Keresés

Részletes keresés

nemertemenezt Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22869

"Bocs, de szerintem itt a gyakorlat, nem az effektív gyakorlati tevékenységre, hanem arra értendő, hogy a tanuló a szakmáját munkahelyen, képzőhelyen, szakember mellett lehetőleg hasznos élőmunkán tanulja meg."

 

Részben igazad van. Egyértelmű, hogy nem vagyok benne a gyakorlati képzésben, csak hallok a kollégáktól ezt-azt.

 

Amit írsz, jogos is lenne, ha a technológiai fejlődés mindenütt megjelenne. Sok vállalkozó, ahol el akarnak helyezni egy-egy tanulót nem tudja azokat a (technikai) feltételeket biztosítani, amit egy nagy cég igen. Mit tanul, tanulhat meg az egyik és mit a másik? Ugyanazt a bizonyítványt kapják, ugyanazt a tudást szerzik?

 

Természtesen ez nem minden területre áll.

Előzmény: momentan (22866)
nemertemenezt Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22868

Érdemes megnézni a

http://www.ofi.hu/tudastar/jelentes-magyar/fuggelek

lapon a 3. táblázatot.

 

Kicsit csalás, mert nem mind ugyanarra a korosztályra vonatkozik, de a lényeges változás látható.

Ha elfogadjuk, hogy aki magasabb szintre jutott, pl. diplomája van, okosabb, képezhetőbb is a többinél... akkor...

 

1990-ben a szakképzés 15,5% és 66,1% közötti emberekkel foglalkozott (a legjobb 15,5% diplomát szerzette, vagy gimnáziumi érettségivel lépett ki az oktatásból)

 

1998-ban (tehát még mindig nem ma, hanem 17 évvel ezelőtt) ez a sáv a 29,8% és 81,9% közöttire változott.

 

Létszámrarányosan a képzettek száma érdemben nem változott, 50,6-ről 52,3-re nem lényeges. Ugyanakkor a diákok értelmi szintjében volt egy kb. 15%-os eltolódás fent és lent is. Ha a világ semmi másban nem változott volna, már ez azt jelentené, hogy változtatni kell.

Előzmény: nemertemenezt (22865)
momentan Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22867

Olvasd el a 22863 alatti cikket

 

idézek belőle

 

 

„Én csak dolgozni akarok, meg élni valamiből, de nem hagyják”

 

Spórol és kizsigerel az új rendszer

 

 az egész rendszer beállt a takarékoskodásra

 

“Nekem és sok társamnak nem éri meg a pedagógus- életpályamodell szerinti tanítás. Két év nyomort nem akar senki bevállalni”

 

 

Így lesz szakember, pedagógus?

 

 

Előzmény: Törölt nick (22856)
momentan Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22866

Bocs, de szerintem itt a gyakorlat, nem az effektív gyakorlati tevékenységre, hanem arra értendő, hogy a tanuló a szakmáját munkahelyen, képzőhelyen, szakember mellett lehetőleg hasznos élőmunkán tanulja meg.

 

Egértelmű, hogy a 70-es évek lakatos gyakorlati tevékenységét pl. síkreszelést nem úgy, és olyan mértékben kell oktatni, hanem a jelenlegi technikák, technológiák szerint.

 

Ez esetleg megköveteli azt, hogy a munkatevékenység eltávolodjon kicsit a tantervi leírásoktól, hiszen az iparos nem a tanuló, hanem a piac igényei alapján válogat a munkákból.  

 

Fontos, hogy a tanuló nagy óraszámban végezze az értelmes korszerű szakmai gyakorlatot. 

 

Előzmény: nemertemenezt (22865)
nemertemenezt Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22865

"Egy jó és életképes gyakorlatot kell visszahozni."

 

Ahogy a céhek kinevelték az utánpótlást az is jó és életképes gyakorlat volt. Azt is vissza lehetne hozni?

 

Ebben a korban 25-30 év is felfoghatatlanul nagy idő. Vissza kell gondolni mondjuk 1985-re! Ha valaki akkor lefekszik aludni és felébred ma, sok szakmába nem lenne könnyű beilleszkednie. Más kívánt akkor az oktatás és mást most. És ez nem azt jelenti, hogy ami akkor működött, az akkor rossz lett volna - bár abban sem vagyok biztos, hogy jó.

Előzmény: Törölt nick (22856)
momentan Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22864

"És ha mások is, a szakma is annak látja, márpedig így van, akkor lesz rá ember is, aki közreműködik benne."

 

Honnan ez a nagy tudás?

Mi van így?

Ki az a szakma?

 

Azok, az iparban soha nem dolgozó megmondóemberek, akik magukat szakmai irányítóknak nevezik?

 

Majd, ha a 30 éve végzett volt tanítványaim, akik kinn munkairányítóként, műhelyfőnökként dolgoznak, és azt mondják, hogy jó, akkor elhiszem.

 

De nem ezt mondják.

 

Lesz rá ember? Honnan? Leakasztjuk a készletből?

 

És mindez most kellene, mert bejön a gyerek az iskolába, és nem mondhatom neki, hogy "majd lesz"?

 

Holnap lesz fácán! Hogy a régi klasszikus filmcímet idézzem.

Előzmény: Törölt nick (22856)
nemertemenezt Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22863
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22862

ahaaa ... ha te mondod.

Előzmény: Pomber Béla (22859)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22861

most tényleg hülyének próbálod magad tettetni. csak nehogy elhiggye valaki.  

egyébként én - veled ellentétben nem sírok vissza mindent ami a szocializmusban volt - balos vagyok, de liberális.

utálom, ha belebeszélnek az életembe, mint kádárék. meg most. te viszont el vagy veszve, úgy tűnik, ha nincs valaki, aki megmondja mit kell gondolni.

Előzmény: Pomber Béla (22860)
Pomber Béla Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22860

nálad nagyobb kádáristát nem ismerek

 

Ha már nyugger lennék havi 150-nel úgy, hogy életemben alig fizettem járulékot, hát bizisten az lennék én is, nem csak te. De hidd el nekem, e tekintetben nem vagyunk egy platformon, én a hozzád hasonló szocikat az ország tönkretevőinek tartam, nem egészen alaptalanul.

Előzmény: tombadillo (22857)
Pomber Béla Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22859

Csak szólok... az a nick nem én vagyok.

Előzmény: tombadillo (22858)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22858

nehogy elfelejts nicket váltani.

Előzmény: Törölt nick (22856)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22857

félreértetted (dehogy értetted félre, csak úgy csinálsz).

 

bogárka. nálad nagyobb kádáristát nem ismerek, beleértve talán még biszku bélát is. csak ezt megspékeled egy antikommunista halandzsával. mint az ideálod, akinek mint utóbb kiderült nem a kádárizmussal volt baja, csak azzal, hogy nem ő kádár.

 

:)

Előzmény: Pomber Béla (22855)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22856

Egy jó és életképes gyakorlatot kell visszahozni.

 

És ha mások is, a szakma is annak látja, márpedig így van, akkor lesz rá ember is, aki közreműködik benne.

 

A "na és hol vannak a szakemberek", - ez a megmondóember jólismert " fogjuk meg és vigyétek" hozzállása.

 

Most képzeld, amit évtizedeken keresztül, "kormányokon átívelő" ostobasággal hagytak tönkremenni, azt nem egyszerű helyrehozni.

 

Munka kell hozzá.

Előzmény: momentan (22843)
Pomber Béla Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22855

Bocsánat, de engem az az érvelés nem hat meg, hogy milyen sok pozitívumot is adott a jó Kádár apátok, amikor akár közénk is lövethetett volna...

 

A magyar oktatási rendszert egyértelműen a ballib oldal lökte a legjobban a lejtőn lefelé, az pedig nem menti őket, hogy most a Fidesz kapkod mint Bernát a ménkűhöz...

Előzmény: tombadillo (22853)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22854

míg viszont te "25 éve folyamatosan benne vagy a szakképzésben...". 

Előzmény: Pomber Béla (22852)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22853

egyébként már régen érdekel, hogy hogy tud valaki ilyen véresszájú antikommunista lenni, miközben egyetlen olyan pozitívumot sem képes felsorolni, ami nem a kádár rendszerben gyökerezik.

lényegében egy antikommunista munkásőr vagy.

Előzmény: Pomber Béla (22850)
Pomber Béla Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22852

Nyilván 25 éve folyamatosan benne vagy a szakképzésben...

Előzmény: tombadillo (22851)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22851

dehogy nincs, csak nincsenek itthon.

Előzmény: Pomber Béla (22850)
Pomber Béla Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22850

90 óta nincs utánpótlás.

Előzmény: tombadillo (22849)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22849

dehogy nincsenek, csak nincsenek itthon.

Előzmény: Pomber Béla (22848)
Pomber Béla Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22848

Nem volt utánpótlás. Az elfogyás az természetes lenne, de jönnek a fiatalok, akikből öregek lesznek. Nincsenek fiatalok 25 éve.

Előzmény: tombadillo (22847)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22847

egyébként meg KOMMUNISTÁÁÁK

 

mondjuk 25 év alatt a nagy öregek természetes módon is elfogynak.

Előzmény: Pomber Béla (22846)
Pomber Béla Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22846

Ehhez gyerek és elit szakma kellene.

 

És olyan "öregek" aki ismerik a szakma csínját-bínját. Nos kérlek azok szűntek meg létezni az elmúlt 25 évben.

Előzmény: momentan (22827)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22845

de mennyivel meggyőzőbb lettél volna, ja mind a hat pont végére odaírod, hogy "hülyegyerek". ez így nem elég ütős.

 

:)

Előzmény: momentan (22843)
nagyanyo5:0 Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22844

1 igazi anyuka nap mint nap énekel kicsinyének:))))) Ja, magyar gyermekdalokat!!!!

Előzmény: momentan (22843)
momentan Creative Commons License 2015.08.15 0 1 22843

Nem tekint mintának!

 

Ez olyan mint a magyar foci!

 

A magyar focit techikásan kell játszani, ergo -PUSKÁS és Aranycsapat

 

És ettől máris jó lesz, elvégre minta van rá, ami ráadásul a mienk.

 

 

 

"Átgondolt, jól előkészített annyiban, hogy mintának tekint egy sikeres gyakorlatot, ami ráadásul a sajátunk (volt)."

 

Szóval elegedő egy sikeres gyakorlatot példaként elővenni és az már elő is van készítve, át van gondolva (!).

 

Tehát egy elképzeléshez a gyakorlati megvalósítás elött felesleges:

-előtanulmányok, hatásvizsgálatok készítése

-szellemi háttérfeltételek megteremtése

-technikai háttérfeltételek elkészítése

-kisebb csoportokban modellezés, próba

-kisérleti üzem, próbajárat

-majd a tapasztalatok levonása után végleges bevezetés

 

Á, nem! Ráküldeni a gyerekekre és tanárokra. Oldjátok meg.

 

Felhívom becses figyelmedet, hogy ez nem a napi testnevelés, amire azt lehetett mondani, hogy futhat a gyerek az utcán is, ha nincs tornaterem!!!!

Ez szakképzés, gépekkel, szakemberekkel, értelmes munkákkal!

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (22839)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22842

persze ez sem válasz volt, sima személyeskedés. meglepődtem? nem. erre számítottam? igen. 

Előzmény: Törölt nick (22841)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.15 -1 0 22841

tökhülye vagy, bocs

Előzmény: tombadillo (22840)
tombadillo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 22840

állításod összefoglalva:

- nagyon régen jó volt.

-aztán elbaltázták.

-aztán kommunisták.

-aztán még mindig szar volt.

-de most tuti jó lesz. miért, mert úgy fogják hívni, mint nagyon régen (jelzem mint momentán kollega rámutatott, csak szeptemberig - jó esetben), utána meg nem.

 

az, hogy

-a közismereti tárgyak megszűntek

-a képző helyek (gyárak) is

-hogy pár év alatt másodszor rendezik át az egész rendszert (merthogy az első még saját maguk szerint is megbukott

 

az nem számít.

 

amúgy engem is érdekelne, hol látsz bele a rendszerbe, ami még nincs is, és látod a tutit. most, hogy mondták, tényleg elég bélás a szöveg (szerintem a bélás imidzsbe nem fért bele a hülyegyerekezés, ezért válthattál).

persze, lehet, hogy tévedek. 

 

Előzmény: Törölt nick (22839)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!