Keresés

Részletes keresés

Prelleg Creative Commons License 2020.04.26 0 0 20711

„csak 1842- ig tudok visszamenni az oskutatasban, korabban a kanaszokat meg az egyeb ilyen nepsegeket nem tartottak nyilvan.”

Nyilván kellett, hogy tartsák, függetlenül attól, hogy valaki kanász, kovács, koldus vagy éppen orvos volt, vezetni kellet őket az anyakönyvekbe.

„ha beirom a csaladmevemet a gogliba, osszesen nyolc ember jelenik meg”

Nálam is vannak nagyon ritka családnevek, az egyiknél valószínűleg lekopott egy betű az eredeti vezetéknév elejéről, a másik is valamikor, valahogy módosult. Nem lehet, hogy a kanász ős újonnan települt a városba, azért nem tudod visszább vezetni az ágát?

„Ilyet azert pl kitoltetlenul is lehetett szerezni, aztan az emberfia olyan nevet, cimet es eletkort ir bele, amit akar.”

Nem, ilyet nem lehetett tenni, 1945 előtt Magyarországon, ha az anyakönyvvezető nem ismerte a bejelentőt, akkor olyan tanúval kellett bizonyítania személyazonosságát, akit az anyakönyvvezető személyesen ismert.

Előzmény: pert2 (20710)
pert2 Creative Commons License 2020.04.26 0 0 20710

1945 tajan bevallasra ment a szuletesi ido, korabban nem volt szemelyi ihgazolvany, az emberek a lakcimbejelento kartyaval tudtak igazolni.magukat. Ilyet azert pl kitoltetlenul is lehetett szerezni, aztan az emberfia olyan nevet, cimet es eletkort ir bele, amit akar.

A csaladfakutatasnal nemi elonyt jelenthet ha valakit nem Kovacsnak vagy Szabonak hivnak. Em pl.ha beirom a csaladmevemet a gogliba, osszesen nyolc ember jelenik meg, akibol hatot ismerek es a masik kettorol is sejtem ki fiaborja. De ennek ellenere is csak 1842- ig tudok visszamenni az oskutatasban, korabban a kanaszokat meg az egyeb ilyen nepsegeket nem tartottak nyilvan.

Előzmény: Prelleg (20708)
dzsaffar3 Creative Commons License 2020.04.26 0 0 20709

Igen.

Voltak, vannak ilyenek, a családomban is, pl a  feleségem családneve Torma, ez név is ilyen vagy a Károlyi család nálam.

 

Sáfár

 

Előzmény: vörösvári (20693)
Prelleg Creative Commons License 2020.04.26 0 0 20708

Az utóbbi néhány hónapban voltak magyar vonatkozású Familysearch.org-os frissítések az oldal szerint:

https://www.familysearch.org/search/collection/location/1927145?region=Hungary

https://www.familysearch.org/search/collection/location/1927146?region=Slovakia

Ezek közül kettőnél adatfeltöltés is volt az oldal blogja szerint:

https://www.familysearch.org/blog/en/record-collection-january-2020/

Hungary Civil Registration, 1895-1980: 2020. január 10., új adat: 107,033

Slovakia, Church and Synagogue Books, 1592-1935: 2020. január 9., új adat: 14,328

A Hungary Baptisms, 1734-1895 és a Hungary, Catholic Church Records, 1636-1895 adatbázisokba nem töltöttek fel új adatokat.

https://www.familysearch.org/blog/en/record-collection-february-2020/

Az indexelt adatok javításában annyi újdonság van, hogy most már lehet korrigálni az évszámokat és helyeket, de továbbra is eléggé kaotikus az egész.

Sami99: Hódmezővásárhelyi halotti anyakönyvek 1940-1960 között:

https://www.familysearch.org/search/film/005845827

5845827-től 5845838-ig cserélgesd a link végi számokat, úgy tudsz az anyakönyvek között haladni. Esetleg még a környékbeli nagyobb város (pl. Szolnok) kórházában is meghalhatott, de valószínűbb, hogy valamelyik gyerekéhez költözött.

pert2: Romániában akkoriban nem készítettek anyakönyvi másodpéldányokat az államiakból?

E.mate05: A pécsi e-levéltáron keresztül is elérhetőek az anyakönyvek. Érdeklőd meg náluk, hogy az 1770 és 1822 közötti egerági házassági és halotti anyakönyveket digitalizálták-e, vagy náluk sincsen meg. https://archivum.pecsiegyhazmegye.hu/segedlet/pel-iii/pel-iii-a-a-1895-elotti-eredeti-anyakonyvek

pert2 Creative Commons License 2020.04.25 0 0 20707

Az 1920-as kolozsvari anyakonyvek pl.megsemmisultek a haboruban. Ezek utan bemondasra potoltak, ennek eredmenyekent az angol tanarnom.harom.evvel fiatalabb lett a sajat huganal

.

Egyebkent a csaladfakutatason nagyot loktek az 1940- es zsidotorvenyek, sokaknak kellett felmenoket igazolniuk, igy aztan van egy 1940- ben kiallitott okiratom hogy a dedapam 1842- ben szuletett, evangelikus kanasz volt, es loves altal halt meg 1878- ban. A csaladi emlekek szerint hajto volt egy vafaszaton amikor egy bunko badaszot lotte meg vaddiszno helyett.

Előzmény: JPmiaou (20705)
Sami99 Creative Commons License 2020.04.24 0 0 20706

Üdv, mindenkinek!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy a Hódmezővásárhelyi állami halotti anyakönyveket meglehet találni valahol? FS-en nincs fent vagy legalábbis a 40-es, 50-es évek nincs. :(

Illetve lenne még egy olyan kérdésem is, hogy az ükszüleim Tiszaroffon éltek, de csak az ükapám halotti anyakönyvét találtam meg az FS-en. 1909-1922 között átnéztem Tiszaroffot és nem találtam meg az ükmamámat. Pedig nem gondolnám, hogy nem együtt lennének eltemetve. Ilyen esetben hol érdemes keresni az ükmamám anyakönyvét? Gyerekek és unokák környékén nézelődjek?

JPmiaou Creative Commons License 2020.04.24 0 0 20705

A megsemmisült anyakönyvek listája nem teljes, de az FS-ről más okból is hiányozhatnak anyakönyvek -- például valaki rossz polcra tette azt a kötetet, tehát nem lett filmezve. Az egerági plébánián kérdezted már, hogy náluk mi van meg?

Előzmény: E.mate05 (20704)
E.mate05 Creative Commons License 2020.04.22 0 0 20704

Jó estét mindenkinek!

Az 1770 és 1822 közötti egerági házassági és halotti anyakönyvek nincsenek ott, ahol lenniük kellene. https://www.familysearch.org/search/catalog/424772?availability=Family%20History%20Library Most éppen szőkédi anyakönyvek kellenének. A németi anyakönyveket néztem meg hátha, de nem nagyon megállapítható oda tartozik-e ez a falu.  A megsemmisült magyar anyakönyvek között nincsenek. Ezáltal valahol lennie kell, de hol?

(Valószínűleg teljesen vakon vagyok, és a megoldás itt van a szemem előtt, de nem látom)

Köszönöm a segítséget előre is!

Quicksilver26 Creative Commons License 2020.04.22 0 0 20703

Szota József? Még sosem néztem meg, ki csinálta az adott rekord indexelését. De most akkor körbeértünk, az ő Myheritage fájáról indultam el annak idején ezen az ágon, de már akkor figyelmeztettek, hogy az ő adataiban sok pontatlanság van. Ezért tehát mindig igyekszem ellenőrizni az FS anyakönyveket.

Hát akkor ezt a Mihály/György dolgot még tovább bogozom.

Előzmény: B.Géza (20701)
Quicksilver26 Creative Commons License 2020.04.22 0 0 20702

Valóban pongyolán fogalmaztam, az FS maga és az FS-felhasználó nem ugyanaz. 

Amikor találok hibás indexeléseket, általában beküldöm a javítást. De nem "iparszerűen" indexelek, tehát csak a saját családfám kapcsán felfedezett hibákat javítom, ami bár több, mint a semmi, de csepp a tengerben.

Előzmény: JPmiaou (20697)
B.Géza Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20701

Sajnos ez a indexelő Szota József elírása, nagyon sok hibás, elírt névvel adattal találkoztam már az évek során. Főleg ha olyan indexel aki idegen a magyar vagy itt a szlovák nyelvben. Bizony nehéz dolog itt valamire jutni, de most már lehet javítani ezeket a hibás elírásokat.

Előzmény: Quicksilver26 (20695)
rferi Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20700

Hirtelen ötlettől vezérelve az FS-en elkezdtem visszafelé lapozni a legutolsó polgári házassági könyvet, ami az 1952-es.

Kb a felénél megtaláltam a nagybátyám házasságát, amit kerestem.

Legalább a felesége nevét most már tudom, ui. nagyon kellemetlen asszonyka volt, és olyan módon mentek szét, hogy a nagybátyám a két gyerekét sem láthatta aztán évtizedekig. Beszélni sem akart róluk, így semmit sem tudok róluk. Egyikükkel is csak a temetésén, egyszer találkoztunk, és most szeretném megtalálni őt is, meg a nővérét is, de valami minimális adat kéne ehhez.

Arra gondoltam, hogy hátha a keresztelésről van adat az egyházi könyvben elérhető....

Előzmény: JPmiaou (20699)
JPmiaou Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20699

Az ötvenes-hatvanas évekből csak halotti anyakönyvek lesznek elérhetőek. Az akkori házasságok és főleg a születések még jóval védett időszakba tartoznak.

Előzmény: rferi (20698)
rferi Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20698

Köszönöm. Baja születési és házassági adatok kellenének nekem valamikor az ötvenes és hatvanas évekből, nem tudtam eddig hol keressem, aztán itt felmerült, megörültem neki, de ez a hír összezavart.

Befizetek majd, és megnézem, mit találok.

Előzmény: Prelleg (20696)
JPmiaou Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20697

Nem "az FS" tartja Bartók Annát Bartók György és Glazsi Katalin gyerekének, hanem egy Gerald Shupe nevű FS felhasználó, 2017-ben.

 

Ez fontos különbség. Az FS családfája közös és nyitott: bárki módosíthat rajta bármit (bejelentkezés után).

 

Az tény, hogy tele van az FS családfája "lebegő ágacskákkal", amik egy-egy indexelt keresztelésen alapulnak, és ezeken csak "FamilySearch" és 2012 szerepel a közreműködők felsorolásában -- de még ezekre sem mondanám azt, hogy "az FS úgy tartja...". Ezek egyszerűen egy régi Mormon adatbázis adatai, amivel (többek között) az újonnan-induló (most már jelenlegi) fát benépesítették. (A régi adatbázis motivációit és mechanizmusát csak nagyon vázlatosan értem. Többnyire lánygyermeket vannak benne, és mindig betűhíven követik az indexelt adatot, bármennyire nevetségesen hibás az indexelés.)

 

Másik fontos különbség: az FS családfája nem ugyanaz, mint az FS adatai, és az adatok is két részre oszlanak: az indexelt, tehát névre kereshető de gyakran hibás rész, és a böngészhető képek.

Előzmény: Quicksilver26 (20695)
Prelleg Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20696

rferi 20676. hsz.: A hír, amit találtál, már elavult, azóta van egy frissebb is a kalocsai levéltár e-kutatásáról: „levéltárunkban a kutató- és látogatóforgalom 2020. március 17-től kezdődően, bizonytalan ideig szünetel. E-kutatás szolgáltatásunk viszont továbbra is működik, itt újabb kutatói regisztrációkat is fogadunk. A korlátozás tehát csak a Kalocsán történő, helyi kutatásokat érinti, honlapunkon továbbra is zavartalanul lehet dolgozni.”

https://archivum.asztrik.hu/?q=content/5747

Tepi91: Közben megnéztem, az 1853-as egri érsekségi sematizmusban is Tard filiája Cserépváralja.

https://mandadb.hu/common/file-servlet/document/607987/default/doc_url/schematismus__agriensis_1853.pdf

A tardi anyakönyvekben 1830 végéig benne vannak a cserépváraljaiak (a házasságiban egy kicsivel tovább). Utána nem sokkal még van egy kihúzott cserépváraljai keresztelés, majd 1890-ig semmi. Esetleg még elkezdheted átnézni a katonaállítási lajstromokat. Én néhány éve kiírtam a cserépfaluiakat, a borsod megyei egri és mezőkövesdi körzetekből. Volt, akit ötször is megtaláltam benne. Néha sok mindent meg lehet tudni a katonajelöltről, máskor a nevén kívül szinte semmit. (Az apa nevét általában beírják azért.) Az 1830-1860-as születésűeket öleli fel, és meglehetősen unalmas végignézni.

https://adatbazisokonline.hu/adatbazis/katonaallitas/hierarchia

„Hierarcia”-ban nézd a filmeket, úgy könnyebben áttekinthető. (A képet úgy tudod lementeni, hogy rákattintasz a bekarikázott „i”-re, majd a megnyíló ablakon a „Hivatkozás a fájlra” linkjére. Vagy kikeresed a Familysearch-ön az oldalt és ott valamivel jobb is a kép minősége.)

Quicksilver26 Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20695

Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet. Majdnem beleestem a megbízhatatlan adatok csapdájába, ugyanis ha itt megnézed, a FS Annát Bartók György és Gazsi/Glazsi Katalin gyermekének tartja. https://www.familysearch.org/tree/person/details/LR1N-PC9

Persze továbbra is benne van a pakliban még az a minimális esély is, hogy egyszerűen csak hibásan jegyezték fel az anyakönyvbe. Ezt viszont ennyi idő távlatából nagyon nehéz lenne bizonyítani, tehát egyelőre marad úgy a kirakós játék, hogy Mihály az apa.

Előzmény: B.Géza (20673)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20694

Amit írsz az törvényszerű evidencia, mivel a nemesi lét alapvetően öröklődik :-)
Viszont nem véletlenül tettem idézőjelbe a "magyar nemesség" kifejezést.......

Előzmény: vörösvári (20693)
vörösvári Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20693

Arra gondolsz, hogy sok nemesnek voltak főnemesi felmenői és rajtuk keresztül európai királyok az őseik közt ? 

Előzmény: Törölt nick (20692)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.20 0 0 20692

Zárógondolatként.....

Bármely családfa program képes több tízezernyi -- a jobbak több százezernyi -- személy minden életeseményét tárolni, és az abból adódó összefüggéseket (szülők; keresztszülők; házastársak; tanúk; gyermekek ---- házasságok, lakhelyek, foglalkozások, vallási események helyei és időpontjai valamint a kapcsolódó személyek) többféle formátumban  szövegesen vagy grafikusan megmutatni.
Létezik pl. az Európai nemességet , annak kapcsolatrendszerét feltáró gedcom állomány, ami felettébb érdekes és tanulságos felismeréseket tud megmutatni a "magyar nemesség" vonatkozásában is. Hihetetlenül megdöbbentő dolgok,  tények és történelmi hazugságok jönnek elő, amelyek picit mélyebb ismeretek megszerzésére tudnak ösztönözni.....és lényegében a mítoszok szétfoszlatásával a belénk sulykolt világnézetet állíthatják a feje tetejére...
 

Előzmény: Törölt nick (20689)
e_n_d_r_e Creative Commons License 2020.04.19 0 0 20691

Velejte, Zemplén, római katolikus, 1833-ban hol lehetett a keresztelés? Illetve, ha Velejtén, akkor milyen filmszámos érhető el?

4904 Creative Commons License 2020.04.19 0 0 20690

szerintem nem családi címer. főleg nem magyar vagy erdélyi családi címer. egy biztos a habsburg korona látható rajta.Valamelyik heraldikus bizonyára többet tudna róla mondani.

istván  

Előzmény: Takijani70 (20661)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.18 0 0 20689

Folytatva.........

Első lépésben azt kell mindenkinek eldöntenie, hogy az adatait saját maga akarja biztonságban tárolni (erre valók a saját gépen futó off-line családfaprogramok) vagy kiengedi egy ellenőrizhetetlen közegbe az interneten keresztül( ezek a on-line családfa programoldalak/helyek).

Az első verzióból bármikor lehet egy nyílt publikálást csinálni, a másodiknál a közölt adatokat már soha nem lehet az internet bugyraiból eltávolítani....

Az adatok kiadásának a másik -- roppantul dühítő -- következménye amikor egyes on-line "adatszolgáltatók" rendszeresen zaklatva próbálják a balekoknak jó pénzért eladni a saját maguk által megadott adatokat....

Természetesen mindenki maga dönti el mi legyen a munkája sorsa.

Mindkét metódusra számos lehetőség elérhető, jó néhány ingyenes is. 

Az exceles megoldásnál már kettő generáció áttekintése is problémás, ellenben a családfa programok lazán kezelik a gyakorlatban a nem nemesi gyökerű családok kb. 10 generációnyi összefüggéseit is, aminek a teljes feltérképezése éveket fog igényelni....Miközben az ember rájön, hogy egy-egy törzstelepülés legtöbb lakója rokoni kapcsolatban állt egymással :-)

Előzmény: E.mate05 (20688)
E.mate05 Creative Commons License 2020.04.18 0 0 20688

Uhh... Akkor lehet inkább a családfakészítő oldalak felé nézelődök tovább.

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Előzmény: Törölt nick (20683)
MCA-001 Creative Commons License 2020.04.18 0 0 20687

Ez gyors volt:)

 

Köszi:)

Előzmény: drRamaty (20686)
drRamaty Creative Commons License 2020.04.18 0 0 20686

Bárcsak minden ilyen egyszerű lenne, minek kínlódni a kiolvasással :-) Ott van a bejegyzésben a házasság időpontja (igaz elírták egy nappal), azt kell megkeresni. 1909.03.08-án Nagybajomban Német Mihály elvette Kisiván Julit:

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PT3-58B?i=359&cc=1452460&cat=693226

Előzmény: MCA-001 (20684)
remj Creative Commons License 2020.04.18 0 0 20685

Köszönöm!

Előzmény: rkozma (20670)
MCA-001 Creative Commons License 2020.04.18 0 0 20684

Sziasztok

 

Kiolvasásban lenne szükségem segítségre.

 

Mi lehet a férj vezetékneve?

 

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939F-9T8C-M?cc=1743180

 

Köszönöm:)

Törölt nick Creative Commons License 2020.04.18 0 0 20683

Alapvetően nem akartam hozzászólni, gondolván lesz majd más aki megmutatja a gyakorlatban már bevált módszert.  Nagyon nem így történt....SAJNOS. Megpróbálok pár használható dolgot mondani Neked.

Először is: Minden családfás tevékenység ADATBÁZISKEZELÉS, aminek kidolgozott elvei, módszertana van.
Ebből az egyik legfontosabb, hogy az adatok rekordokban vannak tárolva--ez pl. az excel táblázat egy-egy sora, amely táblázatban az azonos fajta adatok azonos oszlopokban találhatóak.

Ebből kiindulva alap felállásban az excel állományban létezik egy születéseket, egy elhalálozásokat és egy házasságokat tartalmazó lap....
Excel állományt lehet családnevekre, helyiségekre kreálni......
Mivel az excel képességei 1 millió sort enged laponként kezelni, hosszú-hosszú ideig elegendő egy állományban/fileban gyűjteni az adatokat.
Picikét tovább gondolva mivel a születési, elhalálozási, házassági lapokon több azonos fejlécű oszlop lesz, felmerül a gondolat egyetlen összevont lapot kreálni, amin minden adat rögzítve van....
Ebben az esetben a születések képezik az alap adatokat, amelyek kiegészülnek az idővonal előrehaladtával a házassági és az élet végi elhalálozási adatokkal. Hát, ezt egy excel lapon korrigálni az új adatokkal, nem egy könnyű feladat.

Ezzel el is jutottunk a családfa programokban használt "gedcom" adatszerkezethez :-)
Magyarul, MINDEN családfa program ezt az adatszerkezetet használja...majd ebből az adatbáziskezelés elvei szerinti megjelenítésekben képes adatokat/adat összefüggéseket megmutatni. 
Tudomásom szerint az Ahnenblatt képes az excel-el kompatibilis CSV állományokat kezelni olvasni és írni is.
A program által készített CSV állomány fejléce (a felépítés megértése után) a jelen pillanatban a kulcs az excel állományok és a GEDCOM formátum között.

Viszont ebből is látható, hogy a saját gépen történő családfakezelés legpraktikusabb módja, egy családfa kezelő program használata.
Az excel alapú adatok gyüjtése soha nem képes azokat az összefüggéseket megmutatni, amiket egy családfakezelő program....



Előzmény: E.mate05 (20668)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.18 0 0 20682

Amit leírsz az teljes mértékben átláthatatlan és maga a káosz.
Azt gondolom hasznos lenne számodra néhány adatbázis elmélettel/gyakorlattal foglalkozó alapvető könyv/leírás átolvasása és értelmezése. Tisztába tennék, hogy minek és hogyan van bármiféle értelme, ha adatokkal akar az ember foglalkozni.

Előzmény: Josbig (20679)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!