Keresés

Részletes keresés

Krinyo Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42235

Ja, elfelejtettem írni, hogy február. 4,6-os inverter, 35 fok, -5 fok délnyugat...

Előzmény: Krinyo (42233)
payagyerek Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42234

Nekem mindig ki kell írni a tulajdonságokat.

4,2kWp mező, 3kW inverteren, D-45°K, 45° bólintás eddigi éves hozama (jan.-febr.): 424,88kWh

 

Előzmény: Krinyo (42233)
Krinyo Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42233

4,6 kWp: 328,28 kWh, 122,49% a tervhez képest. Kellett az a napsütéses hét a hó közepén...

Előzmény: kiggyo (42232)
kiggyo Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42232

Vidámabb téma:

3430Wp rendszer, 

Január: 110kWh

Február: 171kWh

 

A két gagyi hónapnak vége indul a szezon lassan!

kiggyo Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42231

Remélem én is hogy ez irányban megyünk el, de a sok fejlesztés mellett még egy 50 évig az olaj/gázlobbival is meg kell küzdeni. 2-3 dolláros önköltség mellett 60-80dollár egy hordó. Ha nagyon akarna valami gazdaságos alternatíva terjedni akkor leviszik 20 dolcsira és kampó minden alternatíva megtérülésének.

Hátha megérjük még az olcsó áram kánaánt. 

Én mindenesetre nem merek arra alapozni hogy az áram ára lefelé megy, amint a kereslet erősödik. 

Az áramból földgázas projekt sem rossz, ott is megoldódik a tárolás/szállítás.

No nem kárálok többet, mielőtt félreértenéd zöld árampárti vagyok csak sajna tanítottak energetikát és közgázt is, attól lettem szkeptikus, az a rohadt pénz és az üzleti érdekek. Nem jó az ha független egy állam energetikailag, nyersanyagilag, nem lehet befolyásolni.

Amire fel szoktam hívni a figyelmet, hogy szerintem veszélyes irány van terjedőben, egyre többen alapoznak a szaldós napelem/fűtőkábel párosra új építésnél, a fűtésrendszer lehetőségét is kihagyva. Szerintem abból pofáaesés lesz a jövőben. Túl sokmindentől függ a dolog (szaldó, áramár).

Előzmény: Condens (42229)
Condens Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42230

De a klímák nyári túlfogyasztását Japánban (meg sok más helyen) úgy oldották meg, hogy aszongya: 20Cfok helyett lehet 25Cfok is az irodában, viszont nem kötelező öltöny-nyakkendő, helyete ajánlatos a rövidujjú ing...

Én pl. télen otthon az emeleten (ami nincs állandóan fűtve) felveszek egy +pulcsit s már nem is fázom :) hajrá energiatakarékosság!

 

Condens Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42229

Erre jók pl. Californiában a hegygerinceken és a tengerpartokon a szélerőművek, a sivatagi napelemparkok (amik télen is szépen termelnek).

Előzmény: kiggyo (42228)
kiggyo Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42228

Egy dolgot ne feledts ki a napáramnál. Nyáron sok van, télen lófütyi.

Amerikában most is komoly gondot okoz a sok klíma, korlátozzák időnként a használatot, nem bírja a hálózat. Erre jó a napelem, egybe esik a csúcsfogyasztás a termeléssel. Mondjuk este is kell klíma, de akkor kisebb a fogyasztás. 

Autó: baromi sok energia kell hozzá télen-nyáron, gyakorlatilag megduplázza az éves áramfogyasztását egy átlag háztartásnak. Rakjunk hát fel sok napelemet a tetőre, nyáron probléma kilőve. Viszont télen is autózunk, sőt többet, sőt fűteni is kell az autót árammal. No itt a bibi, honnan lesz az áram? Erőműből, hálózaton szállítva. Azaz kell az a fránya drót továbbra is az erőművektől a fogyasztóig.

Előzmény: Törölt nick (42223)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42227

a teljes ár 85%  a számlázható

VOLT ilyen is... de ez már a múlt.

 

Ahhoz már elég olcsó beruházás és elég jó a hozama, hogy nem kelljen ennyire (85%) támogatni.

A HMKE nem üzleti célú lehetőség.

 

Egy nagyobbacska cucchoz 1 kWp pluszban az 300-350 eFt (+ÁFA) mostanság.

Így 300-350000/1150/16=16...19 év nullázódás és még nem adóztál a 16 Ft után.

(persze egy KATA-s adószám, ami amúgy másból kitermeli a KATA-t, már >> nulla adó jellegű erre a +bevételre)

Előzmény: Condens (42226)
Condens Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42226

Köszönöm a számlázással kapcsolatos infót. (Persze googliztam előtte, de nem volt egyértelmű. Pl. azt hámoztam ki belőle, hogy a teljes ár 85%  a számlázható ki magánszemélyként, ha nem vagyok ÁFA alany, ill. hogy a megkapott összegből -16% szja. Ráadásol 27% EHO is terheli a kifizetést, amit azonban nem a számla kiállítója, hanem kötelezettje köteles megfizetni!?)

 

Szóval összességében, akkor a 15HUF ot számlázhatom, amiből 16% szja t fizetek, de EHO t ELMŰ fizeti!? (Lényeges állítólag, hogy ÁFA mentes MAGÁNSZEMÉLYKÉNT, adószzámmal HKME TEÁOR al, számlázzak.) 

Condens Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42225

Ezek a rendszerek pár masszívabb gerincvezetéken kívül még intelligens elosztókat kívánnak, "vastagabb drótokat" nem, mert a terhelés-termelés, mint ahogy fórumtárs is írta ELOSZTOTT.

És miből tartana, hogy a nagyobb fopgyasztókat, autó, mosógép, stb... olcsóbb tarifával motiváljuk, esetleg vezéreljük, hogy a mindenkori csúcstermelési időszakokban kapcsoljanak be?! 

Előzmény: Condens (42224)
Condens Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42224

Nem ez nem a jövő...

...ez a jelen, Amerikában. A TESLA talán már gyártja is a falra függeszthető LiIon akksikat, amik több napra elegendő energiát képesek tárolni!

Előzmény: Törölt nick (42223)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.01 0 1 42223

Gondolj bele mekkora kapacitásbővítés kell majd ha tömegesen fűtenek, autóznak az árammal

 

Épp ezért kell(ene) a HELYI áramtermelést  IS erőltetni!

 

Napközben nem kell ám a napelem áramot messzire szállítani :-)

 

Elhasználják az éppen autót töltők a vízmelegítők, a lakásfűtők, az üzemek...

... ott a közvetlen környéken javarészt !

 

 

Marad az éjszaka, aminél pedig.

A bojler, a fűtés, mosás/vasalás/stb. átállítható az olcsó! nappali napáramra.

Autót is ebből lehet tölteni (akár a napelemes >> árnyékos (köz/munkahelyi/P+R)parkolókban!!!)

Stb, stb, stb.

 

...új világ jön a napárammal, másként fogunk gondolkodni.

Az éjszakai áram lesz a drága! arról kell majd leszokni.

 

Eddig ugye azért volt olcsó az éjszakai áram, mert a nagyobb nappali  igényekre épített erőművek éjjel is mentek!!!! javarészt.

Nomeg völgyidőben is... és akkor is komoly önköltségük volt/van :-(

 

-----

 

A napelem isten-királyság energetikai szempontból.

Persze nem azoknak akik most gázból/szénből/fából csinálnak áramot, nekik ellenfél/ellenség.

 

- nappal termel csak >> amikor a nagyobb igény van

- helyben van >> kicsi a szállítási veszteség

- gyakorlatilag nincs önköltsége üresjárásban sem! >> elvan magában

- könnyű bővíteni .... >> ott helyben/környéken ahol kell

- az időzónák (dél körüli csúcs) vándorlása miatt lehet EU szinten játszani vele

 

+1

Ha lesz sok elektromos autó a maga 50-100 kWh-ás akkupakkjával.... akkor elsz sok >> tartósan parkoló is.

Azok egy része pedig MINDIG használható lesz puffernek/tartalék erőműnek is!!!! órákon-napokon át.

 

A tulaj amikor leparkol szépen beállítja, hogy mikorra és mekkora töltést szeretne látni benne.

Az okos hálózat pedig, ha kell leszívja belőle az energiát, amikor csak áll órákig-napokig és időre feltölti.

Stb, stb, stb.

 

... el sem tudjuk még képzelni mi minden sülhet ki egy

 - napelem alapú

- elosztott termelésű és

- okos oda-vissza szállító hálózatból,  amiben

- millió számra találhatók az 50-100 kWh-ás akkuk !!!

- jellemzően a közvetlen közelben is... mindig használhatóan

 

Szóval, szerintem nem kell majd hatalmas szállító hálózat!

Minek?! pár erős gerinc vezeték elég lesz az EU-ban... mint a gáznál/olajnál  is.

Előzmény: kiggyo (42222)
kiggyo Creative Commons License 2015.03.01 0 0 42222

Legyen igazad!

OFF

Az áramnál az a gázos hogy drága infrastruktúrát kér és nem túl jó hatásfokú, sok a szállítási veszteség is.

 

Gondolj bele mekkora kapacitásbővítés kell majd ha tömegesen fűtenek, autóznak az árammal. 5-10-szeres? Az egy szem paks II-n is makkolunk évtizedek óta, a hálózaton is van mit fejleszteni.

Valami forradalom előtt vagyunk az tény, lehet minden vellanyos lesz de én biztosra megyek, jó az a 2 független energiaforrás.

ON

Előzmény: Törölt nick (42221)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42221

A gázra is ezt mondták a 70-es években.

... és 30-40-(50?) évre be is jött :-)

 

 

Fa mindig lesz

 

Jajjnemár!!! dehogy lesz.

 

Amikor azzal fűtöttek sokan akkor is tűzifa hiány volt!

Pedig a szén is játszott még ezerrel...

 

Amint elkezdene a ~2 millió egyéni háztartás fára átállni mi lenne?!

Kiírtanánk pár hónap alatt ez erdőket?

 

Amúgy a fát is könnyebb és hatékonyabb áramként (is) szállítani és használni!

BIO mini erőmű a falu szélén :-)

Azaz ÁRAM+távmeleg (melegvíz és fűtés és fólia, uszoda)  >> JÓÓÓÓ hatásfok.

 

Falun és városon (a becsövezhető helyeken) akkora marhaság a helyi vegyes tüzelés, hogy tiltani kéne!

 

Sőt a gáz meleg gyártásra történő háztartási használatát is >> helyi fűtés és  vízmelegítés csak árammal  távhővel.

Ez lenne a valódi zöld irány ....

 

----

 

Áramot a legkönnyebb generálni már manapság is és pláne az lesz majd a jövőben :-)

 

A nap most is reggeltől estig süt és Európa vagy 6 időzóna ám!

Azaz elég jól párosítható a termelés az igényhez, ha majd lesz

egységes EU energia rendszer, ami már >> napirenden is van!

 

A szél a tengerpartokon/tengeren gyakorlatilag mindig fúj.

A tenger mindig hullámzik... erre még rá sem mozdultunk.

 

Szerintem, 5-10 év múlva már senki nem akar/fog majd

gázzal pláne fával fűteni ott... ahova elér a villanydrót!

 

Én erre készülök, ezt várom.

Előzmény: kiggyo (42217)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42220

google 19 másodperc ... áramdíj   >> http://www.elmu.hu/#!/lakossagi-ugyfelek/tarifak-dijak/lakossagi-tarifatabla

 

(feltéve hogy nem ......-7-.. az adószámod)

 

A normál A1 árszabás ez elszámolás alapja.

 

A tarifatábla alapján tehát:  16,10 Ft/kWh jár a HMKE túltermeléséért, ha nem vagy ÁFA alany.

ÁFA alanyként +ÁFA természetesen, azaz: 16,10x1,27=20.47 Ft/kWh lesz számlázható.

 

Előzmény: Condens (42219)
Condens Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42219

Tudna valaki segíteni, hogy amennyiben nem használom el a többletenergiát, ELMŰ területen, mint adószámmal rendelkező magánszemély , nennyiért számlázhatom ki ELMŰ nek a többletet?

 

 

payagyerek Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42218

Nyilvános az emilem. Keress meg, ha gondolod.

Előzmény: Törölt nick (42186)
kiggyo Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42217

"Vagyis már most érdemes a gáz (és a fa) helyett az áramra alapozni, új építésnél."

A gázra is ezt mondták a 70-es években.

 

640kByte mindenre elég lesz. Bill Gates, Microsoft. Ismerős?

 

Én mindig óvatos vagyok ezekkel a jövőbeni dolgokkal.

Most olcsó az áram mert túlkínálat van.

Mivel olcsó és univerzális mindent azzal akarunk majd hajtani (autó, fűtés stb).

Megnő a kereslet, a kínálati oldalt lassú bővíteni, azaz drága lesz.

 

Biztosítékként mindig jó az a fatüzelés mellé (kandalló, kazán). Fa mindig lesz, gyorsan növelhető a termelőkapacitás (energiacserjék  szalmabrikett, stb), nem olyan kiszolgáltatott a politikai széljárásoknak. 

Előzmény: Törölt nick (42213)
kiggyo Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42216

Egy kicsi utánajárással (google) nem kevernéd ennyire a fogalmakat. A kocsi esetében a mágneses tér bejut, viszont a sofőr minden pontja egy potenciálon van, ezért nem rázza meg az áram.

A napelem DC áramot állít elő, ami vezetékben haladva DC mágneses teret gerjeszt. Ezt mondta Condens is. Erre mondtam hogy ez ellen a tetőd nem véd.

Az erőtér mimimális, ráadásul a két egymás mellett futó kábel erőtere kioltja egymást. 

Nem gerjeszt gyorsan változó (AC) mágneses teret. Ezt állítottam én.

Fizikaóra vége.

 

Előzmény: ívfény (42214)
ívfény Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42215

"A napelem megfelelően kábelezve, védve van az induktív hurok  ellen és ez által a DC mágneses mező is minimális. Megaztán a földnek is van egy statikus mágneses mezeje..."

 

Condens írta! Szerinte, van, de kicsi, ha minden okésan van kötve...

Előzmény: kiggyo (42210)
ívfény Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42214

Ok!

De akkor mi a helyzet az autóban ülő manus esetében? Ott van, qurva nagy vaslemez mentes felület, körbe, körbe, az ablak! És mégsem nyúvassza ki a faszit, ha belecsap a villám az autóba.

 

"A napelem szerencsére semmiféle változó mágneses teret sem bocsájt ki, ott aztán nincs mitől tartani."

 

Hátt itt lejebb valaki azt írta, h bezony van. Most akko döntsétek el, h van, vagy nincsen!

Előzmény: kiggyo (42210)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42213

Az, hogy mi lesz a jövő elég képlékeny, de az áramé a jövő a háztartásokban, ez gyakorlatilag biztosra vehető.

http://www.mnnsz.hu/ezert-ilyen-meglepoen-olcso-az-aram-magyarorszagon/

 

Vagyis már most érdemes a gáz (és a fa) helyett az áramra alapozni, új építésnél.

Előzmény: fizzika (42181)
Condens Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42212

 A lassan változó mágneses tér ellen nem véd a vaslemez, max. a megfelelő permeabilitású  lágyvas. Ha leföldeled akkor sem hatásos, a Farady kalitka pláne nem, azok max. az elektrosztatikus tér ellen nyújtanak bizonyos  védelmet, vonatkozik ez az egyéb (pl. réz) fémekre is.

 

Az alacsony frekis mágneses mező sem a több millió  voltos távvezetékek mellett a legveszélyesebb, hanem a lakás mellett menő 230V os légvezeték (ha sodrott akkor is)!

Tudniillik az relative közel van hozzád és a relative kis feszültség miatt nagy áramok folynak benne. A mágneses teret az áram generálja.

 

Fejlett országokban már sok helyen csak lágyvasas árnyékolással kerülnek beépítésre a lakáson belüli 230, 110V os kábelek is a sugárzást csökkentendő...

 

Jó példa ezekre, a mágneses sugárzás káros hatásaira (meg még ki tudja miről nem tudunk?), hogy pl. a társasházaknál a trafók környékén (alul, felül, mellett) lakók nagyobb gyakoriságú megbetetgedéseiről is előg sokat lehet olvasni...

 

No persze, mindjárt jön a válasz, hogy akkor menjek vissza a fára...

... biztos, hogy most boldogabbak vagyunk?

Condens Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42211

Mi az a fluxuskondenzátor? Mire jó?

 

"Ha beleépíted egy DeLorean autóba csomó fisz-fasszal együtt, és beállítasz egy időt a műszerfalon, majd felgyorsulsz 88 mérföld per órás sebességre, akkor pontosan abba az időbe jutsz, amit beállítottál..."   Sic! Vissza a jövőbe

Előzmény: erbe (42207)
kiggyo Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42210

Emlékezz vissza milyen ketrecben ült az öreg a bemutatóin!

A Faraday-kalitka működése egyszerű: a jó vezetőképességű fémből készített, teljesen zárt "dobozba" az elektromágneses tér nem hatol be, levezetődik a héjon. Mivel a kalitka minden része azonos potenciálon van nem rázza meg a manuszt. Ilyen amikor a repülőbe villám csap.

 

A gyakorlati megvalósítás ennél egy kicsit bonyolultabb: a "teljesen zárt" jelző általában nem igaz: a szinte mindig jelenlévő rések, lyukak miatt valamennyi zavarjel átjut. Minél több a rés ill. lyuk, és mennél nagyobbak geometriai méreteik, annál több lesz a bejutó zavarjel. 

 

Azaz a híresztelésekkel ellentétben egy földeletlen fém tető ahol a lemezek nem csatlakoznak elektromosan nem sokat árnyékol, ahoz a falaknak, és a padlónak is fémböl kellene lennie. Vagy teli lemez, vagy ha jól emlékszem a hullámhossz 1/20 része lehet a háló mérete (mikrosütő eleje). Be kell vonni az ablakokat is, és fémesen csatlakoztatni a falhoz.

Egy teljes átverési iparág épül a hatástalan árnyékolók árusítására.

A napelem szerencsére semmiféle változó mágneses teret sem bocsájt ki, ott aztán nincs mitől tartani.

Előzmény: ívfény (42209)
ívfény Creative Commons License 2015.02.28 0 0 42209

Ezt én is így tudtam." faraday elv"

Előzmény: erbe (42206)
kiggyo Creative Commons License 2015.02.27 0 0 42208

Az a baj hogy az a fluxuskondenzátor csak Delorean DMC-12-vel működik, fűtökábellel nem. Van átalakító szetted?

Előzmény: Condens (42189)
erbe Creative Commons License 2015.02.27 0 0 42207

Hogyan tenné energiatakarékosabbá a fluxus kondenzátor? (magyarul fázisjavító kondenzátor) Legfeljebb a szolgáltató örül neki, de PWM vagy fázishasításos szabályzásoknál úgyis kötelező zavarszűrő használata. Fűtőkábeles fűtésnél egyszerűbb a termosztát vagy egyéb "ki-be" kapcsolású szabályzás.

Nézted, miket hoz a linked? :-(

Előzmény: Condens (42189)
erbe Creative Commons License 2015.02.27 0 0 42206

Bármilyen fém csökkenti a mágneses sugárzások hatását. Jól vezető, de nem mágnesezhető fémek, réz, alu a nagyfrekvenciás sugárzásoknak állnak útjába, míg a vas (pléh = horganyzott vaslemez) mindenféle mágneses hatást gyengít vagy jó esetben teljesen leárnyékol (félrevezet :-) ).

Előzmény: ívfény (42199)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!