Keresés

Részletes keresés

Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.04 0 0 1998
Akkor emlékezzünk meg egy sporttelepről, amelynek a megszépülése és szörnyű pusztulása a vizsgált időszakra esik:
1913-ban Kispest község telket adományozott a Sárkány utca végén a KAC-nak. Gyűjtést indítottak a kispesti iparosság és kereskedők körében, és elsősorban Polacsek (más forrásban Potasek) Ferenc szállodatulajdonos és Herbacsek Ferenc fakereskedő hathatós anyagi segítségével felépítették a pályát.
A játéktér hitelesített mérete: 110,20 x 62,40 m.
1927-ben Kispest városa 80000 pengőt adott a klubnak a tribün és a kerítés megépítésére. A terveket Benedek János készítette, a kivitelező a Benedek és Stieber cég volt. A lelátó 64 m hosszú volt, 34 db 6 személyes páholyt foglalt magában, 15 sorban 1200 néző számára volt továbbá ülőhely. Az avatás 1927. IX. 11-én 3000 néző jelenlétében a Kispest - Vasas (3-2) mérkőzésen történt.
A létesítmény hat és fél évig szolgálta a sportot. 1934. V. 6-án a Kispest - Attila (2-0) mérkőzés második félidejének 12. percében miskolci sportbarátaink felgyújtották a lelátót. A tűz olyan rohamosan terjedt, hogy mire a tűzoltók kiértek, a tribün a lángok martaléka lett. Szerencsére emberéletben nem esett kár.
A város szinte azonnal a klub segítségére sietett. Már augusztusban 100000 pengőt szavazott meg az újjáépítésre. A stadion ekkor került a mai helyére. 1939. II. 12-én az őszről elmaradt Kispest - Nemzeti (1-2) volt az avató mérkőzés. A Városi Sporttelep később a Budapesti Honvéd Sportegyesület Sporttelepe nevet viselte. 1986. október elsején, a Bp. Honvéd - Bröndby IF (2-2) mérkőzésen kapta meg a klub legendás játékosának, Bozsik Józsefnek a nevét.
A régi pálya körülbelüli helye megtalálható a temetőben. A legenda szerint a pálya kezdőkörében temették el Mayer Bélát, a klub egykori mindenható sportigazgatóját, a kispesti profiper egyik főszereplőjét. Nem messze Mayer sírjától nyugszik a legidősebb Bozsik testvér, István, a klub saját nevelésű, fiatalon elhunyt kapusa.
Előzmény: lg23 (1241)
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.04 0 0 1997
Bár nem nekem szólt a felszólítás a KISTEXT érdekel, de nagyon. Örülnék, ha tudnál róla írni valamit.
Előzmény: Törölt nick (1596)
lg23 Creative Commons License 2007.06.02 0 0 1996

Van erről egy könyv, megintcsak a Szabó Ervin 6. emeleti Budapest Gyűjteményének szabadpolcos részében. Valamikor talán a 70-es években jelent meg, nem emlékszem a pontos címére, de kb. "A nyomdászsport X éve" a címe. És stílszerűen gyönyörű minőségben nyomtatták...

 

Kb. 1 perc keresgélés után meg tudod találni! Szerintem abból mindenre választ kapsz.

Előzmény: Tizennégyes (1995)
Tizennégyes Creative Commons License 2007.06.02 0 0 1995
Mivel senki nem szólt hozzá már régóta, megint jövök a kérdéseimmel!

Számomra sokáig összefolyt ez a 3 T kezdőbetűs csapat: Törekvés, Testvériség és a Typographia. Az első kettőről már volt szó itt és most már tudom, hogy vasutas gyökerekkel rendelkeznek. De a Typographiáról szinte semmit. A névből ítélve valamilyen nyomdász egyesület lehetett, de tud róluk valaki adni bővebb felvilágosítást.

Először 1904-ben találkozni a nevükkel, a másodosztályban, majd I. osztályúak lesznek, de az 1908-1909-es bajnokság után nyomuk veszik. 1915-ös másodosztályú ligabajnokságban felbukkan egy Nyomdászok nevű csapat. A jogutód lehet? Mi történik velük tovább?
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.01 0 0 1993
Megnyugodtam, mert a Peterdi-féle... Inkább nem minősítem. Egyike azon - sajnos nem kevés - sporttörténeti könyveknek, melyből egyetlen mondatot sem sikerült kijegyzetelnem.
Ezt viszont nem ismerem.
Előzmény: Törölt nick (1992)
lg23 Creative Commons License 2007.06.01 0 0 1991

textilfestők? :D

 

Érdekelne a dolog természetesen!

Előzmény: Törölt nick (1989)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.01 0 0 1990
Arra gondolsz, aminek Peterdi Pál az egyik szerzője? És a nyolcvanas évek végén jelent meg?
Előzmény: Törölt nick (1989)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.01 0 0 1988
És az még ki is maradt, hogy Langfeldernek az MTK-futballigazgató "kollégájával", Fodor Henrikkel volt közös tőzsdebizományos cége.
Előzmény: lg23 (1983)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1987
Ha nem írtad volna, hogy III. ker, azt hinném, valami Bundesliga csapat.:)))
Előzmény: lg23 (1985)
lg23 Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1986
Elviszi egy fénymásoldába, akkor akár be is szkennelik neki manapság már...
Előzmény: gazsi80 (1977)
lg23 Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1985

Itt van a III. Kerület összeállítása pl. 1904. szeptember 25-éről (III. Ker. - UTE 0:2):

 

III. Ker. TVE (fehér ing, III.-as felirat rajta): Kozlák – Paulin, Hirsch – Beskó, Pfeiffer, Medve – Birkl, Köffer, Schmideg, Hönig II., Hönig I.
Előzmény: lg23 (1984)
lg23 Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1984
Megnéztem, 1900. január 1. és 1907. december 31. között a sajtó által közölt jegyzőkönyvű mérkőzéseken, az Újpest ellen nem játszott Németh nevű játékos. Egyelőre ezzel a 8 évvel tudok szolgálni...
Előzmény: gazsi80 (1972)
lg23 Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1983

De ennek a visszája is érdekes. Hogy aki ténylegesen vezette a klubot, annak mi volt a tisztsége, a beosztása. Langfelder Ferencnél például már a következőket olvastam:

Titkár, Football-szakosztály vezetője, Football-szakosztály titkára, Football-intéző, Igazgatósági tag, Alelnök, Örökös klubkapitány, Intéző, Igazgató, Igazgatótanács tagja

 

Mindemellett volt még futballista, játékvezető és MLSZ-alelnök is. Egy lexikonban miként neveznétek meg a szakmáját? :D

Előzmény: Tempó Vasutas! (1982)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1982
Gondolom ő is díszelnök volt.
Ez mindig egy nagy dilemma: ki, kik vezette, vezették az egyesületeket? Az esetek nagy részében az ügyvezető (al)elnök, a főtitkár, és ha komoly futballcsapata volt a klubnak, akkor a szakosztályigazgató, kisebb kluboknál az intéző volt a "fő" vezető. Plusz néhány választmányi tag. Aztán a húszas évek elején, a tőzsdei konjunktúra idején egészen a stabilizációig a mecénásoknak is nagy szerepe volt, de az ő nevük nem nagyon bukkant fel.
Én találkoztam egyébként olyan Bocskai vezetőkkel, akik - állításuk szerint - nem is tudták, hogy beválasztották őket a tisztikarba.
Ez most csak úgy eszembejutott.:)
Előzmény: gazsi80 (1981)
gazsi80 Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1981
Egy kis érdekesség a Postás korai történetéből: az elnök 1903-ban, és főbb adatai a tiszticímtár egy évvel korábbi kiadásából.
Ha nem számítom az Andrássykat meg a többi főrangot, akkor a legtöbb rekordos találatom eddig ez a figura.
Megnézve a posta felépítését ő is elég magasan helyezkedett el, tehát az egyesület megfelelő potentátot talált magának. Gondolom a sok külhöni kitünetése a nemzetközi részlegnél birtokolt pozíciójának köszönhető. Van köztük néhány érdekes :) (a kitüntetések rövidítéseinek jelentését melléjük írtam)

Budapesti Posta- és Távirdatisztviselők Sportegyesülete
elnök: dr. hennyei HENNYEY Vilmos, posta- és táv. igazgató, kereskedelmi ministerium

Tiszticímtár, 1902

M. kir kereskedelemügyi minsterium
VIII., szakosztály,
3., ügyosztály – Nemzetközi ügyek
- ügyosztályvezető: dr. hennyei HENNYEY Vilmos dr.,
a II. o. or. Sz. r., - II. osztályú orosz Szent Szaniszló-rend
a III. o. szerb Tak. r., - III. osztályú szerb Takova-rend
a III. o. mont. D. r., - III. osztályú montenegrói Daniló-rend
a IV. o. baj. Mih. é. r., - IV. osztályú bajor Mihály érdem-rend
a gör. M. r. l., - görög Megváltó-rend lovagja
a III. o. jap. szt. kics r., - japán szent kincs-rend
a III. o. bolg. polg. é. r. tul., - III. osztályú bolgár polgári érdem-rend tulajdonosa
p. és t. igazg. - postai és távirdai igazgató

M. kir. kereskedelemügyi ministerium
Posta- és távirda tanfolyamok Budapesten
- tanári kar tagja
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1980
Először is állandóan a gép előtt kell ülni.:)
Aztán a Firefoxba a kedvencek közé egy csoportba össze van gyűjtve az öt leggyakrabban megnyitott lap. Utána már csak ízlés (és szabadidő) szerinti gyakorisággal meg kell nyomni az "összes megnyitása külön lapon" parancsot. Ennyi.

Más. Arra godoltam, ha már a blogodban van egy erre a lapra mutató link, ugyanígy a topic cím alá itt is be lehetne tenni egy linket, ami a topicodra mutat. Gondolom, ezt a topicnyitó teheti meg. Lg?
Előzmény: gazsi80 (1979)
gazsi80 Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1979
Sajnos. :(
Egyébként hogy lehet, hogy ír ide valaki, és másodperceken belül van válasz? Valamivel figyelitek a topicot? Elárulhatnátok a nyitját :)
Előzmény: Tempó Vasutas! (1978)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1978
Fénymásolt fotók?
Előzmény: gazsi80 (1977)
gazsi80 Creative Commons License 2007.05.31 0 0 1977
Jelentkezett a hölgy, de külföldön él és nem épp a technika ördöge, szóval nem nagyon tud scannelni, de lefénymásolja és postán elküldi a képeket (megadtam neki a címem) és én majd digitalizálom. Tehát türelem, bár én is nagyon kíváncsi vagyok. Az ilyen régi családi képek nagyon nagy ritkaságok, jó lenne valami érdekeset találni bennük.
Előzmény: lg23 (1976)
lg23 Creative Commons License 2007.05.29 0 0 1976
Az Újpesti képek engem is nagyon izgatnának... :-)
Előzmény: gazsi80 (1974)
lg23 Creative Commons License 2007.05.29 0 0 1975

Ha az Újpesti fotókat elküldené, neveket megadná, akkor szinte biztosan tudnék segíteni.

 

Add meg nyugodtan neki az e-mail címemet ( lg18@freemail.hu ), még engem is nagyon érdekelne ez a kutatós téma. Ha egy-egy különleges nevű emberrel találkozok, amilyen néven szerepelt valaki focistaként is, akkor mindig rákérdezek, hátha...

Előzmény: gazsi80 (1972)
gazsi80 Creative Commons License 2007.05.29 0 0 1974
Mindenesetre írtam neki egy mailt, hogy szívesen fogadnám a képeket. Különösen az újpestiek érdekelnek, ott igen sok csapat volt akkoriban.
Előzmény: Törölt nick (1973)
gazsi80 Creative Commons License 2007.05.29 0 0 1972
A következő kommentet írta valaki a blogomra:

Nagypapam obudai lakos volt.Van rola tobb fenykepem mint labdarugo a csapataval.A trikojukon ez van:III.Van egy par ujsagcikk is igaz nagyon elmosodott,hol a postasok-rol ir hol a budaiak-rol.Mindez a 1900-as evek elejen.Nagypapam neve Nemeth Sandor.Postatiszt volt,es az edesapja is az volt.
Szeretnek nagyon valami tobbet megtudni az akkor letezo labdarugo csapatokrol.
A masik nagypapam is labdarugo volt kb.ugyan ebben az idoben,de O ugy tudom Ujpesten.Rola is sok kepem van,csapatokkal es stadionokban az 1900 as evek elejen.
Hol lehetne utana jarni,hogy megtalaljak valami informaciot roluk?
Elore koszonom a segitseget
Eva Reisweber

Tudunk neki valamiben segíteni?
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.05.29 0 0 1970
Kedves Éva,
sokat segítene, ha elárulná nagyapja nevét, illetve megosztaná velünk, mit tud róla!
Szegedi Péter
Előzmény: fifike54 (1969)
fifike54 Creative Commons License 2007.05.29 0 0 1969

 <FONT >keresem az édesanyám halála után az ö édesapját akit ö sajnos nem tudott megismerni.


Anyukánk halálos ágyán megfogadtam, hogy megtalálom az Apukáját..........

 <FONT >Eva Neizer

lg23 Creative Commons License 2007.05.28 0 0 1967

Az Aspirány-Aszpirinről tudnál írni nekem?

 

Mikor született, honnan került a Dózsa Madiszba, mi volt pontosan az eltiltás tárgya (Haladás-bunda, tudom, de bővebben is érdekelne), miért és mikor kapott amnesztiát az örökre szóló eltiltás miatt, hogyan került a Goliba, és később hogyan, mikor lett dorogi?

 

Ja és ha van pontos születési dátum...

 

köszi :-)

Előzmény: Törölt nick (1966)
gazsi80 Creative Commons License 2007.05.27 0 0 1962
Hehe én még "focizgattam" a kilencvenes évek elején a Kistext pályán, de akkor azt már senki sem használta (illetve valamelyik baseball csapat!!! tartott ott edzéseket). Aztán gyorsan benzinkút lett belőle.
Megnézem majd, hogy mit tudok róla, ha már nem a Balcsin süttetem a hasam :)
Előzmény: lg23 (1961)
lg23 Creative Commons License 2007.05.26 0 0 1961

A Kistext a 70-es évek elején még tuti létezett, azt hiszem, az NBIII-ban játszottak. Ott védett Török Gábor is, az Újpest korábbi válogatott kapusa.

 

A két Goli közül a kelenföldi volt elsőosztályú. Pár éve még megvolt a pályájuk, igaz két méteres gaz nőtte be. Később Keltex néven játszottak, talán a BLASZ-ban

Előzmény: Tizennégyes (1960)
Tizennégyes Creative Commons License 2007.05.26 0 0 1960
Akkor végül is jól gondoltam! Egy cég - két csapat! (vagy csoport?)
Azt lehet tudni, hogy az itt említett másodosztályú, majd a háború után(1948-49) elsőosztályú Goldberger a kelenföldi, vagy az óbudai csapat-e?

Gazsi, te Kispesten otthon vagy, a Kistext-nek a háború előtt semmi köze nem volt a Goldbergerekhez?

Érdekes, hogy a háború után mindkét textiles csapat az 1948-49-es bajnokságban játszott az élvonalban. Aztán soha többé...

Tud valaki róla, hogy mi lett a Kistextel?

Előzmény: gazsi80 (1959)
gazsi80 Creative Commons License 2007.05.26 0 0 1959
Néhány szó a Goldbergerről (Pluhár, 1942?):

GSE Goldberger Sport Egyesület (475. o)
Budapest, a: 1926 (Vespag néven)
e: alsócsernátonyi CSIKY János
üv.e (kelenföldi csoport): budai GOLDBERGER Antal dr.
üv.e (óbudai csoport): DEÁK András ny. alezredes
foci szako. elnök (kelenföldi cs.?): ZOLTÁN Ferenc igazgató és PÖSTYÉNI dr.
foci szako. vezető (óbudai cs.): AGENDORFER Béla
intéző: VALLÉR Frigyes
tört.:
- a Vespag csak egy alapszabály nélküli sporttársaság volt, amelyet az igazgatóság 1928-ban felkarol és alakít át GSE-vé. Ekkoriban a Cégligában játszik.
- 1930-ig csak fociszako. van
- 1931-ben új szakosztályok: női kézilabda, vívó, tenisz, női torna, ökölvívó, lövész, turista, sí, úszó, fotó, kultúr, női és férfi énekkar
- 1933-ban a BLASZ V. osztályában kezdi meg a bajnoki mérkőzéseit (ekkor már saját - modern - focipályával, teniszpályával lövészpályával, tornateremmel és klubházzal bír)
- a sporttelepén 20mX10m-es sportcsarnok, szórakoztató és rendes színielőadásokat, kultúrestéket tartanak
- az alkalmazottak közül renszeresen 6-700 fő sportol
- focicsapata évente egy osztályt lépet feljebb az I. osztályig
- jelenleg: NBII.
- 1935-től a sokszoros válogatott SENKEY Imre az edzője (a III. osztályból a BLASZ I.-be hozza fel őket)
- jelenlegi edző: KOZÁK István
Előzmény: gazsi80 (1955)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!