Keresés

Részletes keresés

stiglinc Creative Commons License 2005.10.20 0 0 3481
Hát: az indulatok a madárinfluenza kapcsán horgadtak fel, arról meg csak akkor lennének tapasztalataink, ha itt lenne az országban. Szerencsénkre, eddig még megúsztuk és én örülnék, ha így is maradna :-)))
Előzmény: ZsuR (3478)
Szalkó Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3480
Úgy érted, hogy a nemeket lehetne megkülömböztetni egymástól, a mellen lévő barna foltok alapján?
Előzmény: stiglinc (3475)
Szalkó Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3479

Szia Iglice!

A fenyőrigóból tényleg télen van sok, de költ is nálunk. Annak idején a Tisza felső vidékén, Cigándnál találtuk telepesen fészkelve. Az én kis falum határában is költött sok évvel ezelőtt, ma már nincs is meg az a nyárfás (kivágták).

Előzmény: iglice (3465)
ZsuR Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3478
Nem ertelek. . .
Előzmény: stiglinc (3477)
stiglinc Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3477

 

Aztan hogy a folosleges indulatokat levezettetek, johetnek a tapasztalatok - nagy szuksegem van ra. . .

 

Drága ZsuR, ez az a téma, ahol szivesebben maradnék a mégoly felesleges indulatoknál és szívesen mellőzném a megosztható tapasztalatokat...:-)))

 

 

Előzmény: ZsuR (3476)
ZsuR Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3476
Hat akkor itt a megoldas.

Nekem 0 tapasztalatom van (gyhakorlati es elmeleti osszevonva) a madarakkal. . .miert nem oktattok ki engem??? :)) Nem veszem zokon! Aztan hogy a folosleges indulatokat levezettetek, johetnek a tapasztalatok - nagy szuksegem van ra. . .

Csak ugy. . . mivel teljesen kepzetlenul szeretem a madarakat (meg csirketelepen sem dolgoztam - ez nagyon tettszett) jol jonnek az okos hozzaszolasaitok. . .
stiglinc Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3475
Nálunk ebből rengeteg van minden télen és azt figyeltem meg, hogy a barna rajzolatuk alapján meg lehetne őket különböztetni egymástól... már ha órákig tudnám nézni őket.
Előzmény: iglice (3472)
Thor Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3474
Naneviccejjé már, mér pont itt? Amikor sehol se szokás :)
Előzmény: iglice (3469)
stiglinc Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3473

Jóvannna, ne legyél mérges! Én csak sajnálom azt a szép etetőt, hogy ott fog porosodni a padláson...

 

Szerintem, eddig azt tettük, mármint beszélgettünk, téged meg senki nem bántott, de egyetnemérteni szabad, ugye? :-)))

Előzmény: iglice (3471)
iglice Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3472

Neked pedig ezt küldöm, meg Stiglincnek. Ez az én egyik kedvencem.

 

Előzmény: nozomi99 (3458)
iglice Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3471

Stiglinc, most már mérges leszek tényleg. Nem azt mondtam, foglaljunk állást a madárinfluenza ellen vagy mellett, hanem hogy beszélgessünk róla. Senkinek sincs birtokában akkor rálátás az ügyre, és annak hátterére, hogy kategórikusan bármit egzakt módon kijelentsen. Nekem sincs állásfoglalásom, csak töröm a fejem és próbálok eszmét cserélni. Azt meg végképp nem írtam, hogy hanyagolom a madáretetést. Azt írtam, más formában teszem, kiszórom a mellettünk lévő zöld területre, azaz nem koncentrálom a madárürüléket a madáretető köré. Gyerekek vannak, házba járó kutyák. Mellékesen már kéthete beszereztem az 50 kilónyi napraforgót és 30 kiló kölest, cirkot, búzát.

 

Nem vonom kétségbe némethrizsa ornitológiai tudását, bár a kérdése felvet bennem némi kétkedést. Attól, hogy valaki eteti a madarait, felismer jópár fajt, meg van benne némi természetféltő magatartás és tagja az MME-nek meg esetleg részt vett madárgyűrűzési táborban, még nem jelent semmit. Najó egy kis + jelet.

Elnézést Némethrizsa.

Előzmény: stiglinc (3470)
stiglinc Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3470

( Pedig én annyira visszafogtam magam :-)))) Számíthattál rá, hogy lesz adok-kapok, ez tipikusan olyan téma, ami megosztja a népeket. Nem kell felkapni a vizet! )

 

(Te sem olvasol nagyon figyelmesen: nemethrizsa nem tapasztalati tudás nélkül beszél, de ezt majd elmondja ő. :-))

Előzmény: iglice (3469)
iglice Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3469

Úgy látom, sokakban a kötözködés hajlama a nappali hőmérséklet csökkenésével arányosan nőtt. Legyen elég, hogy 5 évig madarakkal dolgoztam és nem a csirketelepen, ennek következtében a madárvonulások megfigyelése alapvető feladat volt. Azonkívül ajánlom figyelmedbe a vonulási adatok tanulmányozását és egyéb irodalmat, ha tapasztalati tudás hiányában formálsz véleményt.

 

"Okt. 20-a körül vonulnak át", nem egy konkrét adat, hanem irányadó.

 

 

A többi érintett kedves Topictársnak:

Jó volna, ha a hozzászólások kommentálása előtt figyelmesebben olvasná mindenki a másikét.

Előzmény: nemethrizsa (3467)
xyzw Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3468

Hát ezek a kis totyogósok aranyosak :-)

Véleményem szerint nincs is kedvesebb látvány, mint egy néhány napos kiskacsahad :-)

Előzmény: iglice (3451)
nemethrizsa Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3467
miből gondolog te ezt a konkrét dátumot??? Szerintem ez inkább időjárásfüggő. Nem hiszem hogy szerencsés túl konkrét dátumokat megadni.
Előzmény: iglice (3465)
nemethrizsa Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3466
Etetéssel kapcsoilatban tavaly óta a napraforgóocsúra esküszöm. A tsz-ekben ez az az anyag ami szemétnek számít vagy kidobják vagy olcsóért meg lehet szerezni. Tele van különféle gyommagvakkal tört és egész napraforgószemekkel. Tavaly egy-két zsák segítségével iszonyt mennyiségű madarat csaltam be a kertbe (pl. 50 meggyvágó ami előtte csak agy-kettő volt), a lényeg hogy felejtsük el az etetőt és a földre szórjuk az anyagot. Idén kb másfél tonnát szereztünk be és egy kicsit nagyobb léptékben fogunk madaáretetést művelni.
Előzmény: Pityorka (3463)
iglice Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3465

Hogy szép és aktuális is legyen:

Okt. 20-a körül vonulnak át a szőlőrigók (legkisebb rigófajunk) fölöttünk.  Éjszaka, este egyesévelés nem rajban repülnek, erős cíiiii hangot hallatva. Skandináviából jönnek és mennek délre. Van amelyik nálunk telel át a fenyőrigókhoz csapodva.

 

A fenyőrigó kicsit később érkezik, főként az orosz boreális zónából (nyírfaerdők) és nálunk is áttelel. 

 

szőlőrigó

 

fenyőrigó

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

stiglinc Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3464

 

Ez teboly. Es terjed.

 

Jobban, mint maga a madárinfluenza...

Előzmény: Törölt nick (3453)
Pityorka Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3463

Nekem tavaly télen a napraforgó vált be a legjobban. A kölest csak akkor ették, ha a napra elfogyott. :)

Én mást nem is adtam nekik enni, de nem győztem pótolni az etetőben a kaját.

Abban egyetértek, hogy most még nem szabad a madarakat etetni. Sőt, enyhe télen sem ajánlatos, csak akkor, ha már tényleg nem találnak ennivalót. Pl. havas, hideg idő beköszöntével. Ahogy az idő jobbra fordult, már nem jöttek az etetőre.

Előzmény: vt75 (3445)
Thor Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3462

Az eddigi hírek szerint kb. 60-an haltak bele abban a kicsi népességű és fejlett higiéniájú Ázsiában. Szerintem is reszkessünk!

 

Rettenetesen sajnálom a madarakat :( az ilyen hisztériás őrültek miatt is, akik a komplett vonuló állományt ki akarják lövetni, de azért is, mert ők szegények tényleg nem 60asával halnak. A Duna-Deltának hihetetlen madárvilága van, a világörökség része kéne hogy legyen, és ez most jó eséllyel el fog tűnni.

Előzmény: stiglinc (3460)
stiglinc Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3461
(Bocs, Wordben írtam, minden formázás elveszett az átrakás után... Azért remélem érthető maradtam...)
Előzmény: stiglinc (3460)
stiglinc Creative Commons License 2005.10.19 0 0 3460
 

Remélem nem tetted meg! J

 

Mindenképpen feszegesd, ha új információd van.

Szerintem, nyugodtan állítsd fel azt a madáretetőt a kertedben és járd a természetet továbbra is.

 

Tessék megnézni, hogy a Távol-Keleten ez a "rettenetesen veszélyes vírus" a népesség milyen arányát fertőzte meg, és milyen volt a halálozási arány. És akkor tessék még ehhez hozzágondolni a "higiéniás" viszonyokat, meg az egészségügyi ellátás színvonalát és hozzáférhetőségét, valamint az életmód-táplálkozás összefüggéseit. (Ribizli)

 

Ehhez még hozzátenném, hogy Ázsiában az állattartási szokások is mások. Összezsúfoltan élő emberek együtt élnek viziszárnyasaikkal, tyúkjaikkal, amelyek szintén sokan vannak. (Mármint, hogy az állatok szabadon jönnek-mennek a lakóházakban is.)

(A természetben az is jó, hogy ott aztán nincs tömeg, és még akkor se lesz, ha a kutyáidat is viszed…)

 

Szalkónak igaza van, untig elég elővigyázatosság, ha nem mész baromfitelepre, madárkiállításra. Sőt, jelen pillanatban még ez is túlzás, de legalább egyéb nyavalyát nem szedsz össze az ott szintén nagy tömegben megforduló kedves embertársaidtól.

(Egy kicsit OFF, de mindig mosolygok a kollégáimon, akik, csöpögő, vöröslő orral, köhögéssel, hőemelkedéssel még bejönnek dolgozni 1-2 napig, hogy ne hagyják félbe a munkájukat mielőtt ágynak esnek, - és legyen alkalmuk a fertőzést is átadni minél többeknek…)

 

Mivel, mi akik ebbe a topicba előfordulunk, biztosan szeretjük a madarakat, sőt az élővilágot, aggodalommal és részvéttel tekintünk a jövőre.

 

Nem szívesen rontom tovább a kedvedet, de nem a madárinfluenza az egyetlen fertőző állatbetegség, amelynek a terjedését az egyed és állománytársainak kiirtásával próbálják korlátozni világszerte, Európában is! Csak azok nem kapnak ekkora hírverést…

 

(Ha nem állítod fel az etetődet, lehet, hogy te magad is hozzájárulsz néhány madárka halálához. )

 

(Fentiek: szakmai ismeretekkel megtámogatott magánvéleményem J))

Előzmény: iglice (3457)
nozomi99 Creative Commons License 2005.10.18 0 0 3459

...mármint nem tudom ki festette, én is kaptam.

Előzmény: nozomi99 (3458)
nozomi99 Creative Commons License 2005.10.18 0 0 3458

Milyen virágot szeretsz?

 

 

Bocsi, ezt nem lehetett kihagyni......

...........kárpótlásul az egyik kedvenc festett képemet küldöm.

Előzmény: iglice (3457)
iglice Creative Commons License 2005.10.18 0 0 3457
A dolgok nem alulról indulnak. Ebben a kérdésben meg pláne nem. A félelem és a bagatellizáció közötti út megtalálása a cél. Olvasni kell, de nem a bulvársajtót és ahogy Szalkó írta, döntse el mindenki, hogyan kezeli a problémát. Én most lelövöm magam, hogy többet ezt a kellemetlen témát ne feszegessem.
Előzmény: nozomi99 (3456)
nozomi99 Creative Commons License 2005.10.18 0 0 3456

Nem szeretnék vitát nyitni. A félelem nagy, ezért fognak elpusztulni a madarak, de sejtem másfajta állatok is. Sajnos nem értem rá olvasni, most értem haza.

Ezt a reggeli TV adásokban hallottam. Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy az emberek bepánikolnak, és innentől van a gond.

 

Biztos lehetsz benne az itt lévő, és hozzám járó madarakat továbbra is eteni fogom.

Előzmény: iglice (3455)
iglice Creative Commons License 2005.10.18 0 0 3455

Szégyen ide, vagy oda, egyáltalán nem nézek TV-t és nem hallgatok rádiót, szóval nics tele a fejem ál és felfújt hírveréssel. Amit tudok, kizárólag tudományos szaklapokból tudom és a szakemberek véleményére támaszkodom. Én elhiszem, hogy az ember egy idő után immunis lesz a hírekre, ha folyton bekapcsolva tartja a tv-jét.

 

Nekem elég az a tehetetlen érzés, hogy ezer és milliószám pusztul majd el beteg és nem beteg madár. Azért néhány szót csak megérdemelnek és megérdemel a téma. Ha mást nem, részvétet, hiszen jelen esetben, nincs jó megoldás. A Földnek talán az lenne a legszerencsésebb, ha nem lenne vakcina és nem lenne sörétespuska (bár szerintem most a kalasnyikovot is előveszik) és hulljon a férgese, akár ember, akár állat, de csak a férgese. Egy kicsit fellélegezne a Föld.  Ez azonban ma nem történhet meg. Így esélye lesz talán az ember gyerekének, hogy túlélje az egészet, akár legyengült, akár nem. A madárnak nincs választása.

Előzmény: nozomi99 (3454)
nozomi99 Creative Commons License 2005.10.18 0 0 3454

Sziasztok,

Nem kellene ennyire feketén látni a világot. Reggel amíg tudtam a TV-t hallgatni, már ott is mondták, hogy a sajtó felfújja az egészet.

Törölt nick Creative Commons License 2005.10.18 0 0 3453
"Ukrajnában elrendelték a vonuló vadmadarak kilövését."

Ez teboly. Es terjed.
Előzmény: Szalkó (3452)
Szalkó Creative Commons License 2005.10.18 0 0 3452

Ukrajnában elrendelték a vonuló vadmadarak kilövését.

A távol keletről nyugat felé terjed a madárinfluenza, és eddigi útja során "csak " néhányan haltak eddig meg, tehát tömeges fertőzés nem történt. Az uniós egészségügyi mukik szerint ez nem is fog változni. De...

Senki sem akar a 110-ik, 120-ik, ... áldozat lenni.

Az a legjobb ha mindenki vigyáz magára és családjára a saját hite szerint.

Most ősszel és télen van a galamb és díszmadár kiállítások szezonja. Én pl. ezeket a helyeket most nem fogom látogatni, mert tapasztalatból tudom, hogy a kiállítási terembe bezsúfolt több száz, vagy esetenként több ezer madártól harapni lehet a port. Ráadásul ezeket sok helyről hozzák a kiállítók, és sosem lehet tudni...

Egyébként elképzelhető, hogy a madár kiállításokat, börzéket, a be és ki szállítást tiltani fogják, legalábbis míg a veszély el nem mulik.

 

 

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!