Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.02 0 0 62431

Pedig nagy kár érte!  :-( 

 

Kis területű vár, de látványos panorámával rendelkezik, igazi hegyi váras hangulattal.

Előzmény: jazd (62423)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.02 0 0 62430

BUÉK 2019, légy üdvözölve a várrajongók törzshelyén!  :-)

 

valami hordozható kéne, nem a nagy alakú, terepen totál használhatatlan formátum...

 

Ha a farzsebben elférő váras kiadványt szeretnél, akkor a legjobb választás a

Tájak - Korok - Múzeumok Kiskönyvtárából szemezgetni várak után. Hiszen a kis könyvecskékben rövid történet, megközelíthetőség és váralaprajz is szerepel. Én gyűjtöm belőle a váras témájúakat, nagy haszonnal forgathatók kint a terepen is.

 

https://www.tkme.hu/tkme-kiskonyvtar-fuzetek/

 

Csak egy kis ízelítő a bő választékból:

 

Előzmény: Ketszemű Küklopsz (62422)
comix1976 Creative Commons License 2019.01.02 0 0 62429

http://varvadasz.bloglap.hu/cikkek/iv-bela-es-trau-eroditett-varosa-68260/

 

A Várvadász blog legújabb bejegyzése fogadjátok szeretettel.

Ketszemű Küklopsz Creative Commons License 2019.01.02 0 0 62428

azért is csak félve kérdeztem! :)

Előzmény: jazd (62427)
jazd Creative Commons License 2019.01.02 0 0 62427

Kastély az itt nem játszik! Vár,várrom,várkastély, erődített templom, városfalak,esetleg erődök. :-)

Előzmény: Ketszemű Küklopsz (62426)
Ketszemű Küklopsz Creative Commons License 2019.01.02 0 0 62426

Kastélyokról is találni valahol infót, tudom, itt az off-topik! :)

Előzmény: Ketszemű Küklopsz (62425)
Ketszemű Küklopsz Creative Commons License 2019.01.02 0 0 62425

Köszönöm!

közben rátaláltam a varak.hu-ra, pont olyan, ami nekem kellene.

majd csinálok kis füzetecskét az éppen aktuálisan látogatandó várakból, hogy a kocsiban és a helyszínen bele lehessen nézni.

 

Előzmény: jazd (62424)
jazd Creative Commons License 2019.01.02 0 0 62424

Búék!  Szerintem a netről több infót be tudsz gyűjteni. Ha a helyszínen kell leírás,msx kinyomtatod. Aktuális állapotokat mutató könyv nem jut most eszembe,ami 1-2 éves.

Előzmény: Ketszemű Küklopsz (62422)
jazd Creative Commons License 2019.01.02 0 0 62423

Sajnos nem lett teljesen feltárva Tátika. Sajnos a konzerválása is csak részben valósult meg. Pont a valamikori várkapu helye maradt ki, meg az öregtorony. Kár érte. Itt is volt egy jó időszak több,mint 10 évvel ezelőtt. Gondolom pénz hiány miatt akadt el a további munka. Tátika palota fala messziről látszódhatna, de mint letöbb várunkat, ezt is fojtogatják a fák.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62413)
Ketszemű Küklopsz Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62422

BUÉK kedves várbarátok!

 

Tudnátok nekem ajánlani egy jó könyvet a magyar várakról, várromokról? (Alaprajz, történet, érdekességek)

Ha még válogathatok is, akkor valami hordozható kéne, nem a nagy alakú, terepen totál használhatatlan formátum.

 

Köszönöm, előre is. :)

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62421

„Immár hagyományos módon, a gyulai vár bástyájáról leadott lövésekkel köszöntötték az újesztendőt január 1-jén Gyulán. Ahogy azt Fábián Tamástól, az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit NKft. kommunikációs vezetőjétől megtudtuk, Szabó Árpád hagyományőrző és társai XVI. századi fegyverek másolatát sütöttek el a magasból.”

 

https://www.visitgyula.com/hirek/kepekben-is-megmutatjuk_-hogy-koszontottek-a-2018-as-evet-gyulan/

 

               

Shingen Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62420

Ismeritek ezt az oldalt?

 

https://www.also-ausztria.info/varak-es-kastelyok

 

Osztrák várak,kastélyok vannak rajta.

 

Burg Seebenstein

 

A 12 -16. században épült vár meglehetősen jó állapotban maradt ránk. A török támadásoknak is sikeresen ellenállt. Mátyás király is ostromolta 1488-ban.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62419

Köszönöm szépen a máltai fényképeket. Most már ismerve az 1565-ös nagy török ostrom részleteit, sok helyszínt el tudok rendezni a képzeletemben.

Előzmény: Töck Jenő (62418)
Töck Jenő Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62418

Kalkara (Nagy Kikötő bejárata) Vallettából

 

Sliema Vallettából (Marsamxett öböl), a kép jobb szélén a f.Sliema átépítése szállodává. Jobbra Valletta falai.

 

Szemben Sliema, balra középen a Manoel sziget erőddel és Valletta. A Valletta-fal tetején egy második vh.-s pilbox (géppuska torony)

 

Valletta Vallettából, félsziget tenger felőli végéből.

 

Valletta Floriana felől, szemben a St. Elmo erőd egy géppuska toronnyal.

 

St.Angelo erőd Vallettából (vagy már Floriana?) nézve.

 

Utca Vallettában. Korábban katonai létesítmények lehettek az utca két oldalán levő építmények.

 

Floriana és Valletta közti átjáró (mellékbejárat) a főbejárat hídjáról.

 

Florianából balra Valletta, szemben Senglea (Három Város része)

 

Floriana-Valletta közti hídról a Nagy Kikötő.

 

Foriana Vallettából, szemben Floriana.

 

Balra Sliema, jobbra közelebb Floriana, hátrébb Valletta. Kettő között a Marsamxett kikötő.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62417

Az egyre nagyobb területeket meghódító, annak emberi és anyagi erőforrásait a maga rablóállamának szolgálatába állító Oszmán Birodalom az 1526-os, számára győztesen végződő mohácsi csata után másfél évszázadon át megkerülhetetlen részévé vált Magyarország történetének. I. "Törvényhozó" Szulejmán török szultán alkalmazva a régi mondást, "oszd meg és uralkodj!" alapján elfogadta Szapolyai János magyar király vazallusi felajánlkozását, hogy ezzel megossza a magyarok erejét, egyben alávetett szövetségese legyen a legnagyobb ellensége, az osztrák Habsburg-ház ellen vívott harcában. Szapolyai Jánosnak, majd fiának János Zsigmondnak nem csak katonai segítséget kellet adnia, hanem pénzbeli adót is. Ezért aztán ami értékpénzt {aranyat és tallért} vertek az erdélyi kamarákban, annak jó része az Isztambulba induló erdélyi követek szekerein adóként kikerült Erdély pénzforgalmából. A régi pénzeket kedvelők körében ezért megbecsült és igen drága érme az a kevés erdélyi pénz, ami megmaradt az utókornak.

 

Az erdélyi pénzverésről érdemes végignézni az alábbi brassói magyar adásban szereplő Tóth Csaba numizmatikust:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Zc7-zlVs7j4

 

Töck Jenő Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62416

Van még bőven.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62415)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62415

Máltai képeket tudnál még felrakni? Megunhatatlanok...  :-)

Előzmény: Töck Jenő (62412)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62414

Nem is elsősorban bontott cserépre gondolok. Hiszen vadonatújban is gyártanak műemlék jellegű cserepeket. A cég megnevezése nélkül csak egy példát ide szúrnék:

 

 

"… kifejezetten műemléképületek és városrészek korhű felújításához fejlesztette ki a képeken látható kerámiacserép csomag legújabb tagját. A cél a fazsindelyes fedéskép optikai elérése volt. A háromféle tetőcseréptípus háromféle színárnyalat egy tetőfelületen való megjelenése, valamint a barázdázott, karcos termékfelület ezt a hatást kelti..."

 

A rikítóan vörös cseréptetők esetén megint a tervező építész szakmai alázatát hiányolom, aki nem veszi tekintetbe, hogy egy sok száz éves várromot nem lehet "egy kalap alávenni" egy modern épület tervezésével. Az építésznek kell igazodnia a vár középkori szellemiségéhez és nem fordítva!

Előzmény: Töck Jenő (62412)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62413

A Műemlékvédelem szaklap 1964 / 3-as lapszámában nézegettem Tátika várának alaprajzát, amely Rómer Flóris, a "magyar régészt atyja" gyűjteményéből származik. Napjaink műemlékével összehasonlítva főként a magas toronycsonk hiánya fájdítja meg a várlátogató szívét.

 

Töck Jenő Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62412

A lényeg kimaradt, szerintem nincs annyi bontott cserép amennyi ezekhez a munkákhoz kell.

Előzmény: Töck Jenő (62411)
Töck Jenő Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62411

Már a 90-es években előírás volt, hogy műemlék-JELLEGŰ épületre (természetesen műemlékre is) helyreállítás vagy felújítás során csak BONTOTT cserepet szabad fölrakni. Ezt elő is írtuk minden ilyen jellegű terven. Építész kollégámnak joga volt műemlékhez is hozzápiszkálni. Az egyik Andrássy úti palotánál is előírás volt a Zsolnay homlokzat-díszek teljeskörű megóvása. Ez is föl volt tüntetve a terven. A tulajdonosnak jobban tetszett vakolva. Levakolták. Botrány lett belőle, de úgy maradt.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62410)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62410

A rikítóan vörös tetőcserepek kivételével nekem is megfelelő a földvári helyreállítás.

 

Sümeg várában szintén elkövették ezt a hibát, vagyis lakóházakra való cserepekkel fedték le a vár épületeit. Aztán szerencsére rájöttek, hogy oda korhű cserép illik, így újrarakták.

 

                                 

Előzmény: jazd (62409)
jazd Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62409

Szerintem ez még elfogadható helyreállítás.

Előzmény: Nagyon Várbarát (62407)
jazd Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62408

http://slovakia.travel/hu/az-ujonnan-megnyitott-viglas-varkastely-tetszik-a-koezoensegnek

 

Szerintem keresgélj a neten. Amióta Véglest felújították,nem örvend nagy népszerűségnek. Ez gondolom azért van,mert egy része szállodaként működik. Fenét érdekli a puccoskodás, én így vagyok vele

Előzmény: Shingen (62405)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62407

A román műemlékes oldalon a következő vár: Földvár {ro: Feldioara}.

 

https://relevee.uauim.ro/m516/

 

Az 1956-ban sajnos csak egy alaprajzát és egy oldalnézeti rajzát vették fel. Olyan részletgazdag felmérése nem készült, mint Kőhalom várának. Helyette viszont fényképfelvételeken lehet megszemlélni az akkoriban már sűrű erdővel benőtt, de még viszonylag egyben lévő egykori szász parasztvárat. Később földrengésekben egyre romosabbá vált, mígnem a közelmúltban szépen helyreállították. Lám, "csak" sok pénz + szakmai akarat kell egy várrom romjaiból való feltámasztásához!

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (62373)
jazd Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62406

BÚÉK minden kedves topik lakónak! Sok,sok váras élményt!

Shingen Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62405

BUÉK Topiklakók!

 

Végles váráról tudnátok információval szolgálni?

62360

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62404

A számomra is érdekfeszítő volt a máltai ostrom tanulmányozása, mert ennyire nem ismertem a részleteit. Valahol azt olvastam, hogy a máltai hadjárat a Török birodalom erejének 1 / 3 -át foglalta le. Tehát megmerném kockáztatni, hogy ugyanabban az időben maga I. "Törvényhozó" Szulejmán szultán is hadra kelhetett volna Magyarország felé, még mindig maradt volna elegendő katonája a birodalmának őrzésére.

 

                               

 

Az 1566-os magyarországi hadjárat okait Sugár István az alábbi könyvében így foglalta össze:

 

Előzmény: vlacko (62401)
gigabursch Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62403
Én nem építeném vissza.
Sokkal inkább naponta fêl órára holigrafikusan kivetíteném.
Olcsóbb, látványos, értelmezhető.
Előzmény: Töck Jenő (62371)
gigabursch Creative Commons License 2019.01.01 0 0 62402
Én nem építenének vissza.
Sokkal inkább naponta fêl órára holigrafikzsan kivetíteném.
Előzmény: Töck Jenő (62371)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!