Nem semmi áramfogyasztásokról lehet itt olvasni! :)
Nálunk családi ház, 100m2. Villanyról megy 1 hűtő-fagyasztó, 1 tv + alatta készenlétiben folyamatosan 1db műholdas beltéri.
1db laptop, gázkazán és padlófűtés 1+1db keringető szivattyúja, 1 db mosógép, heti kétszeri mosással. 1db villanysütő, de az tényleg ritkán megy, 1db mikró, az meg sokat megy. Világítás 2 fő helyen energiatakarékos izzó, a többi helyen sima izzó. Ketten lakunk a házban. Éves villanyfogyasztásunk átlag 1950kWh (havi ca. 6700Ft). Erre lett téve tavaly áprilisban egy 1,89kW-os napelemrendszer. Azóta villanyszámla felejtve. :) Fűtés, HMV, főzőlap gázról megy.
Amíg a gyerekem is velünk lakott, akkor volt átlag 2600kWh az éves fogyasztásunk.
Oké de nyáron mikor túltermelsz azt bizony pont a termelési időben (nappal) elklímázzák a környéken, akkor ugyanúgy égnie kellene a szénnek/gáznak/lignitnek(Paks nem egy gyorsan szabályozható erőmű).
Nyáron amivel többet termelek, annyival kevesebbet kell füstölnie az erőműveknek a szomszéd kevesebb igénye miatt.
Ez csak addig igaz, amíg van, aki elhasználja nyáron a termelést. Minél többen térnek át napelemre, annál nagyobb nyűg lesz megszabadulni tőle. Persze tudom, nem mostanában lesz akkora a penetráció, hogy ez gondot jelentsen.
Sőt, az az energia (még ha jelenleg csak átlag 14-17% is) amit elnyelnek a napelemek már nem erősíti az üvegház hatást. :)
Egyrészt a fosszilis hordozóval spórol, annyival kevesebb CO2 kerül ki a légkörbe, másrészt nem verődik vissza, nem távozik hő formájában a cserépről :)
Nálam is energiatakarékos minden lámpa, de nem is igazán tétel a világítás.
A 2 gyerek utáni évi 250 adag mosás, szárítás az már tétel.
A mosógép 300kWh, a szárító 700kWh egy évben. Brutális, de télen így is nagy a páratartalom a házban, szellőzőrendszer sajnos még nincs.
A főzőcske közel 600kWh egy évben, minden nap főz az aszony.
Régen lófütyi sem volt a villanyszámla amíg eljártunk mindketten dolgozni, nem volt gyerek.
Spórolunk, nem megy feleslegesen semmi, minden energiatakarékos, de az egész nap otthon lévő 3 fő és a sütésfőzés, mosás megdobja a fogyasztást. Faragni nemigazán lehet már rajta, pedig dolgozok az ügyön folyamatosan.
Csatoltam is egy táblázatot ha valaki akar mazsolázni, a fűtésre vonatkozó rész nem áram hanem fatüzelés, a hőmennyiségmérő adatai alapján. Egy kis csúszás van benne a decemberi leolvasás dec10-én történt meg, így a novemberhez 40 nap,a decemberhez 20 nap tartozik kb.
szerintem nem az életvitelbeli különbségek, hanem a rejtett fogyasztók visznek el rengeteget.
Ha van 3 keringető, nagyon nem mindegy, hogy azok 80W-ot vagy 10-20W-ot vesznek fel. persze egy modern szivattyú drága, így amíg megy a régi én sem biztos, hogy kidobnám csak az alacsony fogyasztás miatt.
Nekem a padló kör szivattyúját nem a külső hőmérséklet indítja, hanem egy csőtermosztát, ha jön meleg a kazántól megy. így ha épp jó idő van kint, és 1 hétig karácsonykor is a klíma fűt, akkor közben a padló keringetője nem eszik meg heti többszáz Ft értékű áramot. Ehhez nem kell beavatkozás.
Minden egyes STB is feleslegesen fogyaszt havi 600 Ft áramot, ha csak átlagosan napi 1-2 órát megy a tévé.
És ehhez még kapcsolgatni sem kell, vannak master-slave elosztók. Igaz annyi kellemetlenséggel jár, hogy a tv bekapcsolásakor kell vagy 20 másodperc, amíg az STB bebootol, addig nincs adás...
Asztali számítógépet én már kb. 10 éve nem használok, csak latopot, töredéke a fogyasztása, nekem kényelmes laptopon dolgozni, de tudom, hogy nem mindenki szereti. Én pont az asztali gépet nem szerettem, mert hangos volt benne a táp (legalábbis 10 éve, a laptophoz képest, ma már biztos vannak csendesebbek).
Könyörgöm, ne kezdjük újra a szaldóról a diskurzust. Nyáron amivel többet termelek, annyival kevesebbet kell füstölnie az erőműveknek a szomszéd kevesebb igénye miatt. Amikor télen visszakérem, max akkor 0 lesz a füstölési egyenleg. A legzöldebb, amit rögtön fel is használok, ez tény, errefelé kell elmenni. Sőt, a szolgáltató még jobban is jár, mert a drágább energiából kell kevesebbet vennie, én meg jellemzően este, az olcsóbból kérem vissza. Nincs itt semmi állami támogatás, mindenki jól jár, a szolgáltató is és kész.
Nálunk eredetileg villanyfűtés+4 kW napelem volt a terv, aztán meglepve tudtam meg, hogy nem fogom megkapni az A+-t így, ami kellett a pályázati támogatáshoz. Ezért lett hőszivattyús fűtés meg napkollektor (ami aztán végképp nem térül meg).
De utólag végiggondolva, jogos. Ha mindenki napelemmel túltermelne egész nyáron aztán az erőművekre támaszkodva zabálná a hagyományos úton megtermelt áramot télen és mindezért nem fizetne semmit, az egyáltalán nem lenne gazdaságos és nem is környezetbarát.
Az a napáram amit el tudsz használni, zöldenergia. A szaldó kihasználása nem. Épp ez volt eredetileg, ami miatt egyáltalán felvetődött a szaldó megszűnése: a szaldó az állami támogatás egy formája, ami bizonyos napelem-penetráció felett nem lesz fenntartható.
Kis lakásban nálam 3500 Ft körül volt kb. 10 éve a fogyasztás, aztán egyszercsak 20 ezres beruházással lecseréltem minden izzót LED-re (akkoriban ez kb. 25 ezres beruházás volt) és lecseréltük a huszonéves hűtőt is takarékosra, így a következő éves leolvasásnál közel 1000Ft-al csökkent a havi számla, aztán jött a rezsicsökkentés, ami még lentebb nyomta párszáz Ft-al, így lett a vége 2300 Ft.
Családi házban a sok öntözésnek, nagyobb szobáknak - így jóval nagyobb világítási igénynek köszönhetően 5000+ lett. Nameg itt vannak olyan "rejtett" fogyasztók, hogy nálunk pl. nyomás alatti a szennyvíz rendszer, így ott is dolgozik egy combos szivattyú.
Egy panelben ki lehet jönni 8-ból kb. Ott is attól függ, hány TV van, mennyi STB., számítógép, stb. A családi háznál meg úgy kezdődik, hogy az én fűtési rendszeremben kapásból van 3 szivattyú, 1 padlókör, ami a kültéri +5 fok alatt kikapcsolhatatlanul, folyamatosan megy (Vaillant vezérlés rulez, 60W x 24 óra az máris 1,5 kWh fogyasztás naponta) és ott van még a másik kettő is, ami szintén bekapcsol időről időre. A gyerek szobájában van kiegészítő elektromos fűtés, mert szélső szoba, alacsonyabb hőmérséklettel, egy 400W-os Adax panel is bekapcsol időről időre. Ez a két tétel már önmagában kiteszi a felét egy paneles lakás fogyasztásának. Tavasszal meg amikor leáll a fűtés, indul a medence forgatása. Ezek kikerülhetetlen fogyasztók, ettől hiába van ledesítve az összes spotom. :)
ez részemről nem kritika, csak beszélgetés a napelemes rendszerek pénzügyi oldaláról.
van aki vesz egy 20 litert fogyasztó benzines autót, és LPG-t szerel bele, hogy olcsóbban közlekedjen.
persze még így is jóval drágábban közlekedik, mintha venne egy 5 liter fogyasztású autót, de neki ez jó, mert örömöt szerez neki az autója.
nekem meg az okoz örömöt, hogy van napelemes rendszerem, de ettől még nem lesz rövidebb a rendszer megtérülése, akkor sem, ha magamat is becsapva kihagyom a kedvezőtlen tényezőket a számításból.
"(a pénzügyi-kamat-hozam mágusok ...kivételek)" de ha számolunk, miért hagyjuk ki az egyik oldalt?
Ezzel az erővel számolhatnánk úgy is, hogy autóval járni milyen olcsó, ha nem számolunk az üzemanyag költséggel...
tegyük fel, hogy van 1M Ft-om, és két választásom:
1. veszek belőle egy 2kWp rendszert, ami megtermel éves 90 ezer Ft értékű áramot
2. befektetem az 1M Ft-ot, a befektetéssel 10% hozamot érek el, ebből kifizetem a 90 ezer Ft villanyszámlát, de mivel 100ezret hozott a befektetésem, 10ezer Ft pluszban vagyok, jövőre már 1M + 10ezer lesz befektetni.
Erre mondták itt lentebb, hogy én 10 év alatt kifizetem a napelemes rendszer árát a szolgáltatónak. Ja persze, kifizetem, de ettől függetlenül még mindig ott lesz 1,1M Ft-om a bankban, amiből vehetek bármikor napelemes rendszert, ezzel szemben neked lesz egy 10 éves használt napelemes rendszered, amit eladhatsz jó esetben 500ezerért.
Érzelmileg nem kérdés, hogy az jár jobban, aki zöld.
Nincs is ezzel gond, mindenkinek kell hobbi, és minden hobbi elvisz valamennyi pénzt.
De attól még pénzügyileg nem nyertem, csak kevésbé költséges hobbit választottam, mint aki pl. búvárkodik...