Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.09 0 0 15916

Most nézem a bolt honlapjám: a ventihez oda van írva pici betűkkel, hogy "két sebesség", tehát lehet, hogy valójában nem szabályozható fokozatmentesen a fordulatszám, hanem ez egy egyszerű két sebességes ventilátor. Ebben az esetben meg ne vedd, mert a "szabályozás" szót félrevezetésnek írták oda, tehát csalók.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15915)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.09 0 0 15915

"A többinek megfelelőt (vagy legalábbis közelit) tudsz javasolni?"

 

A 20 ezer forintos összeghatár sajnos erősen beszűkíti a lehetőségeket, találtam egyet 22eFt-tól, fordulatszám szabályozós, ami rohadt nagy segítség. Sajnos nem árultad el, hogy hányan laktok és azt sem tudjuk, hogy mekkora fojtásra lehet számítani, szinte biztos, hogy ez a venti elég erős lesz.

 

A ketyerét szereld fel a budi falára a menynezet közelében és egy darab 125-ös csővel vezesd ki a külvilágba. Úgy látom, hogy sajnos külső fordulatszám szabályozója van, az is mehet közvetlenül mellé a falra.

 

https://szellozteto-ventilator.arukereso.hu/vents/tt-125-csoventilator-fordulatszamszabalyzoval-p389849829/

 

 

Előzmény: Adamo_sx (15913)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.09 0 0 15914

Másképpen fogalmaok.

Ez a két feltétel kizárja egymást:

- az ablak üveglapja tartsa a ventilátort

- és csendes is legyen

Mert a csendesen is elegendő légmenyiséget+légnyomást tudó ventilátorok sajnos nem picik, ezért nem olyan könnyűek, hogy a vékony üveg elbírja a súlyukat.

(és nem is olcsók)

Üvegre csak axiális lapátú ventilátorokat ismerek , azok ordítva erősek, de csendesen (lassú fordulaton) szartseérnek.

 

Elméletileg persze lehetne gyártani üvegre szerelhetően könnyű, de radiális (=mókuskerekes) lapátú ventilátort, szólj ha valahol látsz ilyet :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15912)
Adamo_sx Creative Commons License 2019.04.09 0 0 15913

Oké, akkor az ablakbaépíthetőségtől tekintsünk el. A többinek megfelelőt (vagy legalábbis közelit) tudsz javasolni?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15912)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.09 0 0 15912

Ilyet nem tudok.

Azzal a feltételeddel, hogy az ablak üveglapja tatrsa a ventilátort, ezzel kapásból kizártad a világ összes valamirevaló normális ventilátorát. A többi feltételedet már el sem kell olvasni :)

Előzmény: Adamo_sx (15911)
Adamo_sx Creative Commons License 2019.04.09 0 0 15911

Szia Elek, tudsz olyan konkrét ventilátort javasolni, ami egy ablakba építve (tehát nincs csövezés) tud kb. 60 m3/órát (2 fő részére) és elég halk (mondjuk 30dB alatti), vagy lelassítható annyira, hogy elég halk legyen (de akkor lassítva tudja a 60 m3/órát) és tud működni 7/24-ben? Mindezt ebben a WC elszívó ventilátor kategóriában mondjuk 20e Ft-os max árig?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15909)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.09 0 0 15910

Mondanom sem kell, hogy a "filléres budiventilátor + lyukak a falakban" szellőztetésnek létezik kulturáltabb változata is  :) akár teljesen zajtalan budi+konyha+fürdő elszívó ventilátorral és a szobákban ingyenes egérlyukak helyett akár HEPA szűrős légbeeresztőkkel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15909)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.08 0 0 15909

"nincs hely/pénz központi szellőztetőre"

 

Egy olyan KÖZPONTI szellőztető rendszer, ami képes biztosítani a tökéletes levegőminőséget (1000 ppm alatti CO2 szint) a lakásban:

- WC-ben egy elszívó ventilátor: 10e Ft-tól

- Szobákban egy-egy lyuk a falon/ablakkereten: ingyenes :)

Mivel nem valószínű, hogy erre sincs hely/pénz, ezért valószíűnleg nem ugyanazt gondoljuk "központi szellőztető rendszer" kifejezés alatt.

Előzmény: Törölt nick (15908)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.07 0 0 15908

Nem lettem sajnos okosabb senkinél, szóval, mivel a helyzet változatlan (nincs hely/pénz központi szellőztetőre) marad a gagyi verzsön. 4 db Vortice RC távkapcsolva és 2 db Vortice HCS a fürdőkbe önállóan. Ez így kb 520+beépítés, 6db 160mm luk a házon és a második sebességi fokozaton, még elviselhető zajjal kb. 95 köbméter/óra. (itt még talán van némi hővisszanyerő hatásfok is, bár az csak limitáltan érdekel:)) Mit gondoltok erről a setupról? (a 2 milliós tippeket mellőzzük, ha kérhetem:))

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.06 0 1 15907

Egy kis néznivaló a "hogyan keverjük el a hideg levegőt olyan légtérben, ahol nem szokott ember tartózkodni?" témakörben. (azok számára is hasznos, akik nem értik az angol szövegelést a háttérben)

 

Az első videón az látható, hogy a Coanda effektus még akkor is működik valamennyire, ha hülyék alkalmazzák, félig szarul :)

https://www.youtube.com/watch?v=HFnNZQq3YBI

 

Második videó: a levegővel történő fűtés/hűtés alapjai (a trükkök működnek szellőztetés kapcsán is is)

https://www.youtube.com/watch?v=zephL3PidMI

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.05 0 0 15906

"kb 35-45 fokos szögben."

 

Ha nincs "szabad keverési légtér", akkor szerintem a 180 fok legyen a cél, akkor legkisebb a "hideg félgömb" sugara.

 

"Nem tudja felsimítani a mennyezetre a levegőt, ez tény."

 

Ha a Coanda effektusra játszol, akkor egyrészt a befújás pontja legyen minél közelebb a mennyezethez (a belépő légáram és a mennyezet között lehetőleg ne legyen szobai levegő), másrészt az anemosztátból kilépő levegő lamináris legyen (minél kevésbé legyen turbulens/örvényes).

http://1.bp.blogspot.com/-BXi7EhZvKkw/UvgFaX_RP3I/AAAAAAAAAik/dHxHJMLzpoc/s1600/Understanding+the+Coanda+Effect+Photo+1.png

Előzmény: NAND708 (15903)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.05 0 0 15905

"Linket tegyél már be az általad javasolt anemosztátról."

 

Nem javasoltam konkrét típust. Mindenféle feladatra létezik oda való, ha nincs, akkor gyártasz egyet két másikból :).

 

"Én ilyet tettem be."

 

Ez jónak tűnik olyan helyre, ahol fontos, hogy a befújás tengelyirányában ne menjen semmi hideg és nem baj, ha a fal lehűl körülötte egy picit.

Előzmény: tormap (15904)
tormap Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15904

Linket tegyél már be az általad javasolt anemosztátról.

Én ilyet tettem be.

https://hungaroairmatik.hu/termek/sva_125_befuvoelszivo_legszelep_allithato_tarcsaval_sik_elolappal.html

Sajnos érezni a hűvösebb levegőt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15902)
NAND708 Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15903

Nekem ilyen "rács"-om van,

https://www.sigairhandling.hu/HU/documentation/A10.110.33-VMV-PFs,-ABS-Bef%C3%BAv%C3%B3-%C3%A9s-elsz%C3%ADv%C3%B3-m%C5%B1anyag-r%C3%A1cs/?cf=23194075560e1f2c309db5

 

A képen nem néz ki túl jól, de kézbe véve látszik, hogy szórja rendesen sugárirányban a levegőt, kb 35-45 fokos szögben. (mozgó betét nélküli fröccsszerszám ->alámetszés nincs, )  Nem tudja felsimítani a mennyezetre a levegőt, ez tény.

Kb 50m3-t tolok be rajta, ha valamiért 10 fok alá megy a befújt levegő hőmérséklete azt bőven lehet érezni kb 2méterről. Nem szeret a hideg levegő keveredni a meleggel. 

 

Az a baj Elek, hogy mindig az elmélettel jössz, amit a gyakorlat nem feltétlenül támaszt alá.  

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15902

"Valami speciális anemosztát kell hozzá?"

 

Minden olyan anemosztát tudja ezt a trükköt, amelyik nem nyalábolja (távolra eljuttatva), hanem szétszórva a szoba levegőjével egyenletesen elkeveri a befújt hideg levegőt.

 

Ha az anemosztát a szoba sarkában, három fal találkozásánál van, akkor a másfél méteres sugarú (nyolcad) gömb térfogata közel 1800 liter!  Tehát ha okosan választottál anemosztátot, akkor 1800 liternyi (1,8 köbméter) helyed van a levegőben, hogy egyenletesen elkoszlasd a lyukon másodpercenként beáramló mondjuk 8-16 liternyi (kb század annyi) hideg levegőt.

Ha a befújás nem a leg-sarokban van, hanem két sarok között, akkor az 1800 liter helyett már 3 600 liternyi légtér áll rendelkezésedre a levegők összekeveréséhez.

 

De a gömb (nyolcad-gönb) forma csak a legegyszerűbb példa volt: minden lakásban meg kell találni a légtérben azt a térbeli alakzatot , ahol soha senki nem tartózkodik TARTÓSAN, ezért megengedhetjük ott, hogy ott egy kicsivel hűvösebb legyen a légkeverés miatt. A gömb mellet a másik leggyakrabban használható légtér-alakzat egy legyező forma a mennyezet alatt, vagy egy fal mentén.

Előzmény: asci (15901)
asci Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15901

"2: elhiszed nekem, hogy akár -15 fokos levegőt is lehetséges úgy bekeverni a szoba levegőjébe, hogy a belépési ponttól 1-1,5 méterre már ember meg nem érzi, hogy itt valahol hideg levegő jön be."

Ezt már többször is olvastam, de soha nem derült ki számomra, hogy mi a módja? Valami speciális anemosztát kell hozzá?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15900)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15900

"van-e jobb ötlet helyette?"

 

Három jobb ötlet:

1: kimondod hangosan, hogy "engem nem érdekel a hővisszanyerés hatásfoka, tudom, hogy ez SOHA NEM megtérülő befektetés, de hajlandó vagyok extra pénzt költeni azért, hogy ne teljesen hideg levegőt fújjon be a szobába"

2: elhiszed nekem, hogy akár -15 fokos levegőt is lehetséges úgy bekeverni a szoba levegőjébe, hogy a belépési ponttól 1-1,5 méterre már ember meg nem érzi, hogy itt valahol hideg levegő jön be.

3: a szobába belépő hideg levegő útjába beleteszel egy elektromos fűtést, ami forintokat fogyaszt, de talán életed végéig összesen is csak tized annyi forintot, mint amennyit épp készülsz elkölteni egy ilyen egy-helyiséges hővisszanyerős csodára.

Előzmény: Törölt nick (15897)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15899

Pl az általam megadott listában elkezdesz egy helyiséges szellőztető készülékeket nézni (kb 250.000 Ft alatt szerintem ne is próbálkozz),

és ami tetszik, annak szorgalmasan kinyomozod az interneten a műszaki adatait, a robbantott ábráját és jól megnézed a belsejét

- mekkora a zajszintje 60 m3/h légszállítás esetén (két ember számára ennyi levegő kell)

- a ventilátor lapátja lehetőleg NE axiális (propelleres), hanem radiális (mókuskerekes) legyen

- ventilátor átmérője legalább 15 centi (de minél több, annál jobb)

- ha fontos a hővisszanyerés hatásfoka, akkor fontos a hőcserélő mérete, hőátadó felülete is (minél több, annál jobb)

 

És ha találtál jónak tűnőt, akkor tedd be ide a linket, ami pl a készülék gyártói weboldalára mutat és mi majd jól megpróbálunk belekötni (ha lehet :)

Előzmény: Törölt nick (15898)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15898

"Léteznek olyan egy-helyiséges hőcserélő készülékek is, amelyekben elfogadhatóan nagy a ventilátor és tűrhető méretű a hőcserélő is..."

 

Melyik az?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15894)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15897

Igen, igen. Meg talán a ventilátora sem annyira zajos, nem? Meg előfűt, tehát nem fagy el. Mondjuk a kb. 400 K-t, amennyibe kerül, sima rablásnak gondolom érte, a kérdés az, hogy van-e jobb ötlet helyette?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15895)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15896

Köszönöm a hozzászólásokat.:)  Nagyjából átrágtam magam a topikon, tudom, hogy mi a vélemény ezekről, meg is értem miért, meg még egyet is értek vele.:) A kérdés az, hogy akkor mi a megoldás? Központi rendszert több okból sem tudok/akarok telepíteni (pénz/hely). Igazából hőcserélő nélküli szellőztetőt is beraknék szó nélkül, csak némileg riaszt a gondolat, hogy télen simán beengedjem a -x fokos levegőt a lakásba.:) Mit javasoltok?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15895

"ezek a ki-be légző gépek"

 

Ennek olyan kétirányú hőcserélője van, amit ebben a topicban "szívószálas" hőcserélőnek nevezünk.

Tehát ez nem "lélegzős", hanem valamivel komolyabb műszaki színvonalú.

Kép itt:

https://i.ytimg.com/vi/ezdAE510RWM/maxresdefault.jpg

Előzmény: Törölt nick (15893)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15894

A gépi szellőztetés által okozott hőveszteség távolról nem olyan nagy, mint azt a kocsmai szakértők állítják.

 

Viccesen kis átmérőjű ventilátornak két üzemmódja van: vagy elég levegőt szállít, viszont ekkor jó hangos, vagy csendes, de akkor csak egy kisegér számára elegendő friss levegőt szállít.

 

Röhejesen kis méretű hőcserélő hatásfoka is röhejes, ez a befektetésed a rá költött pénzt kb ezer év alatt hozná vissza, de te nem fogsz ezer évig élni.

 

Léteznek olyan egy-helyiséges hőcserélő készülékek is, amelyekben elfogadhatóan nagy a ventilátor és tűrhető méretű a hőcserélő is, de ezek a dolgok a fizika mai állása szerint nem férnek el egy falba befúrt tíz centi átmérőjű lyuk belsejében.

https://hovisszanyero-egyseg.arukereso.hu/?orderby=1&st=szell%C5%91ztet%C5%91

Előzmény: Törölt nick (15890)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15893

Többen, többször kifejtették, hogy ezek a ki-be légző gépek miért nem jók, azt is kiszámolták forintosítva, hogy az utcára kidobott meleg valójában aprópénz, és egy ilyen hővisszanyerős cucc soha a büdös életben nem térül meg.

Persze lehet hogy jön valaki és újra leírja ugyanezt, de nem biztos.

Előzmény: Törölt nick (15891)
szabopet5 Creative Commons License 2019.04.03 0 0 15892

Ismerek száz ilyen gépet, ez a százegyedik. Mit tud, amit a többi nem?

Sztem ebben a decentralizált műfajban évek óta a Zehnder két gépe a megoldás. Ismerkedj meg azzal, ha az valamiért nem megy, ment tovább. 

Előzmény: Törölt nick (15890)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.02 0 0 15891

Na, megöltem a bulit? :D

Törölt nick Creative Commons License 2019.04.01 0 0 15890

Urak!

 

Ismeri valaki ezt a gépet, Brink Climate System AIR 70? Erősen szemezek vele, bár irgalmatlan drága, de valamilyen szellőzés kell, lehetőleg olyan, amivel nem az utcát fűtjük. Csak decentralizált jöhet szóba, nem tudom becsövezni a házat, meg pénzem sincs erre túl sok. (>1000000 Ft)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.26 0 0 15889

Új szót találtam fel:

mennek + lesznek = lennek

:)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15888)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.26 0 0 15888

Ha jól értem a rétegrendet, akkor azok a csövek kb szobahőmérsékletű környezetben lennek.

Szobahőmérsékletű környezetben ha a csőben szintén kb szobahőmérsékletű (mondjuk 14 fok feletti) levegő megy, akkor azt a csövet nem kell hőszigetelni.

Szobahőmérsékletű környezetben amelyik csőben harmatponti hőmérséklet alatti (kb 10-12 fok alatti) levegő is mehet, azt a csövet hőszigetelni kell, mégpedig párazáró módon.

Előzmény: VaZoLa (15886)
VaZoLa Creative Commons License 2019.03.25 0 0 15887

fakk...persze kihagytam a kék párazáró fóliát, ami a szarufák (15cm gragitos EPS) alatt van....

Előzmény: VaZoLa (15886)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!