Keresés

Részletes keresés

odovaker Creative Commons License 2009.05.29 0 0 655

Halottál arról, hogy a barátság még Géza idejéből datálódik? 

Amikor Tar Zerind fia feleségül vette Mesko lengyel fejedelem nővérét Adelhaidot.

Elsőszülött gyermeküket "Voic"-nak nevezte el anyukája.)

rich.mond Creative Commons License 2009.05.27 0 0 654

Köszönöm, hogy szóltál, de ugye nem lesz összevonva ezzel a topiccal?

Előzmény: eref (653)
eref Creative Commons License 2009.05.26 0 0 653
Van már Krakkó-topik!
Előzmény: rich.mond (650)
milyennincs Creative Commons License 2009.05.26 0 0 652

... egy kis kultúrmisszió ide is:)

Emlékmű a katinyi mártíroknak Óbudán

 

"Az óbudai Árpád Gimnáziummal szemben helyet kapó alkotás lehet a katinyi mártírok első, Lengyelországon kívül felállított emlékműve."

rich.mond Creative Commons License 2009.05.25 0 0 651

A másik:

Lengyelország történelmének megkerülhetetlen részét képezik a zsidók.

Az egykori zsidónegyed (Karzimierz) sejteti, hogy régen mekkora élet lehetett ott, ám mint tudjuk...

Az egyik régi zsinagógában volt egy fotókiállítás, ebből tennék be egy pár képet -gondolom ők sem bánkák, hogy lefotóztam képeiket.

Az első képen értelmiségiek,

 

 

 

A másodikon kereskedők...

 

 

 

A harmadikon pedig egy koldus látható. Engem főleg az utóbbi fogott meg.A többi képet majd felteszem a zsidó topicba, talán nem köveznek meg érte.

 

 

rich.mond Creative Commons License 2009.05.25 0 0 650

Hétvégén Krakkóban jártam.

Bár jó pár krakkói látnivaló megérne akár egy topicot is, most mégis csak párat szemezgetnék.

Először is itt van a Szolidaritás -Lengyelország újkori történelmének ezt a szakaszát nem nagyon vesézték ki eme topicban a nálam nagyobb tudással rendelkezők:)

 

Az alábbi óriásplakátok a Wawel alatt voltak kiállítva:

 

 

 

 

Illetve néhány régi "mozgalmi" arc.Egyébként manapság is középpontban vannak, nem nagyon vonultak vissza a politikától:

 

 

 

egyébként a témához kapcsolódó,

Wojciech Jaruzelski életrajza.

 

Hajógyári munkások, puccs, illetve a számunkra ebből leginkább szembetűnő lengyel-piac:)

showtimes Creative Commons License 2009.04.13 0 0 649
Á, csak gorálok :)
Előzmény: Törölt nick (648)
milla55 Creative Commons License 2009.04.12 0 0 647
Igen megérdemlik. A fiataloknak is kicsit fel kellene kelteni az érdeklődését. Ne csak az angol kultúrával foglalkozzanak.
Előzmény: rich.mond (29)
rich.mond Creative Commons License 2009.04.10 0 0 646
Ez mekkora:))
Előzmény: showtimes (644)
borsalino Creative Commons License 2009.04.09 0 0 645
Megnéztem.jól énekel a krapek.
Előzmény: showtimes (644)
showtimes Creative Commons License 2009.04.08 0 0 644
Na tessék, lengyel barátaink nem csak a borunkat isszák, színdarabjainkat játszák, de még a dalainkat is éneklik :)

Egy igazi gyöngyszem :))

http://www.youtube.com/watch?v=t2yQKS8__EE&NR=1
borsalino Creative Commons License 2009.04.07 0 0 643
Vasárnap a Nemzeti Szinházban láttuk a Pál utcai fiukat a Varsói Nemzeti Szinház elöadásában.Elöször nem igazán akartam elmenni de utólag kiderült,hogy nagyon megbántam volna.Remek,sőt,nagyon jó elöadás volt.Felnöttek játszották, minimális diszlettel stb.
Némedi László __ Creative Commons License 2009.04.06 0 0 642
:))

Némedi László és Számvéber Norbert ügyben tudok segíteni, keress meg a nemedi (pont) laszlo (kukacka) chello.hu emailen

I can speak English, I think, Norbert, much better in German...
Előzmény: _midnite (639)
Aventinus Creative Commons License 2009.04.06 0 0 641

Én javaslom inkább az itteni második világháborús topikokat, szerintem az ottani fórumozók tudnak segíteni ebben a kérdésben.
Előzmény: _midnite (639)
zabfaló Creative Commons License 2009.04.06 0 0 640
Mifelénk van egy lengyel harcos, K.B., aki a Cs.m-i Levéltár igazgatója most, Pécsett végzett anno, lengyelként jól ismeri a lengyel nyelvet is meg a magyart is.
Előzmény: _midnite (639)
_midnite Creative Commons License 2009.04.06 0 0 639

Tiszteletem!

 

 

Ez egy fura kérdés lesz :)

 

Van egy lengyel történész ismerősöm, alapvetően egy stratégiai játék fórumról.

 

Szerveznek a II.világháború előtti állapotokról egy konferenciát, és a magyar meghívott lemondta.

 

Arra kért - mivel lengyel és angol nyelven nem talált senkit - hogy keressem meg neki az alábbi magyar történészek elérhetőségét.

 

Nem találtam az az igazság...

 

 

De tudom hogy néhányan írnak ebbe a részlegbe. Hogy ha valamelyiküket érdekli a dolog, akkor a profilomban van az e-mail cím, ha oda ír, akkor megadom a szervező elérhetőségét.

 

 

 

 

 

 

 

Hi!

When i don't play PG2, i am a historian in Warsaw.
I (together with pretty serious Warsaw University) organize international conference about the begining of the second world war. Irving, Gilbert, Glantz, few days of discussion, book (in Polish and English) at the end the conference
Problem is, that not too many Hungarian historians are known in Poland.

Unfortunately prof. dr em. Lóránd Dombrády, Budapeszt; refused (aged man , i think)

Ususaly finding another  historian (by googling, using googled connections in science institution and series of e-mails) takes abouth the month and i'm ratrher short in time.
Maybe You can do this faster - You know the right language, and googling in Hungarian won't be a problem.


Here is the list of the historians i try to locate:

Magda Ádam
Krisztián Ungváry
Antal Czettler

László Némedi

Norbert Számvéber


Maybe You can find one (or more) of them?

Maybe You know younger historian, who is interested in internationall affairs of pre-war Europe?

rich.mond Creative Commons License 2009.04.06 0 0 638
MEgkérdeztem, de az asszony hallgat, mint a sír.Annyit tudtam meg, hogy futár hozta:)
Előzmény: showtimes (635)
showtimes Creative Commons License 2009.04.03 0 0 637
Jah, én láttam szerencsére, csak ajánlottam megtekintésre ismerősnek. Ezért érdeklődtem a forrás iránt.
Előzmény: Maotai (636)
Maotai Creative Commons License 2009.04.03 0 0 636
Nekem mind a három megvan....a korabeli holivúdi eposzok kismiskák ezekhez képest (kivéve tán a Kislovagot)
Előzmény: showtimes (635)
showtimes Creative Commons License 2009.04.03 0 0 635
A tűzzel vassal a legjobb :))
Hol lehet kapni? - egy ismerősnek már 2 éve ajánlottam és nem találta tékában.
Előzmény: rich.mond (634)
rich.mond Creative Commons License 2009.04.03 0 0 634

Névnapomra három DVD-t kaptam:

A Kislovagot, a Tűzzel-vassalt, és a Kereszteslovagokat.

Sok jót hallottam róluk, remélem, nem Honfoglalás módra 15 lengyel és 20-20 kozák-tatár csatározását örökíti meg:)

zabfaló Creative Commons License 2009.04.02 0 0 633
Holnap 10-kor az Akadémia szegedi székházában és a Móra F. Múzeum "Fekete Ház" részében kiállítás és emlékezés lesz a Katynban történtekről...
zabfaló Creative Commons License 2009.03.24 0 0 632
Ez egy olyan generális, aki a II.Vh. alatt élt és halt meg, a fia német kézre került, Auschwitzba, ahol orvosi kísérleteket hajtottak végre rajta, de túlélte és tanú volt a nürnbergi perben. Onnan Angliába került és nevet váltott, tanúvédelmi okokból. Na, az öregnek az unokája él mifelénk és a nejem barátnője. Valaha őket telepítették át Vilnius környékéről Wroclawba a háború után, ő már ott született, de megvan neki a nagypapája naplója,(az anyjától megkapta) meg egy csomó érdekes dolog a Breslau környéki német világról.
Előzmény: Zicherman Istvan (630)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.03.23 0 0 631
Asszem megvernénk...:)
Előzmény: rich.mond (629)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.03.23 0 0 630
Kérdi, hogy melyik Zawadsky vagy Zawadzki érdekel, mert mindkettőből akadt jópár generál a lengyel történelemben.:)
Előzmény: zabfaló (627)
rich.mond Creative Commons License 2009.03.23 0 0 629
Még egy galíciai ukrán hiányzik a társaságotokba egy üveg horilkával:)
Előzmény: Zicherman Istvan (626)
rich.mond Creative Commons License 2009.03.23 0 0 628

Bocsánat, az tényleg nem te voltál -mea culpa!

Hm, ez a három falu is újdonság volt, de hát soha nem mondtam, hogy történész vagyok:)

Előzmény: zabfaló (617)
zabfaló Creative Commons License 2009.03.23 0 0 627
Ha ott van, kérdezd már meg tőle, ismer-e ilyen lengyel nevet, hogy "general Zavadski"? Ha ismeri a nevet, megmondom, miért. Ha nem, akkor nyet.
Előzmény: Zicherman Istvan (626)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.03.23 0 0 626
Valaki kereste itt az infót a lengyel tatárokról. Megemlítem, hogy a litvánoknál és letteknél is van belőlük. 1918-ban még önálló tatár lovasezrede is volt a litvánoknak (valamikor tettem be róluk egy rajzot, mivel huszáros volt az öltözékük).

Nálam éppen második napja vendégeskedik gyermekkori jóbarátom, Tadeus. Lassan kezdünk a nejem agyára menni a sok lengyel anyázással és vérig menő történelmi vitáinkkal (mégis csak történész a gyerek; másfél évet kutatott az ukránoknál, mondta, hogy nem örültek neki:)). Zudrowkázunk éppen, meg vagy negyvenedszer énekeljük el a Dombrowski indulót, amit a lányom külön élvez (méghozzá at irredenta verziót, avval a két kupléval, ami kimaradt a hivatalos szövegből.:)
Persze rendesen átmostuk a csontjait mindenkinek, kezdve az oroszokkal és németekekkel, most fejeztük be a polákokat, úgyhogy, amíg van pia - jönnek a magyarok (amúgy is vesszőparipája a magyar sereg foglyúlejtése).:DDDDD
Nem baj, kap minyán tőlem pár kedves megjegyzést, amitől majd kettéáll a füle.:)))

http://www.youtube.com/watch?v=DebhiaQH3ps
showtimes Creative Commons License 2009.03.23 0 0 625
Azok döntően Podóliától délre, a tengerpart közelében éltek, lásd bulgárok, görögök... maradékuk ma is ott él Ukrajna csücskében és Moldávia déli részén, Odessza és a Duna-delta közt.

Ha már keressük a csomót a kákán :))
Előzmény: Zicherman Istvan (623)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!