Keresés

Részletes keresés

Töck Jenő Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62411

Már a 90-es években előírás volt, hogy műemlék-JELLEGŰ épületre (természetesen műemlékre is) helyreállítás vagy felújítás során csak BONTOTT cserepet szabad fölrakni. Ezt elő is írtuk minden ilyen jellegű terven. Építész kollégámnak joga volt műemlékhez is hozzápiszkálni. Az egyik Andrássy úti palotánál is előírás volt a Zsolnay homlokzat-díszek teljeskörű megóvása. Ez is föl volt tüntetve a terven. A tulajdonosnak jobban tetszett vakolva. Levakolták. Botrány lett belőle, de úgy maradt.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62410)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62410

A rikítóan vörös tetőcserepek kivételével nekem is megfelelő a földvári helyreállítás.

 

Sümeg várában szintén elkövették ezt a hibát, vagyis lakóházakra való cserepekkel fedték le a vár épületeit. Aztán szerencsére rájöttek, hogy oda korhű cserép illik, így újrarakták.

 

                                 

Előzmény: jazd (62409)
jazd Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62409

Szerintem ez még elfogadható helyreállítás.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62407)
jazd Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62408

http://slovakia.travel/hu/az-ujonnan-megnyitott-viglas-varkastely-tetszik-a-koezoensegnek

 

Szerintem keresgélj a neten. Amióta Véglest felújították,nem örvend nagy népszerűségnek. Ez gondolom azért van,mert egy része szállodaként működik. Fenét érdekli a puccoskodás, én így vagyok vele

Előzmény: Shingen (62405)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62407

A román műemlékes oldalon a következő vár: Földvár {ro: Feldioara}.

 

https://relevee.uauim.ro/m516/

 

Az 1956-ban sajnos csak egy alaprajzát és egy oldalnézeti rajzát vették fel. Olyan részletgazdag felmérése nem készült, mint Kőhalom várának. Helyette viszont fényképfelvételeken lehet megszemlélni az akkoriban már sűrű erdővel benőtt, de még viszonylag egyben lévő egykori szász parasztvárat. Később földrengésekben egyre romosabbá vált, mígnem a közelmúltban szépen helyreállították. Lám, "csak" sok pénz + szakmai akarat kell egy várrom romjaiból való feltámasztásához!

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62373)
jazd Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62406

BÚÉK minden kedves topik lakónak! Sok,sok váras élményt!

Shingen Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62405

BUÉK Topiklakók!

 

Végles váráról tudnátok információval szolgálni?

62360

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62404

A számomra is érdekfeszítő volt a máltai ostrom tanulmányozása, mert ennyire nem ismertem a részleteit. Valahol azt olvastam, hogy a máltai hadjárat a Török birodalom erejének 1 / 3 -át foglalta le. Tehát megmerném kockáztatni, hogy ugyanabban az időben maga I. "Törvényhozó" Szulejmán szultán is hadra kelhetett volna Magyarország felé, még mindig maradt volna elegendő katonája a birodalmának őrzésére.

 

                               

 

Az 1566-os magyarországi hadjárat okait Sugár István az alábbi könyvében így foglalta össze:

 

Előzmény: vlacko (62401)
gigabursch Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62403
Én nem építeném vissza.
Sokkal inkább naponta fêl órára holigrafikusan kivetíteném.
Olcsóbb, látványos, értelmezhető.
Előzmény: Töck Jenő (62371)
gigabursch Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62402
Én nem építenének vissza.
Sokkal inkább naponta fêl órára holigrafikzsan kivetíteném.
Előzmény: Töck Jenő (62371)
vlacko Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62401

Köszönöm Tomi, ez egy nagyon izgalmas, és részletekbe menően pontos bemutató volt.

Bárcsak egy ilyen felmentő sereg Szigetvárra is megérkezett volna...

Hacsak tízezer ember is...

Egyszerűen annyira adódnak a párhuzamok, folyton ezen jár az agyam.

Ha rajtaütöttek volna a hazatérő flottán, talán nem indult volna hadjárat egy év múlva ellenünk.

 

BUÉK

Előzmény: Nagyon Várbarát (62398)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62400

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62399

Előzmény: Nagyon Várbarát (62398)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62398

 

Ezzel végére értem Málta 1565-ös török ostromának. Dicsőség illesse a máltai hősöket, akik megvédték szigetüket és a keresztény hitüket a "világhódító" oszmánokkal szemben!

 

Kintről behallani a szilveszteri tűzijátékokat, bent szépen fogyasztom a pálinkát + söröket...

Előzmény: Nagyon Várbarát (62385)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62396

Míg a históriához és a numizmatikához már valamit konyítok, addig a geológiához halvány sejtelmem sincs. Így hát ráhagyatkozom a Wikipédia alábbi szövegéhez:

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1lta

 

A szigetek réteges felépítésűek, üledékes kőzetei 40-15 millió évvel ezelőtt rakódtak le a Tethys-óceánban.[2] Az alapot és a felszínt kemény mészkő alkotja, amely puhább kőzetek rétegeit fogja közre. A sorrend a felszíntől lefelé: korallmészkő, zöld homokkő, kék agyag, globigerinás mészkő és végül ismét korallmészkő.

 

A szigeteken a fő építőanyag a globigerinás mészkő, amit külszíni fejtéssel termelnek ki. Nagy előnye, hogy a levegővel érintkezve megkeményedik, így ellenáll az időjárásnak. Ritkábban korallmészkőből is építkeznek, különösen a tengerparton, mivel ez jobban bírja a vizet. Ez a Jeruzsálemi Szent János Ispotályos Lovagrend erődítéseinek fő építőköve. A zöld homokkő és a kék agyag csak vékony rétegben települ egyes területeken. A kék agyag - bár csak a dombok lábánál fordul elő - nemcsak talajképző üledékként fontos, de azért is, mert vízzáró, így a felszínre vezeti a kőzetekbe szivárgott esővizet. A réteges szerkezetet sok helyen törések szakítják meg.

Előzmény: Töck Jenő (62394)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62395

Még egy lehetőség, készen lehetett venni, nem kellett várni a legyártására. Gondolom.

Előzmény: Töck Jenő (62394)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62394

Az. Csak állítólag nagyon kemény.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62393)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62393

Nekem az tűnt durvának, amikor olvastam, hogy a Máltai Lovagrend a Szent Elmo-erőd építéséhez földet Szicíliából hozatott! Na jó, ezt még elhiszem... de, hogy követ is onnét, a távoli szigetről hozzanak, azt már nem!!!!!

 

Hiszen egész Málta egy nagy szikla!

Előzmény: Töck Jenő (62391)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62392

Igen, a Máltai Nagymester sikeresen alkalmazta a "felperzselt föld" taktikáját, hasonlóan, mint például a magyar történelemben Béla herceg, amikor a német császári seregek előnyomultak a Dunántúlra 1051-ben. De írhatnám a Szovjet Hadsereg 1941-es visszavonulását az európai területekről, amikor még a vasszöget sem hagyták át a Wehrmachtnak.

 

Mégis úgy érzem, hogy a török vezérek elsősorban az öblök menti erődök s városok ostromára koncentráltak, magát a teljes szigetet nem vonták ellenőrzésük alá. 

Előzmény: Törölt nick (62390)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62391

"oda mindent úgy kellett hajón vinni"

Most is. Ivóvizet tengervízből állítják elő. Halat sokat importálnak (!), mert az is kevés van.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62389)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62389

Leírnám néhány gondolatomat a máltai ostrommal kapcsolatban:

 

-- A támadó sereget nem I. Szulejmán török szultán vezette. Talán a hosszú hajóút miatt nem vállalkozott erre a hadjáratra a Fényességes Padisah {aki 1494-ben született, pont úgy mint La Valette máltai lovagrendi nagymester, tehát az ostromkor mindketten 71 évesek voltak}.

 

-- A szultán parancsára a hadba vonuló seregnek 2 vezére volt. Musztafa pasa a szárazföldi erőkért felelt, míg Piali pasa a hajóhadért. Néha bizony az érdekeik ütköztek egymással, ami nem vált az ostromlók előnyére {szerencsére!}.

 

-- Málta szigete igen kopár, oda mindent úgy kellett hajón vinni. Odaköltözésükkor nem is tetszett a Rodoszról megérkező Johannita lovagrendnek.

 

-- Szerintem a török túl sokat időzött Szent Elmo-erődjének ostromával. Igaz, a korabeli források szerint 5 napot szántak rá. Valóban igaz a hasonlatod Egerrel, hiszen azt is a török vezérek: "birkaakolnak" hívták, amit könnyű lesz elfoglalniuk.

 

-- A máltai védelem hasonlóan a szigetvárihoz, több, csak egymás után elfoglalható erődítményből állott. Igaz, hogy míg Zrínyi lassan hátrált {Újváros - Óváros - Külsővár -- belsővár}, addig erről La Valette nagymester hallani sem akart.

Előzmény: vlacko (62383)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62388

Hajreddin Barbarossa a XVI. századi török Földközi-tengeri uralom megszerzésében élenjáró egykori algériai kalózvezér, majd I. Szulejmán szultán szolgálatában {kapudán} tengernagy, pasa.

 

                                                

 

A wikipédia szerint anyai részről lehetett keresztény {görög? albán?}. De valószínűleg a "Barbarossa" egy az európaiak által eltorzított török név félrehallása által keletkezhetett és nem azért mert valóban vörös szakállú volt, mint a középkorban Frigyes német-római császár.

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Hajreddin_Barbarossa

 

a spanyol király által országából elűzött muszlimokat Észak-Afrikába szállította át. Ezen akciója által érdemelte ki a Baba Arudzs (Arudzs atya) nevet. A keresztények is ezen a néven ismerték, amit a saját értelmezésük szerint Barbarossára (Vörösszakállúra) torzítottak.

Előzmény: vlacko (62382)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62387

Helyesen Nagy Kikötő. A képen látható hajó majdnem magasabb volt a víz fölött mint Valletta.

Előzmény: Töck Jenő (62386)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62386

"valszleg túl mély volt hozzá a víz"

 

Nem valószínűleg. A nagykikötő vizesokkal mélyebb a kikötőben szokásos mélységnél. A legnagyobb hajók is parthoz tudnak állni.

Előzmény: vlacko (62383)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62385

 

Ez az Topiklakó barátaim, még most témázzunk, mielőtt a szilveszteri italoktól már a billentyűzetet sem fogjuk látni.  :-)))

Előzmény: Nagyon Várbarát (62379)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62384

Igen, engem is megzavart, hogy némelyik metszet északról, némelyik pedig délről ábrázolja a máltai ostromot. Jómagam igyekszem ragaszkodni a napjainkban szokásos északi tájoláshoz {ami régen még nem volt általános}, de akkor furcsán néznének ki a "fejjel lefelé" harcoló törökök.

Előzmény: Törölt nick (62381)
vlacko Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62383

Szigetvár is eszembe jutott az ostromról, és rögtön meg is kell jegyezzem, hogy a Máltai erődök nagy előnye, hogy a tengeren keresztül nem tudtak ostromló töltéseket építeni, mert valszleg túl mély volt hozzá a víz. Ez nagy előny volt a védőknek, mert így a tüzüket tudták koncentrálni a szárazföldi rész felé. A hajóról történő ostromokat szerintem nem kellett túl komolyan venni, egy hajó könnyen szétlőhető a várbeli ágyúkkal, pótlásuk ezen a kopár szigeten reménytelen. Az inkább csak amolyan ijesztgetés lehetett. A töröknek csak a szárazföld felől volt esélye.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62379)
vlacko Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62382

Tomi, ez a Barbarossa valami renegát volt? Nem egy szokványos keleti név. Gondolom vörös volt a szakálla, de speciel a normannok hagytak arrafelé is annyi ivadékot, hogy még akár ez is lehet. (Számomra az is tök meglepetés volt, hogy Jordánia tele van szőkékkel, aztán az arab kollégám elmagyarázta, hogy ez keresztes hagyaték)

Előzmény: Nagyon Várbarát (62378)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62379

Előzmény: Nagyon Várbarát (62372)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.31 0 0 62378

Ha bármi kérdésed van, csak írj rám. Amúgy én is csak most rágom bele magamat az ostrom részleteibe.

Előzmény: vlacko (62376)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!