Keresés

Részletes keresés

Deryan Creative Commons License 2012.01.08 0 0 750

Én! :)

Akkor a héten én is nekiállok s legalább ott megcsinálom, ahol nem sűllyedek, el a veteményes mellett.

Éppen  ma nézegettem a gyümölcsfákat, hogy majd mi lesz a teendő. :)

Előzmény: Ali-bá (747)
Csarli1 Creative Commons License 2012.01.08 0 0 749

Én már túl vagyok rajta.

Előzmény: Ali-bá (747)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.08 0 0 748

Én úgy nézem a korábbiakhoz képest kevesebbet használom idén az ollót.Igaz én a lényeget már tavaly nyár végén megcsináltam.Most már csak némi koprrekció, nagyobb ág fűrésszel marad. Idén inkább a lekötözést csinálom ,még akkor is,ha ez több idő és macera.

Olló inkább majd a csonthéjasokhoz kell-később persze...

Előzmény: Ali-bá (747)
Ali-bá Creative Commons License 2012.01.08 0 0 747

Elkezdtem az almák metszését. Ki tart velem?

alfi13 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 746

Van dióm és igy igaz szeptemberben szoktam levágni főleg az alsó ágakat. A tavaszi metszésnek az lehet az eredménye hogy abban az évben diót nem nagyon fogsz látni a fán, vagy csak nagyon keveset.

Előzmény: Ali-bá (745)
Ali-bá Creative Commons License 2011.12.06 0 0 745

Diód van? Azt mikor metszed? Azt írják, hogy szept. okt. A sok fám között mindig akad, amelyiknek le kell vágni egy-egy ágát, mert nagyon lehajlik, de akármikor vágom, mindig levedzik.

Előzmény: alfi13 (744)
alfi13 Creative Commons License 2011.11.19 0 0 744

Én már jó pár éve igy csinálom és bevált. Az almát körtét már a télen elkezdem ha fagymentes nap van. Tavasszal ugy is rengeteg munka van a kertben igy a metszés nem arra az időre esik.

Előzmény: Ali-bá (743)
Ali-bá Creative Commons License 2011.11.17 0 0 743

                                         Mikor metszünk??

CSONTHÉJASOK

seresznye, a meggy és a mandula. Télen ezeknél a gyümölcsfajoknál semmilyen metszési mûveletet ne végezzünk. Ennek elsõsorban növényvédelmi okai vannak. Télen, a sebeken át fertõznek ugyanis azok a kórokozók, amelyek a csonthéjasok gutaütéses, ágrákosodásos pusztulásáért leginkább felelõsek. Közülük is elsõsorban a Pseudomonas syringae baktériumot és a Leucostoma (cytospora) cincta gombát kell megemlíteni. Ha ezek bejutottak a fák szöveteibe, onnan nem tudjuk õket kiirtani, és a fák lassú halálra vannak ítélve. Eltérõ mértékben, de valamennyi csonthéjas faj veszélyeztetett, a legérzékenyebb a kajszi és az õszibarack. A téli metszésnél nem tudjuk megakadályozni a fertõzést. Az említett kórokozók egyaránt fertõzik az idõsebb fás részeket és a fiatal vesszõket.

Ebbe a csoportba tartoznak a kajszi, az õszibarack, a szilva, a c

Mikor metszhetjük ezeket a fákat? Két idõpont lehetséges. Az egyik tavasszal virágzás elõtt van. Akár virágzás közben is metszhetünk, a lényeg az, hogy minél közelebb legyünk a virágzáshoz, és ne kezdjük el a munkát március 10. elõtt. Ekkor a gutaütés kórokozói már nem fertõzõképesek. A másik alkalmas idõpont nyáron van, közvetlenül a szüret után.

A fagyérzékeny fajtáknál (pl. őszibarack) a legjobb megoldás, ha szüret után egy elõmetszést végzünk, és tavasszal, a virágzáskor végezzük el a végleges vesszõszám beállítását, a téli rügyfagykár figyelembe vételével.

ALMÁSTERMÉSŰEK

lma, körte,birs, naspolya.

A

Mai ismereteink szerint ezeket a fajokat a gutaütés kórokozói nem veszélyeztetik, így a termõre fordult fák kevésbé érzékenyek a metszési idõpont megválasztására, mint a csonthéjasok. Az almatermésûeket tehát télen is metszhetjük, azokon a napokon, amikor fagypont felett van a hõmérséklet. Bármelyik idõpontban metszünk is, ne feledkezzünk meg a sebek gondos kezelésérõl valamilyen sebzáró anyaggal.

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.29 0 0 742

Igen! Így teszek. Csak ott daraboltam ahol nem fértem el. 3 szilvafa 2-3 ágát a járda felett.

Előzmény: csiba00 (738)
Hugool Creative Commons License 2011.10.28 0 0 741

Kösz Ali-bá ! ( bocs tényleg elnéztem a topikot )

De csak azért kérdeztem a visszametszést , hogy könnyebben megeredjen , biztosabb legyen a kihajtás tavasszal.

Előzmény: Ali-bá (737)
alfi13 Creative Commons License 2011.10.28 0 0 740

Bocs Monilia fertőzés.

Előzmény: alfi13 (739)
alfi13 Creative Commons License 2011.10.28 0 0 739

Én az összes csonthéjast metszését a szüret után végzem igy a miniliafertőzés a minimumra sikerült csökkenteni a kertemben. Az Almát Körtét Birset Naspolyát meg tél végén a tütelhalás fertőzés miat.

Előzmény: csiba00 (738)
csiba00 Creative Commons License 2011.10.28 0 0 738

Mondják jó páran, hogy lehet ősszel is metszeni, de én inkább a tavaszit ajánlom. Szerintem egyedül a diót érdemes ilyenkor, vagyis azt ilyenkor kell, különben könnyen "elvérzik".

Ha most metszel meg pl gyümölcsfákat és télen jön a fagykár, vagy valami más ok miatt elhal a meghagyott vessző, akkor lehet vakarni a fejét az embernek. Kajszit meg szinte virágzáskor, virágzás elején ajánlott metszeni.

Előzmény: Törölt nick (733)
Ali-bá Creative Commons License 2011.10.27 0 0 737

Válasz "Hugool"-nak :

 

Ne vágd vissza. Legjobb, ha a csúcsrügyből hajt tovább tavasszal, akkor lesz szép egyenes a törzse. Ha elfogadsz egy tanácsot 2 méter alatt ne haggy meg oldalágat. Így majd kényelmesen el lehet járni alatta. (A dió szeret 'lefele' nőni. Felnőtt korban igy is képes lesz - ha engeded - a földig ereszteni az ágait. Most képzeld el, hogy milyen fát akarsz majd látni 10-20 év múlva és ugy neveld a kezdetektől.)

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.16 0 0 736

Pénteken lenyakaztam. Kell a hely a Cseresznyének.

Előzmény: Ali-bá (735)
Ali-bá Creative Commons License 2011.10.11 0 0 735

Aki diófát akar metszeni, most tegye, később (tél, tavasz, nyár) már nem ajánlott.

 

Ali-bá Creative Commons License 2011.09.10 0 0 734

Jobb, ha nem most metszel!!

(A metszésnek nézz utána fajtánként /-ld.Fórumok-/, mert pl. az almástermésűeket télen is metszheted, de a csonthéjasokat csak vegetációs időben ajánlott!)

Előzmény: Törölt nick (733)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.10 0 0 733

Szeretnék. Ha lenne rajta.

Nem értek hozzá-még.

 

Lehet-e a fiatal és az idősebb fáknál MOST a vízhajtásokat oldalhajtásokat stb levágni?? Vagy várjak vele.

Eddig azért nem volt metszve mert nem értettem hozzá és segítségem most lett a tavasszal a szembemni szomszéd 2 idős bácsi.

 

 

Előzmény: Ali-bá (732)
Ali-bá Creative Commons License 2011.09.09 0 0 732

A csirkék nem eszik le a szőlőt??

Előzmény: Törölt nick (731)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.28 0 0 731

Köszi írok majd!

 

A szőllő úgy van trágyázva, hogy a kutyák oda járna melléje...ill. rengeteg csirke van a fák és szöllők alatt. 

Előzmény: alfi13 (730)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.28 0 0 730

A diófánál ha karvastagságnál vastagabbat vágsz le akkor ne teljessen tőböl fürészeld le hagyjál egy kb 10-cm es csonkot amit majd jövőre fürészeld le tőböl . A szőlővel most csak annyit kell csinálni hogy megtrágyázod  vagy szervestrágyával vagy ha az nincs akkor olyan mütrágyával amibe kevés a nitrogén, vagy egyáltalán nincs. Metszeni majd tavasszal kell.

Ugynevezett hosszúcsapos metszést javasolnák. Ha nem tudod ez hogy megy akkor irjál.

Előzmény: Törölt nick (729)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.28 0 0 729

Szia!

Most lehet a diófát metszeni?

Megyek és holnap megigazítom. Mekkora vastagságig lehet gallyalni? Sok helyet fog, magrólkelt 26éves.

 

Szöllő kb 40 éves elhanyagolt ágas-bogas , nagy lugas. Keveset terem. Mit csináljak vele? Zalagyöngye és Szöllőskertek kirélynője lehet.

Előzmény: alfi13 (728)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 728

A topik alszik valóban de a diófákat mostanában kell majd metszeni.

Előzmény: Ali-bá (727)
Ali-bá Creative Commons License 2011.08.25 0 0 727

Ez  meg a  metszés-é, de mostanában alszik. Na majd febr.-márc. tájékán!!

Előzmény: Törölt nick (726)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.16 0 0 726

Meggyfa - Index Fórum ez itt a meggyfa topicja!

Ali-bá Creative Commons License 2011.06.23 0 0 725

Ne bánsd, had fusson. Majd tavasszal visszavágod, ha kell. Fektesd el a lugas tetején, had süsse a Nap minél jobban.

Előzmény: BöPö (724)
BöPö Creative Commons License 2011.06.23 0 0 724

Ali-bá, a szőllő nő mint a bolondgomba! .-)) Elérte a kívánt magasságot, sőt már egy kicsit túl is haladta. Szerinted megmetszem a csúcsát, hogy idén már ne nőljön, csak erősödjön, vagy hagyjam had fusson??

Előzmény: Ali-bá (696)
Ali-bá Creative Commons License 2011.06.08 0 0 723

Itt egy jó nagy seb egy sárgabarack fán. Lehet, hogy sohasem forrja be, mert a nagysága miatt minimum 20 év kellene hozzá, ahogy saccolom. A bal oldalon már kezd kidudorodni a hegg, a jobb oldalon is feszül már a kéreg. Ezt bizony 1-2 évenként le kell kenni sebkezelővel, ha azt akarjuk, hogy ne korhadjon be. Tavaly kellett levágnom.

BöPö Creative Commons License 2011.05.27 0 0 722

Köszönöm, megpróbálom ezeket a fajtákat is..gondolom kertészetben kaphatók.

Előzmény: Ali-bá (720)
BöPö Creative Commons License 2011.05.27 0 0 721

Jövő héten kapok marhatrágyát..megszórom kicsit a tövüket, majd jól beöntözöm...meglátjuk mi lesz! :-))

Előzmény: tp329 (719)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!