Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15897

Igen, igen. Meg talán a ventilátora sem annyira zajos, nem? Meg előfűt, tehát nem fagy el. Mondjuk a kb. 400 K-t, amennyibe kerül, sima rablásnak gondolom érte, a kérdés az, hogy van-e jobb ötlet helyette?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15895)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15896

Köszönöm a hozzászólásokat.:)  Nagyjából átrágtam magam a topikon, tudom, hogy mi a vélemény ezekről, meg is értem miért, meg még egyet is értek vele.:) A kérdés az, hogy akkor mi a megoldás? Központi rendszert több okból sem tudok/akarok telepíteni (pénz/hely). Igazából hőcserélő nélküli szellőztetőt is beraknék szó nélkül, csak némileg riaszt a gondolat, hogy télen simán beengedjem a -x fokos levegőt a lakásba.:) Mit javasoltok?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15895

"ezek a ki-be légző gépek"

 

Ennek olyan kétirányú hőcserélője van, amit ebben a topicban "szívószálas" hőcserélőnek nevezünk.

Tehát ez nem "lélegzős", hanem valamivel komolyabb műszaki színvonalú.

Kép itt:

https://i.ytimg.com/vi/ezdAE510RWM/maxresdefault.jpg

Előzmény: Törölt nick (15893)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15894

A gépi szellőztetés által okozott hőveszteség távolról nem olyan nagy, mint azt a kocsmai szakértők állítják.

 

Viccesen kis átmérőjű ventilátornak két üzemmódja van: vagy elég levegőt szállít, viszont ekkor jó hangos, vagy csendes, de akkor csak egy kisegér számára elegendő friss levegőt szállít.

 

Röhejesen kis méretű hőcserélő hatásfoka is röhejes, ez a befektetésed a rá költött pénzt kb ezer év alatt hozná vissza, de te nem fogsz ezer évig élni.

 

Léteznek olyan egy-helyiséges hőcserélő készülékek is, amelyekben elfogadhatóan nagy a ventilátor és tűrhető méretű a hőcserélő is, de ezek a dolgok a fizika mai állása szerint nem férnek el egy falba befúrt tíz centi átmérőjű lyuk belsejében.

https://hovisszanyero-egyseg.arukereso.hu/?orderby=1&st=szell%C5%91ztet%C5%91

Előzmény: Törölt nick (15890)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15893

Többen, többször kifejtették, hogy ezek a ki-be légző gépek miért nem jók, azt is kiszámolták forintosítva, hogy az utcára kidobott meleg valójában aprópénz, és egy ilyen hővisszanyerős cucc soha a büdös életben nem térül meg.

Persze lehet hogy jön valaki és újra leírja ugyanezt, de nem biztos.

Előzmény: Törölt nick (15891)
szabopet5 Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15892

Ismerek száz ilyen gépet, ez a százegyedik. Mit tud, amit a többi nem?

Sztem ebben a decentralizált műfajban évek óta a Zehnder két gépe a megoldás. Ismerkedj meg azzal, ha az valamiért nem megy, ment tovább. 

Előzmény: Törölt nick (15890)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.02 0 0 15891

Na, megöltem a bulit? :D

Törölt nick Creative Commons License 2019.04.01 0 0 15890

Urak!

 

Ismeri valaki ezt a gépet, Brink Climate System AIR 70? Erősen szemezek vele, bár irgalmatlan drága, de valamilyen szellőzés kell, lehetőleg olyan, amivel nem az utcát fűtjük. Csak decentralizált jöhet szóba, nem tudom becsövezni a házat, meg pénzem sincs erre túl sok. (>1000000 Ft)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.26 0 0 15889

Új szót találtam fel:

mennek + lesznek = lennek

:)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15888)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.26 0 0 15888

Ha jól értem a rétegrendet, akkor azok a csövek kb szobahőmérsékletű környezetben lennek.

Szobahőmérsékletű környezetben ha a csőben szintén kb szobahőmérsékletű (mondjuk 14 fok feletti) levegő megy, akkor azt a csövet nem kell hőszigetelni.

Szobahőmérsékletű környezetben amelyik csőben harmatponti hőmérséklet alatti (kb 10-12 fok alatti) levegő is mehet, azt a csövet hőszigetelni kell, mégpedig párazáró módon.

Előzmény: VaZoLa (15886)
VaZoLa Creative Commons License 2019.03.25 0 0 15887

fakk...persze kihagytam a kék párazáró fóliát, ami a szarufák (15cm gragitos EPS) alatt van....

Előzmény: VaZoLa (15886)
VaZoLa Creative Commons License 2019.03.25 0 0 15886

ugye jól gondolom, hogy a beépített tetőtérben a mennyezet gipszkartonozásban (alatta) elhelyezett szellőzőcsöveket nem kell szigetelni?

(Fölöttük 5cm alukasírozott pir szigetelés, aztán szarufaközi 15cm-es grafitos eps, aztán 16cm pir, aztán tető"fólia" (páraáteresztő+vízzáró) és legkívül betoncserép...persze van gk rögzítő lécezés+szarufa+ellenléc+cserépléc kombó is, de annyira nem részletezném...de kb. 36cm szigetelés alatt van a  gégecső....)....

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15885)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.24 0 0 15885

Ha senki sem úgy válaszol, ahogyan te szeretnéd, akkor fogalmazd meg a kérdést másképpen.

Előzmény: VaZoLa (15884)
VaZoLa Creative Commons License 2019.03.21 0 0 15884

ok hogy leírod megint, de nem ez volt a kérdés...:)))

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15882)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.21 0 0 15883

"nem érdemes takarítani, fertőtleníteni a szellőzőrendszert? :O"

 

Akiket nem hagy nyugton a tudat, hogy poros valami, ők a lelkük megnyugtatásául rendszeresen takaríthatják, sőt akár fertőtleníthetik a szellőző csöveit, a klíma hőcserélőjét, a gerendákat a padláson, az autó motorterét, stb.

Én pl teljesen nyugodtan alszom attól, hogy az autóm motorján 3 éves mocsok van, nem is beszélve a padláson ősidők óta halmozódó porról :)

Előzmény: Törölt nick (15878)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.21 0 0 15882

"de leírom megint- a csövek a temperált (hűtött/fűtött) lakrész mennyezetén vannak rögzítve."

 

Leírom megint: ha nincs jelentős hőmérséklet különbség, akkor felesleges hőszigetelni.

Előzmény: VaZoLa (15879)
VaZoLa Creative Commons License 2019.03.21 0 0 15881

Szia,

kalorifer beszerzés elött állok,tudsz néhány tanácsot adni, hogy mire érdemes különösen odafigyelni?

Előzmény: kosztoglotov (15877)
tormap Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15880

A kaloriferes megoldással nem emelkedett a befúvott levegő? Költségmegtakarításnak nem válik be? Csak nem mind1, hogy -5 vagy + akárhány fokos levegőt szív be.

Előzmény: kosztoglotov (15876)
VaZoLa Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15879

a csőhéj a cső köré, pontosabban annak külső palástjára kerülő hőszigetelő héjazat.

nincs padlásom, ahogy korábban is írtam -de leírom megint- a csövek a temperált (hűtött/fűtött) lakrész mennyezetén vannak rögzítve.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15872)
kosztoglotov Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15877

60 négyzetméter, egy hálószoba, a másik inkább kisszoba, vagy vendéghálószoba. A háló pár fokkal hűvösebb, részben mert északra van tájolva, valamint mindig csukva tartjuk az ajtót pont amiatt hogy ne melegedjen fel.

A fürdő nem hűvösebb, mert három oldalról körbeveszi a konyha, nappali és az előszoba, valamint a szellőztetés is arrafelé áramlik.

Előzmény: RHDCelica03 (15875)
kosztoglotov Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15876

A kalorifer csak egy kísérleti dolog volt, a hőcserélő fagymentesítésére a talajszondák segítségével. Nem lett véglegesítve, mert nem lett rá szükség ennél a hőcserélőnél.

A fagyvédelme nem úgy van megoldva hogy 0 fok alatt leáll, vagy bekapcsol egy fűtőpatront (ezeket nem tartom jó megoldásnak) hanem nyomáskülönbség alapján olvaszt le, nagy hidegben néhány óránként leáll a befúvás pár percre.

A talajszondák csak azért lettek telepítve, mert csak az építkezés előtt tudtam beállni a fúróberendezéssel a telekre, később elég macerás lenne ezért inkább megcsináltam hátha később szükség lesz rá.

Ugyanígy voltam a padlófűtéscsővel is, nem egy nagy tétel, de utólag már nem lehet betenni.

Most a szondák vizével tudok passzív padlóhűtést csinálni. Jól lehűti a házat, de a páratartalom miatt a klíma is jól jön amikor nyáron meleg de esős idő van.

Előzmény: tormap (15866)
RHDCelica03 Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15875

Megkerdezhetem hany negyzetmeter a haz?

Ha jol emlekszem 2 halloszobarol volt szo...

A homerseklet eloszlik egyenletesen mindenhol, vagy a nappali eszrevehetoen melegebb?

Előzmény: kosztoglotov (15874)
kosztoglotov Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15874

Igen, egy 3,5kW-os Daikin Nexura klíma látja el a fűtést, a fürdőszobában van még egy elektromos törölközőszárító 1 órás időzítővel (hogy ne felejtsük bekapcsolva). 

A klíma eljesen el tudja látni a fűtést, mint utóbb kiderült a 2,5kW-os is elég lett volna.

2016 telén még nem volt meg a külső 10 cm hőszigeteles, csak a falban lévő 15 cm, de úgy sem volt kevés a fűtés még a -20 fokban sem.

Előzmény: RHDCelica03 (15865)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15873

"nincs itt ellentmondás?"

 

Nem értem, hogy mi mond ellent minek.

Előzmény: sylvanus67 (15867)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15872

"flexi szellőzőcsöveket kell csőhéjazni?"

 

Ha ez a "csőhéjazás", ez hőszigetelés akar lenni: hőszigetelni csak ott kell, ahol komoly hőmérséletKÜLÖNBSÉG van a csőben lévő és a csövet körülvevő levegő között.

Tehát egy (nagyjából) szobahőmérsékletű levegőt szállító csövet teljesen felesleges hőszigetelni ott, ahol ez a cső szobahőmérséjletű környezetben van.

Ha viszont ugyanez a cső NAGYON eltérő hőmérsékletű környezetben fut (pl padláson a hőszigetelés felett), ott viszont hőszigetelni kell. De nem ám röhejes vékonyka csőhéjjal, hanem 15-25 centi vastag igazi hőszigeteléssel.

 

"Jól gondolom, vagy számos alkalommal előfordul olyan eset, amikor csöpögne a csőről a kicsapódott pára?"

 

Ahol nagyon hideg felülethez hozzá tud férni a párás lakáslevegő, ott folyamatosan vizesededés lesz.

NAGYON nehéz úgy hőszigetelni egy hideg csövet, hogy sehogy se tudjon a párás lakáslevegő a hőszigetelés alá bebújni 

Előzmény: VaZoLa (15868)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15871

"erdemes ezzel foglalkozni?"

 

Nem.

Előzmény: RHDCelica03 (15870)
RHDCelica03 Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15870

Mivel elegge flexibilis (puha) az egesz, nem tudom, hogy lehet e egyaltalan takaritani...

Kinek mi a tapasztalata, erdemes ezzel foglalkozni? (Lasd ha 10 evente egyszer kell csak ezzel foglalkozni, az nekem mar a belefer kategoria...)

Előzmény: Törölt nick (15869)
VaZoLa Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15868

Sziasztok,

hővisszanyerős szellőztető esetében, klimatizált (fűtött/hűtött) térben vezetett 75/63 flexi szellőzőcsöveket kell csőhéjazni?

Csak azért kérdem, mert ugye mivel ez nem klíma, "csak" hővisszanyerő, úgy vélem a befújt levegő (=csőfal) hőmérséklete és a helység hőmérséklete között nyáron max. 1-2°C lesz csak a különbség, ha egyáltalán...

Kaloriferrel talán előfordulhat 3-4°C, de gondolom az is már extrém (mondjuk a 30°C-os külső levegőt le tudná hűteni egy nagy teljesíményű kalorifer 22°C-ra, és a szellőztető pedig by-pass-olva van, akkor páralecsapódáshoz a benti levegőnek mondjuk 26°C-os 80%-osnak, vagy pl. 25°C 85%-osnak kellene lennie. Ugye ebben a példában a kalorifer hűtőteljesítménye, és a szobahőmérséklet és páratartalom is extrém magas...)

 

Jól gondolom, vagy számos alkalommal előfordul olyan eset, amikor csöpögne a csőről a kicsapódott pára?

sylvanus67 Creative Commons License 2019.03.20 0 0 15867

A friss levegő nem a helyiségnek kell, hanem kizárólag az embernek (többnyire). Egy emberek 30 m3/h kell,

 

 

feljebb meg azt írja valaki: honnét tudja a szellőztető gép melyik helyiségben vagy?

 

nincs itt ellentmondás?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15851)
tormap Creative Commons License 2019.03.19 0 0 15866

Szia! Most néztem korábbi hsz.-aid. Írnál egy kicsit a kaloriferedről ill., hogy milyen vizet keringetsz benne?

Köszi!

Előzmény: kosztoglotov (15863)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!