A szarufa a derékszelemenig 3 méter, utánna még 3.
3,4,5 pitagorászi számok. Szerzel néhány 5 méteres 20x2.5 deszkát. Elinditod a tető egyik végébe a talpszelementől az 5 méteres deszkát, levágod a végét a fogopároknál, aztán 3 méterre (tehát nem 4 méterre) a következő 5 méteres deszkát és így tovább, a szelemen felett ugyanúgy. A szemközti oldalon indíthatsz a másik végétől. Három 6x80-as csavarszeget kell beengedni minden szarufába a vihardeszkán keresztűl.
Ez manzárdolva is lesz... Tervezhetett volna 10x20-as szarvazattal, tetőablakok is lesznek, meg hőszigetelés, gipszkarton, gyűlnek a kilók, hiába könnyű a lemez.
Lesz tetőtér beépítés igen. Ilyen 10x20-as faanyagot sok helyen nem tartanak felénk. 10x15 lehetett volna még, elvileg manapság főképp azt használják szarufának (új épületnél olyannak kell már lennie a terven, persze lehet félreértettem). Ámde ha jól értettem ennek tűzvédelmi szabályos megfontolásai vannak, a mi esetünkben szerkezetileg megfelelt ez a 7,5x15 is, gipszkarton meg ilyesmi lett beleszámítva az önsúlyba.
Meredek a tető, vitorla, kicsi a horgolás. Ilyen füleket vegyél, a neve erősített sarokelem: 90x90x65 méterbe, minden szarufára kettőt. Ebbe be lehet hajtani egy vastagabb facsavart is. De át lehet fúrni a szarufát és beépíteni egy M8-as vagy M6-os menetesz szárat, anyákkal rögzítve. A talpszelemenre meg egy 6x100-as facsavart és a kisebb furatokba, ami befér.
Köszönöm. Igyekszünk minél nagyobb csavarokat tenni akkor, meg lesz valami rendes fém konfekció, vastagabb anyagból. Nincs valami olyan szabály, hogy ilyen lemezes dolgoknál kúpos fejű csavarokat kell használni, hogy a kúpos fej beszoruljon a furatokba?
Illetve a viharlécre milyen ajánlások léteznek? 5x5 stafniból kéne azt? Ugye, nálunk a fotókon is látszik, hogy kissé (legalábbis számomra naív szemlélőként) véletlenszerű a felrakásuk.
A képeken látszik, hogy hol bramac lécet, hol 5x15 pallót használtak a szakik és nem egyforma irányokban mennek a tető két oldalán (én azt gondolnám, hogy szimmetrikusnak kellene lenniük). Valamint ugye csak az egyik oromfalnál van ez kialakítva. A tető utcai oromfali részénél egy darab viharléc sincs. Gondolom ezt tükrözni kéne arra az oldalra is... vagy nem?
Ez is nyeregtető, de nagy (16 méter a nyilás, 5.3 méter magass a tető, 43 fokos, asszimmetrikus, cserépfedés, 33 tetőablak), dupla állószékkel, kartámaszok merevitik ki a hosszanti irányt.
Négy szelemen van, talp, két derék és egy csúcs. Jól át kellett gondolni a csomópontokat. A födém nagy része monolit vasbeton, de van egy 5 méteres széles fa födémes erész is, az fa oszlopokra és egy vaskos szelemenre van feltámasztva. Legalább 3000 euróra vettem vasalatot: csavarokat, szeget és menetes szárakat.
Két csavar van a behajtva kartámaszba és a horgolásnál. A mérete 8x160-as.
Ez manzárdolva is lesz... Tervezhetett volna 10x20-as szarvazattal, tetőablakok is lesznek, meg hőszigetelés, gipszkarton, gyűlnek a kilók, hiába könnyű a lemez.
Meredek a tető, vitorla, kicsi a horgolás. Ilyen füleket vegyél, a neve erősített sarokelem: 90x90x65 méterbe, minden szarufára kettőt. Ebbe be lehet hajtani egy vastagabb facsavart is. De át lehet fúrni a szarufát és beépíteni egy M8-as vagy M6-os menetesz szárat, anyákkal rögzítve. A talpszelemenre meg egy 6x100-as facsavart és a kisebb furatokba, ami befér.
Köszönöm szépen a részletes választ! A lentiekben írom a válaszokat a részlet-kérdésekre, ha jól gondolom, akkor nagyjából okés a helyzet.
Ha jól értem a tetőnek nincs állószéke és csúszszelemene sem.
Ez egy fogópáros tetőszerkezet, közép és taréjszelemennel (ez a csúcsszelemen gondolom), "függesztett" fogópárokkal. (3D skicc lentebb)
Jó lenne megtudni a tető szögét, a szarufák hosszát és keresztmetszetét, cserép súlyát négyzetméterenként.
A két talpszelemen távolsága 6,6m. 53 fokos a tető. Gerard-al burkolt (6,42kg/m2), így a tetőfedés súlya elhanyagolható a többi egyéb szél meg esetleges hóteherhez képest. A szarufák eresz-túlnyúlással együtt olyan 7 méteresek, de abból az utolsó méter a túlnyúlás.
A szekezeti csavar, az más kategória, de ami tanusítvánnyal is rendelkezik, az nagyon drága. Létezik a kereskedelembe, olyan szerkezeti csavar is, aminek nincs tanusítványa.
A szerkezeti csavaroknak nagyméretű fejük kell legyen, torx behajtással, a csomagoláson kell írjon egy csomó paramétert.
No ilyen van 1db belehajtva a szarufákba kívülről és az fogja őket a talpszelemenhez. Hogy tanusítványos-e azt nem tudom. (valami "Pro-fast torx" csavar 90 Ft/db a 8x200-as azt hiszem a legtöbb, amit használtak)
1. A talpszelemen le van kötve, kifordulni nem fog tudni, de húzz rá az anyákra, esetleg tegyél egy nagyobb alátétet az anya alá- 40x5-ös laposvasból.
Ezek az M14 anyák vannak fakötésű bika alátéttel ott, az talán nem gond.
Más mókány akad persze a szelemen körül. Persze ez meg az ferde volt a koszorún, szóval lettek távtartózások, meg pár helyen a talpcsavar a szelemen szélére adta ki. 80-as évek na... a háznak vannak kelletlen adottságai, hadilábon áll a derékszöggel. Egy helyen meg a talpcsavar hossz el lett nézve és besüllyesztették a szelemenbe. De sajnos ez ilyen mese.
2. Ha be van horgolva (kármizva) szakszerűen a szarufa és a szelemen illesztése, azaz legalább 1/3.5-a a szarufa magassága a horgolás és ha olyan szerkezeti csavart eresztettek bele, ami a menetelt részén végig fog a szelemenbe, valamint a szarufa nem vastagabb 10 cm-nél, akkor egy csavar elég.
Ez a kármizás meg volt, van rajta ilyen bevágás. A szarufa 7,5cm*15cm.
3. A fogópárokat menetesz szárokkal kell legyen rögzítve a szarufákba és legalább 15-ös pallók kell legyenek, valamint lejebb kell legyenek szerelve, mind a tető teljes magasságának az 1/3-a.
Azokat is két oldalról behajtott 1-1 db 8-as építőcsavarral oldották meg a mesterek. Ide még 1-1et pluszban behajtanék a két oldalról.
A fogópárok természetesen a szarufáknak nem a tető csúcsa felé eső felső harmadában vannak, hanem lejjebb, a helyük okés.
4. Nézd meg, ha a szarufák össze vannak egymásba eresztve a csúcson.
Össze ér az elvágott felületük, hogyha azt értenéd ezalatt.
Nade, ha tényleg nagy a szél és van egy vitorlád, akkor be kéne építeni egy csúcsszelement, amit megtámasztasz alulról a fogópárok közé (beengedve) négy csapolt oszlopocskával , egyet-egyet a tető két végére és kettőt a tető hosszát három részre osztva, hónajkötésekkel (karkötésekkel) ellátva. De csúcsszelemenbe a már felszerelt szarufák horgolását nehéz megcsinálni, pl. erre való a lekötő vasalat- függőlegesen szerelve.
Hónaljkötés az nincs, ha jól értem, hogy az mi egyáltalán.
Így néz ki a helyzet, ez már nem a terv, csak egy 3D skicc, menet közben lett pár változtatás és nem a terv lett teljesen követve, azzal itt sokat nem érnék a megosztásával.
Ez meg egy pár fotó belülről:
Talán a viharlécezés kicsit ad-hoc, más a két oldalt, nagy logikát nem tudok benne felfedezni.
Aztán a csúcsszelemen alá szegezz fel minden szarufánál még egy fogópárat colos deszkából, pont a csúcszelemen alá.
Ez a kakasülő nem? Olyan van, ugyanúgy 5x15ös
Nagyobb nyilásnál, be szoktunk szerelni egy méteres szarufa darabot a fogópárok közé is, középre.
Ha az általam "függesztőnek" hívott alkatrészre gondolsz, olyan van.
Ha jól értem a tetőnek nincs állószéke és csúszszelemene sem.
Jó lenne megtudni a tető szögét, a szarufák hosszát és keresztmetszetét, cserép súlyát négyzetméterenként.
A lekötő vasalatot egyszerű pergoláknál használják (hobbi szinten), szeglemezes tetőknél, de nem magastetőknél.
Lehet, hogy a vasalat jó (ha a lemez vastagsága legalább 2.5 mm), de ha jól emlékszem csak 4.5-mm vastag facsavar lehet belehajtani, ami mángorolt és a feje leszakad, ha kap egy nagyobb terhelést- pl. akkor is amikor becsavarják, főleg ha végig menetes.
A szekezeti csavar, az más kategória, de ami tanusítvánnyal is rendelkezik, az nagyon drága. Létezik a kereskedelembe, olyan szerkezeti csavar is, aminek nincs tanusítványa.
A szerkezeti csavaroknak nagyméretű fejük kell legyen, torx behajtással, a csomagoláson kell írjon egy csomó paramétert.
A következőket ellenőrizd:
1. A talpszelemen le van kötve, kifordulni nem fog tudni, de húzz rá az anyákra, esetleg tegyél egy nagyobb alátétet az anya alá- 40x5-ös laposvasból.
2. Ha be van horgolva (kármizva) szakszerűen a szarufa és a szelemen illesztése, azaz legalább 1/3.5-a a szarufa magassága a horgolás és ha olyan szerkezeti csavart eresztettek bele, ami a menetelt részén végig fog a szelemenbe, valamint a szarufa nem vastagabb 10 cm-nél, akkor egy csavar elég.
3. A fogópárokat menetesz szárokkal kell legyen rögzítve a szarufákba és legalább 15-ös pallók kell legyenek, valamint lejebb kell legyenek szerelve, mind a tető teljes magasságának az 1/3-a.
4. Nézd meg, ha a szarufák össze vannak egymásba eresztve a csúcson.
Nade, ha tényleg nagy a szél és van egy vitorlád, akkor be kéne építeni egy csúcsszelement, amit megtámasztasz alulról a fogópárok közé (beengedve) négy csapolt oszlopocskával , egyet-egyet a tető két végére és kettőt a tető hosszát három részre osztva, hónajkötésekkel (karkötésekkel) ellátva. De csúcsszelemenbe a már felszerelt szarufák horgolását nehéz megcsinálni, pl. erre való a lekötő vasalat- függőlegesen szerelve.
Aztán a csúcsszelemen alá szegezz fel minden szarufánál még egy fogópárat colos deszkából, pont a csúcszelemen alá.
Nagyobb nyilásnál, be szoktunk szerelni egy méteres szarufa darabot a fogópárok közé is, középre.
M14-es tőcsavarok vannak kissé változó sűrűséggel a szelemennél, de 1m-nél nem ritkább sehol, ott nincs probléma.
Ez egy olyan nyeregtető, aminek a tetőfelülete egy az egyben a helyi uralkodó szélirányba néz, tehát az egyik oldalon nyomás, másikon szívás itt tuti, hogy valóban fel tudn lépni az elméleti teherkombinációk közül.
Szóval jobb volna biztosra menni a szarufa-szelemen kapcsolatnál is. Gondolom nem véletlen találták ki a "szarufa szelemen lekötő vasalat"-ot.
Üdv ! A fogópárok átkell vigyék a súlyt kiegyenlítve a szétfeszítő erőkart !:-) Talpszelemenek ha jó a kivitelezése nem tudja szétfeszíteni a tető ,persze nem 6-os csavart kell a pillérbe betonozni 3 méterenként !:-)
Ilyen 6 kN körüli erő nyomja szélsőséges esetben kifelé a térdfalat méterenként, ami a tetőről adódna oda át. Ez volt a papírokon asszem, ámde a szarufák 85cm-ként vannak. Egy szarufa közre jut 5kN, amit a szelemennek át kell adni vízszintesen valami beteg viharban mondjuk.
Szóval hivatalosan a jobb és a bal lekötőbe csavart csavarok együtt kéne tudják ezt nyírásra. Egy csavar a szelemenbe, egy a szarufába aztán ugyanez tükrözve a szarufa másik oldalára. De akkor legyen (2+2)*2 per kapcsolat, értem a biztonsági logikát az "egy csavar nem csavarban" :-)
*A szakik által odabiggyesztett 8-as építő csavar nem adja ki a számok szerint, az inkább csak lustaság volt a részükről fellteszem. Ez hamar orvosolható szerencsére. (Azt úgy veszem, mintha ott sem lenne a fenti számításban)
A szarufa szelemen kapcsolatnál az ácsok nem raktak szarufa-szelemen lekötőt, csak csavaroztak. Biztos ami biztos én feldobálnék párat azért.
Ahogy nézem mondjuk 2 csavar a szarufába, majd kettő a szelemenbe elég kéne legyen, mert két oldalról van minden egyes kapcsolat megfogva. 6-os facsavarból van egy maréknyi, azt használnám erre.
Hogy látnátok ezt a kérdéskört? Az egy darab 8-as építő csavar ami egyben tartja a szarufa-szelemen kapcsolatot azért a számok alapján elég ki van centizve mondjuk úgy, hogyha valami nagyon durva vihar jönne.
Kell két jól elkészitett tartó, amit felrögzítesz a falra. Ezt meg lehet oldani egy palló talppal és egy kis oszloppak, amit hátulról felrőgzitesz négy erőss facsavarral a pallóra.
A kis oszlopba bevállazod a visszatámasztást. Este küldök neked egy rajzot, mert nehéz elmagyarázni és a részleteken múlik, hogy tartós és szép lesz vagy nem. Tegyél be egy elérhetőséget.
"Erre elég két palló, amit az oszlopon a szelemenek alatt bevállazol 2+2 cm "
Ez a rész, ami kicsit homályos még. Ugye itt egy vízszintesen futó pallóról beszélünk, amit az oszlop és a fali konzol közé rögzítünk húzóerő miatt. De hogy érdemes rögzítenem a konzolra? A szelemenre csak lapolva, felülről?
Változtat esetleg bármin, ha a házfal felől is állna 2 oszlop? Ha úgyis kell egy közepesen nagy konzolt csinálnom, lehet esztétika szempontból már mindegy.
A házfal felőli szelement átmenő menetes szárakkal, lakótér felől is rögzítve, vegyi dübellel jó módszer rögzíteni?
Sajna a link vizes, és a női tulajok erre nem nagyon gondolnak...
A női tulaj magától nem is jön rá mekkora gáz tud lenni ilyen visszacsukódó wc ülőke.
A halálom mikor az egyik kezemben a szerszámom, a másikban a gatyám, hogy na a földön legyen, míg a harmadik kezemmel meg próbálom nyitva tartani az ülőkét...
Egy felújítás közepén vagyok és a wc + tartály kiválasztásával kapcsolatban szeretném kérni a segítségeteket. Csaj vagyok, nem értek hozzá. Azt tudom, hogy hátsó kifolyású és lapos öblítésű csészére van szükségem, de fogalmam sincs, hogy mire kell odafigyelnem a tartály kiválasztásánál. Alsó szerelésű és jó bő vízzel öblítő tartályt szeretnék. (Egyébként miért nem lehet kapni monoblokkos wc-t laposöblítésű változatban?) Előre is köszönöm a segítséget!
Olyan, ami alapján leszabják nekem a falakat, és a tetőt CNC-vel, és ami alapján az önkormányzat ad használatbavételit, mivel 100 légköbméter alatt vagyunk (egy faipari mérnök barátom megcsinálta). :)
Egyik rajznak sem a témája az épület alapozása, így ebben szeretném meghallgatni a hozzáértőket. Te mit ajánlasz?
felszerelnék a szelemennek két 10x20-as gerendát- fogópárként a két oszlopra - ehhez 20 magass és 6 cm széles csapot kell késziteni az oszlopon, ez szarufaméret, 1.4 méteres 10x2o -as könyököt (hónajkötést), bevállazva a fogópárok közé és csapszékkel csapolva a két oszlopba. A vállak az oszlopokon és a könyökökön úgy kimerevítik a sarkokat, hogy biztos megtart egy 3.5 méteres hosszú cserepes tetőt.
A fogópárok közé, a könyökök felső vége, be kell építeni 6x20-as profilt, így nem tud majd kifordulni.
A két oszlopot vissza kell támasztani a falra. Erre elég két palló, amit az oszlopon a szelemenek alatt bevállazol 2+2 cm és egy-egy konzolt készitve, felszerelsz a falra. A visszatámasztás húzva van.
Nagyon masszív oszlopvasalatot kell késziteni, olyan amit a boltokba leket kapni, az nem elég erőss.
Ja és a két oszlopot nem szerelem a tető két szélére, hanem 50cm beljebb, akkor az alatámasztás csak 6 métert és a fogópárokat kilógatom 50+50 cm.
De meg tudom ezt tervezni oszlopok nélkül is, csak szakmunka kivitelezni. 2017-ben belinkeltem ide egy ilyen szerkezetet. Ehhez hasonlót, csak egy masszívabbat.