Keresés

Részletes keresés

annie99 Creative Commons License 2007.04.02 0 0 1928

Kedves Tibb!

Sajnos a péntek nem az én napom volt, úgyhogy egy kicsit magyarázkodnom kell. Szó szerint értettem, hogy az érveid felülírják az elgondolásomat Tazával kapcsolatban, de még nem vetettem el teljesen. Semmi irónia vagy gúny nem akart lenni a hsz-emben, csak dög fáradt voltam. És tényleg kösz! Egyébként van valami forrásod, amiben a hajáról szó van, vagy csak feltételezhetjük, hogy hosszú volt a halálakor?

Szeretném még megkérdezni, hogy az alábbiak közül nincs-e meg valamelyik:

Ball, Eve. Indeh: An Apache Odyssey. . University of Oklahoma Press. Soft cover. $21.95

Stockel, H. Henrietta. Shame and Endurance: The Untold Story of the Chiricahua Apache Priosners of WarUniversity of Arizona Press, 2004. Dust jacket. $35.00

Stockel, H. Henrietta. Shame and Endurance: The Untold Story of the Chiricahua Apache Priosners of War. University of Arizona Press, 2004. Soft cover. $19.95

Stockel, H. Henrietta. Survival of the Spirit: Chiricahua Apaches in CaptivityUniversity of Nevada Press, 1993. Dust jacket. $37.95

annie99 Creative Commons License 2007.04.02 0 0 1927
Igen, csak az angol nyelvű elbeszélő részek voltak szinkronizálva, de nagyon szépen.
Előzmény: Galgadio (1925)
annie99 Creative Commons License 2007.04.02 0 0 1926

Ezen én is gondolkodtam, de vándorlás vagy menekülés közben is kellett valamit csinálni. 

A hangfájlokat lehet, hogy a mi szerverünk vágta le, mert én sem tudom megnyitni az elküldöttek közt. Majd próbálkozom még. 

Előzmény: Galgadio (1923)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.02 0 0 1925

Én úgy emlékszem, hogy amit én láttam, abban csejenn nyelven beszéltek és magyarul volt föliratozva, de már elég régen volt...

Előzmény: annie99 (1924)
annie99 Creative Commons License 2007.04.02 0 0 1924

Mi a tévében láttuk egyszer régen, fel is vettük VHS-re. Aztán kölcsönadtuk egy rokonnak, akitől ellopták. Évekig vadásztunk rá - a szinkronizált változatra, hogy a gyerekek is meg bírják nézni. Aztán feladtuk, rendeltünk kintről egyet. A férjem magyar feliratot szeretne tenni rá, azt akartam eredetileg kérdezni, hogy nincs-e készen. Bár közben kiderült, hogy nem is annyira egyszerű a dolog, mert az eredeti angol felirat magán a filmen van, nem a DVD-n, úgyhogy le kell takarni. De úgy látom, tetszik neki a feladat. (A gyerekek meg már lassan úgyis tudják kívülről, hogy ki mit mond.)

Egyébként spanyol változat is van rajta, de ott a csejenn szöveg is spanyolul szól, és alatta van az angol felirat.

Előzmény: Galgadio (1919)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.02 0 0 1923

Nem tudom, meglehet.

Azt olvastam, hogy a menstruáció napjaira sok indián törzsnél elkülönítették a nőket pl. egy erre a célra létesített külön kunyhóba.

Már nem emlékszem minden részletében pontosan Sánta Őz könyvére, de mintha a lakotáknál is lett volna ilyen szokás.

Ezt hívták ishnati-nak, ha jól emlékszem...

Előzmény: annie99 (1922)
annie99 Creative Commons License 2007.04.02 0 0 1922
Ne haragudj, biztosan korán volt még. Csak azt akartam írni, hogy menstruáció alatt biztosan hordtak valamit, de különben nem praktikus semmi, ami középen zárt. A férfiak viseletét is ezért hoztam fel.
Előzmény: Galgadio (1921)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.02 0 0 1921

Dögöljek meg, ha értem, hogy mire célzol itt ezekkel az élettani folyamatokkal!

Én úgy tudom, hogy nagy hidegben, télen a nők is hordtak bőr lábszárvédőket, azaz leggingset a szoknya alatt.

Lószőrből font erényövről valóban van szó Sánta Őz könyvében, ezt állítólag a lányok viselték az első menstruációtól kezdve a leánykérésig vagy férjhez menésig, most ez a könyvből nem derül ki.

Bár ha belegondolok, ez tényleg akadályozhatta bizonyos biológiai funkciók elvégzését...

A régi archív fényképeket nézegetve nekem úgy tűnik, hogy az 1880-as, 1890-es években a sziú asszonyok a rezervátumban fokozatosan áttértek az euro-amerikai ruhák viselésére, igaz, hogy az olcsóbb, egyszerűbb fazonú változatokra.

Előzmény: annie99 (1916)
Galgadio Creative Commons License 2007.04.02 0 0 1920

Szia Annie!

Küldd már el légy szíves még egyszer a dalokat, mert az Outlookomnak túl élesre volt állítva a védelme és levágta a hangfájlokat (érdekes, hogy a pps-eket viszont átengedte).

Most már átállítottam, légy szi küldd már át még egyszer!

Köszi!

Galgadio Creative Commons License 2007.03.31 0 0 1919

"A Windwalker szinkronizált változata van meg, vagy a sima? "

Sajnos egyik sem.

Főiskolás koromban láttam a filmet moziban. A szinkronizált változatot.

sher99 Creative Commons License 2007.03.31 0 0 1918

Szia  !

Nekem csak annyit jelent a 99, hogy a név már foglalt volt, s nem volt több ötletem.

A 01 az túl kevés,a 100 meg túl kerek. De komolyabban nem gondolkodtam rajta.

Üdv.

Sher

Előzmény: Don Quixote (1908)
sher99 Creative Commons License 2007.03.31 0 0 1917

Szia Galgadio !

Komolyan érdekel a téma .

Vannak szakkönyveim (és regényeim is) , amit itthon fellelhettem és megvehettem, talán innen a topic-ból is vettem ötletet. Legutóbbi szerzeményem, aminek nagyon örültem, az a " The North American Indian " Curtistól. De megvallom, szégyellem, de még nem néztem bele.  Úgy örültem neki, igazán ünnepi pillanatnak szánom, amikor először belelapozom. Ez a második angol nyelvű könyvem, de az első,amit igazán nagy értéknek tekintek.Nagyon sok telefonba került,mire találtam belőle eladó példányt.

Egyfolytában kutatok, mit lehetne még beszerezni.

Meg van a

- Indiánok és Ősi kultúrák Észak-Amerikában -  Könyv az indiánokról -

- A híres vadnyugat - A vadnyugat története indián szemmel nézve

-Hosszú lándzsa   -Geronimo, - Törzsfőnökök bölcsessége

- A lándzsa és a pajzs - , - Farkasokkal táncoló , A szent út

vannak régebbi könyveim a dél-amerikai kultúrákról.

Köszönöm az ötletet, amikor van időm, visszafelé olvasgatom a topicot, igazán érdekes dolgokról és ötletekről írtok.

Köszönöm hogy válaszoltál.

Üdv.

Sher

annie99 Creative Commons License 2007.03.31 0 0 1916

Hát éppen nem tanulmányoztam a témát, de ha józanul végiggondoljuk, akkor az eléggé prózai. Bizonyos élettani folyamatok ugye időnként feltétlenül szükségessé tesznek valamilyen megoldást. Egyéb esetekben nem valószínű, hogy az asszonyok viselete jobban korlátozta volna őket más természetű - szintén élettani - folyamataikban, mint a férfiakat a lábszárvédős-ágyékkötős megoldás. Az "erényöv" megint más kérdés, hallottam már olyanról is, de lehet, hogy csak valami filmben.

A Windwalker szinkronizált változata van meg, vagy a sima?

Előzmény: Galgadio (1910)
annie99 Creative Commons License 2007.03.31 0 0 1915

"Nektek mit jelent a nikketekben az a 99?"

Szerintem teljesen egyértelműen csak azt az egyet jelentheti, hogy nem vagyunk százasok :) (Bocsi, Sher!)

Na akkor őszintén. Mivel a név már foglalt, olyan számot kerestem, amiről senki nem fogja azt gondolni, hogy annyi éves vagyok, vagy akkor születtem... No comment:)

annie99 Creative Commons License 2007.03.31 0 0 1914

Köszi, hogy megnézted. Józan érveid csaknem végleg rávesznek, hogy ne higgyek a saját szememnek.

Mindenesetre bárki is van a képen, a tekintetét nem fogom egyhamar elfelejteni.

Előzmény: tibb (1902)
nj Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1913
Esetleg 99 évesek? :-)
nj Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1912
A harmadik pedig az irokéz! :-)
Előzmény: Galgadio (1905)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1911

Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy a síksági indiánok viszonylagos jómódjukat jórészt a "lovas forradalom" néven ismert történelmi folyamatnak (cirka 1650-1780) köszönhetik.

A lovas életmód tette lehetővé a vándorló bölénycsordák hatékony követését, ill. a nagyobb méretű, díszesebb, jobban felszerelt tipik szállítását, úgy általában az anyagi javakat.

Ahogy a kajova (Kiowa) nemzet vénei fogalmaztak: " A ló felemelt minket a föld porából".

A lovas életmódra való áttérés társadalmi-gazdasági és nem utolsósorban hadi jelentőségét aligha lehet túlhangsúlyozni.

Előzmény: Galgadio (1906)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1910

"Indián szoknyák kérdése azonban továbbra is érdekel:-)))"

Engem is, de ettől még nem tudok rá válaszolni.

Talán a női topiktársaink...

Egyébként a Windwalker (Széljáró) c. filmben a főhős csejenn feleségének az esküvőjükön (?) gyönyörűen hímzett,  hófehérre cserzett ruhája volt.

Az a nő tényleg csinos volt:)

Előzmény: Don Quixote (1909)
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1909

Nekem úgy egyébként az indián csajok nem nagyon jönnek be, bár fényképen vagy filmbe láttam már köztük egy-két csinosat.

A félvérek azonban mintha szebbek lennének, finomabb vonású az arcuk, nem annyira szögletes.

Indián szoknyák kérdése azonban továbbra is érdekel:-)))

Don Quixote Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1908

Szia Shere és Annie!

Nektek mit jelent a nikketekben az a 99? Csak nem mindketten nyolc évesek vagytok?:)))))

Előzmény: sher99 (1903)
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1907

Tudod, volt egy haverom, aki egyszer szalonnasütés közben azt mondta, hogy a férfiakat a három "p" betű vezérli: pénz, puska és női nemi szerv:-)

Bár hallottam már ezt négy "p"-s verzióban is: ide még pluszba bejött a pia is:-))))

Előzmény: Galgadio (1894)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1906

Régebben úgy vélték, hogy az észak-amerikai indiánok életét a létért folytatott küzdelem és a napi élelmiszer megszerzése teljesen kitöltötte.

Ez azonban nem így volt, a Síkságokon főleg nem.

Egy-egy sikeres bölényvadászat hónapokra elegendő hússal látta el a falut és a síkságiak már ismerték a hús tartósításának (szárításának) módját.

A síksági falvakban szárított bölényhúsból gyakran nagy készletek voltak fölhalmozva. Ezek szerepelnek az amerikai hadsereg  háborús jelentéseiben is, ti. hogy melyik indián tábor elpusztításakor hány font szárított bölényhúst semmisítettek meg.

Így aztán a síksági népeknek - ha éppen nem vadásztak vagy háborúztak - bőven volt szabadidejük, amit közösségi, kulturális és vallási életük fejlesztésére használtak föl.

Persze, amikor már erősen megritkultak a bölénycsordák és állandóan nyakukban volt a hadsereg, mindez megváltozott:(((

Galgadio Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1905

Szia Sher!

Ha komolyan érdekel a téma, akkor neked is érdemes lenne beszerezned néhány komolyabb szakkönyvet.

Ha visszalapozol a topikban, találsz néhány címet.

Egyébként a sziúk - helyesebben dakoták, nakoták és lakoták - az indiánregényeknek és az indiánfilmeknek köszönhetően viszonylag "népszerűek", magyar nyelven is találni anyagokat róluk.

Ha megkérdezel egy átlagmagyart, hogy mondjon 3 é-amerikai indián törzset, akkor a sziú és az apacs 99 % hogy benne van:-)

Előzmény: sher99 (1903)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1904

Várom az anyagot. Köszi szépen!

Előzmény: annie99 (1901)
sher99 Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1903

Sziasztok !

Új vagyok a fórumon. Már régóta gondolkoztam rajta, hogy milyen jó lenne belépni a fórumra. Engem dél és észak-amerika egyaránt érdekel, de jobban érdekel észak, illetve a síksági törzsek, ezen belül pedig a sziúk a kedvenceim.

Ahogy látom, Ti sokat foglalkoztok történelemmel, én a jelenkori interneten elérhető újságokat szoktam fordítani, illetve vannak eredeti indián rádiók, amikre ha  csak tehetem, felmegyek.

Sajnos nem tudtam hozzájutni igazi albumokhoz, csak az aluljárókban kapható dél-amerikai cd-im vannak.

Régebben régésznek készültem, de rövid úton lebeszéltek róla. Úgyhogy zene szívemnek minden egyes history.

Ezért én is nagyon örülnék, ha a fórumon keringő fájlokból kaphatnék. 

Üdv Nektek !

Sher

tibb Creative Commons License 2007.03.30 0 0 1902

Ez fogós kérdés, sajnos én sem tudok rá választ adni. Találtam Naichéről idősebb kori fotót, (http://www.legendsofamerica.com/we-nativeamericanlist-4.html) de ezen is jól látható a feltűnően elálló füle. Nem tudom ki lehet a képen, de Taza biztos, hogy nem. Ő még szabad emberként, fiatalon, hosszú hajjal halt meg.

Előzmény: annie99 (1887)
annie99 Creative Commons License 2007.03.29 0 0 1901

"Nekem is van két é-am indián népzenés kazettám."

Engem érdekelne...

"Valóban vannak rajtuk szép dalok, de nekem azért annyira nem jön be."

1. Senki se tökéletes, mint tudjuk ... :)

2. Lehet, de eredetileg is a hölgyek voltak a célközönség :)

De azért nem tudom én ezt ennyiben hagyni, üzletet ajánlok. Ha benne vagy, elküldök mélen kétszer 50 másodperc hanganyagot. Persze kicsit lebutított minőségűek. Ha úgy ítéled, hogy egy tolakodó erőszakos ... vagyok, aki elpazarolta életed két értékes percét, akkor büntetésből hajlandó vagyok ezt ötvenszer leírni ide a topikba :) Ha tetszik, nem mondasz semmit. Méltányos ajánlat?

Amúgy ez nem is népzene, európai fülnek is hallgatható, spirituális töltésű és nagyon szép zene, valóban tradicionális alapokon. A művész nem  kispályás. És nem kapok jutalékot:)

Természetesen mindenkinek szívesen elküldöm.

Előzmény: Galgadio (1899)
Barátocska :) Creative Commons License 2007.03.29 0 0 1900
Sánta Őz nagyon jó fej, imádtam a könyvét :)))
Előzmény: Galgadio (1899)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.29 0 0 1899

Nekem is van két é-am indián népzenés kazettám.

Az egyiknek az egyik oldala lakota-dakota, a másik navahó.

A másikon Nagy Tavak vidéki algankin és irokéz dalok vannak.

Valóban vannak rajtuk szép dalok, de nekem azért annyira nem jön be.

Egyébként az indiánok életmódjáról, gazdálkodásáról, vallásáról, mitológiájáról is sok hozzászólást lehetne írni.

Nekem a sok nyugati törzs körében gyakorolt izzasztókunyhó szertartás tetszik a legjobban.

A lakota izzasztókunyhó, az inipi készítését és a szertartás menetét részletesen ismerteti Sánta Őz könyve.

Ennek alapján nem is lenne olyan túl bonyolult elkészíteni egy ilyen izzasztókunyhót.

A szertartás lényege hasonlít a finn szaunához, de annál természetesebb és több spiritualitás van beleszőve.

Az inipi a maga módján szimbolizálja a világmindenséget az éggel (Mahpiya), a földdel (Makha) és a négy őselemmel:

tűz (Peta)

víz (Minne)

levegő (Niya)

föld (Makha)

Előzmény: annie99 (1898)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!