai dolgozókat is, többségük annak is ev. volt és nem alkalmazott).....
Egyrészt ne érezd magad kellemetlenül, adakozásra nem lehet senkit felszólítani, mert az nem adomány lenne, hanem adó, sarc, vagy nevezzük bárhogy.
És hát a színházak sem szólítottak fel, csak kértek, ha úgy érzed, hogy ez most nem fér bele, akkor sincs semmi baj.
Engem állandóan hívogatnak mindenféle szervezetek, hogy adakozzak, nagyon szoktam sajnálni, hogy nem.
Pont most jutott eszembe egy barátom, ő és a férje a szálloda szakmában ténykednek, a lányuk meg a színháziban, mellé van egy kiadó apartmanjuk.
Szerintem pontosan nulla forint lehet a család bevétele jelenleg.
Nekem nem ragadt be jegyem, de csak azért, mert bár március elején lefoglaltam májusra, de már nem vettem át, tehát végül is úgy kértem vissza a jegyek árát, hogy oda se adtam. Pedig gondolkodtam rajta, hogy kifizetem, de mivel én sem látom a jövőt, csak azt tudom, hogy évről évre csak rosszabb lesz, hát nem tettem. Ez van.
Az otthon ülésről pedig az a véleményem, hogy bár sokan fejtegetik, hogy a járvány után majd alapjaiban változik meg a munka világa, mert rájönnek, hogy otthonról is el lehet végezni ugyanazt a munkát, de ezt én nem hiszem.
Először is az ember szociális lény, nem arra van kitalálva, hogy egyedül üljön egy szobában egész életében.
Másodszor biztos vagyok abban, hogy a kollektív munka nagyobb hatásfokú, mint az egyéni.
Az sem jó, hogy nem tud az ember átsétálni a szomszéd szobába megkérdezni Julikát, hogy miért rendelt 100 kiló urániumot, hanem fel kell hívnia telefonon és ha Julika éppen mással beszél, akkor késik az információ, esetleg el is felejtődik az egész.
Emiatt kapok agyrákot attól is, amikor az emberek a szomszéd asztalhoz email-ezgetnek.
Maga a járvány kezelése kemény dió, én sem tudom a megfejtést.
Egyfelől persze elég lenne a veszélyeztetett korosztályt elszigetelni a többitől, de a legtöbb helyen, családban ez egyszerűen nem kivitelezhető.
Ahol generációk élnek közös háztartásban, netán egyazon szobában, ott ez lehetetlen.
Másrészt meg ahogy a világ dönt, nekünk is azt kell csinálnunk, mert kicsik vagyunk és jelentéktelenek.
Hiába gyártanánk mi, ha az áruinkat ugyanúgy nem engednék át a határon és hiába vendéglátnánk, ha nem jönne ide senki.
Inkább az az érdekes, hogy az a jóléti nyugati civilizáció, amiben végül is élünk, mennyire törékeny és ingatag.
Elég borsos jegyárat hagytam most benn úgy, hogy abban sem vagyok biztos, hogy a társulat ebből lát-e egy fityinget is (vagy inkább csak az egyébként egyáltalán nem szegény önkormányzati művházat nem húztam le). De úgy voltam vele, hogy ez most még nekem nem fáj. Ha fájt volna, akkor nem hagytam volna benn.
A mozgás szabad. De épp egy másik topikon arról elmélkedünk, hogy mivel a t. honfitársak nem nagyon tudnak sokáig korlátok között élni (és valljuk be, 2-3 hét még távolról sem nevezhető soknak), ma már tele volt a Margitsziget, Tihany (!) stb. Így pedig tuti küszöbön a szigorúbb kijárási tilalom, mert amit eddig ellapítottak a járványgörbén, az most hirtelen csúcsosodni fog.
Ma kaptam egy emailt a Centrál színháztól, hogy ajánljam fel a jegy árát nekik. Meg ügye eleve azzal kezdődött, hogy ne kérjük vissza a jegy árát. Én nagyon sajnálom a színházakat, és ráadásul a kormány járvány nélkül is tönkre akarta tenni őket, de most a saját zsebem a fontos.
Eddig hárman éltünk három fizetésből. Már csak két fizetésből élünk. És ki tudja mi lesz. Milyen további korlátozásoki lesznek, milyen munkahelyeket zárnak be, mi csődöl még be. Meg lehet hamarosan csak egy vagy nulla fizetésből kéne megélni!
Én amint lehet, mindenhonnan visszakérem a jegy árakat. Sajnálom, és nagyon rossz hogy a kormány a színházakon nem segít, sőt épp ellenkezőleg, de rajtunk se segít!
Ti vissza kérnétek? Vagy odaadnátok a jegy árát?
Én egyébként már nem is merek magamnak szinte semmit. Mert mi lesz a jövő hónapban? Mi lesz ha tényleg már egy fizetés se lesz a családban? Minden forint kellhet Ha esetleg majd valamikor újra lehet színházba járni, akkor amit most félre teszek , majd akkor jó lesz.
Igazából nem tudom elképzelni mi lesz most. Hónapokra , fél évre de lehet még több időre le áll minden. Nem lesz aki termeljen, nem lesz aki vásároljon. Mind csődbe megyünk. Szinte minden iparág tönkre fog menni. Ezért nem tudom elképzelni, hogy lehet mindent leállítani ennyi időre? Miből fogunk élni?
De ha még valami pénz lesz is, hogy úgy élni ,hogy semmit se lehet csinálni? Nulla emberi kapcsolatok, kontaktok, szórakozi lehetőség, kikapcsolódás?
Beszélgettem másokkal ,és van akit ez nem zavar, mert azt mondja, úgyse ment járvány előtt se sehová, csak dolgozni, meg kaját venni, és elvan otthon.
Én nem vagyok el, és szerintem nem én vagyok az egyetlen, aki szó szerint túlzás nélkül a bezárkózásba megy tönkre. Arról nem is szólv, az se egészséges, hogy lakásbal enni állandóan, oké még ma! ápr. 7-én szabad az egészségügyi séta, de ki tudja meddig? Ha már mozogni és friss levegőre menni se lehet, na az aztán beteszi a kaput az immunrendszernek is.
A pszichének, meg végképp. Lehet én tevékenységfüggő vagyok, de hogy szinte semmit se csinálhatok ami eddig örömet okozott, mint az elvonási tünetetek. Meg akkor még az anyagi dolgokért is aggódni
Szóval nem tudom hogy lehet így élni hosszú távon, nem fogom tudni elviselni.
A színházra vissza térve, sokan írták facebook kommentben, hogyhát nem kenyérpénzből veszünk színházjegyet, nem az utolsó forintunkból. Ez igaz,. de ha ez a járvány helyzet marad és munka nem lesz, akkor a kenyérpénzből fog hiányozni.
Csak kissé emiatt is lelkiismeretfurdalásom van ,hogy vissza kérem a pénzem,
Van! Vákum csomagolt. Közétkeztetésben, pl. kórházakban adják reggelihez, vacsorához! Iskolákban uzsonnára, tízóraira! Előbbit tavaly volt szerencsém megtapasztalni 2 hetes kórházi tartózkodásom során, utóbbit a tanár barátom említette.
Ha valakinek van ötlete, hogy az RTL Álarcos énekes című műsoráról, egy kutya álarcról vagy a kutya álarcban fellépő szereplőről (Józan László) (amelyekről egységesen elmondható, hogy a Szomszédokhoz az égvilágon semmi közük) a tartalomipari munkás hogy a redves lófaszba tudott a Szomszédokra, Raksányira, vagy a Kutya karakterre asszociálni, az majd tegye meg, hogy megosztja mindenkivel....
Ez a csávó ha megy az utcán, és meglát valakit, hogy kutyát sétáltat, arról is a Szomszédok jut eszébe?
Pompás ötlet. Az élelmiszeripar előállhatna az 5 dekás kiszerelésben csomagolt párizsival, vagy a zöldbabfőzelék virslivel konzervvel.
Élelmes varrodák készíthetnének olyan szopóálarcot szájmaszkot éhező nyugdíjasoknak, amelyeken a száj előtt nyílás van, hogy könnyebben tudják a közértben a regálok között befalni a kifizetetlen kiflit tejjel.
Csak jó lenne egy piacorientált cég részéről a próbálkozás: indítsák már be ezt a százezrek által rajongva szeretett foshalmazt, hogy kiderüljön a "százezrek" valós értéke.
Pintér Béla egyik darabja épp arról szól, hogy a főhős ugyanígy baromságokat hord össze az ismerőseiről, s véletlenül megemlít benne egy ZUK kisbuszt is. A Szerv így jön rá, hogy a ZUK-ban tárolják az illegális nyomdagépet, aminek nyomán le is tartóztatják a haverokat...
Olyan marhaságokat írtam, pl. a szembe szomszédról, Józsi aki hentes, derék ember. De nem is ő a lényeges, hanem a lánya, aki minden este villanyfény mellett felhúzptt redőny mellett öltözik és érzéki bájait csodálja a fél telep. Csalásról is kellett jelenteni, apám tudta is... róla olyanokat írtam, apám tisztességes munkás, aki nem veszélyes a rendszerre, ha megvan a napi söre és békén hagyja anyám munka után. Különben ingerlékeny és veszekszik. Anyámról meg azt, hogy jó lélek, de sokszor veszekszik apámmal, ha elfelejt hozni neki a közértből egy üveg kőbányait :D
Így van... engem nem vettek fel politikai okokból a BME-re, második elutasítás után pár nappal megkörnyékeztek a munkahelyemen... villamos-mérnök lettem. 2 évig írtam ökörségeket, hazudoztam, lekoptak rólam nem találtak megbízhatónak. :D
Ezek a wiki-biográfiák élő ember esetében nagyon durván támaszkodnak az illető beleegyezésére. Olyannyira, hogy vlsz. az illető vagy maga írja (ezt az érintettről nem feltételezem), vagy maga íratja. De ha pl. rólam valaki tőlem függetlenül írna is és feltenne is valamit, a jelzésemre azonnal lekerülne a szöveg vagy módosulna az általam javasoltra.
Azért írtam tegnap, hogy ez lényegében Ajánúr legitimációjával rendelkező narratíva. Arról nem beszélve, hogy vlsz. tényleg ezt is mondta az adott interjúban. (Direkt nem vmi interjúra hivatkoztam, mert azzal már én is jártam nem egyszer, hogy pro forma mondtam olyat, mint ami megjelent - akár az én előzetes elolvasásommal és engedélyemmel is -, de összességében messze nem az volt a lényeg, mint amit az újságíró megérteni akart vagy ténylegesen megértett.)
A wiki oldal elég erősen támaszkodik egy Aján interjúra, ahol a főhősünk mesél magáról, könnyen lehet, hogy keveri a métert a literrel, bizonyos dolgokat megszépít, bizonyos dolgokat elhallgat, de lehet, hogy sokszor nem tudatosan kever dolgokat, csak rossz a memóriája, ki tudja. Nekem nem az iskolai dátumok gyanúsak, hogy mit mikor végzett, mi volt előbb és mi volt később, hanem az, hogy ha olyan nagyon osztályidegen volt, meg foltos az 56-os szereplése miatt, akkor hogyan vehették fel bárhova is, amikor másokat már gimnáziumba sem engedtek járni, és hogyan lehetett már pozícióban harminc éves kor alatt, kevesebb mint tíz évvel 56 után. És bizony ilyenkor jön a matek, hogy mennyi a 3/3.
A fedvény egyik fele az én szememben is nyilván ez.
De hogy jön ide az ötször elutasított orvosi felvételi? Azt is aláírta a beszervezéskor, hogy:
-1957-től kezdve ötször fog jelentkezni, de mindannyiszor elutasítják az ellenség megzavarásának jegyében (tehát leghamarabb 1961-ben is megszopatják még egyszer utoljára)
- de 1964-ben már kap egy nyilván mélyen átgondolt, éveken át tartó kutatómunka során kiérlelt sportdiplomáciai dolgozatra politikatudományi doktori dolgozatot?
"Abban, hogy a versenyzők az edzőtáborból hazaérve tréningezni kezdtek, komoly szerepe volt, hogy Sós Csaba (62) szövetségi kapitány a világjárvány ellenére meg akarta tartani a március 24-i országos bajnokságot."
A végbölcsességben Mágen doktor biztos elmondaná, milyen szerencse, hogy mostanában nem volt ideje az egészséges életmód jegyében az uszodába menni reggeli úszásra, mert ott ő is elkaphatta volna, és akkor ki járna ki mostanában mintavételre a vírusgyanús esetekhez (Évikén kívül persze). Lehet, nagyobb biztonságban vagyok a frontvonalban bevetésen, hála a megfelelő védőfelszereléseknek, mint az aktív pihenésem alatt? - tenné fel a kérdést megfáradt arccal, majd szólna az Öreg, indulniuk kell.
Most, hogy pontosan megnéztem, hogy mióta van a súlyemelés élén Ajánúr, a wikipédiás életrajzában megakadtam egy-két furcsaságon.
Aszongya a nyilván az illető által valamilyen szinten hitelesített biográfia, hogy: ötször nem vették fel az orvosi egyetemre politikai okokból (amit el is tudok hinni, mivel erdélyi származású bankigazgató volt a papa, a családot állítólag a szovjet csapatok fordították és terelték vissza Ausztriából). A Testnevelési Főiskolára vették fel, majd 1964-ben politikatudományból doktorált. (A TF-en???) 1965-től már az OTSH-ban nyomta, 1968-tól a Magyar Súlyemelő-szövetség főtitkára, a következő évtől az európai szövetség alelnöke, innentől máig folyamatos a nemzetközi szövetségbeli abszolút vezető tisztviselői aktivitása.
Tehát 1939-ben született. Legkorábban 1957-ben felvételizhetett orvosira, amire ötször nem vették fel politikai okokból. De 1964-ben már politikai tudományokból doktorált a Testnevelési Főiskolán. A nem mindig annyira nagyon enyhülős '60-70-es években is folyamatosan utazgathatott, képviselhette hazánkat. Vlsz. a mexikói óta az összes olimpián jelen volt.
Amellett, hogy vannak a CV-jében Szixai életét idéző kérdőjelek, azért mondhatjuk erre - felmérve az orvosi egyetemről való politikai okokból való eltanácsolás súlyát is -, hogy ügyes...
Az egyik kedvenc Woody Allen-filmemben, a Hannah és nővéreiben az épp nemrég elhunyt Max von Sydow alakította értelmiségi figura azon háborog, hogy milyen ember lehet az, aki birkózást néz.
Amikor ezek a testet-lelket agyongyötrő sportágak kerülnek szóba, mint amilyen pl. a birkózáshoz képest sokkalta olyanabb súlyemelés, akkor mindig erre a figurára gondolok. És arra, hogy oké, hogy milyen ember az, aki ilyet néz (én is nézek néha-néha), de milyen ember az, aki ilyen sportolókat edz vagy még inkább: aki ilyen emberek "sportolását" "szervezi"? Mert hát mit veszítene a világ, ha ezt a sportágat egyszerűen eltörölnék a Föld színéről, mint abszolút kártékony, kizárólag rossz példát sugárzó, s szükségszerűen kizárólag simlis szarházi "szakembereket" kinevelő üzletet? Számtalan furcsa labortapasztalatot biztos buknánk, mert annyit élő embereken Mengele óta nem kísérleteztek, mint a nehézatlétákkal, tornászokkal, de különösen és tronymagasan elsődlegesen a súlyemelőkkel.
És van egy faszi, aki 1969 (!!!) óta folyamatosan ennek a legtisztátalanabb, legkártékonyabb "sportágnak" az egyik kiemelt európai vezetője, s annyi esze nincs 81 (!) évesen, hogy ne lássa át egy ilyen helyzetnek a faék-egyszerűségű összefüggéseit.
És mindennek a tetejébe még magyar is az illető a legnagyobb büszkeségünkre.
Aján Tamás valami olyasmit mondott 1-2 hete, amikor arról kérdezték, szerinte lesz-e olimpia, hogy hát hogyne, hiszen le vannak foglalva a repülő jegyek, a szállások, úgyhogy naná...
Lehet, hogy túloztam egy kicsit, de az, hogy a közös kuckót saját céljaira használja, és közben a lakók kontójára fogyasztja a villanyt, vizet úgy, hogy van saját lakása, ahol rendezhetne szpartakiádokat, az nem tekinthető túl szabályosnak. Lehet persze az, ha mondjuk kifizeti a használatot, vagy a lakók (nem csak az első emeletiek) elengedik neki ezt a költséget, kvázi megvendégelik.
A pompás mémen felbuzdulva a home ofiice-ban további aktuális szomsza mémek után keresgettem, aztán erre a 2017-es cikkre bukkantam. Végre egy újságíró, aki látta is az Opust és tisztában van Mester "zsenialitásával".
Ezt a Modern családot Te milyen sorozatnak találtad? Néztem belőle néhány évadot, s szinte minden résznél elkapott egy bizonytalanság, hogy most én unatkozom vagy szórakozom, kínos vagy inkább vicces... Szóval eléggé nagy talány volt nekem végig, aztán felhagytam vele.
Amúgy a Mestert ismerve a vonatos példát is úgy oldotta volna meg, hogy Etusék ahelyett, hogy átmennének egy másik vagonban ott maradtak volna.
Ez nem is kérdés.
A Modern Családban volt egy rész, amiben vonattal utazott valahova az egész társaság.
Találkoztak a vonaton egy híres krimi íróval, aki éppen az új regényét írta, ami pont ezen a vonaton játszódott.
A cselekmény fontos része volt, hogy meg kellett ölni a masinisztát, észrevétlenül. És akkor Cam és Mitchel rájöttek, hogy azt sajnos a vonaton nem lehet megtenni, pedig mindent kipróbáltak.
A szerző vissza süllyedt az alkoholizmusba és az egész kéziratot ki akarta dobni az ablakon, amikor jött Luke, és közölte, hogy most nagyon érdekes dolog jön, mert beérnek egy olyan patkó-kanyarba, amiből csak 2 db van az USA-ban és ami során a vonat végéből lehet látni az elejét, illetve hát lényegében szemben vannak egymással.
És így megoldódott a probléma, meg lehetett ölni a masinisztát.
" mondjuk ki az a marha, aki busszal megy Sopronig Budapestről mikor van vonat, ami kényelmesebb és gyorsabb is, ott azért könnyebb elbújni átszállva másik vagonba."
A buszos példát a példa kedvéért írtam. Amúgy a Mestert ismerve a vonatos példát is úgy oldotta volna meg, hogy Etusék ahelyett, hogy átmennének egy másik vagonban ott maradtak volna.
Na meg ott hová menekülnek? Egy buszon nehéz elbújni. mondjuk ki az a marha, aki busszal megy Sopronig Budapestről mikor van vonat, ami kényelmesebb és gyorsabb is, ott azért könnyebb elbújni átszállva másik vagonba.
A hajókás jelentről annyit, hogy mi történt volna, hogy ez a kirándulás nem hajón , hanem buszon történt volna és mondjuk Budapest-Sopron útvonalon? Mégpedig olyan régi Ikarus buszon, amin csak egy ajtó volt? Akkor Etuskó és Károly, akik mondjuk teszem azt Győrig utaztak volna, végig ülték a Sopronig az utat és csak akkor mertek volna leszállni, hogy ha a sofőr szólt volna nekik?
Nem a köznépről lehet szó, de vannak igazi fanatikusok, akik naponta várnak a pénztárnál, hogy bekéredzkedjenek, meg a lépcsőn ülnek, többször néznek meg 1-1 előadást.
Ezeknél lehet vonzerő, ha valaki be tudja vinni őket a kulisszák mögé, pláne ha olyan szép ember, mint Kutya!
Amúgy volt róla egy sztori, korábban biztosan írtam, hogy volt valami Othello előadás, amiben ő egy kisebb szerepet játszott és azt sem tudom, ki volt a főszereplő.
Mindenesetre azzal haknizott, hogy majd ő összehozza a főhőssel a hölgyet, le is vitte a Hungáriába, majd mindjárt jön a mór, még igyunk egy kicsit, aztán a végére a hölgy beérte vele is.
És ez az, amit ő számos hódításai egyikeként tekintett...
Egyáltalán tudja az egyszeri színházba járó köznép mi az, hogy főőőügyelő valaki? Színészeket ismeri max. mást nem hiszem.
Max. annyit tud, hogy van háttérszemélyzet, aki működteti a színházat, ebbe beletartozik a főügyelőtől a takarítóig sok ember. Filmforgatáson sem igazán jó csajozós duma sztem ,hogy én vagyok a törölköző fiú vagy a logisztikus. Mozi esetén a gépész vagy a kazánfűtő. Fontos részei a gépezetnek, mert ők is kellenek hozzá, hogy egy előadás lemenjen, takarító, kazánfűtő, főőőügyelő, raktáros, kellékes, pénztáros stb. de akárhány darabnál is működnek közre ki jegyezné meg az ő nevüket a köznségből még ha netán meg is ismerik? Csak a kollégáik meg a műűűvééész urak.
"Mint aktív állományú főőőügyelő, előadás előtt kiszemelte a színházba egyedül érkező, mutatós nőket, és meginvitálta őket előadás utánra,"
Mi sokat járunk (illetve jártunk, amíg lehetett) színházba, de még sosem láttam olyat, hogy a kijáratnál az egyedülálló nőket letámadta volna valaki, hogy aszongya:
"Hölgyem, én vagyok itten a főőőőőügyelő, nagyon bejön nekem, ha lenne kedve szívesen beverném önnek a bránert a szíííínpad mögött"
Illetve a dolog másik oldala, hogy nem tudom mennyi realitása van annak, hogy színházba járó nők csak úgy az első füttyentésre szobára menjenek a főőőőügyelővel (biztosan van ilyen is, de azért szerintem nem tipikus).
A forgi humora akkor buggyant volna ki, ha mindkét párocska ugyanakkor (tehát pl. a sor elején) akart volna távozni. Az lett volna a fergeteges, ámde irreál megoldás.
A fergeteges, ám de reális és egy kicsit mégis megemelt valóság - na az pont olyan, mint amikor Nagy Budapest kishajóján tök véletlenül egymásba botló két pár közül összebeszéletlenül az egyik a sor elején, a másik meg a végén akart távozni.
Ebben a Mesternek nemcsak a humora, hanem az egyébként fííííínom, toleráns, úri (értsd: mindent a szőnyeg alá) stílusa is megcsillant.
Együtt voltak a hajón, és bújkáltak egymás elől, nehogy a másik meglássa, hogy ő meglátta...
Az út végefelé azt mondta Juli a Lovagnak, hogy a kiszálláskor igyekezzenek elsőként megpattanni, míg Etus azt mondta Károlynak, hogy kiszálláskor a végén szálljanak ki, a mcmesteri humor és izgalomfokozás, no meg problémamegoldás jegyében.
És beszálláskor nem is látták egymást? Csak a hajón? Még indulás előtt sem, csak mikor a nyílt vízen csobogtak? Amúgy mekkora esélye van annak, hogy lovagoddal éppen akkor álomhajókázol a 70 férőhelyes Hapcin, amikor anyukád is éppen egyik hódolójával ring a habokon? Mester megint az emelt szintű szuperrealitás jegyében alkotott.
És akkor Juliék voltak a parton? Mert emlékeim szerint elég távol volt egymástól a két pár, sasszemnek kellett lenni ahhoz, hogy kiszúrják egymást, vagy egyik a másikat.
"- Kutya jófej, segít: egy gonosz, sunyi, irigy ember volt, ha valaki valamivel megkereste, akkor "közös képviselő vagyok, nem gondnok" felkiáltással lepattintotta..."
Kereinek kifizette az újság előfizetését, amit Kerei nehezményezett: mi van, ha ő már nem akarja járatni. Kutya erkölcsi felsőbbrendűsége tudatában kioktatta. Pedig Kereinek igaza volt szerintem.
Antóniára csorgatták a nyálukat Sümegivel eleget, mikor még kétes foglalkozás árnyéka lengte körül a hölgyikét. Mikor Csók százados úrral bementem Kutya úr birodalmába, Kutya úr eléggé egyértelmű megjegyzéseket tett előéletére, a vőlegény jelenlétében. Antóniának vissza kellett volna vágnia: a vőlegényem pedofil kéjenceket szokott elkapni, most is egy titkos nyomozást folytat a közelben.
Mint aktív állományú főőőügyelő, előadás előtt kiszemelte a színházba egyedül érkező, mutatós nőket, és meginvitálta őket előadás utánra, akik elaléltak már a gondolatától is, hogy egy világhíres (legalább annyira, mint Etuskó keramikusműűűűvész, akit a piaci kofától a műveletlen sznob újgazdagig mindenki rajongásig szeretett és ismert) főőőőügyelő ölelő karjai várja őket.
Tűpontos meglátás. Rozsomák kiebrudalása is megérne egy pert vagy kettőt, ahogy Kutya kvázi sikkasztásai, hűtlen kezelései is.
Ahogy az is, hogy KK-ként az ő feladata a gondnok foglakoztatása, vagy ha az nincs, akkor az adott tennivalókra megfelelő iparosok, vállalkozók kiválasztása, megbízása. Ennek fényében is elég gázos a "nem vagyok gondnok" szöveg.
Viszont ha sétálás vagy presszózás mindenki fejében egyenlő a csoportos félrek*rással, akkor ez hogyan nem merült fel soha Etus kapcsán? Károly és Etus hajókiránduláson? Akkor ez csak @nális szex lehet.
A képlet egyszerű: a ház urai az Első Emeletiek, mindenről ők döntenek ők élet és halál urai.
Ha velük jóban vagy mindent szabad és pozitív karakter vagy ha nem akkor neked meszeltek.
Kutya jóban volt velük, hát neki mindent lehetett kocsmázni, nyunyogni a lakók kontójára egész nap.
Rozsinak nem és mivel az Első Emelet a törvény is semmi sem számít, simán fogják és kivágják mindennel együtt csak úgy váratlanul berontva a házból, hiába ő a törvényes közös képviselő. Nem fárasztják magukat pl. azzal, hogy lakógyűlésen váltsák le, esetleg más lakókat is megkérdezzenek. Hero megkérdezte Mágenéket Takácsékat hogy nem zavarja-e ha gépezik esténként a közös helyiségben aztán közli, hogy "a lakók megengedték"
Rosszul emlékszel, Pattoginak és Kereinek kb. 99%-ban volt igaza. És azt az 1%-ot is nagyítóval kellene megkereni, ahogy Janka kibírhatatlanságára sem tudnék sok példát mondani.
De szigorúan csak ott, ahol rokonok járnak, hogy le tudj bukni. Igaz Julcsibe a kertész Danival a Dunaparton sétált mikor Károly meg Etus meglátta őket, és hát Dunaparton sétálás kettesben = házasságtörés Igaz később Julcsibe tényleg szerette hülyítette Danit meg Delfinget
Pattoginak 90%-ban mindig igaza volt, de sosem lehet mert csak
Kerei tényleg egy kihallhatatlan valaki volt, de volt mikor igaza volt, igaz általában nem.
Rozsomák: Nem csinál a házért semmit, és kocsmának használja a közös helyiséget Herotol meg bérleti díjat kér ,hogy használhassa. Valójában intézkedik mindenben, tető javítást is megrendeli, árajánlatokat kér a lakókat is megkérdezi melyikre szavaznak, a nem fizetőktől is peres úton behajtja a költségeket.
Kutya viszont valóban csak egész nap a kutyaólban ücsörög, ugyanúgy ott vendégeli meg a barátait piával, ott főz a lakók kontójára, és nem intézkedik akkor sem ha baj van Pattogit is lepattintja mikor jön, hogy csőtörés van zárja el a főcsapot, mondván " én két épület közös képviselője vagyok és nem házmester" persze had ázzon szét az egész ház.
Janka néni tényleg kibírhatatlan lehetett, de volt oka rá,a maga módján törlesztett mindig Heroéknak. Ahogy DrágaZsuzsám is bánt vele lásd. sósavas bejgli meg a mindig lealkeszozza, annyira biztos nem volt matt alkesz, ha a háztartást el tudta vezetni és ellátni a teendőket DrágaZsuzsám körül. Mindent megjegyez és 3x veri vissza mint Ludas Matyi.
A McMester mestere volt az ellentétes ábrázolásnak: amit ábrázolni akart, az vagy nem jelent meg, vagy ha igen, akkor ellentétes formában.
Pédák:
- Pattogi és Kerei bunkók és nincs igazuk semmiben: nem voltak bunkók és mindenben igazuk volt,
- Etus (vagy szinte bármelyik "főhős") jófej és szerethető: nem volt jófej és nem volt szerethető,
- Janka gonosz és nem segít: nem volt gonosz, és a nem segítésről is sokat elmond, hogy mindig be volt szarva a Vágási család, ha csak pár napra elmetn a rokonaihoz vidékre,
- 2x Gábor sunyi, ravasz, trükközik: mindig a szabályokon belül maradt, és soha senkit nem vert át,
- Kutya jófej, segít: egy gonosz, sunyi, irigy ember volt, ha valaki valamivel megkereste, akkor "közös képviselő vagyok, nem gondnok" felkiáltással lepattintotta...
... és hosszan lehetne sorolni. Egy karakter sikerült csak, az sem a McMesternek köszönhető: Flóra. Bár az is lehet, hogy ő is a McMester szándékai ellenére lett normális, és a szerző egy vérszívó, tömeggyilkos, horrorfilmbe illő karaktert akart faragni belőle.
Ide tartozik, hogy a legtöbb tulajdonság csak bemondásra jelent meg, pl. Etus jófej, mert a többiek ezt mondják rá, Kerei köcsög, mert a többiek ezt mondják rá, de ezt leszámítva semmi látható, hallható jele nem volt ezen tulajdonságoknak, jellemeknek. Sőt, inkább csak az ellenkezőjére van példa, pl. Etus bunkó, de nem azért, mert azt mondják, hanem mert úgy viselkedik, Kereinek igaza van, de szintén nem bemondás alapján, hanem a tényleges viselkedése alapján, stb.
Az ezt a topikot rendszeresen látogatók körében évek óta konszenzus van arról, hogy Kutya viselkedése abszolút leírható volt a vén, pedofil elkalandozásoktól sem mentes nyálcsorgató kéjenc legideáltipikusabb jegyei mentén.
És mivel a tökéletesen és már-már megkapóan tehetségtelen Mesternek (a gonosz-csúf-bőrdzsekis-napszemüveges bűnözők szánalmas megjelenítésével ellentétben) egyáltalán nem az volt a szándéka, hogy Kutyát nyálcsorgató kéjencnek ábrázolja, s mert több más hasonló esetben is teljesen egyértelműen tetten érhető, hogy az Opusban a karakter és az őt játszó színész dolgai összecsúsztak, nos ezek miatt ezen a topikon kb. arról is konszenzus van, miszerint több mint gyanús, hogy khm mondjuk úgy: nem véletlenül lubickolt a nyálcsorgató kéjenc szerepében a Kutyát megformáló műűűűűvész.
Ha emlékeimmel ellentétes módon szerepelt ez a tény, akkor viszont szerintem pont nem szokatlan a dolog. A McMester nem tudott íróhoz, rendezőhöz, alkotó művészhez illően elvonatkoztatni, így ha a forgatási helyszín IRL Angyalföldön van, azaz messze Gazdagréttől, akkor a történetben is messze lesz, és kész.
Nem hinném, hogy a történet volt meg előbb, miszerint "Julcsi iskolát vált, egy messzi helyre kerül", és ehhez kerestek forgatási helyszínt, bár ha így is volt, még ez sem indokolná, hogy tényleg messze kell forgatni, hanem találtak egy forgatási helyszínt, azt kapták meg használatba, és ehhez írták a történetet.
Kutya úr bevállalja, annak a kisdiáknak, akinek a délelőtti tanításnál valami nem világos, szívesen korrepetálja délután a közösségi szobában, persze járvány miatti elővigyázatosságból szigorúan kettesben.
És amilyen társadalmunk van, biztos elterjedne szegény kutya úrról, hogy pedofil, talán egy "géppel írt névtelen" feljelentés miatt meg is hurcolnák...
Janka néni pont akkor toppanna be a Vágási családhoz, mikor Matyiék osztályának Csaba bácsi tart online órát. Magával ragadja, és megkéri Drágajutkámat, neki is intézzék el, hogy bejöjjön ez a televízió adás az m1 és a Duna tévé mellé. Feri elmagyarázza, hogy ez csak internet segítségével érhető el, mire Janka néni megsértődik, mert szerinte csak kifogásokat keresnek, hogy ne kelljen segíteniük, bezzeg az ő segítsége jól jött, mikor fedél kellett a fejük fölé annak idején. Elviharzik.
Hável aggodalmaskodik, hogy csinálják az új helyzetben a kötelez adminisztrációt, de Jutka kiadja az utasítást, a digitális átállás most fontosabb, mindenki abban mélyedjen el. A felelősséget persze meghagyja Hávelnek.
Béla bácsi alig várja az első online óráját. Azt mondja, neki már nagy gyakorlata van az átállásokban, hiszen mikor a megszokott táblára írást kiegészítette az írásvetítő, neki az sem okozott gondot, úgyhogy most sem lesz bajban.
Kutya úr bevállalja, annak a kisdiáknak, akinek a délelőtti tanításnál valami nem világos, szívesen korrepetálja délután a közösségi szobában, persze járvány miatti elővigyázatosságból szigorúan kettesben.
Lenke néni megbeszéli Madaras(i) Bandival, csináljanak tízóraira párizsis zsömléből és iskolatejből álló csomagokat a tanuló ifjúság részére, majd az Öreg kiszállítja a telepen. Így az tízórai szünetben van mit fogyasztania az éhes fiatalságnak.
Tyúkanyó önkéntesnek áll, miután vett egy internetet, becsatlakozik az órákba. Orra hegyére tolt szemüvegben történelemóra keretében elmeséli az ifjúságnak 56 borzalmait, művészettörténet órán pedig elemzi, a keramikusműűűűvészség hogy röpít a világhírnév felé.
Alma boldogan tekint a jövőbe, azon örömködik, mire az ő gyerekük iskolába jár, már mennyire más lesz az oktatás, sok otthoni órával, ami nekik nem fog gondot okozni, mert a dédikévé avanzsáló nagyika fog vigyázni a kis utódra, amíg ő a presszóban veszi fel a harcot az alvilággal.
Pont most értem a 93.fejezethez, a 13. perc körül Juli beszélget Sunyovszky Szilviával, és elpanaszolja, hogy Julcsi a város másik végébe jár gimibe, emiatt napi 2 órát közlekedik.
Én sem emlékeztem, de mégis itt van. Mestertől szokatlan módon.
Béla Bácsi most moroghatna igazán, hogy az online testnevelés nem sport, a lakásban nem lehet futballozni jó magyar labdarúgás sincs már ( mintha eddig lett volna, jó 1986-ban még volt meg 1954-ben, Bástya elvtárs arra emlékszik :) ) online oktatással a testnevelés csak zsebhoki. Esetleg Matyi 2.0 vagy Pongrác felvilágosítja, hogy van Fifa nevű játék és lehet egymás ellen is focizni a gép előtt, de persze Bástyának ez kínai.
Jutkának nem okoz gondot hogy a gép előtt indítja el a magnót és áll elé sőt még Szűcs Gabira is rá tud szólni, hogy láttam a webkamerán, hogy lenémítottad a Varázsfuvolát és Peter Gabrielt hallgatsz a Youtube-on, már hívom is a szüleidet, mert ez tűrhetetlen, pláne miután Szűcs közli, hogy jobb Peter Gbriel mint a "bénaság".
Vilma persze, hogy nem tudna tesiórát tartani akárcsak Veronika, de Feri megoldaná hogy majd mindenki felveszi webkamerával ahogy lenyomja a fekvőket és Feri programja kielemzi hogy ki hogyan csinálta meg és csak ki kell nyomtatni az eredményt és mehet az osztályozás, persze csak a szerelőnél, mert a csoda gép megint lefagyott és viszi a szerelőhöz. :)
Meg persze Matyi 2.0 először kérné, hogy az asztali gépéhez, ami Feri egyik régi masinája lenne vegyenek egy webkamerát, mert a villódzó CRT monitort már megszokta, és bár fáj tőle feje meg a szeme is egy egész napos távoktatás után, de már megszokta, azt is ,hogy hozzá járnak rácsodálkozni az osztálytársak a retro technikára, mert ők még olyat nem láttak, hogy egy monitor ne lapos legyen, de a házikat le kell fotózni és úgy visszaküldeni, ill. tesiórákat is így tartják és a felelést is. Persze Jutka közli, hogy ilyen úri huncutságra nincs pénzük, majd ő beszél az igazgatóval, de végül Ferit és Jutkát meggyőzi Veronika, hogy tényleg jó ha látja is a diákjait oktatás közben, és Jutkának is könnyebb lenne énekórát tartani vele ezért mégis csak vesznek egyet persze szigorúan eldugják Matyi 2.0 elől amint vége az oktatásnak, nehogy pl. chatelésre használja a drága munkaeszközt vagy vlogolni kezdjen a YouTube-on elmesélve sanyarú gyerekkorát, hogyan tanult meg beszélni, milyen volt állandóan egy szekrényben élni stb. Még a végén több pénzt keresne vele mint ők ketten együtt. :)
Mit gondoltok, Jutka, Béla bácsi, Hável, Vilma hogy boldogulnak a digitális oktatással? Abban biztos vagyok, Vágási Feri fantasztikus programot írna a tanításhoz a jogtiszta mikroszoftvindózkilencvenötjét.
Én nem sajnálom a Cecíliát. Pontosan ez történik azzal, aki emelkedik, emelkedik, aztán már nem látja, hogy hová emelkedett. Ha nem jött volna ez a járvány, sosem szembesült volna a saját korlátaival. De tán még most sem.
Nekem van egy közvetlen ismerősöm, aki államtitkári rangra emelkedett, kb. közös szellemi-erkölcsi mezőről indultunk, s aztán egy kicsit elágazódtak az útjaink. Elég szépen vissza lehet vezetni, hogy hol csúszott ki a lába alól a talaj. Bár gondolom, ő engem nem ért.
El kéne törölni a 65 éven felüliek utazási kedvezményét, nincs ingyen utazás, máris kevesebben korzóznának. Rendkívüli intézkedésként meg lehetne lépni, amúgy sem indokolt ezt Horn-bérletet fenntartani, csak egy kormány se meri meglépni, hogy eltörölje, pedig kéne. Kedvezményes utazás lehet, de ingyenes nem, az senkinek sem. Eleve egyszerűbb lenne és többeknek jó, ha a kedvezményeket megnyirbálnánk és mellette az alapdíj csökkenne, teljes árú jeggyel alig utazik valaki pláne helyközi közlekedésben, közalkalmazotti 50%, MÁK-os 90%, stb. teljes áron drága a közlekedés.
A tesztelés nem arról szól, hogy te megnyugodjál, hogy nem vagy beteg, hanem hogy kiszűrjék azt, aki az.
A negatív eredmény irreleváns, csak a pozitív számít.
Ha nem tesztelünk, akkor értelemszerűen nem lesznek pozitív eredményeink sem.
A teszt egyáltalán nem drága, csak éppen nincs, mert elfelejtettünk beszerezni.
Néha már sajnálom kicsit ezt a szerencsétlen Cecíliát, bár senki nem tartott pisztolyt a fejéhez, hogy falusi háziorvosként országos tisztifőorvos legyen.
Csak hát ki a fene gondolta, hogy egy tisztifőorvosnak bármilyen komoly dologgal kellene foglalkoznia valaha is?
Hát majd elszüttyög a szalmonellás fagyival, meg ilyenek...
A magyar járványügy túlzás nélkül világszínvonalú volt, amíg Orbán úr bele nem szántotta a megszentelt anyaföldbe.
Ez egy szakma, most képzeljük el, hogy éppen katonák nem lennének, aztán háború esetén rábíznánk a hadvezetést egy rakás ráérő pékre.
És hát ilyen az egész rendszer.
Lengyel László írt egy nekrológot Sárközy Tamásról és abban mondja, hogy ST úgy akart mindent államosítani, hogy ha nem is lesz jó elsőre, majd beáll.
Pontosan ezt csinálja ez a kormány, ez volt az útdíjnál, most a NAT-nál és általában mindennél.
Ez egy roppant rossz hatékonyságú rendszer, de nem baj, majd döcög kicsit, aztán megszokja a paraszt.
Viszont a járványügyben ez nem megy, mert abba emberek halnak bele, azt pedig nem könnyű megszokni, hogy tegnap meghaltam, de holnaputánra majd jobb lesz.
Valójában szerintem két dolgot lenne érdemes csinálni:
1. Az időseket úgy elszeparálni időben is, ahogy talán a csehek csinálják, hogy csak reggel 7-9 között mehetnek bárhova, de akkor meg a többiek nem.
2. Minden orvos-beteg találkozónál tesztet csinálni. A pozitíveket házi karanténba, ott is aktívan követni őket, naponta 3-szor felhívni, ha romlik az állapotuk, kórházba szállítani őket.
A tesztek most sem drágák, s sok helyen el lehetne végezni. Pusztán hatósági szarakodás, hogy hány laborban végzett tesztet fogad el a rendszer "akkreditáltnak".
Az erősen visszafogott forgalomnak épp az az értelme, hogy az emberek többségének vissza lehet nyomozni az elmúlt 6-8 napját. Miközben átlagosan naponta 100 fölötti számban érintkezik az ember másokkal, s az valóban visszanyomozhatatlan, az ilyen fékezett habzásnál szinte teljesen pontosan beazonosítható, hogy potenciálisan kiket fertőzhetett meg.
Normális szervezésnél a metrón nincs tömeg, a boltokban már most sincs - tehát az ottani közvetlen fertőződés esélye minimálisra szorítható. Ezenfelül ha pedig rajtad kimutatják a fertőzést, akkor kb. a közvetlen kollégáidat és a családtagjaidat kéne letesztelni. Meg esetleg azt a két pénztárost, akinél az elmúlt egy hétben vásároltál.
Már amennyiben mindenki betartaná a social distancing, majd a karanténszabályokat, s nem lenne tele a metró / busz. Bármelyik feltétel borul, akkor "sosem" lesz vége ennek az egésznek.
ez sajnos elkerülhetetlen, talán a gyorstesztekkel többet lehet majd tesztelni, de a teszt drága nem lehet mindenkit ellenőrizni, a labor kapacitása is véges, ha sokat tesztelnek feltorlódik a laborban és mire kimutatnák, hogy fertőzött valaki, akitől hetekkel korábban vettek mintát már késő. 2 hétig lappanghat a vírus, ha valakinél ma jelentkeznek a tünetek és holnapra derül ki ,hogy fertőzött és nem home office-ban csücsül otthon és alig mozdul ki lehetetlen visszakövetni kikkel találkozott 2 hét alatt, minden nap metrózott a munkahelyére és vissza, volt boltban min. máris sok ezer embert kéne vizsgálni. Vele egy háztartásban élőket karanténba helyezhetik a lakásukban, 2 hét alatt kiderül elkapták-e vagy sem, bezárhatják az egész irodaházat, ahol dolgozott, jobb esetben mozdonyvezető pl. vagy kamionsofőr, aki nem érintkezik sok emberrel akkor elég csak őket megfigyelni és karanténozni. Valószínűleg olcsóbb 2 hétig önkéntes karanténba rakni akikkel bizonyítottan találkozott a lappangási idő alatt mint mindenkit letesztelni pláne ha sokan vannak. Gyorstesztek ha lesznek valóban használhatók ezen segíthetnek, többet lehet tesztelni.
Ha nem tesztelnek eleget, meg úgy viszonyulnak a már felfedezett fertőzöttek közvetlen ismerőseihez, ahogy eddig (tehát hogy kb. leszarják, kikkel érintkezett), akkor kár itthon maradni. Mivel a fertőzöttek kontaktjait nem kutatják és nem tesztelik, előbb-utóbb úgyis belefutok a boltban vagy a patikában, valakibe, aki nem kimutatott fertőzött.
Letesztelnek ma, nem vagy fertőzött, holnap lehet már az leszel, akkor teszteljenek megint? Felesleges azt tesztelni, akinek semmi tünete, akár naponta tesztelhetnének, de minek?
Sokkal-sokkal hamarabb lépett itthon a kormány és sokkal fegyelmezettebbek is voltunk, mint az olaszok eddig. Más kérdés, hogy a nagyon kevés tesztelés viszont nagy rizikófaktor.
Ameddig nincs tünet hiába tesztelnek. Csak akkor lehet ha már van tünet, addig nincs is értelme.
Én március elején jártam Ukrajnában, másfél héttel rá munkahelyi utasítás volt, hogy, aki járt külföldön az a hazaérkezéstől számított 14 napig nem dolgozhat, még aznap azonnali hatállyal küldtek haza, amint apapírt kitöltöttem, hogy igen Ukrajnában voltam, akkor még ott nem volt járvány, és aztán azonnal mars haza, 3 munkanap volt még addig otthon szabin aztán lejárt a 14 nap tünetmentes maradtam hát mentem vissza dolgozni. Nálam is így volt és minden érintettnél menjél haza ahogy bírsz és ne is lássunk ameddig le nem telik. Mondjuk már másfél hétig bejártam melózni addig is sok értelme nem volt a 3 nap kényszerpihinek.
Szerintetek a sportakadémiákat bedobják a közösbe karanténkórházként "a mindenkinek megvan a felelőssége" jegyében? Hipermodern, jelenleg 0%-ban használt komplexumok, elkülönítésre - obszervációra tökéletes állapotban átalakítási szükséglet nélkül.
A két történet alapján mehetsz tesztre, de sokat nem érsz el vele.
Ezek alapján el lehet képzelni azt is, hogy ha beteg vagy már se jársz sokkal jobban, mintha otthon maradsz.
Azt már el sem mesélem, hogy a párom egy ismerőse az intenzíven van, élet-halál között, lélegeztetőgépen. A kollégáknak annyit mondott a László orvosa, mikor próbáltak valamit megtudni, hogy van (egyedül élő idős úr, nem tudtak máshol információt kérni, de izgulnak érte) hogy örüljenek, hogy az első között került be, mert akik most (mondta ezt múlt hét pénteken!) kerülnek be, már rosszabbul járnak, mert rá még volt kapacitás. Na, el lehet képzelni, mi lesz két-három hét múlva.....
Egyébként a teljes cég, ahol a pasi dolgozott, rögtön bezárt, a kollégák otthoni karanténban vannak, de nem tesztelték őket és haza is úgy jutottak, ahogy akartak, jellemzően BKV-val. Azóta se nagyon szarta le őket senki, de szerencsére mondjuk mindenki tünetmentes.
Fontos kérdés, hogy mit tennénk, ha észlelnénk magunkon a koronavírus tüneteit. Amikből főzhettünk eddig:
- hacsak nem volt nagyon muszáj, eddig sem fordultunk se orvoshoz, se kórházba nem mentünk - utóbbiakról kifejezetten rosszak a többség tapasztalatai
- mivel eddig az hírlett, hogy az abszolút gyanús eseteket se tesztelték, jobb inkább meghúzódni otthon csendben
- mivel a már bizonyított fertőzéseket viszont kötelezően egyetlen bp-i kórházba vitték (most meg már arra is van esély, hogy Kiskunhalasra kerüljünk egy nyilván precízen összetákolt mobilbörtönbe mobilkórházba nyilván körültekintően kiválasztott személyzettel), a többség megint csak azt mondja, hogy amíg nem muszáj, inkább nem megyek sehová
- most, hogy várható a kórházakban is a tömeges jelenlét, megint csak arra fog a többség bazírozni, hogy otthon kifeküdje a betegséget.
Számomra, aki elég sokat olvasott a témában, sem egyértelmű, hogy mikor kéne szólnom a háziorvosomnak, ha észlelem magamon a tüneteket. Mindenkor? De hát nem végzik el a tesztet, ráadásul ha már érzem a tüneteket, akkor már rosszul vagyok ahhoz, hogy hat órát várjak a mentőre, majd újabb néhány óra múlva esetleg hazaengedjenek ágynyugalom - bő folyadék - vitamin kúrával. Akkor inkább el sem indulok.
Viszont ebben az esetben még a legjóhiszeműbb házi karantén esetén sem megoldható, hogy ellássam magam úgy, hogy a családtagok se lépnek ki az ajtón. Mert ha nem vagyok regisztrálva, akkor max. social distancing-alanynak vagyok tekinthető. Ebben az esetben senki nem fog nekem egy guriga budipapírt sem hozni.
Mit tenne Vágáschi Feri, aki ehhez még két műszakot is tol a megélhetése érdekében, s mégsincs otthon soha semmi?
Azt sem tudjuk pontosan, hogy most hol járunk: Csehországban 1000 fölötti betegre nem jutott egy halott sem, nálunk 130 betegre hat (tegnapi adatok). Azért az masszívan 5% fölötti mortalitás. Már amennyiben a számok mindegyike igaz. De hát el lehet képzelni, mennyire igazak a számok.
Kicsit jobban bele gondolva nem kell 100 millió fertőzött, elég a fele is és ahogy ezt a számot közelítjük, már lapulni fog a görbe, de ez időben nem jelent komoly eltérést.
Már persze ha a jelenlegi ütem, ami kb. 3 hete tart, így marad.
A dolog kettős, mert ha időben kitoljuk a lefutást, évekig karanténban maradunk, akkor lényegében soha nem szabadulunk meg a járványtól, főleg mert ez nem olyan, mint az influenza, az erre való immunitás a gyógyultaknál sem tart majd tovább 1 évnél, legalábbis amit eddig tudni lehet a vírusról.
Ha viszont marad a mostani ütem, akkor két hét múlva tényleg nem a karantén lesz a legnagyobb gondunk.
Magyarországon én az olaszt meghaladó mortalitásra számítok, simán lehet akár 10% is, ami kibaszott sok!
Ez azt jelenti, hogy mindannyiunknak lesz olyan ismerőse, aki bele hal, ha ugyan nem mi magunk.
Olaszország, pláne az északi rész lényegesen fejlettebb a magyarnál és ott sem bírnak vele.
Mi lesz majd, ha az eü személyzet kezd tömegesen kidőlni?
Majd a katonák kötik be a lélegeztető gépeket?
Mert félreértés ne essék, hiába van itt 2000 gép, mindegyikhez kell 4 nővér és 1 orvos, ami jelen pillanatban sem áll rendelkezésre.
Az intenzív ellátás az sajnos nem olyan, mint a Kóma című filmben, hogy sorban lógnak a betegek, aztán elvannak, amíg meg nem gyógyulnak, azokkal valóban intenzíven foglalkozni kell.
És mindehhez hozzá jönnek azok a betegek, akik amúgy is keletkeznek.
Oké, közlekedési baleset nem lesz annyi, de infarktus, agyvérzés, meg általában az egyébként is rengeteg krónikus beteg az lesz és ezek nem fognak kapni semmilyen ellátást.
Mert valószínűleg lesznek ugyan járvány-kórházak, de hogy ki fog dolgozni a többiben, arról fogalmam sincs.
Ahogy én most számolom, szerintem 2-3 hónap múlva érünk el oda, hogy szignifikáns javulás jöjjön.
Nagyjából 4 naponta duplázódik a fertőzöttek száma és azt gondolom, hogy a regisztrált fertőzöttek nagyjából 10-szerese lehet valóban fertőzött, csak tünetmentes, vagy nem annyira beteg, hogy az egészségügy kezére adja magát.
Baromi nehéz számolni, mert nem homogén a betegek eloszlása, de azt gondolom, hogy ha a Kínán kívüli fertőzöttek száma eléri a 100 milliót, akkor onnan már meredeken zuhanni fognak a számok.
Most tartunk 250 ezer körül, innen tehát 12 lépés az általam valószínűsített csúcspont, ami 40-50 nap múlva lesz.
Ez magyarországi szinten 500 ezer regisztrált beteget jelent, de ezek nem lesznek mind egyszerre betegek, hiszen akik voltak olyan szerencsések, hogy korábban kapták el, már régen gyógyultak lesznek.
A csúcsidőszak +/- két hét nagyon durva lesz!
Ezután persze a vírus nem tűnik el, de tömeges megbetegedések már lezárások nélkül sem lesznek, mert létrejön a sokat emlegetett nyájimmunitás.
Hogy a kormány mit tesz, vagy tehet egyáltalán, az egy remek kérdés, én nem számítok semmi másra, mint más faszával a csalán verésére és látszat intézkedésekre.
Mindenesetre ma olvastam, hogy a reptér földi kiszolgálását végző - állami tulajdonú - cégtől bocsátottak el egy rahedli embert.
Szóval a magáncégek tulajdonosai óvják meg a munkahelyeket, az állam meg utcára bassza a dolgozóit, holott azoknak csak forintot kellene fizetni, amiből az állam korlátlan mennyiséggel rendelkezik.
Ez szerintem szimptomatikus és kb. ez az, amire a kormánytól számíthatunk.
Még egy apró adalék:
Csütörtökön futni voltam a városban és legnagyobb meglepetésemre ki kocogott velem szemben a Margit hídon?
Gulyás Gergely...
Nyilván lenyomta a heti rendes bullshit-tengert a kormányinfón, majd nem lévén semmi dolga, kikocogott hát a Szigetre.
Nem tudom persze, miért lepődtem meg, talán túl sok amerikai filmet néztem, amiben a kormányzati potentátok hetekig nem alszanak, mert annyi a dolguk, vagy a holland eü miniszterre gondolhattam, aki a kimerültségtől elájult, de nálunk ilyen szerencsére nincs, az operatív törzs óvja a kondiját.
Most ugye az elfojtásos logika érvényesül. Az biztos, hogy pl. a globális repülés nem fog újraindulni úgy, ahogy eddig megszokhatták azok, akik repültek - amíg nincs ellenszer. (Ez azért nem is olyan nagy baj feltétlenül...)
Egyébként hihetetlen erők mozdultak meg, hogy legyen ellenszer, úgyhogy szerintem az a kevésbé valószínű, hogy nem találnak valamit elég rövid időn belül. Akár olyat is, ami már létezik, csak még erre nem próbálták ki rendesen.
De ugye van egy óriási baj, még pedig az, hogy jelen pillanatban nincs a vírúsra semmilyen ellenszer (legyen szó gyógyszerről vagy védőoltásról), a tesztek ugyan javában zajlanak, de mire abból gyógyszer vagy vakcina lesz az is időbe fog telni, szóval a lényeg az, hogy ha esetleg a fertőzést meg is állítják bármikor újra kirobbanhat.
Annyit még, hogy ha mondjuk május közepén "kiszabadulunk", addigra mi várható:
- nem várható, hogy minden vírusos beteget felderítenek a világon, ezért aztán lesznek újabb fertőzések. Emiatt elvileg ismét mindent vissza kéne majd zárni, erre vlsz. több helyen szükség is lesz
- addigra talán nem lesz elemi hiánycikk a szájmaszk és elterjed a gyorsteszt is. Ez utóbbi segítségével talán kiritkíthatók lesznek a nagy bezárások
- talán óvatosabbak leszünk úgy globálisan, jobban tudunk majd reagálni a tipikus tünetekre. (Mai hír, hogy észrevették: a konkrét tünet, a láz előtt is lehet észlelni magunkon a betegséget: szaglás- és ízlésvesztés. Ilyen infók nagyban segítik majd, hogy aki érintetté válik, az ne fertőzzön tovább százakat.)
- remélhetőleg jó félév múlva azért csak találnak valami terápiát és vakcinát is.
Vuhant január 23-án zárták le, ha jól kerestem a neten. (Jan. 7-én azonosították az első eseteket, miután kb. két hónapig nem vettek tudomást a hatóságok az új típusú fertőzésről.) Nagyjából most indulgat minden újra. Indulgat, mert még lesznek újabb esetek, visszaszigorítások, de kb. ez lesz.
Mindez egy 11 milliós városban, ahol tobzódott a fertőzés - cserébe viszont mind az emberek, mind a hatóságok sokkal hatékonyabban léptek fel, miután már kiderült a baj. Kb. erre lehet számítani.
A bizonytalanság, lesz-e munka, fizetés. Mi áll le, meddig?
Meddig élünk még így? Lehet, hogy több értelme volna két hétre mindent tényleg lezárni, aztán ha sikerül megfékezni a járványt, újra indulni. Mert most nem állt le minden csak ép haldoklik szinte minden iparág.
Vagy hónapokig éljünk így, és ha nem tűnik el a járvány? Mi a franc van kormányok céljai között? Nem állíthatjuk le a gazdaságot örökre. Most akkor évekig, vagy életünk végéig csak ülünk otthon? Jó ,oké ez túlzás de hónapokig se mehet ez így.
Nagyon idegesít azoknak a hozzáállása, például sok kollégámé, hogy maradjotthon maradjotthon, és miért nem zárunk be? Hát maradjatok otthon ha akartok. Nem kötelező dolgozni! De akkor fizetés se lesz, fel lehet mondani otthon maradni. Miért kell a cégre várni?
Pont olyan helyzetben, amikor sok embert kirúgnak? Szerintem aki még dolgozhat és megkapja rendesen a fizetését örüljön! Mert legalább lesz miből élnie!
A mási, ha mi leállunk, alapanyaghiány miatt, fizetett szabadság jár. Na ezen is hogy mennyien hőbörögnek. Mert kell nyárra...hát munkáltató a szabadság nagyrészével gazdálkodhat. A fizetetlen jobb lenne? Persze az közös megegyezéssel működik ,de tudjuk mennyire kiszolgáltatott a munkavállaló. Simán rájuk kényszerítik,
Az állásidőre meg csak az alapbér jár. A mi fizetésünkre meg egy rakás bónusz jön, az állásidőben nincs! Úgyhogy még rendes is a cég ha szabadságra küld.
Különben is, mit akarnak nyári szabadsággal? Ki tudja meddig tart ez el, és azt gondolom nyaralásról meg ilyesmiről le kell mondani. Akkor meg nem mindegy mikor vagyunk otthon?
Aztán, egy másik gondolat, biztos hogy megéri az hogy egyre több országban egyre több minden áll le? Egyik oldalon ott van ,hogy járvány terjedését meg kell állítani
De és gazdasági károk? Az összeomló gazdaság miatti életek? Melyik a kevésbé rossz megoldás? Bár ezt szerintem senki ne tudja most megmondani
Meg hát na, azért sok járvánnyal éltünk együtt a történelem során, sok országban most is együtt élnek ennél halálosabb járványokkal is, az élet megy tovább. Nem állítják le.
A személyes érintettség, ahogy mondtam, hamarosan ott tartunk ,hogy három felnőtnek kell ,az én fizetésemből megélnie. Ha ez mg hónapokig tart vagy ha a munkahelyemet bezáratják és mondjuk csak táppénz lesz, mi lesz?
Ha nem is omlim minden össze, és azért megélünk.
És hát na. Könnyű azt mondani ,hogy az a legnagyobb gondom ,hogy na kicsit most nehezebb lesz, örüljek hogy lesz mit enni és tudok dogozni.
engem ez a logika soha nem vigasztalt, tehát az hogy Afrikában még rosszabb, az engem nem vigasztal ,hogy ahhoz képest nekem jobb. Szerintem az a természetes, ha az ember jobban akar élni ,és nem szarabbul, és ha már elért egy életszínvonalat, nem akar attól rosszabbul élni . Sokat éltem szarul, rossz anyagi körülmények között. Nem éheztünk ,de több nem volt. Nem akarok oda vissza kerülni!
Rohadtul féltem ,azt amit eddig elértem. Nem azért akarok napi 12 órát robotolni ,hogy épp csak megéljünk és lemondva minden olyan dologról ami plusz örömet tudott okozni. Az élet nem csak ennyiből áll, hogy azért dolgozunk hogy éljünk. Az ilyen életnek semmi értelme. A normális élethez több is kell, nem csak az hogy munka, és tudok ételt venni meg kifizetni a számlákat.
Én ezt rohadtul nem fogom bírni idegileg, pedig bírnom kell,mert az én fizetésem a legbiztosabb a családban.
Tisztában vagyok vele, már most is sokan élnek így ,és nekik még rosszabb lesz, rájuk a teljes nincstelenség vár, sajnálom őket is.
Valami kurvára értelmes és hasznos döntést kellene hoznia a kormányak, illetve a többi ország kormányainak is, de nálunk lószar se lesz.
Mi tuti csődbe megyünk, mármint az ország. Vagy majd számítsunk arra, hogy a németek kihúznak a szarból mint a görögöket? És addig?
Mármint a felsorolt foglalkozást űzők között nem becstelen taxisok vannak, hanem becstelen emberek, csak telefonról nem tudok nyomdakészen fogalmazni, mert lassan pötyögök, nem látom át a szöveget, és a mondat végére hajlamos vagyok elfelejteni az elejét.
Sosem csaltam taxiórával (sem). Ennek ellenére nyilván nem indokolt az autofelláció, vannak becstelen taxisok is, hallottam róla én is. Ahogy a kőfaragók, balett-táncosok, cipőfelsőrész-készítők között is. Hasonló arányban.
Köszönöm. Én is lelkes olvasód vagyok itt hosszú évek óta, nem kevés pluszt kaptál már tőlem. (Nálam nagyjából ennyiben ki is merül a fórumozás, megcsömörlöttem tőle nagyon, amikor előző (illetve most már kettővel ezelőtti) életemben az egyik legnagyobb országos napilapunk fórumának moderálása is szerkesztői kötelezettségeim közé tartozott.)
Hát igen. És sokan kerülnek sokkal rosszabb helyzetbe. És a kormány még mindig nem tesz és nem fog tenni semmit. Azt látom ebből, tömeges munkanélkülsiég, nyomor.
Legjobb esetben, mondjuk mi, talán nem jutunk koldusbotra. De nyaralás, színház, utazgatás, szórakozás? Hiába nem lesz majd járvány, pénz nem lesz már rá. Étel, számlák ennyi. Hónapról hónapra.
Aki meg már járvány előtt is így élt, az meg mehet majd koldulni , meg ingyenkonyhára. Ha ez még lesz egyáltalán...
Azt mondom, a világháborúk óta nem volt akkora szar mint ami most jön. Minden országban már most erősen tesznek a gazdasági válság ellen, nálunk még csak fontolgatnak. Ja meg a taxisoknak meg a pincéreknek nem kell járulékot fizetni.
És nagyon sok buta ember, a munkahelyemen csak azt hajtha, hogy zárjon be a gyár. És? Mondjuk 2-3 hónapra bezár, azt hiszik ,majd fizetik őket? Ennyi állásidőt nem fizet a gyár. Az audi is egy hét állásidőt fizet. A szabadság meg véges.
Azt mondom örüljön nagyon aki még dolgozhat és kap fizetést.
Nem-e? Ja, tehát a taxiórával való csalás, az akkor mi? Lehet, hogy nem adócsalásnak minősül, nem tudom. De ha azt mondod a taxisok az órával se csalnak...lepippantom magam.
Mától mi most már hárman élünk két fizetésből. De hamarosan hárman élünk egyből...egyre rosszabb minden. És a kormány semmit mond, nem tesz és nem is fog.
A havi egymillió bevétel akkor sem jön össze egy taxisnak, ha beköltözik az autóba. A napi 50 ezer talán szilveszterkor meg augusztus 20-án. Szabadjon ezt jobban tudnom, egészen két héttel ezelőttig taxiztam.
(Ha esetleg érdekel, van egy blogom, talán némely kérdésben sikerül tisztábban látni. Nagy divat most sárgacigánynak láttatni a taxisokat, de hidd el, se nem kacagnak, se nem foltosak: ugyanolyan hamis képet rajzolsz róluk, ha en bloc lehiénázod és leadócsalózod őket, mint a Mester tette Taki bácsi meg a Mercedesein alkalmazottakat tartó Taxis – vagy Sofőr? – nevetségesen hamis figuráin keresztül.)
Igen, ha VALÓBAN havi 1 millió alatt van a bevétel, akkor jogosultak katázni. Ha csak havi 20 munkanappal számolunk, az napi 50 ezer Ft. Szerintem egy taxinál annyi összejön*, szóval maradjunk annyiban, határeset. És ne felejtsük, a kata átalány, tehát tök mindegy, mennyi az autó fenntartása, benzin, fenyő illatosító, egyebek, a katánál nem lehet figyelembe venni.
*Kivéve Taki bácsit, aki mindenkit mindenhová ingyen visz. Áruszállítás szintén ingyenes.
Hát igen, egy egyetemi tanársegéd hazavisz 160-170 ezret. Egy adjunktus, amihez a legtöbb helyen már megszerzett PhD kell, 20 ezerrel többet. Kb. ez a szint az eü-ben is. Ezzel aztán habzsidőzsizhettek eddig is, pláne az elváltak, egyedülállók, valamilyen betegségben szenvedők.
De persze ha egy kétszobásban négyen élnek, s hat keresetük van, akkor összejön hó közepén is egy kis primőr.
"Mindemellett eddig is nagy tömegek éltek a nyomor szélén vagy a határán túl, s pl. a közalkalmazottak bére is a béka segge alatt van a kiindulópontnál is."
Pedig a hivatalos kommunikáció szerint folyamatosan nőnek a bérek a közszférában, az embereknek jelentős megtakarításaik vannak. Ehhez képest már 1-2 hét fizetéskiesés romba dönthet egy családot.
Vajon Lenke nénivel mi történne? Otthon maradna, mint fokozottan védett korú? De akkor megállna Madaras(i) Bandi boltja, lehúzhatná a rolót. Elküldené-e Bandi, ha elbocsátásokra kerülne a sor? Előző ok miatt kizárt, meg akkor megroggyanna Takácséknál a családi kassza is, inkább bocsátana el 1-2 családos fiatal munkatársat, mint a profi és nélkülözhetetlen Lenke nénit.
"De. Járulékcsökkentés a taxisoknak meg vendéglátósoknak? A taxisok eddig is mind adót csaltak. Kivéve Taki bácsit.
A vendéglátósok? Akiket már! kirúgtak, azokon mi a szart segít a kevesebb járulék? Semmit."
A vendéglátósok az alkalmazottakat zömmel minimálbérre, 4 órára, egyéb trükkökkel jelentik be. Kivéve persze Sudárbíró Lacit, ő ha akarná is, Alma úgysem engedné.
Ezt pofázta minden közgazdász évek óta, hogy totálisan mesterséges volt az a növekedés, amit a magyar gazdaság produkált. Kb. három dolognak volt köszönhető: egy masszív, majdnem tízéves nemzetközi növekedési hullámnak, az EU-támogatások ingyenpénzének, meg a még így is bűnös módon gyengén tartott forintnak, amit majd egy bekövetkező krízis esetén már csak borzalmasan fájdalmas lesz tovább gyengíteni.
Mindemellett eddig is nagy tömegek éltek a nyomor szélén vagy a határán túl, s pl. a közalkalmazottak bére is a béka segge alatt van a kiindulópontnál is. A munkaerőhiányt a rabszolgatörvénnyel kezelték, újabb tömegekkel kicseszve.
Mindezt egy konjunkturális időszakban...
Nem baj, eladjuk a stadionjainkat. Ja, bocs, azokat nem.
Szóval amikor mennek ezek a botrányok, sose feledjük, gyakran előfordulhat, hogy amit ma igazságnak hiszünk, az lehet, hogy tegnap még nem volt az, és lehet, hogy holnap már nem lesz az. :)
"Van egy növényem, ami tönkrement, és beletettem a vödrébe. Az Übü királyban volt egy vödre, azt ütötte a darabban. Ezt a vödröt megtartotta, miután levették a darabot. Később az enyém lett, ebbe tettem ezt a cserepes növényt, ami soha nem virágzott. Azóta virágzik! Döbbenet. "
"csak a Szomszédokban követtem rendszeresen, mint Etus mindig határozott, sármos és időnként pikírt udvarlóját. És mégis átjött, örökre működik, a képernyőhöz köt, ha felbukkan, és azt is tudom, belőle nem lesz még egy"
Lekvár: Kutya elővenne egy üveget, amiről elmesélné, hogy az a lekvár van benne, amit még ő mint főfőfőfőfőfőfőfőfőügyelő kent minden este Honthy Hanna hónaljába és amit ő a Nemzeti bontásakor személyesen mentett meg az utókornak.
Én meg azt a kibaszott szerecsenmosdatást, amit a jobboldal, meg Tarlós, meg a társ-színházigazgatók csinálnak, amikor azon lamentálnak, hogy "miért épp most jött ez elő". Egyfelől százszor el lett mondva, hogy kb. három éve volt, aki ezt nagy bátorságot véve magán már leírta és előállt a farbával, csak kb. pont le volt szarva. Másfelől nekem is épp Tarlós elé lett volna bizalmam állni ilyen történetekkel, amikor tudjuk, hogy milyen fíííínom úriember módjára viselkedett kicsit is kiélezett helyzetekben. Harmadrészt nem tökmindegy, mikor jött ez elő? Nem azt kéne megkérdezni, hogy igazak-e ezek? És ha igazak, akkor lehet ilyet csinálni?
Ha az elsőre igen, a másodikra meg nem a válasz, akkor nem totálisan mindegy? Mindig van valamilyen "helyzet", ami miatt kussolni kell, különben felforgató vagy. Most az igazgatóválasztás, meg a járvány, három hónap múlva valami baszott fontos prömier, négy hónap múlva a színháztörvény huszonkettedik módosítása, öt hónap múlva meg fájni fog Enikő hónalja.
(az a lekváros történet nálam kimeríti a szexuális zaklatást)
Hát talán zaklatás nem volt, mert a sztori szerint ez "csak" felmerült benne, amit azonnal vissza is utasított az illető. Bár a rendszeres felülrendezés és belepofázás mindenbe nyilván olyan hatalmi jelzés, ami miatt simán lehetett rossz érzés az illetőnek nemet mondania.
De hogy merülhet fel valakiben ilyen ötlet? Nemrég rötyögtetek itt, hogy "bárcsak zaklatna engem az Eszenyi Enikő". Akkor én csak a szájszaggal, meg a hisztérikussággal érveltem, de tkp. erre gondoltam. Csak épp a hónaljszag és hónaljíz (nem gondoltam volna, hogy valaha leírom ezt a szót - és mégcsak Szomszédok-konform is, amennyiben az íz a lekvár megfelelője is-:))) nem jutott az eszembe.
Én csak ezt a hatalmas hatalomvágyat és/vagy nárcisztikusságot (de nevezhetjük elmeháborodásnak) nem tudom elfogadni. Ha ilyen "nagy" a házon belüli tetszési indexe, akkor miért akar maradni? Mert "ez az én színháza, és takarodjon mindenki, akinek ez nem tetszik, ha kell, akkor az egész társulat"? Vagy mert "hazugság, hogy nem akarják, hogy én legyek az igazgató, engem igenis mindenki szeret, sőt imád"? Egyik verzió rosszabb, mint a másik. Ilyet a Ceaușescu jellegű és jellemű emberek szoktak előadni, hogy ne menjünk messzire...
Jó lenne, mert érdekes. Csak épp most a saját zsebem és életem, hogy következő hónapokban miből élünk meg , jobban aggaszt.
Évek óta nem voltam a Vígszínházban, amikor utoljára voltam, akkor azokat az előadásokat élvezetük, tetszett, jó volt. Hogy azóta mi történt? Csak hozzászólásokat olvastam, hogy állítólag az utóbbi években bizony megváltozott és romlott a színház
Jó, ez lehet egy tökéletes alakítás, maszkírozással stb. De tény, hogy az ún. nagy műűűűvészek vlsz. képtelenek másnap normális kerékvágásban pl. Excel-táblák között kiigazodni. (Nem feltétlenül kongnitív, hanem pszichés alapon.)
Én is évekkel ezelőtt hallottam egy-két cifrát egy (másik) színházban dolgozó ismerőstől. Abszolút nem lepett meg. Láttam egy-két alakítását. Épp azért tud hiteles lenni mindenféle durva szerepben, mert őrült-zakkant az a nő.
Ami a vezetést illeti: mély meggyőződésem, hogy mindenhol mindig cserélgetni kellene 2-3 évenként a vezetőket. Akkor lehetne elkerülni ezt a totális a közösség fejére növést.
1. Én már pár éve olvastam különböző helyeken, hogy Eszenyi ilyen, de akkor el sem akartam hinni, hogy ő tényleg ilyen, de olvasva a beszámolókat és, hogy csak félig cáfol (sőt inkább ellentámadásba) az lényegében, elborzadok tőle.
(az a lekváros történet nálam kimeríti a szexuális zaklatást)
2. Én mindig azt gondolom és a most kirobbant botrány is ez támasztja alá, hogy vezető pozíció betöltéséhez a szakmai alkalmasság mellett, pszichológiai alkalmasság is kellene (fél-egy éves ellenőrzéssel)
Mert a vezetői szerep egyes embereknél, akiket korábban jelentős sérelem ért az életben (pl. megaláztatás a külseje, származása miatt , sikertelen volt a nőknél/férfiaknál stb.) arra ösztönözheti, hogy a vezető szerepéből adódóan kompenzáljon és visszaadja mindazt másoknak, amiket ő szenvedett el.
3. Hogy ha Eszenyit nem választanák meg újból annak lehetne egy olyan üzenete is, hogy nem lehet a végletekig és következmény nélkül zsarnoki módon viselkedni a munkatársakkal még, hogy ő főnök.
(és tulajdonképpen ez itt a legnagyobb probléma itthon, hogy olyan otthoni és munkahelyi szocializáció alakult ki nemzedékek óta, hogy amit a főnök mond/tesz az úgy van még, hogy ha baromság és ezzel megalázza a beosztottját)
Bár vannak főnökök, akik liberálisabb szemléletű és korrekt viszonyra törekszik a kollégáival, de a többség még mindig "az Isten után másodiknak hiszi magát.
Az összhatása nagyon emberi relax harmónikus ennek a sorozatnak,nagyon ráférne erre a világra 3 rész naponta egymás után főműsoridőben.
A Mester tényleg mester,sok olyan szándékos sarokpontja van a rendezésnek ami miatt ilyen végtelenül barátságos emberi relax lett és a tudatos nevelésnek is rengeteg aspektusa megfigyelhető.
imádom, abszolut páratlan világkedvenc.(persze van amit nagyon nem kellett volna benne propagálni)
Nem, az úgy nem fog menni, ahogy mondod. Simán meg fogják próbálni, afelől nincs kétségem, de ez egy alapvetően válságos időszakban azzal a hozzáértéssel, ahogy ők tudnak "üzletelni", az úgy nem megy.
Az köztudott tény, hogy a magyar háztartások túlnyomó többségének olyannyira nincs anyagi tartalékjuk, hogy egy tönkrement mosógépet sem tudnak pótolni, szóval ebből kiindulva én még a HD-t is annak tartom. (és ez most nem ellened vagy bárki ellen szól)
Biztosan lesz pénz, egyrészt mert a gonosz Brüsszel most is ad valamennyit, igaz, nem erre, de ez hol érdekli őket, másrészt meg hát becsődölt vagy működési nehézségekkel küzdő cégekről lesz szó.
És személyes dolog, de ha nem is legrosszabb következik be, és nem is szűnik meg a munkahelyünk csak egy-két nehéz hónap lesz az is sok.
Amikor gyerek voltam, se éheztünk, és számlák is voltak fizetve, de semmi több. Hónapról hónapra tartalék nélkül, luxzs extra kiadás nélkül éltünk. Tényleg nehezen, de eljutottunk oda, van igaz használtan vett, autónk is, volt nyaralás, utazás, színház, van pár olyan ,,luxus" holmi amit megvettünk( Luxus a szart nehogy már HD TV luxus legyen, meg egy új mobil bár sokaknak az...)
Visszaesni a kezdeti időkre? Kurvára nem akarom. Az ember nem azért dolgozza ki a belét, hogy utána összeomoljon az élete.
De az is lehet, ennél sokkal rosszabb is lesz, és tényleg szó szerint a napi betevő is gond lesz.
Persze ez így van, csak hát most jött el a válság. De még biztos ezt is lehetne kezelni, pénzt elkülöníteni, EU-s forrás, fizetés kiegészítésre, csődbe menő cégek megsegítésére.
De egy hangot nem nyilatkozik senki.
És nagyon nem is írnak erről a médiában sem. Mindenki csak fújja, hogy mi zárjon be. Orvosi kamara is, oké, lehet orvosilag igazuk van, de ők kapnak majd fizetést.
És tőlem tényleg bezárhat minden, szerintem mind ellennék egy pár hetet otthon, majd pihenünk, de ha nincs pénz? Ötletem sincs mi lesz így, miből élünk majd.
Sokaknak most fog leesni a tantusz, amit pedig közgazdászok hónapok-évek óta mondogatnak: totálisan elvesztegetett volt az elmúlt nyolc év. (Azért nem tíz, mert az első két évben a korábbi válságot kezelték, utána meg gyakorlatilag egyből készítették elő a következőt.) Abszolút tévedés volt a Matolcsy-féle magyar modell már akkor (2001-ben), amikor meghirdette. Másodszor fogunk földbe állni miatta.
Ha már mindenki leírta , nekem meg az a halálom...illetve az lesz ,hogy minden leáll. Nem mintha nem érteném, elolvastam, elolvasom amit orvosok, szakemberek írnak, néztem videókat, stb.
De arról még mindig nincs szó, mi lesz azokkal akik nem dolgozhatnak. Ha bezár valakinek a munkahelye, majd éljen táppénzből? Az nem elég semmire.
Sok embernek pedig a munkahelye fog megszűnni a kis és középvállalkozások csődbe fognak menni.
Nálunk jóval gazdagabb országokban, azzal kezdték, hogy plusz szabadság, fizetés kompenzálás. Itt meg semmi, nem a vírus lesz végzetes nekünk, hanem a gazdasági összeomlás. A kormány nem fog segíteni, vagy csak pár kiválasztotton. Pár lépés és itt a ,,világvége " mármint magyar viszonylatokban.
Mi hárman élünk, dolgozunk, ha mindhármunk munkahelye bezár, és tápénzt kapunk akkor egy darabig a tartalékokból talán megleszünk. De így is, gyakorlatilag vissza megyünk oda, ahol sok éve tartottunk, a nullára. Sok év sok kemény munka, és minden oda lesz, és még ez a jobbik eset.
Ha a szüleim munkahelye megszűnik, és ez bizony nagyon reális veszély, akkor majd csak én fizetésemből élünk? Az aztán szép lesz, és sok család már most sokkal szarabb helyzetben van mint mi.
Nahát nem tudta kisakkozni Sós Csaba, hogy 9-től 11-ig egy, 12-től 15-ig másik rendezvényhelyszínné minősítsék ugyanazt az uszodát? Pedig biztos lett volna még egy-két jó ötlete.
Nekem az egyik halálom, ha valaki úgy ad át egy poharat, mint gazdagdenembunkóvállalkozó Károly, hogy olyan magasan fogja, hogy az érintett részt az ajkam elérheti vagy nagyon közel kerülhet hozzá.
Barmok vannak mindenhol, ahová csak nézünk. Egész hihetetlen. Nagy valószínűséggel jövő hét végén már nem lehet majd kilépni az utcára, ő meg azzal sakkozik, hogy két létesítménnyé nyilváníttasson egy uszodát. Mert akkor a kétszer 90 ember nem fertőzi egymást. A barom.
Kb. ott tartok, hogy a teljes élsportot úgy, ahogy van, fel kéne oszlatni. Keressen mindenki magának munkát.
Érdekes, Danyi Gábor a tegnap esti interjúja szerint teljesen higgadtan, normálisan tudomásul tudta venni a női válogatott győri olimpiai selejtezőjének elhalasztását, amire egyébként hetek óta teljes erőbedobással készültek.
Pompás alkalom az elmaradó külső programok helyett az Opusz pompás jeleneteit visszanézni. Itt van egy, ami a vírus miatt aktuális: felelős viselkedés betegként, bemutatja a Tökéletes Etuskó. Nem enni, nem inni, senkinek nem szólni. De a frizura rendben, hála a Drei Wetter Taftnak.
Érdekes, hogy Csibe új iskolája IRL Angyalföldön volt, illetve van ma is, és hát mivel ez a sorozat nagyon büszke volt arra, hogy mennyire valóságos, így szinte 100%, hogy a sorozatban is Angyalföldön volt az iskola, de emlékeim sem erről, sem a napi több órás, Gazdagrét - Angyalföld közötti tömegközlekedésről nem volt soha szó.
Így van, Vadász Imréné (Edit) néven játszik iskolaigazgató-helyettest. A szerep szerint Juli régi ismerőse, és miután a stúdióban találkoznak, megígéri, hogy rossz jegyei ellenére segít Csibét átvenni az ő iskolájába. (ha jól emlékszem, ez volt a Röppentyű utca--Móricz gimi-váltás)
A család karanténba kerülne, Julcsibe régi és aktuális lovagjai gondoskodnának róluk, amíg Nagy Fehér családfői minőségben nem tudja kötelezettségeit ellátni. Az élelmiszert Madaras(i) Bandi boltjából Delfing és motoros rendőr bajtársai szállítanák ki. Julcsi teljesen beindulna a szájmaszkos Delfingtől, alig várná, hogy a veszély elmúltával újra együtt fagylaltozzanak a közeli presszó teraszán.
Etuskó önkéntes karanténba vonulna, így legalább nyugodtan tudná bökdösni a nappalijában a készülő kerámiáit, de előtte beszerezne magának is egy internetet, hogy Csibe azon keresztül tudjon tanácsot kérni, kezdjen-e újra Delfinggel, de tanács persze nincs, mert Etuskó nem szól bele senki életébe, kivéve, ha rozzant Trabantot, féldisznót akar mások nyakába varrni.
Az Öregről a Szent Lászlóban adatfelvételkor kiderül, nem elég, hogy Géza a keresztneve, de az anyja neve meg Vilma! Még az irániak is ezen röhögnek.
Janka néni becsöngetne Jutkáékhoz, kínálják meg gyorsan pálinkával, mert azt hallotta, az alkohol megöli a vírust, mire Jutka epésen közli, nincs itthon pálinkájuk. "Akkor adj egy sört, Ferikém" - mondja, ám Vágási Feri (felnézve a mikroszoftvindózkilencvenötön történő keresztrejtvény szerkesztésből) csípősen közli: "Az sincs, Janka néni, viszont van friss, hideg csapvizünk!", és már kel is fel a házi mackójában, hogy készségesen töltsön a kedves vendégnek. De Janka néni sértődötten sarkon fordul és elviharzik. (kárörvendő zene)
Elfelejtene kézfertőtlenítőt venni, anélkül meg nem akarna otthonról kimozdulni és hivatalos ügyeket intézése miatt menni az adóhatósági hivatalba, így egy fontos határidőt elmulasztana, a NAV megbüntetné (kárörvendő zene).
A primőrt zöldséges Józsitól hozná el. Ő sem a piacon árulna, hanem otthonról, komájának üvegháza van, abban már terem a primőr krumpli, banán és tarhonya.
Ülne otthon az egész telep mert karantén van, Kutya természetesen nem menne haza a kutyaólban lenne Pattogi valóban betárazott volna pár tonna lisztet, és Lenke néni bekopogna hozzá, hogy nem adna egy keveset, kéne a palacsintához, mire dühösen elküldené, hogy nem tetszett volna előre gondolkodni na látja, nem akarta engedni, hogy sokat vegyek, pedig igazam volt.
Ha valahol áruhiány lép fel, érdemes Madaras(i) Bandi boltjába ellátogatni, hátha létrejön egy találkozás ÁVÜ Évával, hiszen Lenke néni előre gondolt már arra, hogy megfelelő mennyiségben kapjanak mindenből, természetesen a veszélyes árufelhalmozókat (Pattogi úr biztos egy zsák lisztet venne) Lenke néni a pénztár mellett állva rendre utasítaná, hogy gondoljanak másokra is, ne csak magukra, amúgy is lesz folyamatosan ellátás, arra ő a garancia. Pattogi hangosan háborogna, a sorban természetesen véletlenül ott álló Vágási Feri (kosarában 1 üveg zöldbab konzerv, 3 pár virsli, 1 joghurt a pompás vacsorához) megkérdezné: Van valami probléma?, mire Pattogi elhallgatna.
Pont, hogy az vásárol be, akinek végesek a keretei. Nyilván nem az, aki már 11-ére kifutott a havi keretéből, hanem az, aki általában hó végéig húzogatja a pénzéből. No ők azok, akik a legnagyobb arányban bizalmatlanok és félnek egy akár kisebb mértékű drágulástól, áruhiánytól is.
Nyálát törölgetve közölné, hogy ha ő és Patti, akkor az nem verbális, hanem orális és anális... meg hát egy ifjú színésznőnek szakmai kötelessége a szakma öregjei elött meghajolni, főleg ha mögötte van az öreg, vagy térdre ereszkedni, ha elötte áll az öreg... bezzeg régen!
Hollandiában élek. Itt sem zártak még be minden szórakozóhelyet, mozit és színházat, csak egyes tartományokban. Viszont amit mosogatóként dolgozva tapasztalok, az irodákban, vállalatoknál kezdik lekorlátozni, hogy a dolgozók a vállalati étkezdébe léphessenek. És ahogy látom, itt a boltokból inkább a gyógyszerek és a tisztálkodási szerek fogynak, nem az élelmiszerek.
"Szerintem a vészhelyzet kihirdetése miatt már most fog igazán kitörni."
Ez lehet, ugyanakkor nem értem, miért azon kell pánikolni, hogy végre csinálnak valamit?
Őszintén szólva én akkor pánikolnék, ha továbbra sem történne semmi. (Persze kérdés, hogy amit most tesznek, az elég-e.)
Egyébként tegnap este voltam bevásárolni (napi bevásárlás, nem fél mázsa lisztért és cukorért voltam:)), én semmi fajta újabb felvásárlási láznak nem láttam nyomát.
Nem tudom, mi van náluk. De el tudom képzelni, hogy átfogóbb megoldási rendszerrel rendelkeznek, mint mi. S azt is, hogy komolyabban veszik az ottaniak, ha csak javasolnak valamit.
Ami engem jobban aggaszt, az a plázák világa. Na amennyi ember ott lófrál hosszan, tök fölöslegesen.
Eszembe jutott az is, hogy a mozik, ha hetekre hónapokra bezárnak, mivel egy nagy multi hálózat részei általában ,talán nem csődölnek be.
De a színházak? Az ott dolgozók? Az állam kompenzál valamit, a bevétel kiesésből? Lehet igen, nem tudom, erről nem olvastam, pedig fontos kérdés. És nem csak színházak kapcsán, mert ha későbbiekben munkahelyeket is bezárnának...?
Meg egy másik dolog: lehet rosszul tudom, de hogy németek, angolok, franciák nem zárnak be semmit. Ők miért nem? Ők rossz döntést hoznak, vagy másképp oldják meg?
Ez igaz, de ha templom nyitva lehet, miért nem lehet a színház? A templomnak olyan nagy a társadalmi hasznossága? Ráadásul a templomban szerintem eleve hideg van és döntően idős emberek mennek.
Nem akarom a templomokat bezáratni, csak logika alapján: ha olyan helyeket be kell zárni ami nem létfontosságú, és sok ember van zárt térben, akkor templom színház, mozi, koncert, előadás, ez mind kuka.
Egy metrón napi 30-40 percet töltesz. A moziban kis túlzással csak a film megkezdéséig annyit. Ez az egyik.
A másik: lépcsőzetesség elve érvényesül ilyen esetekben, több okból is. Egyfelől a fővárosi közlekedés lesz kb. az utolsó, amit leállítanak, másfelől pedig a mozi, színház, egyetem kis társadalmi károk nélkül le tud állni. Az iskola, óvoda már gáz, mert a szülőknek meg kell oldani a felügyeletet, ráadásul most a nagyira sem jó ha bízzák a gyereket, mert ő az első számú veszélyeztetett.
Harmadrészt pedig akkor törne csak ki a pánik, ha egyszerre állítanának le mindent.
Nem azt mondtam, hogy zárják le, de ha a tömegközlekedőknek csak egy része átülne autóba, már az is segítene.
A parkolás esetén meg ne mindig a kiskörúton belüli rész jusson eszedbe, hanem a városnak azon részei, ahol fizetős a parkolás, de hogy miért, az nem derül ki, mert napközben még a 10%-ot sem éri el a kihasználtság.
Arról nem is beszélve, hogy a fizetős parkolás nem csak a vidékről bejövőket érinti, hanem a városon belül lakókat.
A "nem tudna hol parkolni", "dugó lenne", "szomg lenne" érvek nem játszanak, mert a város igen nagy részén ezek úgy is megvannak, hogy közben fizetős a parkolás.
Akinek nincs kocsija az meg gyalogoljon? Ha meg ha lezárják a metrót akkor sokra nem mész a kocsival sem mert akkora dugó lesz, hogy ihaj. Mindenki, aki eddig vonattal járt be az elővárosból autóba ülne, sosem érne be akkora dugó lenne, nem tudna hol parkolni, és akkora légszennyezés meg szmog lenne a városban, ami 1000x több embert nyírna ki mint a koronavírus évtizedek alatt.
Ha korlátozzák a tömegközlekedést, akkor azt ellentételezni, ellensúlyozni kellene, pl. ingyenes vagy kedvezményes parkolással, de akkor meg ugye nem jön a lóvé, azt meg nem nagyon akarnák...
Fasza. Most olvastam a hírt: színházak bezárva. Meg a mozik. Vészhelyzet van. Viszont a gyárak, éttermek plázák, azon nem leszek bezárva. Iskolák se. Egyetemek igen.
Két hétvégére is volt most színház jegyünk...
Tudom értem én, hogy az ember élet fontosabb mint az én személyes problémám ,hogy nem tudok színházba menni. De miért pont a színházak és mozik? Olyan hülye érzésem támadt, mintha alig várták volna, hogy a színházakkal lehessen csinálni valamit... lehet hülyeség és túl gondolom...
De leszek itt nagyobb bajok is. Ha az iskolákat is bezárják? Szerintetek? A munkahelyek hogy fognak működni ha a szülők otthon maradnak a gyerekkel? Mindenhol az van, nincs ember, emberhiány, a sok kieső helyett majd..állandó túlóra? Jó lesz, abba előbb lehet belepusztulni mint a koronavírusba, és legalább a túlfeszített munka jót tesz az immunrendszernek is. Meg ha sok szülőnek otthon kell maradnia? A fizetésükkel mi lesz?
Én nagyon attól tartok, hogy nem vírus lesz a gond, hanem a vírus miatti intézkedések döntik össze a országot, vagy ha országot nem is, sok céget, családot hoz nagyon rossz helyzetbe.
És akkoris fene az egészbe, hát pont akkor kell amikor van jegyem? Miért nem januárban volt ez? Akkor nem volt jegyem sehová.
Pattogi: Végre fel tudtam adni sorban állás és agyvérzés nélkül a postai küldeményeket. Most kivételesen nem kérem a panaszkönyvet és a hivatalvezetőt.
Megihletett a “nemzetközi helyzet”. Vajon hogyan csapódna le a Szomszédok-univerzumban a koronavírus témája? Szerintem valahogy így:
Szomszédok Koronavírus Edition Bölcsesvégek
Helyszín: Stúdió Juli: Nagyon nem hiányzott ez a járvány. Alig van vendég, a külföldiek teljesen elmaradtak. Remélem, Klarisszáék nem Észak-Olaszországban síelnek. Még csak az kellene, hogy rámragassza ezt a koronavírust!
Gábor: Nyugalom, Szívem Egyetlen Királynője, ebből a helyzetből is kihozom a lehető legjobbat. Klarisszáék már rég hazajöttek, tegnap tárgyaltam Alberttel egy figyelemfelhívó reklámfilm forgatásáról. Kis szerencsével az összes tévé sugározni fogja. Főműsoridőben!
Helyszín: mentőállomás Mágen: Csak ma három koronavírus-gyanús beteghez kellett kiszállnunk. Nem irigylem az olasz kollégákat. Pedig ott van elegendő eszköz, modern kórházak, jól felszerelt mentőautók. Nálunk meg... inkább nem mondom. Csak remélni tudom, hogy itt nem lesz olyan súlyos a helyzet.
Helyszín: Etus lakása Etus: Nem vagyok hajlandó rettegni! Nem rettegtem ‘56-ban sem, most sem fogok. Szikszai mindig azt mondta, hogy aminek jönnie kell, jönni fog. De addig is, szeretném nyugodtan élni az életemet, és végezni a munkámat.
Julcsi: Rettegni én sem fogok, de azért aggaszt ez az egész. Nem is csak magam miatt, de a NEVI kiadott egy közleményt, amelyen látszanak a betegség eddigi statisztikái. Az idősek és krónikus betegek vannak a leginkább veszélyben. Azt hiszem, mindannyiunknak vannak ide sorolható ismerősei, szerettei.
Helyszín: Taxidroszt Taki bácsi: Bizony, én máris érzem ennek a koronavírusnak a hatását. Eddig napi három fuvarom is volt a reptérről, most meg örülök, ha egyet fordulok. Hiába, félnek az emberek elindulni. Ha így megy tovább, jobb lesz, ha én is otthon maradok.
Helyszín: Kisbolt Lenke néni: Dupla adag lisztet rendelt Madaras Bandi a hét elején, mégis mind elfogyott már csütörtökre. Én is felvitettem az Öreggel egy karton étolajat. Úgy látszik, visszatérnek azok az idők, amikor az ember bizony tartalékol. Nekünk nem szokatlan ez, de a fiatalok bizonyára megrémültek.
Helyszín: olvasószoba Sümeghy: A hétvégén nagyszabású koncertet adtam volna a pesthidegkúti közösségi házban, de lemondtam. A gázsi jól jött volna, de azt hallottam a rádióban, hogy nem ajánlatos most tömegrendezvényre látogatni. Ha tömeg nem is, de harminc-negyven ember biztosan lett volna. El sem akarom képzelni, mi van, ha abból csak egy is fertőzött!
Kutya: Művészem, ne féltsd te magad annyira! Én azt mondom, láttunk mi már ennél a koronavírusnál rosszabbat is. Én egyébként már megtettem a magam kötelességét, mint közös képviselő: kitettem a lépcsőházban egy kézfertőtlenítőt.
Helyszín: Vágási lakás Jutka: Hála a médiának, az osztályfőnöki óra ma abból állt, hogy megnyugtattam a gyerekeket, hogy nem fogunk belehalni a koronavírusba. Mert ők azt hallották a tévében, hogy halálos lehet. Én nem is értem, miért kell ennyi idős gyerekeknek Híradót nézni! Persze az lenne a legjobb, ha a hírek nem csak a pánikkeltésről szólnának.
Feri: A nyomdában nem tapasztalok pánikhangulatot, pedig külföldön sok helyen már be sem járnak az emberek a munkahelyükre. Ha ez nálunk is bekövetkezik, akkor marad az itthoni munka, talán tudok szerezni pár kisebb megrendeléscht. Ha meg az sem lesz, akkor marad a keccsölés Góliáttal.
Helyszín: kisszoba, Takácséknál Alma: Érezhetően megcsappant a presszó forgalma... az emberek gyanakodva néznek, és egyből távozni akarnak, ha a másik asztalnál valaki tüsszent egyet. Ha ez így megy tovább, Laci lehúzhatja a rolót. Kérdés, hogy akkor velem mi lesz.
János: Talán az erdő, a természet az, aki csak profitál ebből a helyzetből. Kisebb a légiforgalom, kevesebbet utaznak az emberek, azt hallottam, hogy a Távol-Keleten egész gyárak álltak le. Így tisztább a levegő, lélegzethez jut a Föld. Persze, súlyos árat fizetünk érte.
Mi lenne a tanáriban szerintetek a koronavírus illetve az iskolabezárások kapcsán?
Hável nyilván nem merne döntést hozni. Jutka leugatná. Bujáki elmondaná ,hogy NINCS PÉNZ tök mindegy mire, de NINCS PÉNZ.
Bástya elvtárs elmondana egy anekdotát 1939-ből.
Aztán megbeszélnénk ,hogy az a gyerek, akire nem tud a szülő vigyázni az iskolabezárás idején, mint mondjuk Pongi, arra Jutka és Bástya elvtárs vigyáz majd társadalmi munkában felváltva.
Ez is a McMester zsenijének ékel bizonyítéka: akit szimpinek akart ábrázolni, abból suttyó lett, és akinek kisebb vagy nagyobb defektet szánt, azok lettek a normálisak. A Mágen család esetén egy úgy néz ki, hogy volt a három debil, a nagy fehér, Etus és Julcsi, és volt Juli, aki szeretett volna egyről a kettőre jutni, no meg Flóra, aki messze értelmesebb volt Etusnál, pedig még csak egy kis gyerek volt.
Nemrég néztem meg újra még a sorozat elejéről az Etuskó féle szokásos bunkózást, mikor megveszi a roncs Trabit Mágennek, akik elmennek vele Julihoz az első munkanapja van akkor a Sztyúdióban és éppen szalonspiccesen vigyorog pár pezsgő után, Julcsi meg sírva mondja ,hogy új autót kaptak Etustól Etus meg bunkózik GG nevén, hogy én Etus Etus vagyok és ittvan Mágen Mágen is. De hogy miért kell egy egyszeri nem is durva berúgásból ekkora ügyet csinálni? Mellesleg akkoriban pont hisztérika korszakát élte Juli, még jót is tenne a családi békének ha spicces és jókedvű.
Úgy nézett rá Etuskó Julcsi meg Mágen is, mintha főbenjáró bűnt követett volna el azzal, hogy ivott az első sikeres nap után pár pohárral. Ráadásul ők állítottak be váratlanul hozzá.
Ugye-ugye a hölgykoszorú épp az Alma Presszóba ül be, s mivel Alma elkéredzkedett, hogy nagyikának vegyen frottír zoknit jó áron, a két bohóc meg épp táncol, Laci szolgálja ki őket. Klaudia kikezd vele, de őneki Julcsi tetszik meg. A rövid flörtölés után a két csaj közös erővel lekurvázzák Antóniát.
Most jut eszembe, volt anno olyan, hogy Julcsi, Klaudia, meg Antónia (Csókné) beültek a presszóba, Almától rendeltek, így könnyen lehet, gogy Bíró Sudár Laci is belógott a képbe.
A probléma megoldódott volna, ha még kap egy kis időt az Opus, hisz a Mester tarsolya tele volt még ötletekkel.
Az egyébként is a világ (szűz)kurvájának ábrázolt Julcsi könnyedén bepróbálkozhatott volna Lacinál (bár Alma rosszalló tekintete miatt a végén le kellett volna mondania a numeráról és még jelentős fizetésemelés is dukált volna a pingvineknek), illetve azt az eshetőséget sem zárhatjuk ki, hogy egy nem egészen átgondolt recycling eredményeként Epres Attila hirtelen az Egészségvédő Hivatal egyik irodai székében találta volna magát, s akkor aztán kész is a baj.
Gondolhatod, hogy itt senkinek se konkrétan ÁA személye hiányzott a képből, hanem a korrekt hozzáállása. Ami pont Kulka kapcsán disszonásn igazán. Hiszen Ábellel szemben, aki kb 40 évnyi színész(kedés)i múlttal a háta mögött nem lett több mára, mint egy vihogó celep picsa, Kulka korszakos színésszé vált, akinek aztán bőven lenne oka és alapja sok mindentől elhatárlódnia, mégse teszi. Sőt még az OMSz legutóbbi utórezgő hülyeségei mellé is odatette magát.
Én olyat olvastam tőle eddig, amiben a sorozat hibáiról beszélt, talán egyedüliként a néhai stábból.
Meg utoljára volt az, hogy nem venne részt a folytatásban, mert hogy ez már a múlt.
De arról lemaradtam, hogy büdös neki a néhai szerepe, meg elhatárolódik tőle, nem vállalja fel.
Ha van ilyen, hozzátok már a linket, mert kíváncsi lennék rá.
Mert az, hogy nem megy el Szomszédok, tisztán Szomszédok témájú, apropójú rendezvényekre, pláne nem akar a folytatásban -ami nem is lesz, ahogy elnézem- benne lenni, nem megtagadás.
Az sem megtagadás, ha ma kritizálja a művet, még akkor sem, ha valóban ő is részt vett benne a legvégéig, azaz nem csak gyerekként, hanem fiatal felnőttként benne maradt, azaz önálló döntésből volt tettestárs a szargyártásban.
Amit ő legalább megtesz, szemben azokkal, akik mint valami agymosottak, ma is csak szuperlativuszokban beszélnek a sorozatról és Horváth Ádámról, még egy icipici kritikát sem megengedve maguknak. Csak mantrázzák ugyanazt évek óta és ugyanazt a szöveget, ami mintha kötelező lenne annak, aki beszél a sorozatról, legyen az volt szereplő vagy újságíró.
És mindezt húsz éve!
Holott az embernek húsz-harminc év múltával van annyi rálátása, változott annyit ő is és a környezet is, hogy másképp, árnyaltabban lásson dolgokat.
Ma már a rendező sem él, nincs kinek megfelelni vagy kitől félni sem.
Egyébként tényleg érdekes állat vagyunk mi, a közönség, az ezerfejű szörnyeteg: azokat a néhai szereplőket, akik ma is minden alkalmat megragadnak, hogy egykori népszerű szerepük sikerében fürdőzzenek, és kritikátlanul dicsőitik a művet, kiröhögjük, mert kínos, hogy nem tudnak elszakadni, tovább lépni, és nincs nekik azóta sem más sikerük, ami miatt emlékszünk rájuk, ezért ők azok, akik minden alkalmat megragadnak, hogy legalább még ezzel szerepelhessenek.
Azokat a keveseket, akik meg tovább léptek, nem ápolják a legendát, azokat meg azért szóljuk meg.
A szapulás is vélemény. A vélemény meg legyen már szabad. Nem érdekel, hogy megy-e a bulikra, vagy sem, csak ne legyen neki utólag büdös, hogy részt vett a Mester opuszában. Ez az én véleményem.
És ezt megtagadta valamelyikük is? Vagy ha nem megy el ünnepelni a jóisten tudja hányadik semmitmondó, sehova nem tartó nosztalgiabulira, akkor azzal már megtagadta?
Nem lehet, hogy egyszerűen továbblépett?
Nem lehet, hogy ha elmondaná, hogy miért nem olyan lelkes, amilyennek mi elképzelhetnénk, akkor pont az lenne a köpködés visszafelé, meg "szarik oda, ahol etették"?
A kognitív disszonancia szerintem leginkább a két említett szíííínmnűűűűvész részéről játszik. Igen, Kulkát is beleértem. Őt sem ávós keretlegények kényszerítették éveken át a forgatásokra. Lehet akármekkora műűűűvész, de akkor is "írói munkásságának része" a Nagy Fehér is.
Nekem semmi bajom azokkal, akik Ábel Anitát védik, szívük joga, mivel mindenkinek joga van a saját véleményéhez. Viszont szerintem eléggé fura dolog valakit a sajátunktól eltérő vélemény miatt szapulni. Van, akik szereti a spenótot, van, aki nem. A spenóttal együtt nem kell utálni azt, aki éppenséggel szereti.
Puskásról amúgy osztom az itt megjelenített, nem mainstream véleményt. De azokkal sincs semmi bajom, akik szerint nemzeti istenkirály.
Erre nem nagyon tudok megoldást. Elvenni a nyugdíját? Kizárni? Katonai ügyészség elé állítani? Ezek a negatív megoldások.
De hát elvileg épp azért dezertált, amiért rendszert is váltottunk (pont akkor): egy elnyomó zsarnokság katonája nem akart lenni. Az jobb, ha valaki valóban végigszolgálta katonaként '56-ot, '68-at, '80-81-et?
Erre tényleg nem tudom, mi a megoldás. És azért Öcsi bácsival sokkal nagyobb gondok voltak annál, minthogy felnyalta a katonai nyugdíjat.
Igazad van nagyrészt ebben is, de ha hazatérés után azzal haknizik, hogy ő katona, vagy ha nem is haknizik, de nem is tér ki az előléptetés, a szolgálati nyugdíj, meg az ezzel járó ajnározás elől, akkor azért az se vegyük 100%-os mértékben figyelembe, hogy ő kényszerpályán mozgott. Mert az ugye a diszidálással véget ért, nem teljesen jogos azzal jönni, hogy "én odakint is katona voltam a lelkemben, kérem az előléptetésemet".
Annyiban árnyalnám persze a képet, hogy nem csak ő volt ezzel így, hanem sok más 1945-ös vagy 1956-os távozó is, aki amikor hazajött 1990-ben vagy az után, rögtön előléptetést kapott, mintha a fent említett időpontokban nem ért volna véget a szolgálati ideje.
Igen, a dezertőrrel ezért van nekem is némi fennakadásom. Eleve egy baromság, hogy élsportolókat katonai státuszba soroltak (sorolnak), s itt azért inkább sajnálom a sportolót, mert a sok plusz kiváltság mellett azért gyakorlatilag nem történik más, minthogy a rendszer a rabszolgájává teszi. (A sokkal visszafogottabb Détári életét pl. konkrétan vakvágányra vezette, hogy kb. semmiben nem dönthetett magáról - szemben pl. Nyilasival vagy Kiprichhel.) És azért katonaként disszidálni (vagy külföldön maradni) kétségtelenül nagyobb stresszt, kockázatot jelent, miközben soha nem is volt igazi katona.
Szóval ez max. 50-50%-ban jó-rossz az illetőnek, de inkább rossz szerintem.
Hogy a hazatérése után nem került semmilyen eljárás alá (nem tudom, formálisan hogyan oldották meg), az is tkp. érthető. De hogy egy ország csinált szentet belőle, az azért valóban sok egy kicsit.
A diszidenst azért használom, mert nem menekült volt, simán csak anyagi, szakmai okokból lépett le, ami önmagában még nem baj, bárkivel előfordulhat, legitim érv is lehet, de utána nem kellene úgy tenni, mintha valami nagy veszély elől lépett volna le.
Dezertőr: a seregben nem sorkatona volt, akkor még három évre besorozva, hanem kiváltságos, rangot is kapott, a határon sem nagyon vizsgálták a csomagjait egy-egy külföldi fellépés után, ami önmagában még mindig nem ok a maradásra, ezt elfogadom, de hazatérve nem kellene azzal haknizni, hogy ő katona, meg őrnagy, meg lónak a feje, meg nem kellene elfogadni a meg nem érdemelt előléptetéseket.
A sorozat minőségétől függetlenül is érthetetlen, mert ennél jobban sikerült dolgok esetén is elő szokott fordulni, hogy az abban részt vevők egy idő után eltávolodnak attól.
Ha meg eleve az az itteni alapállás, hogy sz@r volt, mert hát az volt, akkor pláne érthetetlen, hogy miért azt ütik, aki ezt vélhetően felismerte.
Engem az, hogy disszidens, egyáltalán nem zavar. A dezertőr sem nagyon. De ahogy utána hagyta kinyalni a seggét egy ország részéről, miközben élete utolsó 40 évében semmilyen erkölcsileg, gazdaságilag vagy sportszakmailag értékelhető pozitívumot nem tett le az asztalra, csak a kurva nagy sörhasához társított jópofi anekdotát a kis pénz kis foci, nagy pénz nagy fociról, úgy nagyjából elmegy az anyjába kategória a szememben.
De hát végül is igaza volt. Mint ahogy Hofinak is, miszerint ez az ország csak akkor boldog, ha szaros a szája.
Ha elmondaná, hogy milyen szar, akkor pont te rikácsolnál, hogy "oda szarik, ahonnan enni kapott". Igaz, most is ezt mondod, pedig semmi rosszat nem mond az Opuszról.
Ha valaki nem borul be vallásilag, azaz szellemileg, akkor érthetetlen, hogy miért nem fikázza vagy ajnározza az egykori munkahelyét?
Jó, szóval a vallási őrültektől elfogadjuk azt, amit másoktól nem. Értem. Ez is egy álláspont.
Nem mellékesen: honnan tudod, hogy ÁA miért van olyan véleményen, amilyenen? És ha esetleg konkrétan nem tudod, akkor miért érzed úgy, hogy ítélkezhetsz fölötte úgy, hogy nem tudsz róla semmit?
Egyébként nagyon durva kognitív disszonancia körvonalazódik itt az érintett olvtársak részéről: évtizedek óta közösen járunk ide, hogy kibeszéljük az egész sorozat bornírt ostobaságát, amatőrségét, kellemetlenségét, társadalmi mentalitásra gyakorolt kártékonyságát. Majd a törzslátogatók több mint fele szeme előtt egyszerűen meg nem állhat az az ÁA, aki jelen ismereteink szerint az alkotógárdából másodmagával (Kulka a másik) elég egyértelműen, bár cseppet sem gyakran és durván nem vállal sorsközösséget az Opus nosztalgikus utóéletével.
"Még csak azt sem lehet mondani, hogy megtagadná a sorozatot vagy hogy bőszen kritizálná."
Az, hogy kerüli a témát, mint ördög a tömjént számomra ugyanazt jelenti, mint elmondaná az igazat, hogy milyen sz@r volt az egész.
"azóta vallásilag beborult, mindent Isten akaratából vezet le, s ennek megfelelően megtagadja a világszerte ismertséget, népszerűséget és pénzt hozó szerepét, meg a szexista-hedonista sorozatot. Ő kifejezetten a sorozat ellen nyilatkozik azóta. Neki sem szabad?"
Ott van a lényeg, amit dőlten kiemeltem: vallásilag beborult, míg ilyen értelemben ÁA-nak semmi baja sincs.
Az, hogy "lapozzunk, húsz éve volt már", vagy "lapozzunk, hosszú lenne, s inkább nem mondok semmit", vagy "nem, én nem szeretnék elmenni a budaörsi istentisztelettel egybekötött ünnepi cserjeültetésre Frajt Edittel és Nemcsák Károllyal", az nem a múlt fel nem vállalása.
Ebben az esetben kb. az lenne a múlt fel nem vállalása, ha azt mondaná, hogy "bocs, apámék kényszerítettek erre, s nem tudtam kiszállni". Minden más más kategóriába tartozik.
Én például Szenyor Puszkászttól sem voltam és vagyok elájulva, de ha ezt elmesélem valahol, ne adj isten még ki is fejtem, hogy miért, na akkor indul csak be a ribillió, hogy mégis hogyan merészelem.
Na írtam, egy hosszút, de elvesztettem menet közben. Kb. így szólt:
Azért az bájos, hogy már-már véleményterrrortól félve vezetitek fel a témát, majd egymást erősítgetve ismételgetitek havonta a nagy semmit.
ÁA nem szart bele semmibe. Végigcsinálta, befejezte és kész. Még csak azt sem lehet mondani, hogy megtagadná a sorozatot vagy hogy bőszen kritizálná. Bár szeret a bulvárban szerepelni, sosem mesélt a negatív sztorikról (pedig biztosan volt bennük része). Sosem törekedett arra, hogy összetörje oly sokak varázsgömbjét és nyíltan elmondjon egy-kettőt azokról a faszságokról, amik itt éltetik ezt a topikot évtizedek óta, s amelyek ordítanak az ember képébe, ha csak 3 percet is látott az Opus bármely fejezetéből - s amelyről nulla százalékban hajlandóak Nemcsákék reflektálni.
Egyszerűen csak nem vesz részt a totálisan hazug, kiüresedett, semmilyen érdemi információtöbblettel nem kecsegtető nosztalgiázásban. (Egy 45 éves embertől egyébként sem várható el, hogy minden emlékpadavatásra szóló meghívót ájult tisztelettel fogadjon, mivel eleve nem egy nosztalgiázós korban van.)
Kicsi gyerekként belekerült ebbe az egészbe, s amikor vége lett (húsz éve!!!), akkor sem volt több, mint egy egyetemista. Ha belegondolok, hogy én miket csináltam, hová jártam gimnazistaként, egyetemistaként, hát nem biztos, hogy annak minden fontosabb szegmensére örömmel emlékeznék vissza. És hát ezen a topikon aztán pontosan tudjuk, hogy a Mesterben meg az Opusban volt bőven olyan dolog, amire elképzelhető, hogy esetleg nem annyira kellemes visszaemlékezni, meg a nemlétező dicsőséget utólag köré rittyenteni.
Nem tudom, ismeritek-e a Két pasi meg egy kicsi sorozatot. A gyerekszereplő, aki még fiatal felnőttként is szerepelt benne, s csak az utolsó évadokból kopott ki, azóta vallásilag beborult, mindent Isten akaratából vezet le, s ennek megfelelően megtagadja a világszerte ismertséget, népszerűséget és pénzt hozó szerepét, meg a szexista-hedonista sorozatot. Ő kifejezetten a sorozat ellen nyilatkozik azóta. Neki sem szabad? Vagy ha neki szabad, akkor mi bajunk ÁA-val? (Azon kívül, hogy nem szimpatikus, ami egy másik kérdés.)
1. Anno ez egy munkakapcsolat volt, egyfajta üzlet: ÁA dolgozott, HÁ meg fizetett érte. Miért kellene ebbe a megszűnt kapcsolatba évek múlva is munkát meg energiát fektetnie ÁA-nak?
2. Az, hogy nem ajnározza lépten-nyomon a sorozatot, mint sok egykori kollégája, még nem jelenti azt, hogy "oda is szarna".
3. Az, hogy nem hozza fel állandóan a témát, meg hogy nem akar beszélni róla még nem jelenti azt, hogy nem vállalja fel a múltat, pláne nem azt, hogy tagadná azt, az említett párttitkárokkal ellentétben.
Bár nem szeretem ÁA-t, de ebben a témában 101%-ig megértem.
Oké, gyerekként került be a stábba, mondjuk, szülői akaratból, de aztán ott nőtt fel mindenki szeme láttára, lett felnőtt, dolgozó nő, váltott lovagokkal a szerepe szerint, de a valóságban is nagykorú lett. Ott is hagyhatta volna. Akkor biztos nem zavarta annyira a siker, pénz, csillogás, főleg a középső. No meg utána sem nagyon zavarta, hogy nem az ismeretlenségből tudott a médiába bekerülni. Röviden, tömören: számomra sem túl gusztusos, ha egyik nap vígan lakmározunk egy bőségesen megterített asztalról, másik nap meg rászarunk, mikor már nem tudunk jóllakni mellette.
Erről már volt korábban is szó, persze van, aki szerint exCsibe viselkedésével semmi gond, de én továbbra is úgy gondolom, az ember vállalja már fel a múltját, főleg, ha mindenki tud róla. Kicsit olyan ez, mint a volt párttitkárok, komcsi funkcionáriusok, akik mára mélykeresztény, mélymagyar szerepben tetszelegnek, és bőszen komcsiznak. De azért sokan emlékeznek még a vörös színükre.
Felhoztam (számomra) pozitív példaként Kadarkai Endrét, aki most is mesterének (kis m-mel, most nem a Mesterről van szó!) Gy. Tamást (mostanában így írják leginkább a nevét), aki elindította azon az úton, aminek köszönhetően mára az lett belőle, aki. Pedig sokan ma inkább tagadnák még azt is, hogy ismerték, nemhogy köszönnék neki a segítséget.
Nem tudom, ebben a topicban még szabad-e írni a MAI Ábel Anitáról.
A hétvégén megint hallottam valamelyik rádióban, hogy mennyire elhatárolódik a Szomszédoktól, de azokban a műsorokban, ahol feltűnik, és netán valaki megemlíti a Szomszédokot, láthatóan baromira irritálja a csajt és az ilyenekre nem is reagál soha.
Melyik frizuráját csinálta vajon Oli néni, melyiket Fruzsi? A smink egyértelműen Juli munkája, a fotográfiákat pedig Gábor Gábor készítette jól felszerelt sztudiójában.
A családi köszöntésnél és ajándék átadásnál pedig többször is elhangzott a "Valamire csak jó lesz!". A Nagy Fehértől valószínűleg szájmaszkokat kapott, természetesen nem lenyúlta a munkahelyéről, hanem úgy vásárolta meg. Julitól sminkkészlet volt az ajándék. De vajon Tyúkanyó mivel kedveskedett az ő Csibéjének?
Délszláv háborúban is ez volt nem ment, amint kitört az anarchia meg úgy általában jött a front a kórházi alkalmazottak nagy része nem ment be dolgozni, sokan be se tudtak, hiszen nem volt közlekedés sem.
Ilyen esetben meg jól jön ha valaki ért a gyógyításhoz alapszinten legalább, bekötni egy infúziót, ellátni egy sebet stb. Nyilván végzettség nélkül ezt normál időben nem végezheti senki, de krízishelyzetben senkit sem fogja elkérni a papírokat.
Áramszünetre meg valóban nincs sok esély, napvihar miatt pl. fosnak tőle valamikor 1860 körül volt egy nagy napvihar, ami tönkretette a távíró vezetékeket, de ma már lehet előre jelezni ha ilyesmi közeledik és időben lehet ellene védekezni, de ha ilyen történne lenne több napos áramszünet az biztos, hiszen az erőműveket le kell állítani, és feszmentesíteni kell a villanyvezetékeket, és csak a napvihar után lehet visszakapcsolni, és akkor sem lehet egyszerre.
Meg lehet nyugodni, azért a katasztrófavédelem már nálunk is felkészültebb, volt pár kijózanító esemény mikor csúnyán leszerepeltek emlékezzünk csaka2006-os tűzijátékra vagy ugyanabban a az évben a tv ostromra és később az utcai zavargásokra, akkor sem tudták hogy mit csináljanak a fő parancsnokok sem, és eszközük se nagyon volt, csak lejárt szavatosságú 1000 évesek, és mivel nem volt terv meg kiképzés sem rá mit kell tenni ilyen esetben csak jobban hergelték az indulatot azzal ,hogy válogatás nélkül vertek mindenkit aki mozgott.
Azóta már odafigyelnek, volt már dunai árvíz, vörösiszap katasztrófa is, ahol már jobban vizsgázott a katasztrófa elhárítás, azóta kiépült a MolaRi sziréna hálózat is, azonnal lehet figyelmeztetni mindenkit ha baj lenne, SMS-ben is azonnal tud a belügyminisztérium üzenni minden mobilra, az emlékezetes üljön át másik autóba sms volt a főpróbája ennek a rendszernek, jól vizsgázott gombnyomásra egyszerre minden magyarországi mobilszámra kiment, katasztrófa esetén meg lehet értelmesebb tanácsokat is kiküldeni ezen a rendszeren át.
Médiában is pánikkeltés helyett, ami most megy hogy jajj mindmeghalunk már itt a vírus, sőt már halálos áldozata is van a koronának, özv. Mari nénire ráborult 20 kiló koronás cukor a spájzban mikor leesett a hokedliről és a tegnap vásárolt készletbe kapaszkodott meg esés közben és mind rá borult féle hírek helyett lehetne azt kommunikálni, hogy nem kell világvégére készülni ,holnap is lesz nap, max. pár napig nem lesz áru a boltokban ha karantén lesz, nem az egész boltot kell hazahordani csak 2-3 napra elegendő kaját és vizet otthon tartani, mert legyen otthon elemes rádió és világító eszköz.
Akkor sincs világvége ha nyáron kánikula van, télen meg hó esik, ez velejárója akármekkora hó is esik pár napnál több ideig nem lesz senki elzárva a külvilágtól, árvizeket is lehet előre jelezni, és tessenek megnyugodni a paksi atomerőműtől se fog senki és felrobbanni sem fog, nyilván egyszeri földi halandónak nem kell nem is lehetne elmagyarázni mi különbség az RBMK és a VVER reaktor között és miért nem tud az utóbbi úgy felrobbanni mint az előbbi.
Hogy több hétig ne legyen áram az ország jelentős részén, annak a realitása jelenleg elenyésző.
Ahhoz nagyjából világháború kellene, de akkor meg olyan mindegy, mennyi konzerved van otthon.
A korona vírust szerintem most már megússzuk, egy jobb influenza is szed hasonló mennyiségű áldozatot és ha most elül a járvány és jövőre jön vissza, akkor már minden bizonnyal vakcina is lesz ellene.
De ha nem úsznánk meg, akkor szögezzük le, hogy az eü ellátórendszer minden elemében alkalmatlan a helyzet kezelésére.
Ha itt 10 vagy 100 ezer számra lennének fertőzöttek, az eü egy héten belül a semmivel lenne egyenlő.
Amúgy is kevés az ember mindenhol, sok helyen csak trükközéssel tudják egyáltalán üzemeltetni a kórházi osztályokat a minimál követelmények miatt.
Ha ezeknek az embereknek csak a fele megy el a járvány miatt betegállományba, máris nem lesz, aki nemhogy a koronavírusos, hanem általában a bármilyen betegeket ellássa.
Tök jó, hogy a nagy cégeknél van vészforgatókönyv, hogy a vezetőség majd otthonról fog dolgozni, csakhogy otthonról validálni még éppen lehet, de nem lehet vért venni, pipettázni, vonalkódot olvasni, adminisztrálni, mintát automatába tölteni. És ha az asszintesek elmennek betegállományba, mert el fognak menni, ez egy pillanatig sem kérdés, akkor nem csak a koronavírusosok nem kapnak leletet, hanem körülbelül senki.
És nem a járványba fog bele halni több ember, hanem a meglévő egyéb betegségeikbe.
Ha áram nem lenne már az is nagy katasztrófát okozna pláne egy több hetes.
Lennének, akik a lakásukat se tudnák elhagyni, mert nem megy a lift sem nélküle.
Hiába van kajád ha hűtés híján tönkremegy.
A másik meg az ,hogy egy nagyvárosban pláne rosszabb közbiztonságú környéken hamar elszabadulhat a pokol, New Yorkban is megtörtént pedig csak1 napig nem volt áram egy kerületben kb. A lumpen elemek unatkoznak, mert nem megy a tévé, meg az Xbox meg a rádió, elkezdenek inni és hamar rájönnek ,hogy ha otthon a tévé nem megy áram nélkül a biztonsági kamera sem működik a boltban, ha a mobilod sem működik, mert persze a bázisállomásnak is kéne az áram akkor a boltban sem működik a telefon, megindulnak a fosztogatások, és a rendőrség létszáma is véges, nem lehetnek ott mindenhol.
Kapna az elektromos hálózat is, már 2013-ban is mikor a nagy hóvihar volt megesett, hogy mire az Elmü gyors szolgálata odaért hogy a kidőlt villanypóznákat helyreállítsa már ellopták a vezetéket, tartalékot meg mire kerítettek az napokba telt, addig akadozott az áramellátás, meg nem is lehet csak szakaszosan visszakapcsolni.
Mondjuk tegyük fel nincs áram 3 napig. Áram nélkül se világítás se fűtés a lakásokban, a hiába megy gázzal a cirkókazán áram kell a termosztátnak, hogy beinduljon, a gáztűzhely megy áram nélkül, ameddig a gázvezeték nem ürül le, mert a gázműveknél sem lesz áram. Mobiltelefon sem megy áram nélkül ha a bázisállomáson sincs, a kihalófélben lévő PSTN vezetékes telefon is max. néhány óráig, addig bírja akksival az analóg központ is. Aztán ha vissza is lehet az áramot kapcsolni, hirtelen nagyon meg lesz terhelve mikor egyszerre indul el minden kiolvadt hűtőház, villanybojler, lemerült akksik, fagyasztó, hűtő stb. Ezért csak szakaszonként és szakaszosan lehet visszakapcsolni.
Felhalmozni ész nélkül sok értelme nincs, anno olvastam erről a neten volt is egy blog kifejezetten erről, Amerikában már külön ágazat van erre, preppereknek hívják a mániákus világvégétől rettegő, bunkert építő, raktározó stb. embereket.
Írtak ott olyanok, akik átéltek valódi kríziseket, mikor tényleg világvége helyzet volt, tényleg nem lehetett semmit kapni, pl. délszláv háborúban teljesen körülzárt város, ahová se ki se be, Szarajevóban is volt hasonló, front odaért pillanatok alatt és teljesen körülzártak egy 50-60 ezres várost és se törvény és rend nem volt. Vagy pl. az argentin államcsőd utáni helyzet.
Hiába halmozol fel több tonna kaját, ha nem tudod mit kezdj vele. Ha nincs áram hogyan tartósítod? Persze utána lehet nézni a neten, lehet, hogy még le is töltöd a módszereket meg még más sok hasznos dolgot de áram nélkül nem mész vele sokra csak a fejedet verheted a falba, hogy miért nem nyomtattad ki, amikor még megtehetted?
Legjobb krízis helyzetre gondolva olyan dolgokból betárazni, ami nem romlik meg, viszonylag kis helyen tárolható és kelleni fog, és élelmiszerre lehet cserélni. Pl. tisztálkodási szerek, ha beüt a krach és minden a feje tetejére áll akkor pl. vidéken lehet pl. gyümölcsöket szedni fáról vagy lőni vadat, még embert is lehet találni, aki tudja hogyan kell elkészíteni az ételt belőle, de pl. kézfertőtlenítőt meg gyógyszereket nem tudsz lőni meg szedni a fáról. Ha nincs áram, vezetékes víz, meg rend sem akkor bizony ezekre szükség van. Ha kevés a víz akkor papírtányérokra is, vagy pl. szemeteszsák, sok mindenre lehet használni és olcsó is, és nem romlik meg lehet belőle sokat tárolni. Tűzgyújtás is problémás lehet gyufa, öngyújtó. Egy csomag elem pl. a délszláv háborúban 15 kiló lisztet is ért hónapokkal később,ahogy pl. a gyertya is. Egy öngyújtó is, de pl. az alkohol értéke is megnőtt, hiszen fertőtlenítésre is azt használták. Másik okos dolog a tudást gyarapítani, ami szintén árú lehet és cserealap. Meg tudsz javítani dolgokat, el tudsz látni pl. lőtt sebet stb.
Nyilván korona vírus miatti karanténnál ilyen havária nem lesz, de épp ezért is felesleges mindenből felhalmozni kilószám pláne lisztet és cukrot.
Akkor már inkább WC papírt érdemes, mert ha kitör a karantén sokan eszik a lisztet meg acukrot, mert más nem lesz, de ugye ahol bevétel van ott kiadás is lesz, és bizony popsit is törölni kell, akkor meg majd WC papírért tudsz cserélni kaját. :)
Konzerv valóban a legjobb, de annak is lejár a szavatossága nem érdemes kilószám, betárazni, aztán meg eheted hónapokig.
Eleve bőven elég ha 2-3 napra elegendő kaja van otthon, meg egy elemes rádió és lámpa és elem hozzá, ha karantén lesz vagy bármi egyéb természeti csapás pl. hóvihar, globális áramszünet stb. ezzel ki lehet húzni addig, ameddig nem érkezik segítség, rádiót tudod hallgatni, majd mondani fogják mit kell tenned, mellesleg van már szinte mindenhol lakossági riadósziréna is, eredetileg eleinte a veszélyes üzemek közelében szerelték fel, hogy gyorsan lehessen baj esetén riadóztatni itt is van Bp-n az Egis gyár miatt évente többször ki is próbálják. De vészhelyzet esetén a katasztrófavédelem irányelve az, hogy a Kossuth rádiót és az M1-et hallgatni, nem azért, mert ott megy a kormányproparganda békeidőben, hanem mert ezek országosan foghatók bárki által. Kossuth rádió solti középhullámú rádiótornya fél Európát lazán besugározza és bármilyen rádióval hallgatható még áram nélkül is egy detektorossal. Az M1 analóg adóberendezéseit is emiatt meghagyták a digitális átállás után is bármikor visszakapcsolhatók a VHF adók, amiket szintén bármelyik tévé tud venni, még a legrégebbiek is. Talán még emlékeznek páran, hogy a nagyon régi tévék csak VHF sávot ismerték, így pl. később a a 2-es csatornát nem lehetett venni csak hangolóegység cserével vagy UHF-VHF konverterrel.
2-3 napnál tovább szinte nulla az esélye, hogy bármi történne, aminél ennyi idő alatt nem lenne megoldás evakuálásra vagy élelmiszer ellátásra, ha meg mégis akkor is előnyben van egy jóllakott ember ha erővel kell szerezni kaját egy 3 napja éhezőnél. :)
Persze lehet többet is tárolni de ha híre megy hogy kész raktárad van minden földi jóból akkor annak is csúnya vége lesz.
De amikor egy ünnepnap van! és egy napig! nincs bolt, akkor is a kellő mennyiség sokszorását vásárolják fel! Minek? Hátha az ünnepnap után nem nyit ki a bolt?
Persze, régen lehetett kenyeret sütni, de ma? A többség kicsi lakótelepi lakásban él. Nem fog kenyeret sütni.
Ha már élelmiszert halmoz fel valakit, akkor aminek van értelme, az konzerv. Az megehető, nem kell csinálni vele semmit, csak melegíteni kell.
A '70-es években vlsz. nagymamád be tudott gyújtani a sparheltbe, az udvaron a nagypapa gond nélkül eszkábált volna valami szabad ég alatti süt-főzőhelyet, mellette ott állt a gázpalack, s ha minden kötél szakadt, valami villanyrezsót is sikerítettek volna valahonnan. A megsült-megfőzött ételt meg berakták volna a spájzba vagy a föld alatti verembe, pincébe.
És ezzel nemcsak ők voltak így, hanem mindenki.
Ezek közül egy átlagos háztartás semmivel nem rendelkezik. Van viszont gáz, meg villany. Úgyhogy elég a két szűk keresztmetszet egyikét megbénítani és kész a probléma. És mivel mindenki más is hasonló cipőben járna, gyorsan kirobbanna a pánik, ami miatt te esetleg hiába sütögetnél kenyeret az udvaron, a gyorsan bepánikoló-bedühödő tömeg közül biztos lennének valakik, akik bezúdulnának az udvarodra és elvinnék a még félig sem megsütött kenyeret.
A határokat lezárni nem sok értelme lesz, hisz onnantól, hogy Mo.-ra bejut a vírus, otthon és külföldön egyforma esély lesz a megkapására. Persze a magyar politika nem a logikus gondolkodásról híres.
Erre valami olyan magyarázatot adtak, ha netán kijárási tilalmat rendelnének el vagy lezárnának teljes településeket/településrészeket és így nem tudnának oda bevinni a boltokba élelmiszert sem, akkor legyen mit enni ez alatt az idő alatt. (Azt én nem tudom eldönteni, hogy mennyi a realitása egy ennyire durva kényszerintézkedésnek.)
A 70-es években nagymamám is tartott otthon mindig vagy 20-30 kiló lisztet, cukrot, krumplit, meg egy bödön zsírt, de mondjuk ő 1944-45-ön és az 50-es éveken szocializálódott, ez nyugtatta meg, mert megtapasztalták, milyen az, amikor nincs.
Ő mindig azt mondta, "ha liszt, zsír és krumpli van, minden van", és valóban: lisztből, vízből, sóból és élesztőből már lehet kenyeret sütni, és a zsíros kenyérrel jól lehet lakni. (Azt persze nem tudom, hogy a mai liszthalmozók egyáltalán tudnak-e kenyeret sütni.)
Megjegyzem, nálunk úgy tűnik egyenlőre lecsengett a pánik, a Prímában ma délután szinte alig voltak, minden volt, a bejárattal szemben még tegnap leraktak egy raklap lisztet és egy raklap cukrot, azok még ma délután is szinte érintetlenek voltak.
De azt még mindig nem értem, hogy miért halmoznak fel száraztésztát lisztet, olajat.
Én nem tudok főzni, javítsatok ki ha tévedek.
Azt megértem, hogy konzerv. A konzervet félre tenni, annak lehet értelme
De száraztészta? Kérdeztem máshol is, és azt volt a válasz mennyi mindent lehet tésztából csinálni, mák dió, túró...ok oké. De ez csak akkor ér valamit ha van otthon mák, dió, túró, stb. Önmagában egy rakás száraztészta, semmire se jó, ha nem raktunk félre egy rakás olyan alapanyagot, amit tésztára lehetni tenni!
Liszt? Merthogy...az mire is jó, Persze minden sütés alapanyaga, de ismételten, a liszt önmagában nem sok mindenre jó. Az olaj se. Hiába van lisztem meg olajam, ha nincs amit megsüssek.
Szerintem, kisé persze sarkítva és túlozva, a koronavírus olyan, mint az influenza, csak túl sok politikai és gazdasági vezetőnek jött jókor ahhoz, hogy fel lehessen fújni. Az újságírókról nem is beszélve. Mondom ezt úgy, hogy nem vagyok összeesküvés-elmélet hívő.
Annál inkább nincs maszk, ami megvéd, mert úgy olvastam, nem csak a légutakon, hanem a kötőhártyán keresztül is fertőződhet valaki, tehát védőszemüveget is kellene hordani.
De a hétköznapi fertőzések leggyakoribb módja is az, hogy egyszerűen a kezünkkel megfogunk valamit (kapaszkodó, bevásárlókosár füle, ajtókilincs), aztán ugyanezzel a kezünkkel az arcunkhoz érünk: hajat igazítunk vagy vakarunk valamit, és már saját kezűleg fel is juttattuk oda a kórokozót, ahonnan fertőzni tud. Ezek a mozdulatok annyira reflexszerűek, hogy észre sem vesszük, tehát még a leggondosabb kézmosó-fertőtlenítő emberrel is előfordulhat, hogy pont mosatlan kézzel nyúl az arcához, hiszen gyakorlatilag bármi megérintése után kezet kellene mosni vagy fertőtleníteni.
De ettől függetlenül most kellene Bujtásnak jönnie, és összerakni egy nagyon aktuális, nagyon közszolgálati és nagyon kordokumentum (majd, ha túl leszünk rajt) rendkívüli fejezetet a Szomszédokban, mikor a szereplőkön keresztül edukálnák a jónépet.
A legveszélyeztetettebb Mágen, aki a leginkább tisztában is van a veszélyekkel, ezért őt csak a heroikus küzdelemben látnánk, ahogy teljes védőfelszerelésben dolgozik, majd az Öregel minden egyes bevitt lázas beteg után fertőtlenítik a mentőt. Haza nem mehetne, nehogy valahogyan mégis hazahurcolja a vírust, ezért az Öreggel az orvosi szoba kis dikóján osztoznának ketten. Hogy a többi mentőorvos hol alszik, arról nincs adat, de úgyis csak Évike van még, aki nyilván most ment nyaralni a lovagjával, ezért külföldön van szabadságon.
Ettől függetlenül a ház készül a karanténra. A "nagy öregeknek" ez remek alkalom lenne a II. világháborús ostromra való emlékezésekre. Kutya nyilván elmesélné, hogyan játszottak még az ostrom alatt is a színházak. Lenke háborús receptekre próbálna emlékezni, amit ifjú asszonyként főzött a legópincében. (pl. hamis pattantyú: egy rész cukor, két rész olaj, egy rész ecetet összeforralni, felönteni fél kiló liszttel és egy babkonzervvel, sózni, borsozni és már kész is. Sózáskor Taki nyilván ezredjére is kérné a sótartót) Ugyancsak Lenke szervezné a lakók élelmiszer bevásárlását a bolton keresztül, ami olyan vicces helyzetekhez vezetne, mint hogy Madarassy Bandi elhűlne, amikor egy pótos kamion kanyarodna a kisbolt elé, mert a jó Lenke néni ennyi árut rendelt a kuncsaftoknak. A kamion nem tud lepakolni, mert be sem fér a kisboltba az a mennyiség. Érkezne egy pánikoló kismama, de Lenke zsenije megmutatkozna, mivel nem csak élelmiszert, de pelenkát, popsitörlőt is nagy mennyiségben rendelt, sőt, a rész majd azzal ér véget, hogy az aggódni összegyűlt főszereplőknek megmutatja titokban, hogy három karton konyakot is rendelt, így abban sem fognak hiányt szenvedni.
Taki persze az egész részben taxizni akar. Pontosabban ingyen fuvarokat vállalna a legveszélyeztetebbeknek, hogy ne kelljen tömegközlekedniük. Közben a család próbálja lebeszélni, ami nem sikerül, de közben azért fél kézből utasítja vissza a Taxis ajánlatát, akinek ember kéne, mert akkora az igény a taxikra, hogy még a családja privát autóit is taxizásra fogja, csak épp nincs rá pilótája.
Jutkát felkérik az iskola járványügyi bizottságnak élére, de elutasítja, így Vilmát választják meg, akinek Jutka minden intézkedését gúnyosan kritizálja, mivel azokat egy hoaxban található félrevezető információkra alapozta. Így végül csak Jutka lesz az, aki utat mutat mindenben, de pozíció nélkül.
Mivel Feri is a nyomdában ragad pár napra, mivel egy Kínából hazatért kollégája belázasodik, ezért Matyi a szekrényben van. Kivételesen ezt most mutatják is. Matyi teljesen elégedett, mosolyog, hogy ez az igazi karantén, de nem bánja, már megszokta, hogy akár napokat is ott tölt, nagyon otthonos érzés, de a legfontosabb, hogy így nem fertőződhet meg. Hallja, hogy valaki veszettül nyomja a csengőt, de rá se bagózik. Janka csalódottan ballag le a lépcsőn, nem tudja, kire számíthatna a bajban, ha a családjára sem. Szerencsére a kapunál összefut Kereivel, aki meghívja magához, biztosítva róla, hogy a szándékai tisztességesek -Janka csalódottan sóhajt-, és biztosítja Jankát, hogy a készletei elégségeek kettejüknek is. Persze a lakásba érve hamar kiderül, hogy Kerei akkora pancser volt, hogy csupa lejárt élelmiszer van csak otthon, még a konzervek is évekkel ezelőtt lejártak, de Janka megnyugszik, mikor meglátja a két hatalmas pálinkás demizsont.
Julcsi futóversenyt szervez a koronavírus ellen. A futókat nem egyszerre indítják, hanem éppen ellenkezőleg, mindenkinek egyedül kell futnia, nehogy fertőződjön. A futást egy mobilos app segítségével lehet regisztrálni, miután belépett az illető a mobil internetbe is. Julcsit megdícséri a kollégája, hogy ő még nem is hallott ilyesmiről, ez tényleg létezik? Julcsi fölényesen mosolyog, hogy igen, őt Etus már egy fél éve befizette, azóta tanulja a dolgokat. Csak az zavarja kicsit, hogy minden egyes frissítésnél új telefont kell vennie, idén már a másodikat, pedig még csak február van és egyre nehezebb vindózos telefont találni.
Almáéknál nincs forgalom, de ő bejár dolgozni és ételt oszt az Alkotás úton céltalanul kóválygó éhező időseknek és házassági évfordulósoknak. A Mester ennél a jelenetnél jól láthatóan a Walking Dead című sorozatból inspirálódott, pénz nem számított. Laci kicsit aggódik, hogy ebben tönkre megy a presszó, de aztán megbékél vele.
János meglátogatja Dénes bát, aki elbarrikádozta magát az erdészházban. Az ablakok bedeszkázva, az ajtók előtt útakadály. Mikor János kiáltozására mégis kimegy és beengedi, jól láthatóan elejtett szarvasok, vaddisznók vannak fellógatva a kisszobában, kosarakban állnak a begyűjtött ehető bogyók, két nagy demizson pálinka és egy óriási rakás tüzifa. Kapacitálja Jánost, hogy maradjon, itt biztonságos, az ellátás is megoldott, de János hazamegy, hiszen a családja a városban áll helyt, ők nem jönnének ide, így neki is vele kell lenniük, legyen bármennyire is veszélyes a város.
A stúdióban nincs vendég, Juli épp Klarisszával telefonál, aki lemondja az időpontját, mondván, hogy elutaznak Alberttel egy privát karibi szigetre egy privát jettel nyaralni. Juli pikírt megjegyzéseket tesz Klarisszának is meg még a telefonálás vége után is a többieknek is. Gábor Gábornak isteni ötlete támad: maszkokat fognak árulni. Rendel Kínából. Fruzsi szerint Gábor Gábor egy hülye, mert így már eleve a maszkok fognak fertőzni. Inkább egyen meg mindenki néhány fej fokhagymát és szívjon el egy szivart. Gábor Gábor jól láthatóan elgondolkodik a hallottakon, mjad újabb nagyszerű ötlete támad: maguk fognak maszk gyártásba. A nők összenéznek.
Ahogy előre vetítettem a vége főcím előtt látjuk az összegyűlt főszereplőket, akik a konyakos kartonok láttára szépen megnyugodnak, ráncaik kisimulnak, a vége főcím pedig hosszan mutatja a kiivott műanyagpoharakat.
Nekem is vannak aggodalmaim és azok sem elsősorban maga a betegség miatt.
Azt azért tegyük hozzá, hogy ez egy ritka agresszív betegség, azonnal tüdőgyulladást okoz, nem felső légúti, mint az influenza.
Másrészt viszont az eddigi tapasztalatok alapján a vírusok minden esetben legyengülnek elég rövid idő alatt, a vírus szempontjából ugyanis a legrosszabb taktika az, ha meggyilkolja a gazdatestet.
És a spanyolnáthához való hasonlítás sem egészen áll meg, mert az egy 100 évvel ezelőtti egészségügyi ellátórendszer mellett ért egy világháború utáni legyengült populációt.
Ugyanakkor a mortalitási ráta is akkor fog pontosan kiderülni, ha európai-amerikai adatok lesznek róla, mert a kínaiak azt mondanak, amit a párt éppen jónak lát.
És hát persze az öregek, gyerekek, betegek 2-5 %-át sem szeretné elveszíteni senki.
Ha maradunk szép hazánknál, akkor aggodalomra leginkább az ad okot, hogy Pintér Sándor irányítja a munkálatokat, bár ha a Kásler lett volna az alternatíva, még így is lehet, hogy jobban jártunk.
Azt hallottam, hogy már ki is jelöltek egy átadás előtt álló üdülőt karanténnak, ami nem rossz ötlet, csak mi lesz, ha pár ezer embert kell karanténba tenni?
Megyünk a stadionokba?
Mindenki virológusokat szakértet, egyetlen epidemiológust nem hallottam még sehol, nagyon remélem, hogy a kormányzatban van olyan, aki tudja, mi az és el is meri mondani...
A mostani mondás, hogy ha valaki gyanúsan érzi magát, hívjon mentőt.
Az egy dolog, hogy Mágen ennek mennyire örülne, de megint csak hogyan lesz ez, ha kiterjedtebb járvánnyal lesz esetleg dolgunk?
Minden más baleset majd vár, mert a mentők lázas embereket fuvaroznak?
Maga betegség egyszerűen és gyorsan tesztelhető, erre fel lehetne használni a már amúgy is meglévő virológiai laborokat, de nem ez lesz, hanem ki van jelölve egy központi labor, oda kell majd minden mintát bevinni. Miért?
Van egy zöld szám, amit lehet hívni, de az önkéntesek otthonról nem teljesíthetik a szolgálatot, be kell menniük a BM-be telefonálgatni. Miért?
Amúgy olyan maszk, ami a vírust valóban kívül tartja, ma Magyarországon egyáltalán nem kapható, csak külföldről szerezhető be, az árát inkább le sem írom, már csak azért sem, mert holnapra valószínűleg a duplája lesz... A sima szájmaszk sem haszontalan, de az csak kifelé hatásos valamennyire, a levegőben aeroszol formájában jelen lévő vírus befelé úgy megy át rajta, mint egy neutrinó.
És végül a kormányzati túlreagálástól tartok, az üljön át a szomszéd autóba típusúaktól.
Le fogják zárni a határokat, útellenőrző pontok lesznek és a többi.
Ez pedig az amúgy is pánikra hajlamos lakosságra fog nagyon jól kiszámítható hatást gyakorolni.
Mert a pánik nem reális alapokon nyugszik, elég megnézni a tőzsdét, egy év emelkedése vált füstté 4 nap alatt és van még nap bőven...
Ezzel együtt tartom, hogy minden normálisabb portál leírja, hogy mennyire minimális az esélye annak, hogy pl. te vagy én elkapjuk, s hogy nem is ez a nagy baj, hanem hogy az ellátórendszer különböző szegmenseit éri extrém terhelés.
A magyar viszonyokat meg hagyjuk. Egyszerűen siralmas, ami ebben az országban van, bármilyen oldalról is közelíted.
Szerintem az önmagában pánikoltatás, hogy folyamatosan jönnek a hírek, hogy na X országban is találtak 1 darab beteget.
Pláne úgy, hogy kevés olyan hír , cikk van, ahol egy szakember elmagyarázza hogy mi a helyzet. Mennyire veszélyes, kikre veszélyes, milyen ez a mostani vírus a korábbiakhoz képest.
Sőt, az se ártana kapásból tisztázni hogy mi a vírus és mi a baktérium. De pl: szintén koronavírus a SARS és a MERS. Igaz annyi embert nem betegítettek meg mint a mostani, de sokkal nagyobb volt a halálozási arány.
De továbbmegyek a mostaninál sem igazán tiszta még a halálozási arány sem. Például 2-4 % közé teszik, de ez lehet azért ilyen magas, mert kezdetben Kínában nem ismerték fel mivel van dolguk, nem álltak a helyzet magaslatán, túl későn kezdték el kezelni a betegeket.
Nem tudom mennyire valós adat, hogy amióta elkezdték komolyan venni a vírust, a halálozási arány nagyon lecsökkent.
Inkább ilyenekről szóljanak a hírek, mint pl: Bécsben találtak egy beteget.
Mondok egy másik szempontot is. Minden évben van influenza járvány. Ami úgy igazából nem veri ki a biztosítékot, amiatt nincs pánik. Ne is legyen, de azért nekem eszembe jut, hogy spanyolnátha is influenza vírus volt.
Megint egy másik dolog, ez magyar probléma. Az emberek betegen dolgoznak. Miért? Mert aki beteg lehet kirúgják, de ha nem is rúgják ki, arra a hónapra minden plusz pénzét elveszíti, táppénz miatt alig kap valamit.
Koronavírus ide vagy oda, ez nagyon rossz. Fertőz mindenki mindenkit, minden nátha meg influenza meg taknyos kór időszakban. ez rohadtul nincs jól.
Én is beleléptem egy jó kis influenzás betegségbe, és ledolgozam vele 3 napot, mondjuk gyorsan kihevertem. Jogos én miért nem mentem tépénzre? Mert már januárban voltam, két hónapban táppénz? Az két hónap alatt majdnem egy havi fizetés mínusz.
Meg nincs is ember aki a helyemre álljon a főnökeim a januári táppénz alatt is folyton hívogattak mikor tudok már munkába állni mert jajaj.
A felhalmozás valóban nem tűnik túl ígéretesnek. A probléma az, hogy ma már annyira bonyolult és sérülékeny az ellátási lánc, hogy az, miszerint van még 30 napra való konzerved, nem sok semmit jelent (ha mondjuk közben 2,5 napra leáll az áramszolgáltató). Nagyanyáink idejében még minden másként volt...
Én egyébként nem gondolom, hogy "pánikoltatják" az embereket - mondjuk nem olvasok Borsot és társait. Az általam rendszeresen elért információforrások eléggé szakszerűek és mérsékeltek. (Beleértve hogy tegnap reggel pl. épp véletlenül hallottam Balázsékat a rádióban.)
Az természetes, hogy egy eléggé ellenálló, gyógyszerrel nem kezelhető, néhány hét alatt tízezreket elérő betegséggel szemben beindul a félsz.
Igen. Szóval átfogalmazom. A betegségtől magától nem tartok. Nem vagyok a veszélyezettet korcsoportban-jó tudom tudom, persze bármi megehet, mutálódhat, meg sok mindent nem tudunk még tudom- de mondjuk egy karanténtól, vagy a betegség miatti árukifosztástól tartok.
Érzéketlen se vagyok, és persze nekem is van olyan idős rokon aki veszélyeztetett lehet, de az influenzára is igaz.
Például nagyon nem tetszene, ha két hétre le állna a munkahelyem. Vajon adnának fizetést? Vagy csak valami alapbért?
De épp ezért nem kéne pánikoltatni , és napi két tucat cikket hírt írni, az meg pláne nem jó, hogy fél vagy félig sem igaz dolgok terjednek, mint persze minden ilyen esetben hála az internetnek.
Szerintem egy átlag embernek nem kell többet tennie mint influenza járvány esetén, ami amúgy is épp van.
Az is biztos hogy közbizalom nulla. Nem véletlenül,de ahogy hallom, olvasom az emberek véleményét, ott tartunk ,hogy az orvosok szakvélmenyét is megkérdőjelezik, mert a közbizalom annyira szarul áll.
És teljesen komolyan mondom, én kicsi lakásban élek. Mégis mit halmozzak fel? Hely se nagyon van. Tartsak a szobámban konzervhegyeket? Van itthon gyógyszer, vitamin, gyümölcs. Immunrendszert lehet karban tartani, ennyi.
Tényleg nem akarok pánikot kelteni, de azért nem olyan nehéz eldönteni a dominósor első darabját. Képzeld el, hogy kiderül, az első beteg a lakhelyeden él, és mondjuk tanár. Karantén. Hány embert is kell rögtön vesztegzár alá venni? Hányan fertőződtek meg a lakhelyeden? Hányan fognak rettegni? A rettegés árnyékában hányan mifélét fognak csinálni? A hatóságok szakértelmében meg lehet bízni? (Ld. még az egri vízilabdázók esete.) Az emberekben meg lehet bízni, hogy a kompetens hatóságok utasításai szerint járnak el?
Persze, maga a betegség nem annyira félelmetes, mint az, amikor a közbizalom összeomlik. Márpedig a közbizalom egyébként sincs valami kiemelkedő szinten, s Kínával ellentétben azt nem "pótolja" valami fene nagy szigor és szabálykövetés sem az emberek részéről.
Józsi házi kisüstivel kínálja a Műűűvésznőt a piacon, az átmelegít, a baktérium meg nem szereti a meleget. A szimpatikusan dúsgazdag Károly is jelen van, ő felajánlja a Műűűvésznőnek, hogy befizeti egy IBUSZ társasutazásra valahová Afrikába. Mire a Műűűűűvésznő szellemesen megjegyzi, miért akarja őt Károly melegebb éghajlatra küldeni. Józsi, Károly, a piaci vásárlók, a teleregény nézőközönsége szakad a röhögéstől Etuskó pompás viccén.
Később Csibe arról érdeklődik Tyúkanyó nappali-étkező-műtermében, a koronavírus terjed-e nemi érintkezés útján. Nem, ha nem érintkeztek nemileg - válaszolja szellemesen Tyúkanyó.
Klárisszámijjá beszámol róla, miközben éppen az arcát pacsmagolja Juli a sztudióban, hogy Albert magánklinikáján szűrőprogramot csinálnak 50 ezerért, és rengetegen jönnek, hatalmas üzlet. Juli irigykedve hallgatja.
Kerei és Pattogi összevesznek a póóóstán Mimi ablaka előtt, melyikük volt ott előbb, Pattogi rátüsszent Kereire. Később mindketten betegek lesznek, Mágen viszi Kereit a Szent Lászlóba, aki ragaszkodik az alapos kivizsgáláshoz, de kiderül, csak influenza. A végbölcsességben a Nagy Fehér elmondja, zsebkendőbe köhögj, tüsszents, és ne foglald pánik miatt a mentők kapacitását.
Amúgy mi a bánatos lónemiszervnek kell száratésztából bevásárolni? Meg olaj meg cukor? Mit főznek belőle Olajos cukros tésztát? A tésztára valamit tenni is kéne nem?
Konzerv? Nem tudom, de ha hetekre karantén lenne, egy átlag családnak kéne vagy...100 konzerv. Én kicsi lakásban lakok, itt nincs
Kíváncsi vagyok, Lenke mutter vajon mit mondana, amikor a "népek" megrohanták a közértet és elvitték az összes konzervet, lisztet, meg száraztésztát?
Egyébként ma káromkodtam egy cifrát, amikor hazafelé nem tudtam a napi bevásárlást elintézni, mert megszállták a boltot a hasukat féltő pánikolók és nem volt kedvem egy fél órát sorban állni a tömegben.
Egyébként tényleg, egy koronavírustól pánikoló miért megy tömegbe? Ez nekem logikailag nem stimmel.
Amúgy ez csak szerintem egy rettentően túltolt hisztéria és pánik? Mármint a túlzott óvintézkedések nyilván nem ártanak, de hogy a csapból is koronavírus folyik és mindmeghalunk és már halmozni kéne fel a készleteket...( de mégis mit? Lisztet meg tésztát olajat meg cukrot? És azt egyem két hétig?)
de jelenlegi informácók alapján ennél súlyosabb halálozási arányú koronavírusok is voltak, vonnak, és súlyosabb influenzajárványok is voltak, vannak és lesznek.
Fontos az elővigyázatosság de én valahogy nem szartam be és érthetetlenül bámulok erre a nagy pánikra.
Ő is felzárkózott a Mester Nagy Öregei sorába, akik nyugdíjasként aktívan dolgoznak, akikre a fiatalok felnézhetnek, nem mellesleg pompás kiegészítő a kis nyugdíj mellé a munkával szerzett kereset. Gondolom, az Opus-béli keccsölés után az Ikea szippantotta fel a pompás szakembert, akinek kisujjában van a bútorszállítás. És milyen pompásan igazgatna egy szíííínházat is, hiszen operás múltja alapján ehhez is biztosan ért. Ráadásul Vágási Feri átadhatja tapasztalatait. Már csak egy igazán jó főőőőügyelőt kellene találnia, aki még a régi iskolában tanulta a szakmát.
De ez a Csányi János csak Góliát ózdi rokona lehet, aki az igazgatói posztra pályázik.
Arra azért baromi kíváncsi lennék, hogyan jön egy (a fényképe szerint) fiatal újságírónak 2020.02.22-én reggel egy olyan ötlete, hogy "na, akkor ma rohadt aktuális leszek, írok arról cikket, hogy milyenek lennének a több mint 20 éve megszűnt Szomszédok bölcsesvégei 2020-ban".....
"Ma már elképzelhetetlen, hogy az állami tévé legnépszerűbb műsorában folyamatosan az államot és vezetőit szidják, márpedig a Szomszédokban éppen ez történt." - HOGY MIIIII????? Akkor én egy másik sorozatot néztem????
"A konkrét ügyek felhánytorgatása közben pedig minden részre jut egy-két sommás odapörkölés is a politikai elitnek." - A Mester és legendás bátorsága. Lásd még: az első meleg karakter a magyar műsorkészítés történetében, aki aztán mégsem meleg, csak lehetett a karakter kapcsán szalonbuzizni.
Én nem bírtam tovább, és elkezdtem nézni. Napi 2, a X.résznél járok: Évike belépett, Mágen kimentette a gyereket a tűzből, Alma anyja megérkezett, ilyesmik.
"Horváth Ádámtól tanultam, hogy műsorvezetőt a műsorvezetéssel kapcsolatban csak baltával lehet megsérteni." - idézte meg a Mester Tanítását Jáksó László. Bizonyára ez érvényes az országosan világhíres keramikus műűűvésznő a szííííínműűűűvésznő szííííínműűűűűvésznősködésére, a teleregény rendező teleregény rendezésére is.
(És hát szép volt Mester: mert azért az nem kicsit mesteri utánérzés, hogy beleírunk egy "klasszikus" darabba egy korábban nem létező karaktert, hogy játszhasson valaki, aki rászorul-:))
A Mester büszke lehet, Feriből milyen derék ember lett. Riszpekt, Vágási Feri!
"Tavaly ilyenkor jutott el oda, hogy több fővárosi színház igazgatójának is megírta: bármit elvállal.
„Leo ugyebár nincs benne a Lila akác című Szép Ernő-regényben. Miattam írták bele a színpadi változatba, amiért a mai napig hálás vagyok Nemcsák Károly igazgatónak és a rendező Telihay Péternek.
Nemcsák is örült, hogy segíthetett
A József Attila Színház igazgatója volt az egyetlen, aki Galkó ajánlkozására reagált, munkát adva a kétségbeesett művésznek.
Olyan közegben nőttem fel, ahol az emberség volt a fontos, és ebben a közösségben is ez az értékmérő."
A szájszag ideiglenesen leküzdhető. Éa ha a karriered szemponjából megéri, akkor azért egy jótestű hisztérikával összefeküdni nem egy akkora tragedy. Mondjuk ha ugyanezt a vén és aszott töröcsik mari akarná, akkor más lenne a szitu.
Ne kerteljünk, aki szakmán belül nem ment el erre a tüntetésre, az a fideszkomcsik egyértelmű gyáva szar karrierista híve és/vagy kiszolgálója. Alternatíva nincs.
Amit írtál (szájszag) az egy szempont a sok közül. Mert hát ez sem fekete vagy fehér. Függ attól, hogy:
- a felek neme,
- felek életkora,
- felek külseje, megjelenése, ápoltsága,
- felek motívációja,
- felek családi állapota,
- van-e kölcsönös szimpátia,
- van-e erőszak, kényszerítés,
- visszautasítás esetén van-e retorzió,
- letisztázzák-e a felek, hogy ki mit akar, miről szól a dolog (pl. csak egy éjszaka, aztán minden megy tovább),
- hogyan történik az "ajánlattétel",
- összegabalyodásról van szó, vagy az egyik rámászik a másikra vagy maga alá gyűri a másikat,
- és a többi.
Abból még nem sok minden derül ki, hogy az egyik a főnök, a másik meg beosztott, de az emberek hajlamosak rövidre zárni a dolgot, főleg, ha (idősebb) férfi főnök - női beosztott a páros: vagy a főnök élt vissza a helyzetével, vagy a beosztott vetette be a pí erejét a pozíció, előléptetés, fizetésemelés, stb. érdekében. Más verzió nem nagyon jut eszükbe.
Én nem igazán kedveltem Eszenyit, míg egy darabban nem láttam egyszerű kis szerelmes titkárnő félét játszani (egy Molnár Ferenc darab volt), akkor nagyon megkedveltem színésznőként. Aztán a Jó embert keresünkben is tetszett. Mint színész.
Persze szíve joga elmenni egy tüntetésre, vagy távol maradni, de a magyarázkodása kicsit olyan, mint az azért kicsi és puha, hogy ne fájjon.
Ifjú titán koromban kétszer kerültem olyan helyzetbe, mikor főnökömnőim akartak kikezdeni velem. Első esetben az irodájában álltunk, ő (kb. 20 évvel volt idősebb nálam) egész közel lépett, és egy nem éppen félreérthető mondatot mondott, mikor kopogtak, és belépett valaki. Az illető csak annyit látott, hogy a munkatársi kapcsolat adta lehetőségeknél sokkal közelebb állunk egymáshoz. Persze biztos az volt a gondolata, hogy én voltam, aki bepróbálkoztam (karrier lehetőség, magasabb fizetés okán pl.). Nem derült ki, mert teljesen más okból innen nem sokkal később eljöttem.
Másik esetben ismeretségünk egyetem idejéről datálódott, fölöttem járt, futólag ismertük csak egymást. Aztán a főnököm lett, egész jól összebarátkoztunk, egyszer meghívott magához, ahol romantikus, gyertyás hangulatú lakásban fogadott, és a nemrég vásárolt fehérneműjét akarta megmutatni kis beszélgetés után, a gyertyák fényénél. Egyértelmű volt a helyzet, csakhogy számomra volt két visszataszító tulajdonsága: tömpe ujjairól állandóan rágta a körmeit, és nyafka is volt. Éppen a legkritikusabb pillanatban megszólalt a telefonom, egy barátom hívott csak úgy, de én úgy reagáltam, mintha neki SOS segítségre lenne szüksége valamihez, és mondtam, oké, máris indulok. Sajnálkozva ott hagytam a tüzelő feltüzelt hangulatú főnökasszonyomat. Lehet, persze, hogy kihallotta a telefonból, hogy nem egyezett a szövegre adott válaszom, de később nem hozta szóba, és többé már meghívást sem kaptam hozzá. A cégnél viszont elég sokáig maradtam ezek után.
Törést egyik történet sem okozott bennem. Talán azért, mert egy presszó teraszán történő, dupla tejszínhabos fagylaltozásig nem jutottunk el.
Ja, nem is neked szólt, csak hozzád nyomtam meg a válaszgombot.
Nem is az a lényeg, hogy ki írta, hisz annyira mélyen belénk ivódott (ez is egyfajta szexizmus), hogy ha nő zaklat férfit, az különösen rossz sosem lehet. Hát elég ha mondjuk, borzasztó szájszaga van annak a nőnek. Akkor az olyan nagyon akkor sem lehet jó, ha az maga Salma Hayek.
Most viccelődhetünk ezen, de nézz rá, meg hallgasd egyszer pár percig. Meg gondold hozzá, hogy egy rapszodikus hisztérika, akinek kb. minden eszköz a kezében van, hogy tönkretegyen téged. Aztán produkálj egy korrekt erekciót, s járj a kedvében. Úgy, ahogy ő akarja.
Hát lehet, hogy nem szőrös, de a kívánatostól messze van ez az opció is.
Mert Eszenyi ugyanúgy molesztálta a kollegáit mint az a két másik. Csak a feltörekvő színész/rendező srácoknak vele lefeküdni kényszerből azért nem volt akkora trauma (sőt!), mint a csajoknak egy szőrös-büdös vénemberrel.
Eszenyi a Marton ügyben is több mint megkérdőjelezhetően járt el, sunyibban viselkedett, mint a szintén sunyi Máté Gábor.
Azt mondja a narancsos interjújában, hogy ha majd konkrétan leszól neki a hatalom, akkor ő feláll.
Igen ám, de pontosan erről szól az öncenzúra, hogy le se kell szólni.
Azt kezdem érteni, hogy egy színigazgató hirtelen, vagy az évek során fokozatosan elveszíti azt az erkölcsi alapját, amik addig jellemzőek voltak rá és megadták a posztjához szükséges művészi és a közönség szemében elért legitimitását.
Valószínűleg úgy Máté, mint Eszenyi fel van arra készülve, hogy a főváros nem fogja tudni pótolni az állam által ordó paraszt módjára elvett támogatást és kénytelenek lesznek besorolni az államilag támogatott színházak közé, melyekben az igazgatók kinevezése automatikusan vétójogot fog jelenteni.
Ez pontosan az a típusú felső szintről a napi munkájába történő beleszólás, amely miatt állítása szerint ő bizony felállna a székéből.
Csak hát a régi mondás szerint az ember álláspontját az üléspontja határozza meg, úgyhogy a falig elmenve, kínból megfogalmazott erkölcsi elvek sem lesznek tarthatók, mert egyébként egy percig sem gondohatta őket komolyan, nem is gondolta, ilyen fokú önfeladás semmivel sem igazolható.
Amúgy a független színtársulatokkal kapcsolatos nyilatkozata is fából vaskarika, tipikus mosakodás.
Arra pedig, hogy a magyar színház jelenlegi pápájának fia lassan már csak jegyet nem szed a színházban, azon kívül a világon minden mást csinál még kevesebb hitelt ad számomra a szavainak.
"fa..ina" :D :D ezen kifeküdtem,azért gyerekként beleégett a receptoraimba ahogy a "4 évszak" vagymi sorozatban akcióban van
Nemtudom kinek az ötlete volt a Böhm mint maximálisan példamutató "megbölcsült" karakter vélhetőleg maga Böhm hozta magával,és a zenék
kiválasztása úgy a stúdióban és a komolyzenei választások és néhány jelenet és mondat mind mind azt mutatják hogy a nagy szabadosság és modellfüggőség közepette vki komoly ember is volt a csapatban
Igen. De nem kell ahhoz igazgatónak lenni, hogy egy másik tanár a felettese legyél. Elég az adott munkaközösségben vezetővé válni, vagy egyetemet végezni és ha idősebb is, de csak tanárképző főiskolája van, rögtön alattad van hierarchiában,
Annak is megvan a bája, ha az ember abba iskolába megy tanítani, ahová korábban járt diákként... az pedig egyenesen perverz örömöket tud okozni, amikor felettese leszel annak a tanárnak aki 8 éven át szívatott és pokollá tette a mindennapjaidat ;)
Sok olyan szót használt, amit csak a kávéházakba járó budapesti belvárosi értelmiség használt. Sok ilyen kifejezetés is. Akkor amikor elsőre adták ezeket még tudtam, ma már csak az emlék rémlik, hogy sok szereplő beszélt úgy, mint a belbudai elit.
Mester életművének olyan szavak is köszönhetők, melyek amúgy nem voltak ismertek, bevettek, használtak édes anyanyelvünkben. Ő szavakat leporolt, újakat alkotott, spontán társalgási szövegkörnyezetbe helyezett: lásd pompás, rostos, fagylalt, lovag.
Ééééééééééés - példa a napjainkban is visszaköszönő, Mester által köztudatba dobott szóra:
"nagyon nehéz dolga lesz az ellenzéknek Orbánnal szemben ügyesen és érdemben politizálni, fogást találni a keccsölő kisember kontra szemét gyilkosok / ingyenélő cigányok / nyerészkedő ügyvédek narratíván"
"Én erről eddig nem hallottam, hogy Alma szerepét eredetileg Rák Kati színésznőnek találta ki Czető Bernát, vajon ha ő játssza, akkor Alma nem lett volna az a fapina, akinek megismertük?"
Mivel mindenben (is) a Mesterré volt a döntő gyanítom ugyanaz lett volna a szituáció.
„Aztán morálisan nem érezte elfogadhatónak, hogy a felesége játsszon azokban a sorozatokban, amiket ő ír.”
Lehet, ha erről a kérdésről előbb egyeztet a Mesterrel, akkor Alma Rák Kati lett volna…..:)"
Meg azért a Mester példát vehetett volna Czető Bernátról is , bár állítólag más választása nem volt különben Etus Karola asszony vált volna.
"Megjegyzem, a fentieket azért sem teljesen értem, mert több visszaemlékezésben is azt mondták, hogy a szerepeket a Mester osztotta (Kulkának azt mondta választhat Vágáschi és Mágen karaktere között, meg Ivancsics is úgy nyilatkozott, hogy a Mester ajánlotta fel neki Jutka szerepét).
Akkor ezek szerint Czető Bernát is bevihette volna szereplőnek, akit akart? "
Én erről eddig nem hallottam, hogy Alma szerepét eredetileg Rák Kati színésznőnek találta ki Czető Bernát, vajon ha ő játssza, akkor Alma nem lett volna az a fapina, akinek megismertük?
Aztán: „Czető Bernát László forgatókönyvíró, dramaturg indította el a Szomszédokat, két éven át a Barátok közt indító dramaturgja volt”…..erről viszont hallottam és olvastam is, viszont a legendáriumban, no meg az átlagos szomszédokolós cikkekben ez nem nagyon jelenik meg, a legtöbben a Szomszédok elindításának dicsőségét a Mesterhez kötik.
(Pont úgy, ahogy pl. nagyon sok helyen az szerepel, hogy már a Pogány Madonnát is Bujtor rendezte, pedig nem, hanem Mészáros Gyula.)
„Aztán morálisan nem érezte elfogadhatónak, hogy a felesége játsszon azokban a sorozatokban, amiket ő ír.”
Lehet, ha erről a kérdésről előbb egyeztet a Mesterrel, akkor Alma Rák Kati lett volna…..:)
Megjegyzem, a fentieket azért sem teljesen értem, mert több visszaemlékezésben is azt mondták, hogy a szerepeket a Mester osztotta (Kulkának azt mondta választhat Vágáschi és Mágen karaktere között, meg Ivancsics is úgy nyilatkozott, hogy a Mester ajánlotta fel neki Jutka szerepét).
Akkor ezek szerint Czető Bernát is bevihette volna szereplőnek, akit akart?
"A hírek szerint egyébként az állandósult politikai acsarkodás mellett leginkább az állhat a döntés hátterében, hogy a Márki-Zayhoz kötődő körök politikai okokból ütötték ki az idei kitüntetésre jelölt, országosan elismert ikont, Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas magyar színészt, érdemes művészt, mert túlságosan jobboldalinak, fideszesnek tartották."
országosan elismert ikont, Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas magyar színészt, érdemes művészt
országosan elismert ikont, Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas magyar színészt, érdemes művészt
országosan elismert ikont, Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas magyar színészt, érdemes művészt
országosan elismert ikont, Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas magyar színészt, érdemes művészt
Ez nagyon gyenge érvelés. Ábel Anita volt valaki a Szomszédok előtt is, hiszen megszámlálhatatlanul sok szerepet játszott gyerekszínészként. Nem a sorozat csinált belőle "valakit". Sőt, felnőtt karierje lényegében szinte "ráment" a Szomszédokra. Lehet,hogy anyagilag sokat köszönhet a sorozatnak,de ennyi. Semmi csodálkoznivaló nincs abban,hogy szeretne szabadulni a "tyúkólból".
Ez színvonalas érvelés, ugyanakkor ÁA nyilván nem tagadja meg a "csibeólat" (hogyan is tehetné), mint Gyárfás egykori kollégái, mentoráltjai stb. közül nyilván többen. Kérdés, hogy Kadarkai bevállalná-e, hogy közös műsorgyártó vállalkozást indít Gy. Tamással most.