Az Ön által felkeresett topic fegyverek, ill. annak látszó eszközök
forgalmazásával kapcsolatos adatokat is tartalmazhat.
Felhívjuk figyelmét, hogy csak akkor lépjen be, ha Ön fegyverek forgalmazásával
vagy felhasználásával hivatásszerűen foglalkozik, és a honlap látogatása nem
eredményezi valamely Önre vonatkozó jogszabály vagy egyéb szabályozás
rendelkezéseinek megsértését.
Az Port.hu Kft. a fórum számára kizárólag tárhelyet szolgáltat, a honlapon
megjelenő információk vonatkozásában szerkesztői felelősséget nem vállal.
Amennyiben megítélése szerint a honlapon jogellenes tartalom jelenik meg, úgy
azt kérjük, jelezze az Port.hu Kft. mint tárhelyszolgáltató felé.
Izrael eddig több komolyabb háborút vívott a környező arab államokkal (1948, 1956, 1967, 1973, 1982), és eddig még nem szenvedett döntő vereséget (bár 1973-ban közel járt hozzá).
Beszélhetünk bármiről, ami az arab-izraeli háborúk történetével kapcsolatos.
Minden katonai egység, minden hadsereg története szervesen összefonódik az anyaországgal, illetve a nemzettel, melyből táplálkozik, s különösen igaz ez a zsidó állam 170 ezer főnyi fegyveres erejére (melynek ejtőernyőseiről úgy fél évvel ezelőtt már született poszt ). Az[...] Bővebben!Tovább »
Izraelben a sorkatonai szolgálat nemcsak férfiak, hanem nők számára is kötelező, ez utóbbiaknak 21 hónapig. Természetesen csak zsidó lányok jöhetnek számításba (szemben a férfiakkal, ahol a mózeshitűeken kívül az iszlámról úgy ezer évvel ezelőtt leszakadt drúzokat is[...] Bővebben!Tovább »
vagyis: Tzva HaHagana LeYisrael. Nemzetközi híradások gyakori vendége, ahol Israel Defense Force (IDF), vagyis Izraeli Védelmi Erő néven szokták emlegetni. Most mit mondjak? Megértem, némileg egyszerűbb a héber verziónál.[...] Bővebben!Tovább »
Giora Romm az izraeli légierő egyik legendás pilótája volt, ma nyugalmazott vezérőrnagy. 1967-ben öt arab MiG felett aratott légigyőzelmet és 22 évesen Mirage-pilótaként lett Izrael első ásza. 1969. szeptemberében gépét lelőtték, és az egyiptomiak fogságába került. A[...] Bővebben!Tovább »
Ha már Szuezi-csatorna: az egyiptomi-izraeli háborúskodás ideje alatt (pontosabban 1967-től a Camp David-i békekötésig) a csatorna folyamatosan zárva volt?
Két kérdés: előbb lettem civilizálta lehülyézve a katpolon, mert azt találtam mondani, hogy ahhoz hogy ott hadihajó áthaladhasson, kell a helyi engedély.
The Suez Maritime Canal shall always be free and of commerce or of war, without distinction of flag. Consequently, the High Contracting Parties agree not in any way to interfere with the free use of the Canal, in time of war as in time of peace. The Canal shall never be subjected to the exercise of the right of blockade.
Más. vkinek vmi konkrét anyagja a hírhedet der jasszimi mészárlásról? Minr kiderült nekem semmi, de angyon kéne vmi túlzásoktól mentes, pontosabb anyag, ahhoz amin dolgozam.
Na mielőtt rohannék vissza munkába: Mi is volt az a zseniális ötlet pld, hogy megtiltották a kölcsönbérleti szerződésben szállított cuccok felhasználását a gyarmati harcokban? Ld Franciák, Vietnam?
Izrael részt vett volna a koreai háborúban? Nofene...
"Az 1951-es fordulat után zavarták haza egyébként Csehszlovákiából az ott kiképzésen résztvevő izraeli katonákat is, és szakították meg a fegyverexportot."
És megszakították a diplomáciai kapcsolatokat. Vagy azok nem is voltak?
csak annyit tennék hozzá hogy a bevetés parancsnoka Munya Mardor volt.
A kommandó leosztása rajta kívül a következő volt:2 búvár + 1 robbantási szakértő ( lásd link), 1 rádiós , 1 sofőr. A csapat egy amcsi katonai teherautónak álcázott GMC-vel végighajtott az Új Kikötő déli partján ( az olasz térképeken ez a Corso della Vittoria ), innen lásd link térképét a gumicsónakos és úszó részhez. Olasz áldozatokról nincs forrás.
Nem csak ő nézte be, Izrael megalakulása idején egy egyáltalán nem volt egyértelmű dolog: az első kormányok erősen munkásmozgalmi jellegűek voltak, amiben közrejátszott a meghatározó szocialista kibuc-mozgalom befolyása. Az USA pedig erősen benézte a dolgot akkor, amikor Marshall külügymin. hatására mindenképpen a fegyverembargó fenntartását erőltette... Marshall egyébként sem volt Izrael-barát, véleménye szerint Izrael támogatása aláássa az arab országokkal folytatott jóviszonyt, és veszélyezteti az amerikai olajipari cégek fellendülő részvételét a térségben. Az igazi fordulat 1951-ben történt csak meg, amikor az USA a koreai háborúhoz keresett támogatókat. Az addig szovjetbarát színezetű, de alapvetően el nem kötelezett Izrael vállalta volna a részvételt a koreai háborúban (erre végül nem került sor), amire Sztálin dühödten reagált. Sztálin ugyanis úgy gondolta, hogy Izrael pont olyan "segítőkész" és befolyásolható állam lesz, mint a KKE országok - ebben tévedett nagyot.
Az 1951-es fordulat után zavarták haza egyébként Csehszlovákiából az ott kiképzésen résztvevő izraeli katonákat is, és szakították meg a fegyverexportot.
"Az izraeli-arab háborúk összes ilyen nagyobb akciójában olyanok neve merül fel, akik később vezető pozíciót tölöttek be."
Ha jól tudom, Izraelben nagyon nehéz olyan személynek vezető politikai tisztséget betölteni, aki nem volt vezető poszton (vagy valamelyik különleges egységnél) a fegyveres erőknél.
"Papíron szabad, de az A-zónát amerikai katonák ellenőrizték (ez volt maga a város és a kikötő), a B-zónát pedig jugoszláv civil közig. Ez utóbbiból indultak a hajók, nem Trieszt hadikikötőjéből - az egyszerűség kedvéért azonban Triesztet szoktak írni a köynvekben."
"Gromiko ugyanis szentül meg volt arról győződve, hogy a cionista Izrael erősen baloldali és szocialista-párti lesz, így üthetnek egy rést a nyugat-ellenőrizte Közel-Keleten egy baráti ország támogatásával - az USA ezzel csak követte a pédájukat később:)"
Szegény benézte. Kegyetlenül.
"(tüzérségi, ejtőernyős, páncélos és pilótakiképzést kaptak izraeliek a cseh fegyverrendszerekre Cseszlovákia területén...)"
Nem is tudtam, hogy Csehszlovákiában kaptak kiképzést. Minden nap tanul valami újat az ember :-)
A Mosszad papíron csak 1949-ben jött létre, de az olaszországi ügynökök, akik a Lino elleni akciót megszervezték, később a helyi kirendeltség tagjai lettek.
Csak nem a későbbi izraeli védelmi miniszterről van szó? :-)
Az izraeli-arab háborúk összes ilyen nagyobb akciójában olyanok neve merül fel, akik később vezető pozíciót tölöttek be. Van egy jópofa könyvem Dajanról: 1968-ban adták ki magyar nyelven Izraelben - hogy hogyan került be az országba, inkább nem is akarom tudni:) Az egyik befejező mondata tetszik a könyvenk: "Tényleg Dáján lesz Izráel De Gaulle-ja?"
Trieszt ekkoriban véletlenül nem szabad terület volt?
Papíron szabad, de az A-zónát amerikai katonák ellenőrizték (ez volt maga a város és a kikötő), a B-zónát pedig jugoszláv civil közig. Ez utóbbiból indultak a hajók, nem Trieszt hadikikötőjéből - az egyszerűség kedvéért azonban Triesztet szoktak írni a köynvekben.
A szállítások mág Masaryk külügyminisztersége idejében, a kommunista hatalomátvétel előtt kezdődtek meg. Dr. Móse Sneh, a Jisuv európai vezetője Vladimír Clementisszel, a külügyminhelyettessel tárgyalt 1947 tavaszán. Masaryk eleinte ragaszkodott hozzá, hogy csak szuverén állammal köt fegyverexport-szerződést, de végül az "izraeli nép szenvedése" és persze pár millió dollár hatására úgy döntött, már 1947-ben beindulhatnak a szállítmányok. A Československé závody strojírenské a kovodělné és a Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod voltak a hivatalos szállítók. Az export négy útvonalon történt: a lengyeleken keresztül a Balti-tengeren át, Magyarországon és Jugoszlávián keresztül Triesztből (mint a Lino), Magyarországon keresztül Románián át és Jugoszláviából légi úton.
A szovjetek "hivatalosan" nem tudtak erről a szállításról, hiszen amikor Golda Meir (ekkor nagykövet Moszkvában) és Yohanan Ratner katonai attasé fegyvereket kértek a nagy szovjet szocialista testvértől, azok a fegyverembargóra hivatkozva közvetlenül nem adtak, de jótékonyan félrenéztek, amikor szocialista országokon keresztül szállítottak a csehek.
Gromiko ugyanis szentül meg volt arról győződve, hogy a cionista Izrael erősen baloldali és szocialista-párti lesz, így üthetnek egy rést a nyugat-ellenőrizte Közel-Keleten egy baráti ország támogatásával - az USA ezzel csak követte a pédájukat később:)
Nehéz lett volna a kiképzéseket (tüzérségi, ejtőernyős, páncélos és pilótakiképzést kaptak izraeliek a cseh fegyverrendszerekre Cseszlovákia területén...) a szovjet megszálló hadsereg szeme elől elrejtve véghez vinni...
"A Mosszad helyi kirendeltsége (amelyik a Lino-t is lebuktata és az akciót megszervezte) [...]"
Korán kezdte az Intézet...
"[...] a Szíriának szánt fegyvereket végül az Etzioni brigád kapta, amelynek alig pár hónappal azelőtt kinevezett vezetője Móse Dajan névre hallgatott:)"
Csak nem a későbbi izraeli védelmi miniszterről van szó? :-)
"A Lino egyébként Jugoszláviából, Triesztből indult..."
Trieszt ekkoriban véletlenül nem szabad terület volt?
Khmm... két legyet egy csapásra: bárki nyer, pénzt kapott tőle, jórészt elavult fegyverekért, másrészt rendesen felbosszantja az angolokat. ++ befolyást szerez a térségben.
Stimmt, ha egy vihar miatt nem fut be Malfetta-ba akkor sosem lelik meg, így viszont az olasz vámosok ott tartoták a hajót a helyzet tisztázásáig. Bari-ba csak azután vontatták át hogy a sajtó szétkürtölte mi is a hajó rakománya.
6 fős kommandó intézte el a hajót, ebből csak 2 volt búvár.
A sztori igazi perverziója, hogy a fegyverek egy jelentős részét és a lőszer kicsivel kevesebb mint a felét meg tudták menteni a szíriaiak, és átpakolták az Argiro nevű hajóra. A Mosszad helyi kirendeltsége (amelyik a Lino-t is lebuktata és az akciót megszervezte) jelezte ezt Tel-Aviv felé, így izraeli hajók várták az Argiro-t nem messze Beirúttól - a Szíriának szánt fegyvereket végül az Etzioni brigád kapta, amelynek alig pár hónappal azelőtt kinevezett vezetője Móse Dajan névre hallgatott:)
A Lino egyébként Jugoszláviából, Triesztből indult...