Keresés

Részletes keresés

baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 60

Ha egy leírás pontos, akkor hogyan értelmezed azt, hogy helytelen?

Előzmény: ZorróAszter (59)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 59

Kedves Baradlayrichard!

 

Lehet.

 

De szerintem egy jelenség helyes leírása, ha úgy tetszik, magyarázata nem lehet független a valóságtól.

 

 

Vagyis az nem tekinthető megnyugtató végcélnak, hogy magyarázunk ugyan valamit, megelégszünk a leírás pontosságával, de tudjuk, hogy a modell egyébként teljesen helytelen.

 

 

Konkrétan itt, hogy nincs is ilyen részecske.

 

 

Így még mindig a Ptolemaios-modellt csiszolgatnánk, és illesztgetnénk az x. epiciklusokat.

Előzmény: baradlayrichard (57)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 58

Kedves GezooX!

 

Azt hiszem, értem, és körülbelül ilyesmit írtam én is: Vagyishogy lehetséges, hogy ez a folyamat valóban létrejött, csak éppen az a néhány miliszekundum innen kívülről nézve esetleg száz milliárd év.

 

Viszont ha az idő csak mérhetetlenül lelassul, de nem áll meg, akkor ez a kintről nézve szörnyen lassú folyamat is kimérhető lenne.

 

Pl. a már említett fekete lyuk körűl kereingő csillag lassan távolodik tőle, nő a keringési ideje. Mégha rémesen kicsit is.

Előzmény: GezooX (56)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 57

Azt hiszem, hogy fordtva ülsz a lovon.

Nem a részecskék okozzák a jelenségeket, hanem a jelenségeket magyarázzák részecskékkel.

 

Előzmény: ZorróAszter (55)
GezooX Creative Commons License 2012.02.10 0 0 56

"Nem lehet, mert a szó matematikai pontosságú értelmében is megáll az idő. Nemcsak iszonyú lassan telik: a pár miliszekundum kintről nézve mondjuk százmilliárd év, hanem a szó szoros, végleges értelmében áll."

 

  Nos, van kisebb és van nagyobb tömegő fekete lyuk, ezért nyilván nem lehet azonos a téridő görbületük. Azaz nem egyformán "áll" bennük az idő.

  Vagyis matematiaki értelemben végtelenül megközelítik a nulla sebességet, de el sohasem érhetik. Lévén, hogy az eseményhorizont különféle szakaszain sem egyenlő sebességű ez az "idő állás"..

 

   Az pedig, hogy egy rövidült mércéjű világban mennyi ideig tart a bent lévő, szintén rövidültnek az "esés"?

  Nos, vegyünk egy méter rudat és mellette ejtsünk le egy testet. Stopperrel mérve vigyük bele az eseményhorizontba.. A rúd hosszán az idő lassulása következtében éppen annyi ideig esik a test mint kívül.. pedig kintről nézve a rúd hossza már végtelenül kicsiny..

  Csakhogy a rúddal együtt mozgatott óra is végtelenül lassult. Azaz ha ott is megmérnénk, hogy a fény mennyi idő alatt ér a rúd egyik végétől a másikig, akkor ott is ugyanazt az 1/300 000 km/s sebességet kapnánk mint kint bárhol..

 

  Vagyis az lehet, hogy kintről végtelenül kicsinynek tűnne a rúd hossza, a bentiek számára pedig az szerint, hogy alatta felette vagy éppen mellette esnek, a saját idejeik lassulása következtében más és más, de a kintihez mérten közel azonos lenne a rúd hossza a fénnyel mérve.

 

   Olyan mintha ülnél egy szobában és a szobát mindenestül, a falakkal és minden benne lévővel együtt azonos időlassulással  lekicsinyítenénk..  A benti arányok változatlansága folytán nem érzékelnéd azt, hogy egy mákszemnél is kisebbre ment össze a szoba.

 

 

Előzmény: ZorróAszter (29)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 55

Szívesen hallanám.

Előzmény: baradlayrichard (54)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 54

Nem tudom, mintha épp a fordítottja rémlene, de azt hiszem rájöttem a "válaszra" a kérdésedet illetően.

Előzmény: ZorróAszter (53)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 53

Jó-jó. De ugyenez érvényes a Higgs bozonra is.

 

És rá is vonatkozna a kérdésem: nem bomlik semmilyen körülmények között sem?

Előzmény: baradlayrichard (52)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 52

A graviton egy hipotézis. Vagy inkább hipotézisek csoportja. Keresik, de ha találnak olyan jelenséget, ami okot ad a graviton feltételezésére, attól még nem fogjuk tudni a graviton összes tulajdonságát.

Előzmény: ZorróAszter (51)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 51

Azt hittem, ez még nyitott kérdés.

 

Vagy már bizonyos, hogy nincs se graviton, se más, tömegért felelős részecske?

Előzmény: baradlayrichard (46)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 50

Most kezdem azt érezni, hogy a hozzászólások cinizmusról szólnak inkább, mint tudományról.

Előzmény: Törölt nick (45)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 49

Az istennek meg mégis mi köze a gravitonhoz??

Előzmény: Törölt nick (47)
y1 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 48

Mit jelent az, hogy kvázirelatív?

Előzmény: Törölt nick (45)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 46

Ki tudja, mi lenne, ha létezne graviton?

Előzmény: ZorróAszter (44)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 44

Ja bocs. Erre meg nem válaszoltam.

 

>...mi az amit a topicnyitó kérdez, mi az amit állít.

Nem állítok semmit. Tény hogy elkalandoztunk néhol, de a kérdés lényege:

 

Lehetséges-e hogy a fekete lyukba ragadt iszonyú energia felbontja a tömegért, gravitációért felelős részecskéket. Ezáltal a fekete lyuk utánpótlás hiányában veszít a tömegéből, és egy ponton megszűnik fekete lyuk lenni.

 

 

 

 

 

- Nem lehet, mert a szó matematikai pontosságú értelmében is megáll az idő. Nemcsak iszonyú lassan telik: a pár miliszekundum kintről nézve mondjuk százmilliárd év, hanem a szó szoros, végleges értelmében áll.

 

- Nem lehet, mert ha létezne graviton, Higgs részecske, stb. nem bomlanak, bármi történjék is.

 

- stb. ...

Előzmény: baradlayrichard (36)
y1 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 43

"Ha az Univerzum tágulása meghaladja a Hüméér fokot, akkor minden fekete lik eccerre főrobban."

 

Az nem lehet, mert az egyidejűség relatív. (Ebben viszont igaza volt Einsteinnek :) )

Előzmény: Törölt nick (38)
y1 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 42

Nem kisebb.

http://www.uni-miskolc.hu/~www_fiz/modern1/03.htm

(ebből: annihilációnál hivatkozás a tömegmegmaradásra)

Előzmény: ZorróAszter (40)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 41

Hát lehet.

 

Akkor elnézést.

Előzmény: baradlayrichard (36)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 40

Igen. Nyilván a nyugalmi tömegre emlékeztem. De a lényeg, hogy a folyamat végén az össztömeg jelentősen kisebb.

Előzmény: y1 (34)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 39

"anyag tömeges megjelenési formája átalakul energia formájába"

 

akkor tőled is megkérdezem, ilyen van?

Előzmény: .ZsL. (18)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 36

Én már nem tudom eldönteni, mi az amit a topicnyitó kérdez, mi az amit állít. Lehet, hogy egy kicsit kár volt ezért a topicért.

baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 35

"Mert nem a téridőgörbület idézi elő a gravitációt, hanem a gravitáció a téridőgörbületet."

 

A mai fizikában nincsen ilyen. Már egyszer leírtuk, hogy a kettő azonos.

ettől nyelvtanilag értelmetlen, hogy valami előidézze saját magát

Előzmény: .ZsL. (18)
y1 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 34

"Az össztömeg a folyamat után itt is nyilván nulla lesz."

 

Nem lesz nulla. A gamma foton tömege (gravitációja, tehetetlensége) nem nulla. Ha nulla lenne, akkor nem tudná meglökni az atommagot.

Előzmény: ZorróAszter (33)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 33

Igen. Pontatlanul fogalmaztam. Én is elektron-pozitron annihilációra gondoltam.

 

Az össztömeg a folyamat után itt is nyilván nulla lesz.

 

De én nem erre gondoltam, hanem arra, hogy sokkal nagyobb energiatartományban lehetséges, hogy a részecskék - akár az elektron is - más módon is megsemmisülhet, és más részecskékre bomolhat (nyilván az elektron talán nem), vagy akár tiszta energiára is.

 

Abból, hogy a CERN és a Fermilab most rettenetes energiával ütköztet mondjuk protonokat, a bomlástermékekeket meg jelenleg még nem tudja, abból még nem következik, hogy további bomlástermékek nem léteznek.

 

Csak így olyan kis valószínűséggel keletkeznének, hogy valóságos csoda lenne, ha látnák.

Előzmény: y1 (31)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 32

Mert ha az a bizonyos végtelen tényleg végtelen, akkor az a bizonyos csillag a legkisebb mértékben sem távolodik a fekete lyuktól, és így a jelenség észrevétlen lenne.

Előzmény: GezooX (30)
y1 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 31

"Nincs semmilyen infom arról, hogy az elektron milyen energia közlésére semmisül meg ha egyáltalán megsemmisül.

 

Csak pozitron annihilációról hallottam, és nem tudom, ez annak tekinthető-e?"

 

A pozitron egy elektronnal találkozva tud csak annihilálódni, ekkor gamma foton keletkezik, a folyamatban az össztömeg, összenergia megmarad, a spin összeg sem változik, a lendület is változatlan, és az elektromos töltések összege változatlanul 0.

Előzmény: ZorróAszter (4)
GezooX Creative Commons License 2012.02.10 0 0 30

Miért érdekes ez?

Előzmény: ZorróAszter (29)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 29

Igen. De az is kérdés, hogy ez a végtelen valóban végtelen-e, vagy csak a saját idejében néhány miliszekundum alatt lezajlódó folyamat látszik mondjuk 100 milliárd éves folyamatnak kívülről?

 

Hasonló ábrát kissrác koromban láttam. Akkor azt hiszem a Cygnus feltételezett rendszerét ábrázolta. De lehet hogy tévedek.

Előzmény: GezooX (28)
GezooX Creative Commons License 2012.02.10 0 0 28

   Ilyen kérdésekben mindig a  megszámolhatóan nagy számú elemű végtelenekről van szó.

 (Két féle "végtelen" fogalmat használunk, a megszámlálhatóan nagyszámú sokaságból álló végtelen és a megszámlálhatatlanul sok elemű végtelen.

 Az első esetet azon körre használjuk, amikor az elem szám közelít a megszámlálhatatlanul sok elemű végtelenhez, de még matematikailag kezelhető elemszámnál tart. )

 

    Arról pedig, hogy a saját idejében mekkora idő az ami a külső megfigyelő számára végtelen, csak teóriáink vannak.

 

   A csillagos példáddal ellentétes példának vélünk néhány esetet amikor a csillagról spirál szerű kar halad a keringési központja felé és eltűnik a "semmiben"..

Előzmény: ZorróAszter (27)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 27

>Na de van egy másik dolog is.. Ha minden ami a feketelyukba esett, éppen a leesés fázisában van, "akkor még nem ért a túlsó >oldalra".. viszont az ideje végtelenül lelassult.

 

A kérdés hogy "végtelenül", vagy csak a saját idejében miliszekundumok alatt végbemenő folyamatok kívülről sok milliárd évnek látszanak.

 

 

Ha ez utóbbi, akkor például azt kellene látnunk, hogy egy csillag kering egy fekete lyuk körül, de olyan távol, hogy nyilván nem tud anyagot elszívni tőle, se mástól, ennek ellenére a csillag lassan lávolodik tőle és a kereingési ideje nő.

 

Ebből látszana, hogy a fekete lyuk - kívülről nézve lassan -  emészti a saját tömegét.

 

Vagy nem?

Előzmény: GezooX (21)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!