Keresés

Részletes keresés

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6553

Kedves Palisander ! Erről a kis szigetről beszéltem mert az volt . Itt a kettő bodé  között àllt a teraszos étterem ahonnan kellemes kilàtàs volt Zalka minden területére. E kép valòszinű a Kőbànya- alsò vasùti töltéséröl készült a Pest felé menő vonatok megàllòjàbòl. Kevesen tudjàk az étterem mögött kis csinos park volt az akkori àruhàz felé eső oldalon padokkal ahol megpihenhetett a fàradt bevàsàrlò vagy utas. A sziget / ha szembe nézzük/ jobb oldalàn a villamos megàllòval szemben buszmegàllò volt.Làtszik is annak vàròja.

Summa summàrum az egész Zalkànak hangulata volt ma ebböl semmi sem maradt. Làsd a koszfészket amit koràbban feltettem Kőrösi - Kàpolna utca sarok.

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6552

Kedves senyor 73 bàr a 73 om biztos csak az ellenség megtévesztésére szolgàl :))) mert akinek ilyen évszàma van a neve mögött az nem emlékezhetne olyan dolgokra mit Te :-)) Hozsànna néked igazhitű ! ;:-)))

Làtom (olvastam ìràsaidat) milyen nagy precìzìtàssal ìrod le a mùltat ismersz embereket, helyeket, épületeket, tereket. Az ilyen ember "originàl" Köbànyai aki velem együtt megélte még a régi , hogy szabadna ùgymondja Köbànya city-t (Èlessaroktòl -Zalkàig hosszàban , Korponai ùtcàtòl - Ihàsz utcàig szélességében terjedő területet hìvom én igy). Ùgy érzem veled még sokat fogok "csàmcsogni" a mùlton hiszen Te is imersz minden kővet és esetleg mikor Kőbànyàn jàrsz II. Jànos Pàl pàpa mòdra leburulsz és megsmacizod az utolsò macskakövet is:-))

Nos titkos keresztrejvényedre a vàlasz : "Ki volt Csoszogi ?" :-) originàl neve Bagi Jòzsef volt és kis köpcös alacsonyabb ember aki jàràsa miatt kapta e becenevett. Trafikos volt. Ha a Rotyibòl kijöttél a pàr lépcsön keresztül a Körösi föbejàraton, balra a Kőrösi màsik oldalàn srég, az orvosi rendelő mellett volt a trafikja. Minden Pataky-s ismerte mert suli elött vagy utàn odament cukit vàsàrolni. Nagy szeretettel volt a gyerekek irànt. Ez az amirél beszélek és ma nincs! Az emberek tömegével ismerték egymàst és bàr szegények voltunk mert Kőbànya sosem volt gazdag terület, mègis mindenki pucolta a kis vackàt ès kicsit romossak voltak ugyan az épületek /arròl mi nem tehettünk/ de mindki szerettel volt egymàs irànt. Ma ez tabu !!!! Akkoriban egy falu, egy közösség volt Kőbànya ma szedett vedett lakossàga tisztelet a kivételnek.

Még Gidro doktorhoz annyit: ö is alacsonyabb emberek közé tartozott màr termetre gondolok. Előd utca 6 ban lakott ha Kőrösi felöl mész akkor a baloldalon mert jobbra a Rotyi volt csak. Rotyi leìràsàra majd külön visszatérek mert az hosszabb keletű.

Gidro dr.sokszor szùrta fel a fülemet mert fülfàjòs voltam. Hàzhoz is kijött.

Lehet, hogy együtt is hintàztunk bàr nem vagyok "hintàs " ? .)))

A hùsboltròl annyit ,maszek volt és nem pontosan a gimivel szemben volt mert ott az Ònodi utca volt mig a nagy ronda silò el nem vàgta a külvilàgtòl, hanem az Ònodi és Előd utca között akkoriban kis tér volt és ott àllt meg a villamos nem ahol most.Evvel a villamos megàllòval volt pontosan szembe. Megtudod mondani mi történt velük ?, - hogy a titkos feladvànyt visszadobjam :-)))) Egyébként a helyet jòl be lehet azonosìtani azon a kis térképen ahol a kocsiszìn is làthatò. Ott làtszik ,hogy silòt hovà préselték be:-(((

Na, majd kèsöbb is csevegünk mert nagyon hosszù lesz !

bye

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.08 0 0 6551

Kedves Palisander ! Valòszìnű nem ìrtam jòl körül de mivel visszaolvastam minden topic ìràst / nagy munka volt de 3 nap alatt teljesìtettem mert falom a sorokat / megoldodott szàmomra a talàny hisz`eddig akit kérdeztem senki sem imerte és most feltünt az étterem kèpe (egyik hölgy rakta fel). Èn abban az étterem voltam apàmmal, szüleimmel. Föleg a tetőtér, terasza fogott meg az étteremnek annak idején mert zene s kis itòka mellett  kellemesen lehetett szemmel a Zalkàt  körbe panoràmàzni. Mint james 36 bàtyàm is leìrta lehetett làtni taxi, buszàllomàsokat, ahogy villamosok mennek-jönnek, a nyüzsgő életet. De szép is volt..........  Egyszòval egy ilyen képet talàlni és aki még emlékszik rà az igazi kics  ès nem sajnàlom a 3 napomat bàr feleségem màr - màr férj elvonàsba szenvedett mert csak kajàlni mentem ki az asztalhoz > utàna rögtön a kompi elé.Ő nem Kőbànyai de màr őt is beoltottam a gyerekkorommal.)))) ìgy megértően viselte az önkénytes 3 napos szàműzetésemet :-))) Most beteszem ide, hangsùlyozom nem én tettem fel, màs érdeme, csak ennek szövegnek az alàtàmasztàsàra hasznàlom fel kedves utòlagos engedélyével a kincseket.

Nos az egyik kincs ez lenne erre senki sem emlékezett jò lehet én voltam itt. Ez volt ott azon a kis szigeten a bòdé mögött a buszvégàllomàs mellett a "Magyar Falu" étterem . Mindenki csak a bodéval volt elfoglava mit àrultak ott stb.... de arròl mig meg nem làttam a képet senki nem beszélt, hogy ez a klassz étterem ott volt mögötte . Szerintem ezt meg kellet volna őrizni az utòkornak nem durvàn ledozerolni mint ahogy tették/teszik sok patinàs épülettel. Ezèrt van aztàn az ,hogy a Kőbànyaiak olyanok  hiszen amely növenynek elvàgjuk a gyökereit/mùltjàt az "kiszàrad. Betelepìtenek/ -tettek sok" sàrga meg barna " viràgot de ök csak "haszonélvezök" szìvjàka földet olyan emberek mùltjàbòl mint akik most itt a topikban osztjàk meg fiatalsàgukat, Kőbànya szeretetét!

Előzmény: palisander (6549)

szenyor73 Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6550

Kedves Kakukktojás!

Lemaradtam sok hozzászólásról, van mit bepótolni...

Gidró doktor úr Kőbánya egyik legismertebb orvosa volt, eredetileg sebész, mégis körzeti orvosként működött. Úgy emlékszem az Előd utcában lakott, az egykori orvosi rendelőben dolgozott a Kőrösi-Bánya utca sarkán.

A "Rotyi" annak idején a Kőrösi szintjével nem volt egy szinten, hanem pár méterrel lejjebb helyezkedett el. Kapuja is volt és valamennyire körbe is volt kerítve. Oda jártam hintázni :-).

A gimivel szemben egy húsbolt volt .......... hu, de rég volt.

Azért nekem is van kérdésem: Ki volt Csoszogi ? :-)

Előzmény: kakkuktojas (6532)
palisander Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6549

"Ez a kép a Zalkàt mutatja. Kevesen emlékszenek rà az üres kis telken a busztòl jobbra (kis szigeten) egy étterem is müködött aminek tetőterasza volt élőzenével."

Ne haragudj, de ezt nem tudom értelmezni a kép alapján.

Előzmény: kakkuktojas (6526)
palisander Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6548

Nem én vagyok.......de legalább most megtudtam, hogy ki volt. :-))

Előzmény: kakkuktojas (6537)
r_tamas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6547

9-es busz
1948. szeptember
UMFI Magyar Filmhíradó 27.

http://filmhiradok.nava.hu/watch.php?id=6873

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6546

1930-31 Boczkò Lajos  

Ezt a tanàrt a Pataky 34 böl  sok fiùnak kellen ismernie mert több generàciòt is tanìtott

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6545

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6544

1933-34     1934-35    1935-36      1936-37 iskola évekről

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6543

James 36 bàtyàm pontosan ahogy mondod Budapest Vörösmarty tér, Gerbeaud Kávézó elött âllt meg

Előzmény: james 36 (6542)
james 36 Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6542

Szia „kakukktojás”!

Igen.  A Vörösmarty tér. Az államosítás után a Baross utcában (nyocker) kaptunk lakást.

De, elég jól ismertem már előtte is a várost, a körút vonalától a Dunáig.

Sok unokatestvérem lakott a belső kerületekben, akiket sűrűn látogattam. Imádtam csavarogni.

A háború után indított első 26-os villamossal, két villamoskocsit húzott egy füstölgő, szuszogó Muki,

(ha jól emlékszem, a dátumra nem), amire egy pár Szt. László-téri fiúval mi is felkapaszkodtunk.

Bementünk a városba körülnézni.

Előzmény: kakkuktojas (6541)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6541

tudod e hol volt a 9 busz màsik végàllomàsa a vàrosban ?

Előzmény: james 36 (6538)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6540

Köszönöm szépen!

Előzmény: james 36 (6538)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6539

zslevi olyan utca nem volt de a Remix az a Pataky 34 fiùikola jobb oldalân volt a bànya utcàban.

Előzmény: Törölt nick (4754)
james 36 Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6538

Szia "kakukktojás"!

1948 szeptember elsején indították újra a 9-es buszjáratot, József körút – Baross utca – Kőbányai út Liget tér útvonalon.

Később meghosszabbították az útvonalat a Kálvin tér és a Szent László tér lettek a végállomások. Még csak 12 éves voltam.

Most jót mosolyogtam magamon, hogy arra már nem emlékeztem,

hogy milyen rövid ideig közlekedett az általam ismert útvonalon.

1948 szeptember 1-től, szeptember 27. ig. Majd egy hónapig.

Ennek a pár napnak, nincs jelentősége egy buszjárat életében.

Csak az érdekessége miatt írtam, most ide.

Előzmény: kakkuktojas (6526)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6537

Csak nem Te vagy Gyalmos János a Fővárosi Tanács VB elnökhelyettese  aki a beszédet mondta mert akkor tudnod kellene :-)))

Előzmény: palisander (6519)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6536

1964-65 Làszlò gimi 50 éves volt

1. a felfelé vezető lépcső 2.kép dìszterem  3.kép előcsarnok

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6535

szia ! Szerintem meg bor-,sör- ès pàlinkagözös  "vilàgìtàs" volt .-)))

Előzmény: _nyunyuka (6534)
_nyunyuka Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6534

Üdv!

Budapest utolsó közterülete, ahol higanygőzlámpás a közvilágítás.

Előzmény: kakkuktojas (6440)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6533

Most lâtom a piros kérdésekben duplàzva van egyik mâsik.Ez annak tudhatò be hogy elötte megìrtam aszöveget és elszâllt:-(((

Ilyenkor mindig mérges vagyok ha nem rögzitettem le elöre irhattam a hosszù szöveget ùjra :-(((

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6532

Nos doncike :-)       a régi kép 1966 màjusàban készült. A hely először Előd utca 6 kènt szerepelt az 50 es években majd ugyan az a hely 18 as szàmot kapott de maradt Előd utca. Rögtön a borpince melett volt/van. Ennek az udvarnak van egy hàtsò udvara is /ma is laknak ott emberek/ amely a pàlinkàsokkal van összekötettèsben.

Ha jòl megnézed a régi képet jobbra a fa mögött van kettö egyemeletes hàz most annak a helyén van a kék polgàri védelem hàza. Haladjunk a régi képen balròl jobbra. Balra a sok bokor az egy orgona sor volt közte ment az ugynevezett gyalogos ùt mert ez itt az autòsoknak volt kiképezve. A nagyobb épület a Borpince egyik bejàrat /ma elkerìtette a boros pince magànak/ régen ez az Elöd u.18 ban volt. A boros bejàrò mellett balra /nem làtszik a képen földszintes hàzak voltak 5-6 lakòval .A boros bejàrò mellett lakàs volt ettöl jobbra egy feljàrò lépcső a padlàsra.Majd jobbra egy szintèn egy lépcső ami felvitt a fa mögötti két hàz emeletère amelyekben eleinte 5 aztàn csak 4 mert az òvòhely kiképzése az 50 es évekbe elvette annak lakàsàt és olyan örszoba szerüt alakìtott ki.1956 ra kész volt a több emelet mélységü épitmény amelynek épületén a jobbra felvezetö lépcsö vezet fel az emeleti lakàsokhoz. E két hàzzal szemben fàbòl épitett sufnik voltak amelyek elött kis kertek hùzodtak de annak idejön disznòt is tartottak benne.E kettő hàz jobb oldalàn van a bejàrat az ùgynevezett hàtsò udvarhoz ahol még a sziklafalba vâjt mosòkonyha is volt.Annak az udvarnak hàtsò része kapcsolodott a Pàlinkafözdéhez. A famögötti kettö hàz helyén épült kék Polgàri védelmes épület ma takarja az òvòhely/légòpince lejàratot. A garagék helyén/ fakerìtès mgött jobbra / régen egy gödör volt amiben egy földszintes hàzegyüttes àllt ès 5 csalàd lakta.Pontos szàmozàsàt nem tudom de vagy Előd utca 20 vagy 16 volt. majd utàna nézek. Ez a rész lett feltöltve és most sok-sok csùf garàzs àll. Valòszinü itt lehetett az àltalad leìrt rönkvàr. A Garagèk mellett jobbra a pàlinkàsok elött vezet az ùt a 100 lèpcsőhöz.A szàzlèpcső egy gödörhöz vezetett le ahol a sörösök voltak. Tiszta piàs környèk :-))) A gödör feletti akkor még parlag területen volt a a földbe kiképzett nagy betongyürű amiben az elhullott gyümölcsöket almàt,körtét érleltek a lenti pàlinkàsok. Ez a rész kb.a régi ùttörö hàz mögé esett. E parlag területen ellehetett jutni a Bànya utcàba és a pàrthàz mellett ki a Patakyra rövidebb ùton.

Azt hiszem bebizonyìtottam elég jòl ismerem arra a terepet talàn mint a tenyeremet.-)))

Van egy két talàlos kèrdèsem talàn akad olyan aki vàlaszolni tud rà .-)))

Mi is volt a gimivel szemben levö hatalmas hàz /silo/ helyén?

Hol lakott Kòtziàn Tamàsné gimis tanàrnő, vagy Gidro doktor mint körzeti orvos ?

Milyen üzlet volt pontosan az Előd utcàval szemben a Kőrösi 22 mellett ?

Vagy hol lakott Kòtziàn Tamàsné gimis tanàrnö, vagy Gidro doktor mint körzeti orvos ?

Vagy milyen üzlet volt pontosan az Előd utcàval szemben a Körösi 22 mellett ?

Hogy nézett ki a Rottenbiller-park azelött ?.-))

Milyen üzletek voltak az Ònodi utca bal oldalàn a Kőbànya -felsö pu. val szemben ?

Hogy nézett ki régen a Köbànya-felsö pu. ?

Az Ònodi utcàban /ami ma Ònodi köz/ milyen maszek szaküzlet volt ?

Ki is volt Bagi bàcsi ?

Megannyi kérdès amire vagy egy jò kutatò, vagy egy olyan köbànyai tud vàlaszolni aki 1920 tòl legalàbb 1960 ig ott élt.:-))))

kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6531

doncike 6505 "Hogy mikor építették oda, azt nem tudom, de a 70-es évek végén már ott volt, és amikor a garázsokat odaépítették, akkor bontották le. Általános iskolás koromban sokat jártunk oda játszani suli után."

doncike 6513 "És igen, majdnem egy teljes generációval vagyok fiatalabb, 72-es vagyok."

palisander 6518 "Emlékeim között 73-ban sem szerepel rönkvár."

Ezekböl az idézetekböl az derül ki, hogy mivel 72 es születèsü vagy legkoràbban 6 év mùlva /àlt isk./ tehàt 1978 ban jàrhattàl oda mint iskolàs a rönkvàrba ès mert palisander 1973 as emlékeiben még nem szerepel, ebböl arra következtetek, hogy kb. csak 1974 töl kezdve/utàn lehetett ott valami rönkvàr.Keresni kellene valakit aki konkrétan emlékszik mikor épitették - bontottàk le a rönkvàrat.

Előzmény: doncike (6517)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6530

Ha kìvànod pontosan leìrom ,hogy nézett ki kb 1950-1960 ig

Előzmény: h-alga (4619)
Kuruc71 Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6529

Bar kezenfogos kis lurko voltam de emlekszem ra en is. Plusz onnan jart  ( 9 es mellol ) a 85 os is.  A vegallomason volt egy bode ami ha jol emlekszem zold volt.

Meg emlekszem a jardaszigetre meg a "banan" alaku es olyan kremszeru szinu szemetesekre  is.

Bakker idoutazas !

Előzmény: kakkuktojas (6528)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6528

zslevi nem pontos a leìràsod a 17 es végàlomàsa a Körösi màsik oldalàn volt a makk hetessel szemben , a 9 esé meg a majdnem mostani önkormànyzat elötti téren volt

Előzmény: Törölt nick (4534)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6527

Sajnàlom topik nyitò de ott az 1950 es és azt követö idöben focipàlya volt ès nem hoki:))) Nagymamàm bàtyja odajàrt abba az épületbe zsugàzni és én még tàvolugrottam az àltalànos iskolàbòl ami annyit jelent kb 1954-58 között mert a tornatanàr arra focipàlyàra vitt ki tornaòra gyanànt:-)))

Előzmény: csufi.rulez (4528)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6526

James 36 bàtyàm. Ne haragudj , de a 9 es végàllomàsa a Pataky téren volt nem a Zalkàn. Ez a kép a Zalkàt mutatja. Kevesen emlékszenek rà az üres kis telken a busztòl jobbra (kis szigeten) egy étterem is müködött aminek tetőterasza volt élőzenével

Előzmény: james 36 (4517)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6525

Nos az okozatròl :  amiért ilyen Kőbànya ?  1958 ban a Kőbànya felùjitàsàra született tervvel majd annak végrehajtàsa szanàlàsok  kezdete 1960 évekkel kezdödött. 

Nekem a 1960 ig mig el nem kezdtek szanàlni és költöztették szét a régi kőbànyaiakat pl. Harmat lakòtelepre, vagy a konzervgyàrhoz ,söt az Örs vezér tér màsik felére is stb... azok a régi kőbànyaiak. Akik màr ùjonnan épitett kéglikbe jöttek, ha szabad igy mondanom " bevàndorlòk ".-)))Azutàn màr nagyon vegyes lett a Kőbànya mert el- ès betelepìtettek lakosokat. A régieket szétszòrtàk az ùjak meg nem ismerték a régieket

Azelött nem tudtam ùgy végig menni a Kőrösin a Zalkàig hogy legalàbb 10 ismerőssel ne taliztunk volna.

Hangsùlyozom nincs senkivel sem problémàm, de pl .megnéztem a Előd utcai toronyhàzak névtàblàit elèg sok keleties nevü emberre akadtam.-)) A Kőbànyai ùt is ilyen kézben van az Orczy tér felè ,vagy a Sörgyàrak Halom utcai épületeiben is ők laknak.

Természetesen ők is kőbànyiak, de nem olyanok mint példàul a régi Martinovics téri piacra jàrtak édesanyjukkal vàsàrolni.Van aki azt sem tudja hol volt ez ?:-)),)Olyan volt a régi Kőbànya mint egy nagy csalàd vagy falu ahol mindenki-mindenkit ismert, ha màskèpp nem, làtàsbòl. Ma ezt nem lehet elmondani !!!.:-( Nem akarok megsérteni senkit és ne vegye zokon, de példàul USA-ban is az indiànok az őslakòk, az összes többi amerikai csak bevàndorlò. Ez nem von le semmit abbòl mindannyian egyformàn szeretjük Kőbànyàt mert akkor most nem diszkutàlnànk itt:-))) Egy egèszséges diszkussziò mindig elöbbre visz.

De az egyik okozat az , hogy Kőbànya törzslakossàgàt 1960 tòl fokozatosan betelepülőkkel felhìgìtottàk a régieket szétszòrtâk mint pl.minket is. A rögivel szemben amikor majdnem ismerte egymâst az Êlessaroktòl a Zalkàig màr a mùlté. Èn örülök ,hogy még elötte élhettem ott.

Előzmény: sámuel (4353)
kakkuktojas Creative Commons License 2012.01.07 0 0 6524

ez az épület a Halom utcàban van règen  kaszino,foci pàlya épülete majd ifjùsàgi park majd helytörténeti mùzeum, ma Fidesz .-)))) ha jòl sorolom a sorrendet .-))) Kevesebben tudjàk ,hogy e üpölet mellett egykoron piac is volt :-)))) 1950 körül:-))

Előzmény: csufi.rulez (4253)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!