Gratulálok Szabolcs barátunk képtárához, elképesztően jó és részletes, néha az embernek az az érzése, hogy kár fényképezőgépet vinnie, mert más több aspektusból csinál jobb képeket, de ne siránkozz, hogy a rádióamatőr csoportképen nem vagy rajta,amikor az oldtimerek között feszítesz, több felvételen is, sérelmünkre(HI)
Ha szombaton mentek Zsámbékra, valahol számolj be élményeidről, mert klassz hely.
Nem tudom , hogy mi lehet a hiba nálad.De mi még egy-két dosos com portos szoftot a mai napig használunk winfos alol is minden probléma nélkül.A komunikácios port sebességét( és a paritás-biteket) elöfordul hogy át kell állitani, mert 9800,1,1 az alapértelmezése a dosos és winfos-os gépeknek.Semmi köze a portsebességeknek a cpu sebességéhez.Egyébként ha érdekel van még összerakva 286-os és 386-os gépem üzemképesre (csak kölcsön!).
Köszi ez hasznos infó volt, akkor ebbe az irányba mocorgok. A 66MHz-ben lehet valami. 1994-ben lett egy barátomnak egy 66MHz-es 486-osa, pislogtunk csak, hogy ilyen sebesség már nincs is. Akkor a 90-es proginak elképzelhető hogy gyors a 133-as gép, amivel próbáltam.
Nekem egy régi IBM 386 -os laptoppal működik a dolog. 286-tal szintén. Természetesen DOS fut a gépe(ke)n. A portot külön nem kellett beállitanom. Egyes szakik szerint ha a proci 66MHz-esnél nagyobb az már gáz....(?)
Köszi, a tippet de nem lehet változtatni semmit a progiban. 9600Bd fix, egy vezetékes kommunikáció (amit a PC ad, azt veszi is, össze van közösítve az rxd-txd persze nem egy darab dróttal) ez a része működik. Azzal lehet a gond, hogy az egyes bájtok milyen sebességgel követik egymást. Épp amiatt hogy nincs handshake, a rádió meg nem tudja az egymás után szünet nélkül érkező bájtokat feldolgozni. 1990-es a progi különben... Nálunk a cégnél hasonló dolgok vannak, pl. van olyan cuccunk, ami olyan gyorsan vár választ hogy Windows alól képtelen működni, de egy DOS-os 386 simán viszi. Akkoriban nem gondoltak/tunk erre. Skópon jól látszik, hogy ha pl. kikapcsolom a proci cache-t, akkor 20ms-onként jön egy-egy bájt, ha bekapcsolom akkor szünet nélkül, összeér a stopbit a start bittel. Pedig ez egy 486-os. Na de hátha olvassa valaki aki szokott ilyet programozni, biztos elárulja hogy mivel csinálja.
Nagyon nem egy képről csevegünk szerintem. Monitor36 mindenesetre megerősítette a tippem. De a lényeg, hogy nagyon dühös vagyok, amiért lemaradtam a látogatásról. :-(
Sziasztok! Az FTH-2010-et rutinosan programozók segítségét szeretném kérni. Szert tettem ma egy ilyen készülékre (ja, a múlt héten megjött az engedélyem is :) CE2.EXE megvan, kébelem is van, ami jónak tűnik. DOS alól próbálkozom. A PTT-gumi alatti kapcsolót átkapcsolva (alsó állás) ki tudom olvasni a benne lévő frekiket, hibátlanul. Szkóppal nézve az adatforgalmat, 9600Bd-on ömlenek ki a bitek a rádióból, szép szögletesek a jelek, minden ok. Ha szeretném a csatornákat feltölteni a rádióra, szintén szép, 0-5V jelszintű jelek zuhannak bele a készülékbe. Ennek ellenére a programozás végén a program Done!-t mond, míg a rádió Err 1-et. És persze a régi frekik maradnak bent. Ennek utánanézve egyetlen dolgot találtam, hogy túl gyors a PC. Előszedtem egy 486-ost, jelenség ugyanez. Slowdown progikkal lassítottam a gépen, eredmény: zéró. Olvasni szépen olvas, programozni nem bír. Aztán egyszer csak minden elromlott, de megtaláltam a bűnöst, a programozó kapcsoló tiszta oxidos volt, így csak hébe-hóba mentek a bitek a prociba. Ezt is megcsináltam, továbbra is semmi. Pedig annyira szeretném az első QSO-mat megcsinálni 2m-en :) Köszi: HA1TN Noybi
Nem voltam ott, de a magányos szivarlátogatásom után felmerült kérdéseimre itt meg nem adott/rosszul megadott válaszok miatt elég sokat olvastam ezekről az adókról, úgyhogy tudtam mi az. Elmés egy szerkezet. :) Érdekes azon elgondolkodni, hogy nem pont ez a trafó, de más, olyan rémegyszerű szerkezetek léteztek már a múlt szd. végén is, amikkel az ember képes és hónapokat szív, mire dűlőre jut vele. Vagy irány a bolt és ott vagy van, vagy nincs.
Szerettem volna egy részletes cikket találni a dologról, de a gyártó - érthető okokból - a tekercseket betekerő szigetelő szalag alá rejti a tudományát.
Nem tudom, ott volt-e tere olvtárs a látogatáson, és attól bennfentes, vagy csak egyszerűen régóta tudja. Nem derült ki, hisz alapjában nem topiktalálkozó volt, hanem a HTE szervezte. Én azokat a rádióamatőröket ismerem, akiket összetereltem a csoportképbe, lehet, hogy mások is voltak ott inkognitóban, megeshet, hogy Lenin elvtárs személyesen köztünk volt. Ne irigyeld a nyereményét, hadd fizessen :-) Téged meg meghívlak egy pofa sörre, ha Győrben jársz.
gondoltam én erre, mert nekem csak a jó régi MHSZ-es call book állt rendelkezésemre, de átléptem a problémát. Most aztán kérhetek bocsánatot, hogy "lehágéztelek" Nekem csak 3 van, mind a három RH.
Értem mire gondolsz, én is elgondolkoztam - hogy a két így elhelyezett tekercs nem indukál semmit a másikban. Arra jutottam, hogy az alsó gyűrű valószinűleg egy nagy átmérőjű toroid vasmag, szorosan körbetekerve a primer tekerccsel, míg a szekunder hatalmas légréssel (a szigetelés miatt) szintén körülötte van. Szimpla trafó ez, csak kissé szokatlan kivitelben.
Kedves SCH, ott az asztalon egy AOR volt, ez a saját vintage darabom, már régóta használom, de a mai napig kedvelem, nagyon hasznos szerkezet.
A hívójelem HA-val kezdődik (HI), régen sokat kellett vizsgázni, így van meg a 6 db bizim, mindenből A-B-C, és ma az egész ráfér egy plasztik kártyára.
Ha erre vetődsz, szívesen látlak egy böngészdére !
Az EMV, vagyis az Elektromechanikai Vállalatot 1952-ben alapították és 1976-ban olvsztották be a Beloiannisz Híradástechnikai Gyárba. A vállalat történetéről cikk jelent meg a Rádiótechnika Évkönyv 2005-ös kötetében.
Még egy kép mára: kedves kísérőnk, Balla Éva, aki nagy szakértelemmel, türelemmel vezetett bennünket körbe az állomáson, és az antenna-telephelyen, és fáradhatatlanul magyarázott mindenkinek. Köszönjük neki!
No és a szürke színű áramköri részlet mi? A 314 méter magas, 280 tonna súlyú torony talpa látható ezen a képen. A jobbra menő vízszintes cső a betáp. ezen jön a nagyfreki.
Az Isten se gondolta volna, hogy ide is beteszi kezét (mocskos mancsát) az egyház, sose hittem volna, hogy egy végfokpróbánál világnézeti dolgokra is muszáj figyelni. Ha nagyon nagy az állóhullámarány, biztos automatikusan keresztet vet :-)
Aki a képet kettyintette, az természetesen nincs rajta, mert nem volt annyi esze, hogy valakit megkérjen egy exponálásra... Pedig a képtulajdonos is rádióamatőr: HA1US
Kösz az üdvrivalgást, hosszú percekig néztem ezt az összegzőt egyedül, úgylátszik erre nem sokan voltak kíváncsiak.Percekig állt nálam az Index, amikor ezt a kiegészítést pötyögtem, amit Te pontosan leírtál, én csak az aktív útvonalat figyeltem. A 60-as években egyébként EMG-s voltam, de ez mit sem von le az élvezeti értékből. Nagyon tetszett a sok egyedi bakelitlapra felépített "öcsi-panel", de gondolom itt mindent a helyi adottságok döntöttek el.
A miezes topicban pont a napokban volt szó egy EMV által gyártott Tünde2 zsebrádióról, sikertelenül próbáltam belikelni a Google által mutatott oldalt az EMV rövid történetéről, mivel ez kérdésként felmerült. Valahol van egy könyvem a rövidítésekről, emlékszem régen többet kellett forgatni ( Bubiv, Tüzép, EMG, EMV, FMV,BRG stb )
Ez a toroidos izé az áramtranszformátor kifejezéshez áll közelebb. Magyarabbul áramváltónak is lehet nevezni. Erősáramosok ennek édestestvérét lakatfogónak hívják.
A középső vezetőben folyó árammal arányos feszültség keletkezik a külső tekercsben. Nagyon nagy áramok mérésére jó, a vezeték és a mérőmű nincs galvanikus kapcsolatban.
Gyakorlatilag a mérőmű teljesen visszahatásmentes a mérendő körre. Ideális antennaáramok mérésére.
A zsűri úgy döntött, hogy részetekre egy-egy "szép volt fiú" kiáltást ad.
Az első képen az EMV (Elektromechanikai Vállalat, nyugodjék békében és az emlékekben) által készített 300 kW-os adó paralleljárató szekrényének állapotjelzőjét mutatja. Az adó ugynis két 150 kW-os részből áll, amelyek egyenként is antennára, vagy műantennára, vagy a paralleljárató hídon keresztül antennára kapcsolhatók.
A második kép a kimeneti nagyfrekvenciás áramváltót mutatja.
Az elsőről fogalmam sincs, a második feltehetőleg egy árammérő szerkenytű (current transformer) lehet. De ha már ekkora "jutalom" került szóba, lehet, hogy időgép, és én tévedek! :-)
A sugárzó és a csatlakozó testpontja között van 1 tekercs, ami összeköti a sugárzót a csatlakozó "hideg" pontjával. A tekercs leágazása egy kondenzátorra csatlakozik, aminek a másik vége megy a antennacsatlakozó közepére....
Ezért nem mérsz ott vezetést. Nagyfrekis / sztatikus szempontból tökéletes megoldás.
Sziasztok ! 1 kérdésem lenne,valaki csak tud segiteni ! Kaptam egy Nagoya NL-770-es sugárzót és egy anphehol aljazatra akarom/kell /felszerelni. Azt tapasztalom,hogy a középső meleg pontját nem tudom kicsengetni a sugárzóhoz. Hogy van az illesztve egymáshoz,mert szakadást mérek. Pontosabban; az also fémrész zárlatosnak tünik a szigetelt felső sugárzóval és a melegpont mintha sehova nem csatlakozna?! kÉREM valaki segitségét,felvilágositását ! Köszi; mindenkinek szép napot!
Mondj idehaza jobb boltot. Akinek van raktáron árukészlete, viszonylag széles választékban. Elérhető helyen van, rendesen elszámolhatóan árusít. Új, garanciális termékeket tart.
Olcsóbban.
Várom a címeket, hátha ő is én is jól járunk. Ne a börzés kufárokat, vagy a Vaterás neppereket, ha lehet. Hivatalos BOLTOT.
Ha tudsz jobb árakat, miért nem te kereskedsz? Bárkinek joga és lehetősége boltot nyitni. Aztán meg lehet mutatni mi a jó ár. De legálisan, adózva, garanciával.
No, akkor ha legközelebb lesz ilyen lehetőség, és rá is fogok érni, akkor az autót tisztes távolságban hagyom majd. Úgy látszik, a "miautónk" fél a Szivartól! :-)))
Egyébként sajnálom, hogy nem lehettem ott, és hogy lemaradtam Sch olvtárs autós kalandjáról is! :-D
Ne lődd már le a fináncoknak! Mit megtettek évtizedeken át, hogy rádióállomásnak álcázzák! Elhitették a tervgazdasággal, a népgazdasággal, a proletárdiktatúrával, az ipari minisztériummal, a mókus örssel, tankönyveket és képleteket hamisítottak világszerte, hogy márpedig ekkora collins kör kell, még akkor is, ha a számítások egy cérna spulnit dobtak ki 1MW-ra.
Te meg itt felfeded az évezredes rejtélyt... ;-)
Volt egy lebukás gyanús rész, mikor Kazal László elmondta a borkóstoló kabarét, akkor gyanús volt a pártszerveknél, hogy a média mindig be van csípve, de megúszták.
Jaja! A téma az, hogy ha 200 C, akkor túlhevített, tehát erősen nyomás alatti rendszerről beszélünk. Ebben is van természetesen evaporáció (párolgás).
Amiről Monitor kolléga beszél, az ugyan ez, tehát valóban a cső felületéről válik gőzzé a víz, és nem eleve gőzt fújnak rá hogy hűljön.
Mivel ez bizonyosan nyomás alatti rendszer, természetesen dönthet úgy a víz (helyesen visszaforgatott kondenzátum, hűtőközeg), hogy ő most bizony 150 fokon érkezik, és 200 fokon válik gőzzé.
Majd mint gőz, elpucol a kondenzátorba (Hi, itt nem töltéstároló, hanem "lecsapató", kicsit más mint az elektrotechnika), itt újra cseppfolyóssá válik, és tűz vissza a csövekre.
Természetesen van a körben gőztorló, aminek a két oldalán különböző nyomások szerepelnek, de mindkettő nagyobb mint a légköri.
Az elektrotechnikában lévő szabályok nagyon hasonlóak a gépészeti áramlástanhoz.
Sok autóban az immobilizer a kulcsba épített transzponder csip válaszára engedélyezi a gyújtást. De ennek kérdező jele olyan 110-130 kHz környékén megy, amit a gyújtáskapcsoló mellett lévő adótekercs küld a kulcs felé.
No az kapott hülyét az irtózatos energiától. Így szegény immo nem kapott korrekt választ a kulcstól és letiltotta a gyújtást.
Kimentünk a nagy szivar tövéhez. Olyan 2 méterre a 100 kW-tól sem lehetett semmi bizsergést érezni.
Tanulságos az külső digitadó és a csatolóház külső és belső hálószerű földkalickába zárása. De az illesztő rendszer házába is be lehetett menni, ahol 1-2 mérerre karvastagságú rézcsövekből készült bojler méretű tekrencekben kerengett a vellany. A látogató népségtől egy jó drótkerítés választotta el. Persze működött közben.
Sokat nem tudsz javítani rajta. Egy 61 cm hosszú sugárzójú antenna azért jobb lenne a mostaninál. De csodát ne várj, a reptér ugye a földön van, a gép meg mindíg rádlát a magasból. A leírt hatótáv teljesen reális.
Az nem sima antenna. Csak spec Motorola jöhet szóba, ami nem olcsó. Bizony az nem rádióamatőr készülék. Ipari, azaz profi felhasználásra készült. A tartozékai is profik. Árban is.
Vagy börzék, mástól levetett formában, vagy Anico Kft, esetleg Fercom Kft, vagy a Guards Kft.
nagyon amatőr vagyok, ezért tanácsot szeretnék kérni. Reprádiót akarok hallgatni autóból, a pilótákat jól hallom, de az irányítók csak olyan 10-15 km-es körzetben jönnek be érthetően, aztán több a recsegés mint a beszéd.
Adott egy Alinco DJ-X7 scanner meg egy mágneses antenna az autó tetején, olyan 30 centis, egy kétméteres RG174 kábelen.
Hogy lehetne ezen javítani? Fontos lenne, hogy mobil maradjon a dolog, tehát ne kelljen az autón semmi maradandó átalakítást végezni, egyszerűen le lehessen venni, másik autóra feltenni, stb.
Bocs, nem akarok okoskodni,de nem a gőz hűt, hanem az elgőzölögtetés folyamata, azaz a vízből a gőz előállítása viszi el a csőről a disszipált hőmennyiséget. Ez az elgőzölögtetéses hűtés, amit gyakran és hibásan neveznek gőzhűtésnek. Az adócsö hűtőfazekában keletkezett gőzt visszahűtik és az így előálló forróvíz ismét az anódhoz jut.
Huzalgyártásban egy művelet a "patentozás" amely során két húzás közt a felkeményedett huzalt felizzítják, majd kb 500 fokos(!) ólomfürdőben hirtelen "lehűtik", amitől szívós de képlékeny lesz :-)
Meg bizony, Tóni! Kísérőnk, Balla Éva nagyon sok műszaki infot osztott meg velünk, sok éve foglalkozik a 135,6 kHz-es adóval, már akkor dolgoztunk együtt, amikor még Telefunkennek hívták, és még a freki sem volt pontos :-) Köszönjük ezúton is a türelmét, kedvességét (amire csak egy nő képes). Képeket tehetek fel ide is, de akár lemezre kiírva is elküldöm az úri közönség tagjainak.
Jaj, Ernő, de gyakorlatias vagy! A térerő a ludas! A 135,6 kHz-es adó folyamatosan működik, a suzuki meg nincs hidegítve! Azért kitoltuk, nagyon nem is kellett tolni, lejt kifelé az út.
Hozta, köszönöm szépen, már működik is! Reggel nem viszem a fürdőszobába, nehogy megint leverjem. Ámbátor, amit levertem, azt saját magam hoztam Amerikából - az nem ANICO minőség volt, hanem gagyi amerikai!
Megnéztük a hazai rádiósugárzás ősanyját és napjaink (nemolyannagy frekis)technikáját.
Hihetetlen szerencséje a nagy 314 méteres szivarantennának, hogy sikerült ez a másodfelhasználás a digi távvezélrlő szolgáltatással.
Gyönyörűen felújítva szolgál tovább ez a műemlékünk.
Nagyon kedves és SZAKSZERŰ vezetésben volt részünk. A HTE Senior szekció tagjai is sokan voltak. A gyönyörű időben sok fotó is készült, biztos lesz aki feltesz ide is.
A rengeteg kérdésre negy türelemmel válaszolt kísérőnk.
Próbállak hívni a 329 4089-en, de csak egy rövid pitty a válasz, a többi néma csend, hogy klasszikust idézzek. Kéne nekem a vx7-hez egy sma-bnc adapter, Xanti kihozná ma délután Lakihegyre :-)))
Befordulsz (befordultok) a Halásztelekre vezető fŐútról, kifelé, menet jobbra, a Komp utcába. Erről az utcáról jobbra, Pest felé fekszik a Rádióállomás, szemben vannak az új lakóházak. Az említett kapunál keresztezi a Komp utcát az oszlopok közé feszített huzalos tápvonal.
A Rádióállomás főbejárata a Halásztelekre vezető II. Rákóczi Ferenc fejedelem útról jobbra nyíló Komp utcában van. A sarkon volt a kertészet. A Komp utcán kell egy kicsit a Duna felé menni, és jobbra van a kapu, telefonnal, az egyik gomb az Antenna Hungáriához szól.
Ez egy viszonylag ismert rádió. Sok van Elin néven belőle. Jelent meg amatőr átalakítás is belőle. De mégtöbb van egy számítástechnikai hálózat elnevezésű változatából, ami most nem jut eszembe.
Ez kicsit megnehezíti a dolgomat, mert Téged ismerlek személyesen a miezes taliról.
A kérdésem a következő : a HÉV-től hogyan lehet továbbjutni Lakihegyre, és a Borároson miről ismerszik meg a társaság, netán mindeki kezében lesz egy GU-81 ?
Egy ismerős szekrényéből előkerült egy érdekes szerzet. Ez eredetileg egy Kyodo EM850-160 típusú rádió. EPROM-os, 256 csatornás, 10W-os, a 160-as sávra. Neten szinte semmit sem találtam róla, csak azt, hogy forgalomba került ELIN és GRUNDIG márkanéven is hasonló típusjellel. Sajnos neten csak a 450-es verzióról találtam minimális infót, azt is németül. A 160-asról semmi. Esetleg valaki tud róla valamit? XANTI! Nálad sok furcsa szerzet megfordul(t). Hátha láttál már ilyet is. Jó lenne ha menne 145 megán, jó lenne fónia üzemre vagy pakettre vagy valamire. Kidobni nem akarom.
Élvezetes és tanulságps látogatást kivánok. Egy alkalommal fogjátok látni a 60 éves és még működőképes 135 kW-os Standard, a 40 éves 2x150 kW-os EMV és a néhány éves félvezetős Transradio (Telefunken) adókat.
Igen, pénteken beszéltem a HTE-nél Nagy Péterrel, megerõsítette, hogy nem kell elõzetes regisztráció. Én 13:45-re egyenesen a rádióállomáshoz megyek, mert nekem az van közelebb.
Hát igen, a 4.1-es érték ellenére nem láttam sok hibát felsorolni.
Egyébként nem annyira egyszerű: még az is bonyolítja a képletet, hogy mennyire meg tud változni egy-egy rádió a gyártás során, ezért nem mindegy, hogy utolsó szériás-e vagy sem - pl. az FT-847, amiből van vagy háromféle, kifejezetten jelentős különbségekkel a vételi oldalon, de amúgy gyári megkülönböztetés nélkül...
Cssodálkozol? Amúgy is nehezen döntő típus vagyok. De ennyi jó készülék, egyik jobb mint a másik. Én már az FT60 tudásától is hanyattestem amikor megvettem. Hát még ezek, nem is beszélve egy összeüzemmódos, összsávos asztali Yaesuról.
FT817. Lesz egy ilyenem egyszer, ezt eldöntöttem :)
A kedvedért akor egy konkrét jól megválaszolható kérdés :)
- adott egy panel lakás
- adott egy 70 cm-es kizárólag amatőrsávos készülék
- nincs hozzá antenna
- milyet nézzek? kis méret, viszonylag olcsó ár..nem szükséges a nagy nyereség
(panelhez képest jó helyen vagyok, Dunapart, előttem, mögöttem nincs nagy haus)
- van BRG 440-470 új körsugárzóm de erre a sávra erősen felejtős sőt kuka!
Tripleg 70 cm-esre gondoltam. Kicsi, jó, könnyen szerelhető. Vélemény? Ajánlottak is egyet, baráti áron, nagyon baráti áron, jövö héten meg is venném, csak nem ismerem!
Bocs, de az eHam.net-en a 4.1 inkább rossznak számít ilyen szép számú hozzászólásból. Ami pl. 4.8, na, azt már szeretik. Viszont _egyáltalán_ nem a számokat kell figyelni, az csak egy kis pluszt jelenthet, hanem hogy milyen erősségeket vagy a problémákat említenek többen, mint pl.: érzékenység, stabilitás, intermoduláció, adó sérülékenysége, SSB-hang, mechanika, melegedés, gyakori szerviz, akármi. Ennél a rádiónál, úgy tűnik, a billentyűzéssel akad gond QSK-ban (persze, mert relés az adás-vétel kapcsolás), néhány hozzászólást látni róla (talán azért nem többet, mert angol nyelvterületen sokan kizárólag SSB-znek...), de valaki írta azt is, hogy egyszerűen megoldható. A beépített tunernek meg örülnek.
Valamelyik nap szétnéztem itt. Valahogy mindegyik rádiót dícsérték valamiért :-)))
Egyébként nem feltétlenül gyalográdiózáshoz gondoltam a cuccot. Van még egy kütyü, az Alinco DX-70TH, talán még ez az, ami még relatíve olcsó, és azért "tudja" az RH-t.
Nem nekem cipeli, hanem sajátmagának - ha érdekli a dolog. Egy szkenner ma már cigarettásdoboz méretben is kapható, 0.1-2000MHz ig full üzemmóddal, tévé képernyővel. Én is akarok majd venni egy 857-est egy nagyobb expedícióhoz,de egy ilyen zsebtaknyot viszek mellé. (... bár nálam egyik sem számít "rádiónak")
De gyalográdió túrán, vagy hegytetőn hiányozni fog a 817 VHF/UHF pár wattja, továbbá ez az icom azért egy asztali rádió, nem nyakbaakasztós. Aksi, az zéró, előlapon saját kétsávos antenna az is zéró!
Ez igaz :) De vannak olyan "őrültek" mint én, akik szeretnek hallgatni pár csatornát ami esetleg más hobbijukhoz is hozzátartozik. Nálam ez a vasút pl. És meglep hogy a katalógus szerint ETTŐL - EDDIG megy vételben és kiderül, hogy hopp mégsem?! Lehet én olvastam nagyon félre, gyorsan előveszem még 1x azt a PDF katalógust.
Egyébként technikai oka van. Nem olyan primitív belül, mint egy kézi vókitóki, plusz fokozatot kellett volna berakni, vagy a jelenlegi stabilitás lett volna sokkal rosszabb.
Sokat ajánlgatták nekem a katonai rádiókat, de nemigen szimpatizálok velük, alsóbb sávok terén. Nehezek, nagyok, buták. Elpusztíthatatlanok, márha fellelsz egy üzemképes darabot. Maradnék az amatőr készülékeknél. Meglep, hogy a 817-es 153 megánál "meghal" vételben. Mégis szépen odairják, hogy az egész 160-as sávra van vétele. Papiron jól hangzik? :)
A kezdőknek találták ki a használt rádiókat. Voltak csak RH-s, 10 W-os rádiók.
Ezek még mindíg megvehetők néha egészen kultúrált állapotban.
Azt se szabad elfelejteni, hogy egy összsávos 10-ből 100 W-os végfokot házilag nem egyszerű igazán korrektre megépíteni. Annyi árkülönbség nincs a gyári 10 és 100-as verzió közt, amennyivel több munka ilyet építeni. Nem barkácsolni!
Azért azt jó olvasni, ahogy összehasonlítod "sinad" módra a 817-et az FTH 2006-al..
Ne tedd. Hány év is van a kettő között?
A 817 valóban megáll 154 megánál. Bátran mondom, éri az árát. Én újonnan vettem, és 105e-ért adtam el nyolc hónaposan, garlevéllel, számlával, minden tartozékával.
Kb 50 ezerrel "gyengébben".
Nem buktam, mert bőven meghozta nekem azt az élményt, ami "átlökött" a vizsgán, és még többet is. Egy qrp CW bajnokhoz került, Bp-re.
De hogy 50-60e ért.. Erre mondják, "hogy az xxx nem kéne"?
Minél "qrp"-bb egy rádió, annál inkább érteni kell a sávokhoz.
Nem azért 5W-os, mert kezdőknek való. Cseppet sem.
De ott van az Icom IC 718, vagy a 706 MK, hát drágák, istenem, minőség.
Én egy régi IC 735-el kezdtem hallgatni az RH-t, (6ZB Gyuri bácsitól) máig bánom, hogy eladtam, 115e volt, és pont annyiért ment el egy év múlva.
Régi 747, 747SX-et, 757-et ki lehet fogni 50-70 környékén, de a koruk miatt csak bosszús leszel.
Kenwood TS50, Alinco DX70, akármi...
Én egy RH vevőt ajánlanék, mondjuk egy Kenwood R1000-et, és még hallgatni is élvezet. (az utódja a 2000 már egy kalap sz..)
Két év alatt elértem ott amit lehet, és marha jó iskola volt anélkül, hogy "bocsika, hoppáka" módon beletapostam volna hívójel nélkül a valós RH világba.
Megfelelő türelemmel megvan a fenti frekiken brazília is, és elég hozzá egy lincoln, vagy egy okos nullás grant. :-)
Ha így is tetszik az RH, és rájössz, hogy nem mindig az egyenes a legrövidebb út, hanem ami az ionoszférából visszapattan (és tudni hogy kb hová, na az külön szám), akkor érdemes 2-300e-t adni egy rádióért.
Mit kezdenél most az IF Shift-el, vagy az Intercept point optimization-al?
Ilyesmiért kell sokat fizetni, -vagy ha nem tudjuk kihasználni, akkor nem kell - nem csupán a "mettől is megy meddig?" kérdésért.
Érdemes jó rádióra gyűjteni, most én is azt teszem.
A szar meg maradjon a börzéken, meg az ebayen.
Ismerkedni meg kell próbálni olcsón, én ezt az igazságot a nőknél fiatal koromban sajnos sokszor szem elől tévesztettem ;-))
Csodák még az antennákban sincsenek. A BRG Yagik kifejezetten a széles sávra készültek. És a masszív felépítésre. Minden mást ennek rendeltek alá. A kis elemszám miatt széles a nyílásszög. Ez nem biztos, hogy előny. A rövid boom kis nyereséget ad. Nagy a sávszélesség.
Mást vár egy RÁDIÓAMATŐR és egy megfigyelő rádiós egy antennától.
Az amatőr főleg nagyobb nyereségre, kisebb ( 2 MHz) sávszélességre vágyik. Ez élesebb irányító hatással is jár.
Ez utóbbi főleg erős közeli zavaró térerők esetén fontos. A kisebb nyílásszög és a keskenyebb átviteli sáv segít távoltartani a sávon kívüli zavarást.
Az amatőr általában forgatja is természetesen, akkor viszont a súly nem elhanyagolható szempont.
Irányított gyári 2m-es antennában a BRG yagi szerintem a legjobb választás. Jó felépítésű, erős, relatíve olcsón megkapható( 3-4000 Ft-tól akár), kellően nagy elemszámú, szélessávú, nem óriási méretű. Nekem bevált.
Amúgy volt annakidején az 1980-as években egy amatőr kolléga (semmi sem tudok róla, lehet hogy már nincs is közöttünk), aki több darab egyedi építésű rádiót is készített eladásra amatőröknek. Ez e készülék egy kb. 4x10x15 cm-es kis barna vagy szürke hajtogatott lemez-dobozban volt elhelyezve, az előlapján volt egy ki-bekapcsoló, egy hangerőszabályozó, egy 2/5 W átkapcsoló, egy peremkjerekes csatornaváltó 00-tól 99-ig léptethető és volt egy DIN-es MH3/MH4 BRG miki csatlakozó. A belsejében egy BRG FM05 (alias Maros-B) lakott, egy házi építésű szintézer panellel és emlékeim szerint egy 2716-os EPROM-al. 144.000-tól lehetett léptetni 25 kHz-enként valamit 146 MHz-ig. Csak FM-et tudott és meg volt fejelve egy 5W-os titán végfokkal ha jól emlékszem. Hátul volt rajta egy BNC és 144 megás BRG gumiantenna volt rajta.
Tud valaki valamit erről a kis háziszüleményről? Nekem van egy de sajnos adásban gerjed, kimenője nincs, és a freki sem tűnik stabilnak.
Szeretném helyrehozni, igazi kis retró QRP lenne 2m-en szimplexben.
"Valóban jó lenne egy kizárólagos RH rádió QRP-re. Kezőknek mint nekem, másoknak RH-n. És nem 100 ezer lenne hanem pl. csak 55 e."
Ezt miből számoltad ki? Megértem, ha minden forint számít, de kétfélét lehet, hogy drágább lenne gyártani... A kis végfokban ugyanaz a tranzisztor minden frekin (csak a 100W-os panelon válik szét pl. a 857-ben), és igaz, hogy a vevő- és adófokozatokban néhány helyen külön vannak vezetve a sávok (CCIR és rep. is, sőt, adóoldalon az 50MHz is) egy-egy szimpla tranzisztorral, néhány tekerccsel, meg a PLL-ben is van külön VHF-UHF VCO, de talán négy helyen van eltérés az egész rádióban emiatt, ami lehet vagy egy-két százaléka az összes alkatrésznek...
Pontosan így van ahogy mondod! Nekem is van mobilban és stabilban, kéziben külön 2m rádióm és külön 70 cm rádióm. Érzékenyek, jobbak, erre kitaláltak. Használhatóbbak mint a combo rádiók. És bizony miért fizessem ki a 2m-t és a 70cm-t az FT817-ben drága tízezrekért ha ott fityeg az övemen az FTH2006 vagy az FT60? Ugyanúgy 5 W és ugyanúgy 0.2 uV 12dB SINAD.
Valóban jó lenne egy kizárólagos RH rádió QRP-re. Kezőknek mint nekem, másoknak RH-n. És nem 100 ezer lenne hanem pl. csak 55 e. Máris barátságosabban hangzana nemde?
Business is business!
Elkezdek spórolni egy ilyen 817-esre. Jövőre talán össze is gyűlik, hacsak nem sikerül megszabadulnom a rádióimtól amik fölösben állnak itt a polcon :)
Tudod, mi bosszant? Hogy pl. a 817 esetén a készülék RH változatával bőven elégedett lennék. 2m-re, 70cm-re van cucc. Minek kellett beletenni az URH-t is, amire jobbnál jobb tcvr-ek vannak mobil változatban is? De pl. az FT-450 esetén kapsz egy tuti RH tcvr-t, de akkora teljesítménnyel, hogy azt kevesen tudják kihasználni. A kihasználatlan teljesítményt kifizeted - már ha van rá annyi pénzed. (Nem beszélve arról, hogy aki a wattokat részesíti előnyben, az valószínűleg épít az alapgéphez egy végfokot).
Szóval, egy FT-450 képességeivel rendelkező, de a 817-es teljesítményével bíró RH tcvr-t tudnék elképzelni. Kezdőknek, qrp-seknek első osztályú lenne! De ilyen rádiót én a jelenlegi kínálatban nem találtam. Gyanús, hogy megint a haszonszerzés szólt bele egy ilyen konstrukció meg-nem-alkotásába. Azt meg nem tartom jónak, hogy minden sávra építsek egy-egy tcvr-t, csak hogy végre tudjak RH-n is dolgozni. Építéshez meg a szükséges ismeretek mellett kell néhány - ugyancsak nem filléres - műszer is.
No igen de ez azért már túlzás! Akor inkább hozzácsapok egy picit (a most még nem létezőből) és veszek újat. Új lesz, szép csillogó, villogó, cska az enyém és garis ami a lényeg!
Nade mint kispénzű magyar polgár jobban örülnék egy lefogadható árú használtnak. Mennyire szabad ilyet Ebayről venni?
Rendben :) Akkor elteszem a yagit, jólesz tartaléknak. Valamire úgyis jó, ha mást nem, hát fogasnak :))
Én úgy gondolom, hogy fölösleges beruháznom egy 500.000 forintos összüzemmódos készülékre amíg nem ismerem az alsóbb sávok tulajdonságait a gyakorlatban. És különbenis. 100 wattokkal mindenki mindent el tud érni :) De 5W az már kihívás :) És ez tetszik benne.
Nézegettem a neten FT817-eseket, de olyan 95.000 - 100.000 Ft közötti árakkal találkoztam....összüzemmód ide vagy oda....azért egy használt rádióért picit sok nem? Olyan 75-80 ezer lenne a reális inkább. Vagy tévedek?
Tényleg jó kis kütyü! Bár, nekem most az FT-450 tetszik nagyon, ami ugyan "csak" RH-ra készült, de arra tökéletes. Csak azt nem értem, hogy míg az USA-ban annyiba kerül, mint nálunk pl. a 817-es, addig itthon közel a duplája az amcsi árnak.
Egyébként a 817-esnek két változata van. Nézz utána! Érdemes külföldi oldalakon is megnézni az árat összehasonlításként! Nem egy őskövületről van szó, úgyhogy használtan is igencsak az új készülék árát közelítő értékeket láttam eddig.
A BRG antenna - tekintve, hogy tényleg a 160MHz-es tartományhoz "passzol" a méret - már nem kell, köszi! Nem mozdonyrádiónak/taximegfigyelőnek kellene. :-)))
Furcsa, hogy engem is elkapott az "RH-láz". Csak hát, a használható RH-sávos tcvr-ek ára általában bőven túlszárnyalja a fizetésemet (még a használt készülékárak is eléggé húzósak nekem). Még egy ideig marad az URH, úgy látom. :-(
Böngészgetve a netet és azokat az amatőr oldalakat amik bejönnek...egyre szimpatikusabb a QRP rádiózás. És megtetszett az FT-817-es rádió. Szimpatikus kis készülék, kitelepülésekhez vagy kiránduláshoz vagy bármihez.
Mennyi egy ilyen készüléknek a reális használt ára?
(nem az az ár amiért még megveszik alias Grant 50 ezerért példája..)
Az oldaladról való letöltésnek valami trükkje van? Mert 10-ből 9-szer "Internal server error"-t kapok, vagy pedig egy pár byte-os file jön csak le. Bosszantó! :-(
Ahhoz képest meglepően jól viselkedik 144 megán és egyéb alsóbb frekiken ahol használom (hallgatni csak). Ahonnan szereztem ott 25 év után szerelték le, azóta nem volt módosítva, freki 162 volt amin ment. Felsős lenne? Nehéz eset.
Van emiled? Mert ami meg van adva a honlapodon azt visszadobta a levelezom. Lenne egy csomo kerdesem amit talaltam, a weblapodon :) Egy csomo olyasmi ami engem is mindig erdekelt pl OS/2. drydenstar(kukac)freemail(pont)hu
Technikai okok miatt ekezet nelkul kernem a mailt :)
Igen. Az enyémek úgy tudom 160-163 mega körül mentek valaha. Legalább nem fent 174-en :) Eddig is csodákat műveltem velük a sima 0 dB-s körsugárzómhoz képest. Meg olyan szar helyen lakom, hogy egyenlőre annak is örülök hogy ezeket ki tudtam tenni valahova és, hogy szimplexben tudok valakivel beszélgetni. Az árbóc és a magas pozíció egyenlőre álom!
- nekem egy ilyen brg-n fityeg az APRS digi es IP kapu. - az egy dolog, hogy szelessavra terveznek valamit, de az mikor kikerul a gyarbol egy adott frekire van belove, es ha jol emlekszem ra akkor ez kicsit tavol esik az amator savoktol ;) - mar kozel 8 eve fennvan az oszlopon, de emlekeink szerint csak a reflektorral lehetett kicsiket jatszani, hogy valahogy behuzzuk amator savra, arra emlekszem, hogy ott sem teljesen idealis de elmegy, idestova azota folyamatosan 7x24-ben log rajta a radio.
V63106-hoz közelebb. Egyébként hiába repültem évekig, tériszonyom van. Bármilyen magasra kell menni, ha nem zárt térben vagyok, akkor bizony nem érzem magam biztonságban.
Nem tudom, hol laksz, de Debrecenben van egy ilyen antennám, lebontás fejében elvihető. (Nem kell megijedni, csak egy egyemeletes ház tetjén van egy 3 méternyi oszlopon. ) Az oszlopot is le kell bontani, és a tetőcserepet pótolni. (Van)
Közben eszembe jutott, hogy a tagok kétféle méretben készültek. A rövidebb tagú BRG-Yagi a "felsősávos", a hosszabb az "alsósávos". Valahova felírtam a méreteket, de azt a papírt elő kellene keresnem. Nem lesz könnyű, mert fogalmam sincs, hová tettem.
A nyeresége.. Inkább milyen magasan van :-) A BRG-k jó vastagok, ennek megfelelően a sávszélességük is elég nagy. Úgymond "bolondbiztosak", namost ettől kezdve sehol sincsenek kihegyezve igazán.
Puxi?
Nem szar az! (nehogy megbántsunk itt valakit). Mondjuk az ár/érték aránya hogy úgy mondjam eléggé egyértelmű.
Nekem is egy amatőr mondta. Hogy aztán ez mennyire igaz, vagy nem, azt nem tudom. De állítólag mindenféle bütykölés nélkül jó 2m-re, nem szabad átalakítani. Azt tudom, hogy sokan használják.
A biznisz pedig érdekelne! De nem most rögtön. Ha jövő hónapban ráér, akkor lesz rá fedezetem.
A "HI!"-t kizárt, hogy még nem láttad. Ez is rádióamatőr rövidítés. A nevetés, öröm jele. Olyan, mint a ":-)".
Hát, több oka kehet. A teljes sávhoz bementi és kimeneti oldalon sávonként kell a szűrő. Ezt ugye kapcsolni is kell, ettől fogva kezdenek nagyon terjedelmesek lenni a rádiók, relézés, stb.
Ezt úgy sejtem, hogy a két sáv tulajdonságai olyanok, hogy érdemes 5W-al próbálkozni, CW-ben ez már "földkerülő" jelentőségű, sikerélménnyel kecsegtet.
Ha teljes sáv kell, az már van olyan bonyolult, hogy kit lesz belőle, azt meg úgy hívják, pl hogy Elecraft. Szerintem ismered is:
Alsósávos? Létezett külön alsósávos? Nem tudok róla. Nekem olyanok vannak ami 136-174 MHz, legalábbis a gyári adattábla erről tanúskodik. Éppenségel van egy eladó ilyenem fölösbe. Ha gondolod, megválok tőle! 10-12 ezer a pannondx-en (nevetséges és irreális)....ha gondolod akkor 5-6e körül megboltolhatjuk. Ennyiért vettem én is.
Én inkább nem szavazok (HI!), hanem megkérdem, hogy alsósávos BRG-Yagihoz hozzá lehet jutni valahogy? Jó lenne 2m-re egy irányított antenna is, nem csak a körsugárzó... :-)
Tudja valaki, hogy hány dB a nyeresége a 160 megás BRG yaginak? mert sokféle adatot hallottam, de eddig egyik sem stimmelt a többivel :) Ki mire szavaz?
a.) 2 dB
b.) 3dB
c.) 6 dB
Illetve mi a véleményetek a Puxing PX777 és társai rádiókról? Nem nem nem akarok ilyen szarra pénzt kidobni :)) Csak érdekelne. Mitől olyan kelendő.
Fél napja böngészem a netet, de nem találtam olyan SSB tcvr rajzot, ami a teljes RH tartományban működne. Ellenben temérdek tcvr rajzot találtam 3,5 ill. 7 MHz-re. Mi lehet ennek az oka? Kizártnak tartom, hogy csak műszaki okai lennének.
Igen emlékeztem hogy van egy ilyen oldal is, köszi :) Áttanulmányoztam de sajnos ettől nem lettem okosabb, de elriasztott az a tény hogy át lett turkálva amatőrsávra...és nemcsak progizva. Maradok a jóöreg Motorolámnál :) Az 136-174 végig az egész sáv és hozzá se kell nyúlni fizikálisan :)
Mindenképpen elteszem! Közben sikerült annyit megtudni a rádióról, hogy erősen át lett alakítva amatőrsávra...beleturkálva magyarul tehát eredeti állapotra, sávra visszaállítani nem lenne egyszerű, sőt állítólag egy valaki tudja csak programozni és ül a programon meg a tudásán is szóval akkor felejtős ahogy ezt mondták nekem.
Hát sorry, vénülök és hülyülök - újabban elég gyakori az ilyen félrenézésem. De érdekesség képen érdemes megőrizni az ilyen doksikat is az archívumban.
Megkaptam a levelet, otthon tudom majd csak kinyitni, köszi :))
Meglep? Ez egy SE-160-as de én SE156-ost írtam és nem ASCOM-ot hanem AUTOPHON-t, ami pár évvel előtte volt, az elődje volt csak más névvel. Lehet hogy történt valami változás a típus számozási rendszerben stb stb ki tudja .
Azt megköszönném. Bár amiről te írsz az egy kézirádió, az enyém pedig egy mobilrádió. Miért olyan esélytelenek ezek az ipari rádiók kicsi haznákban? :"((((
Hello! Nekem SE140-em volt, Árpitól kaptam:-) Sajnos nemigazán hozzáférhető a programozó szoftvere, bár a kábelnek megvan a rajza. Ha kell elküldöm az infót amit leszedtem a netről, van benne szó az SE160-ról is.
Már változtattam a kérdezési szokásaimon :) És csak akkor fordulok ide ha végképp nem találok semmit. Végignyálaztam az egész netet, de nem találtam semmit, hát akkor feltenném...
Tud valaki programot, gépkönyvet, bármilyen infót AUTOPHON SE-156 rádióhoz (akinek nem ismerős, ezt hívták később ascom-nak)
Külön szépsége, hogy a rászorulóknak anyagárban rakják össze a készüléket és a szoftvert pedig (hogy legális legyen) 1 Ft eszmei értéken teszik mellé. Az elsõ változat printer-portról ment és az elektronika egy nagyobb méretû PC-hangfalba volt beépítve, onnan kapta a táplálást is. Aztán lett soros portos, elemmel mûködõ változat is, ami tolltartó méretû és így hordozható.
A KFKI-ban a 80-as évek közepén Arató András és Vaspöri Teréz csinálta meg a Braille-PC-t, ami egy beszédszintetizátor vakoknak. A képernyõ kijelölt részét vagy a teljes képernyõt olvassa fel vagy betûzi. Ma is létezik a berendezés, nagyon sokat fejlõdött, igen jól használható.
? Az asztali gépemben SB Live van,és nem panaszkodhatom.Jel-zaj viszony megfelelő,más meghajtóprogival anno szűrőket és egyéb nyalánkságokat lehetett definiálni,de inkább visszaraktam a sajátját,mert így rögzíteni tudom wavba,amit a rádiós progok kinyomnak. SB16 is van ugyanabban a gépben.FT2-vel zenét szerkeszteni jó,és loopback testnél,ha rádiós programokat próbálok,de az új kártyákhoz képest nagyon zajos. Van 3-4 Gravis Ultrahang a szekrényen,Midihez tűrhető volt,de a felvételnél elqrja a DC offsetet-->gyakorlatilag egyenáramot küld a hangszóróra.Ez még a kisebb probléma,de emiatt csökken a hasznos löket,illetve a felbontás.Ugye ha negyednél van a dcoffset,akkor már csak 3/4 fennmaradó részem van ábrázolni a hangot.-->jel-zaj romlás. A Teknőspart akkor volt a non plus ultra,mikor Gusoztam.Nem tudom most mi pénz lehet,de hála az égnek jönnek ki az újabb cuccok, és jelentősen csökken a hangkarik ára. Akusztikus dolgokat nem nagyon csinálok a vokál kivételével.A szintetizált hangoknál nincs zaj,következésképp csak a vokál felvételéhez szükséges egy jó jel-zaj viszonyú hangkártya. A keverőprogramok pedig 24-32 biten számolnak. De lehet,hogy az sem: ha van benne fantázia,profi stúdióba küldenek,ha nincs,csak pénzkidobás lenne. Software Devined Radiohoz viszont kell a magas mintavételezés. Fülhallgatóval meg lehet lepődni egy "kopácsolás" meghallgatásakor: a hangfalaknál nem élvezhetők tisztán az effektek,és a fülessel meg lehet hallani,mi a különbség a profi effektszerkenytűk plussz hangmérnöki tudás és tapasztalat és a házi gyorsmix között. Persze otthon is lehet viszonylag jó mixet készíteni,de a pofi stúdió az profi stúdió.
Hogy ne offoljak tovább: mi lenne,ha 1000Hz sinust modulálnánk a hangunkkal,vagy eleve beszédszintetizátort használnánk?A kibocsátott érthető hang keskeny sávszélességű lenne,az adó által kibocsátott energia jobban összpontosulna,hasonlóan a CW-hez,PSK-hoz. Apropó:MT63 mivel jobb /előnyösebb a többi modulációs módnál?
Az integrált gatya, a trükkös "sb-audigy" szintén.
Meg fogsz lepődni de a régi, ISA slotos kártyák, eredeti (!) soundblaster-ek jók. MEg ritkák is ma már.
Szóba jöhet még a jó öreg gravis ultrasound, de ember a talpán aki konfigolja.
Ha igazán jó kártyát akarsz, ami egy stúbióban is megállja a helyét, akkor Turtle Beach malibu/fiji, Audiotrak Maya, de árban semmi jóra ne számíts! :-)
Itt nem csak a 40Hz-ről van szó, hanem a mintavételről. 44-48kHz kuka lehet, 96kHz az már valami.
Nálam "ham szinten" eddig jó volt a kommersz is, nem akartam műhódat lőni.
Aki ezt nagyon vágja -szeretném felhívni mindenkinek a srácra a figyelmét, Forintos Gergő - az itt van:
Lehetne olyan progot készíteni,amely a beszédet karakterekké alakítja,a karaktereket átküldi,majd a vevőoldalon ismét hanggá alakítja.Most próbálgatom a Multivox magyar szövegolvasó programot.A Mátyás hangkarakter a legélethűbb,plussz rekedtséggel és mélyítéssel.
Még a boldog 70-es években történt, hogy a műegyetemen tán 450MHz-es SSB jelet akartak csinálni, de az eszközök még nem voltak hozzá annyira bőségben mint ma. Viszont volt a harmad-frekire (2m) berendezés, amit varaktordiódás háromszorozóval fel lehetett többszörözni. Egy gond viszont felmerült, hogy a modulációs frekit is megháromszorozta, és vételkor csiripelés lett belőle. Jött a gondolat (HA5WH), hogy már a forrásnál osszuk el hárommal, és háromszorozás után pont jó lesz. Elvileg a harmadolás információ vesztéssel jár, de a beszéd annyira redundáns, hogy (állítólag) bőven kibírja. Le is közölték a cikket valamelyik RT-ben.
Erről jött a gondolatom, hogy az így 1kHz sávszélességű jelet így ahogy van is lehetne modulációra használni, és a csatornán ilyen sávszélességgel menne át, a túloldalon pedig háromszorozni a felismerhetőség (érthetőség) miatt. Eccer még megépítem ha ráérek. Vajon mekkora leosztást visel el a beszéd úgy, hogy visszaállítás után még felismerhető legyen?
Megvan a Jason "hibája": a hordozható gépemen 40Hz-cel feljebb kell hangolni a vételt.Az aztali gépen tökéletesen működött. Találtam egy FDMDV nevű programot,a Melptx-Melprx-hez hasonlóan digitális formában küldi át a hangot,de ennek csak 1100Hz a sávszélesség-igénye.Próbáljátok ki.
Köszi a linkeket,meg fogom nézni. DeTomaso: nem az időnyereség a lényeg,hanem az ismétlődés,így ha a 4-ből egyet elkap,már megvan az infó.Meteorscatterhez használnak ilyesmit(de nem beszédhez). További előnyök:kevesebb áramfelhasználás vagy nagyobb rövid idejű adóteljesítmény(sacc:2-4szeres 1 másodpercig). A mobilok nem a hatalmas hatótávról híresek. A Jason nevű progot is nézegettem(FSK,néhány Hz-cel),de a demodja nagyon érzékeny és fals,nem igazán működött nálam.Pedig jó lenne,nem szóródik szét széles sávban az energia. Az Argo és a Spectran is tetszik. "-Na ki a kiráááááály???" Digipan! :)
Beírtam az adokveszekbe, de gondoltam itt is megkérdem, hogy van e nálatok elfekvőben FM10-164 (titán) vagy FM301 rádió amatőrre kvarcozva? kezelő stb nem kell, nem baj ha nincs. Nosztalgiáznék :)
Már rájöttem mi a bajom :) Napi 12 órában neveketés számokat kell memorizálnom, helyszíneket, telefononkat, adatokat, emellett szívesen rádiózom, a nickemből kiderül szeretem a vasutat és a repüléssel is szívesen foglalkozom főleg a virtuálissal no meg ottvannak még az egyebek a "ház körül" néha nem csodálkozom hogy folyton könyvekre meg képletekre kell hagyatkoznom mert az agyam mint a szita :)
Beszédet gyorsítani? Hát, én vagy ráérek rádiózni, vagy nem. De ha igen, elmondom szép lassan, angolul ha kell, hogy a busmann is megértse.
Most majdnem megvolt a spanyolviasz, amit feszegetsz, az létezik mint tömörítés, digitális formában. A mobilokon belül pl. Ha beszélsz egy percet, a mobilod képes pár másodperces "burst"-ben "továbbköpni" a mondandóat.
Sokkal inkább a kapcsolattartással, a cellákkal, a jelerősséggel van elfoglalva egy készülék, mint a szöveg kiköpésével.
Más csatornán megy a kapcsolattartás, és máson a beszéd.
Viszont érdekes, hogy a kapcsolattartási csatornán megy az SMS, ezért tudsz beszélgetés közben sms-t kapni.
- megmondom oszinten lusta vagyok..., de hidd el nagy az elteres. - nekem csak HF szintu dsp-s radiom van, de az igazi kf-es jobban muzsikal. - en azt mondom, hogy ki kell probalni egyet eloben ;)
Itt van néhány minta, csak keresgélni kell, pl. kiválasztani a "Power SDR"-t és az "Audio"-t (és nem az IQ-t, de nem tudtam a linket onnan kiszedni, bocs): http://support.flex-radio.com/Downloads.aspx?fn=Shortwave_IQ.wav
Itt is érdemes nézelődni: http://www.eham.net/reviews/products/6
és itt is: http://www.dxzone.com/catalog/Software/DSP/
Biztosan lesz valahol.
A DSP óriási előnyei egyébként nem kétségesek: automatikus notch filter, változtatható sávszélesség, akár a QRPPP-ig is, ahogy mondtad, zajcsökkentés, hálózati zavarok csökkentése stb. Viszont van némi késlekedés, ami nem minden körülmények közt elfogadható. Egyebek mellett a DSP-s rádióknak az (SSB) hangminősége is elképesztő tud lenni, pl. ha nagyobb sávszélességet lehet választani, élmény hallgatni.
Ez pedig egy nagyon komoly program, az elején demóval, ami kisebbfajta panoptikuma a használt üzemmódoknak és szűrőknek: http://www.skysweep.com/binaries/pro/SkySwePro.zip
- pedig jo aza a DSP ;) nem is kicsiket.. - teny erdemes a tobb tipusu dsp-ket is kulon valasztani, ami az igazan jo az a KF fokozatu, ezutan jon a HF-es, es a vegere raknam a kulso kutyuket.. jellemzoen (hasonloan az elobbi HF-hez) az audio/hangszoro kimeneti jelet hasznalja.
Ezért kedvelem a Digipan nevű PSK-FSK programot,erős zaj esetén is képes demodulálni,ráadásul sok állomást ugyanabban az időben. Valóban erős javulást okozó DSP programmal még nem találkoztam.Bár ettől még létezhet. Az előre felvett beszédet kétszeres sebességel lejátszva(11025Hz-en rögzített felvétel 22050Hz-en)az adásidő a felére csökkenne,illetve 2x adahatnánk le ugyanannyi idő alatt.Ha az egyiknél bezavarna a rövid időtartamú zaj(pl. villám)a másik még értehető maradna.Demodnál a felére csökkentenénk a lejátszási sebességet(22050-11025Hz),így a zaj is az alacsonyabb frekvenciák tartományába esne,javulna a beszéd érthetősége.. A Melptx-Melprx programokat használjátok?Viszonylag erős zajnál is működik. Ha minden kötél szakad,marad a lassú CW.Ezt viszont ujjongva fogadja a végtranzisztor.Vagy csak néhány karakter adható.1 perc pihentetés/lehűlés után a többi.
A GPS által használt demodulációról tudnál adni infót,linket?
De a zaj és a sávszélesség is összefügg. A bemenőfokozat keskenysége a másik kulcs. Az abszolut fix és örök frekire könnyebb alapozni. A GPS vevőjének talán pár tíz Hz sávszélesség elegendő.
Tekintve, hogy rövidhullámon a bemenetre jutó zaj a mikrovoltos nagyságrendbe esik, ettől kisebb jelek már eltűnnek a zajban bárhogy is erősítjük őket. Ez az elvi oka, hogy nem csinálnak érzékenyebb rádiókat és nem mintha nem tudnának, de értelmetlen. Mikrohullámon a zaj már nagyságrendekkel kisebb - itt van értelme az érzékenyebb (kisebb saját zajú) vevőnek. Másik dolog, hogy a GPS eléggé ismert formátumú jeleket és hibajavító kódolást használ, tehát egy korellációs és hibajavító demoduláció akkor is működik, ha a zaj nagyobb a jelnél. Rövidhullámon is lehet DSP, amit használnak is (a gazdagok:-)
Igen igen szívemből szóltál :) Mennyivel jobban bírja a GP300 :)
De a Motorolák nem amatőr felhasználásra és nem kétperceknkénti programozásra lettek készítve, ennek elegeit is tesznek és cserébe az profi minősítésüket hosszú élettartammal hálálják meg :)
Nem a bnc dugalj szakad ki, csak a forrasztása belül. A magyar rendőrség itt nálunk kapott az önkormányzattól ajándékba huszon x darab 2010-et 1995-ben, mikor már GP300 volt az érkező kézirádiók 99 százaléka, a GP300 tavalyig kibírta, míg jött a tetra, a 2010- ek maximum két-kétésfél évig bírták. A parancsnokoknál levők kibírták három évig. A GP-k kibírtak több, mint tíz évet, de volt köztük 13 éves darab is.
Az én kis motorolám szerencsére mindent megeszik gyárilag. 5/6.25/10/12.5/15/20/25/50/100 kHz steppet, 136-174 MHz-ig végig mindent, nincs bandsplit, és szoftveres eltérések sincsenek a változatok között. Azt hiszem sosem cserélem le.
Nem tudom a Mai rádióknál GM900/950/960 (jól írom?) megvan még ez a csökönyösség ami a GM300-nál megvolt? Gondolok a bandsplit-re. Ha jól tudom a mai motorlák lazán tudják az összes SEL5 opciót alapból??
GP300-as tapasztalataim: Ha 146-174 megás készüléked van, az oké hogy be tudod csapni, és bele tudod írni a 145 Megát, nem igaz a 438-4xx es készülékre, az istennek se tudtam beleírni a 433 Megát.
Ha 12,5 ös osztású a készülék, nem lesz jó a 25-ös ostású amatőrsávra, a vevője kis jelszintnél és nagyobb löketnél lefullad. Az adólöketet nem lehetett felemelni korrekten, csúcsban 3,5 kiloHertznél nem ment feljebb, így a névleges is alattamarad a kívántnak. Tehát, ha eladásra kínálnak GP300-at, akkor jól nézd meg mit veszel, óvakodj a 12,5-östől.
Bonyolúltság: a GM900-nál bonyolúltabbat kötve hiszem hogy láttál. A szervízmenüje viszont jóval többet tud, be lehet például állítani a "battery treshold"-ot, azaz milyen alacsony tápfesznél kapcsolódjon ki a készülék, a nagytestvér MCS2000-nél ezt már nem lehet.
A csúcsbonyolúlt eddig egy Kögáz-os GM300 volt, fullra töltött csatornákkal, ami funkciót lehetett vele csinálni, azt megcsinálták vele.
Ha GP380-at kínálnának, szintén nézd meg jól, hajlamos elromlani a bekapcsolási mechanizmus.
Ha nem program kell semelyikhez, nem igaz az a hogy nem tudok adni (nem állitom, hogy felkínáltam, mindent tagadok...)
Ha már az antennáknál tartunk...úgy hallottam, hogy a gyári BRG 160-as antennaközösítő akkor muzsikál a legjobban, ha XY hosszúságú kábelekkel van csatlakoztatva a yagikhoz. Sajnos erről még az "antennakönyv" című nagy műben sem olvastam semmit. Tudtok róla valamit?
Érdekes. Még sosem láttam kiszakadt BNC-s xx10 sorozatú Yaesu-t. Bár köztudottan nem hülyebiztos rádió de azért ennyire mégsem lehet rossz :) Az mondjuk más tészta, hogy én az enyémeket (2006) szinte bársonypárnán tartom és vigyázok rájuk. Elképzelhető, hogy nagyüzemi idióta felhasználás mellett megsínylik a dolgot. Mondjuk a GP300-ak előtt le a kalappal, túlélték a magyar rendőrséget :)) Hihetetlen!
Miért ne lenne lehetséges 2m-en rádiózni vele? Azért gyártották. 146-174 MHz hivatalosan a frekitartománya, de megfelelő módszerekkel beleírható a 145,xxx is. Szerintem amíg egy 5 kHz-es lépésű 2010-et 20 ezerért adnak,addig a SEL5-ös GP300 30 ezerért nem sok, de 25 körül már hibátlant kapsz. Nem fog félévente kiszakadni az antenna bnc aljzat forrasztása, 50 alkalommal külső mikrofon bedugás után nem fog az aljzat kiszakadni a panelból, és még reggelig sorolhatnám... A gyári antennája meg úgy ahogy van, zseniálisan jóra sikeredett.
Óh. Akkor ezért sántított annyira a fejemben! :) Szép is lett volna :) Sebaj, tekintettel, hogy nincsen GP300-am, annyira nem nagy kár.
Tervezem, hogy majd szerzek egy alsósávos szép példányt hozzávaló töltővel, szoftverrel, emberi áron (nem úgy mint a börzén, hogy "30e mert csak"), de ez a pillanat még várat magára :) Pedigó jópofa volna 2m-en rádiózni vele. Úgy tudom lehetséges.
A tanulás idő, az idő pénz, a pénz luxus, a luxust pedig nem engedhetjük meg magunknak :))
Szóval volt egy szoftver ami "mindent vitt"? Erről csak hallottam, de nem láttam soha. Hozzá lehet jutni drága amatőr kolléga? :)
Amúgy igen. A motorolának van egy ilyen remek tulajdonsága...
1. kábel fel
2. rádió bekapcs
3. program bele a rádióba
4. kikapcs
5. kábel le
6. KÉSZ :))
Sehol kapcsoló sehol csavarnyúzó ahogy mondod. Bár a 1010/2010/7010 ipari rádió (volt), inkább az olcsóbb költségvetésű cégeké ahogy írtad is. De nem kell szidni. Még mindig sok van belőle :)
Van a legutolsó szoftver, az hiszem 1996 végén adták ki, mely mindegyiket viszi. Lefelé mindegyik kompatibilis. De más a szoftvere a SEL5-ösnek és a simának.
A 2010 tudásához meg annyi programpont szükséges. Azért ilyen egyszerű a szoftver és a programozása. De a GP300 nem igényel csavarhúzót, meg kapcsoló átkapcsolgatást. Amikor fel kell 60-80 darabot programoznod, akkor sok idő a kapcsolgatás, gumikifeszegetés. Az idő meg pénz....
Nem a szoftver bonyolultságára gondoltam :) Az MC Spectro programjával a kezdetekben 2 hétig ismerkedtem mire tudtam vele valamit kezdeni. Már kisujjban van :))) De akkor....brrrhhhhh :)))
Nekem a GP300-zal eddig olyan tapasztalataim vannak, hogy negyedévente új szoftvert adtak ki hozzájuk és ha rossz rádiót próbálsz rossz szoftverrel akkor nem mész vele semmire. Márpedig börzén ritkán mellékelik mellé a jó szoftvert sajnos. A börze csak egy példa értsd úgy, hogy "az eladó" nagy általánosságban.
Motorola kollekció? Akkor biztosan van MC-Spectro is :) Az nem eladó / elcserélhető sajnos. Alias Stornophone 6000, és én pedig ezeket gyűjtöm :)
De megnézem hátha akad valami ami kedvedre való lenne :)
Amúgy a 2006-hoz van pár antennám, CA-2, NC-37 töltő, MH-18 mikrofon, rakás akku satöbbi :) Meg vagyok vele elégedve. És a töltője elég buta. Tény.
Motorola csere érdekel, feltéve olyan, ami még nincs a kollekcióban. Megjegyzem, hogy ez már elég kevés típusra igaz, elsősorban az amerikai modellek néhány típusa nincs meg.
"Amúgy a Motorolákkal azért nem szimpatizálok mert a GP300 széria programozása maga a halál." Az rém egyszerű, nem tudom mi a bajod vele, full könnyű, kevés kis programpont, néhány táblázat. Nézz meg egyszer egy MC/MT2100-at, azzal lehet játszani.
Ha vettél a 2010 hez egy processzoros asztali gyorstöltőt, egy antennát, egy akkut, CTCSS panelt, esetleg pl.egy albafunkos sel5 panelt, akkor már a 2010 többre jött ki, mint egy HT800, vagy később a GP300 és a nyomában sem volt ezeknek. Ha kell előkeresem valahol az akkori árajánlatokat, talán megtalálom. Csupaszon a szutyok kis antennájával, a rendszeresen kiszakadó bnc aljzatával a kis lassú töltőjével, a primitív kis jack dugós töltőcsatlakozójával CTCSS és SEL5 nélkül olcsóbb volt valóban.
Életem első (használható) rádiója egy FTH-2006 volt, mely a mai napig is megvan. 32000 magyar királyi forintért vettem sok sok éve. Már akkoris sok volt ez az ár, utólag jöttem rá, hogy nagyon átejtettek (szeressük a kereskedőket), de azért kevésbé haragszom, hogy viszont azóta sem volt vele semmi problémám!
Régóta gondolkoztam egy ilyenen :) Ezek a rádiók a 2m-es céljaim tökéletesen kielégítik. Adnak, vesznek, szólnak, FM-ben. Megbízhatóan, több mint 20 évesek, bírják a strapát, a kirándulást, mindent :) Kell ennél több egy jókis amatőr QSO-hoz? Nem :)
Van nekem is HT800 vagyis Stornophone 8000. SEL5-ös és sima is van. Van csöves Storno-m is 1961-ből :) Aranyos kis darab, vannak benne érdekességek.
Van két gyógyulásra váró is. Sajnos nem tudom feltámasztani őket korhűen mert BRG FM10-160 antennaváltó kellene bele amit eddig nem tudtam szerezni.
Kiváncsi lennék mennyibe kerülne e 2010-es :) Vagy mit gondoltál érte.
Amúgy a Motorolákkal azért nem szimpatizálok mert a GP300 széria programozása maga a halál. Ezért is adtam túl rajtuk gyorsan pedig 2x is voltak nálam ilyenek. Remek kis darabok, ha megvan hozzáé a szoftver!
Nem titok, a mai napig a stabil és mobil rádióim is ipari Motorolák.
Ha ennyire szereted őket, van egy 2010 eladó, van benne CTCSS panel is, (mert azt ugye ezekbe még nem adták alapban), 1962 ben már a Motorola a csöves rádióiban használta, igaz, hogy még mechanikus rezonátorral állították elő, de az adás végi "PL reverse burst" már ezekben is megvolt. Visszatérve, van egy 2010 mert nálam ez típusidegen, csak a helyet foglalja... Van hozzá asztali töltő, MH12AB külső mikrofon-hangszóró is.
A másik rádióba is berakva egyet, kiderült, hogy az a vas egy kilnikai beteg ló.
Abban egy vidéki "javítóban" minden panelt kicseréltek rosszra!
Persze az csak akkor derült ki, mikor már volt táp. Semmi sérülés, vagy buhera nyom, a csavarokon látszott, hogy cserélve voltak. De komolyan mondom egyetlen másik panel sem volt jó. Fájdalmas búcsút mondtam neki, annyi munkát nem ér az egész rádió. Hoznak helyette másik gyógyítanivalót, hátha az nem ennyire halálos beteg.
Aztán akkor még nem is említettük, hogy a 2006-2008-2010-7010 korszak alatt a Motorola mennyivel előrébb járt..... Mert egy 2010 és pl. egy GP900 között van ám különbség. De egy HT800 is többet tudott már jóval a 2010 nél. Szétszedve, majd egymás mellé rakva is óriási a különbség. Szolgáltatásaiban, (sel5, PL, DPL) mechanikai kivitelében szintén...
Igen. Én is érdekesen nézem az egyre nagyobb térhódítását az általad mókásan elnevezett Fingling rádióknak. Semmi pénzért nem venném meg őket, elég gagyinak néznek ki. Mai napig gyilkolok két FTH-2006-ost. A koruk alapján még pár év és veteránok :)) De kiváló egészségnek örvendenek
Az FT290 remek ismerkedési alap lenne az összüzemmódos rádiók világában. Vagy nektek tapasztaltabbaknak van valami egyéb ötletetek? Ami könnyebben esetleg olcsóbban hozzáférhető? ha nekem lenne egy 290-esem, én sem adnám el :)
A 209-es már az Old Timer kategória. Ha az nagyon megkímélt, annak már nem csökken, hanem esetleg nő az értéke.
Mert annyit már csak ér, mint egy "modern" kínai Fingling FM-es gagyiság. A 209-el meg legalább nem lehetett messze a sávon kívül kalózkodni. A peremkerekes korszak utáni legkomolyabb dolog volt, amíg az FT411, C150, TH26 generáció meg nem jött.
A 290-ről: hordozható összüzemmódos ma sem sok van. Ill. relatív drágán.
30 és 45 közt volt néha az első generációsból néhány példány.
Amikor azok voltak, még nem lehetett olyan könnyen "nyugati" rádiót venni minden trafikban, mint most. Az akkori fizetésekhez képest is sokkal több volt, mint most egy FT817.
Amennyiért néhány ember árulta, annyit messze nem ér. Horror árakat olvastam állandóan a pannondxc-n. Egyszer volt egy jó áron, órák alatt eladták, egy ismerősöm akarta megvenni, de lecsúszott róla. Volt a múltkor egy kézi 209 is valami horror áron, nagyon sokan nem tartanak lépést az árakkal....
Nekem egy vált be :A sorkimenö és a végfoktranyó(fet) közé berakok egy 100w-s izzot.Szkoppal a buster-t mérve ha elég durva belengések láthatoak akkor sajna sorkimenö.Egyébként érdemes ellenörizni a tápkondikat egyesével.Sajna elég sok mostanában a kapacitás-vesztett.
A 290/II annyiban különbözik a simától, mint a Bogár a Golftól.
Egyébként nagyon jó kis rádió. A gyártási időtől függetlenül tisztességes rádió. Nem csak eszmei, hanem valós használati értéke van. Nyilván nem egy FT817.
Nézelődtem neten de nem akadtam a válaszra....mennyit ér mostanság elfogadható áron egy Yaesu FT-290 rádió? Ha jól tudom ez 144-146 MHz összüzemmódos, ugye?
Az induktivitásmérő műszert ott hagytam a 9MRB Bélának. Mivel már két éve kinlódunk az elhozatallal, én már lemondtam róla. Vettem egy digitális műszert, ami tudja a tekercsekat is mérni. A többi dolgot a Bélával rendezd le. Az orosz rádiók gépkönyvét majd valahogy eljuttatom neked.
Köszi az infót! A 70-es évek elején készítettem egy sorvékfok tesztert. A csöves gépekhez nagyon jól lehetett használni. Újból összeraktam és próbálgatom a monitor sorvégfok bemérését, de kevés sikerrel. Öt végfokból csak egyet tudtam jónak mérni. Valóba ilyen rosszak ezek a végfokok, vagy nem jól méri a kisebb menetszámú tekercset? Az unokámnak tönkrement a monitora és mivel jó néhányat szétszedtem gondoltam, hogy hátha találok egy ugynolyan jó trafot.
Ide felraktam http://elektromossag.atw.hu/vizsgalo.doc
A ECC82-vel felépített változatot csináltam meg. A tranyost is megépítettem annak idején, de az nem vált be.
Egy erre a célra készült műszerkével. De ez csak profiknak éri meg.
Marad a kizárásos, ill. belepróbálós módszer. Ha már minden mást kizártál, kimértél és még mindíg sokat fogyaszt a sorvégfok, akkor jó eséllyel az a bibi.
Akinek ez kell. Tegye. Ha neki jólesik. Én inkább böngészgetem a külföldi oldalakat, amit tudok, hátha megtudok többet...és próbálok jó amatőr lenni aki képzi magát és a tudását hasznosítja. Egyszer hasznomra lesz :)
50 megán milyen tartományok és üzemmódok, teljesítmények engedélyezettek?
Tamáskám, cébés maradtál te, hiába van rádióamatőr engedélyed! Ez bizony kőkemény vizsgaanyag. Elfelejtetted? Meg se tanultad? Libáért vetted az engedélyed? Annyi eszed sincs, hogy a rendelet ( itt is ajánlották neked! ) tartalomjegyzékét elolvasd: ott van benne a használható frekvencia, teljesítmény, modulációs mód, használat. Vagy csak szívatni akarod a fórumtagokat? A seggedet ne nyaljam fényesre?
Ma elolvasgattam pár fórumot :) kedvet kaptam újra próbálkozni az alacsonyabb frekiken.
50 megán milyen tartományok és üzemmódok, teljesítmények engedélyezettek?
Gondoltam beszerzek emberi áron egy R107-est. Kicsi, jópofa, és használható is. Benne van a CB sáv, és az 50 megás sáv is. Kimenője úgy tudom 2 W, benne van a CEPT egyezményben is, FM üzemmód. Jóóó.....CEPT matrinya nincs rajta :-)
A lejáratásos dolgot nem véletlen kérdeztem. Mielőtt letettem volna a vizsgát, sok fórumot olvasgattam (én is) és sajnos olvastam a lejáratós dologról. Igen. 2m-es rádiót könnyű venni. Hívójelet bemondani is. És szemétkedni más nevében azt is. Sajnos.
Más....
DES-XL: titkosításti algoritmus valóban
ZVEI: szelektív hívókód ugyebár
CCIR: és ez is...
EIA: és ez is...
BZV: binárisan kiküldött ZVEI kód 0 és 1-ekben
BEE: bináris EIA kód szintén 0-ból és 1-ekből
DCS: ezt szintén kifejtetted jó válasszal :)
Régóta álmodom, hogy rövidhullámon is rádiózhassak, de a katonai rádiók valahogy nem szimpatikusak, nehezek, nagyok, ormótlanok és némelyik roppant buta. Vagy én vagyok hozzá az, nem szégyen az önkritika! :))
Egy összüzemmódos készülék pedig ezekre a sávokra nagyon drága. Igaz, szép, okos, segít a kezelésben (noha nem oldja meg a gondokat :)) De egyenlőre álom marad.
Az RH-n belül hallottam, hogy inkább csak TÓL-IG tartományok vannak, sajnos ennél többet nem tudok. Nagyon elhanyagolhatóak az RH ismereteim. Minden esetre az alacsonyabb frekiken végzett kisérleteim a jobb terjedési mutató miatt keltették fel az érdeklődésem (R107-es korszakom :))
Van néhány postfix amely kiadását jogszabály tiltja, ilyen például az SOS és a GAY .. a többire nem emlékszem. Ezek kivételével bármilyen olyan hívójel kiadható ami a formális feltételeknek megfelel - tehát HA vagy HG a prefix, a harmadik karaktere számjegy, és azt kettő vagy három betű követi (néha egy, Pl: HG4I :-) ... és még nincs kiadva másnak.
Nem a hatóság feladata azon meditálni, hogy szépen artilkulálva vagy esetleg félreérthetően ejti valaki és összetévesztik - a hívójel alkalmazásáért már az engedélyes felelős. A visszaélés pedig nem a hasonló (ugyebár attól "hasonló" valami ha végül is különböző), hanem az azonos hívójellel történhet - én magam is hallottam már "fake" állomást aki más hívójelét használta lejáratási célból - ennek bárki ki van téve bármilyen hívójellel.
Nekem volt a szomszédomban egy 9MCQ jelű amatőrtársunk (Pista), akivel néha én magamat (9MCK) tévesztettem össze ha hívták. Azóta Tatára költözött megtartva a hívójelét, és dunántúlon rádiózik 9-es "körzetszámmal".
DES - úgy tudom egy titkosítási algoritmus(?) ; ZVEI - kettő ; CCIR - kereskedelmi FM sáv ugye ; EIA - passz ; BZV - passz; BEE - darázs angolul(?) ; DCS - digital coded squelch ; - meg ilyenek.
Szerintem az én verzióim jobbak :-)
Hát, 2m-en sokminden előfordult már visszaélés tárgykörben. Olyan helyen kell rádiózni, ahonnan a parasztnak már nem egyszerű, vagy drága.
Mondjuk egy jó készülékkel, 160m-en.
Már a méretek, a készülék, a szükséges antenna, tuner, stb miatt sem "jöhet oda akárki", de 80, 40m-re is igaz (talán).
2m-re elég egy "eszkábált maros", máris anyázás van az átjátszón.
És ha már RH, meg lehet dumálni az ellenállomással, hogy 80m-es rtty után menjünk át fóniába, majd "csináljuk meg egymást" 40m-en is, és holnap pedig 20, 15, ill ha lehet, akkor 10m-en.
Ez kellően bonyolult, és technika/tudás igényes ahhoz, hogy ne tudjanak egyetlen PTT nyomással bosszantani.
Az amatőr RH sávokkal nem vagyok teljesen képben. Több fónia üzemű csatorna is van ha jól tudom ahol rendesen mint 2m-en folyik (persze rövidebben) a beszélgetés. Jól gondolom? :)
A jópofán hangzó hívójel nem biztos, hogy hosszú távon is beválik. Fontos, hogy jól lehessen betűzni. A távirósoknak még fontosabb a könnyű adás és nehezen téveszthető vétel. Ezért szeretik a kevés jelből álló betűket. A sok vonás a betűben lassíthatja a forgalmazást, versenyzői szempontból.
Olyan régen is volt, hogy ugyanaz a betűkombináció létezett több körzetben is. Nem volt gond.
Csak azért kérdeztem mert egy ismerősöm szeretne vizsgát tenni, régóta érdekli az amatörködés és most szánta rá magát, hogy hivatalosan is rádiózhasson, próbára tegye a tudását, beszélgethessen velünk. És tudom hülyeség, attól tart hogy valaki hasonló hívójelet választ és visszaélnek vele. Ez sem elképzelhetetlen, de nem túl gyakori. A tévesztés inkább.
A megtévesztésben a HA5SEX vagy a HA5SOS valóban vezető helyet foglal el, de én inkább az amatőr sávokon alkalmazott DES-XL/ZVEI/CCIR/EIA/BZV/BEE/DCS kódokra gondolok.
Valóban kérhetsz 5-ös hívójelet akkor is, ha 0 körzetben laksz. (és van ilyen tréfás ember? Bizonyosan..)
A QTH az úgyis a QSO /innentől a log/ része.
Az XYZ nem mérvadó, mert a HA0XYZ, és a HA5XYZ két teljesen különböző hívójel.
Abban igazad vagyon, hogy a galyán pl zavaró lehet, mert a hívójel végét, a betűtagot szokták csak elhadarni sokszor.
Belföldön már csak azért is zavarhat, mert fura lenne egy 0-ás hívójel a soproni átjátszón, (kivéve /p, és /m) de a szabály alapján már cseppet sem lehetetlen.
RH-n úgyis "kapar" lefelé az ember mindent papírra. - vagy mixw-be.
Ha ott vagy a QRZ.com oldalon, akkor nincs tévedés, nettel rendelkező HAM-ok rögtön keresnek úgyis qsl infó, egyéb tárgykörben.
Ezek szépek és jók. Hivatalos blabla. Körbeír mindent, jobbról is, balról is. A 98%-a érthető és logikus. De mi számít pl megtévesztő jelnek? Titkos kódnak (beszédfordító)?
A /P-t vonatkoztatva igazad van. Ez most újdonságként hatott :) Az alkalmi hívójelet pontosan hogy értetted?
Illetve lenne egy mindenkihez szóló kérdésem. Ha amatőr vagyok és van hívójelem teszemazt HA5XYZ (a valós a HA5BRG) akkor ha valaki kérelmezi ha HA0XYZ-t akkor megadják neki? Ebből nem lehet félrehallás esetén félreértés? Vagy az ilyenre azért odafigyelnek, hogy két majdnem egyező ne legyen?
Ha elviekben két éve megszűnt....akkor mi a rákért kérdezték még az 1 hónappal ezelőtti amatőrvizsgán is ennyire véresen (friss amatőr kollégám mesélte).
Akokr ha bejelentkezik egy amatőr akkon honnan tudhatom hogy merről rádiózik ha nem mond QTH-t? Sehonnan? Találgassak? Erről nem is tudtam, hogy megszűnt. Akkor ha én pécsi vagyok akkor nyugodtan igényelhetek akár HA7-es körzetet (feltételezvén hogy most vizsgáznék először)??
103. Biete KW-Geräte (Anzeigen-Nr.: 256405) R-160P Verkaufe russisch spitzen Empfänger R-160P. Frequenzbereich ist 1,5 bis 59,99999 MHz, alle Betriebsarten. Verkaufspreis bei Ihnen Angebot, aber nicht unter 500 Euro bitte. function bild256405() {var popupURL="../cgi-bin/show.cgi?nid=256405"; var popup=window.open(popupURL,"PopUp256405",'toolbar=0,location=0,directories=0,status=1,menubar=0,scrollbars=1,resizeable=0,width=540,height=480'); popup.location=popupURL; } 19.5.08 - 13:58 Uhr Vaclav Busta - ok1mwa bustav@volny.cz function info256405() {var popupURL="infomail.cgi?nid=256405&vonwo=0&suche=1"; var popup=window.open(popupURL,"PopUp256405",'toolbar=0,location=0,directories=0,status=1,menubar=0,scrollbars=1,resizeable=0,width=540,height=480'); popup.location=popupURL; } Diese Anzeige an einen Freund senden Neu! Cseh az illető, biztos beszél angolul
Emberek! Tudja valaki, hogy hol lehet magyarországi rádióamatőr térképet venni, amin rajta vannak a hívójelkörzetek, városok, települések, stb stb...Budapest XIII. Hobbielektronika szerkesztőségben a rádióvilágnál beszerezhető? Vagy van egyéb forrás is?
TamiBT:
Olyan sok biztos nincsen, talán 10 méter. Talán. Megnézem neked!
Megnzéztem az általatok írott linkeket :) Az 1264 is jól néz ki, szimpatikus. Jópofa rádiók. És valóban ezekben még minden látszik, nem csak annyi, hogy "mennyi színes apró izéééé".
BURABU-ra ugyanúgy nem tudok menni ahogy börzékre sem. Mily meglepő hétvégén, minden hétvégén dolgozom egészen augusztusig :( Meg akkor is amikor ez a remek rendezvény lenne ahol még sosem jártam.
Marad itt veletek a kommunikáció. Mennyiért lehetne hozzájutni ezekhez a katonai csodákhoz? Jó volna majd csatlakozni a 70 megás sávhoz. Apropó R111-el van valakinek tapasztalata (nem erre a sávra persze)???
Hej, ha én is, én is köztetek lehetnék! Akkor XANTIval tudnánk fegyverzetet cserélni :-) Igyekszem megszabadulni arra a napra az áramszolgáltatás nyűgjétől - bár a 135,6 kHz-es adót hivatalból is megnézhetném :-)
Kell előzetes jelentkezést leadni? Vagy elég odamenni az írt időpontra?
Évek óta szeretnék bejutni, főleg a nagy adóépületbe, de határidős munka van. Ha vasárnap estig végzünk, ott a helyem. Ha megcsúszunk, akkor sajna nem megy.
Mint a szovjet technika barátja (HI!), ismersz-e olyan RH tcvr-t, ami a teljes RH tartományban dolgozik, és a cw-n kívül netán még ssb-t is "tud"? Ha létezik ilyen, akkor azt be lehet-e valahonnan szerezni (pl. börzéken előfordul-e)?
Nézd meg a www.funkboerse.de oldalt, ott szoktak szovjet adóvevőket, rádióvevőket hirdetni, pl. R-160, ami átfogja az egész RH tartományt, 70 MHz-ig megy, összüzemmódban.
Van már valakinek információja arról mikor lesz a következő rádióamatőr vizsga? Illetve, hogy az előző mikor volt? Ha jól tudom kéthavonta szervez az NHH illetve amikor összejön a megfelelö szamú vizsgazó, de én már vagy másfél hónapja leadtam a jelentkezést és még nem kaptam semmi értesítést a vizsga idejéről! Ez a várakozási idő szokványos, vagy csak nekem van már nagyon vizsgázhatnékom :) Köszönöm.
Ajánlanám a RU20-as jugoszláv adóvevőt 2-30mHz-ig SSB, a nyugati PRC-515 utángyártása. Ez egy háton is hordozható típus, automata antenna-tunerrel és kurblis áramfejlesztővel (persze ez csak szükség esetére:-)
Kínáltak ilyet a pannondx-en is, emailban megkérdeztem: 390 euro.
Van még néhány orig szovjet konstrukció is, most meg nem mondom a típuszámukat, de ha keresgetsz, akkor találsz a neten is. Párszor láttam börzén egy igen bikás típust, de hasonló áron (100 körül) ... tavaly még rádióztunk is vele a Burabun.
Mint a szovjet technika barátja (HI!), ismersz-e olyan RH tcvr-t, ami a teljes RH tartományban dolgozik, és a cw-n kívül netán még ssb-t is "tud"? Ha létezik ilyen, akkor azt be lehet-e valahonnan szerezni (pl. börzéken előfordul-e)?
No, ezek nekem mind voltak illetve vannak:-) Egyáltalán nem gond a szervizelés, mert könnyű volt beszerezni 300 évre való alkatrészt és a teljes dokumentációt. A többi csavarhúzó és forrasztópáka kérdése. Az egy más kérdés "érdemes"-e ilyet használni, ami attól függ kinek mi az érdemes.
- Az R159-es egy "manpack set", háton cipelhető. Viszonylag új konstrukció, TTL IC-kből kirakott szintézerrel, 30-75Mhz 10W, automata antenna tuner. Ijesztő a kapcsolási rajza, de tulajdonképen egyszerűbb mint az említett GM950, csak amabban minden bele van integrálva egy-egy IC-be, itt pedig kapu szinten külön van minden. Egy GM950-esből abszolút semmit nem lehet tanulni, csak annyit, hogy milyen ügyesek ezek a külföldiek, és bámulni hogy összepaszírozták mindezt egyetlen panelra ... ezt a sok izét (kis kockák meg hengerkék, fekele lapocskák...stb). Az R159-es az maga az elektrotechnika - persze annak akit érdekel mit csinál belül amikor beledumálunk.
- Az R1264-es egy 80-as évek végén gyártott kézi rádió, ami kb másfél kiló, 12V-os ceruza-aksis akkupackal. Annak idején az első példányomat (HI) azért vettem meg jó drágán, mert nagyon hasonlított az amerikai PRC sorozat némelyikére. Sajnos mechanikai szempontból gyengébb azoktól, szinte gagyi kapcsolók és eléggé szerény hangszórók vannak benne - ezzel az igyekezettel egy nagyon komoly rádiót is csinálhattak volna. Sok hibrid moduláramkört tartalmaz, és NJ.. típusszámú szintézert, aminek már a gyártó cége (Plessey) sem létezik. Úgy javítható, hogy olcsón beszerezhetőek bontott vagy kishibás darabok, és kettőből egyet lehet csinálni. Valódi kaland felderíteni miként lehet egy-két forrasztással a step-et állítani 5, 6.25, 10, 12.5, 20 vagy 25kHz-re. Ha nem felejtem el, akkor majd csinálok forót róluk .. a neten nem találtam.
- Gyere a Burabura, ott több ilyesmi rádó szokott lenni a military sátorban kiállítva .. némelyikbe bele is szabad szólni!
Helye: Csepel-szigeti Ifjúsági Tábor, Bp. XXI., Hollandi út 8. Belépő: 400 Ft, 14 év alatt díjtalan. Szállás: korlátozott számban kőházban vagy saját sátorral és hálófelszereléssel; mindegyik díjtalan. Étkezés: szombaton gulyáságyúból egytálétel, önköltségi áron. Nonstop büfé péntektől!
Napi programok:
PÉNTEK (jún. 13.): 15.00 órától elszállásolás.
SZOMBAT (jún. 14.): 09.00 megnyitó, utána az RH és URH Bp.-bajnokságok, a HAHNY verseny díjátadása, YL-találkozó. 10.00-tól gyermekek, kezdők rókavadászata, utána bekötött szemű rókavadászat a táborban, eredményhirdetéssel. 11.00-tól (tervezve) fónia-buli, nem csak vájtfülűeknek. 11.00-tól (tervezve) CW-buli, távírászverseny mindenkinek, csak lazán. 12.0014.00 ebéd. 14.30-tól szakmai-műszaki előadások, fórumok. 16.00-tól látványos fizikai kísérletek, bemutató előadással. 18.00-tól a konstruktőri kiállítás és verseny díjátadása, utána HA5KHC játékos vetélkedője, díjátadással.
VASÁRNAP (jún. 15.): 09.00-tól Lakihegyi adó vagy diósdi rádió-tv múzeum látogatás. 14.00 táborzárás.
Folyamatos programok:
- börze, ezen a szombaton itt lesz a budapesti börze! - konstruktőri kiállítás és verseny, kiírása: ťť - szombaton RH-URH készülékmérési lehetőség (HA5NP) - mikrohullámú, ATV-, SSTV- és APRS-bemutatók - military rádiók kiállítása és börzéje - EH-antenna bemutató (HA1VX) - HG5HAM RH/URH alkalmi állomás, BURABU QTC-adás - irányítás: 145,500 MHz, szimplex
További infó, BURABU-szállásrendelés: Matuska András (HA5BSC) klubelnöknél 145,450 MHz-en, tel.: 2764770 vagy 06-30-424-0582, ha5bsc@freestart.hu, illetve HA5KU-tól, tel.: 2394932, fbekei@radiovilag.hu.
Ezeket a katonai típusokat egyáltalán nem ismerem. Nem sokáig foglalkoztam velük. Inkább az R105D/R105M/R109D/R109M/R107/R107T és R107T2 típusokat ismerem és az R111-est.
Ezek amiket soroltál milyenek? Mekkorák, hol lelhetők fel? Nem hangzik rosszul amiket így dióhéjban írtál róluk.
Minden esetre nekem továbbra is az ipari rádiók a legszimpatikusabbak. A katonai rádiókkal eddig sokat szívtam. A javításuk szerintem nehézkes, kevesen ismerik és az alkatrész ellátottságuk (komoly műszaki gond esetén) nehézkes.
"Csak az ipari rádiókon kívül kevés készülék tudja ezt a sávot. Még....vagy tévedek?"
- A katonai készülékek közt sok tudja. Ilyen az R-159 ami 30-75MHz-ig megy és 1 kHz-enként léptethető, vagy az olcsón (4-6 ezer) kapható magyar kézirádió, az R-1264 és társai (30-80mHz) ... ez utóbbi lépésköze 12.5kHz, de egyrészt egy kis forrasztással állítható 10kHz-re, másrészt a 70MHz felső szegmense (70.300-70.500-ig) kifejezetten FM célú 12.5kHz step-el ... legalábbis az UK sávterv szerint. Az R1264 azért is kedvencem, mert le lehet programozni 28MHz-re is, illetve a 16 programozási helyre bőven beférnek a 70Mhz-es csatornák, esetleg az 50MHz-esekből is néhány ... no és elegendően nagy, nehéz és műszakilag elavult ahhoz hogy nekem teccen.
Tévedés. Van különbség az FT-60R és az FT-60E között.
A legalapvetőb: csak az "E" jelölésű hozható forgalomba Európában. Oka: ez felel meg a sokkal szigorúbb európai szabványoknak. Ar "R" változat a gyengébb FCC előírásokat teljesíti (szomszédos csatorna-elnyomás, KF tükörelnyomás, EMC, vezetett és lesugárzott mellékhullámú sugárzás, stb.) Továbbá az "R" változat olyan EPROMmal készül, amelyben az USA rádiótelefon sávot nem lehet felszabadítani (vételben sem). Mások élből a standard repeater shiftek, stb.
Tudomásul kell venni: az USA szabványok lényegesen gyengébbek. Ergo: olcsóbban lehet arra a piacra (valamivel gyengébb) rádiót gyártani... Ehhez még hozzá jön az európai mérés, megfelelőség bizonyítása....
BURABU szép is lenne. Olyan "beteg" munkahelyen dolgozom ahol általában foglaltak a hétvégék, ezért nem jártam börzén vagy 1 éve....szóval meg vagyok lőve minden téren. Ezért kényszerülök ide a hülye kérdéseimmel ahelyett hogy megnézném magamnak a börzén!
Most,hogy megemlítettétek a pecázást,kezd hiányozni.Régen azt éltem,most rádiók,antennák,autó,motor,kerékpár. Kár,hogy a nap csak 24 órából áll. Irigylem azokat az embereket,akik néhány óra alatt képesek tökéletesen kipihenni magukat.
Igen, az utolsó előtti mondatoddal egyetértek. Az asszony ha meglátja, hogy közelítek a rádió felé már csúnyán néz. Pedig alig rádiózom. Heti 3x ha próbálkozok egy hívással az éterben....az már soknak minősül.
A micsoda mit ér kérdése akkor borul, amikor nem értéktermelő célra használunk valamit, hanem hobbi célra örömszerzésért. Ekkor az érték mérője lehet az öröm nagysága amit a berendezés és annak használata okoz, és az örömök nemigazán vannak korellációban a műszaki paraméterekkel. Így érhet többet valakinek egy Grant mint másnak a kétmilliós csodarádió. De pl sok XYL szemszögéből bármely rádió egy kifejezetten káros és családromboló vasdarab - minnél nagyobb és minnél drágább és minnél többet ülünk előtte ... annál inkább. Ennyire relatívak az értékek.
Hallottam valami érdekeset a minap. BZV és BEE vagyis bináris zvei és bináris EEA szelekítv hívvórendszer vagyis ha jól tudom ez már adattovábbítási metódus...valaki tud róla valamit? Furcsán hangzik, nemigen hallottam még róla gyakorlatban. Ez olyasmi mint a DCS?
Igen egy összsávos jó rádió nem játék és remek társ az amatőr világban.
Általánosítás nélkül az ÉN PRIVÁT véleményem az, hogy egy Grant sosem ér fel egy ilyennel. Egy amatőr (az én szememben) ez CSAK egy CB. Ez nem leszólás. Csak én nem tudnám sokmindenre használni, pontosan úgy ahogy egy rakodómunkás sem az amatőr rádiót. Nekik ott a GP300. És ez sem leszólás, csak meglátás.
Sőt, hogy magamra is "mondjak rosszat" egy FT2500-nak csak köszönni tudnék de mást csinálni vele nemigen, merthogy még ismeretlen a tudása és az általan nyújtott világ nagyrésze.
Lehet, hogy nagyon rosszul látom a dolgokat, de mikor ér egy Grant 40-50 ezret amennyit kérnek érte? Sőt. Ennél is van rosszabb. Van aki meg is veszi ennyiért. Aztán ha kiveszik a kocsijából, mert nem 4W nemcsak mezei FM....akkor meg nagy a baj.
75 ezertől felfelé? Hát....nem olcsó játék, szerintem akkor az RH meghódítása még várat magára a részemről :)
Pótolható lenne, ha hozzáférnél. Amikor elveszik a készüléket, akkor kell elszámolni. Utána mindent megtesznek, hogy ne férj hozzá. Még ha meg akarnám vásárolni, azt sem lehet.
Schlumbeger!
Az NTV doksikkal nem sokra mész. Egy oldalon két alkatrészt ábrázolnak, a másik oldalon az anyaglistát hozzá.
Ez nagyon jól hangzik, kellemes meglepetésként ért :) A 70 megás sávban elég kedvezőek e terjedési feltételek és ha kiadnák amatőr használatra, sokan örülnének :) Csak az ipari rádiókon kívül kevés készülék tudja ezt a sávot. Még....vagy tévedek?
Majdnemhogy nyilvánvaló. Ki van adva - ha jól tudom - 30 db kísérleti engedély 70MHz-re, bár nem amatőr jelleggel, de amatőröknek: pl: 70M9MDP (HA9MDP) Itt egy weblap amin részletek vannak: http://ham-radio.me.uk/70MHA.htm Ugyanez a dolog zajlott néhány éve az 50MHz-el is, amikor is kísérleti célra kiadták, aztán általánosan engedélyezték - én erre tippelek most is. Az UK-ban pedig már régebben ki van adva.
Csak nem azt szeretnéd sugalmazni, hogy megnyílik a 70 MHz-es sáv amatőr használatra? Örömteli lenne :) Elviekben már csak a tűzoltóság és néhány magánmentő használja. Vagy már az utóbbiak sem.
Selejtítés után(!) alkalmatosabb a dolog, mert csak 1 kg vegyes (és "veszélyes") hulladékot reprezentál, ami simán pótolható bármilyen elektronikai hulladékkal. Árultak errefelé 3000-ér komplett rádiót is, csak soknak találtam az árát:-) Persze a nepperek rögtön felvásárolták, és 15-20 ért kínálgatják. De azért egy komplett példányra szert tettem aféle "minta érték nékül" illetve "tesztpéldány" módszerrel. 70MHz-es a kedveske, majd idővel (talán jövőre?) használható lesz.
A katonai rádiókkal már próbálkoztam :) Az R107 hagyományos "kukucskás" változatával már volt szerencsém rádiózni. Érdekes világ :) Megtetszett csak azok a berendezések hatalmas nagyok és a kezelhetőségük is érdekes. Minden esetre pozitív nyomot hagytak bennem. FT757? Hallottam erről is de sajnos nem tudom mennyit ér reálisan és mennyiért lehetne kapni.
Ilyet csak az vegyen, akinek van technikai és szellemi háttér a szükséges javítások megcsinálásához. Mert azért nagyon öreg vasak ezek, nem is csúcskategóriásak voltak akkor sem.
Esetleg valami katonai rádió? Zömében keskeny sávúak, de ott nagyon profik.
Egy FT757, vagy hasonló generációjú rádió elég a kezdő szintre bőven, aztán elválik mivé alakul a vágy.
Minden technikai eszköz csak veszít az értékéből. De ha ezért élményt nyújtott, akkor már pozitívabb, mintha elkocsmáztad volna.
Amióta csak a rádiózás szele megcsapott....huh de rég volt (életkoromhoz képest :))....érdekelt a rövidhullámú rádiózás...
Mit ajánlanátok kezdésnek, arra az esetre ha mégsem tetszene és szeretnék "kiszállni" belőle? Mondjuk ezt elképzelhetetlennek tartom, de az 1% mindig ottvan :)
Kénytelen leszel, ugyanis a multiknál, mit például az eon, elszámolni selejtezéskor, csak azzal a résszel kell, amin a gyáriszám van. Ha tudnál fából faragni, gipszből önteni, fröccsönteni a rádióhoz megtévesztésig hasonló tárgyat (Irénke leltároz), akkor tudnék segíteni.
elsősorban a hajózási csatornákra gondolok. Az NHH oldalán is találtam erre vonatkozóan dokumentációt de nagyon nem világos. Valaki esetleg aki járatosabb a hajózás területén?
Lenne egy érdekes kérdésem! Mint oly sokan közületek (bevalljátok avagy sem :)), én is szeretek hallgatózni szabadidőmben és frekiket gyűjtögetni. Úgy tudom egészen addig lehet amíg az ott hallot "nagyon fontos" beszélgetéseket nem adom tovább, nem rögzítem stb stb. Szívesen ellenőrizném a listám helyességét, nem tudom nektek van-e ilyen. Ha esetleg valaki segítene, kérem keressen meg levélben :)
Örülük ha örülsz:-) Szóljál máskor is ha cső kell, és bár negyedére csökkentettem a készletemet, de még mindig sok tucatnyi típus és többszáz példány van raktáron a szubminiatűrtől kezdve a GU81-ig bezárólag.
Magamnak is eszibe ötlött ez - ráadásul van is egy tábla másfeles sárgaréz lemezem -, de lustaság fél egészség. Ha nem lesz gyári alváz, akkor hajlítok, illetve most szedtem ripityomra egy R130-ast, annak a dobozába belefér ... a végcsövek helyére :-)
Sziasztok olvtársak! A következő dologra vadászok: Hozzájutottam közel ingyen két GM950-es Motorola rádió paneljához, és tök jók. Sajnos doboza az nincs. Ha valaki látna repülni a szemétdomb felé egy ilyen rádiót (akár elszenesedett áramkörrel, törött kijelzővel ..stb.. is), kérem kapja el. Már az alu öntvény is jelentős kielégüléssel töltene el, nem is beszélve a teljes dobozról.. Tnx.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt, rádióst és nem rádióst, május 24.-én a Keszthelyi-hegység északi részén található rezi várba.
Amit garantálni tudunk : Rádiózás, evés, ivás minden mennyiségben, geoláda, lenyűgöző táj és panoráma, 100% érintetlen természet. Ételről és italról csekély összeg fejében (1000.-Ft/koponya, gyerekek ingyen) a szervezők gondoskodnak. Akinek kedve van tovább maradni, akár sátrat is hozhat, táborozásra kiválóan alkalmas tisztás várja a résztvevőket, padokkal, asztalokkal és kijelölt tűzrakóhellyel.A rendezvény ideje alatt működő infócsatornák : PMR : 2/00, CB : 33 FM
Találkozóval kapcsolatos információ és jelentkezés : "DNT"-nél : iwc@pahoknet.hu vagy 30/9590 666
Személyautóval a vár teljesen megközelíthető, térképes segítség :
Igen van, céges. Mindegyik Nokia illetve Ericsson illetve bármilyen más gyártmányú berendezéshez hozzá tudok vele nyúlni, ami a mobiltelefonos technikában előfordul.
Nekem van usb/com, ue. a szitu, csak hamradio deluxe-on keresztül.
Annyit tanácsolnék, hogy mindenképp számtech boltban vedd, ahol vissza is viheted. Nem érdemes drágát venni, a 2-3e ft-os bőven jó, egy kikötéssel. Tőlem azt kérdezték, hogy olyan kell-e, amivel riasztót is programozhatok?
Merthogy a riasztósok viszik úgy, hogy szintén laptop, és a központnak valós com portot kell látnia, nem szoftverből emuláltat.
Tehát olyan kell. Én nem értettem, de igaza volt a srácnak aki mondta, és nem kellett visszavinnem.
Na ne.... A C35-é jó lenne, de ne várd, hogy a színekkel (három ér) most én varázsolni fogok.
A fekete, azt biztos hogy gnd.
Azért azt is lásd a dologból, hogy 1. a csati nagy gond, lásd Xanti 2. félig olvasott epromnál leáll a játék, de félig írtnál el is kúrhatod a rádiót, ha egy kontakt miatt "rossz helyre nyúl" a program a címzésnél.
A "melyik vezetéket hová is" játékba 1. nem megyek bele 2. nem ajánlom neked sem.
Szívesen, nincs mit. Úgy emlékszem, az icom 735-nél annyira prózai volt a dolog, hogy a tx és rx egyszerűen összekötésre került, még az "mbus 1n4148" dióda sem kellett.
Így vitte a HamDeluxe.
Fura volt, nem értettem, de ment, és "oda vissza".
Nyugodtan bízd a configot az "auto" témára, rts, dtr, xon, xoff, stb dolgokban el lehet veszni :-)
Szia! Én is az FT-60 Commandert használom, nekem is volt vele gond. Írtam a fejelsztőjének, és az volt a megoldás, hogy a Vezérlőpult - területi beállításoknál a tizedesvessző helyett tizedespontot kell beállítani a számokra és a pénznemre.
Kábelt egyébként az Ebay-en vettem az USA-ból, 22 USD volt szállítással együtt. (USB-s). Remélem ez segít.
"AZ én progim folyton lefagy. Van itt valakinek használhatóbb?"
Állítsd át a vindózod területi beállítását amerikaira, akkor talán menni fog... (nem a nyelvet, a területi beállítást) Ha így sem, akkor marad az adms progi pénzért. Az tuti, a gyár is ezeket ajánlja.
Viszont a programot, amivel dolgozni akarsz hozd el. Ahhoz nincs nekem. CD-n, vagy pendrive-on, esetleg valamilyen memókártyán, mert floppyolvasó már nem játszik a mai lapitopikban.
A nagyon régi programok, mint a CE2,3,4,5 nem mennek semmilyen más, csak nagyon lassú gépen. (max. 286-os)
De a CE20,29, 40, 51, 53 stb. hibátlanul mennek USB átalakítóval. Sőt, a WinXp is elviseli ezeket a nem mai progikat.
Bár sokat hezitáltam, mert mindenkinek rossz tapasztalatai voltak a különböző USB/RS232 átalakítókkal. Végül itt Érden egy kis bolt szerzett egy jót. A legtöbb 2-3 ezer Ft-ossal mások befürödtek. Ez ugyan 9 volt, de hamar behozta az árát.
Egy modern laptop és ez az átalakító tökéletesen dolgoznak együtt.
Annyi a fontos, hogy a programot lehessen COM4-re kapcsolni. Mert ez a kütyü oda képzeli magát.
7TM Tibi is ilyet használ a nagy amatőr rádiók vezérléséhez, oda-vissza.
A típusát most nem tudom, mert bent van a műhelyben.
Köszönöm! Élnék a lehetőséggel. Akkor szerintem majd azt csináljuk, hogy elmegyek, kiolvassuk aztán majd átpötyörészem otthon és visszaviszem. Legkorábban csütörtökön tudok menni, sajnos addig dolgozom :( Igyekszem nem elfelejteni :)
próbáltad már ezeket a programozókat USB-soros port átalakítóról? Sajnos, mivel az asztali gépemen Linux van, a laptopomra leszek kénytelen szorítkozni a FT-7800-am programozásához, a lapin meg csak USB van.
Amennyi idő alatt kiolvassa, kijavítja, visszaírja, és persze még elmegy hozzád, majd haza, annyi idő alatt simán összedob pár programozó kábelt is, HI!
Szívesen segítek a progizásban. De először ki kell olvasni. Aztán átgépelni az új adatokra. Aztán visszatölteni. Ha elhozod, itt ki tudjuk olvasni. De a begépelés a nagyobb munka, a visszatöltés megint fél perc. Vagy itt leülsz beírni mindent, vagy elviszed a file-t, otthon elegerészel vele és mikor kész, visszahozod és benyomjuk a rádióba.
Egyébként az FTH 7010, 2010, 1010 programozója is ua. csak a csati más.
Nemigen van lehetőségem, meg sajnos időm csinálgatni ezeket. Nincs neked ilyen kábeled? A progit megírom magamnak, csak fel kellene tölteni a rádióba. Vagy esetleg más aki tud segíteni?
Köszi a segítséget, ez elméletileg oké, de nekem valami rajzocska kellene, vízuálisan jobban megértem. Van egy Siemens c35-ös adatkábelem. Az egyik fele COM-os. Ez is jó lenne? Konkrétan arra gondolok, hogyha elvágom az adatkábel vezetékét, akkor melyik szálat kell rákötnöm a jackdugó 4 pólusára.
A régi Nokiák ún. M buszos kábele 1:1-ben jó. Ez sok későbbihez is volt. Egyesek eléggé el nem ítélhető módon függetlenítéshez használtak ilyet. A gyári adatkábel "F buszos" csak annyiban különbözik, hogy ott külön van az Rx, Tx szál. A rádió progizáshoz is csak egy diódával össze kell közösíteni a kettőt, mint az M buszosban van.
Ilyen még a 3410, 3510, 8210, 8250 családhoz is volt. Sok helyen "szervizkábel" néven is árusították.
A Yaesuk 4 pólusú Jack dugója kicsit nehezen helyettesíthető. A bolti ilyen csati éppen csak határon van. A tányérja miatt nem megy eléggé be. Akinek van módja, le kell a tányért esztergálni róla annyira, hogy épp csak egy 1/2 milliméterrel nagyobb átmérőjű perem maradjon. Akkor jó.
Ha erre nincs mód, akkor bizony benyomva kell tartani, hogy érintkezzen rendesen amíg a progizás tart.
Köszönöm mindenkinek a segítségét aki elküldte nekem a programot :) Sajnos kábelem nincs hozzá valaki ki tudna segíteni esetleg vele kölcsön, vagy elvinném a rádiót stb? Időm és lehetőségem sajnos nincs csinálni.
...a max232 IC-s játéknál mindig az a kérdés, hogy külső tápot kap az IC, vagy a COM-portról, de akkor azt be kell kapcsolni, stb stb, már kész a bonyodalom...
Ha RS232 / TTL szintillesztésről van szó csupán, (+/- 12V -> 0 - 5V), akkor a régi telefonok (nokia 3210-ig bezárólag, továbbá a RÉGI Ericsson adatkábelek) kábelei pont ezt végzik el, mégpedig profin.
Végződésük TX, RX, GND, ami kell.
(Most ez azért jó, mert bár nem látsz bele a csatin belülre az áramkörbe, de nem kell kiszedned a PTT / CW vezérlést.
Én így csináltam Icom-hoz, Yaesu-hoz vezérlőkábelt - telefonkábelből. 500 Ft volt a kábel, már dobálták ki a telefonboltban, plusz 250 a spec csatlakozó - működik.
Az FT 60-nál a csatlakozóval viszont bajban leszel.
Hossza speciális, pólusa NÉGY. Sztereo 3,5mm-est ne dugj bele, mert PTT zár.
Van hozzá, ADMS-1 a típusa. Kapható program és kábel együtt, valamint program külön. Mikor vettem egy ilyen rádiót(amely két hétig volt meg) megvettem hozzá a szoftvert is. Huszonpár dollár a szoftver, ötven körül láttam kábellel együtt. Kábelt tudsz csinálni.
Nem tudom, létezik-e Yaesu FT60-hoz olyan program és programozó kábel amivel meg lehet oldani, hogy a csatornákat fel lehessen tölteni a rádióba, elnevezni őket, beállítani a CTCSS kódokat, egyéb adatokat, teljesítményszinteket...hogy ne kelljen az 50-60 csatornát kézzel bepötyögni, mert egyfelől unalmas, másfelől nagyon nehéz utólag beszúrni egy csatornát vagy átnevezgetni stb.
Reggel feladtam a cuccot elsőbbségivel ajánlottan, erre azt mondta a hölgy, hogy kedden ott lesz. Simán szerdára érne oda. Tettem bele négy darabot, az a kettő-amelyiken a kábelek rajta vannak, úgy lett kivéve-, biztos jó, a másik kettő közül egy biztos, de a negyediket nem tudtam este kipróbálni idő hiányában. Nagy valószínűséggel az is jó.
A képen látható műszerről keresek infót, hogy ki a gyártója, esetleg kapcsolási rajzot, illetve olyan ember segítségét kérem, aki javított már ilyet. Minden infó jól jön, előre is köszönöm!
A cső nem sürgős, csak ezért ne kutakodj. Ha kezedbe kerül majd, gondolj rám. Ez a jó öreg CSVM is gyűjteményi darab, nem aktív munkaerő. Mindenesetre előre is köszi.
OK, kellene persze. Ha holnap feladod reggel, kedden talán ide is ér. Az még nem késő. A műhely címre lenne jó, mert ott napközben biztos megkapom. Az otthoni posta, az érdi "kicsit" megbízhatatlan.
Xanti, Van olyan panel, újak, csak szerintem messze vagyunk egymástól. Ha kell, jelezd. Ma viszont posta zárás után érek haza. Ha kell, holnap reggel feladom.
Köszönöm. Az ára nem semmi, de a korhűség talán megérdemel ennyit.
Más:
Szükségem lenne gyorsan BRG 301 rádió táp/zajzár paneljára. Amin a 4 db kék vastagréteg lapka van. Ráadásul 2 db kellene. Mindkét rádió ugyanúgy megmekkent, valszeg 30-40 V-ot kapott.