Keresés

Részletes keresés

Tordas Zoli Creative Commons License 2021.03.14 0 6 71448

Sziasztok!Sikerült szereznem egy Római téglát Tileriumból,melyen tükrös irású LEGVIIC olvasható.

 

Legio VII Claudia Pia Fidelis.   A neve azt jelenti a Légió,amely hű és kitartó Claudishoz.A VII Claudia Légió a császári római hadsereg legrégebbi egységei közé tartozott.Julius Caesarral volt amikor 58-ban megtámadta Galliát.56-ban 

jelen volt a velencei hadjáratban,késöbb részt vett a Nagy-Britániban tartott Expedicióban.46-ban részt vettek Caesar

Afrikai hadjáratában és Thapsacusban harcoltak.A Pannoniai felkelés zavaros éveiben,költözött Dalmáciába:Tileriumba

Itt a XI.Légióval osztozott a Burnumi erödön,mely most Kistanje.Innen származik a tégla. 

 

        

WattieNo1 Creative Commons License 2021.03.14 -2 4 71447

Üdv!

 

Bejegyzésed első részével teljesen egyetértek!

A szófosás nem visz előrébb a kutatásban! És erre a te bejegyzésed is tökéletes példa, mert ugyan sokat írtál, de nem mondtál vele semmi újat. Sőt, kicsit vissza is estél az időben, mert az "Eble" feliratnak 2015 óta már lett megfejtése. (Az egy másik dolog, hogy jó-e vagy cáfolható.)

 

És azt sem ártana szem előtt tartanod, hogy a technika fejlődésével egyre több dolognak lehet utánanézni a fotelben ülve is. Lehet, hogy 2015-ben még semmit sem dobott ki a "gugli" az "Eble" keresőszóra. Tehát olyan dolog miatt fikázol másokat, aminek a miértjéről semmit nem tudsz.

Előzmény: hyposignomania (71445)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.03.14 -2 3 71446

Szent-Ivány 3. rész.

 

Akit érint, lehet jegyzetelni:

"FS" nagy valószínűséggel Szent-Ivány Ferenc - vagy ha úgy tetszik Franciscus Szent-Ivány (élt: 1731-1823)

 

Medárd apja kb. abban az időben építkezett Varbón, amikor Medárd Marczalban. A két település távolsága 8km, így könnyen előfordulhat, hogy Ferenc téglái Marczalba is átkerültek anno.

 

                              

 

A "matematikai feladvánnyal" kapcsolatban egy megjegyzés.

A "CZFE" mint Ferraris Emánuel, vagy a "FU" mint Farmosi Uradalom kapcsán sem található sehol a "gondolatsor levezetése". (A "megmagyarázóember" mégse reklamált miatta.) Minden bizonnyal volt valamilyen információ, ötlet, gyanú, ami alapján ezt a megfejtést valószínűsítették. De a cáfoláshoz az az információ lényegtelen.

Előzmény: WattieNo1 (71426)
hyposignomania Creative Commons License 2021.03.14 -6 0 71445

Tisztelt Urak!

A gittegyleti ( hb-tatus 3852, … ) comme il faut-s kommunikációt

     59823 ANUBIS-mirmur:

                 …” rakd meg azt a bárcás véresszájú kommunista anyádat a ravatalon.”

a gittrágók karának üdvrivalgásait

     59824 bádogos Csaba   „Na végre”

     59825 fgondnok             „Ez a beszéd”

felváltotta a sziszifuszi szofisztika a 71350-től kezdődően. Azóta az eredménytelenség a jelek jelentésének ismeretére vonatkozóan logaritmikusan gyarapszik, de ha úgy tetszik, negatív csúcsokat döntöget, természetesen negatív irányba! Ami egykoron még „csak” csat volt, az a közelmúltban már csizmatalppá vedlett át – micsoda egy katonai egylet – manapság pedig pólyává avanzsált, gondolom a kedvező hitelfelvételi lehetőség érdekében! Szabad egy ilyen szimpla, mondhatnám primitív jelnek – a katonai csizma mindent eltipor – ilyen nagy horderejű szimbolikát tulajdonítani?  Ha meg még azt is hozzáteszem, hogy egyik sem valós, hát van értelme ennek a többezres szótömegnek a témára vonatkozó pazarlására? A jel nem annyira bonyolult, mint ahogy azzá téve lett, másrészt előrébb kellene kezdeni a kutakodási módszert a begyakoroltság készségének megléte érdekében. Mondhatnám úgy is, hogy „lejjebb”! Magas a ló! A biztos megérthetőség érdekében példát statuálok a most mondottakra.

Jeles téglák, jeles emlékeink 9. szám 2015.

86. o. Téglabélyegek a Lébény-Szentmiklósi uradalomban: Szilágyi Dániel

 

Tizenegy oldalas értekezés. Sem szerzőnek, sem a mindenek fölött álló szakértelemnek megdicsőült egyediségnek nem ugrik be az az egyszerű ötlet, enyhe felvillanása sem történik kicsi fantáziájuknak – fantazmagóriára viszont bőven telik-, hogy a tégla feliratát beütöm a gépbe! De miért is nem? Vélem nehéz elképzelniük magukban, hogy a „gugli” esetleg többet tud mint ők, nehogy már a „gugli” legyen a géniusz! Micsoda ötlettelenségre, fantáziátlanságra következtethető az „ismeretlen” minősítés! Beütve azonnal kiderült volna, hogy a jel egy Moson vármegyei família neve, melynek még Lébényszentmiklósi ága is van. Moson vármegyei főispániság, kancelláriság és sok egyéb jelesíti családjukat. Nos, míg ilyen egyszerű feloldások is szellemi erőt meghaladók, mit lehet kezdeni a tartalmasabb, szellemi hátteret, nívót kívánó jelek megoldásával, mint például a csat.

Ennek az egyszerű kiindulási alapnak a hiányát jeleztem fent! Ha csak ez az egy ilyen problémás lenne, az eddig írtak egyetlen szavát sem írtam volna le. Azonban mind a 13, történelmi segédtudományt (Jeles téglák …10. sz. 168. o.) segíteni szándékolt brosúrában hemzsegnek a hasonló esetek. Ezeket a továbbiakban még jelezgetem javíthatósági módjuk érdekében!

fgondnok Creative Commons License 2021.03.13 0 2 71444

Láss csodát, és tényleg számtalan! :)

Előzmény: WattieNo1 (71443)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.03.13 -3 4 71443

Számtalan Örömy József téglám van

...ez csak egy közülük.

 

:)

GyőrPécs 2.0 Creative Commons License 2021.03.13 -1 1 71442

Köszönöm a hozzászólást! :-) 

 Egy kérdéssel fordulnék hozzád: egy matematikai feladványnál azt megoldásnak tartjuk-e, ha a végeredményt közöljük (vagy tippeljük), és az helyesnek tűnik? Vagy a megoldás az, ha a teljes gondolatsor levezetésre kerül, látható minden lépés, megtörténik a visszaellenőrzés, ami szintén látható, és így jutunk el a közölt végeredményhez?

Előzmény: WattieNo1 (71437)
GyőrPécs 2.0 Creative Commons License 2021.03.13 0 2 71441

Sziasztok! Örömyről tervezek egy cikket, ezért ha van szép pédányod tőle, információd hozzá, szívesen veszem. Nemrég leltem egy olyan tükröset, amit ha nem a "megszokottak" tömegében találok, talán eszembe sem jut, hogy ez is az, vagyis Örömy. Mellé teszem azt az 1-es számút, amilyen formában eddig ismertem, viszonyításnak, meg egy római számos... (Da ha már szerepelt valaha fotóként megosztva, akkor előre bocsánat, akit ez zavar...) 3 újságkivágás mellé, a kezdet (Ajánlkozás, 1859) és a vég (Árverési hírdetmény, 1870) formájában, illetve csak egy érdekes hír, a végére... :-)

yacek75 Creative Commons License 2021.03.13 0 0 71440

A legfontosabb kimaradt...

Úgy gondolom, hogy minden szempontból értékesebb, amit közösen hoznak létre....

 

Előzmény: yacek75 (71439)
yacek75 Creative Commons License 2021.03.13 0 2 71439

Kedves Gyűjtőtársak, 

Utcai kerítés (téglafal) építésbe kezdtem.

Ehhez felhasználom a sok éve gyűjtött példányokat is.

Arra gondoltam viszont, hogy mivel elég egyhangú tud lenni a győri évszámos felhozatal, illetve nem csak a környék tégláit szeretném bemutatni, ezért nagyon szívesen cserélnék más téglákra. Ha erre jársz a következő pár hétben, látogass meg! ( Gyarmat, Pápa és Győr között). Bármilyen téglát befogadok, egy betűset is, csak szép legyen! Nem kell hogy 8 sarkos legyen, csak a látszó felület legyen szép. Sajnos a csereanyag nem tisztított, ezzel lszi számolj.

Elég sok 1755 nagyméretű padlás is van, stb, stb. Tervezett érkezésed előtt lszi hívj. Plusz harminchat húsz hét hét hét 0082

Köszönettel, yacek Stier László

yacek75 Creative Commons License 2021.03.13 0 0 71438

Hozd el, befalazzuk!!!

Előzmény: Tordas Zoli (71436)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.03.12 -6 3 71437

Üdv Mindenkinek!

 

Valaki már leírta, talán itt a fórumon, úgyhogy ha nem is szó szerint, de idézek: Megfejtés az, ha egy téglán található monogramhoz, jelhez információt kapcsolunk, illetve a fordítottja, ha adott információhoz találunk téglát. És ezt elsőként tesszük, úgy, hogy (ismereteink szerint) korábban azt senki sem tette meg.

 

Megfejtés az is, ha korábban megfejtett téglára más, elfogadhatóbb megfejtést találunk. Ekkor a korábbi "megfejtés" megy a kukába.

 

Ha a "megfejtés" szót szótagokra, betűkre cincáljuk, vagy nem írjuk le, csak utalunk rá, attól még megfejtés marad!

Mutatom: "talán lehet ez is A MEGFEJTÉS"

               "nagyon valószínű, hogy az A MEGFEJTÉS"...

 

Ezek nem "fázisok", hanem frázisok!

 

A megfejtés nem úgy születik, hogy egy szót elemezgetjük, magyarázgatunk hozzászólásokon, oldalakon keresztül, hanem úgy, hogy ráállunk egy adott témára, téglára, és a monogramra keresünk magyarázatot.

 

Más!

 

Amikor valaki több száz netes oldal közül valamelyikről kimásol egy megfejtést, és azt úgy adja elő, hogy "sikerült megfejtenem", az finoman szólva is erős túlzás!

 

 

És, hogy ne csak szófosás legyen a fórumon, hanem megfejtés is: AM = Alsó Megyes (ma Medgyespuszta)

                         

                         

Ahhoz, hogy el tudjátok dönteni, e megfejtés melyik "frázisba" tartozik, utána kell nézni, olvasni, kutatni! 

És akkor még mindig 3 lehetőség van:

1.

2.

3. "megfejtettem a jelet"

 

:)

 

 

Tordas Zoli Creative Commons License 2021.03.12 0 3 71436

Sziasztok!Sikerült megfejtenem, egy Győri téglakupacban talált, Római téglámon található betűk jelentését. 

A téglabélyeg elején levő OFARAN- rövidités (több bélyegtipuson is megtalálható) szerintem a következő OF(ficina)

AR(norum) AN(tistantis) ezzel az értelmezéssel,felügyelő,fegyverüzeméből.Az Officina Armorum olyan hadiüzem,ahol

a katonaság minden szükségletét előállitották.Az OFARNMAXENTIARP Katonai téglabélyeg a dunamenti erődláncolatból,

mely Klosterneuburgtól-Mitrovicáig huzodott.Ezen a hosszú szakaszon több helyen is találtak ilyen és hasonló téglákat.

Maxentius nevü tiszt felelt a téglák készitéséért,akinek Bécsben(VINDEBONA)hadiüzeme volt,valószinű a téglabélyegen

levő MAXENTI az ő nevét jelenti. Hasonló téglát találtak Dunaszekcsőn OFARNMAXENTIAVIN a téglabélyeg végén levő 

VIN vagy ARP betük,  valószinű hogy a készités helyéhez köthetőek.

                                                      

 

 

GyőrPécs 2.0 Creative Commons License 2021.03.12 -1 2 71435

Egy-két gondolatról szeretném megkérdezni az olvasóközönséget.

 Úgy vélem, ha van egy téglánk, és azon van valami, akkor érthető, hogy elgondolkodunk, az a valami mit jelenthet. Ha erre van ötletünk, akkor azt a magam részéről én egy tippnek, ötletnek tartom. De nevezhetem javaslatnak is. Ha pl. a két betűhöz tudok egy betű szerint passzoló gyártót mondani, az ilyen eset. Nekem ez a fázis "talán lehet ez is" ketagória. Ezt követően ha elkezdem vizsgálni, hogy ennek mennyi a valószínűsége, tényleg passzol-e a kor, a lelőhelyek nem utalnak-e másra, az illető tényleg foglalkozhatott gyártással vagy gyártatással, újság-cikk-könyv-tanulmány-hídetés utal-e ilyenre, ha nem csak behurcolt a tégla, ha más személy neve nem "húzható rá" a jelre, kizárhatók egyéb személyek-uradalmak-gyárak, akkor már "beleástam magam a témába". Ehhez jön még a "ki talált ilyet", "hol találta", "mennyit talált", "milyen épületben volt", annak melyik falában, volt-e az alapban, az mikor épült stb... Minél több kérdésre tudok választ szerezni, adni magamnak, annál bizonyosabb lehetek az ötletem helyességében (vagy tévedésem felismerésében). Ez már a "nagyon valószínű hogy az" kategória. És ha mindezzel kapcsolatban ezzel ellentétes, vagy ezt cáfoló -legalábbis ezt elbizonytalanító, kétséget ébresztő- adatok nem merülnek fel, akkor talán eljutottam az utolsó fázishoz: a "megfejtettem a jelet" fázishoz. Ezt egészíti ki a többiek véleménye, tapasztalata, tudása. És ha ott sincs gikszer, akkor talán célba értünk: van egy jó feloldásunk! (egészen addig, amíg valami bizonytalanná nem teszi ezt...) 

Szerintetek helyesek ezek a fázisok így, vagy kiegészítésre szorulnak? :-)  Miként látjátok?

GyőrPécs 2.0 Creative Commons License 2021.03.12 -3 3 71434

Kedves W! Ha gondolod nagyon szívesen elmondom még egyszer (ez becslésem szerint ugyan kb 8. vagy 9. alkalom lenne, és most sem szólna másképp mint elsőre...) azt a bizonyos bajai esetet. A bajai cikk megírása a Horváth családról számodra olyan gyógyíthatatlan sebet okozott, amiből segítségemmel sem sikerült kilábalni. Hozzászólásodból egyértelműen látható, hogy nem tudtam azt a történetet neked hitelt érdemlően átadni, a részletek, az események láncolata, illetve az ok-okozati viszonyok nem világosak. Viszont semmi hihetetlen nincs benne, szívesen állok rendelkezésedre az ügy "kibogozásában". :-) 

GyőrPécs 2.0 Creative Commons License 2021.03.12 0 1 71433

 Tisztelt Gyűjtő-Kutató Társak! Az idei rendezvényünk (MBTGYE) szervezése gőzerővel zajlik! Mondhatni a célegyenesben vagyunk! A rendezvény részét képezik mindig az előadások. Örömmel írom, az idén -elfogadva felkérésünket- a BME Középülettervezési Tanszék helyettes vezetője, Kronavetter Péter DLA építész is az előadók között lesz! Az apropót az Ő doktori kutatása jelenti, melynek címe: " A magyarországi téglagyárak építészeti öröksége" (2019) :-) Az értekezés elérhető az interneten, melyet a szerző engedélyével most itt megosztok: http://dla.epitesz.bme.hu/.../1691-kronavetter_p... 

A találkozónk egyéb részleteivel reményeink szerint hamarosan jelentkezünk! :-)

yacek75 Creative Commons License 2021.03.12 0 1 71432

Először vetőláda hibának látszott.

Ugyanabból az anyagból készült mint a Krisztus jeles gyarmati téglák. Igazából ezt is gyarmatinak tartom.

 

WattieNo1 Creative Commons License 2021.03.11 -10 3 71431

Üdv!

 

Egyesekkel ellentétben én nem hasra ütve szoktam megfejtést írni egy-egy téglára, és nem mások megfejtéseiből szoktam cikket írni, úgy adva azt elő mintha itt és most találtam volna ki. (Miközben már 4 éve ismerjük, és 2 éve kiadványban is megjelent a megfejtés. És az ilyen "kutató" magyaráz, hogy "Attól, hogy valaki nem tud valamit, az nem azt jelenti, hogy az nem is létezik." ...van bőr...)

 

Szóval természetesen van több infóm is. Az én e-mail címem publikus, a tied nem, úgyhogy te keress meg privátban.

Előzmény: Taki1988 (71429)
lpeter47 Creative Commons License 2021.03.11 0 0 71430
Taki1988 Creative Commons License 2021.03.11 0 1 71429

Szia,

Esetleg van több információd az első tégláról ( SK ). Hol készült ez a tégla? Ki volt az a Szent-Ivány Károly és mi köze Nogradmarcalhoz? Köszönöm!

Előzmény: WattieNo1 (71426)
GyőrPécs 2.0 Creative Commons License 2021.03.11 0 8 71428

Kedves Klubtársak! Attól, hogy valaki nem tud valamit, az nem azt jelenti, hogy az nem is létezik... Sokan foglalkoznak a gyűjtés mellett a jelek feloldásával, olvasgatással, történelmi dokumentumok felderítésével. Az értelmetlen elvárás a társaink felé, hogy mindig-mindent azonnal hozzanak nyílvánosságra... Amikor egy témán dolgozunk, sok-sok idő, energia emésztődik fel, és mire minden elérhető (vagy általunk annak vélt) információt, adatot, bizonyítékot összegyűjtünk -akár annak érdekében, hogy abból legyen egy tanulmány- az nagyon sok idő, küszködés, kutatási dilemmák sorozata. Mindez akár évekig is tarthat. Ha többen is dolgoznak valamin, dícséretes! Ha többen is ugyan arra az eredményre jutnak, szuper! Mert akkor egymástól függetlenül igazolják a feltételezést, így erősítik az eredmény hitelességét, valószínűségét növelik. Nem gondolom, hogy bárki titkolózik... Főleg akkor, ha az illetőről kb 1 éve tudható, mit kutat, mivel foglalkozik, mit szeretne feltárni. És ha én erről nem tudok, attól az még pont úgy van, legfeljebb én nem tudtam róla...

 Ha valakit zavar, hogy más is foglalkozik a "témájával", akkor mielőtt abba belevág, elmélyed, egy laza kérdést intézve a tagság felé, ezt könnyen megtudhatja... (Megjegyzés: a tervezhetőség érdekében az éves kiadványunkhoz a főszerkesztőt illik megkérdezni (vagy ha nem tetszik valakinek az "illik" akkor legyen a "célszerű" helyette), van-e folyamatban az adott témában tanulmány, cikk, mert ha igen, akkor aztán végkép ne mondjuk azt, hogy a szerző titkolózik... ;-)

GyőrPécs 2.0 Creative Commons License 2021.03.11 0 3 71427

Ha valamit szeretnénk megérteni, a legegyszerűbb, ha elolvassuk az erre vonatkozó információkat. Keressünk, kérdezzünk, olvassunk, és ne mindenhatóan kinyilatkoztassunk:

A ligatúra keresésre az első Kugli által dobott találat is sokat segít, de ha valaki hajlandó ebben jobban elmélyedni (és az kell is, mert a Wikiről tudjuk, hogy sokszor nagyon "gyenge" az információtartalma), akkor hasonló információkat fog találni...

 Megjegyzés: ugyan már ebben a rövid Wiki idézetben is van önellentmondás, de ha több helyen utána nézünk a fogalomnak, láthatjuk, a Wikiben írtak nem hibásak, csak néhol nem pontosan fogalmazott a szerkesztő...

 

"Ligatúra (Ez a szócikk tipográfiai jelentésről szól.) 

ligatúra, magyarul ikerbetű nyomdászati szakkifejezés. Latin eredetű szó, amely elkötést, egyes írásokban összevont betűt, két egybeöntött nyomdai betűt, vagy kötőívet is jelenthet.

Két vagy több betű egybeírását, összekapcsolását, egyesítését jelenti. Ezt a nyomdai szakszót a történettudomány is átvette, mert nemcsak a latin betűs írások használtak jelösszevonásokat, hanem gyakorlatilag minden hangjelölő írás, sőt a logografikus és szótagírások is, úgy mint az ékírás és hieroglif írás. A ligatúra attól lesz összevont jel és nem egyszerűen két szorosan egymás mellé írt karakter, hogy a jel (betű, szótag, szójel) egyes részei a másiknak is részét alkotják és alakja torzulhat, azaz félbevágva a ligatúrát nem kapjuk vissza az eredeti két jelet. Ligatúrának nevezzük továbbá az állandó összekapcsolásokat is, amikor a jelek egymás mellé írva más jelentéssel bírnak, mint külön-külön."

A szót magát használja a történettudomány, a nyomdatechnika, az orvostudomány stb. Nekünk az első 2 talán elég is... :-)

WattieNo1 Creative Commons License 2021.03.09 -5 4 71426

Akkor most Szent-Ivány 2. rész.

 

Frankón döbbenek amikkor egyesek közlik velem, hogy "ők is tudták a megfejtést".

 

KAMU! Ha tudta, miért titkolta mások elől?

 

Itt van pl: Török Sándor

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=156247268&t=9096635

Miután megosztottam valaki közölte, nem örül neki, hogy nyilvánosságra hoztam.

 

Tényleg van olyan gyűjtő, aki nem örül egy-egy újabb megfejtésnek?

Van.  :(

 

És mivel valaki a Szent-Inánynak sem örült, itt van még 3 név, ami eddig nem szerepelt a fórumon (más nyilvános fórumon és kiadványban sem) így 99%, hogy újdonság azok számára, akiknek van ilyen téglája.

 

 

Szent-Ivány Károly monogramja:

 

Ez pedig talán Szent-Ivány Károly

 

Sztranyavszky Géza (élt: 1854-1930) A 20. század elején nógrádmarcali földbirtokos

 

Sztranyavszky Sándor (élt: 1882-1942) apja után örökölte a birtokot. Ebből adódhat, hogy téglái már nem "a klasszikus" nagyméretűek. 

  27x13x8 cm.

 

 

Előzmény: WattieNo1 (71425)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.03.09 -3 5 71425

Üdv Mindenkinek!

 

Bádogos Csabi osztogatott belőle 1-2 éve. Akit érint, lehet jegyzetelni:

"MS" nagy valószínűséggel Szent-Ivány Medárd - vagy ha úgy tetszik Medardus Szent-Ivány (élt: 1766-1823)

A téglák mérete kb. 25x13x5,5 cm

 

Joz68 Creative Commons License 2021.03.07 0 1 71424

Ez egy árpád-kori tégla a Viharsarokban:)

 

 


    

 

 

 

 

 

 

Joz68 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 71423

Javítom magamat! A fellőtt téglaképen valóban EDTT-nek kinéző tégla darabja látható.

Előzmény: Joz68 (71422)
Joz68 Creative Commons License 2021.03.07 0 1 71422

Üdv!

 

Ha lehetne majd esetleg kérni egy képet a törött oldalról. Én nagyon sok templomos lelőhelyen és faluhelyen láttam fogalmazzunk úgy középkori téglát (például ma is fémkeresőzés közben elég sokat). Felénk itt az Alföld délkeleti szegletében nem nagyon lehet megkülönböztetni az árpád-kori, a késő középkori, kora újkori téglákat, mivel szinte mindegyiket eredetileg pelyvával soványították és így égették ki. A méret sem egy szabvány, ahogy sikerült. Nagyjából a modern kori kisméretű és a nagyméretű téglák között. Vastagságban az 5 centit nem nagyon haladják meg. A fellőtt téglakép alapján, ami a törött oldalból látszik, akár lehet középkori (árpád-kori) is. Csak az a betűszerű, annak látható valami zavar kissé. Én még bélyeges, feliratos középkori téglát nem láttam. Kézzel vagy más tárggyal egyik oldalán elsimítottat annál többet.

Előzmény: Sztmt (71419)
WattieNo1 Creative Commons License 2021.03.06 -3 6 71421

Üdv!

 

Ránézésre inkább az Árpád út vége, mint az Árpád-kor vége. :)

Nekem mélyedésben domborúnak tűnik a jel, ami a 19. század második felére, a 20. század elejére jellemző.

Talán egy "EDTT" Debrecenből.(?) A lelőhelyéről van valami infó?

Előzmény: Sztmt (71420)
Sztmt Creative Commons License 2021.03.06 0 0 71420

Sztmt Creative Commons License 2021.03.06 0 0 71419

Szeretettel üdvözlök mindenkit! Árpád-kor végére gondolom a csatolt téglát, de nem tudok semmi egyebet a jelekről sem. Tudna valaki segíteni? Köszönöm szépen!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!