Keresés

Részletes keresés

sr1 Creative Commons License 2021.03.11 0 0 98132

Ez is nyeregtető, de nagy (16 méter a nyilás, 5.3 méter magass a tető, 43 fokos, asszimmetrikus, cserépfedés, 33 tetőablak), dupla állószékkel, kartámaszok merevitik ki a hosszanti irányt.

Négy szelemen van, talp, két derék és egy csúcs. Jól át kellett gondolni a csomópontokat. A födém nagy része monolit vasbeton, de van egy 5 méteres széles fa födémes erész is, az fa oszlopokra és egy vaskos szelemenre van feltámasztva. Legalább 3000 euróra vettem vasalatot: csavarokat, szeget és menetes szárakat.  

Két csavar van a behajtva kartámaszba és a horgolásnál.  A mérete 8x160-as. 

Előzmény: gsmotoros (98130)
sr1 Creative Commons License 2021.03.11 0 0 98131

Ez manzárdolva  is lesz... Tervezhetett volna 10x20-as szarvazattal, tetőablakok is lesznek, meg hőszigetelés, gipszkarton, gyűlnek a kilók, hiába könnyű a lemez.  

 

Meredek a tető, vitorla, kicsi a horgolás. Ilyen füleket vegyél, a neve erősített sarokelem: 90x90x65 méterbe, minden szarufára kettőt. Ebbe be lehet hajtani egy vastagabb facsavart is. De át lehet fúrni a szarufát és beépíteni egy M8-as vagy M6-os menetesz szárat, anyákkal rögzítve. A talpszelemenre meg egy 6x100-as facsavart és a kisebb furatokba, ami befér.  

 

Előzmény: gsmotoros (98129)
gsmotoros Creative Commons License 2021.03.10 0 0 98130

120 m2 Gerard fedés+szerkezet újjáépítéssel 3,5 millió volt. (1,5 volt a munka)

Előzmény: PET SHOP BOY (98084)
gsmotoros Creative Commons License 2021.03.10 0 0 98129

Köszönöm szépen a részletes választ! A lentiekben írom a válaszokat a részlet-kérdésekre, ha jól gondolom, akkor nagyjából okés a helyzet.

 

Ha jól értem a tetőnek nincs állószéke és csúszszelemene sem. 

 

Ez egy fogópáros tetőszerkezet, közép és taréjszelemennel (ez a csúcsszelemen gondolom), "függesztett" fogópárokkal. (3D skicc lentebb)

 

Jó lenne megtudni  a tető szögét, a szarufák hosszát és keresztmetszetét, cserép súlyát négyzetméterenként.  

 

A két talpszelemen távolsága 6,6m. 53 fokos a tető. Gerard-al burkolt (6,42kg/m2), így a tetőfedés súlya elhanyagolható a többi egyéb szél meg esetleges hóteherhez képest. A szarufák eresz-túlnyúlással együtt olyan 7 méteresek, de abból az utolsó méter a túlnyúlás.

 

 

A szekezeti csavar, az más kategória, de ami tanusítvánnyal is rendelkezik, az nagyon drága. Létezik a kereskedelembe, olyan szerkezeti csavar is, aminek nincs tanusítványa.

A szerkezeti csavaroknak nagyméretű fejük kell legyen, torx behajtással, a csomagoláson kell írjon egy csomó paramétert.    

 

No ilyen van 1db belehajtva a szarufákba kívülről és az fogja őket a talpszelemenhez. Hogy tanusítványos-e azt nem tudom. (valami "Pro-fast torx" csavar 90 Ft/db a 8x200-as azt hiszem a legtöbb, amit használtak)

 

1. A talpszelemen le van kötve, kifordulni nem fog tudni, de húzz rá az anyákra, esetleg tegyél egy nagyobb alátétet az anya alá-  40x5-ös laposvasból.

 

Ezek az M14 anyák vannak fakötésű bika alátéttel ott, az talán nem gond.

 

Más mókány akad persze a szelemen körül. Persze ez meg az ferde volt a koszorún, szóval lettek távtartózások, meg pár helyen a talpcsavar a szelemen szélére adta ki. 80-as évek na... a háznak vannak kelletlen adottságai, hadilábon áll a derékszöggel. Egy helyen meg a talpcsavar hossz el lett nézve és besüllyesztették a szelemenbe. De sajnos ez ilyen mese.

 

 

 

 

 

 

2. Ha be van horgolva (kármizva) szakszerűen a szarufa és a szelemen illesztése, azaz legalább 1/3.5-a a szarufa magassága a horgolás és ha olyan szerkezeti csavart eresztettek bele, ami a menetelt részén végig fog a szelemenbe, valamint a szarufa nem vastagabb 10 cm-nél, akkor egy csavar elég. 

 

 

Ez a kármizás meg volt, van rajta ilyen bevágás. A szarufa 7,5cm*15cm.

 

3. A fogópárokat menetesz szárokkal kell legyen rögzítve a szarufákba és legalább 15-ös pallók kell legyenek, valamint lejebb kell legyenek szerelve, mind a tető teljes magasságának az 1/3-a.   

 

Azokat is két oldalról behajtott 1-1 db 8-as építőcsavarral oldották meg a mesterek. Ide még 1-1et pluszban behajtanék a két oldalról.

 

A fogópárok természetesen a szarufáknak nem a tető csúcsa felé eső felső harmadában vannak, hanem lejjebb, a helyük okés.

 

4. Nézd meg, ha a szarufák össze vannak egymásba eresztve a csúcson.

 

 

Össze ér az elvágott felületük, hogyha azt értenéd ezalatt.

 

Nade, ha tényleg nagy a szél és van egy vitorlád, akkor be kéne építeni egy csúcsszelement, amit megtámasztasz alulról a fogópárok közé (beengedve) négy csapolt oszlopocskával , egyet-egyet a tető két végére és kettőt a tető hosszát három részre osztva, hónajkötésekkel (karkötésekkel) ellátva. De csúcsszelemenbe a már felszerelt szarufák horgolását nehéz megcsinálni, pl. erre való a lekötő vasalat- függőlegesen szerelve. 

 

Hónaljkötés az nincs, ha jól értem, hogy az mi egyáltalán.

 

Így néz ki a helyzet, ez már nem a terv, csak egy 3D skicc, menet közben lett pár változtatás és nem a terv lett teljesen követve, azzal itt sokat nem érnék a megosztásával.

 

 

Ez meg egy pár fotó belülről:

 

 

 

 

Talán a viharlécezés kicsit ad-hoc, más a két oldalt, nagy logikát nem tudok benne felfedezni.

 

Aztán a csúcsszelemen alá szegezz fel minden szarufánál még egy fogópárat colos deszkából, pont a csúcszelemen alá.   

 

 

Ez a kakasülő nem? Olyan van, ugyanúgy 5x15ös

 

Nagyobb nyilásnál, be szoktunk szerelni egy méteres szarufa darabot a fogópárok közé is, középre.  

 

Ha az általam "függesztőnek" hívott alkatrészre gondolsz, olyan van.

Előzmény: sr1 (98128)
sr1 Creative Commons License 2021.03.10 0 0 98128

Ha jól értem a tetőnek nincs állószéke és csúszszelemene sem. 

Jó lenne megtudni  a tető szögét, a szarufák hosszát és keresztmetszetét, cserép súlyát négyzetméterenként.  

A lekötő vasalatot egyszerű pergoláknál használják (hobbi szinten), szeglemezes tetőknél, de nem magastetőknél.

Lehet, hogy a vasalat jó (ha a lemez vastagsága legalább 2.5 mm), de ha jól emlékszem csak 4.5-mm vastag facsavar lehet belehajtani, ami mángorolt és a feje leszakad, ha kap egy nagyobb terhelést- pl. akkor is amikor becsavarják, főleg ha végig menetes. 

 

A szekezeti csavar, az más kategória, de ami tanusítvánnyal is rendelkezik, az nagyon drága. Létezik a kereskedelembe, olyan szerkezeti csavar is, aminek nincs tanusítványa.

A szerkezeti csavaroknak nagyméretű fejük kell legyen, torx behajtással, a csomagoláson kell írjon egy csomó paramétert.    

 

 

 

A következőket ellenőrizd:

1. A talpszelemen le van kötve, kifordulni nem fog tudni, de húzz rá az anyákra, esetleg tegyél egy nagyobb alátétet az anya alá-  40x5-ös laposvasból.

2. Ha be van horgolva (kármizva) szakszerűen a szarufa és a szelemen illesztése, azaz legalább 1/3.5-a a szarufa magassága a horgolás és ha olyan szerkezeti csavart eresztettek bele, ami a menetelt részén végig fog a szelemenbe, valamint a szarufa nem vastagabb 10 cm-nél, akkor egy csavar elég. 

3. A fogópárokat menetesz szárokkal kell legyen rögzítve a szarufákba és legalább 15-ös pallók kell legyenek, valamint lejebb kell legyenek szerelve, mind a tető teljes magasságának az 1/3-a.   

4. Nézd meg, ha a szarufák össze vannak egymásba eresztve a csúcson.

 

Nade, ha tényleg nagy a szél és van egy vitorlád, akkor be kéne építeni egy csúcsszelement, amit megtámasztasz alulról a fogópárok közé (beengedve) négy csapolt oszlopocskával , egyet-egyet a tető két végére és kettőt a tető hosszát három részre osztva, hónajkötésekkel (karkötésekkel) ellátva. De csúcsszelemenbe a már felszerelt szarufák horgolását nehéz megcsinálni, pl. erre való a lekötő vasalat- függőlegesen szerelve. 

Aztán a csúcsszelemen alá szegezz fel minden szarufánál még egy fogópárat colos deszkából, pont a csúcszelemen alá.   

Nagyobb nyilásnál, be szoktunk szerelni egy méteres szarufa darabot a fogópárok közé is, középre.  

 

Előzmény: gsmotoros (98127)
gsmotoros Creative Commons License 2021.03.10 0 0 98127

M14-es tőcsavarok vannak kissé változó sűrűséggel a szelemennél, de 1m-nél nem ritkább sehol, ott nincs probléma.

 

Ez egy olyan nyeregtető, aminek a tetőfelülete egy az egyben a helyi uralkodó szélirányba néz, tehát az egyik oldalon nyomás, másikon szívás itt tuti, hogy valóban fel tudn lépni az elméleti teherkombinációk közül.

 

Szóval jobb volna biztosra menni a szarufa-szelemen kapcsolatnál is. Gondolom nem véletlen találták ki a "szarufa szelemen lekötő vasalat"-ot.

Előzmény: lala1961 (98126)
lala1961 Creative Commons License 2021.03.10 0 0 98126

Üdv ! A fogópárok átkell vigyék a súlyt kiegyenlítve a szétfeszítő erőkart !:-) Talpszelemenek ha jó a kivitelezése nem tudja szétfeszíteni a tető ,persze nem 6-os csavart kell a pillérbe betonozni 3 méterenként !:-)

Előzmény: gsmotoros (98125)
gsmotoros Creative Commons License 2021.03.10 0 0 98125

Köszönöm a választ!

 

Ilyen 6 kN körüli erő nyomja szélsőséges esetben kifelé a térdfalat méterenként, ami a tetőről adódna oda át. Ez volt a papírokon asszem, ámde a szarufák 85cm-ként vannak. Egy szarufa közre jut 5kN, amit a szelemennek át kell adni vízszintesen valami beteg viharban mondjuk. 

 

 

Szóval hivatalosan a jobb és a bal lekötőbe csavart csavarok együtt kéne tudják ezt nyírásra. Egy csavar a szelemenbe, egy a szarufába aztán ugyanez tükrözve a szarufa másik oldalára. De akkor legyen (2+2)*2 per kapcsolat, értem a biztonsági logikát az "egy csavar nem csavarban" :-)

 

*A szakik által odabiggyesztett 8-as építő csavar nem adja ki a számok szerint, az inkább csak lustaság volt a részükről fellteszem. Ez hamar orvosolható szerencsére. (Azt úgy veszem, mintha ott sem lenne a fenti számításban)

Előzmény: Töck Jenő (98124)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.03.10 0 0 98124

Úgy tanultuk, hogy egy csavar nem csavar. Nem árt egyel több annál ami a számítás szerint kell.

Előzmény: gsmotoros (98123)
gsmotoros Creative Commons License 2021.03.10 0 0 98123

Sziasztok!

 

A szarufa szelemen kapcsolatnál az ácsok nem raktak szarufa-szelemen lekötőt, csak csavaroztak. Biztos ami biztos én feldobálnék párat azért.

 

 

Ahogy nézem mondjuk 2 csavar a szarufába, majd kettő a szelemenbe elég kéne legyen, mert két oldalról van minden egyes kapcsolat megfogva. 6-os facsavarból van egy maréknyi, azt használnám erre.

 

Hogy látnátok ezt a kérdéskört? Az egy darab 8-as építő csavar ami egyben tartja a szarufa-szelemen kapcsolatot azért a számok alapján elég ki van centizve mondjuk úgy, hogyha valami nagyon durva vihar jönne.

bmate89 Creative Commons License 2021.03.09 0 0 98122

Köszönöm, örök hálám! :)

Módosítottam, elvileg most már publikus az email.

Előzmény: sr1 (98121)
sr1 Creative Commons License 2021.03.09 0 0 98121

Nem szükséges a ház felől két oszlop. 

Kell két jól elkészitett tartó, amit felrögzítesz a falra. Ezt meg lehet oldani egy palló talppal és egy kis oszloppak, amit hátulról felrőgzitesz négy erőss facsavarral a pallóra.

A kis oszlopba bevállazod a visszatámasztást.   Este küldök neked egy rajzot, mert nehéz elmagyarázni és a részleteken múlik, hogy tartós és szép lesz vagy nem. Tegyél be egy elérhetőséget. 

Előzmény: bmate89 (98119)
nixon70 Creative Commons License 2021.03.08 0 0 98120

Azért is hívtam fel a figyelmét az egyik legfontosabb dologra...

Qrvára idegesitő.

Előzmény: BözsiBözsi (98118)
bmate89 Creative Commons License 2021.03.08 0 0 98119

"Erre elég két palló, amit az oszlopon a szelemenek alatt bevállazol 2+2 cm "

Ez a rész, ami kicsit homályos még. Ugye itt egy vízszintesen futó pallóról beszélünk, amit az oszlop és a fali konzol közé rögzítünk húzóerő miatt. De hogy érdemes rögzítenem a konzolra? A szelemenre csak lapolva, felülről?

Változtat esetleg bármin, ha a házfal felől is állna 2 oszlop? Ha úgyis kell egy közepesen nagy konzolt csinálnom, lehet esztétika szempontból már mindegy.

A házfal felőli szelement átmenő menetes szárakkal, lakótér felől is rögzítve, vegyi dübellel jó módszer rögzíteni?

Köszi!

Előzmény: sr1 (98105)
BözsiBözsi Creative Commons License 2021.03.07 0 1 98118

Sajna a link vizes, és a női tulajok erre nem nagyon gondolnak...

A női tulaj magától nem is jön rá  mekkora gáz tud lenni ilyen visszacsukódó wc ülőke.

 

A halálom mikor az egyik kezemben a szerszámom, a  másikban a gatyám, hogy na a földön legyen, míg a harmadik kezemmel meg próbálom nyitva tartani az ülőkét...

Előzmény: nixon70 (98117)
nixon70 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 98117

A vastagságára, tehát arra, hogy fel tudd hajtani a wc tetőt úgy, hogy ott is maradjon.

Előzmény: mybijou (98115)
eekeili Creative Commons License 2021.03.07 -1 0 98116

Kizárt hogy sk.  telepítenéd.

 

 A jó víz szelelő majd eligazít !!

Előzmény: mybijou (98115)
mybijou Creative Commons License 2021.03.07 0 0 98115

Sziasztok!

Egy felújítás közepén vagyok és a wc + tartály kiválasztásával kapcsolatban szeretném kérni a segítségeteket. Csaj vagyok, nem értek hozzá. Azt tudom, hogy hátsó kifolyású és lapos öblítésű csészére van szükségem, de fogalmam sincs, hogy mire kell odafigyelnem a tartály kiválasztásánál. Alsó szerelésű és jó bő vízzel öblítő tartályt szeretnék. (Egyébként miért nem lehet kapni monoblokkos wc-t laposöblítésű változatban?) Előre is köszönöm a segítséget!

Bz81 Creative Commons License 2021.03.03 0 0 98114

Köszönöm szépen a válaszodat! Átgondolom.

Előzmény: sr1 (98088)
halaloszto Creative Commons License 2021.03.03 0 0 98113
Előzmény: bmgy_325tds (98102)
einohyl Creative Commons License 2021.03.03 0 0 98112

  Épület függő.

 

 Nekem vannak építményeim   nyárfa anyagból.  2 is. Az oldalfalak és a tető is abból készült.

 

 Kaptam ingyen nyárfa deszkát és nyárfa lécet.  Cirka 3 m3 -t. A deszka olyan 1 ,2  1,4 m hosszú és  10  - 15 cm széles a vastagsága   2 cm.

 

 

 Az épületek falát  kívülről bevakoltam.  Műa. rabitz, rá a vakolat.   Immár 25 éve stabilan állnak..  Kettő  együtt kb  25 nm.

 

 Hogy  mire használom ,

 Elvileg garázs lett volna, de rossz helyen áll, így  előlépett/hátra lépett lomtárnak.

 A másik verzió , hogy eltüzeltem volna ezt a rengeteg nyárfa deszkát. Azt majd az utókor megteszi.

 

 A komolyabb lakóépületeim : az egyik vörösfenyő ács - szerkezet  rajta    más fenyő lécezés.

 

 A vörösfenyőt a többitől meg tudom különböztetni, a többi-- fekete fenyő- erdei fenyő stb.  az számomra csak van.

Előzmény: bmgy_325tds (98102)
YUR1LW Creative Commons License 2021.03.03 0 0 98111

Olyan, ami alapján leszabják nekem a falakat, és a tetőt CNC-vel, és ami alapján az önkormányzat ad használatbavételit, mivel 100 légköbméter alatt vagyunk (egy faipari mérnök barátom megcsinálta). :)

 

Egyik rajznak sem a témája az épület alapozása, így ebben szeretném meghallgatni a hozzáértőket. Te mit ajánlasz?

 

 

 

Előzmény: Varek1 (98110)
Varek1 Creative Commons License 2021.03.03 0 0 98110

 

 

 

 

a garázs terve végre megvan (<100m3 alatti), érdekelne milyen alapot kellene ez alá önteni."  

 

 Milyen terv az ami az alapot kihagyja ??

 

Előzmény: YUR1LW (98104)
sylvanus67 Creative Commons License 2021.03.03 0 0 98109

én már láttam használni tetőmegerősítésre (templomon 30x30 keresztmetszetekkel)

Előzmény: halaloszto (98103)
sr1 Creative Commons License 2021.03.03 0 0 98108

A konzolt nehéz felfúrni a falra, mert tényleg kell tartson... nagyot húz a tető kifele, a szarvazat horgolása nem elég. 

 

Előzmény: bmate89 (98107)
bmate89 Creative Commons License 2021.03.03 0 0 98107

Köszönöm a segítséget!

Egy párszor még elolvasom, hogy minden tiszta legyen :D

Előzmény: sr1 (98105)
bmate89 Creative Commons License 2021.03.02 0 0 98106

Itt a konzolosságot hogyan kell érteni?

Előzmény: Töck Jenő (98101)
sr1 Creative Commons License 2021.03.02 0 0 98105

felszerelnék a szelemennek két 10x20-as gerendát- fogópárként a két oszlopra - ehhez 20 magass és 6 cm széles csapot kell késziteni az oszlopon, ez szarufaméret, 1.4 méteres 10x2o -as könyököt (hónajkötést), bevállazva a fogópárok közé és csapszékkel csapolva a két oszlopba. A vállak az oszlopokon és a könyökökön úgy kimerevítik a sarkokat, hogy biztos megtart egy 3.5 méteres hosszú cserepes tetőt. 

A fogópárok közé, a könyökök felső vége, be kell építeni 6x20-as profilt, így nem tud majd kifordulni. 

A két oszlopot vissza kell támasztani a falra. Erre elég két palló, amit az oszlopon a szelemenek alatt bevállazol 2+2 cm és egy-egy konzolt készitve, felszerelsz a falra. A visszatámasztás húzva van.     

Nagyon masszív oszlopvasalatot kell késziteni, olyan amit a boltokba leket kapni, az nem elég erőss. 

Ja és a két oszlopot nem szerelem a tető két szélére, hanem 50cm beljebb, akkor az alatámasztás csak 6 métert és a fogópárokat kilógatom 50+50 cm.  

 

De meg tudom ezt tervezni oszlopok nélkül is, csak szakmunka kivitelezni. 2017-ben belinkeltem ide egy ilyen szerkezetet. Ehhez hasonlót, csak egy  masszívabbat. 

Előzmény: bmate89 (98098)
YUR1LW Creative Commons License 2021.03.02 0 0 98104

Sziasztok!

 

Korábban kérdezgettem már itt garázs alá való lemezalap témájában, a garázs terve végre megvan (<100m3 alatti), érdekelne milyen alapot kellene ez alá önteni.


A garázs adatai:

-6x6 méteres alapterület,
-5x15 pallóváz falak,
-32 fokos sátortető, fogópárokkal összefogva, rajta cserepes lemez fedéssel (helyi előírás az ekkora tető).

Amit én kitaláltam alá alapozás:

10-15 cm 0-32-es andezit, rajta 15 cm vasalt beton (C16-20, mixer). A vasalása úgy nézne ki, hogy körbe futna egy kvázi fagygerenda, ami 6-os átmérőjű, 10x10 centiméteres kengyelekből állna (30 centis sűrűség?), bennük 4 db 8-as vassal.
A körbe futó fagygerendán belül raknék 3 db ugyan ilyen gerendát kvázi erősítésnek (1,5 méterenként lesz így egy).

Mennyire hülye ötlet ez? Vagy beledobunk egy hálót (mekkorát?) és csókolom?


Köszönöm előre is!

halaloszto Creative Commons License 2021.03.02 0 0 98103

Remélem tilos

Előzmény: bmgy_325tds (98102)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!