Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2008.01.02 0 0 2677

Szia  Motun!

 

Szerintem azért téves szemlélet az é-am. indiánok íjásztudását az eurázsiai lovasnomádok íjászatához hasolítani.

Egy könyvben azt olvastam, hogy a prériindiánok íjai elég gyönge minőségű fegyverek voltak, a cserekereskedelem révén a Columbia-fennsík törzseitől vettek juhszarvval megerősített, jobb minőségű íjakat, de a szkíta vagy hun típusú íjakhoz mérten szerintem ezek is max. közepes minőségű fegyverek voltak.

 

A harcban pl. sok síksági törzs jobban kedvelte a lándzsát vagy a csatabárdot, mint az íjat.

 

Miután puskákhoz jutottak, sok harcos teljesen el is hagyta az íjak használatát.

Előzmény: Motun (2676)
Motun Creative Commons License 2008.01.02 0 0 2676
Hatvan másodperc alatt húsz vessző közepes teljesítmény. Kassai Lajos 16mp. alatt
teszi meg a kört és kilenc ( 9 ) vesszőt küld a célba.
Az indiánok, főleg az észak amerikai un.prériindiánok harcos vadász életmódot folytattak. A témát nálam jobban ismerők megerősithetik hogy ezek a férfiak nem végeztek asszony munkát ( tipi állítás, főzés, gyereknevelés, stb... ) hanem gyakoroltak a leendő életre, vadászatra,harcra.
A gyors íjászat alapja pedig a rengeteg gyakorlás, és az utánna következő szintentartás.
Előzmény: Galgadio (2674)
Motun Creative Commons License 2008.01.02 0 0 2675
Bocsi... a rezervátumokból kitört apacsok "bevásárló utjait" portyáit értettem "baranta" alatt...
Ez valóban nem idevaló kifejezés (apacs harcok) bár a keleti nomád lovasíjász népek-
nél ezt a fajta utakat ( betörés,zsákmány szerzés,portya,kalandozás stb...) nevezték
barantának...
Amit Geronimo müvelt az amerikai katonasággal ( itt-ott lecsapott, elillant, rabolt, gyujtogatott) ezt csinálták a keleti nomádok is pl. magyar területekre betörve és fosztogatva ( pl. kunok szent László idejében...
Előzmény: annie99 (2672)
Galgadio Creative Commons License 2008.01.01 0 0 2674

A Tokei-ihto visszatér c. regényben Harry Tokei-ihto, oglala főnök percenként húsz nyílvesszőt tudott kilőni az íjával a katonákra.

Ez persze csak regény, nem mértékadó:-)

Előzmény: Motun (2671)
Galgadio Creative Commons License 2008.01.01 0 0 2673

Kedves Tym0!

 

Wichita város környékén természetesen a wichita törzs élt valaha. Tőlük nyugatra már a nomád bölényvadászok földje terült el: a cheyenne, arapaho és kiowa törzseké.

 

Elküldöm majd a térképeket, de csak holnapra vagy holnaputánra ígérem.

 

BÚÉK!

Előzmény: Tym0 (2666)
annie99 Creative Commons License 2008.01.01 0 0 2672

Mi az a barantázás?

Előzmény: Motun (2671)
Motun Creative Commons License 2008.01.01 0 0 2671
A képen nagyon jól látszik hogy a vesszőket a markolathoz fogja. Ez azért van hogy gyorsabban tudjon lőni. Ezt mi is alkalmazzuk.
Ebben az esetben a vessző un. nockja vagyis "V" alaku vége ami az idegre illeszkedik felül van, a harcos csak felnyúl két ujja közé fogja lebillenti s rápattintja az idegre és már húzza is hátra.
Azt olvastam hogy az apacs harcosok barantázás alkalmával ezzel a módszerrel gyorsabban tudtak lőni mint a katonák az ismétlő puskával.
Elképzelhető mert 30mp. alatt 11-12 vesszőt ki lehet lőni.
Előzmény: annie99 (2670)
annie99 Creative Commons License 2008.01.01 0 0 2670

Szia Motun!

 

Jó, hogy jösz, néhány napja tartogatom ezt a képet, mert azt hiszem, becsaptalak egy kicsit az egyujjas apacs íjfeszítéssel. Most lebuktatom magam.

Amúgy szoktalak olvasni más topikokon és biztos vagyok benne, hogy ide is nagyon jókat tudnál írni. A helyedben nem fognám vissza magam.

Előzmény: Motun (2668)
annie99 Creative Commons License 2008.01.08 0 0 2669

Sziasztok!

Ezt a piszkozatot egy hete csináltam, ha nem teszem fel, egy óra múlva elvész. Egy kicsit akartam rajta "érdekesíteni", de már nem futja. Lapozzátok át nyugodtan:) De sajnálnám, ha elveszne. Este vagy holnap majd írok a többi témában. Szép napot addig is!

 

Ezek a képek Marc Treib: Sanctuaries of Spanish New Mexico c. munkájából valók. Meg kell mutatnom. Nézzétek el nekem :)

http://content.cdlib.org/xtf/view?docId=ft72900812&chunk.id=0&doc.view=print

 

Az első két képen San Buenaventura temploma látható, ami Cochiti Pueblóhoz tartozik. A felső képen látszik, hogy a széles erkély már a századfordulón is erősen besüllyedt. A templomot később teljesen más stílusban építették újjá.

 

Zuni Pueblo, Nuestra Senora de Guadalupe templom az 1880-as években.  Már ez sem így néz ki.

 

San Juan Pueblo, San Juan Bautista templom 1905. Ez már az új templom, tornya feltűnő a horizontálisan rendeződő környezetben.

 

San Jerónimo, 1885. Taos Pueblo

Ezen jól látszik a szimpla homlokzat a harangot tartó ívvel, ami az egyik fő jellemző volt. Háttal nekünk Clint Eastwood áll. Legalábbis itt kell lennie valahol :)

 

Acoma Pueblo az 1960-as években. Sky City, San Esteban és az Enchanted Mesa

 

San Esteban: részlet az oltárkép felső részéről

 

San José (Laguna Pueblo) 1935, az oldalfalak festése vörös-fekete absztrakt, növényi és animista minták keveréke.

Ha valakit megérintett a fíling, érdemes a többit is megnézni a linken, Marc Treib mindent tud ezekről az épületekről és történetükről. Az irodalomjegyzék közé néhány újabb színes képet is eldugott.

Motun Creative Commons License 2008.01.01 0 0 2668
Kedves "annie99" BUÉK...
király minden kép amit felraktál,én csak olvasom a topicot mert mindent elmondanak amit én tudnék hozzátenni, meg hát ebben a témában nem vagyok oly "internetprofesszor" mint más olvtársak...
De érdekelnek az indiánok hisz mint mindenki én is a Winettoun meg az apacsokon,Geronimon a dakota, sajen indián történeteken nőttem fel...
várom további hsz-aidat.....
Előzmény: annie99 (2664)
annie99 Creative Commons License 2008.01.01 0 0 2667

Vincent Kaydahzinne: Mother and Child

 

Kedves Galgadio!

 

Köszönöm!

 

Gondolkodtam, hogy a magam részéről mit mondhatnék többet. Fogadd szeretettel ezt a képet. A szobrász Chatto leszármazottja, és engem lenyűgöz, ahogy szem és arc nélküli alakokkal örökíti meg az egymásba fonódó pillantást.

Előzmény: Galgadio (2662)
Tym0 Creative Commons License 2007.12.31 0 0 2666

Szia Galgadio! Engem is érdekelnének az indián törzsek élőhelyei. Főleg a mai Kansas állam és főleg Wichita város területén élt törzsek. El tudnád küldeni nekem azt a két térképet e-mailben amiket a 2111-es hozzászólásban ígértél druidaninak?

E-mail címem: d0ninh0@freemail.hu Előre is köszi szépen!

istvan07 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 2665
Szia,Annie 99! Az ókorban voltak valami saturniádák,vagy mifenék,ahol a rabszolgák 1 napig az uraik asztalánál ehettek,meg szabadon közlekedhettek,ha jól emlékszem.Mondjuk én már annak örülök a legjobban,ha a kedvesemmel kettesben "pizsamás"szilvesztert tarthatunk,inni nem igazán iszok,a nagy bulikat sikerült megutálni. Kivánok Neked,és a topic többi tagjának nagyon boldog uj évet,szerintem mindnyájunkra ráfér.
Előzmény: annie99 (2664)
annie99 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 2664

Kedves István és Mindenki!

 

Magunkat is jól megijesztettük :)

Node spongyát rá, mindent lehet újrakezdeni, akárcsak a Földnek az ő forgását, amit holnap este az "őskáoszba" merüléssel ünnepel az emberiség.

(Eredetét tekintve a szilveszteri buli egy átmeneti rítus maradványa, ahol először megsemmisül a régi világ, majd megteremtődik az új. Az átmeneti állapotban nem érvényesek a társadalmi szabályok sem, ezért a főnök együtt táncolhat és ordibálhat részegen a portással.) Személy szerint óvatos merülést kívánok mindenkinek, mert az újjáépítés rítusa valahogy lekopott a mi kultúránkról, és csak a depresszió marad a romok felett :)

Nade én egy vidámat akartam írni...

 

Egy kis válogatás a kedvenc powwow-képeimből, remélem egy kis színt lopnak ebbe a szürke decemberbe, egyben éltetik a reményt, hogy holnapután is lesz nap :)

 

 

 

 

 

Szóval: BUÉK

(OFF: Kékestetőn süt a nap, az előbb néztem a webkamerát )

Előzmény: istvan07 (2663)
istvan07 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 2663
Szia,kedves annie 99.Ha szabad hozzá nem értőként egy észrevételt tenni:Rád,és Galgadióra is nagy szükség van ezen a fórumon,hiszen minden szin,amit látunk,több összetevőből áll,legyenek mégoly különbözőek,az összhatásuk ad pl.egy gyönyörü kéket.Személy szerint örülök a döntésednek,és bizom benne,hogy Galgadió is megörvendeztet minket,olvasókat a továbbiakban is remek leveleivel. Jól megijesztettetek.
Előzmény: annie99 (2661)
Galgadio Creative Commons License 2007.12.29 0 0 2662

Hát azt, hogy hagyjuk abba:-)

 

Azt a hozzászólást, ami a feszültséget eredményezte kettőnk között, töröltetni fogom a kérdéses topikról.

 

Magánban írok majd részletesebben, még a mai napon.

 

Üdv: Galgadio

Előzmény: annie99 (2661)
annie99 Creative Commons License 2007.12.28 0 0 2661

Sziasztok!

 

Nem tudnék a felettes énem szemébe nézni, ha nem válaszolnék ezekre a kedves marasztaló szavakra. Nem érdemlem meg őket. De köszönöm Nektek. Átgondoltam a dolgokat. És le vagyok győzve...

 

Ennyit a szavahihetőségemről :(  :)

 

 

Kedves Galgadio!

 

Azt reméltem, hogy magánban meg tudom magyarázni a problémámat és letéríteni az ügyet a személyes "ellentétek" vágányáról. Sajnálom, ha mégsem így lett. De az a veszély kezd fenyegetni, hogy egy mindkettőnkhöz méltatlan operettet adunk itt elő. Szeretném abbahagyni.

Mit tehetnék, hogy sikerüljön?

 

 

Galgadio Creative Commons License 2007.12.28 0 0 2660

Ne szomorkodj, az e-mail címem nyilvános, ha lesz kifejezetten nekem szóló kérdés, oda nyugodtan írhattok.

Majd igyekszem válaszolni:-)

Előzmény: sonomilanista (2659)
sonomilanista Creative Commons License 2007.12.27 0 0 2659
:(
Előzmény: Galgadio (2658)
Galgadio Creative Commons License 2007.12.27 0 0 2658

Sziasztok!

 

Én a magam részéről úgy döntöttem, hogy a jövőben csak read-only üzemmódban veszek részt a topikban, hogy szabad teret nyissak Anni-nek, akit valami előttem rejtélyes okból feszélyeznek a hozzászólásaim.

Lényegében az eddigi két és fél év alatt már nagyjából elmondtam azt a topikban, amit az indiánokról akartam.

Egyébként is az utóbbi időben már kevésbé foglalkoztat ez a téma, no meg jóval kevesebb időm is van a topikra.

 

BOLDOG ÚJ ESZTENDŐT és további jó fórumozást valamennyiőtöknek!

 

Barátocska :) Creative Commons License 2007.12.27 0 0 2657
Kedves Annie99,

én már elmondtam egy párszor itt, hogy sokat tanulok tôled, és sajnálnám, ha nem írnál ide. De úgy látszik, megint el kell mondanom.

Szeretem ezt a topicot, és a te megjelenésed nagyon sokat színesített rajta. Ez nem jelenti azt, hogy a többieket nem olvasom szívesen, mert az egész topic úgy jó, ahogy van, és benne mindenkinek megvan a maga szerepe és stílusa, de a te jelenlétedet különösen hiányolnám.

Úgyhogy gondold át, lécci :)

üdv,
Rita
Előzmény: annie99 (2653)
barbossa Creative Commons License 2007.12.26 0 0 2656

Kedves annie99!

 

Remélem, ezt még olvasod.

Nem búcsúzom, mert remélem, meggondolod magad. Már néhány hónapja rendszeres olvasója vagyok a topiknak, és nagyon tetszettek az eddigi írásaid, az indiánok öltözködésével kapcsolatosak is, de főképp azok, amelyek az apacsokról szóltak. Az apacsokra azelőtt nem fordítottam különösebb figyelmet, az általam olvasott írások többnyire csak a csupasz tényeket közölték, amiket te írtál, azok viszont élettel töltötték meg a tényeket,segítettek megérteni Geronimo, Chato és Naiche indítékait, érzéseit, stb, s a történet (számomra) tovább már nem apacsokról szólt, hanem emberekről. Ezzel mindenképpen adtál a topiknak(nekünk), mert aki csak a tényekre kíváncsi, az elég, ha kiveszi a könyvtárból Dee Brownt, onnan megkaphatja őket. A ruhákkal, kézművességgel kapcsolatos írásaidon pedig látszik, hogy gondosan utánajártál a témának. Az pedig, hogy néha eltértél a témától, szerintem elnézhető, ez jellemző rám is.

Persze, ez az én saját véleményem, de rajtam kívül mások is írták már, hogy ,, tök jó, amiket írsz". Sőt, a távozásod a topikra is rányomta a bélyegét (napok óta nincs új hozzászólás). Az utolsó hozzászólásod alapján úgy látom, megfontolt és határozott jellem vagy, aki meggyőződésből döntött. Épp ezért - furcsán hangzik, de - attól félek, hogy tartod a szavad. Pedig itt lenne a helyed közöttünk.

Végezetül, ha már idézgetünk, én is beteszem ide az egyik kedvencemet, a Midéwiwin (odzsibva titkos társaság) egyik jelmondatát. Engem kiegyensúlyozottságra ösztönöz:

 

,,Tisztítsd meg szívedet, vigyázz a nyelvedre és álmodd az álmodat"

Előzmény: annie99 (2653)
istvan07 Creative Commons License 2007.12.23 0 0 2655
Kedves annie 99!Először is engedd meg,hogy ismeretlenként irjak néhány-ezek szerint bucsu-szót:megtiszteltetésnek érzem,hogy Veled társaloghattam,a gondolataid lenyügözőek,és árad belőle a jóindulat,valamint a tisztelet az indiánok iránt.A konfliktus okát nem firtatom,semmi közöm hozzá,ami biztos,a topic Nélküled számomra kevésbé értékes-ez nem minősiti a topic többi tagját,tisztelem és nagyra értékelem munkásságukat-a Veled való társalgás olyan hatással volt rám,mint mikor Moldova régebbi novelláit olvasgattam-egyrészt üditő,másrészt önvizsgálatra késztető,de semmiképpen nem szokványos.Külön öröm számomra,hogy Márait olvasod.Zárnám soraimat egy gondolattal a Bushido-ból:"a szamuráj lelke a kard" Hiányozni fogsz-István.
Előzmény: annie99 (2653)
Galgadio Creative Commons License 2007.12.23 0 0 2654

Kedves Annie99!

 

Hmmm...

Már megint sikerült jól félreértenünk egymást.

Az a topik, amire hivatkozol, tréfás, helyenként kissé csipkelődő hangvételű hozzászólások tárháza, de úgy látszik, hogy te véresen komolyra vetted:-)

Ez az indiános topik pedig nem az én topikom, hanem a MIÉNK.

Felőlem meg mindenki olyan témákat ír bele, amilyeneket csak akar, feltéve hogy kapcsolódik valamelyest Észak-Amerika őslakosságának történelméhez.

Ha nagyon OFF valamelyik hozzászólás, akkor úgyis szólni fogok...

 

No mindegy, majd a két ünnep között írok neked egy mailt magánban, ha lesz egy kis időm, oszt megbeszéljük a dolgot.

 

Addig is Áldott karácsonyi ünnepeket NEKED is és a többieknek is!

 

 

Előzmény: annie99 (2653)
annie99 Creative Commons License 2007.12.23 0 0 2653

OFF

 

Sziasztok!

 

Galgadio tegnap a másik topikon tapintatosan elmagyarázta nekem, hogy mi mindenről nem szeretne többet olvasni a topikján. Nem volna korrekt, ha mégis erőltetném, és talán már nincs is mit. Ajtók nyílnak és zárulnak az ember előtt, és ez egy jó nap arra, hogy erre a bezárt ajtóra kitűzzem a búcsúcédulám. Igaz, egyszer már kicsit elbúcsúztam, de akkor nem ígértem meg, hogy nem írok többet. Most megígérem. Nem sértődésből, hanem mert így látom helyesnek. István ajánlotta nekem Márait, és olvasgatom is. Azt mondja, sosem szabad félnünk attól, hogy leírjuk azt, amiről teljes lelkünkből tudjuk, hogy igaz. Én is így gondolom.

Köszönöm, hogy elolvastátok.

 

Kedves Galgadio, tőled is egy Márai-idézettel szeretnék búcsúzni: "Az ember végül mindig az egész életével felel a fontosabb kérdésekre."

annie99

 

ON

annie99 Creative Commons License 2007.12.22 0 0 2652

Sziasztok!

 

Ha valaki még az utolsó pillanatban sem tudja, mit ajándékozzon családtagjainak, vagy mivel emelje az ünnep fényét, néhány ötlettel szeretném kisegíteni :)

 

 

 

 

Karácsonyi álomfogó-mintás póló lányoknak

 

Karácsonyi álomfogó-mintás póló fiúknak

 

 

Indián törzsfőnök karácsonyfadísz

 

 

Betlehem valódi tollakkal ás ajándék barikkal. a kedvencem.

 

Egyben sok örömet kívánok az ünnepekre minden olvasó- és írótársnak!

annie99 Creative Commons License 2007.12.22 0 0 2651

Fr. John Giuliani: Irgalmas Krisztus

 

Egy Native American Art sorozatban találtam ezt a képet, navahó Jézus. Ezzel szeretném megköszönni a jókívánságaidat, és én is áldott ünnepeket kívánok neked!

 

 

 

 

János evangéliuma 10,16 Más juhaim is vannak nékem, a melyek nem ebből az akolból valók: azokat is elő kell hoznom, és hallgatnak majd az én szómra; és lészen egy akol és egy pásztor.

15,17 Ezeket parancsolom néktek, hogy egymást szeressétek.

Előzmény: istvan07 (2650)
istvan07 Creative Commons License 2007.12.21 0 0 2650
Szia,annie 99. Köszönöm,hogy gondoltál rám.A kép kifejező.Szomoru,de realisztikus.Olvastam a gyürüvel kapcsolatos okfejtésedet.Félelmetes -pozitiv értelemben- Ha nem irnék addig,áldott karácsonyt,és boldog uj évet kivánok.Szia-István
Előzmény: annie99 (2648)
Galgadio Creative Commons License 2007.12.21 0 0 2649

Hát igen!

A nyugati típusú civilizáció irgalmatlanul kiszívja, kiszipolyozza a Földanya életterejét, energiáit, erőforrásait.

A WWF szakértő kutatói szerint 2040-2050 táján már óriási nagy gondok lesznek emiatt az élelmiszer-, édesvíz- és energiaellátásban, bár a válság előjelei már most mutatkoznak.

 

De hát ez eléggé OFF ezen a topikon....

Előzmény: Galgadio (2647)
annie99 Creative Commons License 2007.12.21 0 0 2648

Szia István!

 

Még beszélgetésünk elején említetted a Könnyek Útját, és már akkor eszembe jutott ez a festmény, de nem akartam feltenni, amíg nem tudom, hogy ki festette. Most feladtam, de ha valaki tudja, akkor talán kisegít engem ebben a kérdésben.

 

Híres dal az Amazing Grace, (Csodálatos Kegyelem), mert - meglehetősen cinikus módon - erre az énekre temették el a halottakat.

A legszebb feldolgozást Charles Littleleaf CD-jén hallottam, belinkelem ide a mintát. A többi szám is szép.

 

http://www.littleleaf.com/ordermusic.htm

Előzmény: istvan07 (2634)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!