Keresés

Részletes keresés

magnum56 Creative Commons License 2006.01.06 0 0 120

Kedves Teve,

 

Álláspontom a következő:

 

1. Én elfogadom, hogy az MM műszer alkalmas, mert nem látom bizonyítva az ellenkezőjét

2. Ebben a kérdésben nem kívánom Korom Gyulát megvédeni

3. Van más magyarázatom az MM kísérlet negatív eredményére. Sőt a MG kísérlet pozitív eredményére is.

 

Ennek ellenére nem tartom fair eljárásnak Korom Gyula szidalmazását, lebunkózását. Pláne akkor, ha egy egyszerű kísérlettel korekt módon is be lehetett volna bizonyítani, hogy téved.

 

Szerintem egy vitapartnert attól még lehet tisztelni, hogy nem értünk egyet vele.

Előzmény: NevemTeve (117)
mmormota Creative Commons License 2006.01.06 0 0 119

Persze az MM kísérlet ilyeneket nem bizonyított, csakis azt, amit te leírtál. Ezzel azonban még nem bizonyítottad be azt is, hogy a műszer alkalmas volt arra, amire szánták.

 

Dehogynem. Az előző mondataidból azt hittem, meg is értetted. Arra szánták, hogy egy bizonyos éterben kimutassa az éterszél hatását. Egy olyan éterben, ami feltételezés szerint vezető közege a fénynek, amiben a közeghez képest terjed állandó sebességgel a fény, és amely közeget nem ragadja magával a Föld.

Azt szépen kimutatta a kísérlet, hogy ilyen éter nincs.  

 

Ugyanis, ha Korom Gyulának lenne igaza, és alkalmatlan lett volna, akkor is ugyanerre az eredményre vezetett volna a kísérlet. Ha alkalmatlan, akkor nem is hozhat pozitív eredményt.

 

Ezt nem kell feltételeznünk, hiszen hibás a következtetési lánca. A helyes számítás pedig triviális.

Előzmény: magnum56 (118)
magnum56 Creative Commons License 2006.01.06 0 0 118

 

Kedves mormota,

 

"Elég egyszerű. Definiáltak egy tulajdonság halmazt, ezt nevezték éternek. A definiált tulajdonságok alapján kiszámították, hogy egy adott kísérletnek milyen eredményt kell hoznia. Nem azt hozta. Ebből levonható a következtetés, hogy az így definiált éter nem létezik. "

 

A fentiekkel tökéletesen egyetértek. Az MM kísérlet pontosan azt bízonyította, hogy a Lorentz által definiált kocsonyaszerű, homogén, merev, abszolút nyugvó éter nem létezik.

 

Ezzel szemben mit mondanak a relativisták?

 

Azt, hogy az MM kísérlet bizonyította, miszerint:

 

   - a fénysebesség abszolút állandó

   - a fénynek nincs vezető közege

   - stb.

 

Persze az MM kísérlet ilyeneket nem bizonyított, csakis azt, amit te leírtál. Ezzel azonban még nem bizonyítottad be azt is, hogy a műszer alkalmas volt arra, amire szánták. Ugyanis, ha Korom Gyulának lenne igaza, és alkalmatlan lett volna, akkor is ugyanerre az eredményre vezetett volna a kísérlet. Ha alkalmatlan, akkor nem is hozhat pozitív eredményt.

 

"Példa: a kopogó szellem definíció szerint kötelezően kopog az asztalon, ha a szobában van.

Ha nem kopognak, akkor a szobában nincs ilyen kopogó szellem... :-)"

 

Ez a példa nagyon sántít. Előre feltételezed, hogy egy asztal alkalmas eszköz a kopogó szellem kimutatására. Én nem hiszm, hogy egy asztal képes lenne kimutatni a kopogó szellemeket.  Az MM műszer ettől még lehet jó.

Előzmény: mmormota (114)
NevemTeve Creative Commons License 2006.01.06 0 0 117
Kedves magnum56!

Ha már itten beszélgetünk, megkérdezem, te tulajdonképpen milyen álláspontot képviselsz ebben a dologban?
Egyetértesz KGy dolgozatával, és szeretnéd megvédeni? Vagy elismered hogy hibás, de valamilyen más magyarázatod van az MM-kísérlet negatív eredményére?
Simply Red Creative Commons License 2006.01.06 0 0 116

Michelson nem arra volt kíváncsi, hogy 25 km/s vagy 35 km/s a Föld sebessége az éterben, hanem arra, hogy létezik-e egyáltalán ilyen sebesség.

 

Ezen nem fogunk összeveszni. Attól persze még tévedsz. A lényeg ugyanis az, hogy valamire kíváncsi volt, tehát akkor valami mégsem volt olyan nyilvánvaló számára. Nem?

 

Előzmény: magnum56 (112)
Gnudist Creative Commons License 2006.01.05 0 0 115
Kedves magnum56,
nyugi, figyelemmel követem az eseményeket, és azokhoz szóltam hozzá. De hát én csak egy "elvakult relativista vagyok", mit is várhatsz tőlem :-)
Előzmény: magnum56 (111)
mmormota Creative Commons License 2006.01.05 0 1 114

Hogyan bizonyította ezer kísérlet nagy pontossággal azt, hogy az interferométer alkalmas (lenne) a nemlétező éterszél kimutatására? Hogyan lehet bebizonyítani azt, hogy egy műszer alkalmas lenne kimutatni valamit, ami nem létezik?

 

Elég egyszerű. Definiáltak egy tulajdonság halmazt, ezt nevezték éternek. A definiált tulajdonságok alapján kiszámították, hogy egy adott kísérletnek milyen eredményt kell hoznia. Nem azt hozta. Ebből levonható a következtetés, hogy az így definiált éter nem létezik. 

 

Példa: a kopogó szellem definíció szerint kötelezően kopog az asztalon, ha a szobában van.

Ha nem kopognak, akkor a szobában nincs ilyen kopogó szellem... :-) 

 

Korom következtetési lánca hibás volt, helytelenül következtetett arra, hogy az MM kísérlet a defíníció szerointi éterrel negatív eredményt adna. MM-ék meg helyes következtetési lánccal arra következtettek, hogy pozitív eredményt adna.

 

Korom hibáját megtaláltam és megmutattam.

Előzmény: magnum56 (111)
magnum56 Creative Commons License 2006.01.05 0 0 113

 

Ráadásul az interferométerrel sebességet, vagyis a sebesség számszerű értékét nem is lehet megmérni. Erre valóban alkalmatlan.

Előzmény: Simply Red (109)
magnum56 Creative Commons License 2006.01.05 0 0 112

 

Kedves Simply Red,

 

Michelson nem arra volt kíváncsi, hogy 25 km/s vagy 35 km/s a Föld sebessége az éterben, hanem arra, hogy létezik-e egyáltalán ilyen sebesség. Ha létezett volna, ez alátámasztotta volna a hagyományos éter-felfogás helyességét. Vagyis azt, hogy létezik az abszolút nyugvó, láthatatlan, homogén éter, amelyben a Föld mozog.

 

Tulajdonképpen nem montál mást, mint amit én, de azért megszokásból így kezdted: tévedsz. Ez amolyan relativista szokás. Megbocsátható.

Előzmény: Simply Red (109)
magnum56 Creative Commons License 2006.01.05 0 0 111

 

Kedves Gnudist,

 

A hozzászólásodból az derül ki, hogy halvány fogalmad sincs arról, hogy itt miről folyik a vita. Emlékeztetőül elmondom.

 

Korom Gyula kétségbe vonta, hogy a Michelson-féle műszer alkalmas az éterszél kimutatására. Ez volt a vita indítása.

 

A mai felfogás szerint sem éter, sem éterszél nem létezik. Szeretném megkérdezni tőled:

 

Hogyan bizonyította ezer kísérlet nagy pontossággal azt, hogy az interferométer alkalmas (lenne) a nemlétező éterszél kimutatására? Hogyan lehet bebizonyítani azt, hogy egy műszer alkalmas lenne kimutatni valamit, ami nem létezik?

 

Korom Gyula ugyanis nem a mérés eredményét vitatta, hanem a műszer alkalmasságát.

 

Máskor, mielőtt hozzászólsz, kérlrk olvasd el, miről folyik a vita.

 

 

 

 

Előzmény: Gnudist (108)
Simply Red Creative Commons License 2006.01.04 0 0 109
Tévedsz, Michelson ugyanis a Földnek az éterhez viszonyított sebességét akarta kimérni. Ezt ugyanis senki sem tudta, hiába hitt mindenki az éterben. A kísérletének az eredménye tehát egyáltalán nem volt nyilvánvaló. Hogy meglepetés lett belőle, az meg külön szerencse.
Előzmény: magnum56 (107)
Gnudist Creative Commons License 2006.01.04 0 0 108
> 1. mindig is voltak olyanok, akik nyilvánvalónak látszó kísérleteket végeztetek
> 2. az, hogy mi a nyilvánvaló, azt előre nem tudhatjuk
> 3. ha Michelson csak a száját tépte volna, ma sokkal szegényebb lenne a fizika


Na ja, Mórickának mindenről az jut az eszébe. Szerintem világos volt a mondandó: olyan kísérletet nem végez el az ember (legfeljebb gyakorlásnak, mutogatásnak, stb), amit már korábban ezerszer elvégeztek, és ezen kísérletek nagy pontossággal ugyanazt adták.
Előzmény: magnum56 (107)
magnum56 Creative Commons License 2006.01.04 0 0 107

 

Kedves Simply Red,

 

"Olyan kísérletet senki sem végez el, aminek nyilvánvaló az eredménye. "

 

Valaha régen, az 1800-as évek közepén, mindenki úgy hitte, hogy van egy finom, láthatatlan, abszolút nyugalomban lévő anyag, amely kitölti a világmindenséget. Ebben az időben ez mindenki számára nyilvánvaló volt. Annyira nyilvánvaló volt, hogy évtizedeken keresztül senki nem is tartotta fontosnak ezt kísérletileg alátámasztani. Mígnem, egy Michelson nevű kísérletező kedvű fizikusnak eszébe nem jutott, hogy próbáljuk meg mégis ezt a nyilvánvaló dolgot kísérletileg kimutatni. És ahelyett, hogy a szót csépelte volna, meg is csinálta.

 

Mi ebből a tanulság?

 

1. mindig is voltak olyanok, akik nyilvánvalónak látszó kísérleteket végeztetek

2. az, hogy mi a nyilvánvaló, azt előre nem tudhatjuk

3. ha Michelson csak a száját tépte volna, ma sokkal szegényebb lenne a fizika

 

Előzmény: Simply Red (105)
pint Creative Commons License 2005.12.31 0 0 106
a fizikus folyton kísérletezik. én kérek elnézést, hogy nem azt a kísérletet csinálja, amit te javasolsz, hanem sokkal fontosabbakat.
Előzmény: magnum56 (103)
Simply Red Creative Commons License 2005.12.30 0 0 105

 fizikus az, aki kísérletezik, majd levonja a követlkeztetéseket, amelyeket szintén kísérletekkel ellenőriz.

 

Majdnem. Ezt meg kell előznie egy témaválasztásnak. Olyan kísérletet senki sem végez el, aminek nyilvánvaló az eredménye. Hacsak nem demostratív célból, iskolában. Aki szerint nem  nyilvánvaló valami, az kísérletezzen. Vagy tanuljon, hogy számára is nyilvánvaló legyen, ami másnak az.

 

Nem tudom, miért gondolod, hogy rajtad kívül bárkinek kötelessége lenne végrehajtani egy olyan kísérletet, ami kizárólag téged érdekel. Ha érdekel, csináld meg te.

Előzmény: magnum56 (103)
magnum56 Creative Commons License 2005.12.30 0 0 103

Én mindig azt gondoltam, hogy fizikus az, aki kísérletezik, majd levonja a követlkeztetéseket, amelyeket szintén kísérletekkel ellenőriz.

 

Elnézést, ha tévedtem.

 

Ti inkább a lepcses szájú vénasszonyokra emlékeztettek, akik hónapokig vitatkoznak olyan problémán, amit egy egyszerű kísérlettel el lehetne dönteni.

 

 

Előzmény: pint (102)
pint Creative Commons License 2005.12.29 0 0 102
figyelj, ez nem a három kívánság tibi bácsival. azért, mert te szeretnéd, hogy valaki megcsinálja a kísérletet, még nem biztos, hogy akad, aki megcsinálja. és én helyeslem, hogy nem csinálják meg, mert fontosabb dolguk is van bőven. ha a tudományos műhelyek ráállnának arra, hogy minden kísérletet elvégezzenek, amit valaki javasol, megállna a tudományos fejlődés. mondjuk én azzal állok elő, hogy a hold valójában sajtból van, és követelem, hogy egy általam konstruált kísérlettel ezt valaki ellenőrizze. te mit szólnál ahhoz, ha komoly tudósok kezdenének komoly dollárokat költeni erre?
Előzmény: magnum56 (100)
NevemTeve Creative Commons License 2005.12.29 0 0 101
Ha szabad beleszólnom:

"...tudományos precizitású kísérlethez csöndesszoba kell, precíz mérőműszerek, előkészítés, kiértékelés... ha otthon sufniban végzi valaki, az meg csak a maga meggyőzésére jó"
Ez alapján nekem úgy tűnik, hogy szerinted is egy fizika laborban kellene elvégezni a kísérletet.

Nem "kellene", hanem "lehetne"

Utánna meg azt bizonygatod, hogy a fizikusoknak nem kötelessége időt és pénzt áldozni egy ilyen kísérletre.
Nem bizony.

Akkor szerinted kinek kellene a kísérletet elvégezni?
Nyilván aki kiváncsi rá...

Alapvetően ott tévedsz, hogy Korom dolgozata nem kísérletekről szól, hanem számításokról (bár inkább halandzsázás, mint számítás), tehát a cáfolatnak is a számításokra kell vonatkoznia.
Előzmény: magnum56 (100)
magnum56 Creative Commons License 2005.12.29 0 0 100

Kedves pint,

 

Elég ellentmondó, amit írsz:

 

"...tudományos precizitású kísérlethez csöndesszoba kell, precíz mérőműszerek, előkészítés, kiértékelés... ha otthon sufniban végzi valaki, az meg csak a maga meggyőzésére jó"

 

Ez alapján nekem úgy tűnik, hogy szerinted is egy fizika laborban kellene elvégezni a kísérletet.

 

Utánna meg azt bizonygatod, hogy a fizikusoknak nem kötelessége időt és pénzt áldozni egy ilyen kísérletre. Akkor szerinted kinek kellene a kísérletet elvégezni?

 

Azt kérdezed:

 

"miért nem csinálod meg te??"

 

Nyilván tudod, hogy én nem vagyok hivatásos fizikus, tehát nincs lehetőségem elvégezni laboratóriumban a mérést. De ha el is végezném a saját sufnimban, ezt te nem fogadnád el, hiszen azt írod, hogy ez csak a magam meggyőzésére lenne jó.

 

Ezek után nam világos, hogy mit akarsz mondani.

 

 

 

 

 

Előzmény: pint (99)
pint Creative Commons License 2005.12.25 0 0 99
ezt az egy órát jelentősen elszámoltad. tudományos precizitású kísérlethez csöndesszoba kell, precíz mérőműszerek, előkészítés, kiértékelés ... ez inkább lesz napokban vagy hetekben mérhető. ha otthon sufniban végzi valaki, az meg csak a maga meggyőzésére jó. magát meg minek győzné meg, aki már amúgy is meg van győződve??

most akkor mondd azt, hogy szerinted egy fizikusnak kötelessége időt és pénzt áldozni arra (esetleg nem a saját, hanem pl egy egyetem idejét és pénzét), hogy bebizonyítson valamit, amit már régen bebizonyítottak másképp, csak van, aki nem érti. miért nem csinálod meg te??
Előzmény: magnum56 (96)
NevemTeve Creative Commons License 2005.12.25 0 0 98
De ha már előjött a topik a süllyesztőből, megpróbálhatjuk összefoglalni, hogy mi volt Gy hibája:
- túl nagy volt az egója
- nem értette eléggé a Doppler-efektus mibenlétét
- kritikátlanul, megértés nélkül összeolvasott mindenfélét
NevemTeve Creative Commons License 2005.12.25 0 0 97
Bevallom, nincs türelmem végiggondolni, hogy mit szeretnél, de talán nincs is rá szükség, anélkül is tudjuk, hogy a levegő mozgása eltorzítja a hangot
Előzmény: magnum56 (91)
magnum56 Creative Commons License 2005.12.24 0 0 96
Arra nem volt idő, hogy egy kb. 1 óra alatt összeállítható kísérletet elvégezzenek, de arra volt idő , hogy egy hónapig vitatkozzanak. Ezt akarod mondani?
Előzmény: pint (95)
pint Creative Commons License 2005.12.24 0 0 95
senki se szándékozik pénzt és időt áldozni arra, hogy megcáfolja egy szerencsétlennek a marhaságait. építse meg Korom!
Előzmény: magnum56 (94)
magnum56 Creative Commons License 2005.12.24 0 0 94

 

És el is végezték a kísérletet?

 

Mi lett az eredmény?

Előzmény: pint (92)
A Tudomány maga Creative Commons License 2005.12.24 0 0 93
Aki hanghullámokkal akarja az elektrodinamikát ellenőrizni, az inkább hallgasson a józan észről...
Előzmény: magnum56 (91)
pint Creative Commons License 2005.12.24 0 0 92
egy másik topikban (ahol ugyanezen résztvevők gyúrják egymást) már fel lett vetve a hang-MM kísérlet. de azért gratulálok az ezüstérmedhez, az is szép.
Előzmény: magnum56 (91)
magnum56 Creative Commons License 2005.12.24 0 0 91

Kedves fizikusok !

 

Végig figyeltem a vitát, kívácsi voltam valamire. Nevezetesen arra, rájön-e valaki, hogy Korom Gyula állítását, mely szerint az MM interferométer nem alkalmas az éterszél kimutatására, könnyedén le lehet ellenőrizni hanghullámok segítségével.

 

Nem jött rá senki. Pedig nagyon egyszerű. Kell hozzá:

 

2 db mikrofon

1 db hanszóró

1 db L alakú tartó (a szárak nem egyenlő hosszúak)

1 db oszcilloszkóp

1 db áramforrás

némi huzal

1 db ventillátor

 

A kísérlet a következőképpen néz ki:

 

1. felszereljük a hangszórót az L alakú tartó sarkára

2. felszereljük a két mikrofont az L alakú tartó két végére

3. a két mikrofont bekötjük az oszcilloszkópba

4. bekapcsoljuk a ventillátort (ez adja az éterszelet)

5. a hangszóróra sinuszos feszültséget kapcsolunk: pl 1 kHz-es jelet

6. megfigyeljük az osszcilloszkópon a két mikrofonból jövő jel fáziskülönbségét

7. elfordítjuk 90 fokkal az L alakú tartót

8. megnézzük az oszcilloszkópon, hogy megváltozott-e a két jel fáziskülönbsége

 

Ha igen: Korom Gyulának nincs igaza

Ha nem: Korom Gyulának igaza van

 

Ezt az egyszerű kísérletet bármelyik fizika laborban el lehet végezni.

 

De, amint az várható volt, a sok fizikus együtt sem jött rá arra, hogy ezzel a kísérlettel elvája a vitát. E helyett majdnem egy egész hónapig győzködték Győzikét, akiről azt hitték, hogy Korom Gyula. Ennyit a józan észről.

 

Kellemes Karácsonyt !

 

 

 

 

 

mmormota Creative Commons License 2005.11.07 0 0 90

Csak azért érzed furcsának, mert azt hitted (hittük) hogy Győzőcske maga Korom.

 

Ezzel szemben csak valaki elolvasta Korom cikkét, és nem tudta, a szerzőnek vagy mindenki másnak van-e igaza.  A vita során megértette, és így természetesn véget is ért a dolog, legalábbis addig, amíg nem akad újabb jelentkező... :-)

 

Előzmény: NevemTeve (89)
NevemTeve Creative Commons License 2005.11.07 0 0 89
Elég kurtán-furcsán lezárult a dolog - hát akkor süllyedjen!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!