Keresés

Részletes keresés

baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.13 0 0 78

Az ugyanis, hogy ezek "csak matematikaiak"-e, nem az analógia hiányán múlik, hanem hogy van-e valós tartalma a fogalomnak.

Előzmény: ZorróAszter (75)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.13 0 0 77

Nem szokás a modellek között helyesről beszélni. Helytelen modell az van, olyan, ami rosszul írja le a valóságot. A Kepler-modell nem "helyes", hanem csak mechanikusabb, mint a ptolemaioszi. Mindegyik "helyes", ami egy jelenséget modellezni tud.


Értem, amit mondasz, azonban a szemléletmód úgy érzem, nem tökéletes. Eszerint a Kepler-modell is helytelen lenne, ugyanis nem a valóságos mechanizmusokat használja fel a bolygópályák leírására. Tehát a "mi hozza létre" a bolygópályát kérdésre nem ad helyes választ. Azért nem létezik a szó szoros értelmében helyes modell, mert ezek mind csak közelítik a valóságot, jobban vagy kevésbé. (nem véletlen említettem Kantot)


(Ptolemaiosz nem 'csak matematikai formulákat' használt. Azok ugyanolyan mérhető tulajdonságok. Különben nem is vonatkozhatna a bolygókra.)

Előzmény: ZorróAszter (75)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.11 0 0 75

Kedves Baradlayrichard!

 

>Valamit félreértesz. A modell maga az analógia, pőre matematikai leírás pedig nincs, mert a >világról csak modellek szólhatnak, az viszont már nem matematika.

 

 

Nézzük ptolemioszi modellt. Ez ugye egy modell plusz hozzá egy erre épülő matematikai apparátus.

 

Leírja a valóságnak azt a szeletét, hogy egy adott időpillanatban az égbolt melyik pontján keressünk egy bolygót.

 

Pontossága még Kepler idején is nagyobb, mint a kopernikuszi modellé.

 

Ennek ellenére a kopernikuszi modell a helyes. És Keplernek sikerült is végre pontosabb eredményeket hozni  valóságnak ebben a szeletében is.

 

 

 

Vagyis leírható a valóság egy szelete teljesen hibás modell matematiki aprátusával is, sőt  ebben a szeletben még helyesen is.

 

 

És leírható a világ egy szelete minden anlogiát mellőzve, modell nélkül csak matematikai formulákkal. Olyan formulákkal, amik a fizika más területéről nem ismerősek.

 

A kérdés, hogy ilyenkor modell létezhet-e, vagy sem.

Előzmény: baradlayrichard (71)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.11 0 0 74

Azért tegnap valaki értett is hozzá, de neki mindig megmondták, hogy nemúgyvanaz :)

Azám, jó kis társaság gyűlt össze itt, egy laikus, aki sokáig nem tudta eldönteni, hogy kérdez vagy állít, egy álszakember, aki régóta nem tudja eldönteni, hogy tudós akar lenni vagy áltudós, és valami félnótás, aki az összekuszált időtlenségben sem tudja eldönteni, hogy az isten bennünk lakozik vagy villámokat szór a mennyből.

Meg volt valaki, aki feltalálta, hogy az E=mc2 az valójában E=-mc2. Mi jön még? :)

Ja volt megszámlálhatatlanul sok elemű végtelen is...

 

baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 72

Mellesleg a badarságok amit a feketelyukaknál beszéltek pont azért vannak, mert a gravitációs Einstein-egyenletek is bonyolultak, és ahelyett inkább valami egyszerűsítő analógián töröd a fejed, ami viszont hibás a valóság szempontjából.

baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 71

Valamit félreértesz. A modell maga az analógia, pőre matematikai leírás pedig nincs, mert a világról csak modellek szólhatnak, az viszont már nem matematika.


Legalább Kant óta ezt mondják a filozófusok, ezt még fizika nélkül is meg lehetett fejteni.


Einstein rel.elmélete olyan messze van attól, amit te keresel, hogy ebből a szempontból a kvantunmechanika sokkal közelebbi viszonyban van a valósággal. Az, hogy nem lehet iskolai szinten tanítani, mert annál bonyolultabb, nem befolyásol semmit.

Előzmény: ZorróAszter (69)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 70

"A neutron csillag sűrűsége kisebb mint egy-egy neutron sűrűsége.."

 

Jó-jó! Ez egy aranyigazság. De azért ez még messze van egy fekete lyukétől.

 

 

"pedig a neutron csillagot csak egy hajszál választja el a fekete lyuktól."

Azért ez azt hiszem, túlzás.

 

 

15 km: Igen. én is ilyesmire emlékszem. Ez megfelel a neutroncsillagoknak.

 

Bár mintha hallottam volna pár száz métert is. De lehet, hogy rosszul emlékszem.

 

 

Szerintem a mostani CERN project kapcsán mondtak egy határ sűrűségi értéket.

Előzmény: GezooX (68)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 69

Az analógiák a megértést és modell alkotást segítik. Vagy fordítva.

 

Vagy kölcsönösen.

 

Mint mondtam, lehetséges, hogy a mikrovilág olyan mértékben különbözik, hogy valójában ez lehetetlen: nincsen semilyen természetes természetes analógia, és marad a pőre matematikai leírás.

 

De hát valójában 80 éve ezt is mondják a fizikusok, csak olyan nehéz ezt elfogadni. És hát az ember mindig reménykedik.

 

>Te meg ha jól értem, pont a valóságra volnál kíváncsi.

 

Azért remélem, nemcsak én :o)

 

 

 

Azért Einstein mégiscsak adott valami emészthető modellt.

 

Ezért mondtam, hogy mintha Einsteinnel ellentétben a kvantumisták meg a magfizikusok részéről nem látnám ezt az elkeseredett kűzdelmet szemléletes, végiggondolható modellért.

 

Ők már az elején megmondták: nincs!

 

És kész.

Előzmény: baradlayrichard (67)
GezooX Creative Commons License 2012.02.10 0 0 68

    A neutron csillag sűrűsége kisebb mint egy-egy neutron sűrűsége.. pedig a neutron csillagot csak egy hajszál választja el a fekete lyuktól.

   Így egy db neutron sűrűsége közelebb áll a feketelyukak sűrűségéhez, mint a neutron csillagok sűrűsége.

 

  Persze, csak akkor, ha a mérési adatainkban nincs pár nagyságrendű hiba és az elemi részecskéink feltételezett 1,4e17 kg/m³ sűrűsége.

 

  Érdemes megjegyezni, hogy ha a mi Napunknak a tömegét ilyen sűrűségen tárolnánk, akkor elférne egy 15 km sugarú gömbben.

 

Előzmény: ZorróAszter (66)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 67

Csak sejtened kéne, mire gondolsz.

Analógiák vannak. De mint a nevében is benne van, azok analógiák. Te meg ha jól értem, pont a valóságra volnál kíváncsi.

 

(Einstein relativitáselmélete annyira fenomenologikus, hogy könnyen elképzelhetőnek tartom, hogy ez őt magát is zavarta.)

Előzmény: ZorróAszter (65)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 66

Nem hiszem, hogy valaki felvetette volna, hogy bizonyos szempontból például egy neutron is fekete lyuk lenne.

 

Szerintem a tömeg/térfogat arány egész jó lehet, de azért messze van ettől.

 

Nem?

 

 

Én sajna nem tudom kiszámolni.

Előzmény: GezooX (64)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 65

Nem tudom.

 

Lehet, hogy a valóság a mikrovilágban tényleg annyira különbözik a makrovilágban megszokottól, hogy lehetetlen bármiféle analógiát találni, és így nyilván szemléletes modell is lehetetlen.

 

De egyrészt nem látom a szándékot sem erre. Bár azt hiszem, Einstein élete végéig valami ilyesmivel próbálkozott.

 

De az, hogy ez sikertelen volt, még nem jelenti azt, hogy a megismerés egy magasabb fokán sem fog összeállni a kép.

 

Előzmény: baradlayrichard (63)
GezooX Creative Commons License 2012.02.10 0 0 64

Nekem úgy tűnik, hogy igazán pikáns lenne az a kérdés, hogy az eseményhorizonttal párhuzamosan mozgó fény mikor kerülhet stabil állandó magasságú pályára a téridő görbületen?

 Csak azért érdekes, mert a méret az eléggé relatív.. azaz ha az elemi részecskéink felszíne szintén egy-egy esemény horizont, akkor ott is felmerülhet ugyanez a kérdés..

 

  Mert az lehet, hogy a távoli csillaggal nehezen lenne kimérhető egy végtelen hosszú idő alatt bekövetkező távolodás, de a részecskéink esetében egészen másként, de lehetőség lenne az elved mérésére.

Előzmény: ZorróAszter (58)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 63

Ja tehát arra gondolsz, hogy túlzottan fenomenologikus?

Előzmény: ZorróAszter (61)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 62

helyesen:

És a várakozás az vele szemben, hogy előbb-utóbb jelentős lesz AZ ELTÉRÉS az ilyen leírás és a valóság között.

Előzmény: ZorróAszter (61)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 61

Nyilván a leírás adott pontossága megfelelő, de a mogötte lévő modelről nyilvánvaló, hogy helytelen, akkor az leírás nem lehet helyes. És a várakozás az vele szemben, hogy előbb-utóbb jelentős lesz az ilyen leírás és a valóság között.

 

 

Például Ptolemaiosz modellje is finomítható lenne, lehetne lapítani az epiciklusokat, stb.

 

Mégis, amikor Kopernikusz nyomán nyilvánvaló lett, hogy a modell rossz, annak ellenére indultak el a jó modell finomításán, hogy a ptolemaioszi számítások még sokáig jobb eredményt adtak.

Előzmény: baradlayrichard (60)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 60

Ha egy leírás pontos, akkor hogyan értelmezed azt, hogy helytelen?

Előzmény: ZorróAszter (59)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 59

Kedves Baradlayrichard!

 

Lehet.

 

De szerintem egy jelenség helyes leírása, ha úgy tetszik, magyarázata nem lehet független a valóságtól.

 

 

Vagyis az nem tekinthető megnyugtató végcélnak, hogy magyarázunk ugyan valamit, megelégszünk a leírás pontosságával, de tudjuk, hogy a modell egyébként teljesen helytelen.

 

 

Konkrétan itt, hogy nincs is ilyen részecske.

 

 

Így még mindig a Ptolemaios-modellt csiszolgatnánk, és illesztgetnénk az x. epiciklusokat.

Előzmény: baradlayrichard (57)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 58

Kedves GezooX!

 

Azt hiszem, értem, és körülbelül ilyesmit írtam én is: Vagyishogy lehetséges, hogy ez a folyamat valóban létrejött, csak éppen az a néhány miliszekundum innen kívülről nézve esetleg száz milliárd év.

 

Viszont ha az idő csak mérhetetlenül lelassul, de nem áll meg, akkor ez a kintről nézve szörnyen lassú folyamat is kimérhető lenne.

 

Pl. a már említett fekete lyuk körűl kereingő csillag lassan távolodik tőle, nő a keringési ideje. Mégha rémesen kicsit is.

Előzmény: GezooX (56)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 57

Azt hiszem, hogy fordtva ülsz a lovon.

Nem a részecskék okozzák a jelenségeket, hanem a jelenségeket magyarázzák részecskékkel.

 

Előzmény: ZorróAszter (55)
GezooX Creative Commons License 2012.02.10 0 0 56

"Nem lehet, mert a szó matematikai pontosságú értelmében is megáll az idő. Nemcsak iszonyú lassan telik: a pár miliszekundum kintről nézve mondjuk százmilliárd év, hanem a szó szoros, végleges értelmében áll."

 

  Nos, van kisebb és van nagyobb tömegő fekete lyuk, ezért nyilván nem lehet azonos a téridő görbületük. Azaz nem egyformán "áll" bennük az idő.

  Vagyis matematiaki értelemben végtelenül megközelítik a nulla sebességet, de el sohasem érhetik. Lévén, hogy az eseményhorizont különféle szakaszain sem egyenlő sebességű ez az "idő állás"..

 

   Az pedig, hogy egy rövidült mércéjű világban mennyi ideig tart a bent lévő, szintén rövidültnek az "esés"?

  Nos, vegyünk egy méter rudat és mellette ejtsünk le egy testet. Stopperrel mérve vigyük bele az eseményhorizontba.. A rúd hosszán az idő lassulása következtében éppen annyi ideig esik a test mint kívül.. pedig kintről nézve a rúd hossza már végtelenül kicsiny..

  Csakhogy a rúddal együtt mozgatott óra is végtelenül lassult. Azaz ha ott is megmérnénk, hogy a fény mennyi idő alatt ér a rúd egyik végétől a másikig, akkor ott is ugyanazt az 1/300 000 km/s sebességet kapnánk mint kint bárhol..

 

  Vagyis az lehet, hogy kintről végtelenül kicsinynek tűnne a rúd hossza, a bentiek számára pedig az szerint, hogy alatta felette vagy éppen mellette esnek, a saját idejeik lassulása következtében más és más, de a kintihez mérten közel azonos lenne a rúd hossza a fénnyel mérve.

 

   Olyan mintha ülnél egy szobában és a szobát mindenestül, a falakkal és minden benne lévővel együtt azonos időlassulással  lekicsinyítenénk..  A benti arányok változatlansága folytán nem érzékelnéd azt, hogy egy mákszemnél is kisebbre ment össze a szoba.

 

 

Előzmény: ZorróAszter (29)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 55

Szívesen hallanám.

Előzmény: baradlayrichard (54)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 54

Nem tudom, mintha épp a fordítottja rémlene, de azt hiszem rájöttem a "válaszra" a kérdésedet illetően.

Előzmény: ZorróAszter (53)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 53

Jó-jó. De ugyenez érvényes a Higgs bozonra is.

 

És rá is vonatkozna a kérdésem: nem bomlik semmilyen körülmények között sem?

Előzmény: baradlayrichard (52)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 52

A graviton egy hipotézis. Vagy inkább hipotézisek csoportja. Keresik, de ha találnak olyan jelenséget, ami okot ad a graviton feltételezésére, attól még nem fogjuk tudni a graviton összes tulajdonságát.

Előzmény: ZorróAszter (51)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.10 0 0 51

Azt hittem, ez még nyitott kérdés.

 

Vagy már bizonyos, hogy nincs se graviton, se más, tömegért felelős részecske?

Előzmény: baradlayrichard (46)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 50

Most kezdem azt érezni, hogy a hozzászólások cinizmusról szólnak inkább, mint tudományról.

Előzmény: Törölt nick (45)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 49

Az istennek meg mégis mi köze a gravitonhoz??

Előzmény: Törölt nick (47)
y1 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 48

Mit jelent az, hogy kvázirelatív?

Előzmény: Törölt nick (45)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.02.10 0 0 46

Ki tudja, mi lenne, ha létezne graviton?

Előzmény: ZorróAszter (44)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!