Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Említettem már neked, hogy én jellegtelen pálinkában leáztattam a virágot (3 napig hagytam rajta), majd a tisztázásnál, visszahígítva beleöntöttem az alszeszbe ezt az ízesített pálinkát.De a fagyasztással sincs semmi gond, mert nagyon erős aromája van a virágnak!
Szörp egész jó a fagyasztottból, van aki így teszi el, mert kevesebb helyet foglal, de nincs olyan illata sztem mintha frissen készül. Próbáld ki, kiolvasztás után szagold meg. Akácvirágot is tettem el, hogy majd azzal manipulálok, az illat ott is veszett. Gyanítom, hogy egy intenzív fagyasztás jó lenne, amit mireliteknél használnak, másodpercek alatt fagyasztva, de ez a lassú mélyhűtős nyomot hagy benne.
Az élesztősejt szárazanyagának legnagyobb része fehérje, amely aminosavakból épül fel. Ezek felépítéséhez az élesztősejtnek ammóniáravan szüksége. Az élesztők jól hasznosítják aszervetlen ammóniumsókat. Az ammónium-nitrát azonban káros rájuk. A szerves kötésben levőnitrogént tartalmazó vegyületek közül csak azokat hasznosítják, amelyek bontási termékei közöttaz ammónia is szerepel
Semmit nem kell kemény forrasztani, csak esetleg lent az üstnél, ahol a láng éri...fentebb (üstfedő, sisak, páracső, hűtő) nyugodtan mehet lágyforrasztással...egyébként egy 50-esben lehet viszonylag keveset is főzni...
Köszönöm mindenkinek a bíztató tanácsokat. Mivel inkább a barátokkal történő szórakozás, mint a mennyiségi termelés inspirál, azért gondoltam erre a kapacitásra. Bízom benne, hogy a szerkezet mechanikai tulajdonságai is megbízhatóak.
Lenne még egy kérdésem: a hűtőrendszer csöveit mivel forrasztjátok? Keményforrasz, vagy sima lágyforrasz, mint amit a vízveteékszerelők használnak?
Kevéssé fair rossz hírét kelteni a konkurenciának. Akkor meg főleg, ha nincs is valós alapja.
Gyümölcscefrébe egyébként is felesleges a bármilyen tápsó, van a gyümölcsben minden, ami kell az élesztőnek. A cukorcefrébe kell, az ízesített cukorcefre (pl. bodzavirág) már határeset.
Én bátran merem ajánlani ezt a 3 betűs gyártó termékét. Öt éve használom, nagyon jó, hogy keverős. Mivel nem egyszerre keletkezik a cefre, hanem az érés sorrendjében, így nekem ez a kapacitás megfelel.
A három betűs délvidéki 35 lityist én max. évi 200 liternyi cefre esetén tudnám ajánlani, mint kezdőnek megfelelő méret. Egy főzésre max 25 liternyit érdemes beletölteni.
Ha a későbbiekben kiderülne, hogy kicsi, nincs semmi veszve, legfeljebb "átképzed" finomító üstté. Így egyszerre lehet majd a nagyobbikban cefrézni, a kicsivel meg finomítani az alszeszt.
az előírt mennyiség többszörösét használod. Ilyenkor az élesztő nem tudja elfogyasztani az ammóniumsókat, a visszamaradó matéria főzéskor "összevész" a cefre szerves alkotóival. Ugyanaz a szitu, mint a talaj műtrágyázásával.
Ha viszont az előírt mennyiséget, vagy annak csak a 2/3-át használod, gond nem lehet.
Abszolút kezdőként érdeklődöm, ezért kérem, hogy már a kérdéseim megítélésénél is vegyétek ezt figyelembe. Néhány gyümölcsfa birtokosaként tervezem, hogy ne csak lekvár készüljön a felesleges termésből. Első lépésként, hogy kipróbálhassam ezt a "szakmát" is, egy bolti berendezés vásárlására gondoltam. A fórum írott, vagy íratlan játékszabályai lehetővé teszik-e, hogy konkrét típust javasoljatok nekem? A várható termés, a fogyasztói kapacitás, illetve a rendelkezésre álló hely miatt 35 l-es, de max. 50 l-es objektum beszerzését tervezem. Laikusként tetszik egy délvidéki 3 betűs gyártó terméke pl. Használ-e valaki ilyent? Lehet erről véleményt cserélni itt? A válaszokat előre is köszönöm.
Találtam egy ilyen írást az ammónium-foszfát és ammónium-szulfát tartalmú tápsókról, ilyen az általad linkelt Unikén is amit én is használtam, ez mennyire állja meg a helyét?
"Ne alkalmazunk ammónium-foszfát/ammónium-szulfát (+esetleg tiamin) egyszerű tápsókat.Az ammónium-sók által okozott erjedési problémák a párlatokban jelentős érzékszervi hibákat, defektusokat, minőségcsökkentő jegyeket okoznak. Az ilyen párlatok hibái:Érzékszervi jegyek:
Univerzalizált, csökkent fajtajellegű, kevésbé gyümölcsös, visszafogott, nem komplex illatú párlatok
Szárító hatású illatjegyek, nyálkahártyát szárító ízhatás lenyelés közben, és a lenyelés után hosszú ideig
Esetenként kesernyés és sós ízhatás
A párlatok rövidek, nem teltek, nem kerekek, nem komplex ízűek
Analitikai jegyek:
Jelentős szulfitképzés, emelt szulfitszintek!
Emelt illósav képzés (0,1-0,2 g/l-rel több képződő illósav)!
Több etil-karbamát képződik, mint egyébként keletkezne, az arginin anyagcsere kiegyenlítetlensége miatt!
Több kozmaolaj képződik! A párlatokban szintén fajtajelleg csökkentő, illetve szélsőséges esetekben büdös jellegeket okoz
Erjedési mellékanyag növekmény ami párlatok esetén az alkoholkihozatal és a párlat minőségének romlását okozza:Acetaldehid, Piroszőlősav (piruvát) Ketoglutársav (ketoglutarát) stb.
Semmi gond, mindenképp bebarnul, mondjuk én nem tápsóztam, élesztőt kapott, simán leforrt öt nap alatt teljesen, azonnal főzöm amint vége a forrásnak nem is szoktam savazni soha, a negyven pár liter cefréből lett 3.8 liter 48%-os párlat , mondjuk 4kg cukorból nem lehet több , jó lett igy elsőre, pihennie kell még pár hónap és akkor lesz az igazi ;-)
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Ne csodálkozz rajta, hogy bebarnult egy része, hiszen egy tömegben volt, nem tudott szellőzni. Nem fog gondot okozni szerintem,nagyon finom bodzavirágos lesz a végeredmény. :)
A tápsót minél hamarabb tedd bele,segíts az élesztőknek.
Ugyan ezt vettem! holnap hozzá adom, és még a 3. napon is kap belőle, ez a terv! Nem csak a virágok a szára is teljesen bebarnult, teljesen sötétbarnává,de csak egy adott kis gócpontban, ezért volt érdekes számomra..
Köszi a segítséget. Úgy néz ki beszoptam a virággal egy kicsit, tegnap este 9 kor fejeztem be a zöld részek leválasztását, és egy kis műanyaghordóba tettem a leválasztott virágokat, és levittem a garázsba, hogy majd ma forrázom és becukrozom.. ez meg is történt, de miután kapott 25 liter cukros vizet akkor láttam hogy kb a 25% a bebarnult teljesen..nem értem miért, mivel kb 12 fok van a garázsba.. Elsőnek azt hittem, hogy a forrázás miatt, de utána modelleztem kicsibe, és akkor nem eredményezet ilyet.. ezek szerint gyorsan megromlik..Azért beélesztőztem, mivel rossz szaga nincsen, sőt.. de ez is jó tanulság volt, hogy nem szereti ha pihentetik egy kicsit... :D
Azonos keménységű fémek nem forgácsolják egymást. A gond az, hogy nem ismerik a jelöléseket, abból ez egyértelműen kiderül, nem kell hozzá gyakorlati tapasztalat. Én ma elégedett voltam velük, elsőre kaptam 3/16" imbuszkulcsot. :)
Ha gyümölcsből készíted a cefrét, akkor nem szükséges a tápsó, de természetesen ha raksz bele az sem "baj". A cukorcerféhez mint pl. a bodzavirág cefre viszont szükséges némi tápsó. A márka az teljesen mindegy, hiszen az összes komplex tápsónak a (di)ammónium-foszfát, ammónium szulfát, és a B1 vitamin az alapja. Ezeket még lehet cifrázni mindenféle nyomelemmel, vitaminnal, aminosavakkal, stb. A pH beállításhoz meg a kénsav helyet élelmiszeripari foszforsavat használj a cukorcefrénél.
Köszi, már megrendeltem, egy erősebb KO hernyóra vadásztam, a bolti általános helyett (csomagolás nem gond, több 100kell, folyamatosan használom). A téma onnan indult, hogy 1zsákkrumplinak az önfúró KO nem vitte a 33-as lemezt, nem elég kemény, erre reagáltam, hogy pont ezzel szenvedek más alkalmazásban. :)
Kb ennyiből készítettem énis, leforráztam 40 l vizzel kapott 4 kg cukrot meg élesztőt , öt nap alatt leforrt, most főzöm alszesz 55% nál indult, majd kiderül nekem is az első bodzám :-)
Az A2-A4 szilárdságát szintén nem jelölik külön, de az egy 8.8 csavarnak felel meg!
Mint leírtam lejjebb, nem így van. A 8.8-as csavar min. 880N/mm2 szilárdságú.
A rozsdamentes A2-A4 ötvözet jelölés, szilárdsága 500 és 800N/mm2 között van, jellemzően az 500-hoz közelebbi típusokat árulják a boltokban (50 vagy 60 szilárdsági csoport és így jelölik a katalógusokban), erősebbet (70 80) beszerezni 100-as csomagolási egységben lehet, de a 8.8-ast egyik sem éri el.
Én a Würthnél rendeltem, a hatlapfejű, A2-es, 800N/mm2-es jelölése: DIN 933 A2 80
"A rozsdamentes csavarok (A2) főleg a fürdőszobákban, élelmiszeripar, kórházakban, autóiparban, kerti szerszámoknál, sörfőző berendezéseknél alkalmazzák. Az A2-es csavarok alapanyaga 8-13% nikkelt és 17-20% krómot tartalmaznak.
A saválló (A4) csavarok 10-14% nikkelt, 16-18,5% krómot és 2-3% molibdént tartalmaznak. Alkalmazási területei textilipar, vegyipar, tengeri körülmények, borkádak, csatornázás, szivattyútelepek.
A korrózióálló csavar jelöléseinek értelmezése:
A2-70 jelentése: ausztenites rozsdamentes kötőelem 700 N/mm szakítószilárdság
A4-80 jelentése: ausztenites saválló kötőelem 800 N/mm szakítószilárdság"
A napokban én is tele raktam a fagyót bodzavirággal, amit majd alma alszeszhez adok.. Tegnap gyűjtögettem 2-3 órán keresztül, gondoltam kipróbálom a virág párlatot.. azonban miután lefésültem a 60L es hordó kb 1/3-ig volt tele.. Ehhez képzelek el kb 25-30 L vizet és 4-5 kg cukrot + élesztő. Megfelel az arány vagy több virágra lenne szükségem?
Az önfúró kötőelemeknél jellemzően besorolás nélkül kerülnek kereskedelmi forgalomba, ami 4.8, vagy 5.6 szilárdságúak jellemzően. Az A2-A4 szilárdságát szintén nem jelölik külön, de az egy 8.8 csavarnak felel meg!
Üdv! Vettem új szeszfokmérőt, a régibe elszabadultak a sörétek, 40 % -os wiskivel próbáltam, a régi 35 %-ot mutat az új 40-et az üvegre írt % mennyire pontos mert eddig a régivel fokoltam és az jó volt én az újra gyanakszom, tanácsotokat előre is kösz.
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Én is azt hittem, de utána néztem tegnap és kiderült, hogy nem egészen így van.
Az A2 A4 ötvözeti besorolások, az A4 ötvözet tartalmaz molibdént is. A szilárdsági besorolás adja a DIN szabványban az "erősséget".
A szilárdsági besorolás lehet 50/60/70/80, ez a szakítószilárdság (N/mm2) 1/10-edére utal.
Tehát a DIN 933 A2 80 erősebb, mint az A4 50. Csavarkötéseknél eltérő ötvözetű kötőelem párokat ajánlanak, hogy ne rágódjon össze, pl. A2 csavarhoz, A4-es anyát. Hogy önfúró lemez csavaroknál vannak-e szilárdsági osztályok, passz. :)
Késő délutáni elfoglaltságom végeredménye.... évente 2X bőven termő és idén is ígéretes hozamú jó öreg fügebokromat kicsit ráncba szedtem,mert megérdemli:) Kajszi fám is mutogatja már terméseit. Pálinkát úgy tűnik már lesz miből főznöm ha le nem veri beérésig egy jégeső,mivel igen labilis mostanság az időjárás.
Sziasztok! a vörösrézből készült kozmaolaj szűrőt összeállíthatom keményforrasztással, vagy anyagában AWI-val kellene megoldani? Nem tudom oldja e az ónt az alszesz induláskori magasabb alkoholtartalmú része.
Ha valaki állított már össze ilyet, örülnék a segítségnek.
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Hát igen. Van vele szöszmötölés rendesen. Viszont megéri. Persze, ha szereti az ember az ízét. Mentettem én is a fagyasztóba egy -két csomagot, jó szolgálatot tesz majd a bogyó főzésekor. :)
Jól kitisztítottad,én ennyire nem szoktam 1-3 cm marad,de mikor keverem a keverő össze szedi és akkor kidobom belőle.Ma is szedtem volna még,de olyan szél van,hogy nem lehet megmaradni kinn,egy kis szilva fámat ki csavart a szőlőt tördeli le, hiába van befűzve,múltkor a fagy most a szél tizedeli a pálinka termőket.
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
:)) (+) Én már feldolgoztam,lefésültem minden begyűjtött zsáknyi Bodzavirág tányért,megszabadítottam a zöld száraktól amennyire csak lehetett. Volt vele nem kevés óraszámú időtöltésem....Még a fagyasztóba is jutott belőle bőven.
Nem a boltos hibája, ez van, alacsony a szilárdsága, ha megnézed katalógusban ezeket szénacélhoz és aluhoz ajánlják. A lemez csavarok ua. a minőség (A2), mint a lemez, 1.4301/Ko33 = A2. Van még A4-es csavar, azzal lehet próbálkozni, de nem hiszem, hogy megoldás lenne. Hiltinek van mindenféle brutál csavarja.
:)) Mintha összebeszéltünk volna...szintén már 3. napja reggeli (Hajnali) időtöltésem a Bodzavirág tányérok begyűjtése,én úgy gondolom hogy ami már hajnalban is tele kinyílt virágos az virágporos is egyben,ráadásul a későbbi napszak a begyűjtésre elfoglaltságaim miatt már nem is igazán jó számomra. Jó is hogy időben elkezdtem szedni mert itt a NAGY TÓ mellett totál viharos a szél is ma....szerintem ennyi volt részemről a gyűjtögetés:)
Akkor azt már valamivel ötvözték. Valamikor mi is használtuk a cégnél, próbáltunk belőle Robi kapa után sorközművelőt csinálni de nem volt éltartó, és nem jött le a föld róla. Magyarul sza.. t sem ért. Kos lemez 2 mm.
Itt (fejér megye Velencei-tó mellett) szépek a virágok, de talán én sem éreztem annyira illatosnak, viszont amit írtál szerencsére nem tapasztaltam, lefagyasztok egy nagyobb mennyiséget, és majd az alma alszeszhez adom hozzá.. finomításkor szűrni kell, vagy lefinomítható a virággal együtt?
Ma szedtünk mi is,de nagyon rosszul virágzik,az ernyő egyik fele nyílott a másikon meg már termés van vagy nincs kinyílva. Sajnos nem olyan illatos mint szokott lenni,igaz reggel szedtük mert esőt jósoltak, most is ki voltam,de sajnos most sem olyan illatos mint tavaly volt, habár a délelőtti szedést bele kevertük az alma cefrébe,lehet egy kis virág illatot érezni.
Szia! Tudtuk, legalább is én tudtam. Annyi hogy nem rozsdásodik. Ezért nem csinálnak belőle szerszámot sem pl ( kaszát, kapát, ) pedig szép lenne de sza..t sem érne.
Tudtátok, hogy a saválló lemezcsavar szilárdsága (anyagminősége) sehol nincs a sima acél csavarhoz képest?
Azt hittem, hogy megüt a guta, 1,5 mm saválló lemezbe 3 mm-res furatba, nem bíróm belecsavarni a 3,5-ős lemezcsavart melynek a magátmérője 2,8 mm. Vagy eltűnt a menet a csavarról, vagy leszakadt a feje.
Sima acélcsavart előtte belehajtók, és utána tudom a savállót betekerni.
Szerencséje a csavarboltosnak, hogy ma szombat van és már bezárt...
A mai napra terveztem a bodzavirág szedését, azonban azt a tanácsot kaptam, hogy olyan időpontban szedjem amikor a legtöbb virágpor van rajta, és mivel itt már 1 hete virágzik, úgy gondoltam a mai nap megfelelő lesz azonban elég viharos a szél, és attól tartok, hogy lefúj róla mindent.. vagy ennyire nem kéne tartanom ettől?
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Tudom is.Azt is tudom hogy a hsz-ed elolvasása előtt azt éreztem az ügyben, hogy mint ahhogy van jó meg rossz lakatos, úgy a bírálókat is be lehet sorolni ilyen- olyan kategóriába. De! miután a hsz-ed elolvasása után vagyok, már nem tartom ezt a besorolást olyan fontosnak!:)
Egyébként tudod, hogy miért sincs értelme az összehasonlítgatásnak? Azért mert nincs egzakt meghatározás, vélemény ebben a témában. És ha lenne is, akkor meg ott van az emberi tényező, ami ugye jó nagyot nyom a mérleg nyelvén. A " versenyző " hajlamos azt hinni hogy az bírálta helyesen, jól a pálinkáját, aki aranyat, championt adott rá. Ez alapján a bronz, vagy a semmi egyértelműen rossz, téves bírálatot feltételez. De biztos, hogy így van ez? Persze nem akarom védeni a pálinkabírókat, hisz saját tapasztalatból is láthatjuk, hogy ugyanazon pálinkánál milyen nagy a szórás. Ebben a témában szerintem nálam nagyobb kételkedő nincs itt a fórumban, de/és éppen ezért mondom azt, hogy ne keressétek a miérteket, mert arra soha nem lesz válasz.
Nincs ott semmi gond!A legnagyobb különbség a birs aranyai és a bronz között van.A többi az mindenhol vagy arany vagy ezüst! Szerintem ennek bele kell férnie, főleg úgy, hogy azért csak 4-6 hónap a bírálatok közt eltelt idő.
Készen lett a keverő "propeller" és mondhatom szuper jó a hatásfoka...vízzel kipróbálva, még a 200-as fordulatszám is sok, a fele is bőven elég...úgyhogy kell a potméter a fordulatszám szabályozáshoz, mert komoly ramazurit csinál az üstben...
...ezzel már biztosan nem fog leégni a szimpla sem...
Látom a szmájlikat, de azért meg kell említenem, hogy ezt már néhányszor megpendítettem, és minden esetben arra jutottunk, hogy nem elemezzük, és nem hasonlítjuk össze a bírókat és a bírók munkáját. :)
Igazad van, már január 01-től hatályos a fenti rendelkezés. Engem február elején az zavart meg, hogy jelenleg 2 " hatályos JÖT." van, és én csak arra koncentráltam, hogy a 2003. évi CXXVII. törvényt mikortól hatálytalanítják, közben meg az új JÖT-nek is él jó néhány szakasza már tavaly november 01 óta.
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Extrémebbre számítottam. Amikor láttam, hogy orosz videó, azt gondoltam, hogy egy betonozott teknőben egy kiszuperált T72-essel fognak forgolódni az almán. Rekeszestől. :-)
Amúgy egyszerű és nagyszerű ötlet. Bár ha elszabadul az a csinos kis fogazott tárcsa, ott mindent visz, mint a makk ász.
Igen, én is hamar megtapasztaltam, hogy a rokonság, jó barátok értékítéletét a maga módján kell kezelni. Hiszen van olyan is akinek minden mindegy, és bármelyiket is kóstolja mindegyik jó. Éppen ezért gondoltam, hogy független bírálók értékítéletét is megtudjam.
Elismerésem az eredményedért. A rokonok, barátok ítéletével csak óvatosan. A többségük nem meri megmondani, ha sz@r is a pálinkád. :-) Ritka az, aki kíméletlenül bírál. Nekem Miklós1 az első ZD-men, első találkozásra, közvetlen a köszönés után egy perccel mondta egy kökényemet kóstolva, hogy ez bizony a legnagyobb jóindulattal is sz@r. Úgy örültem neki, mint majom a farkának. A barátok ugyanis mindent dicsérnek, mert azt hiszik, megbántanak vele. Pedig a bírálatból tanulunk.
2012 őszén főztem le életem első pálinkáját. Ennek a szép és nehéz mesterségnek minden csínját és fortélyát itt a fórumon sajátítottam el. Köszönhető ez a reggeli linkben foglaltaknak valamint a mestereknek (senkit sem szeretnék kiemelni, nehogy kimaradjon valaki).
Én is úgy éreztem, hogy a rokonok, barátok által adott ítélet után valamelyik pálinkaversenyre is benevezek mintát.
Úgy adódott, hogy az I. Kozármislenyi és Regionális Párlat- és Pálinkaverseny 2017-re neveztem, ahol a Bianka szőlő Bronz, az Alma pedig Ezüst elismerést kapott.
Még egyszer köszönöm Nektek is. Továbbra is maradok hűséges olvasó, mert eddig sem sokszor írtam itt.
Birssel,bodzával voltam Mórahalmon (11.26), ott ezüst mindkettő. A vegyes törköly érlelés nélkül bronz.Nagyon nyers volt még akkor az összes. Norris szerint a törköly igazi "paraszt törköly ízű".:))) Szerintem csak büdös volt még akkor! Ugyancsak birssel, bodzával, érlelt Aletta törköllyel voltam Vajdaságban 2 helyen, ott mind a 3 , mindkét helyen arany lett. A vadőszivel Szegeden voltam még szeptemberben, két napos volt a minta leadásakor, azt is behúzták aranynak! (én nem adtam volna rá semmit, de indultam vele,mert 5 minta után ingyen volt a vacsora!:))
44-43 alatt nálam is jelentkezett már opálosodás(5 mikronos szűrő megoldotta), bár 45 alá nem nagyon szoktam menni, én kozmetikai vattával szűröm az alszeszt, és a párlatot is, ennek ellenére is jut kozmaolaj a pálinkába, de véleményem szerint ennyi kell..
41-42-re hígítottam. Akkor is sok? A cefre nagyon régi, de nem csavbartam ki lefőzéskor. A mostani kérdéses adagot 40 fokig pároltam, és utána már nem erőltettem hogy ne legyen utópárlat.
Megkaptam én is! A kiffert nagyon lehúzták (11pont), azt be sem másolom!:(((
... Zoltán Birs 2016 46% bronz 14 Tiszta illat, de alig felismerhető. Sajnos nem lett szőrtelenítve, ettől csípős maradt. Ízben nagyon jön az alma, elfogy a birs. A cefrézésnél jobban kell figyelni. Nem harmonikus termék.
... Zoltán Bodza 2016 46% arany 18 Illatában tiszta, intenzív, szép fajtajelleg, pici virágosság. Ízében tiszta, virágos, virágporos íz, kevesebb bogyó jelleg.
... Zoltán érlelt vegyes törköly és vad őszibarack 2016 45% ezüst 16 Illatában tiszta, érezni az őszit és a törkölyt is. Ízében tiszta, harmonikus, jól alátámaszt a hordó.
.... Zoltán érlelt bogyózott Aletta törköly 2016 45% ezüst 16 Tiszta illat, fűszeres és füstös illat, de még nincs egyben a fával. Tiszta íz, még nyers, utóízben jön a fa krémes hatása, csípős vég, édeskés lefutás. Kell neki idő.
Presenta szilva strong 2016-50% ezüst 17pont: Illatában tiszta, felismerhető, kellemes, bársonyos, picit oxidált. Ízében tiszta, kellemes virágos, alkohol rátelepszik egy picit, édeskés lecsengés. Picit lusta a pohárban.
Presenta szilva érlelt (barrique)2016-50% 13pont Illatában tiszta, szép hordós jegyek, de hiányzik a szilva. Ízében tiszta, de hiányzik a szilva és helyette a hordó dominál. (ez eddig mindenhol arany és Ongai champion volt!!!!)
Irsai Olivér szőlő 2016-44% ezüst 16pont Tiszta illat, visszafogott, hiányzik a parfümösség. Íze tiszta, megjelenik a fajtajelleg, enyhén csípős lefutás.
Irsai Olivér szőlő érlelt (barrique) 2016-45% ezüst 17pont Illata tiszta, nagyon dominál a fa, de felismerhető, lágy ital. Íze tiszta, nagyon jönnek a fás jegyek. Harmonikus, kellemes lányos ital.
Levendulával érlelt alma 2016-50% ezüst 17pont Tiszta illat, parfümös erőteljes fahéj jelleg. Tiszta íz, erőteljes fűszeresség, hosszú.
Gondolom +3 fok elég, nem kell fagyasztóba tenni hozzá. Bár a kozmaolaj eltávolításnak ezt a módját olvastam, most nem ez a cél, hanem hogy látható legyen.
Ez a jelenség egyébként arra utalhat, hogy sok a kozmaolaj, vagy normális dolog?
Azt is olvastam, hogy a kozmaolaj bizonyos szintig mindig jelen van és kell is.
A megfigyelésed nem helyes. Azért nem mert szerintem az átcsepegtetésed alkalmával egy hidegebb pálinkát egy melegebb helyiségben egész egyszerűen felmelegítettél. A szoba hőmérsékleten már nem látszik a kozmaolaj, de ha beteszed a hűtőbe , beopálosodik.Tegyél egy próbát!:)
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Szerintem nem a víz beöntésének a módja okozta. Nyilván, ha hirtelen löttyented bele, akkor kissé "zavaros" "bubis" lesz tőle, de az kitisztul pár perc alatt.
Viszont amitől opál jön elő tartósan, az a kozmaolaj, szinte mindig. És ha attól opálos, akkor aztán öntheted Te bele bárhogy a szükséges hígító anyagot. Keverve, rázva, csepegtetve,edény falán csorgatva. Mindegy.
Nemsokára változni fog a JÖT, és a birtokba vételhez hasonlóan az értékesítést is az önkormányzati adóhatóságnak kell majd bejelenteni. ( a NAV. helyett )
Nem lehetetlen, csak a megfigyelésemet írtam le. Amikor a szűrő mellett (is) csöpögött le a pálinka, akkor is "kitisztult".
Nyilván valamilyen folyamat lejátszódott, de látszólag ebben nem a szűrő alapfunkciója játszott szerepet. Nem tűnt úgy, hogy bármit is kiszűrt volna, nem lassult a csöpögés, kezdettől fogva egyenletesen ment át rajta több liter.
pacsepa: megint tévedsz! A szűrőpapír az, ami az opálosodást okozó kozmaolajat adszorbeálta, és nem a lassú csöpögés. A lassú átereszés csak az olaj tökéletesebb megkötődését segítette.
Szeretném kezdőként a tapasztaltabb cefrézőket kérdezni,hogy a földiepret lehet-e úgy gyűjteni,hogy a kisebb mennyiségeket lefagyasztani amíg egy hordónyi össze nem gyűlik és akkor elindítani a cefrekészítést.
Tegnapelőtt visszahígítottam a legelső lepárolt középpárlatot. 70 fokról desztillált vízzel.
Hát eléggé elcsesztem a dolgot. A hőmérséklet azonos volt (napok óta egy helyen tároltam) de valószínűleg túl hirtelen öntöttem bele a desztvizet. Természetesen tiszta opálos lett a kristálytiszta párlat, alig lehetett átlátni az üvegen. Természetesen pánik volt az első reakció.
Ezután szűrőpapíron átcsöpögtettem. Valamiért ez volt a titok nyitja! Még csak nem is a szűrőpapír! A csöpögtetés! Az így "kezelt" hígított párleat ismét kristálytiszta lett! Egyrészt örülök a tapasztalatnak, másrészt azért 7 litert átcsöpögtetni azért elég hosszú idő. Nem is csináltam meg az egészet, csak vagy 3-at!
Viszont kóstolásra nekem legalábbis nagyon ízlik a végeredmény. Szeretném megkérdezni, hogy az itt tevékenykedő nagy tapasztalattal rendelkező fórumtársak közül ki hajlandó egy kóstolásra? Szeretnék olyan véleményt kapni, ami tapasztalt, szakértő mond. Én "zöldfülű" vagyok, nekem a "kerítésszaggató" volt korábban "a pálinka". Ez most szerintem sokkal lágyabb, gyümölcsös. Alapvetően a meggy illata és íze dominál, ami a cefre 90%-át alkotta. A többi szilva lehetett.
Írtam korábban, hogy nem vittem túlzásba, az első lefőzéskor (amiből a mostani 41-42 fokos készült) 40 foknál abbahagytam a középpárlat leválasztását, bár még nem éreztem az utópárlatot. A másodiknál már 50 foknál abbahagytam. Így is lesz legalább 13-14 liter pálinkám.
Szóval kérek önként jelentkező kóstolót, aki véleményt mondana és szükség esetén rávilágítana az esetleges lepárlási hibára. A cefrehibát nem vállalom, ajándékba kaptam. Budapesti jelentkezőket várok, köszönöm!
Az biztos, hogy nagyon összeillik az alma a bodzával! Ha én csinálnám , beletenném a cefrébe a lefésült ,zöldmentes virágot ahogy szedném ,azonnal,vagy a főzéskor is ráér. Ezután az előszeszbe is beleáztatnám a virágokat pár órára,amit nem fésülnék le, de átszűrném amikor finomítom. A kész pálinkába már nem tenném bele. Jó kisérletezést, érdemes!
Az almacefrébe ne tedd bele, sok kellene ahhoz, hogy kiérezd! Szedd le most a virágot, ollóval vágd le a zöld száráról és fagyaszd le a virágot. Majd az alma alszesz tisztázásakor dobd bele a virágot az üstbe! Nem lesz bodzapálinkád belőle, de bodzavirág pálinkaként akármikor megitathatod a szomszédot!:) De azt is megcsinálhatod, hogy a kész almapálinkában áztatod le a virágot. Inkább többet tegyél bele, kevesebb ideig, ne menjen át a zöld íz!
Ha a cefrébe teszed nagyobb mennyiség (bár ez a nagyobb nem mérhető mértékegység) kell hogy érzékelhető legyen. Ha van aromakosarad én abba (is) tennék jobban átjön.
Mint írtam pár hsz-el lejebb, almát cefréztem a tegnapi napon, és mivel három hordónyi mennyiség így olyan ötletem támadt, hogy szedek egy jó adag bodzavirágot és az egyikhez adok egy nagyobb mennyiséget, hogy beleforrjon. Az lenne a kérdésem, hogy valaki próbálta-e már ezt, vagy hasonló módszert, és megjelenik e a bodza karaktere majd a párlatban?
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Már régóta olvasgatom a fórumot,ezt és a pálinkás cuccok adás-vételét is és szeretnék vásárolni pálinkafőzőt. Mivel itt nagyobb a mozgás ezért ide írok. Ha valakinek volna eladó kinőtt vagy megunt főzője 30-50 literes akkor kérem fotóval és paraméterekkel az email címemre jelezzen(galbela68@gmail.com). A rászánt összeg max.100 e Ft. Ami elvárás lenne,ha szimpla falú akkor keverő, illetve minimum réz kupola, páracső.
Segítségeteket köszönöm. Remélem nem sértettem meg semmi moderációs alapelvet.
A gáz az nem játék. Tanácsot csak szakembertől kérj és fogadj el! De én egyszer úgy jártam hogy ahhoz hogy kibírja a már kifogyóban lévő palackom, felfordítottam fejjel lefelé. Ki is bírta. De az égőfejem csupa korom lett. Tisztítás képen a furatait újra fúrtam . (egy picit nagyobb fúróval) Azóta nagyobb a teljesítmény vagy 20 %-al. :)
Nem elég harmonikus, -letisztult, -kifinomult. Túl harsány, tolakodó. Nekem ezt.
Borban elég kétesélyes, sokszor rásütik olyan tételekre, hogy "elegáns", amik nekem inkább semmit mondónak tűnnek, divatból vékonyak, piaci igény van rá gondolom. El tudom képzelni, hogy valaki ezt az "eleganciát" a kisüstiben hiába keresi és a tipikusan vékonyra főzött tornyos vonalon találja meg, ugyanaz a rugó, mint a bornál.
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Vettem pár kiló hűtőházi almát, egész szépek... Holnap cefrézem őket és két kérdésem is felmerült: Darálás után adok hozzá élesztőt és pektinbontót is, ezeknek mi a helyes sorrendje? mehet egyszerre a kettő,? A másik kérdés, hogy tavalyról maradt, egy kis pektinbontóm (zimopec folyékony) amely a hátsó épületben telelt, ez még felhasználható, vagy hagyjam? Előre is köszönöm!
Egyik birálati lapra sem kellett semmit irni Bátán, ez is kérés volt.... csak azokra a lapokra, ahol nem kapott oklevelet ott kellett magyarázatot adni a miértekre!
Természetesen nem fordulok a "fellebbvitelihez", csak árnyalni akartam a versenyekről elhangzottakat.
Amit sajnálok, hogy a két megmérettetett pálinkámról, mindössze 1, azaz egy bíráló vette a fáradtságot, hogy írjon 4 szót. A többiek (5-en) csak a pontokat írták az értékelő lapra.
No, de majd holnap Harcon mindenre kiterjedő értékelést kapunk, mert tavaly így volt!
Kupeci uram, bizony megfordult már a fejemben, hogy összerakok egy kicsi főzőt, de mindig megfutamodok a feladat elől. Mert az nemcsak annyi, hogy tekerek egy spirált... Hanem ott a cefrézés, annak is hely kell, stb, stb. Ott hátul azért motoszkál a gondolat, hogy ki kéne próbálni, mit tanultam a fórumban.
Namost, ha 3 vagy több pont eltérés van az egyes bizottságokon belül, akkor azt tovább kell küldeni a csúcszsűrinek! Ilyen miden versenyen van, ekkora különbség nem adódhat...
Másik fontos kérdés, hogy ezen adott versenyen versenyigazgatói utasítás volt a felfelé kerekítés!
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
De az is lehet, hogy csak egyszerűen itt nem érvényesek a kerekítési szabályok. Lehet, hogy ez nem volt előre letisztázva, és az "írnok" meg automatikusan felfelé kerekített, amit később a rendezőség korrigált???
Úgy könnyű, ha a lankás domboldalon, a reggeli napfény első sugaránál kézzel szedett, és válogatott gyümölcs lelkét, a szivárványt, a harmatot, a főzőmester 100éves tapasztatatát, és az univerzumot is belefőzik a pálinkba. :)
Ja, hogy ezen a szinten már nem is főzik a párlatot, hanem "náluk a pálinka teremtődik."
Ppersze el tudom képzelni, hogy miként készülnek a versenypálinkák, de .....
Igen ,természetesen szoktak tévedni és nem is lehet elvárni, hogy ezt hiba nélkül tegye! Amikor megkérdeztük ,miért adtatok erre a szutyokra ezüstöt , elismerte,hogy tévedtek. Nem merném megtippelni százalékban, meg nem is lehet, mert nekem nem ízlik a birs a komám nagyon szereti a meggyet és ezek már elfogultságok. Ki merem jelenteni ,hogy inkább jól bírálnak és azt is érzik amit mi nem! Az érdekességeket ,ritkaságokat ,jobban értékelik ,de nem biztos,hogy ez rossz, hisz gazdaggá teszik a választékot és mondjuk pl a bogyósból lévő mintákban nagyobb a munka,mint a többibe! Biztos vannak elvárások is ,ezzel én nem foglalkoznék! Ami nekem fontos,hogy az én okleveleimet ismeretlenül kaptam!
Ez a bíró bírál a versenyeken és ámulatba ejtő a tudása! Az én általam küldött minták bírálatával meg vagyok elégedve. Nem tudok a Gy. Pistabával egy szinten lenni,de megemelem a kalapom . Ahoz a szinthez nagyon sok pénz kell! Képzeljétek el azt a barackost ahol,csak a napsütötte oldalról a legszebb gyümölcsböl főzhet pálinkát, persze, hogy jó és kapja is meg a legnagyobb elismerést, ezek nem bírói tévedések!
Mindenek előtt a közlöm, hogy a nevezésemmel a bírálatot elfogadtam és tudomásul vettem.
Célom az volt, hogy hogyan értékel egy nehezen értelmezhető almát a szakmai zsűri.
Az alma cefre készítéskor, minden tudományos (számomra elérhető) lehetőséget elkövettem. A főzési recept már említett töltött hőszigetelt oszloppal 6 órás finomítás 62- nél váltás. (kisüsti) A bírálatkor ~ 4 hónapos volt.
A nevezett minták egy cefre egy finomítás, de különböző kihígítású 43 ill. 49 fokos és csináltam egy adag 49 fokosból mézest is (Likőrt)
A matek nem az erősségük, mert a mézesre nem kapta érmet, csak a narancsra! Meg lett reklamálva.
A pontozás során csak egész pontszám adható.
Éremhatárok:
Arany 18 20 pont között
Ezüst 16 17 pont
Bronz 14 15 pont
A narancs: érdekesség az, hogy az alszeszt 15 fokosra hígítottam vissza finomítás előtt, mert olyan kevés lett. A finomítás: 25-nél váltottam így a középpárlat 39 fokos lett, tehát a (saját levével) lett kihígítva.
Értékelés:
Gyümölcspárlattal nem kontinentális alapanyagból - Narancs: 39 fokos
:)) Tul vagyok 6 versenyen ill megmerettetesen a palinkaimmal....arra jutottam itt sajat magamban...hogy nekem Onga marad egyedul ha esetleg meg megyek versenyre a kesobbiekben.Pontosan azert amiket megtapasztaltam es kulonbozo biralatokat kaptam itt-ott. Volt benne Arany,Ezust,Bronz...emleklap a reszvetelert... .Pedig a mintaim-palinkak fajtai mindig igyan azok voltak...reszemrol ennyi volt a vesenyezgetes:)) Meg az is inspiralt a verseny benevezeseknel tobbnyire hogy hol is tartok 1 ev sajat fozom birtokaban es palinka kesziteseben mert a cefrezest mar 3 szezon elott sajat magam csinaltam de nem en foztem. Azt mar pontosan tudom hogy valahol a kozep mezonyben tartok.....tehat van meg fejlodnom. hova....erre lesz nekem jo evente 1x Onga. Nem kell annyira "vetesen"komolyra venni a versenyeket ahogy "milli" is irta en is hasonloan latom mar az egeszet.:))
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Sokat kacérkodtam én is a gondolattal, de nem vitt rá a lélek, hogy meglépjem ezt.
Gondolom nem mondok újat azzal, hogy nem csodálkozom. :)
ui: sokat gondolkodtam már azon, hogy a nevezési díjak összegét költhetném "értelmesebb" dolgokra is, de ahogy kupeci is írta " játék, és tovább játsszuk ". Valami rejtélyes okból még akkor is tovább játsszuk, ha tudjuk, hogy nem is mi játszunk, hanem velünk, vagy rajtunk játszanak. :)
"hozzáértő bírál és megállapítja, hogy valóban tévedtek a bírák és jobbnak bíráltak , vagy rosszabbnak"
Ez az idézet igencsak kényes kérdéseket vet fel: szoktak tévedni a bírák? Milyen sűrűn tévednek a bírák? Néhány induló tekintetében többet tévednek pozitív irányban, mint mások irányában? Tudnak róla, hogy mikor kell pozitívan tévedni? A szervező presszionálhatja általánosságban, vagy néhány esetben a pozitív tévedésre a bírálókat? Ilyen presszió csak elvétve fordul elő, vagy általános? Az utóbírálatnál a " hozzáértő" mitől hozzáértő? Ki állítja, hogy hozzáértő? Hozzáértőbb, mint a versenyen bírálók? Akkor miért nem őt hívják a versenyekre bírálni?
"nagyaranytól kezdve a nagyonsz@rig"......mind megvolt:)
De, tovább játszuk:)
Csak most már nem merem mondani a többieknek hogy csak nyugodtan méressétek meg magatokat, mert mi van ha már a legelső megmérettetésen beleszalad egy ilyenbe......?
Az amigdalintól. A csonthéjasok magjában előforduló amigdalin (kb. 6-8%) ami belekerül a cefrébe. Mivelhogy a magban található a legnagyobb mennyiségben, hajlamos az ember csak a magra koncentrálni. Megtalálható a gyümölcsfa fájában, levelében, magában a gyümölcsben, gyökérben, igaz nem olyan mennyiségben, de azért a párlatban érezhető. Az alma magja is jócskán tartalmaz amigdalint. Szerintem kell egy kis magzamat is a párlatba.
Még nem kaptam meg a bírálati lapot, de már várom. Hátha lesz már egy kupeci-hez v. körte51-hez hasonló bírálati lapom olyan mintánál amivel az előző 4-5 versenyen csak aranyat (+különdíjat) kaptam. De mint írtam ez engem egyáltalán nem lepne meg, és egy cseppet sem stresszelne. :)
Van szerencsém egy versenyen megmaradt pálinkák bírálásában részt venni és hasonlóra bíráljuk a valódi eredményekkel! Amikor látványos eltérés van a hozzáértő bírál és megállapítja, hogy valóban tévedtek a bírák és jobbnak bíráltak , vagy rosszabbnak! Nagyon jó játék ,lehet fejlődni!
Nem is akarom értelmezni, hogy mit jelenthet az, hogy " nagyon ízesen főzöl, ami hibának számít ", hiszen nem vodkakészítés a célunk, hanem egy frankó gyümölcspárlat előállítása, amivel együtt jár a fajtára jellemző íz, illat és zamat.....
Bár igazság szerint egyre többször találkozom azzal a jelenséggel, hogy a magánfőzők(is) készítenek direkt versenypálinkákat. Ezt meg képmutatásnak tartom, mert ha otthon a többi nem olyan(jó) mint amit a versenyeken indítok, akkor mi értelme van az egésznek? Kinek akarok azzal megfelelni?
62-nél váltottál, utópárlatosnak hozták ki? Hát ez remek. Ugye emlékszel rá, hogy a reggelink( snapszmester ) mit tanít arról, hogy ha készítesz egy kiváló cefrét, akkor hány fokig mehetsz le az up. megjelenése nélkül? Nos, én próbálom azt betartani, és még soha nem kaptam a bírálatoknál utópárlatos minősítést. Persze fel vagyok rá készülve, sőt csodálkozom is azon, hogy ez eddig még nem következett be :)
Ha jobban figyelnétek arra amit már hónapok óta írok, akkor nem érne titeket ilyen kellemetlen meglepetés. Persze sajnálom az eredményt, sőt abban is biztos vagyok, hogy jobbat érdemelt volna, de ez van. Remélem most már ( még ha a saját károtokon is ) egyre többen megértitek, hogy miről is beszélek. Szóval fogjátok fel játéknak a versenyeket, és készüljetek fel arra, hogy a nagyaranytól kezdve a nagyonsz@rig mindenféle bírálatot fogtok kapni ugyanarra a pálinkára.
A fóliára önteni kell 5-10 cm vizet. Az oxidációtól védi a kierjedt cefrét, mer utóerjedéskor újabb kevés tápot kapott, pH beállítás 3.0-ra és Lallzyme Betával kezeltem egy hónapig 10-12 C fokos hőmérsékleten.
Előfordulhat, hogy hőmérséklet emelkedéskor, a még megrekedt széndioxid, vagy az enzimes erjedéstől, ill az utóerjedéskor beletett élesztőtáp miatt kicsit beindul.
Pedig létezik ilyen, mirabolánnál volt olyan, hogy úgy volt egy enyhe magzamata, hogy egyetlen mag sem volt az üstben. Kevés maggal nekem sok is volt...
Ne feltétlenül magadban keresd a hibát,mert hogy egyáltalán nem biztos hogy Te hibáztál! Ezt arra alapozom hogy másik négy helyen is meg lett versenyeztetve pont ez a pálinkám:))
Valószínűleg nagyon ízesen főzöl, ami hibának számít. Versenymintát nem a saját ízlésünknek megfelelően kell készíteni. Hanem a szakmai zsűri igényeinek, elvárásainak. Véleményem szerint az ízetlenebb párlat nagyobb sikert hoz.
Szöveges értékelést még nem kaptam, de nagyon kíváncsi vagyok, hol rontottam el az almát, mivel 62 -nél váltottam, de lehetett volna akár 40 foknál is szerintem.
Annak nincs értelme,hogy a cefrébe teszed.Tisztázáskor viszont összeöntheted,de vedd majd figyelembe az elválasztáskor,két főzet előpárlatát kell majd elvenned.
Az úgy volt, hogy csináltam egy kis almapárlatot, aztán már amikor majdnem készen volt, akkor szólt a zőcséges haver, hogy megint beragadt egy kis almával, amit persze megint bedolgoztam.
Így az első adag már leerjedt, és kifőztem, ezért van elő-utópárlatom, és lesz hamarosan (ugyanolyan fajtájú) cefrém is. Ezért voltam arra kíváncsi, hogy rontok-e majd a következő adag főzésénél, ha a kierjedt második adagos cefrébe ezt az első adagos elő-utópárlatot beleöntöm, és úgy szedem le az alszeszt.
A vákum pontos nagyságáról nem beszéltünk,én a vákumdesztillációra gondoltam,és csak azért hoztam szóba,mert a kupecinek adott válaszból úgy tünhet,a vákum káros dolog,megelőzése szükséges.
Ezt nem értem. Az alszesz lefőzése előtt honnan van elő- és utópárlatod?
Egyébként ahhoz, hogy az elő- és utópárlatot be tudd tenni a cefrébe, "nagyüzemben" kell főzni. Viszont összegyűjtve a szezon végén le lehet finomítani vegyesnek.
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Kérdezném, hogy menyire érdemes az ugyanolyan gyümiből készülő párlatnál az előző főzésből származó elő- és utópárlatot összeöntve beletenni az alszesz lefőzése előtt a cefrébe?
Feldúsulnak a rossz ízek, vagy csak kap az ember még egy kis plusz mennyiséget?
Én nem attól tartok, hogy bejut a szervezetembe valami káros anyag, mert az napi szinten megvan, valamilyen formában. Engem az érdekel, hogy ott a melegben, gőzölgés közben a párlatra milyen hatása van. Aroma vagy illat vesztés, károsítás, stb...
Igazából egy 530 mm átmérőjű henger van mindkét végén körbeforrasztva..., több, mint a szokásos fedé-páracső forrasztás. A forraszanyag az új, de arra gondoltam, hogy bekenem a forrasztásokat az FBS-sel...
Ha ma veszed a forrasztóónt, akkor már szinte mindenhol csak ólommenteset kapsz, mert csak olyat árulnak...de ha régi ólmosod van, az se baj, mert az üstfedőnél, sisaknál, csöveknél, nem tudsz akkora felületet összesen belevinni a forrasztással, hogy az otthoni főzésnél ez bármi gondot okozzon...az FBS meg abszolút semleges...
Nagggyon komoly!!!...látom te sem unatkoztál...minek csináltál ekkorát?...kisebb is elég lett volna nem?...vagy kiszámoltad?, hiszen neked ez a szakmád...mindenesetre, ha készen lesz ezzel nem csak öröm, hanem élvezet lesz a főzés...(a pálesz már nem is olyan fontos)...majd megyek élvezkedni...:):):)...
Igen, két 10-es anya közé fogatom, két koronás alátéttel, de a vékony rézcsőből, a nyírócsap megvan, erre én is gondoltam...a menesztő tengelynél, fent a szögkihajtásnál...két darabból esztergáltam, mert abba csatlakozik bele jó lazán a 10-es tengely...ez a "lazaság" a kardán is egyben és így pici szögeltérést is kiegyenlíthet...
A vörösréz forrasztásához használatos forrasz anyag,
ha nagyobb mennyiségben jelen van a páratérben, az mennyire befolyásolja a párlat minőségét? A szilikon tömítések ragasztásához használatos FBS-re is érvényes a kérdés...
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Csavarral fogod meg végül is a tengelyen a lapátot? Azt kéne kitalálni, amikor valamiben megakad a keverő véletlenül, akkor valami engedjen, hogy a motor ne tudjon nagy kárt csinálni.
Legegyszerűbb lenne talán a frekiváltóban lekorlátozni az áramot. Vagy betenni egy vékony réz nyírócsapot valahova.
Remélem is, hogy megküldi rendesen, mert a "propellert" is én terveztem...2mm-es rozsdamentes anyagból vágják lézerrel...a lapátok állásszöge, kihajtogatással lesz beállítva...ilyen fordulatnál, gondolom nem kell túlságosan "nyomatékosra" hajtani...de azért majd vízzel lepróbálom...
Berkenye,Borzag,Feketeribizli,a palóc vidék jellegzetessége,ahogy a Som Borsodban a legjobb.Ott lent az éghajlat már kissé "kedvezőtlen"meleg nekik,sőt a ribizlinek már kezd nálunk északon is melege lenni,tolódik a Lengyelek felé.Sajnos.
Írod,hogy minden jó tanácsot szívesen veszel,az enyém lehet,hogy nem a legjobb tanács,de én így csinálom. 5 l alma pálinkába 12-15 db még puha zöld diód össze zúzok és bele teszem a pálinkába,mást nem teszek bele,így lesz igazán tiszta dió íze.Egy hónapig van rajta a dión,utána leszűröm és a felébe 1 kg akác mézet teszek.Így van egy kis mézes is és sima diós is.Sokan különféle fűszereket tesznek bele,de én olyat nem csináltam .
Meg fogja küldeni :-). Nekem egy sima T alakú keverő, 580x50mm, 90 fordulat/perc, kb 45 fokos szögben van az üstre szerelve, örvényt csinál a híg cefrénél, de a sűrűbbet szépen mozgatja.
Beszélj N. Józsival, ő már több aranyat nyert céklával! Tavaly nem tudom csinált-e, de batátából igen és az is jó lett! Nekem elmondta, hogyan kell csinálni, de nem figyeltem rendesen, mert nem nagyon érdekelt.:(
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Nem fogja bírni, de a törkölynek víz kell nem keverés! A bogyózott törkölynek kicsit több víz és óvatosabb főzés!! Majd egyszer próbáld meg a keverős DES-sel (kézzel), elhajlik a keverőláncszem!
Nos, ha már mindenki gratulált mindenkinek, akkor én is had gratuláljak a nyerteseknek a szép eredményekhez...csak így tovább fiúk...
Én meg közben a pincében "napozok" és szívom a "műhelyszagot"...:):)...
Egy komoly keverős projekt végére sikerült pontot tenni...
..ebbe a nagy (szimpla) üstbe kellett belegyógyítani egy komoly keverőt, mert mindig gondot okozott a lekozmálás...
......komoly üsthöz, komoly keverőmotor...380V-os, úgyhogy frekiváltóval nyomatja... 200 ford/perc...
...és már megy is a próbajárat...
...a 300-as, 3-lapátos propeller helyén még csak lemezek forognak, de látszik a méret...remélem megküldi rendesen a cefrét és még a fordulatszámot is lehet egy potival csökkenteni...mondjuk finomításkor "lájtosabban"...:):):)...
Ha permetezned kell, akkor permetezz, ne hagyj ki egy permetezést sem! A kontaktokat viszont hanyagold, mer az eső nem tesz neki jót. :) Nálunk szinte minden nap van több-kevesebb eső. Én tegnap délelőtt szórtam mindent, felszívódó kombóval+mospilan. Este 5-re megjött a hatalmas zápor, de addigra már beépült. Idén a rezisztencia elkerülése végett nem úgy váltogatom az anyagot, hogy felszívódó~kontakt, hanem a felszívódókat váltom úgy, hogy más, más hatóanyagúakat próbálok kijuttatni.
Eszaki part -Keleti medence...de utanna erdeklodok mert itt is vannak boraszkodo kollegak boven, sot meg borlovagrend is letezik jo sok letszammal..tobbseguk meg vadasz is...tudnak elni:)) Ha sikerult inteznem valamit neked akkor privatban uzenek!
Tegnap itt Zalában gyönyörű idő volt,a szilvákat permeteztem,de ma esik itt is.Írod Balaton mellet vagy,nem tudsz a közeledben valakit aki az ősszel adna el 10 mázsa irsai szőlőt esetleg irsai törkölyt.
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Ha fertőzést okoz, az többnyire higiéniás hiányosságokra vezethető vissza (többnyire fertőzött személy dolgozott a fertőzést okozó étellel, vagy inkább vízzel). Ez utóbbi esetben egy palackozóüzemben/csomagolóban tömeges fertőzést lehet előidézni.
Nehéz elképzelni, hogy az ultrahang olyan fizikai vagy kémiai változást idézne elő vagy segítene, ami jótékony hatással bír a pálinkára, pláne, hogy ilyen drasztikusan lerövidíti az érési folyamatot. Az viszont valószínű, hogy nem árt, amellett, hogy nem is használ. Innen kezdve a marketing felhasználás határa a csillagos ég ...
Még jó, hogy nem mikrohullámú sütőben végzik az antikolást, mert az komoly hőtermeléssel jár, jól föl is gyulladnának vagy robbannának, amikor az alkohol gőze belobban ...
Évi 100-150L cefrém van kiskertből, ez is 3 féléből (körte, szilva, alma). Ráadásul az anyagi keretek is sajna ennyit engednek meg. 50L-es már sok, 20L-es kevés.
Egy igencsak "szokatlan" dolgot osztanék meg veletek.
Tegnap este az egyik pálinkafőző cimbora egy furcsa dologgal keresett meg. Talán nem is ebben a csoportban kéne megosztanom, de ő ragaszkodik az elméletéhez, szóval csak itt fogom. Ezenkívül meg is ígértem neki, hogy megkérdezem... Kénytelen vagyok... :)
Szóval:
Almapálinkát csinált néhány nappal ezelőtt. Lett néhány liter 47 fokos. Még az este rendesen fogyasztott belőle. Semmi extra... A fogyasztás után viszont a WC-re startolt, mert rájött a cifra fosás. Nem sokkal később a testvére önkiszolgáló egységnek nézte a kannát és vételezett belőle. Később ő is a budin kötött ki. Másnap jött a haverja aki kapott belőle. Ki lehet találni, hogy az is fosott mint a Murányi kutyája... :D
A kannát amibe gyűjtötte a párlatot tőlem kapta ajándékba. A legelején tisztáznám, hogy sem HTO, sem petróleum, stb nem volt benne előtte. Egy sima, mezei deszt. vizes kanna.
Szerinte két dolog lehetséges:
1. Ahol tanyán lakik ott vasas a víz és szerinte az.
2. Szerinte "romlott" ( maximum poshadt) volt a Szentkirályi ásványvíz amivel hígított.
Állítja, hogy így még sosem járt. Öt év van mögötte..
Én hiába próbálom meggyőzni róla, hogy ennek a két körülménynek vajmi kevés köze van ahhoz, hogy ilyen cudar körülményeken kellett keresztülmennie, ő csak köti az ebet a karóhoz. Hiába mondom neki, hogy a pálinka fertőtlenít és épp ellenkező hatással van az emberi szervezetre, felesleges. Pusztába kiáltott szó!
Szóval, ha megígértem akkor megkérdezem:
Járt már úgy közületek valaki, hogy frissen főzött pálinkától ment a hasa? :D
Csinál ettől valaki olcsóbban hasonló minőségit, vagy ilyen áron jobbat, amit érdemes megfontolni? (Nem kell nagyobb 35L elég, ha keverő nincs, akkor dupla falú kéne. Ha szimpla falú úgy a motoros keverés előny lenne.
Köszi a tanácsokat előre is. Miskolc és környéke preferált. (mark.m [kukac] freemail.hu)
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
A teljesen megváltoztatott főzőm nem tudom mit fog produkálni, többek szerint ez jobb lesz igy nekem sokkal. Keresztmetszet bővítés is volt, a sisak is nagyobb lett, a hűtő is több, mint duplájára nőtt, igy a hűtővíz felmelegedés is lassúbb lesz.
A hűtőt holnap fogom összerakni készre, már megvan hozzá gyakorlatilag minden.
Minden árgus szemekel figyelö tisztelt forumtárstol élnézést szeretnék kérni, mert a hejesirásóm elég roszúl alakul ma, bisztós esz a hüje idö miatt van. Biszom bene, hogy felveszem a forrdulatót még ma! :)
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Csipszezèsből úgy gondolom van nèmi gyakorlatom. Èn az "Olasz" fèle medium tölgyet használom. Èszrevètelem, kisèrletezgetèseim szerint nagyban befolyásol a csipsz mennyisège, de mèginkább az èrlelès hőfoka.
Tapasztalatom szerint egy alacsonyabb hőfokon (nálam tèlen a laboratóriumomban :) +5°C-on èrlelt mintám sokkal kellemesebb, èlvezhetőbb mintám lett mint ízmèlysègben, mint szinben, mint egy gyorsitott èrlelèsnèl, amikor a konyhában 22°C-on kisèrleteztem.
Az alacsony hőmèrsèkleten 1.5hónap alatt èrte el a kellemes ízű ès "halványabb" barnás szint. A magasabb hőmèrsèkleten ~5nap alatt megvolt az íz, de sötèt szinű lett a minta.
Az idèn barrique hordóval folytatom a kisèrleteim.
..."Mégsem német munka! Meg van mentve a németek becsülete :D"...
Ebben 100%-ig biztos voltam...sokat jártam hozzájuk és ismerem a mentalitásukat is...szerintem magára valamit is adó német, nem adná a saját, de még a cége nevét sem egy ilyen termékhez...nem is értem ezt az egészet... Vagy talán egy kelet-német?...DD...ez pont olyan dolog, mintha egy gyönyörű Mercinek elromlana az ajtózárja és az "ügyeskezű mester" popszegeccsel rátenne egy lakatpántot, mint régen a postás Barkaszokon volt...:):):)...
Azt hiszem, hogy Öreg-néne írta erről a legtalálóbban, hogy az üst általános kivitelezése és a forrasztás nincs azonos színvonalon...
Az is lehet, hogy az Andalúz mester (minden tiszteletem az övé) aki ezt az üstöt kikalapálta, nem is tud arról, hogy egy ilyen csúfságot utólag beleraktak...lehet nem is hagyta volna...:):):)...
Wow, szóval így kéne kinéznie! Ezek után elhiszem, h jobbat csinálsz fél kézzel XD LOL
Bár fel voltam készülve, hogy lesz vmi hibája, mivel harmadáért árulták a normálhoz képest. De nagyon köszönöm az infót, így legalább tudom, hogy mi az.
Mire kell ügyelnem? Gondolom ne nagyon sikáljam a tömítés mentén. Esetleg még vmi jótanács?
A magyar disztributor oldalon azt írják, hogy "német cég andalúz kovácsműhelyében" készült. Mégsem német munka! Meg van mentve a németek becsülete :D
Hát ez már elég szégyen, hogy a németekben sem lehet megbízni...az is biztos, hogy a kínai, akivel csináltatta, nagyon olcsón adhatta, ha ilyen sz@r munkát átvett tőle...dicsekvés nélkül állítom neked, hogy ha az egyik kezemet beledugom a seggembe, akkor is különbet forrasztok...(pedig nem is ez a tanult szakmám)...
......a szitu ugyanaz...egy vörösréz edénybe forrasztottam egy ugyanolyan sárgaréz
fittinget (csak nagyobbat)...látsz ezen a felületen összevissza szaladgáló, szétfolyó forrasztó anyagot?...és nem azért ilyen, mert lepucoltam, hanem ilyen a kész (jó) forrasztás...ha ezt egy német csinálja, az is ilyen lenne...
Bocs, de ne hagyjuk már magunkat hülyének nézni... ...ez bizony szégyen a cégre nézve...
Nem mondtam hogy zöldfülű vagy , csak igyekeztem válaszolni:) Arra akérdésre sajnos hogy mik azok a jól bevált fajták azért nehéz válaszolni mert nem lehet tudni a kérdező milyen szempontokat tart meghatározónak a témában. Például a besztercei szílva az maga a csúcs, de vírusérzékeny. A stanley az rendelkezik némi rezisztenciával de nekem egy kicsit ízetlen. Nabiti (régi fórumozó) rrégi őshonos de mára már alig ismert fajták újraélesztésében tüsténkedik.
Pálinkás szép napot! Köszönöm válaszod,meg csinálom,igaz még be kell szereznem a hordót,de láttam egy hirdetést ahol azonnal tölthető,kissé pörkölt hordót kínálnak,de most meg nem találom.Több helyen is olvastam,hogy a nagyok nagyon vigyáznak az érlelésnél,a vége felé szinte naponta kóstolják,hogy mikor a legjobb .Ez nálam biztos nem így lesz,de talán egyszerű körülmények közt is jó nedű lesz.
"The tube at the bottom of the still is an outlet tube. It helps you to empty the boiler after the distillation from the rest of mash/alcohol that is in it. And, furthermore, it makes the boiler easier to clean."
Szóval aki leeresztő-nyílásra tippelt, az nyert! :D
Valamint biztosított, hogy ez új, azaz nem használt. Németországból rendeltem, egy elég nagy boltból, nem hiszem, hogy megkockáztatnák a hírnevüket. Ráadásul élethossz garancia van rá.
Kimásoltam a képeket a videókból, ahol látszik ez a cső. Az egyik 10 literes, a másik meg 30, nekem pedig 20 literes van. Így kizárnom, hogy pont azt vettem volna meg, amibe belebuheráltak egy ilyet.
Nagyon köszönöm a tanácsokat és a tippeket! Legközelebbi lepárlás eredményét igyekszem megírni!
Köszönöm a válaszod, szerencsére ennyire zöldfülű nem vagyok, mivel dolgoztam gyümölcsösben, metszeni tudok, és ismerem a szükséges permetszereket(nagyjából), csupán a gyümölcsfa fajtákról nincsen ismeretem, ezért érdeklődtem, hátha tud valaki ajánlani jól bevált fajtákat. :)
..."Amúgy Youtube-on több videón is megfigyeltem ezt a csövet"...
Hidd el, ez egy nagyon gagyi beforrasztás és abszolút nem odaillő avval a sárgaréz fittinggel...
A youtubon is lehet, hogy ezt az egy edényt láttad, mert ez biztosan állítom, hogy nem gyári tartozék...ezzel csak rontottak az egyébként rendes üstön...semmi haszna...de szerintem erre ők is rájöttek (akárki csinálta) és azért adták el neked, mert a többi főzőn nincsen ilyen...nézd csak meg...ez lehet, hogy egy ottani "bennfentesé" (vagy a haverjáé) lehetett, aki rádsózta, mert a bolt ilyet nem forgalmaz, az tuti...annál is inkább, mert ilyen helyekre a tűz miatt, puha fém tömítőgyűrűt (alu-vagy vörösréz) szoktak tenni...
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Nem akarlak elszomorítani, de az üst belsejéről készült fotó alapján mintha mély pontkorróziós nyomok lennének az üst fenekén. Az pedig hosszabb használatot jelez, főleg savas töltettel. A leeresztő nyílás körüli elszíneződés meg arra utal, hogy nemrég forrasztották.
Persze, hogy láttam, sőt azért még mindig szoktam " látni", bár az enyémet a szőlőültetvények kivágásakor eladtuk. Olyannyira jól dolgozik, hogy a fórumos kollégák is próbálnak szerkeszteni hasonlót. ( jóval kevesebb összegért. ) Egyébként ha nincs sok-sok hektó cefréd, akkor nem nagyon jön be az ára. Jobban jársz, ( olcsóbban ) ha a sárgabarackot, meggyet, szilvát, cseresznyét fúrógéppel, festékkeverővel ( vagy spec célszerszámmal ) zúzod össze. A szőlőt meg szőlődarálóval ledarálod, aztán kézzel kiszeded a kocsányt. Tavaly voltam segíteni egy barátomnál, aki így oldotta meg a műveletet, és csodálkoztam is, hogy milyen gyorsan kiválogattuk a kármentőből a kocsányt, pedig 4 hektó anyagot daráltunk...
Nagyon érdekes amit írtok, főleg azért mert vadonat új :D
Annyi, h a fotók két adag tűlevél lepárlás után készültek. Destillatio.eu -n vettük. Azt hittem, hogy vmi egyértelmű dolog lesz ez a cső, de ha ennyi embernek felszalad rajta a szemöldöke, akkor írok nekik. Felteszem majd ide a válaszukat! Amúgy Youtube-on több videón is megfigyeltem ezt a csövet, de nem használják semmire, és ugyanúgy benne van az a kupak. (nem is említik)
A teflonnal kapcsolatban megnyugodtam akkor!
A sisak és az aromakosár hőszigetelésén pedig elmélkedek még, hogy mit lehetne használni.
Köszönöm a válaszokat!
A "biztonsági leeresztő csap" ötletét pedig innen vettem:
Pénz kevés de pár év alatt behozná az árát talán.Szilva magozással meg szőlő bogyózással mindig bajba vagyok.Segítség nincs, kézzel meg rengeteg idő egyedül.Láttál már ilyen gépet dolgozni?
Ilyen trükköt nem csak a bodzánál szoktak eljátszani. Mi is ezért vágtunk ki egy csomó szőlőt. Öröm az ürömben, hogy azért az unió fizetett érte némi pénzt. :)
A forrasztások hamarább olvadnak meg, mint a teflon bomlási pontja. Asszem 320 Celsius fok körüli. De semmi gáz addig míg a dugót folyadék éri. Az hűteni fogja a tömítést is.
Valószínűleg finomító üstnek használta az előző tulajdonosa. Az alszesz párlási maradéka már könnyen leengedhető fél collon. Tutti, hogy volt ott egy gömbcsap is, ami erősen elhasználódott, ezért cserélte dugóra.
Szerintem az nem is "gyári" beépítésű leeresztő...valaki, talán az előző tulaj forraszthatta bele, mert talán nem szeretett meregetni...de így a dugóval viszont nem sok értelme van, pláne fél collal...ezt ugye csak kulccsal tudod kicsavarni és ha meglazítod, máris leforráz a szétfreccsenő lé...DD...
Egy csap kellene oda, hogy a főzés végeztével, legalább a levet le lehessen ereszteni, mert a cefre maradék azon ki nem jön...rögtön eldugul...olyan meg, hogy "biztonsági leeresztő csap" nincsen...mi ellen lenne?...
Működő gyümölcsösökbe kellene elmenned, hogy lásd a saját szemeddel, ne csak olvass róla.
A bodza ültetvényt már eldöntöttétek? Csak azért kérdem mert 7ha-t pusztítottunk ki pár éve. Hogy miért, azért mert érdekes módon mindig akkor ment le a bodza felvásárlási ára amikor már rekeszekben volt a bodzánk. Ott meg már nincs mit tenni adni kell amennyiért viszik. Na ezzel éltek vissza a felvásárlók.
Az ország egyik nagyvárosának laboratóriumában járunk vagy 20-30 évvel ezelőtt...
Kukorica törés időszaka kezdődik. Marika néni a labor takarítónője úgy dönt, hogy nem a boltból vagy komától veszi meg a munkálatokhoz szükséges pálinkát, hanem majd saját hatáskörben megoldja. Leemeli a szekrényben magányosan árválkodó sötét barna üveget. Alkohol. Az, hogy etil vagy metil csoport szerepel előtte lényegtelen, hisz az üveg kinyitása után a jól ismert alkohol illat csapja meg az orrát. Jó lesz ez! Egy kicsit tömény majd otthon kever rajta. Talán kap egy kis mézet is, akkor a fehérnép is könnyebben tudja fogyasztani...
A kukorica törésen ketten vagy hárman haltak meg. Többek között Marika néni. De! A férje nem. A férje a mézes metillel párhuzamosan valódi pálinkát is fogyasztott, így az életét sikerült megmenteni....
Miért is veszélyes?
Az elfogyasztott metanolt a szegény szervezet megpróbálja elbontani. Igen ám, de a szervezetben a metilalkohol formaldehiddé alakul. A formaldehid viszont egy k... erős sejt és idegméreg. Aki a való életben találkozott már mondjuk a vizes oldatával a formalinnal, az tudja, hogy borzalmasan szúrós szagú, köhögésre ingerlő folyadék. Normál esetben nem sok keresnivalója van az emberi szervezetben.
Egy kisebb adag elfogyasztásakor is borítékolható lehet a vakság. De miért is? A formaldehid nem engedi a retinasejtek anyagcseréjét. Mivel nincs anyagcsere, így élet sincs. A sejtek elpusztulnak. Egy nagyobb mennyiség ( 1dl- 1,5 dl) csak úgy ala natur pedig könnyen a temetőbe küldi az embert. Ez az egy- másfél deci pedig könnyen összeadódhat. Két- három kör az "uniós" négycentes pohárral...
Ha a metanol mérgezés gyanúja is fent áll akkor mindenféleképp orvoshoz kell fordulni. És biztos ami biztos, ahogy az előttem szólók is említették etilalkoholt (pálinkát) kell vele itatni. A szervezet egyszerre próbálja meg lebontani. Nagyobb esélye lesz az életben maradásra.
A nagyapáink régi üvegei sok veszélyt rejtenek... Nyers nikotin, Bi-58 és a jó ég tudja még mit...
Amúgy vegyész technikusként sokszor hallottam az a "pletykát", hogy különböző vegyipari vállalatok üzemében korábban mindig volt egy fasza konyak elrakva, ha a dolgozó "véletlenül" metil alkoholt fogyasztana akkor legyen mivel növelni az életben maradásának esélyeit.
Végezetül meg itt álljon egy kiváló régi "szocialista" film ami tökéletesen szemlélteti az emberi felelőtlenséget és hülyeséget. Főszerepben a metil alkohol.
A kérdésedre nem lehet válaszolni, mert ki kell tapasztalni. Tuti recept nincs, ha nem sikerült akkor legfeljebb újra kell főzni, de kiönteni sosem kellett.
Akkor biztosan nem... Akkor sima leeresztő nyílás, leengedheted a lepárlás maradékát, vagy a tisztítás után, nem kell emelgetni azzal együtt. Szerintem sincs semmi más szerepe.
" Az agrárszektor.hu kedvence idén a szentesi Alexander főzde birspálinkája és Demona fantázianevű (feketeribiszkéből és szilvából készült) házasítása volt "
Akkor ezt tekinthetjük " blended " pálinkának, ugye?
Egyébként ilyenen is agyaltam már. Első ötlettől vezérelve úgy gondolom, hogy erőteljes ízű pálinkákat próbálnék meg vegyíteni próbából csak nagyon kis mennyiségben. Aztán majd eldől. Az biztos, hogy ha idén ismét lesz 4-5 fajta szilvából pálinkám, akkor megpróbálkozok azok vegyítésével.
Az ősi fajták iránti nosztalgia rendkívül szép és jó dolog, de a szilva, barack esetében ma már meggondolandó. Az időközben megjelent ppv vírusra (szilvahimlő, vagy sharka) ezek rettenetes kényesek, megöli őket pár év alatt és közben is leromlik a termés minősége. Nézz utána! Jelenleg Magyarországon a csonthéjas állomány akár 10%-a is hordozhatja a vírust és javában szaporodik. Egy fertőzés egy ültetvényen katasztrofális következményekkel jár.
Ha nincs a közelben más esetleg fertőzött fa amiről átfertőződhet, akkor érdemes lehet belevágni, de nagyon fontos az ellenőrzött vírusmentes forrás!
A vírus jellegzetessége, hogy az arra különösen érzékeny gyümölcsfáknál a termés egyre nagyobb hányada lehullik érés előtt, a maradék cukortartalma is jelentősen csökken. ez ugye pálinka szempontjából nagyon nem jó. A leveleken a szilvánál jellegzetes gyűrűk jelennek meg, a baracknál a termésen és a magján látható ugyanez.
Én már három fámat vágtam ki az elmúlt két évben és permetezek mint állat, hogy a fertőzés ne terjedjen át a még egészségesekre.
Léteznek olyan fajták, melyek újabb nemesítésűek és vagy jól-jobban tűrik, vagy rezisztensek a vírusra. Ha ekkora léptékben gondolkozol, kérd szakértő véleményét, ez évtizedes beruházás!
Sziasztok! Pálinkafőzőm alján vagy a kivezetés, de nem tudom hogy mire való. A használati utasításban se volt róla szó, és pálinkafőző könyvekben se találtam róla semmit. Ráadásul alapból nem is volt letömítve, így nekem kellett rátekerni egy kis teflont. 1/2" csatlakozású. Félek, hogy a melegítésnél megolvad a teflon, és belefő a cefrémbe.
Ez egy 20 literes kolonnás (aromakosaras) alembik.
Pár jó tanácsra lenne szükségem.. Ősszel telepítünk egy több hektáros bodza ültetvényt, és ültetni szeretnék pár gyümölcs fajtából 30-40 fát fajtánként.. (kajszi,szilva,körte,megy.. stb) viszont mivel zöldfülű vagyok a gyümölcstermesztés terén, így érdekelne, hogy ki milyen fajtát ajánl.. akár az is, hogy konkrétan honnan érdemes beszerezni.. Igazából ősi magyar fajták érdekelnének, mivel amit pár éve itt a környékbeli faiskolákban, vagy kertészetekben vettünk, nem igazán strapabíróak...Tehát örülnék, akár egy ezzel kapcsolatos cikknek, vagy írásnak is, ha valakit esetleg foglalkoztatott a kérdés..
Akkor az alapkérdés -érdemes-e már a cefrébe tenni pörkölt fát- félig megválaszolásra került:érdemes,mert a fában képződő hasznos anyag vízben oldódó.Már csak az a kérdés,átdesztillál-e.
Én is így vagyok, mint mili 70 fórum társ,hogy merjek-e tapasztalat nélkül egy 20-30 l-es hordóban alma pálinkát érlelni.Milyen legyen a hordó tölgy, eper vagy valami más,legyen-e pörkölve,de hogyan kissé,közepesen vagy nagyon.Mindig az van bennem mikor az oktató azt mondta, egyszer csinált hordós érlelést,de többet nem csinálná.Pedig már vendéglátó helyeken is árulnak hordós érlelésű pálinkákat.Ezért kérem aki csinált már,ossza meg tapasztalatát,hogy azért ne kelljen el öntenem,ha nem sikerül.
Nem tévedsz! Már az azonnali gondolkodás nélküli segítség, tanács, válasz is azt mutatja, hogy nem fordítunk hátat a segítség kérőnek! Én könnyen voltam, mert későn kapcsolódtam be, nekem volt időm rájönni, hogy trollról van szó! A feleségem szappan, pipere cuccok gyártásával, főzésével (nálunk mindenki főz:))) is foglalkozik. Ő említette, hogy valamelyik szappanos topikon is megszokott jelenni egy troll, aki állandóan nátrium vagy kálium-hidroxidot kóstol vagy azzal önti le magát és sürgős segítséget kér!:((
Unatkozó kis hülyéről van szó, aki erre veri ki!:(((
Nem akarom ragozni a dolgot, de úgy látszik, hogy ennek a srácnak tényleg van elég baja nélkülünk is...ráadásul a fogalmazását figyelve, nem is abból a "prosztó" fajtából származik...
Ezért nem értem az egészet...(lehet, hogy túl öreg vagyok)...de rendszeresen figyelem a topikot, még ha ritkábban is szólok már hozzá, de ismerve a társaságot, ha egyszerűen csak így szól be, hogy...
...sziasztok srácok, (lehet, hogy) nagy szarban vagyok, mert hülyeséget csináltam, segítsetek!...
Szerintem így gond (és lebaszás) nélkül mindenki segített volna neki...vagy tévednék?...
A pörkölt fa részben hozzátesz, részben elvesz íz- illatanyagokat a pálinkához, csipszezés esetén.
A pörkölt fa íz-, és illatanyagai pont a pörkölés hatására keletkeznek a fában lévő vegyületekből. A magas cellulóztartalmú, kevés lignint tartalmazó fák pörkje édeskésebb. De a lignin minősége sem mindegy. Például a nyárfa ligninje több kenet tartalmaz, mint a fűzfáé. Így a nyárfacsipsz kimondottan keserű pörkölve, míg a fűzé édeskés.
A képződő pörkanyagok döntően vízoldhatóak, ha az alap fa nem volt olajos, gyantás.
Tehát egy tölgyfacsipszes érlelés során egy csomó íz és illatanyag oldódik a pálinkába.
Ugyanakkor a csipsz celulóz rostjai "felszívják" a kozmaolaj egy részét. Így lesz selymesebb állagú az itóka.
Csipszezésnél alapszabály az is, hogy sűrűbben kell levegőztetni a pálinkát. ( Egy részét kiöntöd egy edénybe, majd lassan visszacsurgatod, hogy sok-sok levegőbuborékot ragadjon magával.) Legalább hetente egyszer.
Hordós érlelésnél azért nem szükséges a levegőztetés, mert a fahordó dongáin keresztül bediffundál annyi oxigén, amennyi az érleléshez szükséges.
A csipszezés időtartamára nem tudok mit mondani, mert eddig még nem volt olyan hosszú idejű, hogy túlérett volna. Hamarabb elfogyott. :D
A szigetelést nem a csatlakozások gáz-, vagy folyadék tömörségére értettem, hanem az aromakosár és a sisak HŐszigetelésére.
Azért érdemes hőszigetelni, mert így a felszálló gőz nem az oldalfalon kondenzálva okoz hőveszteséget, és képez igen jelentős mennyiségű refluxot. Ami visszahordja a már kinyert illóolajat az üstbe. Hanem végig gőzfázisban maradva csak a hűtőben kondenzálódik. Nagyméretű illóolaj desztillálók esetén a felületi hőveszteség nem olyan nagy gond, mert az aromatorony fajlagos felülete kicsi, és rendszerint nincs sisak. A 20 literes Alembiknek viszont nagy a fajlagos felülete.
Tehát az, ami a pálinkafőzőnél kívánatos (kis mértékű reflux), az az illóolaj desztillációnál kerülendő.
Nagyjából bennem is ezek a kérdések merültek fel. Az nyilvánvaló, hogy az otthonfőzők elenyésző része használ barrique hordót az ismert okok miatt. A chipsezésre meg nagyon oda kell figyelni. Mint írtam, a különböző technikákkal készült érlelt pálinkák előtörését vélem felfedezni. Azt nem tudom, hogy a bírálatoknál mennyit számít a szép sárga szín, de feltételezem, hogy inkább az íz dominál a döntésnél. Ezért játszottam el azzal a gondolattal, hogy elérhető-e ugyanaz ( vagy hasonló ) ízhatás ha a cefrébe rakom a chipset, mintha a kész pálinkába? Lehet abban valami, amit néne írt, de azért motoszkál bennem a kisördög. Sajnos nem a kísérletezgetős vénámról vagyok "híres", ezért jó lenne egy kis gyakorlati tapasztalattal rendelkező kolléga megerősítése, vagy cáfolata. :)
Nem ,ez meg sem fordult a fejemben,hogy teszteljem a zsűrit, mind a hat pálinka különböző én főztem őket,csak mivel három mintát adhatott le minden nevező,így a társam nevében adtam le,mindig közösen cefrézünk és egyformák a pálinkáink,csak Ő nem szeret a főzni,azt mondja nincs türelme hozzá,de persze a másik hobbija a horgászat,ki érti ezt.
Akkor a pörkölt fa mit csinál?Hozzá tesz a pálinkához,elvesz belőle,új ízt hoz létre,módosítja valamelyik már meglévőt,vagy mi történik röpke néhány nap,esetleg hét alatt?Itt írta valaki,hogy a csipszezés nem egyenértékű a több éves hordós érleléssel,figyelni kell,és a kivánt eredmény elérésekor meg kell azt szakítani.Mi az az anyag,ami a pörkölt fából az alkoholban kioldódik,de az esetleges desztilláció során visszamarad?
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
No, akkor jöjjön egy kis szakmázás is: Az utóbbi néhány évben úgy tapasztaltam, hogy a pálinkaversenyeken egyre jobban előtérbe kerülnek az otthonfőzők "barrique" technológiával készített pálinkái, és hovatovább már jobb eredményeket érnek el velük, mint az " alappálinkával ". Mivel az eu-s szabályozás engedélyezi a chipsek felhasználását a boroknál ott is egyre jobban terjed ez a fajta kezelés. A boroknál viszont nem csak a kész termékbe javasolják a chips áztatását, hanem adott esetben már a cefrézés során is belekerülhet a pörkölt fa az erjesztőkádakba. Az ötlet innen jött. Használt-e már valaki úgy chipset, hogy azt nem a kész pálinkába, hanem a cefrébe rakta? Vagy esetleg a cefrébe és a kész pálinkába is tett belőle? Milyen tapasztalatokról tudtok beszámolni?
Persze ,csak ez egy kétségbe esett ember és nem lehet elvárni ,hogy jól dönt! Az a lényeg ,hogy soha szemrehányást tenni,mert látod ,hogy reagált a "Normális ember nem iszik bele minden ótvar régi sz.rba!!" mondatodra. Ez a mondat hiba ,ezeknek a helyzeteknek kezelésében! Természetesen csak elemezve a történet és nem hibáztatlak, de lehet tanulni belőle!
ha valaki tiszta metilhez hozzájut, az nagyon is tudja mi az és nem tölti csak úgy egy páleszes üvegbe, mert az időzített gyilkosság...
Még egyetemista koromban egy gazdaboltban voltam szem- és fültanúja: Egy ember "olyan zöld, gömbölyű üveges" permetezőszert akart vásárolni. Ilyen persze nincs. Az eladó hiába kérdezgette, hogy mire, mi ellen kell, ő ragaszkodott a zöld, gömbölyű üveges szerhez. Valakitől unicumos üvegben kapott valamit, ami bevált neki...
Vannak helyzetek amikor valaki segítségre szorul és ez az volt és ő segítséget kért! Semmi mást csak segíteni, van elég baja ,hogy hülyeséget csinált!Így valószínű nem tudjuk meg a történet végét!Bízzunk benne,hogy nincs nagy baj! Szinte kizárt hogy tiszta metil !Igen és a fagyálló mérgezésnél is itatják a vodkát!
Életszerű, hogy a fórumra sosem írt valaki egy pohárka rossz ital után a google keresővel eljut éppen a fórumunkig, ahol hosszú összetett mondatokban kéri ki magának, milyen hangon beszélnek vele....na ne röhögtessük már egymást...:(
Ne érts félre, mi sem haragszunk, csak ezt máshol úgy hívják, hogy bunkó paraszt módjára viselkedett...
Egyébként abszolút nem tartom valószínűleg, hogy egy akármilyen talált üvegben, csak úgy tiszta metillegyen...
Ráadásul pálinkás üvegben, ez nem életszerű...ha valaki tiszta metilhez hozzájut, az nagyon is tudja mi az és nem tölti csak úgy egy páleszes üvegbe, mert az időzített gyilkosság...nem tudhatja kit öl meg...
Az alszeszt kettévenni, az egyiknél 40 foknál vágni, a másiknál, 75 foknál vágni. Utána a kettőt összevegyíteni. Talán így több hely marad az illatosságot adó aromáknak.
Többen tettek fel megmérettetésről hírt,nos a Zalaegerszegi VI. Mangalica és Pálinka Fesztiválra én is küldtem 2x3 mintát magam és a főző társam nevében /3-at lehetett személyenként/az enyém 1 arany /eper/ 2 ezüst /mézes meggy, naspolya/. a társamét nem tudom majd csak pénteken kapjuk meg.Sajnos sok mindent nem lehet tudni a bírálókról és az egész folyamatról,de mégis kíváncsi voltam más véleményére is a haverokon kívül.Talán lesz alkalmam színvonalasabb bírálaton is részt vennem.
De remélem már nem ezeket a sorokat olvassa, hanem issza a páleszt számolatlanul, a környékén meg valaki hívta a mentőt! Ez nem játék!
Most beszéltem a lányommal, a mentőben is itatnák a kórházig, nem baj ha mattrészeg lesz, sőt az a jó! Ott infúzió és gyomormosás, utána pedig csoda várás. Ha órák teltek el, akkor már minden perc számít!
..."Az van, hogy ittam valamit és kétséges, hogy mit"...
Én egészen másképpen látom kedves barátom...először is az van, hogy a topikunkon "berúgtad az ajtót" és köszönés nélkül, megszólítás nélkül, elkezdtél hablatyolni valamiről, amit állítólag ittál, de nem tudod, az mi...
Így hát ne is nagyon csodálkozzál, hogy ilyen válaszokat kaptál...vagy inkább örüljél, hogy válaszoltak...
Szerintem fuss neki mégegyszer, mert ha segítséget kérünk, azt legalábbis nálunk nem így szokás...DD...
Megsértődni pedig nem kellene, mert azt a legkönnyebb...
Sok tanácsot,véleményt kaptál,ilyet is,olyat is,remélhetőleg nem metil volt abban az üvegben,de azért egyet megtehetnél,nem kerül semmibe:igyál meg gyors egymásutánban öt-hat féldecit,közben írd le a a nap történéseit a kóstolástól mostanáig,hogy az esetleg érkező orvosnak is legyen támpontja.