Keresés

Részletes keresés

Kiskertész Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13628
Bocs, de egy kicsit elírtam a nickedet:((
Kiskertész Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13627
Kisszoros jelentkezz ciklámen ügyben!!!
kertész Dóri Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13626

Sziasztok!

Én most vagyok először a "virágoskertben", és olvasgatom a leveleiteket.

Nekem is az asszimetrikus kert tetszik, a miénket is próbálom igy alakitgatni, ami nem is olyan egyszerü.

Küldök róla egy fotót.

Előzmény: kert* (13587)
il1321 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13625

Ha már elővettem a nyári képeket, a képtáramba feltettem a lila-sárga kollekciót.

 

http://il1321.xfree.hu/46398

 

Előzmény: il1321 (13623)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13624
Ez az "olelo kar" jo kifejezes. Nalam is vannak - az ut feloli kertben alakitottam ki a bokrokat igy, lehet elmenni koztuk, de nem latni fel.

Előzmény: Évi5 (13616)
il1321 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13623

Vidítónak.

 

Aranyeso
Előzmény: anblock_italia (13619)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13622

A lányok szerintem nagyon mások, mint a fiúk. :-)

 

Minden veszélyforrást persze úgysem lehet kiiktatni, csak próbálkozik az ember. :-)

Előzmény: anblock_italia (13619)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13621
Szívesen! -:-) A lágyszárúak még hátravannak, de arra most nem volt időm.
Előzmény: wikinagyi (13618)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13620
De ahogy ezt a listát is olvasom, nem nagyon találom kikerülhetőnek továbbra sem, hogy a gyerek ne érintkezzen valamilyen módon valami mérgezővel (amiről talán az anyuka sem td, hiszen nem mindenki annyira tájékozott), ezért az általános tiltás az egyetlen igazi megoldás!
Előzmény: charlie967 (13614)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13619

Az az igazság, hogy engem eléggé elkényeztetett az élet és a lányaim nagyon megbízhatóak voltak ilyen dolgokban, de pl. azt tudom, hogy a házunk körüli (még a lakótelepi) sövény hóbogyós volt és gyakorta játszottak főzőcskést és gyűjtögették a bogyókat kis vödreikben a környék összes lánykái. Én csak kb. tegnap, innen a topicból tudtam meg, hogy az egyik legmérgezőbb növény.

Na nem is arra gondoltam, hogy a homokozó közelébe ültessen egy tiszafát, hanem arra, hogy a fal mellett, elötte virágoskertrésszel azért nem lehet annyira rizikós, de persze mindenki úgy vigyáz a kicsinyére, amennyire szükségesnek tartja, nyílván figyelembe kell venni a gyerekek vérmérsékletét, ami köztudottan a fiúknál általában hevesebb. Azért persze én is aggódnék, most már inkább unoka reményében, pl. ezért nem mertem sárga akácot ültetni, mert annak a gyönyörű virágfürje elég csábító lehet.

Előzmény: caterina3 (13612)
wikinagyi Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13618
Köszi Catherina:-))))))
Előzmény: caterina3 (13594)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13617

Imádtam azt a sorozatot, sok jó ötletet lestem el tőle.

Meg is nézem mindjárt ezt a programot, játszogatok majd vele, köszi szépen.

Előzmény: il1321 (13596)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13616

Szia Zsur!

 

Köszi, majd rákérdezek, hogy be tudnak-e szerezni ilyet. Nekem nagyon tetszik, télen is jól mutat majd.

 

A fal melletti részt úgy ültetném be, hogy a két legvége befelé íveljen, mint egy ölelő kar. Legalábbis eddig ez volt a tervem, egyenes biztosan nem lesz.

Előzmény: ZsuR (13589)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13615

Köszi szépen! :-) Ja kérem, akinek van szkennere, úgy könnyű! :-)))

 

Várom...

Előzmény: charlie967 (13614)
charlie967 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13614

Szia!

 

Van egy 1993-ban megjelent könyvem. Kincses Ajtai Mária: Mérgező növények.

 

 

Ebből ollóztam az lalábbi listát.

 

Azt emeltem ki pirossal ami szerintem kertekben parkokban gyakrabban előfordul.

Képként tettem fel mert szövegként megkutyulta a táblázatot.

 

Off: Mail megy.

 

Charlie

 

Előzmény: caterina3 (13605)
il1321 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13613
Azért volt már ilyen tél máskor is. A havas táj szépségét én a korábbi képeimen és videőfilmjeimen élvezem ,mert a hótakarítás az nem hiányzott. A lányo Udinében, É-Olaszországban él, ott náluk viszont az átlagosnál is "rosszabb" idő volt. Sok esővel, széllel. Én már kibírnám így márciusig, csak húsvétra ne legyen tél. De a kertben nem merek nekifogni semminek, bár most tiszta sár minden, nem is lehet.
Előzmény: anblock_italia (13610)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13612

Ebben nem teljesen értek egyet most Veled. :-) Játszótereknél, óvodakertekben stb. tudtommal tilos mérgező növényeket ültetni, és valóban figyelnek is erre. A parkban tényleg figyelni kell, bár oda sem szabadna, ahol gyerekek vannak, ilyet ültetni, de hát a gyakorlat sajnos mást mutat. :-( Persze tényleg tanítani kell rá.

 

A másik, hogy szerintem azért nem hátrány, még ha nyilvánvalóan figyel is az ember a kisgyerekre, hogy ha egy pillanatra leveszi róla a szemét, nem akad egyből a keze ügyébe valami mérgező bogyó stb., mert a baj egy pillanat alatt meglehet. Sajnos én hallottam már nem is egy súlyos mérgezéses esetről. :-(

 

Amúgy meg szerintem a gyerekek kb. iskoláskorra lesznek csak ennyire megbízhatóak, a játék hevében eléggé hajlamosak sok mindenről megfeledkezni.

 

Mi anno igyekeztünk a kertet, amennyire lehet, gyerekbiztosra kialakítani, és nem bántuk meg. Volt egy időszak, kb. az óvodáskor, amikor már folyamatos közvetlen felügyelet nélkül kint voltak a gyerekek a ház mögött a homokozóban -- gond nélkül. Én mondjuk bent dolgoztam, az Apukájuk kint volt a kertben, de nem minden percben őket nézte, csinálta a dolgát, szóval attól még akár meg is ehettek volna akármit, viszont így nem kellett rettegni. Nekünk bevált.

Előzmény: anblock_italia (13609)
il1321 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13611

Ebben az időben úgyis csak virtuálisan lehet kertezni. Én is a szabálytalan, ívelt formára szavazok. Ez természetesebben hat. De van akinek a szabályos, mértani kert jön be.  A szabályosságról jut eszembe. Én hétfőn esténként a Br német csatornán mindíg nézem a kertészeti műsort. Most volt benne a Villandry kastély kertje, amit nagyrészt zöldségekből állítanak össze. Mondhatom , felveszi a versenyt egy virágos parkkal. Egy kis ízelítő:

http://www.chateauvillandry.com/

Akit érdekel a német műsor, itt az oldala:

http://www.br-online.de/freizeit/querbeet/sendung.html
Ja és egy 10 perces próba csak illusztrációnak.

A ygyerekekkel nekem sem volt gondom, mára már nagyok. Azt az alapszabályt kellett megtanítani, hogy amit nem ismer ne vegye a szájába, és ne egye meg. Kérdezze meg, hogy mi az. Mérgező növények meg akár a szobában is lehetnek, a világtól agyereket elzárni nem lehet, akkor miért van a kert.

 

 

virtual
Előzmény: anblock_italia (13609)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13610

Jó hír, hogy a természet minden valószínűség szerint úgy döntött, hogy megérkezett a tavasz!!!!!!!!!!!

Reggel hangos madárcsicsergésre ébredtem, a cinegék harsogják napközben, hogy "nyitnikék, nyitnikék"! Hol ragyogóan süt a nap, hol lágy eső öntözi a kertjeinket. Arról, hogy a növények minként viselkednek már eleget írtunk. Szerencsére az előrejelzések sem fenyegetnek komoly lehülésekkel. Lassan elkezdhetünk hinni abban, hogy az idén tényleg elmaradt a tél, ha nem is feltétlenül érdeklődés hiányában, nekem pl. kifejezetten hiányzott a szép havas kert látványa, a hólapátolás, a befagyott tó, stb. Ha ilyen a mediterrán tél, akkor én inkább maradnék a réginél, dehát ez ízlés kérdése. Viszont lesz fügénk végre bőven!

anblock_italia Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13609

Ennek biztos mindenki nagyon örül, nem csak Évi:-)

De a lényeg az, hogy amíg a gyerek kicsi tényleg úgysem hagyjuk egyedül a kertben, de amint van egy kis esze meg kell tanulnia a szabályokat, hiszen nem lehetünk állandóan a sarkukban. Pl. lakótelepeken is mindenféle sövényeket ültetnek, a gyerekek ovódai séta alatt is bekaphatnának ezt, azt. Bár lehet, hogy burokban nőtt fel a három lányom, de soha nem volt ilyen problémánk és nem is hallottam mástól.

Előzmény: il1321 (13596)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13608
Persze, csakis ívelt! :-) Én is arra szavazok.
Előzmény: krisztababa (13603)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13607
Értem. Mindegy, most már begépeltem. Annyiból talán nem volt hiábavaló, mert épp azt néztem, hogy az egy kereszttel jelöltek is nemegyszer halált okozhatnak. Nem tudom, mi alapján jelölik őket, talán hogy egységnyi mennyiség mennyire mérgező?
Előzmény: tücsökmadár (13602)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13606
Köszi szépen! :-) Van ugyan egy igen jó kerttervező progim, de kipróbálom ezt is.
Előzmény: il1321 (13601)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13605

Sajnos rájöttem, hogy privátban küldtem el az NLC-n, az meg már  nincs meg. Úgy emlékszem, itt meg beírtam valamelyik topicba, de azt meg nem találom, a kereső nem hozza be. :-( Sajnos nem emlékszem, melyikbe, így reménytelennek tűnik megtalálni.

 

Fás szárúak:

 

Amygdalus nana + hajtás mag

Buxus sempervirens + levél

Caragana fajok + a növény minden része

Clematis fajok + a növény minden része

Colutea arborescens + levél, mag

Cytisus nigricans + a növény minden része

Daphne fajok +++ a növény minden része

Euonymus europaeus ++ a növény minde része, különösen a termés

Genista fajok + a növény minden része

Hedera helix + levél, termés, különösen a terméshús

Ilex aquafolium + termés

Juniperus fajok +++ a növény minden része, különösen a hajtáscsúcsok

Laburnum fajok ++ a növény minden része

Laurocerasus officinalis + a növény minden része

Ligustrum fajok + termés, levél, kéreg

Lonicera fajok + termés

Lycium halimifolium ++ a növény minden része

Nerium oleander ++ a növény minden része

Pachysandra terminalis + levél

Rhus toxycodendron, R. radicans +++ a növény minden része

Rhus thypina + levél, termés

Robinia fajok + kéreg, termés (mag)

Rhododendron fajok ++ levél, virág

Sarothamnus scoparius + a növény minden része

Symphorycarpos fajok + termés

Taxus baccata ++ minden növényrész, az arylus kivételével

Thuja fajok +++ hajtás, toboz

Vitex fajok +++ hajtás, toboz

Viburnum fajok + termés, levél, kéreg

Wisteria fajok + termés, ág, gyökér

 

Arra is figyelemmel kell lenni, hogy az egycsillagos növények jó része is okozhat akár halálos mérgezést is, tehát azok is igen veszélyesek.

 

kisszszoros Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13604
szerintem meg teljesen szabálytalan, az úgy jó, ha vadregényes... :-)
Előzmény: krisztababa (13603)
krisztababa Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13603

Kedves Il1321!

 

Köszi a linket, nagyon jó kis program ez! Alan Titchmarsh-t is nagyon szeretem, nemcsak a tévésorozat, de a könyvei is nagyon jók, imádom a humorát és a könnyedségét! :))

 

Ha már szavazni lehet, arról, hogy Évi5-nek egyenes vagy íves legyen-e az ágyása, én is az utóbbi mellett vagyok. :))

Előzmény: il1321 (13601)
tücsökmadár Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13602
Én csak az erősen és a nagyon erősen mérgezőeket gyűjtöttem ki, a "szimplán" mérgezőeket nem! A teljes lista az én könyvemben is sokkal bővebb!
Előzmény: caterina3 (13599)
il1321 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13601
Én letöltöttem, semmiféle korlátozást nem tapasztaltam. Ez a BBC ismeretterjesztő programjának része. Az oldalon további vetített tanácsok, ötletek találhatók, más kerttervezőktől is. Teljes mértékben feldolgozza az oldal a vetített tv-sorozatot.
Előzmény: caterina3 (13600)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13600
Ez teljesen ingyenes, vagy csak bemutató?
Előzmény: il1321 (13596)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13599

Én a következő kötetre gondolok:

 

Scmidt Gábor (szerk.): A kert élő díszei. A növényalkalmazás tudománya. Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1988.

 

Abban szerintem egy sokkal hosszabb lista van a fás szárúaknál is, úgy nézem, jó néhány nem szerepel itt. Viszont van plusz is ahhoz képest, mert az Aesculus meg ott nem szerepel például...

 

 

 

Előzmény: tücsökmadár (13595)
il1321 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13598
Előzmény: tücsökmadár (13597)
tücsökmadár Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13597
Jól áttördelte a táblázatomat! :(
Előzmény: tücsökmadár (13595)
il1321 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13596

Üdv!

Ha van kedved, a BBC honlapjáról tudsz letölteni  egy kerttervező programot, amiben virtuálisan próbálgathatod a kertet. Növényeket telepíthetsz, építményeket próbálhatsz. Ha láttad a tv-ben Alan Titchmarsh Kertész leszek c. sorozatát, akkor ez annak a kiegészítése. Szórakozásnak is jó.

http://www.bbc.co.uk/gardening/design/virtualgarden_index.shtml

 

vg

 

AT
Előzmény: Évi5 (13552)
tücsökmadár Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13595

Schmidt Gábor "Növények a kertépítészetben" című könyve nyomán:

 

FÁK, CSERJÉK

Növény neve

Mérgező rész

++ erősen mérgező, súlyos tüneteket okoz

+++ nagyon erősen mérgező, életveszélyes lehet

Daphne fajok

Egész növény

+++

Juniperus communis

Egész növény, hajtáscsúcs

+++

Juniperus sabina

Egész növény, hajtáscsúcs

+++

Prunus dulcis

termés

+++

Rhus glabra

Egész növény

+++

Rhus toxicodendron

Egész növény

+++

Thuja occidentalis

Hajtás, toboz

+++

Thuja orientalis

Hajtás, termés

+++

 

 

 

Aesculus fajok

Egész növény

++

Euonymus europaeus

Egéyz növény (termés)

++

Fagus sylvatica

termés

++

Gleditsia triacantos

levél

++

Kalmia angustifolia

levél

++

Lycium barbarum

Egész növény

++

Nerium oleander

Egész növény

++

Rhododendron fajok

Levél, virág

++

Sorbus aucuparia

termés

++

Taxus baccata

Egész növény, az arylus kivételével

++

 

A könyvben még a tünetek is szerepelnek, sajnos a hatást kiváltó mennyiségekről nem ír! Viszont külön felsorolja az Óvodakertbe ajánlott növényeket, melyek nem mérgezőek!

 

A lágyszárúakat is beírom majd!

 

caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13594
Kisgyerek játszóhelye mellé olyat lehet veszélytelenül ültetni, amit óvoda-, bölcsődekertbe ajánl az irodalom.
Előzmény: wikinagyi (13592)
caterina3 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13593

A mérges szömörce, ha minden igaz, azonos a Rhus Radicansszal, és íme:

 

http://images.google.hu/images?hl=hu&q=Rhus%20radicans&btnG=Keres%C3%A9s&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wi

 

De ezenkívül is rengeteg mérgező növény van, mely kisgyerekre veszélyes.

 

Nekem az egyik kertészeti szakkönyvemben szerepelnek, és egyszer be is gépeltem egy fórumra a teljes listát (nagyon hosszú), megpróbálok visszaemlékezni, hogy hová, azt meg kellene nézned.

Előzmény: wikinagyi (13592)
wikinagyi Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13592

Szervusztok!  Nekünk is van tiszafánk, sok rajta a piros bogyó. Eddig azt hittem, hogy a teljes mag mérgező, azt nem tudtam, hogy a piros része nem, csak a fekete mag.

Viszont még nem láttam mérgező szömörcét soha. Rákerestem a google-n és képet ott sem találtam. Tudna valaki képet mutatni róla? Két kisunokám van, a harmadik meg szeptemberben születik. Nagyon féletem őket, nehogy valamibe belebotoljanak a kertben, bárrendesen van ápolva, de ki tudja, a madarak miket potyogtatnak el.  Pl. sose volt a kertünkben vadszőlő, tavaly valahonnan idekerült, alig bírtam kiirtani.

ZsuR Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13591
Megtalaltam a picike oszlopos tiszafarok a kepeket - meg nagyon gyerekkorban vannak.

No meg en is csatlakozok a korushoz: ne egyes vonalu kertet. . itt vannak az en gorbeim :))!

Előzmény: Évi5 (13569)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13590
. . .megnyugtattal :)) - koszonom!
Előzmény: Tozatu (13588)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.09 0 0 13589
Ha megis lesz tiszafad (en nagyon tisztelem oket, szinte semmi bogyot nem latok rajtuk) - proballj "Hicks Yew - Taxus x media 'Hicksii" -t, az oszloposan no, igaz nem gyorsan. Nekem van egy par - egy mar oregebb, es 10 aprobb (icipicinek vettem oket).

Előzmény: Évi5 (13559)
Tozatu Creative Commons License 2007.02.08 0 0 13588
Van cserjés,bugás,tölgylevelű meg még valami.Az biztos,h azok a legszebbek,amiket mutattál.
Előzmény: ZsuR (13585)
kert* Creative Commons License 2007.02.08 0 0 13587
Szerintem ne egyenes vonalú virágoskertben gondolkodj!
Előzmény: tücsökmadár (13584)
Kiskertész Creative Commons License 2007.02.08 0 0 13586

A kert teljesen tavaszt érez. Ezeket az előbb fotóztam:

 

ZsuR Creative Commons License 2007.02.08 0 0 13585
Par hazzal arrabb az egyik kertben van egy hatalmas kek bokor - azon mindig rajta van az elnyilt virag. Nekem csak az nem szarad el rajta, amit levagok vazaba. Mindig azt kovetem, mert az telis de tele van viraggal minden evben.

Milyen mas fajta van?
Előzmény: Tozatu (13582)
tücsökmadár Creative Commons License 2007.02.08 0 0 13584

Szia!

 

Szerintem ne egyenes vonalú virágoskertben gondolkodj! Így lehetne egy szakaszon a háttérben néhány magasabb cserje egy foltban (Pld a meszes talajt és a napfényt kifejezetten szeretik a borókák! Szintén szépen fejlődhetnek napon a tűztövisek, melyek nagyon jól tűrik a metszést, s szép bogyóikat a madarak is szeretik (bár tüskések, de gondolom, nem a virágos kert lesz a gyerkőc játszó helye). Ezek örökzöldek. De érdemes Viburnumokon is gondolkodnod. Pld a korábban emlegetett V. bodnantense "Dawn", korai illatos virággal kényeztet.), előtte szép viszonylag magas nyári évelők vagy egynyáriak (pld.kúpvirág, napfényvirágok vagy a legegyszerűbb pillangóvirág) lehetnének, tavaszal pedig tulipánoknak, nárciszoknak nyújthatnak az örökzöldek nagyon szép hátteret.

 

Szerintem szinte nincs is olyan növény, aminek valamije ne lenne mérgező. Tényleg a rizikó mértékét kell mérlegelni! Egyébként a tiszafának az egyetlen nem mérgező része a magköpeny, amit valaki írt is, hogy ő meg szokta enni, s a madarak is kedvelik. Minden más része erősen mérgező! (Ettől függetlenül nekünk is van belőle!) 

 

Én is úgy indítottam a kert benépesítését, hogy mérgező növényt azt nem (előtte született a kislányom)! Aztán inkább módosítottam, hogy MEG KELL TANULNIA! Míg kicsi a gyermek, úgy sem célszerű egyedül hagyni a kertben! Másrészt, jó ha elkülönülnek egy kicsit az ehető növények a dísznövényektől, akkor könnyebb elmagyarázni, hogy ezek ehetők, a többihez nem nyúlunk! Nálunk alapszabály, hogy a legtöbb növény mérgező, így csak felnőtt mondhatja meg, hogy leszedhető-e valami vagy sem. Így éretlen gyümölcs is kisebb valószínűséggel kerül a pocakba! :)

 

Probléma inkább olyankor adódik, ha olyan gyerek jön hozzánk, akiknél nincs ilyen szabály, akkor kell igazán résen lenni!

 

S az allergén növényekről még nem is beszéltünk!

 

De, ha nagyon biztonságra törekszel, akkor olyan növényekben gondolkodj, melyeket óvodák, bölcsődék kertjébe ajánlanak!

 

Kellemes tervezgetést! TM

Előzmény: Évi5 (13552)
magyarliba Creative Commons License 2007.02.08 0 0 13583
Francba!! Tegnap elfelejtettem megszakértetni veled az enyémet. Kaptam egyet ősszel valamikor, de a gyökere (miután a cserepét fel kellett tépni, annyira erősen ragaszkodott) durván sérült volt, nem tuti, hogy él szegényke. Kapirgáltam az ágait, de nem egyértelmű az eredmény. Vagdossam vissza 10 cm-enként?? Kellene már rügyeknek látszani rajta?
Előzmény: Tozatu (13582)
Tozatu Creative Commons License 2007.02.08 0 0 13582
Ezt a fajtát nem kell,esetleg elvirágzás után,ha muszáj és ha elfagyott,mert tavasszal levágod a virágját.Szépek nagyon,jól esik nézegetni.
Előzmény: ZsuR (13581)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.07 0 0 13581
Hat ezert nem metszem, mert nem tudom, hogy hogyan. Igy metszes nelkul eleg szepen viragzik - fogalmam sincs miert van bokor apro de rengeteg viraggal, mellette a masik egy de hatalmas virag, meg aztan a szokasos nagysagok is.

Volt olyan, ami rogyasig viraggal, volt olyan aminek felen volt, felen nem - mintha vonalzoval valasztottak volna el. . .

Előzmény: Tozatu (13580)
Tozatu Creative Commons License 2007.02.07 0 0 13580
Ezzel óvatosan bánj,mert nem mindegy melyiket metszed, nem lesz virága,
Előzmény: ZsuR (13579)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.07 0 0 13579
Tudsz kepeket csinalni rola? Meg soha nem metszettem a hortenziamat. MIkor, mennyit. . .

Előzmény: Kiskertész (13578)
Kiskertész Creative Commons License 2007.02.07 0 0 13578

Én a hortenziát fogom holnap megmetszeni, mert olyan erősen elkezdett hajtani a hegye, hogy tavasszral már nem fogom tudni visszavágni.

Előzmény: anblock_italia (13577)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.07 0 0 13577
Ma észrevettem hogy hajtanak már a metszeni való bokrok, pl. az örökzöld japán kecskerágó már bontja a rügyeit, úgyhogy gyorsan kellett belőle ültetnem, a vörös levelű borbolya (azt hiszem úgy hívják) pici vörös levélkéi már láthatóak, annak a metszésével kicsit el is késtem. Gondolom nálatok meg még melegebb van, még "nagyobb a hajtás"!
Előzmény: Kiskertész (13576)
Kiskertész Creative Commons License 2007.02.07 0 0 13576
Csak attól félek, hogy ráfázunk még erre:((
Előzmény: ZsuR (13575)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13575
Nem is bosszankodom - egyenesen besargultam :))!

Előzmény: Kiskertész (13574)
Kiskertész Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13574
ZsuR kedves! Nem bosszantásként mondom, de nálunk ma is +15 fok volt. Délelőtt legalább 1 órát bóklásztam az udvaron, és azt tervezgettem, hogy tavasszal mit és hova ültetek át, és mit teszek a helyére:))
Előzmény: ZsuR (13563)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13573

Érdekes, hogy a gyerekek akkor kezdenek el olyan dolgokat csinálni, mikor már a szülő egy kicsit lazítana, hogy van már a gyereknek esze.

 

Előzmény: anblock_italia (13562)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13572

Igazad van, de a csimutám még a járás gondolatával most kacérkodik, a "nem"-et is most kezdi el tanulni (sírás-rívás van, ha elhúzom a tiltott tárgytól, de azért már kezdi kapisgálni, mit is jelenthet). Így a legveszélyesebb időszak a következő 1-2 év lesz ilyen szempontból, de 4-5 évesen már biztosan ő is tudni fogja, mi a helyzet. (Majd emlékeztessetek, mit mondtam ekkor, gyereknevelés kezdetén, kis naívan...)

 

Előzmény: Kajka (13566)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13571

Hú, tényleg óriási szerencsétek volt a szerencsétlenségben.

Szerintem a hagymások akkor lehetnek veszélyesek, ha nincsennek elültetve, akkor "szabad préda", de a földből csak nem ássa ki a gyerkőc... Gondolom én, de hát a gyerekek gondolkodása egészen másként működik.

Előzmény: J. Kathryn (13568)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13570
Fényképed nincs esetleg?
Előzmény: Csali42 (13565)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13569

Szia Csali!

 

2,5-3 méter széles virágoskertet szeretnék, ezért gondoltam azt, hogy kisebb bokrokat rakok, néhány magasabbra növő, oszlopos növény társaságában. De ha tényleg ilyen kistermetűek, akkor át kell gondolnom az egészet. "Élőben" még csak néhány cserjével találkoztam, így nincs tapasztalatom, hogy mekkorára, és milyen ütemben nő.

Ennek tudatában milyen magasabb növényt tudnál mondani?

Előzmény: Csali42 (13565)
J. Kathryn Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13568

Évi: valahogy egy éve azt hiszem írtam ide, hogy egyik gyerekem véletlenül megkóstolt egy hóvirág hagymát. Én is úgy gondolkodtam, ahogyan te, nem ültettem mérgező növényeket sem a kertbe sem a lakásba. Nem is gyanakodott egyetlen csládtag sem egy lehetséges mérgezésre - a hóvirághagymát egy imserős küldte, nem itthoni volt. Mire késő este hazaértem a munkából, a gyereket már nem lehetett fölébreszteni. Egyáltalán, teljesen véletlenül derült ki a hagymakóstolás. Szerencsére idejében értünk be a klinikára végül, és a gyerek másfél óra múltán magához tért az intenzív osztályon. A doki szerint egy-két órája lett volna hátra, ha nem derül ki mi történt, és nem megyünk be.

Bebiztosítani a gyereket nem tudod. Nyilván a csalogató bogyókat eleinte kerülni kell, de nem árt, ha megtanulja (apucival és tesókkal együt6t), hogy vannak ártatlannak tűnő, mégis rendkívül veszélyes növények.

Előzmény: Évi5 (13561)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13567
Egy kis reklám:-), ha nézegeted a www.gportal.hu/portal/leanderek weblapon a képtárakat, akkor talán feléled benned a remény, hogy lesz ez az idő még jobb is:-)
Előzmény: ZsuR (13563)
Kajka Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13566
Kedves Évi5! Azt hiszem, nem csak a növényeket kell megválogatni a mérgező-nem mérgező alapon, hanem a gyereket is kell tanitani ezt megeheted-ezt nem alapon. Az unokámnál bevált, igaz, már 5 éves, de nem eszik meg minden bogyót a kertből. Sőt, tudja, hogy a gyöngyvirág meg a mérges szömörce (vadul terem kiirthatatlanul) bogyójától nagyon beteg lesz.
Előzmény: Évi5 (13561)
Csali42 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13565
Szia Évi!

Miért alacsony cserjékben gondolkodsz?
Gondolj arra, hogy egyes évelők bizony nagyobbra nőnek, mint ezek a kis bokrok:)
Nálam van a kertben a Te felsorolásodból Deutzia, és Weigela, de ezek benn a virágágyásban laknak. Spireából ilyen kicsi csak más fajta van, sajnos a nevét nem tudom. Kihajtáskor aranysárga a lombja. És ő is a virágok között van.
A katalógusban a legmagasabb, idősebb kori adatokat adják meg, szerintem:)
Ha háttérként szeretnéd, talán oda a ház fala mellé mehetnének magasabbak, és eléjük a virágok, csöpp bokrok vegyesen. Persze, attól nagyban függ az egész, hogy milyen széles ilyen részt szeretnél, mennyit "áldozol" be a szép gyepedből.
Előzmény: Évi5 (13552)
kisszszoros Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13564
itt láthatod a telephelyeiket: http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=185
Előzmény: anblock_italia (13555)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13563
Hideg van. . .semmi kertelni valom nincs. A tavasz meg meg nagyon messze van - semmi keszulodes. . .

Meg a kepek nezegetesehez is tul hideg van :((.
Előzmény: anblock_italia (13542)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13562

Nekem van személyes élményem a diffenbachiával kapcsolatban, majdnem ráment a kissrác, de extrém eset volt és érthetetlen, indiánost játszottak és a kukatárolóban talált metszett szárat nyalogatta. Hogy miért...?

Meg sajnos nagyon mérgezőként van számon tartva a leander, én, mint a leanderek szerelmese mit nem adnék egy olyan jó meleget és fényt visszasugárzó falért..., de neked nem ajánlhatom:-(

Előzmény: Évi5 (13561)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13561

Találtam egy oldalt, melyet végigolvasta azért egy kicsit megnyugodtam. Sok mérgező növény van, de a gyerekek főleg a feltűnő bogyókat, virágokat részesítik előnyben, a dobogó legfelső fokán a hóbogyó áll, de rossz íze miatt maximum egyet eszik meg a gyerkőc, utána elmegy a kedve tőle.

http://www.kisalfold.hu/cikkonly.php?action=nyomtat&cid=101189

Itt írja, hogy a legveszélyesebb növény az egyik elterjedt szobanövény, a Diffenbachia. Kiskoromban én ettem belőle, de anyukám kivette a számból, a cikkel ellentétben nem lett semmi bajom se.

Úgyhogy, jöhetnek a mérgező növények, ha rossz ízűek, kevésbé veszélyesek (fél bokrot le kell szüretelni a mérgezéshez, ami a legtöbb esetben hányás), de nem halálosak, vagy csak extrém mennyiség elfogyasztásakor.

 

Persze, nem úgy gondolom a gyerektartást, hogy kicsapom a zöldre, szemmel lesz azért tartva, de azért az ördög nem alszik alapon...

Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13560

A mahóniának a termése mérgező, de ehhez 50 szemet kell megenni. (Az egyik honlapon olvastam.) A madarak viszont tényleg szeretik, így kap egy jó pontot a növény.

 

Végignézve a mérgező növények listáját, kezdhetem az írtást a kertemben. Úgyhogy, vagy egy pusztaságban fog szaladgálni a csimutám, vagy megtanulja, mi az ehető, és mit nem szabad.

Egyik felnőtt ismerősöm a kenyér és kolbász mellé virághagymákat eszegetett, összetévesztette a vöröshagymával. Az anyukája csodálkozott, hogy fogynak a tulipán és nárcisz hagymák...

Előzmény: Kajka (13556)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13559
Köszönöm az aggódásotokat, tényleg aranyosak vagytok. Úgy tudom, hogy a tiszafánál van olyan, hogy csak porzós, ami bogyókat nem terem. Legalábbis egy ismerősöm ezt mondta, neki van egy több mint tíz éves tiszafája, nem terem bogyót, mert én is felvetettem ezt a problémát.
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13558

Nagyon óvjuk a kicsikédet:-)

 

Nekem meg mint örökzöld a japán kecskerágó jutott az eszembe, nagy szép a lombozata, jól metszhető, gyorsan nő. Régebben nem ajánlottam volna, mert a tetve kiírthatatlan volt, de most már a modernebb permetszerekkel el lehet bánni velük. És persze ott van a szíriai mályvacserje számtalan színben. És a rózsalonc, na azt ki ne hagyd, meg a jezsálemet!

Előzmény: Évi5 (13554)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13557
Bár nagyon szeretem az oszlopos tiszafát, meg metszeni is lehet, na de az tényleg nem való kisgyerek mellé a szép és ráadásul nagyon fincsi piros bogyói miatt. Én eszem rendesen, de az egész növénynek csak a piros húsa nem mérgező, de a magja már igen, úgyhogy én is egyszerre csak egy szemet veszek a számba nehogy véletlenül lenyeljem a magját.
Előzmény: Évi5 (13552)
Kajka Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13556
Kedves Évi5! Irod Csalinak, hogy csak a tiszafa jutott eszedbe. A tiszafa rendkivül mérgező, különösen a termése, aztán ugye a későbbi leveledben irod, hogy a gyerek miatt mérgezőt nem akarsz ültetni, ne tegyél tiszfát a kertetbe. Még senki sem ajánlotta a mahóniát. 1.5-2m magasra növő bokor, viszonylag korán virágzik, aztán szép kék bogyós termése lesz, igaz, szúrós, de nem nehéz kordában és karban tartani, a madarak meg kifejezetten hálásak a terméséért. Azt viszont nem tudom, hogy ennek a termése mérgez e vagy sem.
Előzmény: Évi5 (13552)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13555
Netán Budaőrsnél?
Előzmény: kisszszoros (13553)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13554

Biztosan jól nézhet ki egy rózsafal, de a kerítés másik oldalán rózsákat ültettem, és a fal melletti sokkal kevesebbet virágzik, mint a teljes napon lévők, félek, hogy a futórózsánál is hasonló lenne.

Abban teljesen igazad van, hogy a gyereknek is meg kell tanulnia pár dolgot, így meg kell majd szoknia, hogy a meglévő rózsatövek szúrnak, nem fogom kiírtani őket. Inkább olyan növényeket akarok kerülni, mely mérgező bogyót termel, ugyanis van a kertben málna, ribizli, egres, eper, áfonya, így bizonyára hozzá fog majd szokni, hogy a bokrokon termő gyümölcs finom.

Előzmény: anblock_italia (13551)
kisszszoros Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13553
nagybani piac budapest
Előzmény: anblock_italia (13550)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 13552

Szia Csali42!

 

Köszi legelőször is, hogy adsz pár ötletet. A homokozót én is a konyhakert elé gondoltam, a kép jobb oldalára, így délelőtt odasüt a napocska, felmelegíti a homokot. Levendulám van is, éppen tegnap láttam, hogy pár kis magról kikelt növényke is van, azokat át tudnám telepíteni. Zsályám nincs, de jó ötlet, beszerzek majd a tavasszal pár tövet. (Úgy is sok recept írja az ételekhez)

 

A fal elé vegyes virágágyást gondoltam, örökzöld és lombhullatókat egyaránt, úgy ahogy írtad, hogy a virágok hátteréül szolgáljanak. Az örökzöldek közül a tuját nem szeretem (egyennövények, tájidegen, tetvesedő), valami olyan növényre gondoltam, mely oszlopos termetével megtöri a bokrok gömbformáját. De csak a tiszafa jutott eszembe, abból is a kisnövésű fajta. Nem igazán mutatna jól egy több méteres példány. Ismersz olyan növényt, mely a fenti paramétereknek megfelel?

 

A Cornus ezt a fajtáját nem ismerem, de tetszik nekem is a weigela és a spirea.

Bevallom, a kezdő ötletet az egyik csomagküldő kertészet alacsony cserje kompozíciója adta, mely 5 növényt tartalmaz, ahogy olvastam a tulajdonságaikat, az én kertem igényei szerint pont ideillenének. Ha tévednék, bárki megcáfolhat.

- Gyöngyvirágcserje (Deutzia gracilis)
- Törpe aranyvessző (Forsythia Tetragold)
- Victoria rózsalonc (Weigela florida Victoria)
- Ezüstös jezsámen (Philadelphus Silberregen)
- Firelight gyöngyvessző (Spiraea japonica Firelight)
De mind jobban belemélyedek a témába, annál bizonytalanabb leszek, így bármilyen ötletet, tanácsot szívesen fogadok.

Előzmény: Csali42 (13547)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13551
Bár általában az ilyen falkerítések mellé örökzöldeket szoktak tenni, de ha jól látom ezt a kertrészt télen nem is nagyon látjátok, ezért nem olyan fontos. Van a környéken is hasonló fal valakinél, ők végig rózsákat futtattak persze megfelelő rácsozatra a fal mellett. Igaz, a rózsa szúr, dehát a gyerekeknek is lehetnek határaik:-)Elég jól néz ki, persze főleg tavasszal, de vannak benne nyáron is nyíló fajták.
Előzmény: Évi5 (13534)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13550
Köszi, majd megpróbálom. És mégis merrefelé van a telpehelyük, elhozni mi is el tudnánk.
Előzmény: kisszszoros (13548)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13549
én már azt a megváltozottat olvastam, ezért nem ijedtem meg:-)
Előzmény: Törölt nick (13545)
kisszszoros Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13548
hívd fel őket telefonon, mert nem lehetetlen, hogy kimérve is adnak el, legalábbis én simán megtenném a helyükben.... és még az is lehet, hogy lehet egy kilós kiszerelést is rendelni...
Előzmény: anblock_italia (13544)
Csali42 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13547
Szia!

Mit gondolsz, ha a kis homokozót az egyik sarokban helyeznéd el, a konyhakerttől esetleg fűszerkerttel elválasztva?
Gondolok pl. levendulákra, azok olyan helyes kis cserjékké nőnek, meg zsályákra, sok szép színes levelű változatot lehet kapni. Gyerekre nem veszélyes, nem szúrós. Szépen virágoznak.

A fal mellé lombhullatókat és/vagy örökzöldeket tennél?
Akkor szép igazán, ha a cserjék hátteret adnak a virágágy növényeinek, nem?
Mivel elég sok napot kap ez a terület, szerintem sikeresen próbálkozhatnál a színes levelű bokrokkal. Pl. Cornus mas 'Elegantissima', Weigelák, Spireák. A virágaik is gyönyörűek.

Előzmény: Évi5 (13534)
kisszszoros Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13546
nem, arrafelé lakik egy ismerősöm ahol a telephelyük van, beugrott érte és elhozta nekem. Végülis ez is egyfajta házhozszállítás :-)
Előzmény: anblock_italia (13544)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13545

jéé, megváltoztatták az origon! 1-2órája még -12,-13 is volt rajta, most már csak -5.

Előzmény: anblock_italia (13543)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13544
De gondolom így is házhozszállítás volt a vége. És az árak megfelelőek voltak? Nekem szimpatikusnak tűnik a dolog. De azért azt, hogy ilyen rengeteg pénzt kiadjunk arra az Osmocotéra..., igaz, ez nem ebbe a topicba való téma, mert a cserepesnövényekhez szeretném.
Előzmény: kisszszoros (13541)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13543

Az eső jól jönne, ha nem is kellemes. Hát ezekből komoly télre nem kell számítanunk.

Persze azért még nem akarok kiköltözni:-) Csak már tervezgetek.

Előzmény: Törölt nick (13540)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13542

De rég "láttunk"!

 

Nálunk "tombol" a tavasz, de kb. ez van egész télen. Itt viszont éppen a nagy szárazság miatt van a nagyobb aggodalom, gyakorlatilag egész télen nem esett semmi.

Előzmény: ZsuR (13538)
kisszszoros Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13541
én ugyan nem neten rendeltem, hanem fehívtam őket telefonon, és úgy szerveztem meg a vásárlást, de nagyon korrektek és segítőkészek voltak.
Előzmény: anblock_italia (13537)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13540

METNET - ez is elviselhető lenne

Előzmény: Törölt nick (13539)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13539

OMSZ - Budapestre, -1...jó lenne, ha ez jönne be

ORIGO - mintha nem is ugyanarra az országra vonatkozna a 2előrejelzés

KOPONYEG - ez sem vészes

 

Hát elég bizonytalan a következő napok időjárása.

Előzmény: anblock_italia (13537)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13538
Hat nalunk visszaalvas van. . .hideg, fagyos, szerencsere szaraz es napos. Nincs semmi tavasz a lathataron!
Előzmény: anblock_italia (13537)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.05 0 0 13537

Lassan kezdhetünk ébredezni a téli (?) álmunkból és tervezni a tavaszi dolgokat.

Azt szeretném megkérdezni, hogy volt-e köztetek, aki rendelt már a neten található www.gazdabolt.hu ból és ha igen, milyenek a tapasztalatok. Én konkrétan az Osmocote miatt keresgélek, hát még itt is elég hajmeresztő az ára, de vajon máshol, ha egyáltalán lehet kapni, akkor mennyi? Amit kinéztem az 26 ezer forint 25 kiló, máshol mennyi? Azt láttam, hogy pl. egy zacskó Actara, ami máshol 500-800-ig is kerülhet, itt 341 Ft. Gondolom a többi ár is kedvező. És hihetetlen nagy a választék és el sem kell menni itthonról:-)

 

 

toccata Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13536
Hamarosan nyílnak nálam a tőzikék:
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13535
Köszönöm, akkor majd keresünk:-) Éppen most számoltuk fel a régi málnást, kevés a napos hely benne, de valamennyi újfajta jó lenne oda, az árnyékosabb részeken meg komposztálunk. Már olyan régen szerettem volna, csak nem volt hely. Nyár közepén elkezdtük és tavasszal fogunk kapni az önkormányzattól valamilyen komposztáló szerkezeteket is, úgyhogy nem csak egy nagy kupacunk lesz. Örülök neki.
Előzmény: erdeiboroka (13532)
Évi5 Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13534

Sziasztok!

 

Olvasgattalak benneteket, sok hasznos infót találtam virágokkal, cserjékkel kapcsolatban.

Segítségetekre lenne szükségem, pár ötlet, tanács kellene, milyen növényekből készítsek virágoskertet. A paraméterek a következők lennének:

Van egy nagyjából 11 x 11 méteres, négyzet alakú pázsitom, mely egy facsemete kivételével üres. A füves terület keleti oldalán, a szomszéd alacsony melléképülete helyezkedik el, erre a részre szeretnék hosszan kistermetű cserjéket, évelőket ültetni. Ide a nap déltől süt egészen estig, a talaj meszes, tápanyagdús. Ha a facsemetém megnő, akkor talán késő délután fog árnyékot vetni a virágoskert utolsó negyedére.

Nagyon tüskés, szúrós növényt nem akarok ültetni, mivel kisgyerek van a háznál.

Ha bárkinek van valamilyen ötlete, hogy hogyan lehetne megoldani, hogy ezen a kertrészen a babának egy kis homokozó, játszóhely, szülőknek asztal székekkel helyezkedjen el úgy, hogy közben virágokban gyönyörködhessünk.

A füves terület le van rekesztve a felső kerttől egy kerítéssel a kutya miatt, így ez a lenti birodalom csak a mienk. A kert legvégén egy kis részen epres, málnás, konyhakerti rész van.

A képek ebből az irányból készültek, északról fényképezve. A képen látható fa egy barackfa, vele egyvonalban helyezkedik el az említett facsemete, egy datolyaszilvafa, mely nagyjából cseresznyefa termetű lesz.

 

 

kert* Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13533
Gyümölcsöt eddig nem találtam de készüljük a tavaszra árnyék kedvelő virágok.



Az északi oldalra néző balkon esetén közvetlen napfényt alig kap a növény, ezért ide árnyékkedvelő növényeket kell válogatnunk. Nem kell szomorkodnunk, az árnyékos oldalt kedvelő virágok között sem kisebb a választék.

Árnyékos helyre ültethetők:

Muskátlik közül

Angol muskátli

Aprólevelű (angol) muskátli - Pelargonium "Randy" - apró rózsaszín-sötétbordó virágok
Illatos muskátli - Pelargonium x fragrans "Variegatum" - halvány rózsaszín virágok
Színes levelű muskátlik - virágzata egyszerűbb, díszük a színes levéltömeg
Erős napsütésben leveleik megéghetnek, ezért inkább félárnyékba ültessük őket. Egyenletes víz- és tápanyag-utánpótlást igényelnek.

Bohócvirág - Mimulus x burnetii
Alacsony, bokros növésű, narancsvörös-pettyes szirmú vízigényes növény. Védett helyre más, gyenge növésű fajokkal társítsuk.

Bohócvirág Lobélia

Csüngő lobélia - Lobelia erinus
Félárnyékban gazdagon virágzó balkonnövény, lilás virágú hajtásai 20-30 centire csüngve beborítják a cserepet. Optimális társa a bokrot képező fajoknak.

Kislevelű bakopa - Bacopa monnieri
Félárnyékos helyek csüngő habitusú és virágzó növénye a bakopa. Ha forró helyre ültetjük, nyár közepén virágzása abbamaradhat.

BakopaNebáncsvirág

Nagyvirágú nebáncsvirág - Impatiens hibrid
A kis vizifukszia (Impatiens walleriana) nemesített testvére. Széltől és napsütéstől védett helyek feltűnő dísze. Erkélyládában és virágágyban egyaránt mutatós.

Fuksziák
Kimondottan félárnyékban, északi fekvésben mutatósak a különböző fuksziák, függőcserépbe ültetve hatalmas leomló bokorrá fejlődhetnek.



Begóniák
Nem szeretik a tűző napsütést a begóniafélék sem. A gumós begónia - Begonia x tuberhybrida nagytermetű, csüngő faj, védett fekvést kíván.

Gumós begónia Mindignyíló begónia

Mindignyíló begónia - Begonia semperflorens
Változatos virág- és levélszín jellemzi. Jó tűrőképességű növény, ezért kezdő kertészek is nyugodtan próbálkozhatnak tartásával.

Aprólevelű üvegcsalán - Pilea microphylla
Egyszerű küllemével vadvirágos hangulatot keltő dísznövény. Sárgászöld virágai jellegtelenek, viszont mélyárnyékban is zöld színfoltja az erkélynek.

Üvegcsalán Virágcsalán

Tarka virágcsalán - Solenostemon scutellaroides
Napon és árnyékban is megél a tarka leveleivel díszítő virágcsalán. Kékes virágzatát a nyár folyamán érdemes folyamatosan eltávolítani, különben a levelei kifakulhatnak.
Előzmény: erdeiboroka (13530)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13532

Például:

http://www.sieberz.hu/index.php?content=11&termek_id=1319&kategoria=20#termek1319

Van náluk konténeres is.

De a hozzánk legközelebbi kertészboltnban is láttam már, ennél olcsóbban.

Szerintem, bárhol kapni :)

 

Azt nem sikerült megfejtenem, miért írja a Sieberz katalógus, hogy július végétől érik? Mert nálunk június elejétől. Valószínűleg, mivel ez egy Nyugat-Európai faj, ott csak később terem, és átvették a leírást.

Előzmény: anblock_italia (13531)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13531
 Köszi!És hol lehet ilyen málnatöveket beszerezni?
Előzmény: erdeiboroka (13530)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13530

Az Autumn Bliss fajta terem így. Elkezd nyár elején teremni az első termés, ami egybefolyik a másodterméssel. Az egyik bokorról még az első termést szeded le, a mellette levőről már másodtermést, és addig terem, amíg le nem fagy.

Ezen kívül van ugyanígy, kétszer termő fehér málnám, aminek nem tudom a nevét, de katalógusokban már néztem, és talán a Golden Bliss lehet?

Ezen kívül van még hagyományos (innen onnan ajándékban kapott) málna is a kertben, de sajnos azok árnyékba kerültek, megnőttek mellettük a fák, és alig teremnek. Az egyik kupacot ősszel kiszedtük, és a helyére megpróbálok Autumn Blisst rakni tavasszal, de nem sok esélyt adok a kísérletnek.

Tud esetleg valaki olyan gyümölcsről, amelyik teljes árnyékban is terem?

Előzmény: anblock_italia (13522)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13529

Mi meg úgy vettük a telket, hogy volt rajta 4 diófa.

Ami azt jelenti, hogy ősszel óriási munka a diót összeszedni és kiszárítani, aztán nagy részét elajándékozzuk. Az utóbbi pár évben tudatosodott bennünk, hogy ha semmit nem teszünk,  10 év műlva lesz 4 diófa a kertben, és semmi más. Jelenleg lelki tusa van, mert már beláttuk, hogy az a megoldás, hogy az egyik diófát ki kellene vágni :(((((

Beárnyékol egy fügebokrot, egy körtefát és két sárgabarackfát, plusz a vetemény sarkát, és hamarosan a szőlőt is :(

Előzmény: Len (13520)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13528
Nem hiszem, hogy gúnyosnak számított, mint ahogy az enyém sem, csupán ténymegállapító, hiszen mi itt Budapest környékén egyszer láttunk max. egy centi havat:-( És hiányzik!
Előzmény: kika28 (13527)
kika28 Creative Commons License 2007.02.04 0 0 13527
nem értem mire volt jó ez a gúnyos megjegyzés
Előzmény: Len (13525)
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.03 0 0 13526
Hát ide jutottunk, pár centi hó már hírnek számít:-(
Előzmény: Len (13525)
Len Creative Commons License 2007.02.03 0 0 13525
Micsoda különlegesség!
Előzmény: kika28 (13523)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.02.03 0 0 13524
Nálunk is, de most ragyog a nap, már majdnem az összes elolvadt.
Előzmény: kika28 (13523)
kika28 Creative Commons License 2007.02.03 0 0 13523
nálunk leesett a hó, mindent betakart
anblock_italia Creative Commons License 2007.02.03 0 0 13522
És csak ez az egy fajtád van, vagy külön korai és őszi termésű?
Előzmény: erdeiboroka (13518)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.02.02 0 0 13521
Köszönöm:-))
Előzmény: Len (13515)
Len Creative Commons License 2007.02.02 0 0 13520
Sajnos így igaz. Nagyon szeretném bővíteni a kertet, hogy legyen diónk is, de eddig nem sikerült...
Előzmény: erdeiboroka (13519)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.02.02 0 0 13519

Jajj összekevertem, bocs!

Hirtelen úgy értettem, málnád nincs.

A diófa az inkább hely, mint elhatározás kérdése.

Előzmény: Len (13517)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.02.02 0 0 13518

Vegyél!

Nekem Autumn Bliss fajta van, nagyon bevált :)

Nálunk egy fehér kőfal délkeleti oldalán vannak a málnák, és június 6.-a körül kezdenek teremni, és még november közepén is szokott lenni. Az első és a másodtermés gyakorlatilag egybefolyik. Az a tapasztalat, hogy napon többszöröse a termés, mint árnyékban. :)

Előzmény: Len (13517)
Len Creative Commons License 2007.02.02 0 0 13517
Mindezt csak megerősíthetem - legfőképp a diófát (ami nekem még nincs) és az ősszel termő málnát :-)
Előzmény: erdeiboroka (13384)
Len Creative Commons License 2007.02.02 0 0 13516
Maga a megtestesült lehetőség!
Előzmény: kétbalkéz (13374)
Len Creative Commons License 2007.02.02 0 0 13515
Sok boldog percet a kertedben!

Előzmény: kétbalkéz (13371)
Len Creative Commons License 2007.02.02 0 0 13514
Árnyliliom? Az nagyon későn szokott indulni a tavasziak sorában.
Előzmény: zsupla (13369)
kika28 Creative Commons License 2007.01.30 0 0 13513
Kedves tücsökmadár!
Köszönöm hogy leírtad milyen is, segítettél a döntésben! :) Olyan szépeket írtál róla, hogy biztos "tud" valamit, ha ilyen lelkes elkötelezettje lettél :)
Előzmény: tücsökmadár (13508)
caterina3 Creative Commons License 2007.01.30 0 0 13512

Szia!! :-)) (Sokat dolgozom, ebből következőleg keveset netezek mosatnában...)

 

Elolvasom! :-)

Előzmény: charlie967 (13511)
charlie967 Creative Commons License 2007.01.30 0 0 13511

Szia!

 

Örülök, hogy előkerültél. Találtam egy topikot, biztos érdekel:

 

BAKKER - újra itt a szélhámos!

 

Ezt két hete fényképeztem:

 

 

 

 

Ezt pedig két napja:

 

 

Charlie

Előzmény: caterina3 (13497)
Kiskertész Creative Commons License 2007.01.25 0 0 13510
Ha mailban elküldöd nekem a címedet, küldetek számodra egyet.
Előzmény: taormina1 (13498)
krisztababa Creative Commons License 2007.01.25 0 0 13509

Szia!

 

Nagyon szép! Az enyém még csak 3 éves, 6-7 vessző van rajta, és én is legszívesebben mellette aludnék, amikor virágzik! :) Jelenleg - már karácsony óta - rügyben áll, nekem is csak március környékén szokott virágozni. Mivel ebben az évben remélem megvalósítani a "nagy kertátalakítás" projektet, első helyen szerepel a "Dawn" viburnum bodnantense, mint sok-sok példányban beszerzendő növény.

 

S ha már illatos virág: tavaly ültettem jezsáment is, miután a dédi 4 m magas (!) 40 éves bokrát megirigyelve úgy határoztam, hogy nekem is kell egy ilyen!

(Philadelphus coronarius 'Belle Etoile'), májusban már virágzott a csöppség, no, annak is felejthetetlen az illata! Már az év végére óriásit nőtt, nagyon ellenálló, egészséges, mi klímánkra való cserje, csak ajánlani tudom!

 

Krb.

 

 

Előzmény: tücsökmadár (13508)
tücsökmadár Creative Commons License 2007.01.25 0 0 13508

Ne gondolkodj tovább, vegyél egyet!

 

Nekem több félém is van (vigyázz, beléjük lehet szeretni!), van közöttük örökzöld is, lombhullató is; finom illatos, de büdös is, melynek bogyóit szeretik a madarak; nagy  és kisebb virágzatú; szép levelű; nagy és közepes vagy kicsi méretű... de mind-mind elbűvölő.

 

Amiről a fotó készült az a Viburnum bodnantense "Dawn":

 

- tavasszal korán nyílik (mi sajnos nagyon szeles helyen lakunk, de még így is!), nagyon finom az illata (még a barátnőm is átjön szagolgatni!), sok rovar látogatja (nekik nagyon fontosak a korai virágok!), s a virágai bár nem túl nagyok, de amikor tömegével belepik a bokrot, akkor nagyon szép.

- kihajtáskor a levelei fénylően vörösesek, nyáron szép formájukkal díszítenek és ekkor kifejezetten összezár a bokor

- ősszel a levelei vörösre színeződnek

- a fentiekkel szépen jelzi az évszakok váltakozását (nem egy unalmas bokor!)

 

Tavalyi képek. Akkor csak március végén virágzott. (a könyvek szerint februárban illene neki, de az enyémek -hiába bíztatom- őket, nem olvassák a szakirodalmat!;) )

 

 

 

Előzmény: kika28 (13507)
kika28 Creative Commons License 2007.01.24 0 0 13507
Én is gondolkodom a bangita vásárláson, csak néha olyan kopárnak látszik. Milyen illata van? Lassan ez a mániám :)
Előzmény: tücsökmadár (13499)
Parducbogyo Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13505
Szerintem igen.
Előzmény: zsupla (13496)
caterina3 Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13504

Sajnos napokon belül --10 fokos éjszakai hőmérsékletet ígér a meteorológia. :-((((

 

www.koponyeg.hu

Előzmény: tücsökmadár (13503)
tücsökmadár Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13503

Igen, Mo-n élek!

Számomra is nagyon meglepő, mert ráadásul nagyon szeles ez a rész, s minden sokkal később szokott nyílni mint másoknál.

Bár most még nem is volt itt tél! 

Csak ez után se legyen nagy fagy! A mandulafáimon a rügyek kezdenek kipattanni! :(

Előzmény: ZsuR (13500)
Flanell Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13502
Én csak hármat tudok: Starkl, Sieberz, Bakker. Azt hiszem, mindegyiknek a honlapján lehet újságot kérni.
Előzmény: taormina1 (13498)
taormina1 Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13501

Kérlek, aki tuggya mongya meg, hol lehet kb 40x50-es, robusztus anyagból készült, zárt aljú szaporítótálcát kapni. (Budapest)

kösz Tao

Hogy mire kell azt a konyhakertiben részleteztem, képet is próbálok...

ZsuR Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13500
Merre elsz tucsokmadar? Mo-on?

Mindeni azt mondja, NJ "melegebb eghajlaton" van, mint Mo. Megis, itt ilyen nincs.

Nalam is eleg nagyok a hagymasok, de nincs virag.
Előzmény: tücsökmadár (13499)
tücsökmadár Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13499

Mi lesz velük, ha jön a fagy? :(

A bangitának hihetetlen illata van! Kár, hogy nem lehet küldeni belőle! Azt is csatolnám! :)

 

taormina1 Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13498

Sziasztok, nem vagyok ebben ismerös; valaki összeírná nekem, hogy milyen katalógusból küldö kertészetek vannak? Nekem még sose volt ilyenem és úgy szeretnék! Nem mintha vásárolni akarnék belöle, nekem az túl rizikós és drága, de szeretem lapozgatni, sokat tanul belöle az ember, meg új fajokat lehet megismerni.

kösz

caterina3 Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13497

Ma megkaptam a Cekker új katalógusát (pedig több mint tíz éve egy fűszálat sem veszek tőlük, kitartóak, no...). Hát ez csak arra jó, hogy felbosszantsa az embert! Egyrészt az árak is pofátlanul magasak (különösen ha visszagondolok arra, amikor még gyanútlan vásárlóként kb. 15 éve igen komoly összegért vásároltam tőlük rengeteg évelőt, és jóformán semmi nem maradt meg belőle, vagy ki sem hajtott, vagy egy-két éven belül elhalálozott. :-(( És az is maxi pofátlanság, hogy olyan növényeket hirdetnek mindenfajta erre vonatkozó utalás nélkül, amelyek tutira nem maradnak meg szabadföldön a mi klímánkon. :-((

 

zsupla Creative Commons License 2007.01.23 0 0 13496
Akkor ne dobjam ki? Ültessem ki a kertbe?
Előzmény: Parducbogyo (13495)
Parducbogyo Creative Commons License 2007.01.22 0 0 13495
A magasabb lámpa fölött van. Talán így könyebb beazonosítani.

Előzmény: Parducbogyo (13494)
Parducbogyo Creative Commons License 2007.01.22 0 0 13494
Itt egy tavaly márciusi kép látszik rajta, hogy a fehér teljen bebarnult. Éppen hogy a hajtásvégein zöldelt. Nyáron helyre jött, virágzik.
Előzmény: zsupla (13493)
zsupla Creative Commons License 2007.01.22 0 0 13493
Én vettem idén a teraszra, de olyan száraz lett, és elment a színe. Lehet, hogy az normális?
Előzmény: Parducbogyo (13492)
Parducbogyo Creative Commons License 2007.01.22 0 0 13492
Nálam egyáltalán nem tartozik az igényes növények közé. Tavasszal kaptak egy kis trágyát, nyáron mindennap locsolom. Novembertől - márciusig virágzik.
Előzmény: taormina1 (13489)
ZsuR Creative Commons License 2007.01.22 0 0 13491
Hat itt a baj! Ejjel nem a vadrozsaval kell szemezni!!! :))
Előzmény: zsupla (13487)
taormina1 Creative Commons License 2007.01.22 0 0 13490

Hú, ilyet lehet? Nekem eszembe se jutott még, pedig pont ugyanez a problémám van; nemes piros, aki közé bekúszott és elhatalmasodott a vadrózsa.

A rózsa szinnel különben mi legyen akkor?

Tudod, vagy tudja valaki, hogyan kell futórózsát metszeni-alakítani?

Előzmény: zsupla (13487)
taormina1 Creative Commons License 2007.01.22 0 0 13489
Nem nehéz életben tartani? Mit szeret?
Előzmény: Parducbogyo (13484)
zsupla Creative Commons License 2007.01.22 0 0 13488
Az előzőt neked írtam, csak lemaradt valahogy.
Előzmény: ZsuR (13480)
zsupla Creative Commons License 2007.01.22 0 0 13487

OffHát igen. Nem beszélve a nagyanyáinkról. Nem lehet, hogy öregszem?? Egyre többször gondolom azt, hogy ez a világ már nem is olyan jó. Pl ez is; a lehetőséget, hogy itt ismeretlenül is beszélgessünk, gyakran tesszük tönkre veszekedéssel, kritizálással. on

 

Bár ha a kis "kertitörpémre" nézek, azért...talán mégis , van remény. Ő a negyedik számú az öt és félből. Dolgoznak a lányok mások helyett is.

 

Idén a nagy teraszt akarom (szeretném) virágosítani, már csak ott maradt hely burjánzó ötleteimnek. Jó sok fűszert tennék, mert napos. Meg sok virágot, dézsást.

 

A vadrózsát meg, ami bekúszott a piros futórózsa közé, szemezni akarom a fehérrel. Még nem csináltam ilyet. Ezt éjjel ötlöttem ki.

 

Jajj...mikor jön már a tavasz.......

erdeiboroka Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13486

De igenis piszkálódós vagy :))))

Nem szeretem a kutyákat. A szabad állatokat szeretem. Nálunk van mókus, harkály, sün, vakond, béka, egér, szúnyog kullancs... De ne érts félre, semmi bajom azzal, ha más, a saját kertjében (és nem az utcán) kutyát tart. Én nem szeretnék.

Nálunk is van gyerek, összesen négy. Két lány és két fiú.

Az pici kerti tavaknak nem sok értelmét látom, de hát akinek tetszik, miért ne csináljon magának? Az akkora tónak, mint a képen, már van értelme, abban lehet úszni :)

Van még a kertünkben veteményes meg egy csomó gyümölcsfa. Igyekszem vegyszermentesen tartani a kertet, aminek eredménye, hogy elég kevés kézzelfogható termés van.

És elég sok a munka a nagy kerttel, meg a házzal meg a nagy családdal.

Lehet, hogy tulajdonképpen igazad van, és egyszerűbb lenne panelban. Ezen én is szoktam gondolkodni. De aztán visszagondolok, mert onnan indultunk, és azért itt jobban szeretek lakni :)))

Előzmény: vértes (13481)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13485
Ez meg egy jó hír, köszönöm:-))
Előzmény: vértes (13482)
Parducbogyo Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13484
Nálam így néznek ki:
Előzmény: vértes (13483)
vértes Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13483
Egy januári erika.
vértes Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13482

Komáromba vannak én többször rendeltem tölük és jók a tapasztalataim.

Minden növényük megmaradt.

Előzmény: kétbalkéz (13468)
vértes Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13481

Nen vagyok egy piszkálódós,de se tó se kutya akkor minek a kert panelbe kell

menni.Nekem van gyerekem, kutyám, tavam,virágos kert ,kis konyhakert kis ez

kis az,és minden megfér egymással.Gyerek,kutya tud úszni nyáron nagy

pancsolások vannak.

Előzmény: erdeiboroka (13401)
ZsuR Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13480
on
Grrrr . . . bezzeg az en idomben. . .30-on felul nem ereztek ugy az emberek, hogy elkapkodjak a gyermekaltdast. . .
on
Előzmény: anblock_italia (13479)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13479

Off :-( , Három lányommal sem sok esélyt érzek:-( On.

Előzmény: ZsuR (13478)
ZsuR Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13478
Hat ez az! Meg nem is csinalhatok magamnak, mint a tavat. . .
Előzmény: anblock_italia (13474)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13477

Igaza lehet Erdeiborókának, lehet, hogy lekapáltátok a hajtásokat. Ha a szomszédnál jó nekik a gazban, akkor utánozni kell:-) Illetve gyomlálni, kézzel. Meg mulcsozni fűvel, én is oda szoktam tenni, olyan hamar elfogy!

Előzmény: kert* (13476)
kert* Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13476
Úgy gondolom lehet ,hogy jót tenne neki ha békén hagynánk mi is .Erre olyan tervet alakítottam ki körbe foglyuk nyirni fűnyíróval a nyesedék meg megy a töve közzé.
Kap még egy kis vizet és boldoguljon ahogy tud.
Előzmény: erdeiboroka (13469)
kert* Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13475
Látod igazad van, valami van.de nem az igazi.
Egyébként már meg történtek a kertben olyan esetek,hogy egy növény nem kellő mértékben hálálta meg a törödést és ö húzta a rövidebbet,
Egyszerűen el lett távolitva a kertből.
Előzmény: anblock_italia (13464)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13474
Hát ilyet sajnos a neten nem találsz!
Előzmény: ZsuR (13473)
ZsuR Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13473
Nekem is nagyon tetszik a tavad - de az a kicsilegeny is!!! Ilyent szeretnek en is a tavam melle vegre . . .!
Előzmény: zsupla (13466)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13472
:-((( Ez nem jó hír. Akkor inkább csak olvasgatok náluk.
Előzmény: pianta (13471)
pianta Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13471
Egyszer rendeltem egy tavirózsát tőlük, nagyon átvertek!Nem azt a fajtát küldték méreg drágán és amikor reklamáltam meghazudtoltak.
Előzmény: kétbalkéz (13468)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13470

Tegnap láttam kivirágzott aranyesőt. (aranyvessző?)

Nem lesz ebből baj?  :(((((

erdeiboroka Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13469
Még egy olyan gondolatom van, hogy ha ti "gondozzátok" a málnát, és ez esetleg azt is jelenti, hogy felássátok körülötte a taljt, az lehet, hogy pont rossz neki, mert úgy szaporodik, hogy a földfelszín alatt mennek a gyökerei és azokról hajtanak az új vesszők.
Előzmény: kert* (13460)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13468
Találtam egy jó honlapot, kertészeti áruház ugyan, de rengeteg információ van a növényekről, ápolásukról, ültetésükről, és mindenféle tulajdonság alapján lehet keresi.
Ti már biztosan ismeritek, rendelt is már valaki tőlük? Milyen növényeket szállítanak?
www.tuja.hu/catalog/index.php
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13467
Tök jó ez a kis tavacska!
Igyekszem a lehető legtöbbet megtanulni a kertészkedésről, ezért is kezdtem el rögtön, ahogy biztossá vált a ház. Az ügyintézés miatt még úgyis kb. 2 hónap, mire beköltözhetünk, addig meg nem tudok mást, csak információkat gyűjteni és tervezgetni:-)
Előzmény: zsupla (13466)
zsupla Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13466
Hú, de fölpörögtek az események!!!! Kétbalkezes (?) csak győzd olvasni!
Nekem a tóval kapcsolatban, csak jó tapasztalataim vannak. Mindenki élvezi. Kutya, macska is van, meg kert is. Nem tették tönkre. Jó hogy lesz zöldséges, gyümölcsös, virágoskert!!!
Olvass sokat szakirodalmat és a különböző fórumokat. Sokat lehet tanulni. Mielőtt belevágsz jó megtanulni a szakmát. A nagyobb fákat már nehezebb átültetni, jól meg kell fontolni a helyét. A kisebbekkel nincs gond, de egy dió pl. már más.
taormina1 Creative Commons License 2007.01.21 0 0 13465
Sasadon. Gyere nyugodtan, nagyon sok busz jár arra. 16:00-ra. Írj mailt, ha akarsz jönni, mert reggel 9 után már úton leszek, ide nem jövök.
Előzmény: zsupla (13375)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13464
sejtettem, hogy ezt tudod:-) De valamit sajnos nem tudsz, de hogy az mi, azt bizony mi sem tudjuk:-(
Előzmény: kert* (13463)
kert* Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13463
Köszi tudom és el is távolítom mikor le termet.
Már csak azért is mert a kártevők szeretnek benne meglapulni.
Nálam olyan 100-120 centisre nőnek de nagyon gyengécskék.
Akitől kaptam kosárszámra hordta a málnát és erős vesszőket hozott még ritkítani is kellet neki.
Előzmény: anblock_italia (13461)
Flanell Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13462
Túlterheled. Ami ereje van, az elmegy a gyümölcsnevelésre. Gyökér- és hajtásfejlesztésre nem marad.
Próbáld ki, hogy az új vesszők felét tőből kivágod, a maradéknak legalább a harmadát levágod. Erősebben fog hajtani, és a következő évben lesz, ami teremjen.
Előzmény: kert* (13460)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13461
A málna mindig újra hajt a tövéről. Ősszel, vagy kora tavasszal levágod az előző évben termő ágakat, mert azok már nem kellenek, minden évben az új hajtások, amik őszre úgy fél méteresre nőnek, azok teremnek majd tavasszal, azokat pedig nem kell metszeni.
Előzmény: kert* (13460)
kert* Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13460
Látod itt van valami rejtély mert tényleg a szomszédba úgy tíz éve a kutya se gondozza a kertet és ott nő meg terjed. Túl sokat nem tudok belőle le vágni mert eleve nem nő magasra. Általába 15-20 centi amit le vágunk belőle.
Előzmény: erdeiboroka (13459)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13459

És metszed?

Trágyázod?

Nincs több ötletem.

Előzmény: kert* (13458)
kert* Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13458
Most vagy két éve már napos mert kiment egy nagy kajszibarack de az szerintem a szomszéd felé is árnyékolt annyit mint nekem.
Nálam a szeder az hajt mint az örült.
Egy két szál ha ki marad a kurtitásból tavaszra le is gyökerezik.
A kert végébe van egy rész málna azt a szomszéd ültette és közösen szüreteljük meg beszéltük és így én is meg ö is hagyta a kerítés tövénél is.
Előzmény: erdeiboroka (13457)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13457

Napon van? A málna szereti a napot.

Én nem ásom fel alatta, hanem lenyírt füvet rakok alá, hogy ne legyen gazos.

Két méter felettiek a vesszők. Nyújtódzkodni kell néha a málnáért :)))

Persze ez az Autumn Bliss fajta. A hagyományos fajta nem termett rendesen, idén ki is szedtük. Igaz, az árnyékban volt. Valószínűleg ott nem terem majd másik fajta sem.

Nem tudom mi baja lehet a málnádnak. Én a szederrel vagyok így, az nem akar beindulni :(

Előzmény: kert* (13445)
kert* Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13456
Az a fajta érdekelne engem amelyik meghálája a gondolkodást.
De így jártam a gyöngyvirággal is én ültettem és a dudva közt több van mint nálunk .

Azt a kopót kerítés meg szívesebben nézném mint az előbb említett kertet .
Előzmény: anblock_italia (13449)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13455

Sejtem, mert most is mindenhol nőnek, mint a gombák. Néha rémálmaimban elképzelem, mi lenne a kerttel, ha egy nyáron nem gondoznánk. A fűből állandóan szedem ki őket kiszúróval, de tudom, hogy csak letörnek a gyökérről.

Előzmény: Brigi0621 (13452)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13454
Fenyőfa alá nincsenek ajánlatok? Azt tudom, hogy a ciklámennek bejön. És még mi másnak?

Ciklámenek eredeti élőhelyükön / Törökország/
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13453
Tényleg gyönyörű, de szerintem a téglafal és természetesen a hófehér akác teszi különlegessé, meseszerűvé:-)
Előzmény: anblock_italia (13443)
Brigi0621 Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13452

De azért azt tudni kell, hogy kemény meló lesz megválni a trombitafolyondártól...

Még évekig fog hajtásokat hozni a ki nem szedett gyökerekről...

Előzmény: anblock_italia (13450)
Brigi0621 Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13451
a rózsát csak helyeselni tudom.... :o)
Előzmény: anblock_italia (13450)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13450

Álmodni szoktam ilyesmikről:-)

 

Persze azért legyünk tárgyilagosak, ha nem lenne az a fehér akác, akkor azért nem lenne olyan nagy szám. És ha jól megnézzük, az az akác a szomszédból jön át!!!

 

A férjem például a lilaakác ellen nagyon tiltakozik, talán igaza is van, olyan félelmetesen tud nőni és viszonylag rövid ideig gyönyörködtet. Most tervezzük, hogy a trombitafolyondártól is megválunk és helyére futórózsát teszünk.

Előzmény: Brigi0621 (13448)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13449
Nálunk a kis málnánkat a férjem gondozza, illetve nem nagyon gondozza és a szomszéd az tényleg gondozza és az övé sokkal szebb. Ő felássa a tövét, mi nem, és úgylátszik ott jobb neki, pedig fél méterre sincsenek egymástól.
Előzmény: kert* (13445)
Brigi0621 Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13448

És mikor gondoltad kivitelezni?

Előzmény: anblock_italia (13447)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13447
Hát persze, hogy különlegesen gyönyörű, csak arra gondoltam, hogy nem megvalósíithatatlan:-) Azért tettem fel, mert imádom!
Előzmény: Brigi0621 (13446)
Brigi0621 Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13446

Kedves anglock italia!

Szerintem igen is különleges... tényleg van benne valami megfoghatatlan...

Nekem nagyon tetszik az a szép pad is... minden külföldi lapban benne van. :o)

Jöhetne az én kertembe is...

Előzmény: anblock_italia (13443)
kert* Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13445
Málnát telepítettem a kerítéstől kb. egy métere .
Képzeld évek óta kínlódok vele alig alig hoz egy normális hajtást a kertembe.
A szomszéd kertbe át osonva annyi van a dudvában,hogy elfog a sárga irigység.
nem szereti,hogy gondozzuk.
Előzmény: anblock_italia (13439)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13443
Na, én ettől a képtől jövök extázisba, pedig nem is annyira különleges.
Előzmény: kétbalkéz (13441)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13442
Az én férjem imádja a virágokat és tőlem akár még több áldozatot is elvárna... A sok konfliktust sikerült kiküszöbölni, mert kb. én csinálok mindent, így csak néha tesz kárt, pl. olyan szépen kigyomlálta  a kaliforniai mákomat, hogy csak a félcentiseket hagyta meg, de szerencsére azok is megnőttek. Dehát ez végülis természetes, nem tudja a jobb kéz...
Előzmény: erdeiboroka (13437)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13441
Nekem nagyon sokféle típus tetszik kertekben is, ezért is döntök nehezen:-)) Ha kicsi a kert, szeretem a "zsúfoltságot", mert én is próbálnék kicsi kertben is a lehető legtöbb mindent megvalósítani. Tetszenek a színes, vegyesen ültetett virágok, de a letisztultabb formák is, és valóban, az angol vidéki kastélyok nagy ősfás kertjei is, kivéve a geometriai pontosságú, precíz, már-már természetességét vesztő díszkert "labirintusaikat":-))
Szóval, ha kicsi a kert, legyen otthonos, mint egy szabadtári szoba, berendezve mkindennel. Ha kellően nagy, akkor legyen szellős, fás-füves, de a ház körül legyen meg a kellő virágpompa:-))
Előzmény: anblock_italia (13438)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13440
Hát éppen valami effélére gondoltam:-)
Előzmény: erdeiboroka (13437)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13439
Persze ez csak a haszonnnövényekre értelmezhető igazán, mert igényes, szép kertet ma is lámpással kell keresni, pláne vidéken, az tény. Gyümölcsfákra, zöldségekre gondolok inkább. Meg persze, ahogyan szeretné is, vannak nagyon kedvelt virágok bizonyos környékeken, amiket jó lesz meghonosítania.
Előzmény: kert* (13436)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13438

A férfiak nagyon ügyesen értenek a fákhoz, a szöllőhöz, a veteményhez, de egy virágoskert kialakításához általában nem, de erről ennyit.

 

Erről már voltak viták, mert különbség van az angol vidéki kert (szerintem te valami ilyesmire vágysz és egy kicsit talán valóban- engem is meglepett- de a bdaőrsi kertünk olyasféle, persze ateraszosság nem tartozik a stílusba), és van egy másik fajta, ami olyan kastélyok mellett szokott lenni. Bocs, ha már vágyakozom, én inkább olyanra vágyom, a kastély is jöhetne:-)

 

De komolyra fordítva a szót, olyan "angol vidéki kerted" neked is lehet, mert az kb. annyi, hogy mindenből, amit csak megkívánsz. Egyébként megleptél, hogy tetszik a kertem, mert ahogy először elmondtad a vágyaidat, tényleg nem hasonlított az igazi kertünkre, ami, remélem nem haragszanak meg érte, hogy reklámozom magam, de a nevemre kattintva megtalálható képtárban látható. Még pont a Budaőrsi képek hiányoznak belőle, de majd egyszer azokat is összegyűjtöm.

Előzmény: kétbalkéz (13434)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13437

Nem értettem, mert azt hittem arra vonatkozik, hogy a lányok nem nyúlnak bele könyékig a kis tó vizébe :)

Nekem nagyon rendes párom van :)))

De ha rajta múlna, a mi kertünkben csak fű és tuja lenne :(

Szegény rosszul viseli az én növény-mániámat. Úgy segítünk a helyzeten, hogy szábályozzuk: eddig fű, innen virág.

De igazán nehéz neki egy ilyen feleséggel. Kifejtettem, hogy a hagymás növények között fű lesz, és amikor elnyíltak, akkor fűnyíróval tudjuk majd nyírni azt a sávot. Aztán meg hisztiztem, amikor végigtolta ott a fűnyírót, amikor elnyíltak a tulipánok. Hiszen ő nem vette észre az akkor 10 centis liliomokat :(((

Előzmény: anblock_italia (13431)
kert* Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13436
"de láthatod a szomszédoknál, hogy mi nő szépen náluk.,,

AI. remélem nem olyan szomszédokra gondolsz mint ami az én kertemet veszi körül mert lehet nem is volna kedved kertészkedni.

Az út szembe lévő oldalán , mellettem jobbról ,balról és a kert hátulja félig kerítés magasságáig érő gyom gaz vagy mindegy de ocsmány az egész.

Különben egyet értek ajánlatoddal mert általában tényleg lehet ezt az elvet követni.
Előzmény: anblock_italia (13430)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13435
Nálam is fontos szempont a viszonylag kevés munka, főleg az elején, mert munka után még a házon is dolgozni kell majd elég sokat, így a kertre nem fog jutni sok időm.
Árnyékról jut eszembe: fenyő alatt mi marad meg tartósan? Mármint ami virágzik is?
Előzmény: erdeiboroka (13433)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13434
Való igaz, hogy ekkora területen sokmindent meg lehetne valósítani, de én igazi vidékies kertet szeretnék, ami a tájba illeszkedik. Nem hiszem, hogy egy angol kert jól mutatna ott:-))

Egyébként a lépcsős kialakítású kertedet láttam, ami valóban olyan, hogy jó bárhová nézni, mert mindenhol van valami szép és érdekes:-)) Szerintem jó a helykihasználás is, főleg ha valóban olyan kicsi, amekkorának írtad. Nekem apai nagyapám volt nagy kertész, persze csak amatőr szinten. Iszonyú pici kertjük volt, de abban minden zöldség és gyümölcs megtermett, ami kellett az egész családnak! Nagyon ügyesen csinálta, és még virágoknak is volt hely benne.
Előzmény: anblock_italia (13430)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13433

Azért összességében érdemes arra törekedni, hogy emészthető mennyiségű munka legyen a kertben, néha legyen idő kiülni is a kerti bútorra (nem csak akkor, ha vendégek jönnek), a túl kényes, túl munkaigényes növények megfontolandóak.

 

Az én legnagyobb baklövésem új kertesként az volt, hogy nem értettem a sok elvetett virágmagból miért nem lesz semmi? Évek múlva jöttem rá, hogy árnyékban nem nyílnak a virágok :(

Előzmény: kétbalkéz (13428)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13432
Tényleg nagyon érdekel, hogy melyik kertünkre gondoltál!
Előzmény: kétbalkéz (13407)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13431
Tényleg még mindig nem érted? Nem viccelsz? A Te párod olyasfélét akar, amit Te? Hát hogyan magyarázzam? Minket nőket érdekelnek a részletek, a szépség, a rend, a rendszer, az esztétika. A férfiak tapasztalataim szerint és természetesen tisztelet a kivételnek, nem fordítanak akkora gondot a tervezésre, nem nézik olyan átfogóan a dolgot, fontos, hogy a földben legyen a növény. De mielőtt "rasszistának" néznél vannak másmilyen férfiak is, olyanok, akik sokkal alaposabbak a nőknél, de ez a ritkább.
Előzmény: erdeiboroka (13429)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13430

4.000 négyzetméter!!!!!!!!

 

Az enyém itt is, ott is alig több, mint 150 (mármint az egybefüggő kert).

 

Biztos vannak könyveid, aztán előveszed a kockáspapírt és mindent, amire csak vágysz, megvehetsz! Valahol az a veteményes is elfér biztos:-)

Hát nagyon izgalmas feladat lesz és biztos, ha valamiben elakadsz mindenki segíteni fog örömmel, pláne, hogy itt a már beállt kerben általában új dolgokra vágyunk. Nekem ha olyan nagy kertem lenne, akkor valami angolosat szereték, ahol a veteményeket is alacsony örökzöld sövénnyel határolnám, vagy alacsony téglakerettel, aztán meg mindenhol buján futkározna minden és lenne gyep és lenne sok rózsa és lenne minden:-)))

 

Az tényleg fontos, hogy milyen a föld, de láthatod a szomszédoknál, hogy mi nő szépen náluk.

Előzmény: kétbalkéz (13428)
erdeiboroka Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13429

Ez a fiú lány dolog annyira furdalja az oldalamat. Nem értem a kérdést.

???

Előzmény: anblock_italia (13411)
kétbalkéz Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13428
Én arra gondoltam, hogy mivel nagy a kert minden irányban, a veteményest fogom körbekeríteni, és a többi részen aztán rohangálhatnak az állatok. A 4.000 négyzetméterből csak nem arra a néhányra fog fájni a foguk:-)
Előzmény: anblock_italia (13425)
anblock_italia Creative Commons License 2007.01.20 0 0 13427
Na igen, általában ez a legnehezebb:-) De megoldható:-)
Előzmény: kétbalkéz (13424)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!