Hahó, szállingózott a hó! A füvem (mert kikelt) rá se hederít. Hoztam is 2 telós fotót, késő délután kattintottam, már szépen sütött a nap bébifüvem legnagyobb örömére. Talán nem fáznak meg...
Mondjuk, ugyanezt haikuban? ;-) Áh, az az Üllői Úti Fäk, nem? ;-P Nade ez nem az a pite akart lenni, csak éppen agyalok valami finomságon, és a cseresznye is adná magát... ;-) Profán off OFF, folytatásként pedig Rjókan Taigu (1758-1831)-tól a 44 Haiku három vonatkozó strófája, volna képed hozzá? ;-)
'Metsző őszi szél. Merev tekintettel el- lovagol egy úr.
Szentély körül cseresznye szirma potyog magnóliákra.
hát a kép nem a nagykörúti fuck-at ábrázolja:)) a versike:cseresznyevirágok,cseresznyevirágok a hegyekben és a falvakban amíg csak ellátsz úgy festenek mint a köd vagy a felhők illatoznak a reggeli napfényben cseresznyevirágok,cseresznyevirágok virágba borulva.
Valóban inspiráló fasorok, köszii! :-))) A legelső csak a mesében létezik, a verset meg sajni nem értem, pedig biztosan cseresznyés, talán pite is van benne? ;-)
Van ilyen szó. :-))) És pont ezért csinálom, minél többet megismersz, annál könnyebb a választás. ~;-D A növénynevesben meg nem mumusok laknak, oda is lehet bátran irkálni, ha témába vágót találsz, bár nem az a kifejezetten szövegelős topic, inkább az ismeretterjesztés - érdekességek közötti csemegézés a fő profilja. A Kanzan-t és egyéb díszcseresznyéket egyébként a Fák-ban tárgyaltuk 1-2 hónappal ezelőtt, mert hogy Prunus név alatt fut még őszibarack, mandula, kökény és más egyéb is... ;-P
Tartok tőle, hogy Tahi neked túl messze lenne, de a tahiponthu oldalon egy viszonylagos képet kaphatsz az árakról, amit a telepükön láttam, azok hatalmas, 4-5 méteres példányok voltak, igen impozáns darabok. Egyébként a 'Kanzan'-t szerencsére elég sok helyen árulják, mert ismerik. A gond akkor van, ah pl. Prunus subhirtella 'Pendula Plena'-t keresel, vagy 'Tai haku'-t, vagy valami egyéb extrát, bár előbb-utóbb szét fogok nézni a gugli ilyen irányú hazai oldalain is, pár faiskolát ki lehet onnan szűrni, akik foglalkoznak hasonló, ritkább szépségekkel.
Prunus serrulata 'Shirofugen'-ről találtam habitusképet, a 'Royal Burgundy' meg "csak" egy vörös levélszínű verziója a 'Kanzan'-nak... egyszóval díszcseresznyék. ;-))
Áh, menekülj csak, mindjárt utolérlek a képes beszámolókkal, és kénytelen leszel beismerni, hogy mindegyik kell egy japánkertbe és punktum. Beeee.... ;-))))))) ;-PPPP
Először is, Cercis: Cercis siliquastrum, azaz júdásfát látsz a második képen, a második pedig egy törpe faj a Cercis canadensis 'Covey' vagy 'Lavender Twist' formája miatt is éppen ide illik. Egyébként a júdásfa arról híres, hogy törzsön virágzik, a nevét meg állítólag egy hasonló nevű emberkéről kapta, aki egy ilyen fára lógatta fel magát... de ez megy majd a növénynevesbe, pár másik példával egyetemben. ;-)
Bysz: Azért a cserét fontold meg, mert a monszun alatt én meg Kyushu-n nem laknék, szóval ott sem fenékig tejfel... :-P
Musashi mester: a 3682-esért ezer köszönet, a hóesés ilyen háttérrel még megüti az élmény szintjét, me dél körül zendített rá itt is, nem mondhatom, hogy díjaztam volna az időjárást...
Tényleg, ha már tavaszváró: mit gondoltok, nagyon giccses lenne egy Prunus 'Kanzan'-sor, ház elé, autóbehajtó két oldalára? Olyan 8 db fa kellene hozzá, az már hozná a fílinget, de még nem vagyok biztos benne, hogy mindezt 'Royal Burgundy' vörös levelű változatban is hosszú távon látni szeretném, pedig nagyon ütős lenne. A körítés pár kékesszürke cédrus, plusz egy Cercis és a leendő andezites kőkert, ja, és egy 'Shirofugen' lenne. Apropó, utóbbit szerintetek hol lehet beszerezni?
én anno 600 ért vettem, kb 6 éve eccerü antikváriumban. Amugy ugy is rendszeresen járok ilyen helyekre, és időnként látok egy-egy példányt... Ha gondoljátok megveszem őket, aztán szólok, hogy kinek kell, mert úgy nézem, hogy hiánycikk. Kb 800-1000 közt szokott lenni az ára... mármint az antikváriumban.
Ja igen, a nyerészkedés nem erősségem, úgyhogy egy sört azért fogok kérni :-)
A Mitsui Sen - A japánkert titkai alapmű, de hogy nem fogod magkapni, az is szinte biztos, online antikváriumokat bújd, hátha. Egyébként néhány héttel ezelőtt szerencsém volt belepillantani egy viharvert példányába, abszolút megéri beszerezni, fekete-fehér, rajzos-magyarázós, de minden benne van, amit a japánkertről tudni illik.
Inkább csak olvasgatok, de azt is ritkán. Kert alakulgat, bár mostanában nem marad rá sok idő. A tiédről a fotókat láttam, megnézném élőben is egyszer. Kedden d.u. van félfogadás?..:)
Szeva! Írd be a gugliba: Vogelhaus - meg fogsz lepődni, mennyi fazont találsz. A japános stílust elérheted a tető japános vonalával. Ha találtál valami használhatót, akkor eggyel többet készíts belőle..:)))
A hosszú téli estékre egy kis logikai feladat: Tudtok ajánlani japán stílusban készült madáretető képet, vagy rajzot? :-) Lehet nincs is ilyen de annyi olvasott ember jár erre,hátha.... :-)
Elsősorban fából készült lenne jó amit meg tudnék csinálni..
Bocsánat, hogy a fűgyártásba beleszólok, de nálam az akitákon egyre nagyobb a bunda, nagyon gyorsan felhozták. Lehet, hogy hideg lesz a tél, és már késő volt elszórni a fűmagot?
A verebek viszont nagyon szeretik, ezt vettem észre, mivel amit nem rég elszórtam, azt jóízüen megették. Időnként 1-1 szál azért kikelt, bár sok jövőt nem jósolok neki.
Tényleg csend honol. Sajnos a munkálatok is hasonlóan megrekedtek. 1 hete elszórtam a fűmagot leszamilesz alapon, de nem lett.:( Valószínű a hőmérséklet kicsit alacsony. Megmaradt a magok fele, majd tesztelem a lakásban. Szerintetek?
én meg nagyon ritkán, sok a munka, de ha néha benézek mindenhol csönd honol.
Behoztam a kinti növényeket, még a burgmansia van kint, most virágzik másodszor. Amig lehet kint tartom. A levelek hullanak, irgalmatlan mennyiség van a kertben, pedig nekem fa sincs hátul, a szomszédoktól kapom.
Még ilyen szintig nem ismerem a telot. Nem vagyok biztos, hogy kiváltottam ezt a szolgáltatását. (a gép tudna mailt küldeni). A héten remélem megmutatják, hogy mit hogy is kell rajta használni, mármint ezeket a részeket. A normál szolgáltatások mennek.
Nagyon szép képeket tettetek fel! főleg a köves képek tetszenek. Én is tennék fel, képet. Sajnos még nem jöttem rá, hogy tudom a mobilból lehívni. Tó és kövek, egy ismerősnél voltam, most lett kész a kert ezen része. Ha a növény benövi szép lesz.
Nagyon jók a kovek s persze mohával, tokéletes, csak az elrendezés arra figyelj oda, nekem ezzel van a legtobb bajom, megtalálni az arányokat. Sokszor tehetetlen vagyok, nem tudom, hogy alakítsam, mit hova rakjak, takarások árnyékolás stb. Egy dolgot szeretnék mondani / saját vélemény / a nagyon sok ko az nekem valahogy nem tetszik, de mint látom sok koved van tehát van miben mazsolázni Sok sikert s a végeredményre természetesen kiváncsi vagyok. Hogy oszinte legyek én a képekbol nagyon sokat merítek ami megtetszik annak azonnal nekifogok megvalósítani. A talicska arra van, hogy tudjuk milyen nagy kovek vannak mellette, szerintem a legszebbbek is.
Viszont mellette van egy kút, és érdekes módon ez a rész mindig nedvesebb,párásabb mint a környező.Igaz elég árnyékos is.Egy flamingó juhart már ültettem, egyik képen talán látszik is..
Japán juharom a tóparton van...Lehet meg kellene cserélnem őket?:-)
A 'más' az egy kőlámpás vagy egy vízijáték, mondjuk, vagy még egy kis növényzet, elsősorban bambusz, íriszek, talán egy japán juhar meg hosták, szóval 'ami még kell', hogy a kép tökéletes legyen. :-) Mohával csak saját növesztéssel próbálkozz szerintem, az erdőről szedett csak tóparton marad meg, főként, ha a lába a mohapárnának vízbe ér - legalábbis itt. Joghurttal végülis bekenheted a köveket itt-ott, ja, és teremtsd meg nekik a megfelelő páratartalmat biztosító környezetet (vízpart+félárnyék), és remélhetőleg pár év alatt ripsz-ropsz, olyanná válik a kőkerted, mintha mindig is ott lett volna. :-))
Megnéztem és láttam a közeli fotókról, hogy ez nem moha - anno sokat foglalkoztam a mohákkal, össze is gyűjtöttem az országban 104 fajt... régen volt ez már :) Messziről tökéletesen hasonlít rá.
Ühüm, ez mind-mind igaz, csakhogy mint kiderült, a Scleranthus nem moha, hanem sziklakertbe való évelő, mármint olyan területen, ahol -18C° (0 F°) alá nem megy a hőmérséklet, tehát elvileg szárazkertbe, kőkertbe ideális az itthon nemigen megvalósítható mohadombok kialakítására. Egyébként ő az, bár arra kíváncsi vagsyok, itthon lehet-e kapni, vagy már megint sikerült valami extrát kikeresni:
Mohák közül én olyannal próbálkoznék, amelyeket itt, kertjeink közelében lehet fellelni. Eltérő közegből származó fajok eltérő klímát követelnek, nagyrészük általánosan párás helyeken él csak meg. Mindenképpen ki kell nekik alakítani mesterségesen a nedves mikroklímát. Hát ez meg nehéz feladat itt nálunk.
Hoppá, ezek tényleg beszédes kövecskék, nagyon szépeket válogattál, grat! A húzódás meg majd elmúlik, az csak néhány napig tart, ezek meg saccperkábé örökre... ;-)) Aztán szépen rendezd el őket, legyen daru-sziget is, meg minden, ami csak kell. ~;-D
Más: növényzethez találtam mohafélét, amit talán nálunk is ki lehetne próbálni, ismeri valaki őket közelebbről? A Scleranthus-okról egy francia oldalon Z9-et írnak, másutt meg Z5-8-at, most kinek higgyek?
Ez volna a járda a betonkockákat felszedem s a helyére kerulnek a novények s persze a szikla. Ma sikerult vennem egy juhart az alsó képen látható még cserépben van, de azt hiszem kiultetem a helyére
A lényeg, hogy ha kicsi a helyed, és minima kellene 2m belmagasság, de inkább 2,5m akkor egy kicsit a garazsat a földbe kell süllyeszteni, hogy az oldala ne legyen túl meredek. az attóknak 1-1,5m szintkülönbség 3m-es lejtővel teljesen járható.
Technikailag a belső fesztávoktól függ, hogy milyen erősre kell méretezni a födémet, bár nem vagyok építész, és ezt nálam néhány topiklakónk egész biztosan jobban tudja :-)
:-)) Hihi, maximum a véna bújhatott elő, de az az oldal tényleg jó, ötletadónak nézd át, mert a kövek és a referenciák között 'elszórva' van még pár japánkert-fotó, pl. a néhány évvel ezelőtti Chelsea Flower Show-ról valók egész egyszerűen tökéletesek...
Nálam építi a kőműves a Buddha szentélyét a domb oldalába, kezdetlegesebb lesz, mint ezek az épületek, de majd véleményezitek. Hétvégén teszek fel képet.
Dehogy vagy pofátlan!:) Azért fórum, hogy mindenki hozzászólhasson. Az ötlet is igen tetszik, de annyira nincs nagy helyem.Nincs esetleg olyan képed, amin van ilyen kis méretben?
Ha egy földtetős, domb jellegű garázst építesz, akkor még több helyed lesz.... ráadásul a "távoli hegytető" elemet is megvalósíthatod, ami nagyon keveseknek sikerül ebben az országban helyszűke miatt.... Irigyellek.
Nem tudom, megkérdezem!:) Annyira gyönyörű a kertje. Nem győztem tegnapelőtt ámulni és bámulni! rengeteg bonsai is dícséri a munkáját, amikkel jár versenyre. Nagyon szépek a halaik is. Utólagosan megjegyzem, nem olyan öreg, csak a lánya kb. velem egyidős, ezért ragasztottam rá!:)Egyébként ők is sokat dolgoznak!
Sziasztok! Már vagy ezer éve nem voltam, de azért olvaslak titeket. Nagy munkába kezdtünk. Lebontottuk a hodályt, amit utáltam, mint a sz..t, még hátra van a nyárikonyha. Annyi hely felszabadult már így is, hogy lehidaltam. Aztán, ha mindent letaroltunk, építünk egy kis garázst és jöhet a kertépítés teljes erőbedobással. Már egy pár növényt telepítettem, az előkertem is majdnem kész, egész csinos! Teszek fel majd képeket.
Bys! Egy régi ígéretemnek eleget téve, megkérdeztem, hogy hogyan nyírják a füvet az öreg kertjében a patak mentén, ahol kavicsos!!!Sőt a vízesésnél is a kisdombon. A válasz:OLLÓVAL!!:) Igen-igen. kb majdnem egy napig tart, de nagyon szép! Ott már van kertszeretet! Lehidaltam!:))))Néhány korábbi kép, emlékeztetőnek!:)
elkészult a járda majd készítek egy képet s megmutatom, kovetkezik a talajigazítás, s a novények kiultetése, amin persze még gondolkodom, remélem inspiráciot majd találok / mind erre a járdára /.
de a cserepet be is takarhatod fátyolfoliával,vagy rashel hálóval és nem kell elásni.nem kell a földjét sem turkálni 2de inkább3 hetente megöntözöd az elég.télen ugyis nyugalmi állapotban van,nincs nedvkeringés,te sem iszol ha alszol.
Csak attól félek, hogy átfagy a gyokérzet, ha a cserépben hagyom s akkor tonkremegy. Talán csrepestol beásom a foldbe s a gyokérnyaknál betakarom valamivel, hogy megvédjem a fagyoktól. Az ontozéssel vagyok bajba, mondig a kezemmel vagyis az ujjammal túrom a foldet, hogy elég nedves e mert ha túlontozom akkor szintén tonkremegy. Vagy talán vigyem be a pincébe cseréppel egyutt ? Nem tudom mit csináljak, még van egy kis idom gondolkodni.
azért mert ledobta a levelét még élhet,életben maradhat. szerintem hagyd a cserépben öntözd igény szerint és ha tavasszal azt látod hogy túlélte,akkor nyugottan kiültetheted.
Ha tudnátok segíteni sikerult hozzájutnom japán juharhoz Acer palmatum " Dissectum Garnet " csak az a baj vele, hogy lehullott az osszes levele s nagyon úgy néz ki, hogy ki fog száradni. Meg szeretném menteni egyenlore cserépben tartom. Mi csináljak, hogy meg tudjam menteni kb. 80 cm és 60 cm magasak, eros torzzsel. A sebeket a vágásoknál lekezeltem balzsammal s mikor a végébol elvágtam úgy néz ki, hogy még van benne élet. Védelem,ontozés ultetés ami érdekelne, mert nagyon szeretném, ha megmaradnának. Kuldok majd egy képet is róluk, de sajnos most csak puszta ágak vannak rajta.
mult hétvégén kertészetben jártam, akkor kezdték kicsomagolni és összeállítani a japánkertekben használatos kőlámpások (nem csak lámpások voltak) hadát. Az árak 20 EFt-tól felfelé. Gránitból készültek. Weblapjuk és elérhetőségük: http://www.hungaroplant.hu/index.htm
Sajnos a weblapjukon ezen termékek még nem láthatók.
Meg tudná valaki mondani, hol kaphatok shishi-odoshi-t? Sajnos eddig nem jártam szerncsével, a terebess-nél nincs. Esetleg, ha ár intervallumot is tudnátok mondani, az csuda jó lenne! :)
Nem tudom mi lesz a járda sorsa, hogy meddig marad a helyén, talán ezért van, hogy nem szeretném betonba rakni., de az a dolog engem is foglalkoztat, hogy mi lesz, ha elcsúsznak a kovek. A héten fogom hozni a koveket s az egész építésrol majd képeket is mutatok. Arról a kozlekedorol egy képet megnéznék.
Nálam is folyamatosan,szinte menet közben alakulnak a tervek.. És mikor úgy gondolom nem lesz több módosítás, akkor megint látok valamit amitől elkezd motoszkálni az agyam.:-)
A maradék kövekből a kert egy másik részén csináltam egy közlekedőt. 3-4 db-os szigeteket csináltam belőlük, köztük ugyanannyi helyet hagyva. Ha nem érthető a magyarázat,holnap lefényképezem. A lényeg, hogy csak kiástam,és beültettem a köveket a földbe. Ma volt egy nagy eső, párszor végigmentünk rajta, és már össze-vissza állnak. Tehát én nem hagynám ki a betont egy járda esetében... :-)
Nem tudom, hogy szukséges e a két szélét a járdának száraz betonba rakni, talán én nem fogom., mivel, ha szépen kiásom az alapot, akkor oldalt a foldet talán nem fogja elnyomni. De ez csak az én feltételezésem / persze olcsóbb /, de amit csinálsz az nagyon jó és tokéletes. Engem a kert lelki része már jobban érdekel mint az építése, mert ha tudjuk mit kell csinálni akkor nincs gond. Hát én még sajnos nem egészen tudom mit szeretnék, de ami hajt az a szép és a szebb utáni vágy.
/ ismerek embereket kiket a sok és a tobb utáni vágy érdekel, sajnos egyre tobben vannak /. A textíliát talán én is elhagyom, milyen olcsón megúszom.
ááááá! az még a jövő zenéje,most csak azt mérem fel hogy kb.mennyi kreditbe fog kerülni mire elkészül. első a saikei. az már lassan körvonalazódik.találtam viszonylag ócsóér tálat,bartelba le is festik nekem,a föld jó árban lesz a szikla,homok meg a kavics se probléma.már csak növényt kell lelnem bele,na arrol még tarka merev cukros lövésem sincs.:))
Meg kell mondjam, csak az ötlet származik tőlem, akivitelezés nem. Az egész nyomsáv fel lett töltve kb 25cm mélyen murvával,majd a két széle szárazbetonba rakva. Aztán középre került még 10cm osztályozott dolomit, és ebbe lett beágyazva a 2 középső sor. A fugákba is ez lett szórva. Lapvibrátorozás után ezek annyira beágyazódtak,hogy meg sem mozdulnak a kövek.Fontos,hogy ne az egész alatt legyen beton,mert akkor nem tud hova elszivárogni a csapadék,és előbb utóbb elkezd szétfagyni.
A járda alá nem tettem semmit a gyomok ellen,ha a 40cm ,több rétegben ledöngölt anyagon átjön,megérdemli az életet. :-) A hinta alá viszont tettem.Ott kb 15cm vastagon került a murva. A geotextilnél jóval olcsóbb kertészeti szövetet vettem.Ez az a fekete anyag,amit az árudákban szoktak a konténeres, cserepes növények alá fektetni. 150ft/nm.
Nagyon tetszik az otlet a járdával kapcsolatban. Ěn is hasonló dolgon torom a fejem. Azt szeretném tudni, hogy a járda szélét a két sor kovet betonba - e helyezted, vagy csak apró kovekbe, s még azt, hogy a kovek alé helyeztél - e valamilyen anygot ami nem engedi átnoni a gazt. A kovek pedig nagyon tetszenek, azt hiszem ez orokos / mint a nyomorúság /.
Azt hiszem a betonkockák nem kerulnek be a kertbe, ha az ido és az idojárás engedi nekifogok még az idén. A jogurtos antikolást még nem hallottam, de ki fogom próbálni. A koveket kell még beszereznem a lenti képek alapján fogom én is csinálni.
Szerintem, ha nem szép sima a felülete akkor már természetesebb. Ha igen egy kis véső-kalapács is be tud segíteni, valamint, ha lekened joghurttal, ( ez nem vicc) akkor könnyebben megtelepednek a mohák pl. és rögtön nem néz ki újnak.
Bár nem japánkert, mivel korábban Tőletek kértem tanácsot,ötletet a kerti úttal kapcsolatban,gondoltam megosztom Veletek a jelenlegi állást. Mondjuk nem kapkodtuk el, de ha kegyes lesz az időjárás, nemsokára a fű is kikelhet. :-)
ami a sovényt illeti az mogott van a zoldségeskert s a végén van atornác amirol majd csinálok képet s elkoldom, errol a helyrol szeretném majd nézni a kertet, amit látványkertnek akarok kialakítani a kozepe táján egy kis tavacskát szerettem volna, de a feleségemnek nem tetszik az otlet, ami a konyvet illeti meg fogom nézni a konyvesboltban / persze, ha eljutok Magyarországra /, az otleteket természetesen nagy lelkesedéssel fogadom azt, hogy miképpen kell antikolni azt nem tudom, de részletezhetnéd..
3478. alatti könyvet ajánlanám figyelmedbe, pl a lépegetők kialakításához. Ha nem is veszed meg, menj be egy könyvesboltba és kukkants bele. Pl a betonlépegetőket is fel tudnád használni, ha már elég öregek, vagy antikoljad őket valahogy, Pl . hegyével összeérintve rakosgasd le őket, és köréjük a megfelelő szélességbe lapos termésköveket, vagy kavicsokat. Rögtön nem beton jut róla eszébe az embernek. Jó, ha nem teljesen egyszínű a köréje kerülő kő, kavics. Persze az egész enyhén hullámvonalban, nem egyenesen, mint a képeken amit musashi tett fel. Nem olcsó mulatság egy kert, főleg, ha színvonalat is akarsz, így úgy gondolom amit lehet fel kell használni. Japánkertbe meg a vadiúj dolgok ugysem illenek szerintem. Én ezt a viszonylag keskeny déli oldalt nem füvezném be, amint látszik a fű sem szeret ott úgy látom, viszont a növényeket fel lehetne használni, ha átülteted. Nem tudom mi van a sövény mögött, de izgalmas lenne kinyírni belőle egy pad szélességet, mögé fa dekorpanellel, esetleg pergolával a pad fölé. Elférne még egy nagy szikla csobogónak kialakítva, a padról lehetne hallgatni a víz hangját, és máris egy intim kis hely lenne, amit eddig szerintem nem nagyon használtatok ki! Nagyon izgalmas, várjuk a folytatást! Sok sikert hozzá!
elképzeltem ahogy ülsz a hintaszékben,pipázol és a terveket szövögeted.:) teljesen normális dolog.egyszerüen csak megtaláltad azt a kertstílúst amiben a legjobban érzed magad.
koszi szépen a képeket és az otletet, azóta is csak azon jár az eszem s azt hiszem, hogy még az osszel nekifogok az épításnek talán a járdával fogom kezdeni, fantaszikus a kép / a tornácon ullok és gondolkodom / az oromem már most határtalan, ezek a kertek mi mindent hoznak ki egy emberbol. Normális dolog ez ?
Ma sikerult vennem egy Vaigeliat / bordó levelut /. Lassan gyujtogetem a novényeket. Természetesen, ha fogom építeni, akkor majd leírom, hogy haladok.
én is ugy gondoltam hogy azok megnaradnának,inkább a gyep rovására gondoltam.vérszilva helyett inkább jápán juhart javasolnék és olyan örökzöldeket amik nem mőnek nagyra.sziklát minden képpen.
Nem tudom az északi oldalon szeretném megtartani a novényeket, de annak ellenére az otlet jó, csak nem tudom hogy elkezdeni, talán majd valamit osszerakok. Volna valami kokrét dolog szerinted ami jó lenne vagy paszolna. A kép amit kuldtél szuper a feleségemnek is tetszik. Ami azt illeti egy bordólevelú valamit gondoltam a két orokzold kozé / vérszilva /, de ez még csak a jovo, vagy talán egy halvaszuletett otlet.
első lépésben az északi oldalt zen-esíteném /szikla és kavics/ a délin azt a tipegőt felszedném és kölapoket tennék le de semmiképpen nem egyenesen,pl.ilyen: valamint egy tori lámpás pl.ilyen:
Eloszor vagyok ebben a fórumban. Nem tudom, de a japánkert már régóta foglalkoztat és érdekel. A házam korul szeretnék egy kis kertecskét kialakítani és szeretném, ha tudnátok adni egy kis otletet A képeket el fogom kuldeni.
Nem olyan nagy, inkább sokat nyúlt fölfelé, tavaly két ága, ami 1 métert nőtt ,1 év alatt. De nem igazán terebélyesedett, így elég érdekesen nézett ki, hogy két ága égnek meredt, az alja meg inkább bokoros. Na most ezt a két ágat le kellett vágni, mert elszáradtak. :-(
Én is nagyon féltettem, sokat "babusgattam", de minél több figyelmet fordítottam rá, annál hálátlanabb lett. Lehet ez volt a baj. :-)
Remélem az új helye tetszeni fog neki!?
Drukkolok, hogy a tied helyre jöjjön!
Tényleg nagyon figyelj a napra, meg főleg arra, hogy nyáron a kánikulába ne szoruljon be a meleg levegő, ahol a fa van. Mert hiába van árnyékba, ha megül abban a zugban a forró levegő ahol a fa van, egyből elkezdenek pödörödni a levelek! Nálam is teljes árnyékban volt a napernyő alatt, mégis égetek a levelei a kánikulában.
Igen, én is "dézsásítottam", és átkerül egy számára megfelelőbb helyre. Persze figyelek a javasolt fagyvédelemre, mert megüt a guta, ha elhal. Egyébként is méregdrágák ezek a juharok, csak vágyakozom utánuk, eddig ezt az egyet szereztük be, leárazva. Aztán egy ideig mi sem tudtuk elültetni, majd megégett, utána a kutyák csócsálták meg, letörték egy új ágát, de elkezdett hajtani, mint a bolondgomba. Erre ez a hideg.... Sajnos a mienk összesen 1 db 1,5 m-es ág, ha azt le kellene vágnom... :o) Szép kis juharod lehet, ha már ekkora!
Most ültettem át a juharomat a hétvégén dézsába és vittem a neki megfelelő helyre.
2 db 1 méter körüli ágat is le kellett metszeni, mert teljesen elszáradt, mellette sok aprót is.
Most fele akkora lett, mit amilyen tavasszal volt. Igaz az alján új világos zöld hajtásokat, leveleket hozott, ami érdekes, mert idáig mindig sötétvörös volt valamennyi új hajtása.
Kívncsi vagyok megmarad-e? Elvileg az új helyére nem lehet panasza, aztán majd jövöre kiderül?!
Ühüm, most mondhatnám, hogy persze-persze, de igazából tényleg nem tudtam... Kezdő kertesként vannak melléfogásaim, de délután beugrunk a mezőgazdasági boltba, és frissítem a készletet! Köszi a figyelmeztetést!
Nyehh, ne most, majd csak esténként, amikor a hőmérséklet a mélyrepülését megkezdi! És a fátyolfólia nem = műanyag fólia, azt ugye tudod, hanem ilyen bevasalható vetex-szerű anyag, viszont ezen a néven kell kérni a mezőgazdasági boltokban...
Köszönöm szépen! Van remény :o) Jövő nyáron pergola kerül majd a terasz fölé, az ad neki árnyékot, meg a közelében lévő tulipánfa is szépen növekszik. Most pedig reáborítom a fólialeplet...
Ja, még valami: a nyitott, szeles helyeket nem szereti, elvileg szűrt árnyék kellene neki, bár nálam is néhány napon van, és mindenképpen nagyobb fák vagy cserjék közelébe tedd, a préri közepén nem szeret, és nem is fejlődik rendesen...
Francokat nyiffan ki. Ezek égésnyomok, és ha nem a 40 foktól, akkor a talajmenti fagytól, úgyhogy ne temesd még. Ha tavaszra nem hajt ki, akkor lesz gáz, meg azt fogod utálni, hogy ha a még nem befásodott új hajtásait tényleg elviszik a fagyok: néhány mínusz fok ellen bambuszrúd leszúr, fátyolfóliát teríts rá és körbe a tövénél súlyozd le kövekkel, pár hetet ezzel is nyerhetsz.
Úgy tűnik a héten kinyiffan a japán juharom . Kibírta 40 fokos meleget napon, rengeteg új levelet hozott, most vajon a 3 fokkal nem tud megbirkózni? Próbálok képet mellékelni, nagyon szeretném megmenteni, mert szívem egyik csücske, ezért kérem tanácsotokat. Északkeleti oldalon van, ha kell, szívesen átültetem.
Nekem a murva alatt van a ház körül. Ahhoz képest, hogy a szomszédból átjön a gaz ezerrel, nem vészes, igaz, hogy kimostuk belőle a port mielött letettük, mármint a murvából, de a járkálás miatt azért mindig van egy kis utánpótlás, szóval, ha ki is jön pár helyen, vagy kézzel könnyen kihúzható, vagy 1-2x végiggyomírtózom, 5 perc alatt megvan. Szerintem magéri, márcsak azért is, hogy ne tűnjön el a talajba egy idő után. (lásdd temetőkben a sírok körül, hipp-hopp és már nincs is)
Ez viszont dicsekvés! Kezdenek megszelídülni a halak, etetéskor már feljönnek, és nem tűnnek el a mélybe, ha valaki megmozdul a parton. Első telós képek:
Valóban van varázsa is. Gyűjtöttem én is harmadmagammal egy erre a célra eszkábált saroglyán(2 rúd, közötte deszka). A "kissziklák" azok, amit hárman cipeltünk ki egyesével, majd feleröltettük borzasztó nehézségek árán a viszonylag alacsony platójú teherautóra. Kiásása, hogy ne sérüljön, miközben nem tudod, hogy mekkora terjedelmű a földalatti része, nem gyors feladat. Mennyit kell vinned az autóig?! Lehet az egy kombi is... (nem fogod megtömni)
A meglelése tényleg csodálatos érzés, amikor szeded le a földet, tárul ki a természet alkotása. Egyik szebb, mint a másik.
Amikor válogattam, pláne a nagydaraboknál (mivel nem vihettem el mindet:-)), szállítás előtti nap, órákat elmélkedtem a bányában, és nézegettem a sziklákat. Egyikről a másikra ugráltam, és próbáltam összerakni az eltervezett kompozíciót, és bejelölni a kiválasztottakat. A harmadik transzport sikerült a legjobban persze. A negyedik is várat magára, pedig megígértem családomnak és magamnak, hogy ez már tényleg az utolsó, a sok kisbeszerzés mellett:-)).
5 év alatt, amióta készül, valaki elfujkálja a levegőbe, úgyhogy ez tényleg nem pénzezés.
Hűha, de megszaladt!Ne haragudjatok, ez már nem is japánkertes téma, ki-hogyan is kezdte el a kertjét építeni...
Nagyon szépen sikerült! Tetszik, hogy nagyobb köveket is használtál. Szerintem nyugodtan ültessed be már ősszel. Mellette, úgy látom még gyomos-füves, szerintem glialkázzad le, mert nagyon könnyen bekúszik a gaz a kövek közé, és mivel elég sűrűn köves nehéz lesz a már beültetett részt gazolni. Nem gondoltál arra, hogy a tövébe kőzúzalékot szórsz? Szerintem jól nézne ki. A zúzalék alá tegyél geotextíliát, a gazok csak minimálisan tudnak így kijönni, azok is csak magról, és nem tudnak gyökeret ereszteni.
köszi, annyira nem kardinális, meg Keszthely tőlem elég messze esik sajnos. most is csak "véletlenül" jártunk arra. meg van annak varázsa, ha az ember nem veszi (és itt nem a pénzezésre gondolok), hanem ő maga gyűjti.
Ezek pont azok a sziklák, amiknek egy japán kertben a helyük. Itt csak egy a gond, kivétel, elszállítás (megközelítés). Csak bánya, vagy lerakat marad. Nálam két ízben is megsüllyedt, becsuklott a szerelvény, az egyiket 2 óra alatt sikerült a fák közül kipecázni.Pedig bánya. Szerintem meg kellene érdeklődni, van-e bánya a közelben.
Andzsin, ha nem sikerül a közeletekben kőfejtőre lelni, priviben adok egy telszámot. Az illetővel "köves berkekben" találkoztam, és azt mondta, szép bazaltjai vannak jó árban. Nem láttam, Reziben van a lerakata (az se biztos, hogy lerakat), de alkudozni biztos lehet. Rezi, hogy ne keresgéld a térképen, Keszthely mellet bújik meg.:-)
Csatlakozok a témához!:) Mi a nyáron Szilvásváradon töltöttünk egy pár napot. Kicsit túráztunk a párommal, fel a kartunk menni a kilátóig a tanösvényen. Fel is mentünk, de a tanösvényről valahol letértünk így jó kis kerülővel ( és lábszár izomlázzal) gazdagabban értük el. Na amíg az erdőben bóklásztunk, annyi gyönyörű követ és szikladarabot, mint ott, még sosem láttam. Sajnos nem volt mibe pakolni, meg nem valószínű, hogy még el is bírtam volna, így egy nagyon szép követ hoztam csak el. Végig a hegyoldalon szebbnél szebb sziklák, kövek az út mentén, sajgott a szívem! Persze ott is minden ház kerítése abból volt kirakva és a házak is. Az udvarokon halomba álltak a sziklák és majdnem minden háznál sziklakert, nagyobbnál nagyobb darabokból! Igazi kánaán!!:))) Teszekfel néhány képet, bár ezeken nem látszanak a lehullt darabok. természetes kövirózsa közelről érdekesség
Egyik nap a Haláp-hegyen jártunk:), én is a Terebess honlapjáról tudom, hogy bazaltkőfejtő volt ott valaha....Háááátttt, akinek eddig fájt a szíve, annak már ne fájjon tovább a jó kis bazaltsziklákért, mert sajnos autóval megközelíthetetlen, egy hegytetőre kell felmenni, de a bánya előtt kb. 500m-nél el van torlaszolva két autónyi kődarabbal:), a hegytetőn pedig egy nagy síkság van és körülötte kisebb hegyek, amiből szó szerint bányászni kéne a bazaltot, szóval innen bazaltot nem nagyon lehet hozni. Amit sikerült elhozni, ha már ott vagyok hátha találok:), azok paradox módon olyan bazaltkövek voltak, amiket a lefelé zuhogó esővíz mosott ki az útból, de egyik sem nagyobb 30cm-nél. Úgyhogy a Haláp-hegy ezennel kilőve. (A Balaton északi partján van Zalahalápnál.) Viszont eszméletlen kilátás van a hegytetőről:) Az ottlakóknak látom, hogy abból van a kerítésük, meg a kocsibeálló meg minden, de így könnyű:)
Nem tudom, ill. valaki tudja e, hogy elhozható formában:) van e még valahol bazalt.
De jó, hogy mondod! A termelőnél nem is fotóztam volna.
A sziklákat hoztam Veszprém mellől. Az "fájt" a legjobban, pedig leredukáltam a költségeket amennyire lehetett.
Megszokták kérdezni, hogy ezek a kövek itt voltak? Nem mutatom, de olyankor vagyok a legbüszkébb.:-)) A környékünkön legközelebb Reziben (Keszthely mellett) van hasonló, de nem lehet hozzá férni. És még egy nyergessel kell...:-(
Van egy jó barátom Kecskeméten, de nem valószínű, hogy mostanában meglátogatom. Köszi a tippet, arra járok, nem hagyom ki. Zalaegerszegen lakom, a környékünkön van egy termelő, nála fogok vásárolni. Az a vicc, 15 km-re lakik tőlem, és a neten találtam.:-)
Mérgező növény ügyben én is futottam már pár kört, az ember lánya nem is gondolná mennyi növény az. Van aminek a gyökere, van aminek a levele, van aminek mindene. Sajna az angyaltrombita minden része mérgező!!! :(
Nálunk is van 2 neveletlen csemete, 6 és 2 évesek, és 1 még neveletlenebb törpenyúl, aki aztán mindet megkostol ami az útjába kerül :)
A hír mégsem "jó", mert utána olvastam, mivel nálam nincs kisgyerek, ezért elhittem, hogy a nemesített nem mérgező. Az angyaltrombiták, vagyis a burgmansiák még magot sem érlelnek, ez volt amivel magyarázták, hogy nem mérgezők.
Szóval elolvasva minden általatok ajánlott cikket, lelkesedőst összegyűjtve nekiugrottam.
Bementem egy kertészetbe tőzeget venni (4000 Ft/250L) Elég hülyén néztek rám mikor mondtam hogy betonba lesz. :-)
Cement és homok volt itthon.
Első nehézség: Mivel a tőzeg nagy darabokban össze volt állva, egy rostán áttörtem 4 lapátra valót (kb mint a nokedliszaggatás, nem volt kis munka)
Aztán bele a talicskába a homokkal és a cementtele gyütt. Először szárazon, majd nedvesen kevertem össze. Szintén jó testmozgás:-)
Próbáltam földnedvesre csinálni, de hogy összeálljon kicsit több vizet kellett hozzá tenni.
Na ekkor jött a java.:-)
Kitaláltam hogy csinálok egy minta "steping stones"-t meg egy virágtartót.
Először kerestem 2 egymásba illő papírdobozt, ahogy a cikkben is ajánlották. Hát ez ami a gyakorlatban nem működök. Legalábbis nekem. :-(
Ha száraz anyagot szórta bele nem állt össze, ha kicsit nedvesebbet, a dobozok azonnal szétáztak.
NADE. nem adjuk fel elsőre..:-)
Találtam egy 15-20l-es műanyag dézsát, és hozzá egy olyan műanyag cserepet amit ha beletettem körbe 4-5cm maradt.
Alulra raktam pár merék anyagot, elegyengettem, aztán bele a kisebb cserép. Körbe tömködtem és félretettem. Ez 2 hete volt, azóta sem sikerült kiszedni belőle.:-)
Tapasztalat: MINDEN FORMÁT KI KELL BÉLELNI! Szemeteszsák tökéletesen megfelel ennek a célnak.
Tehát ez a projekt nem sikerült.
A másik viszont jó lett. Sokat törtem a fejem mibő lehetne jó formát csinálni.
Találtam egy 5cm vastag nikecell táblát. Kivágtam belőle a formát, letettem e földre, beleterítettem egy szemeteszsákot, és kiöntöttem a masszával. Kicsit lassabban köt mint a beton (kb 2 nap) de nagyon tetszik ahogy kinéz. Most nyúzópróbán van. (eső. taposás) ha kibírja a telet, tavasszal csinálom a többit.
Hát ennyi, remélem másnak is lesz élménybeszámolója. :-)
Ez jó hír, mert maga a virág nagyon tetszik, csak ugye az embernek van egy neveletlen kölyke, meg egy másik, amelyik még járni sem tud, és aggódik a szép és érdekes, de mérgező növények miatt....
Más: Vizizé!! Hol a beszámoló, ígérted, hogy leírod az eredményt.... csak nem kinnhagytad az esőn és szétázott???
ok. köszike,megvan. a könyvröl:esetleg kellene 1topik ahova mindenki bedobna új könyv címeket,vagy amiket olvasott és javasol másoknak is,vagy pont hogy nem javasol.
Én sem találkoztam még ezekkel a könyvekkel, de tényleg jó lenne. Sőt, szerintem lenne vevő is rá bőven! Nagyon szépek a halaid! Hatalmasak!:) Sajnálom a könyvedet! Elég gáz, hogy ellopták. Biztos egyszerűbb, mint tisztességesen megkérdezni, hogy hol vetted és talán megvásárolni. Vagy ha sajnálja rá a pénzt, tudjon rá!!!:( Bocs, csak mindig feldühít az ilyesmi. sz.ártalom:)
bocsi, én nem voltam pontos. a living and furnishing után a Wall, aztán a shoji screens és alatta megtalálod a product details-t. De ha a képek alatt a price sample-re kattintasz, alul kihozza megint. De ez a bonyolultabb út. Az előzőt válaszd. Ha találok jobbat, felteszem azt is.
szerintem jelennek meg ilyen könyvek csak nem hírdetik őket,mert csak a politikusok és 'sztárok' könyveit hírdetik. szépek a potykáid,főleg az a sárgás.
Nem tudom miért nem jelentetik meg hazánkban is ezeket a könyveket?! Szerintem sok embert érdekelne. (Balatonon elemelték az "Építsünk japánkertet" című könyvemet. Innen is lemérhető a csillapíthatatlan vonzalom a keleti kertek iránt.)
Haza értem, etetem halaimat újra, nagyon hiányoztak. Sajnos csak telepítéskori képeim vannak, majd próbálom fotózni őket.
Megint én....:) Nem tudom szoktatok-e járni a www.amazon.com oldalon. Ha ellátogattok oda, válasszátok a könyvek (books) címszót, oda beírhatjátok, hogy shoji, vagy csak a japanese style szót és kihoz egy raklap könyvet a témában, kert, ház, stb..... A könyvekre kattintva( kevés kivétellel) bele lehet lapozni. Nagyon jó képek vannak!
Találtam méretet termékleításként. A webcím: www.japanese-room.com Válaszd ki valamelyik nyelvet, aztán a living and furnishing címszó alatt /bocsi, csak angolul tudok, de a képek mutatják/ a shoji-t, azon belül a product details címszót, ott találsz méreteket. Materials: Nordic pine, knot free, light, solid Size of frame: outside: 20 x 40 mm, inner rung frame: 12 x 15 mm max. possible Size of doors width 130 cm, height 300 cm String: fibred, solid white japanese paper, with fine structure Design: straight rectangular strips, cross plated elements with or without vertical middle rung, depending on width of doors Finish of surface: oiled + waxed or black/white glazed
Ugyan ez, csak képek is vannak.Remélem a kép is megjelenik:) kuhn_450.jpg
Ami kimaradt, hogy szerintem kavics a folyót, homok a tavat. De ez csak az én eddigi élettapasztalatom véleménye, szerintem természetesebb ez a felosztás, mint fordítva. A folyó kavicsot hord és a partja...., hát nem nagyon láttam még homokosat. Viszont az álló vízről inkább eszembe jut a homok, ill. a homokos part. De ez csak szerény véleményem!:)
Le sem feküdtem, dolgoztam!:) Méretet azt nem tudok, viszont egyszer jártam egy lapon, ahol leírták, hogyan kell elkészíteni, fotókkal, meg minden. Ha újból megtalálom, közzéteszem a webcímet. A képek általában lakberendezős oldalakról származnak, változó, hogy honnan. Általában keresővel szoktam a japán stílus után bogarászni.
Na, itt volt a sógornőm, ráugrasztottam a hypertufa ügyre.
Azt mondja, hogy nincs semmi ördöngősség, összekevered a hozzávalókat, ha hígabbra csinálod akkor lehet formába önteni, ha meg olyan gyúrma állagúra, akkor bármit lehet belőle szobrászkodni. Ennyi az egész. :)
de korán keltél?! azek fantörpikusak! hol találtad,nem láttál véletlenül valami adatot arrol hogy ezeknek fábol készült papírbevonatú falaknak /shoji/ milyen méretei vannak? ugy tudom hogy egy ház építésénl a költsévetés 10%-a a kert. legalábbis kéne lennie,nyugaton gondolom így is van de ágica szerintem ehhez a részhez jobban ért. MINDEKITÖL KÉRDEZNÉM:KAVICS ÉS HOMOK.MELYIK SZIMBOLIZÁLJA JOBBAN A FOLYÓT ÉS MELYIK A TAVAT?
Van egy jó oldal. www.festmenybolt.hu címen. Nagyon klassz festmények vannak rajta, főleg a feng shui címszó alatt. Mondjuk az áruk húzós, de mintának jók! /Szégyentelen vagyok:))/Egy kis ízelítő:
Magyarul egy japános fa(l)burkolattal béleled ki a szobát, okos! :-)) Azért bonthatóra csináld, mert ha mögötte nedvesedik egy öreg fal pl., az nem túl jó, néha nem árt majd szellőztetni...
Más, többieknek is: hoznék pár, évekkel ezelőtt talán már itt szerepelt képet japán stílusú csobogó és tó témában ötletadónak, egy másik topicban felmerült kert-áttervezéshez, nem baj?
ugy gondoltam hogy a fal elé rakom a shojit,körbe a szobába és vékony gyékény tatamit rakok le. nem maradna más,csak a rattan ülögarnitura a szekrény meg az alacsony kisasztal amin a saikei lesz.
És van is hozzá elegendő üres m2-ed? Ez így legalább 4-500m2, egybenyitva, bár kicsiben is másolható, csak akkor nagyon óvatosan a dekorációkkal, inkább csak egyszínű legyen, aztán a mindennapi használati tárgyak úgyis némileg fel fogják borítani a hasonlóan üres, meditatív nyugalmat árasztó belsőt...
Alapműnek tartom én is, nagy tisztelője lettem a szerzőnek a könyv alapján. Remekül használja fel az őshonos növényeket, nem erölteti a nem oda való, éppen ezért nehézkesen fejlődő fajtákat. Rengetegszer a kezembe veszem a könyvét, jó benne elmerülni, sokadszor is találok benne újat, nekem óriási segítséget nyújt máig is. Szerintem nem hiányozhat a polcról.
Én már egyszer régebben láttam, és mentettem is le képeket nyálcsorgatás céljából. Azok a mohás képek mindig elbűvölnek, de nálam, a kemény, száraz agyagos talajon a büdös életben nem lesz ilyen.
Nagyjából három részre osztható a könyv: az elméleti részben a csobogó-vízesésfajtáktól kezdve a teknősbéka- és a daru-dombok mibenlétéig és kialakításukig mindenről esik szó, majd pár fejezetben tradícionális japánkertek következnek: Ryoanji, Daisen-in, Nanzen-ji, stb., majd a saját munkáiból pár oldalnyi, a kötet végén meg a saját kertjének kialakításáról ír, jó sok képpel. Egyszóval egy első osztályú fotóanyaggal rendelkező alapmű, az Amazon-on szerintem belelapozósan is láthatod.
Nem csak tűnik, az is. :-D Tökéletesen fotózva, rengeteg ötlettel, kiváló kertkialakításokkal. Egyetlen dolog volt kicsit fura benne, hogy mediterrán növényeket is használ a saját (dél-francia) japánkertjében, a szememnek szokatlan volt elsőre, de laikusnak fel sem tűnik elsőre.... Szóval ha még valahol fel lehet lelni, akkor beszerzendő ez a könyv.
Nem tudom,hogy volt-e már róla szó, de ajánlanék nektek egy igazán nívós könyvet. Érik Borja: A kert harmóniája ( a harmónia kertje)- Gulliver kiadó. A szerző kertépítő, sokat volt Japánban tanulni, Franciaországban él. és saját birtokán valósított meg igazán japános hangulatot. Eredeti japán kertfotókkal, és a saját munkái szerepelnek a könyvben. Csoda.
annyi segitség van hogyha a gugliba beírod azt hogy shoji akkor sok ilyet találsz,és többféléket.szimpla,dupla,paraván jellegű.de mennyire van meg a váz?képet tudnál pattintani róla?
en epp ezen gondolkodtam tegnap,mert van egy adott terem erre.de csak addig jutottam,hogy egy asztalos megcsinalna a vazat,de fogalmam sincs hogyan tovabb.nem tudom eredetileg hogy keszul.
Görgetegkővel bármelyik sziklát összerakhatod, főleg vizes motívumoknál. Törekedj minél nagyobb darabok beszerzésére, lényegesen mutatósabbak, és egyszerűbb az "összeállítás"! A lerakati árakat el lehet felejteni!(kilóra, darabra adják:))
solymáron van még kőbánya,az árakat nem tudom mert nagyon rég jártam ott. ha nem felejtem el és talizok a kertépítő részlegünböl valakivel akkor kérk tőle infót.
Süttőn csak hiperbazidrága köveket tudok. Neked van infód olcsóra is? Mert ha igazán gyönyörű köveket akarok (pénz nem számít) akkor elmegyek a Teliházba. Na ott aztán vannak csodák horror áron. Úgy látom számomra elérhető áron nem lehet megszerezni azt a mennyiségű és méretű követ amire szükség lenne szóval az én kertem sajna vegyes lesz, amolyan "Japános hangulatú". Szőlősi kővel tele vagyok, de az nem igazán Japános...
Áh, ne a külföldi árakból és weboldalakból indulj ki. Számold ki, mennyi rizspapírra van szükséged, skicceld fel, mi kell, méretezd be és egy ügyes kezű asztalos emberi áron legyártja neked a faszerkezetet. A tatamiból persze kénytelen vagy az import árut megvenni...
Ha a legyártatás mellett döntenél, és nincs még kiszemelt szakember,küldj egy méretezett rajzot és elképzeléseket. Továbbítom az illetékesnek árajánlatkészítésre.
Az egyik cimborámnak is van (fehér virágú), ha az a növény aminek olyan gyerekököl méretű tüskés izé a magja....
Csak mivel nem tudtuk mi az, és hasonlít a csattanó maszlagra (mivel így utánaolvasva rokonok) egy kicsit aggódunk a gyerekek miatt... Leht, hogy szép csak kicsit veszélyes....
Ez jó eséllyel egy Kanzan, gugli keresőjébe üsd be, ezer képet találsz rá. :-) A többi, az előbbiekben felsorolt fajtanévvel játszd el ugyanezt, rögtön jobban képbe kerülsz. Itt az első: díszcseresznyék
:-))) Nem véletlenül arról van szó, hogy mindegyik egy családba tartozik és díszfaként is megállják a helyüket? Mert hogy a mandula (almond) az Prunus communis v P. amygdalus, a barack (peach) Prunus persica, és a cseresznye (cherry) Prunus avium? Itt a Wiki-link, tanulmányozd át: Prunus-ok.
annyit tudok rola,hogy cherry tree,aminek 3 fajtaja van,az almond,peach es cherry.ilyen sorrendben a kevesbe viragostol,a nagyon gazdag ,dus rozsaszin viraguig.azt hiszem az almond feher.nameg gondolom,meg ezalatt millio egy nemesites lehet,mint a rozsanak.az erdekel,hogy egyaltalan kibirna-e az otthoni teleket?
Vagy ha a 'Kanzan'-t kérdezed, az is jól bírja. Az 'Amanogawa' szintén. És a P. subhirtella sem panaszkodik. ;-P Szóval, melyik is az a díszcseresznye, amit kérdezel? Kép is jöhet, megfejtjük. ;-)
Dunaharasztiban van, de elég nehéz odatalálni:) én is véletlenül fedeztem fel, aztán bekönyörögtem magam személykocsival, de mondta a portás, hogy először és utoljára... de voltam én már Gyöngyössolymoson lila sávos kőért:) A Haláp-hegyre kéne még elmenni, mert ott vannak szép bazaltok, csak oda meg nincs aut. pálya, úgyhogy több óra oda-vissza.
Sziasztok! Görgeteget tudok Zalaegerszegen, a Rába osztrák szakaszáról származik. Sziklákból lehetőleg robbantott mészkövet ne használjatok! A japánok úgy fogalmaznak, nincs a kőnek lelke. Arról nem beszélve, a sziklák adják a kert szerkezetét, nem változnak, érdemes megválogatni, "unokáink is látni fogják".:) (Nickemre kattintva láthattok néhány képet)
Ezt a kavics dolgot össze kéneszervezni, ha több embert érdekelne, mert én bekönyörögtem magam személyautóval, de azzal oda nem lehet bemenni. Kéne egy platós kisteher, ami bemenne, az emelővel ráraknának annyi követ amennyit elbír és aztán osztozkodnánk:) egyébként nagyon olcsó mert 1000ft/tonna a kő, ez vicc. Jó hozzá kell tennem, hogy az enyéek válogatott kövek, tehát direkt szürkéket, feketéket válogattam. Natehát akkor.....
nem.egyrészt mert nem nekem kell hogy tetszen,másrészt pedig a növénynek se tenne jót.ez csak a sajátvéleményem hogy ,én csak olyat tennék oda ami az alsó 1/3ánál nem takar többet.
Sziasztok, Renáta vagyok, először járok a fórumotokon. Nagyon érdekel a téma, most vagyok egy 1500 nm kert építésének elején. Szeretném ha a Japán kertek hangulata és nyugalma tükröződne majd benne. Most így elsőre Andzsint szeretném megkérdezni, hogy melyik bányából szerezte a görgeteg köveket. Én Tatán lakom, Kom-Esztergom megye. Itt is van kavicsbánya, de a legnagyobb méretek is csak kb 2 öklömnyiek. Előre is köszönöm a segítséget!
hosszú, kemény, fáradságos munkával sikerült ezt a vízeséses tavat létrehoznom, egy dolgot csesztem el, alulméreteztem a szivattyút, mert 1000l/h az nem elég, legalább 3000-es kéne, de majd legközelebb:)
(ja, a két vödör véletlenül benne maradt a képben, az nem tartozék:)))
amugy érekes,pl.egy30éves bonsait is méregdrágán adnak pedig lehet hogy 3-4éve nevelik tálba. a természetben is vannak bonsaiok pl.a sas hegyen láttam.
A Római parton az egyik hotelnak van, egy nagyon szép bonsai fája. Azt mondták, hogy nagyon öreg, majd olyan magas mint egy ember, és abba szép mázas tálban van. Ez a fa tetszett.
Balatonon dolgozok, csak a szomszédos étteremben van net hozzáférésem. Kertészkedés kilőve. Néha haza ugrok elborzadni, kigyomlálom ami már borzalmas...
Én is vagyok minden nap. Nem igazán tudok mit hozzá fűzni. Várom mire jutottok!:)
Max csak annyi, hogy én szeretem a japánokat és a kúltúrájukat is.(már amennyit ismerek belőle, de a memóriám bővíthető szerencsére) Azt nem tudom, hogy miért!Rokonok vagy sem. Tetszenek az épületeik, a kimonóik, a tárgyaik, meg úgy általában minden!Lehet én vagyok túl puritán, de őszinte legyek? Nem azt tarom fontosnak, hogy miért, ezért nem is keresem a magyarázatot. Csak vonz!De azért nyugodtan folytassátok az eszmecserét. Érdekes!
a vér nem válik vizzé.a japánhoz pl.2nép hasonlít fanatikusságban,mi és a németek.de ők ugyebár biztos nem ázsiai nép.sőt hitler azért türte meg a magyarokat mert nem tudtá sehova besorolni.
Anno a 90-es évek elején volt egy Kapu nevezetű folyóirat, abban olvastam egy részletes antropológiai tanulmányt egy külföldi prof-tól, hogy a magyarok - minden keveredés dacára - arcberendezése a keleti emberével rokon, pl. szélesebb a pofacsontunk, mint a többi európai népnek.
Lehet nem szerencsés a hasonlat, ez ugrott be. Mindent meg lehet magyarázni, még a kicsinyitett fenyőket és a mesterien megnyirt bokrokat. Kicsit többet tudnak a természetről, mint mi halandók, de nekem a tálban nevelt fák akkor sem tetszenek.
Pár éve kaptam egy szerencsétlent, sikeresen tönkre is ment rövid idő alatt.
Sajnos én küzdök a rossz ellen, ezért látom így. Ezeket a szerencsétlen kutyákat is kicsi ketrecben tartja, azt a hátuljuk nyomorodik. Azért, mert beszorultak a szigetre, azt sokan vannak, még nem kellene mindent paszirozni. Ezt a gondolkodást inkább nem akarom elfogadni.
végül is nem csoda hogy szeretik jol birja a hideget,meleget,szép a virágja,és minden kertben találni olyan résztahova beillesthető. Más.lassan körvonalazodik bennem a saikei körvonala.szerintem klafa lesz ha elkészül:)
Egyszerű, bővitsd ki a mondatokat és érteni fogod.
- azt írtad, hogy a japán szereti a magyart. Miért? mert valahol érzi a rokont.
- mi meg vonzódunk kelet felé. Miért? mert mi is érezzük, hogy volt vmi rokonságunk.
A DNS teszttel még igazolták is. Az is tény, hogy ezt kb. 10 éve tudom, és az iskolában mindig mondtam, hogy nem lehet finnugor származásunk, mert nem hasonlitunk rájuk. Hülyének néztek, ezt csöndben mondom, különcnek tartottak. Ezek az én megérzéseim, amik mindig bejönnek.
A bőrlevél egy erős példa volt. De nézd meg, majd minden magyar kertben legalább 1-2 tő van, előszeretettel pátyolgatva.
A szigetek sem voltak mindig szigetek, valamikor összefüggő szárazföld volt. Az őslakosokat Ainu-nak hivták, ha jól rémlik. Én is igy hallottam, hogy vándorlásaik során jutottak el ide.
Nagyi mindig azt mondta, hogy nem tudod megtagadni a származásod, megérzed a köteléket még ha teljesen idegen is első látásra az illető.
Nézd meg jól a képet, mit látsz rajta ott a kép alján? azt a növényt, amit mi is előszeretettel ültetünk, medvetalp, Józsefvirág, bőrlevél, vagy ki hogy is hivja. Ezek nem véletlenek. Rögzültek, és egyszercsak előjönnek. Bár sokan nem foglalkoznak vele, nem gondolkodnak el a miérten.
de már akkor is megvolt ez a jó viszony mikor még nem imerték ezeket a gén adatokat. egyszerüen a nyugati népek közül mi állunk a legközelebb.mert onnan jöttünk és ők sem azokon a szigeteken éltek mindig.sőt akik ott éltek őslakosokat pedig szinte kiirtották.
Nem emiatt szeretnek minket, csak tudnak valamit. A világon két nép van, akinek a DNS láncában valahol van egy azonos jel. Az egyik a japán, a másik a magyar. Még a higult magyarban is megtalálható.
Mindezt egy amerikai teszt hozta napvilágra, amikor is DNS egyezőség szerint próbálták a népeket összecsoportositani. Legerősebben Erdélyben, egy elzárt népcsoportban találták meg ezt az egyezőséget. Ezek az emberek még mindig a régi magyar nyelvet beszélik.
a magyarság ugy felhigult hogy már nincs is. ugy mint az amerikaiak,bár még akad1-1igazi amerikai a rezervátumokban. az eredeti magyarok barnás börüek és vágott szemüek voltak.talán a kunok hasonlitanak a régi magyarokhoz. talán e-miatt szeretnek minket a japcsik:)
A kelet bölcsességét mi nyugati halandók nem igen értjük, bár nagyon szeretnénk.
Igaz volt a magyaroknak is bölcsességük, ami valahogy feledésbe merült.
- kutyából nem lesz szalonna,
- varjú nem szül galambot,
- sast, csak sasok nemzenek,
- jobb ma egy fillér, mint holnap 1 forint, stb. stb.
vagy ezek nem is a mi bölcsességeink? és mily igazak!!! örököltük, tanultuk a vándorlásaink során?? szerintem ez a nép nem képes a nyugodt gondolkodásra, elmélkedésre, vmi hajtja, ezért ily izgága.
Szegélyköveket ugyan nem láttam belőle, de megpróbálhatod azt is, elvégre ha már kőhatású, akkor jól fog kinézni. A lépőkövek meg itt vannak: http://http//www.paghat.com/steppingstones.html
Aranyhétről nem tudok, csak aranyvasárnapról - karácsony előtti vasárnap.
Elárulom, hogy nem ismerem az ünnepeiket, ami kevesett tudok, az a Japán világ atlasza könyvből van, és az akita története. A sziklaházaspár az nagyon megfogott, sokáig gondolkodtam ezen a kennelnéven, azt letettem róla, mikor rájöttem, hogy már más felhasználta.
'Van már valaki aki nekiugrott a hypertufa gyártásnak? Kíváncsi lennék az eredményekre, tapasztalatokra. Mennyire lehet fagyálló, és tartós? Alkalmas lehet lépőkövek gyártására is szerintetek?'
Találtam olyan oldalt, ahol mutattak lépőköveket is, ahogy elnéztem az összetevőket, talán a legkeményebb fagytól tudnának széthasadni, meg talán ha víz van benne, én mindenképpen kipróbálom, ha lesz szusszanásnyi időm. :-)
pedig itt is ünneplik csa ott többmindent kapcsolnak egybe.annyit segitek hogy ezeket a halacskákat koinoborinak hivják és amikor ezeket elöszedik az az aranyhét. na igy?
ez a nagoya felé nézö öbölbe találhato,a harmadik legszebb tájként tartják nyilván. a sziklák közti kötél a házassákot szimbolizálja amit minden évben kicserélnek ujra.:)
Ez egy jó vastag könyv, eléggé szétnyúzott állapotban. Seigo Nakao készítette, és a Random House kiado adta ki. A külföldi könyvek boltjában vettem még jó rég, igencsak borsos áron. Ebből bogarászom az akitakölykök neveit. (ki ne mond, hogy bolond vagyok). Nem szeretnék megválni tőle, de ha érdekel belöle, akkor szívesen segítek. Ha kérhetném lehetőleg angolul írjad a kért szavakat, scannelek és mailban küldöm.
tiszteletem.valoban fagyálló,a tavat se teszi tönkre ha nincs benne viz,kiválló sziklákat lehet késziteni csak jol kell legyártani.remek kerti tárgyakat lehet késziteni belöle de vigyázzni kell a giccsesség kerülésére pl.kertitörpe,kacsák és egyébb állatkák,taicska muskátlival.miniatür,tálcakertek készitésére ideális.ime néhány kis tavacska:/csak árnyékba telepitendö/
Van már valaki aki nekiugrott a hypertufa gyártásnak? Kíváncsi lennék az eredményekre, tapasztalatokra. Mennyire lehet fagyálló, és tartós? Alkalmas lehet lépőkövek gyártására is szerintetek?
Nem sajnos, nem az enyém!:( Letöltöttem valahonnan... De ilyet akarok az ágyunk végébe. Nagyon tetszik és igyekszünk az egész házat japán stílusúra formálni lassanként. A falra nem igazán akarok tenni semmit, nagyon tetszik, amikor minta van festve a falra, olyan, mintha a japán táj bent lenne a szobában. Bár még ez az ötletem a célozgatás szintjén van, de mire a festéshez érük akarom lesz belőle!:) A párom örülni fog!:)))))
Egyik nagyon kedves barátnőm is aikidozik(zott?!) Mikor fősulisok voltunk, még javában és edzőtáborokba is járt. Az akkori barátja nagyon keményen csinálta, japánban is volt kint többször is egy-két hónapra, meg ha jól emlékszem gyerekeket is tanít(ott?). Pesten. A mostani vőlegénye is ezt a sportot űzi(űzte).
Jó látni, hogy más is igy gondolkodik. Mikor meglátják a szobámat, hogy ilyen képek vannak kitéve, odafagy a mosoly az arcukra. Már kezdtem azt hinni, hogy én vagyok buggyant.
én sem a filmröl beszéltem,hanem a samuraiokrol.nélkülük japánban nem let volna ilyen civilizácio,csak szar,hamu,és petroleum:) és akkor nem jött volna össze itt ez a sok remek ember.
Szia Ayane! Kérdezd meg kollégád apósától légy szíves, hogyan alakította ki a mohás részeket, és hogyan választotta el a kavicsos részt a füvestől,+ hogy-hogy nincs gazosodás?! Én alátextileztem, de felülről gyommagvak ezrei támadnak... Egyébként a kertje párját ritkítja! Gratula, köszike.
Oh, nem mondom, hogy nem ilyen az elet. . .de lehet valasztani, mit szeretek belole, mit nem.
Pl imadom az oroszlant. . .husevessel egyutt. Otthonra csak macskat - es hat. . .az is halasz-vadasz. . . a kert madaraibol, a tavam halaibol. . .de nem tehet rola, mert macska. Vizfesteni nem tud - nincs beepitve neki.
:)) Nekem kicsit hogyismodjam - ez a szamurajos dolog nagyon . . nagyon. . .harcias. Irtozom az ilyen verekedos-gyilkolodzos dolgoktol. . .nehezen fogadom el, hogy az elet resze.
Tegnap este volt a TV-ben, igy megneztem, sokadszor. A veget nem. . .az tul. . .violent.
Ezek a kedvenceim belole - szineszek es a szerep is amit alakitanak.
Kisfiamnak is annyira megtetszett a japan stilus ebbol a filmbol, hogy a kertjeben a kapukat japan stilusura csinalta - sot, egy nagyon szep kepkeretet is csinalt, az is a kapu-stilus. Majd csinalok roluk kepeket. . .
Hű, nagyon jók ezek a hypertufás cuccok, köszi mindenkinek, aki ilyet ásott elő. Most már megvan, miből lesznek a virágtartók a teraszra a méregdrága égetett agyagedények helyett. :-)))
Sajna az én angol tudásom is kezdetleges, de a lényeget le tudtam szűrrni a sok képnézés és leírás alapján.
A lényeg, hogy a hozzávalókat szárazon össze kell keverni (az egyik oldal sok receptet tartalmaz) aztán annyi vizet kell hozzáadni, hogy gyurmázható legyen mint a nem híg sár (kb vályog szerű).
Aztán valahogyan formázni kell, ami lehet zsaluzással illetve úgy is, hogy valami köré tapasztjuk.
A megszilárdulásig nem árt nedvesen tartani, főleg ha ilyen meleg van mint mostanság egy hétig volt. A cement szilárdulásának első 3 napja ebből a szempontból a kritikus!!
Aztán jöhet a felület kezelése, ha szükséges... azaz drótkefe vagy véső segítségével "rusztikizálni" (jó szó mi? :-) ) lehet.
Akinek vannak képzőmüvész hajlamai, az csinálhat kerti szobroz, díszítheti levélerezettel, idegen anyagokkal.... ezekről lehet a honlapokon elég ötletet és tippet találni.
Nekem leginkább az az ötlet tetszett (egy papírmasé készítős oldalon lámpabúrát csináltak így) kissé megdolgozva, hogy egy nagyobb sziklát úgy készítsek, hogy többféle méretű és alakú felfújt lufikat tapasztok körbe a masszával, aztán amikor megkötött, lufi leereszt, kivesz és kész az üreg vagy üreg rendszer...
Szóval nem nagyon kell angoltudás, csak némi kézügyesség és jó ötletek!!
Házilagosan is készíthetünk "sziklát" tőzegbetonból, amire már több módszert is kitaláltak. Egyik pl., hogy 2 rész finomra szitált tőzeget összekeverünk 1 rész folyami homokkal és 1 rész cementtel. Csak annyira nedvesítsük a keveréket, hogy gumikesztyűs kezünkkel sziklává formálhassuk. Egy kagylós mészkő lehet a mintánk, amit leutánzunk. Lyukakat, összefüggő üregeket mélyítünk ki, ahová majd a növények gyökereit elhelyezzük. A megszilárdulás után fúrógéppel is készíthetünk további lyukakat. A másik módszerhez hígabb keveréket használunk, és megfelelő méretűre ásott, fóliával és ráhelyezett nedves homokkal kibélelt gödörbe töltjük. Másnap a fólia segítségével kiemeljük és vésővel, kalapáccsal megdolgozzuk, hogy természetes hatású legyen. Ha jó munkát végeztünk, az ilyen "szikla" nagyon hasonló lehet az eredetihez. A tőzegbetonból készült köveket hagyjuk egy ideig a szabadban állni, hogy az eső mossa ki az oldható cementet, és a tőzegben levő huminsavaknak is legyen idejük közömbösítődni. Később ezeknek az úgynevezett hipertufaköveknek a felületén megtelepednek a mohák, és így még természetesebbé válnak.
Én csak opel méretében bogarászok, amit be tudok tenni, azt engedik. Van mikor nem kérnek semmit, van mikor kérnek. Attól függ ki van ott. Jó pár bánya van, én a viztoronytól nem messze jártam, amikor kezdték bányászni. Akkor kerültek elő ezek a szép kövek. Utána már nem találtam ilyeneket.
Beszélni kell az ott lévőkkel, szerintem mindent eladnak.
Na úgy néz ki egy kincsesbánya ez a hypertufa.... még sose láttam ennyiféle felhasználást.... még lámpást is készítenek belőle... itt egy fórum hypertufa készítményekről: http://www.gardenstew.com/about1779.html
nézek neked néhány találatot (nem mind lesz magyar, de minimális angollal is érthető mert a képek magukért beszélnek) amúgy nem folyós, mert "gyurma" nedvességüre javasolják...
Van valahol leírás is. hogy pontosan hogyan kell csinálni? Rákerestem, de még nem találtam ahol leírják a készítését. Lehet, hogy csak én vagyok vakegér. :)
Most jut eszembe, hogy ha minden kötél szakad, akkor lehet készíteni tőzegbetont (gógliban kereshető: tőzegbeton, tőzegtufa, pihetufa, hypertufa) nem ördöngösség, és nagyon mutatósak!! Hamar benövi őket a moha, mert porózus, nem szürke, hanem barnás, fehéres az adalékok arányától függően, lehet szikla formára is készíteni.... könnyen lehet mozgatni, és nem, drága.
a 300L-es litván tőzeg kb 4000 a hozzávaló perlit kb 2000 a cement 4000
ebből kb 500L tömör kő készülhet, ami ha üregesre, zsebesre van elkészítve megfelel kb 3 köbméter sziklának.
Ha terhet is kell bírnia (1m-nél magasabb támfal) akkor a perlit helyett rostált sódert célszerű használni, és nem árt egy kicsit "bevasalni"...
A nagyobbakat a bányákból lehet, szombat délelőtt engedik a bogarászást. A kicsiket bármikor, ha érdekel megmutatom, hogy honnan hordom. Az ingyenes, csak hajolgatni kell.
a csepeli részen a horgász versenypálya volt leszorva bazalt kövekkel.nézzd meg bizti találsz megfelelöt.bár nem tudom mihez kell,mert sziklakerthez mészkö javallot.
Ha már Soroksár felsőt elmegeted... akkor ott a Dobó uccán le tudsz menni a dunapartra, aztán végig jobbra a dunaparti zötyögősön, és ha a Molnárszigetet elhagytad akkor találsz egy Soroksári dunaágat, ami ki van szórva (szemre bazalt) jó nagy kövekkel, hogy ne mossa el a partot a víz.
Szóval a jó nagy kövek még mindig ott vannak :-)
Lelked rajta, hogy azokat hazahordod, vagy sem. Úgy tudom, követ lopni sem illő....
Sejtettem, hogy nem Soroksár felsőn lesz lelőhely! :))))
Bár Csepelen a Duna parton valahol régebben voltak elég jó nagy kövek, anno onnan hoztuk a tekiknek a terráriumba, de már olyan rég volt, hogy nem tudom hol is volt.
tiszteletem.engedelmeddel az egyik képed probaképpen felhasználtam a chello fotoba,és elég jó volt a fogadtatása.amugy azért nem a kagylóban mert az igazgyöngy buddhára utal,a lotusvirág pedig ázsia szerte nagyon kúltikus,szimbolikus növény.a jóságot,tisztaságot,erényt stb.tesesíti meg.
meditáciokor éneklik a tibeti szerzetesek,de a japan szerzetesek is használják az om-ot, gondolom a hang képzés és energia áramlás miatt. szanszkrit nyelven van azt jelenti:az igazgyöngy a lotuszvirágban lakik.szerintem a legszebb mondat,mert minden benne van.