Keresés

Részletes keresés

norb29 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24109

azért ez ....a NIKE marketingese.... így nem igaz.... amúgy ez a Spartathlon topik :-)

Előzmény: Babosi Gyorgy (24106)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24108

Ez itt picit off, de idén már a Nike félmaraton is rajtzónás verseny lesz, pont ezért.

http://www.futanet.hu/cikk/27-nike-budapest-felmaraton-idozonak

Előzmény: Babosi Gyorgy (24106)
olipapa Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24107

Pedig ez ennyire tökegyszerű. Máshol is simán megy. Persze nem nektek kell ott megoldani, rögtönözni, ez rendezői, bőven verseny előtti feladat. Egy 5km -es monti körpályán átlag 20-30 pályabíró, segítő, rendező kint van. Egy 200+ Km es verseny -re értelemszerűen bőven több kell, főleg ilyen kulturában mint amivel szembesültetek. Előre megszervezni mindezt óriási falat, ez nem vitás, de csak ez az egy jó út, a helyszínen megpróbálva könnyen káoszba mehet egy ilyen kaliberű rendezvénynél.

Tiszteletem és elismerésem, hogy vannak akik a sok kapott negatívum ellenére odaállnak a frissítő mások oldalára na és azoknak is akik rendezik!

Előzmény: Rss_75 (24105)
Babosi Gyorgy Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24106

Egyetértek veled, elérte az UB a kritikus tömegét.

Véleményem szerint a Nike egyik marketingese kitalálta, hogy mindenkivel el kell hitetni, félmaratont, UB-t tud futni minden előzmény nélkül. A Nike félmaratonra két éve azért nem járok, mert elegem lett a duplaseggű emberek kerülgetéséből az elején, akik előtte minden fórumon a záróbusztól rettegnek. Tudom, ez most nagyképűen hangzik, de leszarom, egyszer ezt is el kellett mondanom.

Előzmény: csanya. (24092)
Rss_75 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24105

Tavaly a déli parton felügyeltem vagy 10-12 pontot. 4 nap alatt 7 órát aludtam.  A pontjaimon mindenki  nagyon keményen dolgozott. És bár lehet, hogy kivülről az látszik mnden jól megy, belülről kisebb gondunk is nagyobb volt ennél. Egyszer a sofőr elaludt mellettem vezetés közben. Nincs áram, nincs pad, vagy csak elfelejtetteljönni 5-6 frissítőember, stb... Hidd el Oli, ha ez ennyire tök egyszerű lenne, akkor meg lenne oldva. Ezek a problémák már tavaly előtt is ismertek voltak.

Előzmény: olipapa (24102)
olipapa Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24104

kalcium hiány átlagos megyar kajázásnál nem valószínű. Mondjuk szlsőséges esetben lehet nagyon rosszul kajázni, de sportolókra azért nem ez a jellemző. Max nem tud beépülni hormonális okok miatt (vagy D vitaminból van kevés). A helytelen és/vagy sok terhelés a fáradásos törések leggyakoribb oka.

Előzmény: aladdin63 (24101)
bor_kedvelő Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24103

érdemes kulcsszavakra rá is keresni, tényleg nagyon sok mindenről volt már szó...

 

Előzmény: aladdin63 (24101)
olipapa Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24102

Zónánként szükség van két táblára és 15m szalagra. A frissítő személyzet lehetnek egyben bírók is, mivel ultrafutó bíró mint olyan úgy sincs. A szankciókat a versenyközpont felé telefonon 1mp alatt kommunikálni lehet, vagy tanácsot lehet kérni a szervezőtől, stb.

Előzmény: Rss_75 (24099)
aladdin63 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24101

A kalcium hiányt az idősekre értettem. Azt viszont nem tudtuk, hogy ha lágyék részen fáj meg szúr és tovább terheljük, annak combnyaktörés lehet a vége. Magam részéről ritkán járok a terepfutó fórumon, de ezután sűrűbben fogom olvasni.

Előzmény: bor_kedvelő (24100)
bor_kedvelő Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24100

a fáradásos töréses baleseteket nem hiszem hogy calcium szedésével kellett volna elsősorban megelőzni, hanem a szervezet jelzéseire kell inkább figyelni, de nem vagyok szakértője a témának...

egyetértek, nagyon fontos hogy ezek az infok rendelkezésre álljanak, sajnos az aszfaltosok nem igazán aktívak a témában, de pl  a terepfutás fórumon nagyon sok dologról beszélgetünk, amelyet minden állóképességi sportoló hasznosítnai tud

Előzmény: aladdin63 (24098)
Rss_75 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24099

De itt 50 zónát kellen létrehozni, nem 5-8-t mint az MTB-n. És 50 versenybíró kellene, aki az adminisztrációval foglalkozik, nem pedig 5-8. Sajnos itt is az erőforrások a szűk keresztmetszet.

Előzmény: olipapa (24095)
aladdin63 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24098

Mint írtam ez 2010-ben történt. Tavaly már nem így készültem ( tanultam időközben a hibámból ) és jött is a siker. A pulzuson kívül van még nagyon sok dolog, amiről egy kezdő futó nem tud, illetve nem is gondol. Frissítés, só pótlás, stb, de olvastam én már itt a jó és a rossz fájdalomról is. Köszönet érte! Fáradásos törésről azt hittük az idősek problémája. Mikor a szervezetben csökken a kalcium és a csontok törékennyé válnak. Életerős fiatalemberek szenvednek ilyen balesetet? Sajnos egymást követte két eset. Lehet, megelőzhetőek lettek volna, ha van némi infó róla.

Előzmény: bor_kedvelő (24097)
bor_kedvelő Creative Commons License 2012.07.12 0 0 24097

ezt hol hallottad, hogy magas számnak kell megjelennie? éppen azt kell kerülnöd!
nem tudom a hátralévő 2,5 hónapban mit lehet még ezen csiszolni, majd Oli talán megmondja, de én elkezdenék lassan futni...mondjuk 150es pulzus alatt! 

Előzmény: aladdin63 (24091)
csika_ Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24096

A versenyző definicióját ki lehetne tenni a frissítőállomásokra. :-)

Egyértelműbb lenne miheztartás végett.

Nekem tetszik a megfogalmazás. :-)

Előzmény: csanya. (24092)
olipapa Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24095

Ezeket a jövőben rövidre lehet zárni, ahogy máshol is teszik.

1. Akin nem elől van a rajtszám, vagy nem látható, kap egy kis időbüntetést a versenybírótól. (pl 10 perc)

2. A frissítő zónába csak versenyző, vagy valamilyen versenyspecifikus azonosítóval (rajtszám, kártya, stb) rendelkező egyén léphet be. Igy kontrollálható ki megy oda, ha jogosulatlan lakmározik, csapatát lehet büntetni. A frissítő zónát egyértelműen jelölni és biztosítani kell.

(mtb-ben így megy és elég flottul, nem szoktt probléma lenni. Kb 1 szezon alatt a trehányabb sportolók is felzárkóztak a kultúráltakhoz viselkedésben)

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (24094)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24094

Kis pontosítás: rajtszáma van, amit elöl hord olvashatóan.

Akinek a rajtszáma a fenekén, a mez alatt, a kísérő biciklis pénztárcájában vagy egyéb egzotikus helyen van, az is megkapja a szolgáltatást, csak esetleg némi fennakadással. Vagy éppen nem kapja meg azt a segítséget a pont megközelítéséhez, amit megkap az, akin messziről látom, hogy futó (pláne hogy egyéni).

Előzmény: csanya. (24092)
csanya. Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24093

Félreértettél. Utoljára voltam Dörgicsén. Szépen szállítom majd a kaját és a meleg izót a pontokra....-)

 

Végezetül JFK után szabadon:

Ne azt kérdezd menned kell-e az Ultrabalaton segítőnek. Azt kérdezd mehetsz-e szállítónak  az Ultrabalatonra!

 

 

Előzmény: sistergő (24087)
csanya. Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24092

"Az aszfaltfutó versenycentrikusabb a terepfutónál, ezért az UB-n alapból toleránsabb vagyok."

 

Cáfolom. Az UB elérte a kritikus tömeget. Nehezen vagy sehogy sem kezelhető ennyi ember egy rakáson. Szerintem egy terepversenyen pont ugyanígy viselkednek az emberek nagy tömegben.

 

"Ha segítő vagyok egy ponton, akkor én segíteni/szolgálni akarok. Nekem a versenyző szent."

 

A versenyző nekem is. Dörgicsén a következő volt a versenyző definiciója:

 

Tihany felöl jön. Fut vagy bringázik. Rajtszáma van.

 

Na, aki nem felelt meg ezeknek azzal volt a gond. A segítők, be nem nevezett bringás kisérők, váltótagok civilben, váltótagok akik a váltásra vártak. Javaslom menj jövőre Dörgicsére és meglátod mi van ott. Kb 200-250 ember a "svédasztal" előtt.

Előzmény: sistergő (24086)
aladdin63 Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24091

Köszönöm a segítséget. Szeretek tanulni tanácsokból, esetleges hibákból. Néhány sérülés és kudarc megelőzhető lenne. Olvastam korábban Gábor 10.000-m-s és maratoni gondolatébresztőjét is. Mindenhol azt tanácsolják, használjunk pulzusmérőt, mert jó dolog.  Szerintem is az. „Hallgass a szívedre!” Csak sokan vagyunk, akik nincsenek tisztában a módjával. Nézzük az órát, jó nagy szám jelenik meg a kijelzőn, akkor biztosan edzettek leszünk. Aztán egy fenét. Magam részéről így buktam el 2010-ben Spártában. Napi rendszerességgel futottam a lakásomtól a Turul madárhoz, majd fel a kilátóhoz. Majd a szívem ugrott ki. Erős lettem és lassú. Később görögbe, a Korinthoszi csatornát elhagyva az ellenőrzőpont olyan 1-1.5 km. Ott már 177 pulzussal futottam, hogy zárás előtt beérjek. Sikerült is 8 perccel, de hulla fáradtan, elsavasodva. Még vergődtem 21 km-t és 102-nél a szintidőből 15 perccel kicsúszva, levették a rajtszámomat. Megszabadítottak a kínjaimtól.  Pedig abban az évben 28óra 11perc alatt teljesítettem az UB-t. Tavaly teljesen másképpen készültem és 66perc előnyt sikerült gyűjtenem 81 km-ig, és ami a lényeg, pihenés nélkül folytattam az utam. Nem voltam meghalva. Mennyivel másabb érzés, mikor nem kell a záró busz elől fáradtan menekülni! Egy problémával kevesebb. Amúgy is van elég. Annak a dög busznak nem emelkedik a pulzusa, nem kezd savasodni. Csak jön.

A magam részéről, (de szerintem több amatőr társam így van vele) örülök minden jó tanácsnak, segítségnek azok részéről, akik ezt tanulták. Vagy csak az évek és a sok ezer futott km alatt tapasztalták és ezt megosztják velünk.

.

Mindenkinek sikeres felkészülést!    

Előzmény: EperésSör (24084)
EperésSör Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24090

"gyorsasági állóképesség" ez tényeg vadul hangzik...

 

Amúgy nagyon szimpatikus János nyitottsága a téma felé. Mennyivel jobb lenne, ha több ilyen érdeklődő lenne és nem csak futna bele a nagyvilágba...
Sok-sok sérülést megelőzhetnénk. Talán pár futót megmenthetnénk a sportértéket képviselő távokra is, nem pedig az alukázós heppeningekben keresnék a sikerélményt. Na de ez már másik téma. A lényeg, h ma már mindenki megtalálhatja az érdeklődésének megfelelő szintű pulzusmérő órát, és a használatához szükséges tudás is elérhető. Hajrá!

Előzmény: olipapa (24088)
Elm Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24089

Marha erdekes a vege, tenyleg erdemes elolvasni, es elmorfondirozni rajta. En pont a peldaban szereplo 5-5:20 tempo koruli maratont futo vagyok elvileg, es nagyon erdekes, hogy az erobeosztast igy ajanlja. Szerintem az ilyen szintu hobbifutok pont ugy gondoljak, hogy lassulni fognak a vegen, es ezert eleve a tervnel kicsit magasabb atlaggal kezdenek. Megfontolasra erdemes gondolat jol megtervezni a resz-tempokat is az osszeredmeny erdekeben - szerintem kevesen teszik...

 

(Talan egy kis hiba : ahol definialja a Vo2Maxot, ott a legzeshez parositja, ami nem igaz ha jol tudom, aztan par oldallal lejjebb mar helyesen hasznalja, hogy az egesz szervezetre jellemzo mutato, es vezeti le vele a kapillarizacio es a mitokondriumszamok fontossagat)

Előzmény: olipapa (24088)
olipapa Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24088

jajj de jó, átfutva csak ajánlani tudom, rendben van!

(plusz rákerestem az általam gyűlölt hibásan használt, de elterjedt kifejezésre, a "gyorsasági állóképesség"-re, örömmel konstatáltam, hogy nincs benne ilyen zagyvaság.)

Előzmény: EperésSör (24084)
sistergő Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24087

Csanya:

"Harmadszor voltam önkéntes az UB-n és harmadszor voltam Dörgicsén frissítő ponton. Szerintem az utolsó is volt ez az alkalom. Annyi atrocitás, gyalázás, anyázás ért szombaton amit az én igénytelen énem is nehezen visel el."

 

Aludj még rá egy párat.

 

Végezetül JFK után szabadon:

Ne azt kérdezd mit tett az Ultrabalaton érted. Azt kérdezd te mit tehetsz az Ultrabalatonért!

Előzmény: csanya. (23980)
sistergő Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24086

2012.   UB-n voltam segítő.

 

Először is elnézést kérek Korányi Balázstól, hogy Káptalanfüreden elzavartam a frissítőasztal felöli szegélykőről. A váltás ideális menetét még tanulnom kell.

 

A másik problémám a vasúti átjáró miatt volt.

Piros volt a jelzés és én nem engedtem át egy váltófutót. Megvártuk, amíg a vonat lassít, megáll, leszállnak, felszállnak, elmegy és szabadra vált a jelzés. Ő nagyon akart menni, hogy ne szakadjon el a rivális váltó tagjától. Ott akkor nem vállaltam fel a problémáját. Kritikus helyzetben sietősen nem lépek át egy szabályt. Egy ilyen kényszervárakozás pedig eldöntheti a versenyt még akkor is, ha előre nem lehet tudni melyik csapatnak fog kedvezni.

Azóta is gondolkodom egy későbbi hasonló helyzetben mit lenne jó tenni. Egyik oldalon van a szabály, másikon pedig „ Ne egy sorompó döntse el annyi ember versenyét!!!” Szívem szerint ameddig a vonat nyitott ajtókkal áll az állomáson, addig nem venném figyelembe a fénysorompó jelzését.

 

Versenyzők magatartása.

 

Az aszfaltfutó versenycentrikusabb a terepfutónál, ezért az UB-n alapból toleránsabb vagyok.

Pl.: Verseny előtt azt mondtam a többieknek, hogy szerintem a 3'30"-as iram elész lesz, végül már a 3'35" is elégnek bizonyult.”

Mi segítők vegyük tudomásul, hogy ilyen hozzáállásnál a futó nem a pohárral fog spórolni és csöbrikölni egyikből a másikba, hanem felkap hármat, és futás közben fogja eldobálni. Nem a szemeteszsákot fogja keresni. 

 …és szerintem nagyon jó, hogy ilyen versenyzők is vannak.

 

 

Ha segítő vagyok egy ponton, akkor én segíteni/szolgálni akarok. Nekem a versenyző szent. Előfordul, hogy eközben pofátlanul kihasználnak. Ilyenkor általában átmegyek hülyébe és struccként homokba dugom a fejem. Nem csekély energiát fektetek egy segítői szerepbe. Inkább nézzenek bolondnak, akkor sem hagyom, hogy elrontsák a szórakozásom. 

Az ideális persze az, ha a versenyző nem szolgának, hanem segítőnek néz.

 

 

Hideg ital.

Úgy látom, hogy ez (ilyen időben) megoldhatatlan, ill. irreálisan nagy anyagi/emberi ráfordítást igényelne.

Amit ésszerűnek tartok, hogy a versenyzőket ne tekintsük egyenlőknek. Az egyéni indulók kapjanak többletszolgáltatást. Hideg innivaló, cola, dinnye, stb.

Sőt, tovább megyek. Köztük is lehet eltérés. Durva megközelítésben nálam a rangsor: első fele, utolsó negyede, harmadik negyede.

Most a káptalanfüredi ponton az egyéni indulók első 2/3-ának tudtunk hideg (jeges!!!) vizet adni. Mindenkinek nem jutott, de inkább adok keveseknek, mint senkinek sem.

 

 

Idei UB után vetődött fel a gondolat bennem, hogy egy darabig nem leszek pontőr. Úgy érzem eljutottam odáig, hogy több-kevesebb hibával kezdem kapisgálni egy pont működését.

Egyenlőre nagyon nem akaródzok megszokni a gondolattal, de előbb-utóbb ha rendszer szinten is megismerném a folyamatokat, akkor hasznosabb lehetnék. Két dolog szól ellene: óriási energiát kellene belefektetnem, és sose érezném olyan jól magam, mint a pontokon. 

Wojtek63 Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24085

+

 

386 Méreg József (61)

Előzmény: Wojtek63 (24072)
EperésSör Creative Commons License 2012.07.11 0 0 24084

Ha még nem lenne meg, ajánlom figyelmedbe Gábor gondolatébresztőjét. Mostanában kerekített egy egész vállalható eredményt ezek alapján...

Előzmény: aladdin63 (24080)
olipapa Creative Commons License 2012.07.10 0 0 24083

Ultrázáshoz a maxnál igen, fontosabb az LT, de még fontosabb az AeT. Az ehhez tartozó sebességed minél magasabb, annál jobb ultrás vagy, ezt kell fejleszteni. Ez kb az LT- 20 környéki pulzusod, vagy 70% körüli pulzus. Persze vannak érdemi egyéni eltérések, ezért mérjük.

Menj ki, fuss egy 50-est a lehető legegyenletesebb tempóban, amit tudsz tempót az utolsó 10km ben, az erősen közelít az AeT hez. Mindez igaz, ha nem hevülsz túl, frissítessz rendesen és nem rohanod el az elejét.

 

Ez az AeT, más néven az aerob köszöb arról árulkodik, hogy mi az a max tempó (pulzus) mikor még majdnem tisztán aerob a munkavégzés, mikor még nem indul be érdemben a szénhidrát anyagcsere, a gyors rostok használata, magyarul itt vagy energiatakarékos, amit sokáig elbírsz, már ha fel vagy készülve izomzatilag, emésztésileg, fejben, stb.

Előzmény: aladdin63 (24080)
csanya. Creative Commons License 2012.07.10 0 0 24082
Előzmény: aladdin63 (24080)
bor_kedvelő Creative Commons License 2012.07.10 0 0 24081

így van, az LT küszöb sokkal fontosabb adat számodra, egyszer érdemes lenne megméretni, és belőni helyesen a zónákat

Előzmény: aladdin63 (24080)
aladdin63 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 24080

Mindenhol azt olvastam a max pulzus ennyi meg annyi százaléka a regeneráló, zsírégető, aerob vagy anaerob tartomány. Amennyiben nem törődök a max pulzussal, akkor az anaerob küszöböt kell kiderítenem? Vagyis mikor kezdek savasodni és ahhoz kell kalibrálni az edzéseket?

Bocs, csak egy kotnyeles amatőr vagyok, (tudom, ez a legrosszabb) de nem akarok összevissza futni mint egy mérgezett egér. Tervszerűen végzett edzés jóval hatékonyabb mint a fejetlenség. A legjobb megoldás egy szakképzett edző, csak hát a mostani gazdasági helyzetben ez nem egyszerű.  

Előzmény: olipapa (24078)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!